)ud-SD'er aangehouden bij erugkeer van vliegvakantie Afbraak methylbromide in bodem duurt langer Verre Oosten, Indonesië: reis van 27 dagen ADMINISTRATEUR Boete op zuinigheid SDA: lig: Ik bleef tinen de grenzen n de wet inister Tuijnmanwil,,auto-arme" Waddeneilanden Geen autopsie op lijken Palesti jnen anuari^eNLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 JANUARI 1981 PAGINA 7 [DACHT VAN OORLOGSMISDADEN IAAG De politie op Schiphol donderdagavond een 66-jarige lar aangehouden, die ervan verdacht als ambtenaar van de te Duitse Sicherheitsdienst in reede Wereldoorlog, meerdere oologsmisdaden te hebben ge- Als opsporingsambtenaar van ikend als de afdeling „Judenre- zou de Hagenaar, die op de aven werd gearresteerd toen hij eerde van een vakantie in ondergedoken joodse families art hebben gebracht", zelf heb- pgehaald en ook mishandeld. :ns zou hij het transport hebben ld naar de concentratiekampen si-Duitsland, waar de meesten jn slachtoffers overleden. Het kind dat door de SD'er zou gehaald was drie jaar oud. Vol- ir. L. de Beaufort, officier van s belast met de opsporing van smisdadigers, staat tot nu toe lat tenminste twintig joden het >ffer zijn geworden van de don- aangehouden SD'er. 1941 meldde de man zich vrijwillig bij fen-SS. Hij werd voor actieve dienst t Oostfront gestuurd. In de eerste helft van 1944 keerde de Hagenaar terug, en werd hij ingedeeld bij de Sicherheitsdienst in Den Haag. onder het commando van de nazi's „Ju- den-Fischer" thans gedetineerd als één van de Twee van Breda en Nagel. In die tijd zou hij zijn oorlogsmisdaden hebben begaan. Na de oorlog werd de verdachte gearresteerd, maar wist kort daarop uit de gevangenis aan de Haagse Fruitweg te ontsnappen. Hij vluchtte onder een valse naam naar Zuid-Afrika en woonde daar tot 1969. Hij keerde toen weer onder een valse naam terug paar Nederland omdat hij dacht dat zijn misdaden verjaard wa- Er was op dat moment weinig over de man be kend; maar het verscherpte vervolgingsbeleid van justitie in de jaren zeventig bracht een aan tal belastende feiten aan het licht. Zoveel, dat mr. De Beaufort enkele maanden geleden aan leiding genoeg zag de in Amsterdam geboren verdachte aan te laten houden. Momenteel zijn er nog veel getuigen in leven, die zouden kun nen bevestigen dat de SD'er zich in 1944 ernstig heeft misdragen. „Collega's" van de verdachte zijn veroordeeld tot aanzienlijke straffen, varië rend van levenslang tot vijftien jaar. Ook deze (ex)-gedetineerden zouden belastende verkla ringen kunnen afleggen. De inmiddels gepensioneerde Hagenaar voor zag in zijn levensonderhoud met verschillende baantjes. Zo was hij machinist en verzekerings adviseur. Hij is wel getrouwd, maar leeft ge scheiden van zijn vrouw. Bij zijn aanhouding op Schiphol reageerde hij volgens de heer Beau fort „angstig en geschokt". Maandag wordt de verdachte voorgeleid. Mr. L. de Beaufort tijdens de persconferentie waarop hij het nieuws over de aanhpuding uit de doeken deed. Bisdom beslist volgende week over zigeuners UTRECHT Het aartsbisdom Utreecht verwacht pas in de loop van de volgende week een beslissing te kunnen nemen over het uiteindelijke lot van de tweehon derd zigeuners op het landgoed Dijnselburg bij Zeist, dat eigen dom van het aartsbis dom is. Volgens drs. J. Klok van het bisdom moeten eerst alle elementen van de zaak zorgvuldig worden bestudeerd en daarvoor neemt het bisdom alle tijd. NEDERLANDSE elektriciteitsbedrijven hebben deze week wel zéér ver naast de roos geschoten met hun aankondiging dat de elektricitetistarieven extra omhoog moeten, omdat het verbruik is gedaald. Jarenlang is van overheidswege geha merd op de noodzaak om zuinig met energie, en dus ook met elektriciteit, om te springen. En