Vietnamstrijder Garwood: verrader of slachtoffer 3 YS hervatten militaire hulp aan El Salvador Spanning over lot van dr. d'Urso naar hoogtepunt MENINGEN OVER PROCES VERDEELD 3«lonferentie Namibië Jjiislukt 1< Uit ijs gered aig woedend tijdens hoorzitting over rol in Watergatezaak Kans op herverdeling van taken Europese Commissie ITENLAND LEIDSE COURAv WOENSDAG 14 JANUARI 1981 PAGINA 11 SHINGTON In een van de wei- hotels in Hanoi die open zijn voor enlanders zit een Finse econoom de Wereldbank aan de bar. Achter duikt in het halfduister een fi- op. Deze drukt de Fin een papier- n de hand. Op het papiertje staat ben een Amerikaan in Vietnam, u geïnteresseerd?". De Fin vraagt re identificatie en het figuur in duister zegt, dat hij Robert Gar- d is. Het is 1 februari 1979. Een weken later is hij terug in de Ver- de Staten. Vijftien jaar daarvoor hij zijn vaderland verlaten, be- iming Vietnam. zood wachtte geen hel- relkom in de Verenigde Hij staat voor een sraad in Noord Carolina ht wegens desertie en aad. Indien bewezen: voor levenslange ge- enissstraf. Is Garwood 'errader zoals de militai- inklager tracht te bewij- Of is hij een mentaal Ibraakt slachtoffer van orlog, die de Amerika- nog steeds grote frustra-. jezorgt, zoals de verdedi- wil aantonen? Triest is erhaal van de nu 34-ja- oud-marinier in ieder wel. En de uitslag lijkt '4e eerste weken van het schijnlijk zeer langduri- >roces nog onvoorspel- iy Garwood werd in 1946 geboren in nsburg (Indiana). Toen ier jaar was verliet zijn 1 bi, moeder het huis. Hij werd opgevoed door een strenge en stugge vader en een zie- kelijk-religieuze grootmoe der. Hoe ouder Bobby werd, hoe frequenter de ruzies werden met zijn vader. Hij liep verschillende malen weg en belandde tenslotte in een tehuis voor moeilijk opvoed bare kinderen. Daar werd hij gerecruteerd door hef corps mariniers en slaagde er in de zware training te volbren gen. In Japan op de laatste etappe naar het slagveld raakte hij driemaal aan het hoofd ge wond en tenslotte reed hij een legertruc aan diggelen. Het gevolg was dat zijn com pagnie zonder hem naar Vietnam vertrok. Garwood arriveerde later, in juli 1964, in Vietnam. Hij werd inge deeld bij een transporteen heid in Da Nang. Zijn oude compagnie bleek niet veraf gelegen en de meeste vrije tijd bracht hij dan ook bij zijn oude makkers door. Hoe wel zelf piet in de voorste li nies zag hij de verschrikkin gen van de oorlog nabij. Hij was diep geschokt door de aanblik van een vrachtwa gen vol dode Amerikanen en door het bericht, dat een jon gen uit zijn geboortestreek bij de geveehten pip het le ven was gekomen. Tqch leek zijn Viethanvtijd zieh in be trekkelijke rust te voltrek ken. Op 28 september 1965 vlak voor dat zijn Vietnam-tijd erop zat kreeg hij opdracht een officier die spoedverlof had gekregen op te halen. Garwood raakte de weg kwijt. Toen het al schemerig begon te worden werd hij plotseling omringd door een groep Vietnamezen. Hij dook onder zijn jeep, probeerde zich in doodsangst onder het zand te begraven en zou vol gens zijn eigen verklaring gebeden hebben dat ze hem zouden doden. Garwood die* een schotwond in de rechter arm had opgelopen, werd ge vangen genomen. Hij werd op zijn ondergoed na ont kleed, stevig gebonden en meegenomen op een lange trip door de jungle. Na zes dagen ondernam hij zijn eer ste vluchtpoging. Hij wist on gezien weg te sluipen, be reikte een rivier en zwom stroomafwaarts. Tegen de avond liep hij recht in