Toekomstmuziek van celbiologie, ofwel knutselen aan erfelijkheid UNILEVER VIJFTIG JAAR VLAARDINGEN Unilever is, om zijn 50-jarig bestaan als industriële gigant luister bij te zetten, voornamelijk naar buiten getreden door het Rotterdams Philharmonisch Or kest een zeldzame viool te schenken van de bouwer Guar- neri. Op de valreep echter, ter afsluiting van de jubileumvie ring, werd een symposium aangericht waarop de viool weer klonk die de multinational zelf speelt. De toekomstmuziek van de celbiologie.daar ging het om. Hoe komt het dat cellen, die allemaal hetzelfde erfelijke materiaal bevatten, zich toch verschillend ontwikkeien? Sommige worden lever- cellen, andere ontwikkelen zich tót haren of nagels. In een plant vormen sommige cellen bladeren, andere wortels. Het symposium" hield1 zich bezig met de vraag; waarom? Op de lange duur heeft deze vraag echter ook praktische beteke nis; hoe kan men doeltreffende manieren ontwikkelen om de teelt van gewassen te verbeteren en de groeiperiode te bekorten? Met in het achterhoofd onder meer de gedachte; voor de derde wereld zou het van grote betekenis kunnen zijn om variëteiten te ontwikkelen die een hogere voedings waarde hebben of niet vatbaar zijn voor bepaalde plante- ziekten. En zou het misschien mogelijk blijken de stikstof- bindende eigenschappen die men bij peulvruchten aantreft, ook aan andere gewassen te geven aan de voornaamste graansoorten hetgeen tot een enorme besparing op het gebruik van kunstmest zou leiden? O© proefplantago in Maleisië waar de ene ollepalrn van, klein tot groot niet meer van de andere te onderscheiden is. lerdtwintig deskundigen had Unilever - 'et symposium bijeengebracht om te rage deren over dit soort thema's. Kopstuk- mige uit de hele wereld. Een ontmoeting der p!a len. „Daar komen minstens èèn of twee 9e chten uitrollen die nieuwe wegen zullen P a'dus 'r- K- Ve'dhms voldaan. Hij van de Raad van Bestuur van Unilever, ,een bijzondere verantwoordelijkheid j onderzoek en toegepaste technische yschappen. De aangewezen man dus praten over de toekomstmuziek van M ilbiologie waarvan nog slecht het begin- W ord op de notenbalk staat gekrabbeld, ^^Jelijks voldoende voor giswerk naar de ^3 hoe de volle melodie straks gaat klin- ieg hooggestemde lyriek. Met beide be- :erug op Vlaardingse grond waar Unile- ezig is de drempel van zijn tweede hal- sstaanseeuw te overschrijden door het bruik stellen van een laboratorium voor jren met Recombinant DNA. Deze ge- e term wordt begrijpelijker wanneer nde hern vervangt door: het manipuleren benen; en klinkt iedereen bekend in de jals men gewoon zegt: het knutselen Erö&e erfelijkheid. Afschrikwekkend spook- ggg" van de eerste jaren zeventig. Welke izalige epidemieën zouden de mensheid kunnen overvallen, mochten bacteriën mee was geknoeid, uit een laboratorium tappen? En die vrees leek verre van beeldig, gezien de manier waarop een ■■^ènvirus nog in 1978 een Engels labora nt wist te verlaten. di L nbarJeb begrip voor de angst uit het verle- zegt ir. Veldhuis. „We hebben in de et uil der tijden rare dingen zien gebeuren.' Hooit bij Unilever wisten we al dat er met J.OOOpele bacteriën gewerkt zou gaan wor- et uit niet levensvatbaar buiten kunstmatige, Palla bijzondere laboratoriumomstandighe- toen we vijf jaar geleden het principe- uit namen recombinant DNA onderzoek 4 rflan cJoen Ondertussen heeft dit inzicht „0rial veld gewonnen, zozeer dat de rege- de research zelfs aanmoedigt, nu ze naai weet waarover het gaat. Dan nog is laboratorium van Unilever voorlopig de le van zijn soort in Nederland. „Onze in dustrie heeft geen idee wat er de afgelopen tien jaar allemaal in de biochemie en de mo leculaire biologie is gebeurd", kan men uit de hoek van ingewijden horen klagen. „We hebben een flinke achterstand opgelopen bij een ontwikkeling die voor ons bedrijfsleven tal van goede vooruitzichten biedt". Bijko mend nadeel (ir. Veldhuis zal het tijdens het