nu die gemeenschappelijke en noodzakelijke inspanning dan eindelijk resulten blijkt te gaan afwerpen, krijgt men te horen dat als „premie" men nu méér moet gaan betalen voor die minder gebruikte energie. Stank voor dank dus eigenlijk. Het is natuurlijk een economische wetmatighéid, dat in dien met het bestaande pontentieel minder elektriciteit be hoeft te worden geproduceerd, de kostprijs omhoog gaat. En dat geld moet ergens vandaan komen. Maar het is duidelijk dat het slechts om een tijdelijk financieel probleem gaat, al thans als de elektriciteitsbedrijven hun lange termijn-plan ning'aanpassen aan de verminderde groei van het gebruik. De tijdelijke tegenvaller zou daarom uit algemene middelen moeten worden gefinancieerd. Indien dat niet mogelijk is waarvoor begrip zou moeten worden opgebracht in deze economisch moeilijke periode zou de hele tariefssector op de helling dienen te worden gezet, en wel zo dat degenen die niet op hun energiegebruik hebben bespaard, het gelag beta len. INMIDDELS kan worden vastgesteld, dat de directeuren van de elektriciteitsbedrijven nog steeds weinig begrip heb ben voor de noodzaak hun omzet te beperken. Van het psy chologisch effect van aankondigingen als deze week, heeft men kennelijk geen notie. Terecht heeft dè minister van eco nomische zaken Van Aardenne aangekondigd de tarieven van de elektriciteitsbedrijven stevig in de hand te zullen houden. thodoxe tholieken edend i plan leiding :ne WIJK De ortho- katholieken in ons zijn woedend op de dijke rechters in :ht en Haarlem. Ze :n dat de „officia- tïij voorbaat hadden en verklaren dat .erkelijke scheiding ibet huwelijk van jcs Irene en prins Hugo uitgesloten rthodoxen, verenigd R.-K. Titus Brands tichting en de R.-K. Nederland hebben diepe verontwaardi- tot uitdrukking ge- t in een telegram aan ificiaal van het bis- rtaarlem. „Het huwe- fan Irene en Karei is volledig voltrok- 'n er zijn vier kinde- it voortgekomen", zo eren ze hun opvat dat het kerkelijk in dit geval geen gverklaring" van de lijksband toestaat, sracht wordt gepro- rd tegen de opvatt- ils zou het kerkelijk lijksbeletsel „impo- SS5" thans in psychische unnen worden uitge- en worden omschre- iineir la's n'et kunnen WIEK n tot interpersoonlij- i71>-31054?at'e °P huwelijksni- WESTLAND/DEN HAAG Het duurt veel langer dan tot nu toe werd aangeno men, voordat het landbouwgif methyl bromide in de grond is uitgewerkt en niet meer schadelijk is voor mens en mi lieu. Dit blijkt uit onderzoeksresultaten van TNO. Men heeft de Westlandse tuin ders altijd voorgehouden, dat na het gas sen met methylbromide na drie dagen de grond in de kas al kan worden gespoeld en dat men na veertien dagen zonder ge vaar de kas weer in kan. De gegevpns van TNO tonen echter aan, dat de tempe ratuur een grote rol speelt in de afbraak- tijd van het landbouwgif. De grond mag in de winter weliswaar worden schoon gespoeld, maar de concentratie die de bo dem ingaat is erg hoog. Dat heeft tot ge volg d^t de boezemwateren in Westland relatief grote concentraties methylbromi de vertonen. Volgens TNO heeft methylbromide in de grond bij twintig graden Celsius vijftien da gen nodig om tot de helft van de concentra tie te worden afgebroken in het relatief on gevaarlijke methanol en 'het zuur waterstof bromide. De temperatuur van de omgeving, in dit geval de grond van de kas en (dieper) de grond rondom de Westlandse waterlei dingen, schommelt in de wintermaanden tussen de vijf en tien graden. Elke tien gra- DOOR LAGERE TEMPERATUUR den lager zórgt voor een twee a drie keer zo lange halveringstijd. Hoewel deze relatie tussen de temperatuur van de omgeving en de halveringstijd van methylbromide wel bekend is bij TNO, bleek de Westlandsche Drinkwater Maat schappij (WDM) nog niet op de hoogte te zijn. Zoals bekend verklaarde directeur Walma verleden week, nadat de verontrei nigingen in het drinkwater bekend werden, dat de methylbromide binnen één tot vier weken zou worden afgebroken. Directeur Walma zei gistermiddag de wetenschap, dat de tijden anders blijken te zijn, zeker te kunnen gebruiken. Het hoofd van het laboratorium van de Duinwaterleiding Maatschappij 's-Graven- hage, drs. Drost, volop bezig met de reeds geplande laboratoriumonderzoeken van het Westlandse water, gaf gistermiddag even eens toe niet op de hoogte te zijn van de re latie temperatuur/afbraaktijd. „Ik ga TNO zeker benaderen", aldus de -heer Drost „dit kan een houvast zijn om de proeven op te baseren". Andere gegevens van het TNO tonen aan dat methylbromide in de open lucht een af- braaktijd (halveringstijd) heeft van één tot twee jaar. Anders is het weer gesteld met het Westlafndse boezemwater, dat grote con centraties methylbromide zou bevatten. De tijd dat het gif tot de helft van zijn concen tratie is teruggebracht, is hier twintig dagen. Er moet dan wel een temperatuur heersen van 25 graden Celsius. Voor het drinkwater bestaat volgens de heer Drost echter geen gevaar. „Het gehalte methylbromide verdwijnt al tijdens de eer ste beluchting bij de waterzuivering. In het drinkwater is niets terug te vinden". (Pag.9: Gasprijs maakt teelt zonder gif on mogelijk). Weer aardschokken in Zuid-Italië AVELLINO Twee krach- tige aardschokken, die zich gisternacht met een tussen ruimte van een uur voorde den in het aardbevingsge- bied van Zuid-Italië, hebben opnieuw voor paniek ge zorgd. Duizenden mensen vluchtten uit de nog over eind staande huizen en nood- onderkomens en zelfs uit tenten en caravans naar het vrije veld. Daar brachten ze dé verdere nacht door in de open lucht in een felle sneeuwstorm bij een tempe ratuur van tien tot veertien onder nul. Op het ogenblik beleeft Italië ongewoon koude winterdagen. In Palermo op Siciclië heeft het voor het eerst sinds 19 jaar gesneeuwd. In de buurt van Venetië werd 20 graden vorst gemeten. De wintersporthotels in de Alpen en de Apenijnen zijn volgehoekt, maar er kon niet worden geskied, een ge volg van sneeuwstormen en hevige windstoten. IES IINGTON Alexander Haig, Reagans aan- le minister van buitenlandse zaken, heeft tij ten hoorzitting van de sentaatscommissie ver- 1 dat al zijn activiteiten als Nixons chef-staf et Witte Huis „binnen de grenzen van de wet ebleven". >or kovef^erkjarjng VOOpr jg commissie dje zjjn benoeming moet school ert11"60. ze> Haig dat hij het indertijd tot zijn taak achtte om inationaal belang" het ambt van president te beschermen. 3 uur of né ^at slechts een „uiterst gering aandeel" heeft ge- ihet afluisteren van telefoongesprekken door de FBI en n-v Mechfrwerping van het regiem Allende in Chili. Hij verdedig- ombardementen op Noord-Vietnam (eind 1972) als „zijn- ■MHtt belang van de Verenigde Staten" en voegde eraan toe „het gewenste resultaat" hadden gehad, i ook nog dat er geen sprake van was geweest dat hij tou hebben gevraagd af te treden in ruil voor een „par- Dor diens opvolger Gerald Ford. 'erwacht wordt zal Haigs benoeming worden goedge- Sijthoff Pers heeft binnen haar drukkerijbedrijf - ca. 500 werknemers - plaats voor een Door de sterk groeiende behoefte aan bedrijfs economische informatie verkeert de afdeling Kost prijs in een uitbreidings- c.q. opbouwfase. De kostprijsbegroting en de kostprijscalculatie moeten verfijnd w.orden-er moet een systeem voor produktieverslaggeving uitgewerkt worden. Ter ondersteuning van deze aktiviteiten wordt sinds kort gebruik gemaakt van een micro.