de armen van een Viet- kongeenheid. Opnieuw werd hij meegenomen op een lan ge tocht door de jungle. In dorpjes mochten de bewo ners op hem spugen of hem met stokken bewerken. Hij werd betiteld als oorlogsmis dadiger en hem werd bevo len bekentenissen te onder tekenen. Als hij weigerde, werd hij in een bamboekooi opgehangen. Na een t\veede ontsnappingspoging werd hij in een gat in de grond ge gooid. De bewakers gebruik ten het gat om te urineren. Na vier maanden kwam Garwood in een junglekamp, waar ook andere Ameri kaanse krijgsgevangenen waren ondergebracht. Een aantal oud-krijgsgevan genen, waarvan de laatsten in 1973 tijdens „operatie thuiskomst" naar de Vere nigde Staten terugkeerden, hebben verklaard, dat Gar wood in mei 1967 zijn vrij heid herkreeg. Dat zou zelfs gepaard zijn gegaan met eni ge plechtigheid. Volgens die zelfde verklaringen zou Gar wood daarna meermalen ge zien zijn in Vietkongkleding, hij zou de Vietpatpezen naar Nguyen Chin Bap hebben aangepornen. b'j zpu krijgs gevangenen hebbpn verra den en aan uitzendingen hebben meegewerkt, waarin Amerikaanse sojdaten aan het front werden overge haald de wapens heer te leg gen en over te lopen. Volgens de tpt nu toe ^eer- schaarse verklaringen Van Garwood zelf is hij al die tijd gevangene gebleven. In julj 1970 werd hij door de Viet- kong meegenomen naar Noord-Vietnam. Eind januari 1979 zou Garwood tijdens de festiviteiten rond de herden king van het TET-offensief erin geslaagd zijn het werk kamp, waar hij verbleef, te ontvluchten. Kort daarna dook hij op achter de rug van de Finse econoom in een hotel in Hanoi. 1EVE De conferentie over Namibië officieel vandaag eindigt, is mislukt, ravond kwam er in feite een einde le besprekingen toen de door Zuid-A- geleide delegatie verklaarde dat het te vroeg is om een datum vast te stel- voor de uitvoering van het VN-plan Namibië. Een woordvoerder van de bevrijdingsorganisatie SWAPO, ,1 veertien jaar een guerrilla voert te- Zuidafrikaanse troepen in Namibië, zich hierop onmiddellijk uit voor •ijeenroepen van een spoedzitting van Veiligheidsraad over het afkondigen sancties tegen Zuid-Afrika. VN-plan voor Namibië voorziet onder, in een staakt-het-vuren en het houden algemene verkiezingen onder toezicht de VN. Mudge, de leider van de grootste inter ior Zuid-Afrika gesteunde partij, de De- •atische Turnhalle Conferentie, had eer- ,p de dag verklaard dat het „absoluut on- jljjk" leek in Geneve een bestand te te ar Mudge beschuldigde de VN van par- jheid. Hij wil dat de VN niet alleen de APO maar ook de partij van Mudge er- In vertrouwelijke gesprekken heeft Ige echter te kennen gegeven dat de wer- jke reden dat hij voor dit jaar geen ver ingen wenst, gelegen is in het feit dat hij is dat zijn partij het dan zal verliezen de SWAPO. >Qpëlisch minister n worden vervolgd UZALEM Met 63 tegen 33 stemmen onthoudingen is het Israëlische parle- t akkoord gegaan met opheffing van inschendbaarheid van de minister voor sdienstzaken, Aharon Aboe-Hatzeira. ninister is een van de leiders van de Na- ale Religieuze Partij, die deel uitmaakt de huidige coalitieregering. Door de op ing van de onschendbaarheid is de weg voor een proces tegen Aboe-Hatzeira, beschuldigd is van het aannemen van penningen. Een poging haar hond van het ijs op een meertje in haar woonplaats te redden, werd Charlene Taren uit de stad Fort Collin in de Amerikaanse staat Co lorado bijna fataal. De hond had zich losgerukt, was het ijs opgelopen en