gesprek niet, onvermeld laten): Nederlandse deskundigen* of aankomende deskundigen op dit fonkelnieuwé terrein van wetenschap hebben, toen ze hier de deur gesloten von den, elders emplooi gezocht. Een uittocht van hersenen, wordt dat wel spijtig ge noemd. Blauwdruk Het DNA is in de cellen van alle levende or ganismen de drager van de èrfejijke blauw druk, zou men populair kunnen zeggen. Deze blauwdruk kan dpor natuurlijke pro cessen gewijzigd worden (door straling bij voorbeeld) met het gevolg dat het nage slacht afwijkende eigenschappen vertoont. Maar sinds kort is het ook mogelijk langs kunstmatige weg vreemd erfelijk materiaal bij het DNA van een cel binnen te brengen en deze gastheercel ertoe te bewegen grote hoeveelheden van het binnengebrachte vreemde materiaal te gaan vervaardigen. Op deze wijze slaagde men er in de VS twee. jaar geleden in een bepaalde bacterie (de zogenaamde Ecoli) insuline te laten produce ren, de onontbeerlijke medicijn voor suiker zieken die tot nu toe slechts gewonnen kon worden uit de alvleesklier van runderen of varkens. En afgelopen jaar baarde het nieuws opzien dat een poging was gelukt om bacteriën de stof Interferon aan te laten ma ken voor de winning waarvan tot dusver ko lossale hoeveelheden menselijk bloed nodig waren. Dit Interferon zou in de ogen van sommige wetenschappers wel eens een strijdmiddel tegen kanker kunnen zijn. Geen wonder dat de pharmaceutische industrie er happig op is de stof op grote schaal en goedkoop door bacteriën te laten produce ren. Zo heeft recombinant DNA, het knutse len met erfelijkheid, de klank van een tover woord gekregen. Vooral Amerikaanse labo ratoria zijn ervan bezeten en voeren een ware concurrentieslag, compleet met weder zijdse spionage. Geneesmiddelen behoren niet of slechts zeer zijdelings tot het pakket dat Unilever op de markt brengt. Dit concern heeft zich in zijn 50-jarig bestaan kunnen opwerken tot de (naar omzet gemeten) twaalfde plaats op de wereldranglijst van grootste ondernemin gen dank zij margarine, diepvriesartikelen, soep, thee, vlees en wasmiddelen, om. een greep te doen. En op de eigen produkten zal het onderzoek in het nieuwe laboratorium te Vlaardingen zich richten. Op enzymen bij voorbeeld, de zo druk geadverteerde vlek- kenvreters in wasmiddelen, hetgeen de een voudigste huisvrouw het woord moeiteloos over de tong laat rollen. „Wij gaan in Vlaar dingen natuurlijk zoeken naar betere enzy men", zegt ir. Veldhuis. „Daar verklap ik geen geheim mee. Enzymen die al vlekken Wegwerken bij een wastemperatuur van 25 tot 35 graden. Stoffen die preciezer en meer doelgericht werken, terwijl ze ook meer eco nomisch vervaardigd kunnen worden. Op dat gebied valt een belangrijke vooruitgang te verwachten". Fascinerend Veel grondstoffen die Unilever gebruikt, ko men uit de landbouw. Hoe kan dat allemaal economischer? ook een vraag die werk aan de winkel betekent voor de-onderzoeks laboratoria van Unilever in Nederland en En geland. Is het mogelijk variëteiten van ge wassen te verkrijgen die toe kunnen met minder bemesting? Die beter vocht kunnen opnemen? Die gewapend zijn tegen ziekten •of schadelijke insecten? Tien of meer jaren van onderzoek zullen nog wel nodig zijn voordat het zover is, schat ir. Veldhuis. „Maar dan gaan we het ook als iets heel ge woons beschouwen, als een normaal be standdeel van het economisch leven. De bal zal steeds verder rollen". Dichterbij is de toekomst van de weefselcul tuur. Zo heeft Unilever met succes gepro beerd oliepalmen (leverancier van een be langrijke grondstof) te kweken uit cellen in plaats van uit de gebruikelijke pitten. Klonen heet dat, ofwel ongeslachtelijk voortplanten vanuit èèn individu. Ir. Veldhuis zegt het zo: „Je wilt graag palmbomen hebben die pre cies gelijk zijn, met een uniform hoge op brengst en dito rendement per hectare. Bij de gewone manier lukt je dat niet. Kijk maar naar kinderen Uit een en hetzelfde gezin die