-computer. Om deze informatiestroom adequaat te helpen organiseren zoeken wij op deze afdeling, die bestaat uit 7 medewerkers, een stafmedewerker op minimaal HEAO BE- of MBA-niveau. Behalve ge noemde opleiding zal men zich van bedrijfswege - mede door externe cursussen - een brede alge mene ontwikkeling op grafisch gebied eigen moeten maken. Naast kennis en bij voorkeur ervaring op boven genoemde gebieden dient de gezochte kandi- da(a)t(e) over contactuele en leidinggevende kapa- citeiten te beschikken. Zijn/haar leeftijd zal tot de 40 jaar, met marge liggen. Bij een gelijkwaardige beoordeling wordt de voor keur gegeven aan een vrouwelijke kandidaat. Wij bieden een prettige werkkring, gunstige arbeidsvoorwaarden en zeer reeële doorgroei mogelijkheden. Van de administrateur wordt ver wacht dat hij/zij bij afwezigheid van het Hoofd van Dienst zijn werk waarneemt, en bij gebleken geschiktheid binnen enkele jaren diens funktie zal gaan vervullen. In verband hiermede maakt een psychologisch onderzoek deel uit van de selectieprocedure. Nadere inlichtingen over deze vacature worden gaarne verstrekt door de heer H. Didden, telefoon 070 - 624562, toestel 320. Schriftelijke sollicitaties richten aan: Sijthoff Pers, afdeling Personeel Organisatie, postbus 16050, 2500 AA 's-Gravenhage, t.a.v. de heer J.W.M. Bekkering. Gaarne op brief en enveloppe het vacaturenummer TO-50 vermelden. Sijfhoff Pers Is één van de vijf grootste dagblad uitgeverijen in ons land. onafhankelijk van enige partii of belangengroep en voornamelijk georiënteerd op de provincie Zuid Holland. Zi) geelt onder meer uit de HaagscheCourant, het Rotterdams Nieuwsblad, de Goudsche Courant, het Economisch Dagblad. Als moedermaatschappij geelt zij in samenwerking met Westerpers B. V. uit Het Binnenhof, en de Leidse Courant, en in sarhenwerking met Randstad Edities te Delft 39 gratis verspreide huis-aan-huis- bladen in Zuid- Holland. Om de abonnees buiten Den Haag. Rotterdam en Gouda het nieuws uit hun woonomgeving te verschaffen geeft Sijthoff Pers in één abonnement met de avondbladen tevens 16 regionale kranten uit. De totale lezerskring van het bladen pakket overschrijdt ruimschoots het miljoen. Die dag- en nieuwsbladen zijn gevestigd binnen hun verzorgingsgebied Handelsdrukkeruen zijn er in Rijswiik. Den Briel en Lisse. De cenjrale directie en de hooidredaktie, computer centrum, technische próduktie. de commerciële en administratieve afdelingen zijn binnenkort gevestigd in een nieuw bedrnfscomplex te Riiswijk - het hooldkantopr van de onderneming die met 1600 personeelsleden behoort tot de middelgrote bedrijven in ons SIJTHOFF PERS (Van onze parlementaire redactie) HAAG Minister Tuijnman (Verkeer en staat) vindt, dat Schiermonnikoog en Vlie- iuto-arme eilanden moet blijven, waar al- epaalde auto's van eilandbewoners mogen De minister zei dit gisteren na afloop van gadering van de ministerraad, waarvan hij sorzitter had gefungeerd omdat premier ■gt en vice-premier Wiegel buitenslands wa- Over de problemen rond het autorijden op Schier monnikoog zei Tuijnman: „Ik sta achter de gedach ten van de eilanders. Het is inderdaad een gekke si tuatie die daar is ontstaan. Ik kan me heel goed voorstellen dat de eilanders zich bijna dood zijn ge schrokken toen ze vernamen dat het verbod voor buitenstaanders om met een auto op het eiland te ko men ongeldig was verklaard". De minister hoopt dat de Tweede Kamer zo sngl mo gelijk een vorig jaar door hem ingediend wetsont werp tot wijziging van de Wegenverkeerswet wil be handelen waardoor het mogelijk moet worden om uit overwegingen van natuur- en landschapsbehoud bepaalde gebieden autovrij of auto-arm te maken. „Als het echter niet zou lukken, die wetswijziging voor het zomerseizoen te af te handelen, zal ik als nog een noodwetje tot stand brengen", aldus de mi