was er doorheen gezakt. Op het moment dat de hond kans zag op eigen kracht op de kant te klauteren, zakte Charlene, die het ijs was opgelopen, er doorheen. Zij zag geen kans zonder hulp uit het ijs te komen en de brand weer moest er uiteindelijk aan te pas komen. IIINGTON Generaal kander Haig, die door komend lident Reagan is aangewezen inister van Buitenlandse Za- is gisteren woedend uitgeval- laar een democratisch senator, em ondervroeg over zijn rol Watergateaffaire als stafchef het Witte Huis en veiligheid- iseur onder Nixon. Toen senator Paul Sarbanes voor on geveer de twintigste keer vroeg om een waardeoordeel van Haig over zijn gedrag in het Witte Huis in de ja ren 1973 en 1974 zei deze: „Ik heb daar al herhaaldelijk op geant woord". Met een nauwelijks ingehou den woede voegde hij eraan toe: „Ik ben verrast dat u steeds weer dezelf de vragen stelt, wat wilt u eigenlijk? Niemand heeft het monopolie van de deugd, zelfs een senator niet". Haig verklaarde tegenover een ijzig stil gehoor nog dat hij tijdens de Wa tergateaffaire heeft geprobeerd de grondwet te handhaven. Haig wei gerde in antwoord op vragen van an dere senatoren hardnekkig een „mea culpa" uit te spreken over zijn rol als stafchef van het Witte Huis aan het eind van de periode Nixon. Overi gens zal de goedkeuring van Haigs benoeming volgens waarnemers geen problemen geven. Tijdens een vergadering van de com missie die moet besluiten over de be noeming van William Casey tot hoofd van de CIA stelde deze dat de Amerikaanse Inlichtingendienst (CIA) beter en efficiënter georgani seerd moet worden. In een tijd van groeiende militaire kwetsbaarheid is een effectief inlich tingenapparaat veel belangrijker dan •een aantal jaren terug, toen de Vere nigde Staten een duidelijke militaire superioriteit hadden", aldus Casey. Hij zei de pogingen van Congresleden te steunen, di£ beogen de identiteit van CIA-medewerkers uit de pers te houden via een wettelijk verbod om hun namen te noemen. Bewogen beroep van dochter (Van onze correspondent Piet Tummers) ROME Terwijl op steeds vinniger toon werd gediscus sieerd over de vraag, of toegegeven moet worden aan de eis van de Rpde Brigade aan de pers om haar communique's integraal te publiceren, was gisteravond nog niets bekend over het lot van de in gijzeling gehouden dr. Giovanni d'Ur so. Hoewel het ultimatum van de Rode Brigade aan de Ita liaanse pers al meer dan een etmaal verstreken was, deed mevrouw Franca d'Urso alsnog een bewogen beroep op de ontvoerders om de „executie" nog 48 uur uit te stellen. Het Romeinse dagblad „II Messagero" heeft zich op grond van een beslqit van zijn redacteuren alsnog bereid verklaard, de ge schriften van de Rode Brigade te publiceren, maar pas als dr. d'Urso is vrijgelaten. De overige dagbladen blijven bij hun wei gering. In welke gemoedstoestand de familie verkeert werd duidelijk, toen de oudste dochter van dr. d'Urso, de 19-jarige Lorena d'Ur so, namens haar moeder voor de televisie een hartstochtelijk be roep deed op de Rode Brigade om het leven van haar vader te sparen. Zij deed dat in het kader van de zendtijd voor politieke partijen en wel in de tijd van de Radicale Partij. Deze partij heeft steeds aangedrongen op toegeven aan de eisen van de Rode Brigade. De Rode Brigade gebruikte nog een ander middel om aan hun eis kracht bij te zetten. Het socialistische partijblad „Avanti" ontving een door dr. d'Urso geschreven brief, waarin de hoofdredacteur onder andere het volgende verzoek werd ge daan: „Omhels mijn echtgenote en kinderen als ik ben doodge schoten." Welk een geestelijke druk de terroristen op hun gijze laar voor het schrijven van deze brief hebben uitgeoefend, laat zich slechts vermoeden. ISRAELJSCHE ARBEIDERSPARTIJ: Zelfbestuur voor Palestijnen JERUZALEM Abba Eban, Israëls schaduwminister van buitenlandse zaken, heeft gisteren gezegd dat wanneer zijn Arbeiderspartij aan de macht zou komen, deze een begin zou maken met het geven van zelfbestuur aan de in het be zette gedeelte van Jordanië wonende Palestijnen, en zelfs nog voordat daarover een akkoord is bereikt. Eban zei cjal op een persconferentie waarin hij mededelingen deed over een te volgen buitenlands beleid als de regering-Begin valt, een beleid dat minder verstard en meer aanvaardbaar is voor de wereldopinie dan het huidige. NA REIS DOOR AFGHANISTAN Labourleden willen Britse erkenning regime in Kaboel LONDEN Drie Britse La- bourafgevaardigden hebben na hun terugkeer uit Afgha nistan de regering in Lon den opgeroepen het regime in Kaboel diplomatiek te er kennen. Ze maakten dit be kend tijdens een persconfe rentie in Londen over hun in Groot-Brittannië fel om streden reis op uitnodiging van de machthebbers in Af ghanistan. De regering van president Babrak Karmal zou naar de mening van de Labourleden de controle over geheel Afghanistan uit voeren. De Labourpolitici vertelden dat ze geen bewijs van Russi sche controle hadden kunnen vaststellen, op welke plaatsen ze tijdens hun meerdaagse reis ook geweest waren. Overigens slemden niet op alle punten de reisindrukken overeen. Een van de drie, Ronald Brown, verklaarde uitdrukkelijk het doel van het door de Russen gesteunde bewind in Kaboel te ondersteunen: ,.Ik wil het zeer duidelijk stellen. Ik steun de regering van Kaboel. Ik ben een socialist". Premier Marga ret Thatcher van Engeland heeft het bezoek van de drie parlementsleden betreurd. De Engelse premier meent dat dit vijfdaagse bezoek steun bete kent voor het door de Sovjet- Unie gesteunde Afghaanse be wind. rikaanse top tegen fie Libië-Tsjaad IE Een aantal staats- Jfden en vertegenwoordi- j van Afrikaanse landen Jsteren bijeengekomen in pe, de hoofdstad van de afrikaanse staat Togo, [vast te stellen hoe het linent moet reageren op plannen van Libië samen nelten met het buurland a Afrikaanse landen heb- zich al sterk negatief uit ten over de fusie. Zij vin dat de man die vorige id met behulp van Libië iverwinnaar uit de dertien oude burgeroorlog in id naar voren is gekomen, ikouni Oueiddi, slechts een rgangsregering mag vor- om nationale verkiezin- :e organiseren. Igyptische president Sadat Frankrijk, de voormalige isator van Tsjaad, een houding verweten. Sadat ërder dat deze zesde Libi- poging om een fusie met ntieianc*er ^anc* aan te 2aan.te" j..|end is voor de droom van ,eKW bdaffy een wereldrijk op te wen. Khadaffy omschreef 's een gestoorde man. Na overlijden landbouwcommissaris Gundelach -v w) - STRAATSBURG De Eu ropese Commissie zal nog deze week een van haar le den tijdelijk belasten met de verantwoordelijkheid voor het Europese landbouwbe leid, de taak van de maan dagavond overleden Deense landbouwcommissaris Finn Olav Gundelach. In elk ge val zal Denemarken een nieuwe cominissaris moeten voordragen. In Straatsburg wees men er gisteren op, dat deze niet automatisch het landbouwbeleid hoeft te er ven. Afhankelijk van de door Denemarken voorge dragen persoon zal bekeken worden, of