nister". VN WEIGEREN AANBOD ISRAEL JERUZALEM Israël heeft gisteren meegedeeld dat de Verenigde Naties hebben geweigerd in te gaan op een uitnodiging van Israël lijkschouwing te laten verrichten op de vijf onlangs gedode Pales- tijnen. De schouw zou moeten uitwijzen dat de lij ken niet zijn verminkt, zoals door een Nederlandse Unifil-patrouille was gezegd. Volgens Israël werd het voorstel de lijken te laten onderzoeken door het Rode Kruis, het Israëlische Leger en de VN-Vredes- macht van de hand gewezen omdat het de neutraliteit van Uni- fil zou compromitteren. De Iraëlische premier Begin heeft in een gesprek met de Neder lands^ minister De Geus van Defensie gezegd dat hij „verbaasd en teleurgesteld" was over het feit dat de VN-troëpenmacht het bericht over het verminken van de lijken door Israëlische mili tairen had gepubliceerd, zonder eerst kontakt op te nemen met de Israëlische legerleiding. De Geus verzekerde Begin dat de goede betrekkingen tussen Nedérland en Israël door het inci dent geen schade zullen oplopen. Uw krant samen met Unitra vet Het Verre Oosten en Indonesië samengevat in één reis. Een 27-daagse tour door de gordel van smaragd met tot slot be zoeken aan Singapore en Thailand. Een uniek, onvergetelijk en exclusief geheel, dat uw krant in samenwerking met het reis- en passagebureau Unitravel (ge specialiseerd in deze tours) heeft gebundeld van 28 februari t/m 26 maart 1981. We doen slechts een greep uit dit met zorg tot stand geko men programma: bezoeken aan de plantentuin van Bogor en de heetwaterbronnen van Ciater, de adembenemende trein reis van Bandoeng naar Djokjakarta, de visite in het paleis van de sultan, een excursie naar de Boroboedoer, varen over het Tobameer, een bustocht langs de koffietuinen, de olie- en rubberplantages op Sumatra, lekker luieren op het goud gele strand van Bali, een sight-seeingtour door Singapore en een bezoek aan de drijvende markt van Bangkok. Nogmaals, het is een kleine greep uit het fascinerende gebeuren dat u Op deze reis te wachten staat. De prijs van deze tour is 3985 p.p. op basis van een twee persoonskamer, alle kamers zijn met bad of douche en toilet. Toeslag éénpersoonskamer 475. Inbegrepen: vliegtocht per lijndienst KLM/Garuda economy klasse; alle vervoer in Indonesië, Bangkok en Singapore, een groot aantal maaltijden en excursies, alsmede entreegelden en fooien; lokale gidsen; Nederlands sprekende reisbegelei- ding; luchthavenbelasting en vrije bagage van 20 kg p.p. Niet inbegrepen: uitgaven van persoonlijk aard, alsmede vi- sakosten en verzekeringen (door Unitravel te regelen). Mini mum aantal deelnemers: 25 personen. Uitgebreid» informatie en reeerveringen uitsluitend bij reit- en paseagebureau Unitravel, Piet Heinplein 1, Den Haag, tel. 070-469699. Zeldzaam astronomisch verschijnsel op komst LEIDEN Komende dagen is aan de sterren hemel een opmerkelijk en zeldzaam verschijnsel te bewonderen. In het sterrenbeeld Maagd, aan het oostelijk firmament, naderen de twee plane ten Jupiter en Saturnus elkaar dan schijnbaar tot op twee doorsneden van de volle maan. Het dichtst bij elkaar komen zij in de nacht van dins dag op woensdag a.s. Die ontmoeting is het begin van een zeer zeldzame astro nomische gebeurtenis: een drievoudige conjunctie van beide buitenplaneten. Op 19 februari en 30 juli van dit jaar zal het schouwspel zich herha len. Zo'n samenstand heeft zich sinds 7 jaar voor Chr. pas dertien keer voorgedaan en de volgende keer dat zoiets ge beurt is in de nieuwjaarsnacht van het jaar 2239. Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam De Bilt Deelen Eindhoven Den Helder urg motregen Aberdeen Barcelona Frank tort Stockholm Wenen Casablanca

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7