een herschikking van de portefeuilles noodza kelijk is. In het geval de kandidaat geen landbouwspecialist is, is de kans niet denkbeeldig dat de Nederlandse Eurocommissaris mr. Frans Andriessen (concur rentiebeleid en relaties met het Europees Parlement) de landbouwportefeuille krijgt toegewezen. Zeker lijkt wel dat de Italiaan Natali, die zich als tijdelijk plaatsvervanger heeft aangeboden, in verband met het vereiste politieke evenwicht in de EG de land- bou.wpost niet definiteif ver krijgt. Het overlijden van Gundelach stelt de EG voor grote proble men. Hij was de centrale fi guur bij pogingen het in de EG-historie gegroeide subsi die- en prijsgarantiebeleid voor de landbouw om te bui gen. De landbouwuitgaven maken inmiddels ruim 70 pro cent uit van de totale EG-be- Olav Gundelach groting. Ook in zijn visserijbe leid door middel van vangst quoteringen had Gundelach te kampen met onwillige lidsta ten die hun exclusieve viszo- nes eenzijdig uitbreidden. Het is nu aan zijn opvolger om voor deze essentiële proble men binnen de EG oplossin gen te vinden. VOOR STRIJD TEGEN „MARXISTISCH VERZET" WASHINGTON SAN SALVADOR De Verenigde Staten gaan de mili taire hulp aan El Salvador, die na de moord op vier Amerikaanse nonnen in december was opgeschort, hervatten. Volgens goed ingelichte bronnen in Washington wordt het besluit hiertoe later vandaag bekendgemaakt. De her vatting van de militaire bijstand is in gegeven, aldus de bron, door het huidi ge offensief van de verzetstrijders te gen de junta. Het verzet, dat steun krijgt uit vrijwel alle lagen van de be volking, wordt in Washington gezien als een marxistische opstandige bewe ging. De militaire hulp van de VS is tien miljard gulden groot en omvat on der meer het sturen van helicopters en adviseurs. Gisteren is meer helderheid gekomen over de zware strijd, die het leger en de verzetstrijders sinds het afgelopen week einde voeren. Duidelijk werd dat zeker een provinciehoofdstad, San Francisco Gotera op 100 kilometer ten oosten van San Salvador, in handen is van het verzet. Regeringskringen bevestigden deze be richten. In alle dertien provincies van het land wordt ondanks berichten dat „het le ger alles onder controle heeft" zware strijd geleverd. Er is echter geen zicht op te krijgen of verklaringen van het verzet dat zij meerdere districten en steden heb ben verovero waar zijn. Voor het bestuur van deze „bevrijde gebieden" zouden „co mités voor de verdediging van de op stand" zijn opgericht. Verder hebben de gezamenlijke verzetsgroepen een „politie ke en diplomatieke commissie" in het le ven geroepen, die een revolutionaire rege ring moet gaan vormen. In deze commis sie hebben leden van de afzonderlijke groeperingen voornamelijk weten schappers en ex-politici zitting. Guate mala heeft beschuldigingen van het verzet als zouden troepen uit dat land aan de kant van het leger aan de strijd deelne men, van de hand gewezen. Grote onduidelijkheid bestaat nog wel over het antwoord op de vraag, of aan de oproep tot een algemene staking gehoor is gegeven. In de hoofdstad San Salvador zouden velen gewoon aan het werk zijn gegaan, afgezien van een deel van het overheidspersoneel en het openbaar ver voer. De Zuidafrikaanse journalist Ian Mates, voor het persbureau United Press Inter national (UPI) in El Salvador werkzaam, is gisteren aan maandag toen zijn auto ontplofte opgelopen verwondingen bezwe ken

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11