onderling toch allemaal verschillen vertonen. Werk je daarentegen met weefselcellen van een geselecteerde moederplant, dan krijg je, mits je het proces goed beheerst, grote aan tallen plantjes die allemaal eigenschappen van de oorspronkelijke moederplant bezit ten. en geen andere. Wat doe je dus? Je selecteert een palm op zijn hoge olie-op brengst of op een bepaalde combinatie van vetzuren. Daarmee ga je klonen en de uit komst is verzekerd". Landbouw Enorm interessant noemt ir. Veldhuis deze nieuwe techniek waarmee Uniléver wereld wijd de spits heeft afgebeten. „Ik vond die proefplantage van ons in Maleisië zonder meer een fascinerend gezicht. De ene rij plantjes na de andere, en allemaal volkomen gelijk. Je kon gewoon voorspellen hoeveel blaadjes eraan zouden zitten. Met die proef zijn we nu helemaal rond. We. gaan er op commerciële basis mee verder. Onze erva ring doet ons verwachten dat we dank zij de nieuwe techniek een meer-opbrengst zullen halen in de orde van grootte van 20 procent. En het kan hoger. Belangrijk is ook dat je van tevoren je keuze kunt bepalen: ik wil wat meer olie. of: liever wat meer stearine. Je hebt het allemaal in de hand. Aangemoedigd door het succes gaan we hetzelfde met ko kospalmen proberen. Over dadelpalmen wordt eveneens gepraat". Zullen grote, daarvoor in aanmerking ko mende delen van de aardbodem dus bedekt raken met Unilever-plantages vol identieke klonen? Nou nee, dat is niet de bedoeling. Zoiets zou vloeken met de strategie van het concern. Veeleer streeft men ernaar bepaal de plantagegroepen die reeds toegang heb ben tot een grote verscheidenheid aan palm soorten, bij de ontwikkeling te betrekken. Overdracht van kennis. Een palm op maat voor elke staat. Waarna elke staat de uit zijn palm gewonnen grondstoffen op de wereld markt kan brengen. Daar koopt Unilever ze dan wel weer. Het klinkt onbaatzuchtiger dan het is. „Typisch voor ons concern", legt ir. Veldhuis uit, „is het feit dat we heel sterk fc Veldhuis rijkf de jaarlijkse Unüever- chemieprija uit aan verdienstelijke studenten. Straks prijzen voor gemanipuleerde erfelijkheid? vertegenwoordigd zijn in ontwikkelingslan den. We vormen er een deel van de gemeen schap; met belangen die parallel lopen. Niets nieuws. Dat was voor de oorlog al zo in de veertig landen waar we toen zaten. Wel: gaat het een dergelijke gemeenschap beter, dan pluk jij er ook de vruchten van. Een eco nomie die zich ontwikkelt, doet hat verbruik van allerlei produkten stijgen. Het snelst groeit alles wat met de eerste levensbehoef ten te maken heeft. En dat is precies ons terrein. We hebben er dus belang bij onze kennis en vaardigheden over te dragen aan een bepaalde samenleving waarvan we deel uitmaken". Ondertussen is het recombinant DNA labo ratorium te Vlaardingen, bakermat voor nieuwe know-how, niet groter dan een door snee huiskamer. Een zeskoppige staf van' wetenschappers bemant het. Een bres van belang in de meer dan 600 miljoen die Unile ver dit jaar voor research en ontwikkelings werk uitgeeft, zal de boreling nauwelijks slaan. Geen schaduw van Amerikaanse toe standen. Maar wel al dezelfde omzichtigheid, hetzelfde scheve oog naar kapers op de kust. Zo mild is de regering geworden ten aanzien van recombinant DNA onderzoek dat men voor het openen van een laboratori um slechts een vergunning krachtens de Hinderwet nodig heeft, te verkrijgen bij de lokale overheid. Voor Unilever betékent dat de Rijnmondraad en die wil best, mits voor elk nieuw project afzonderlijk toestemming wordt verkregen. Hiertegen heeft Unilever weer beroep aangetekend bij de Raad van State, Waarom? Ir. Veldhuis: „Het aanvra gen van een hinderwetvergunning voor elk experiment opnieuw veroorzaakt een vertra ging, die in dit zich snel ontwikkelende ge bied het onderzoek erg moeizaam zou ma ken. We vinden het principieel pnjuist dat de hinderwet hiervoor wordt gebruikt en daar om hebben we beroep aangetekend. Maar ook vanwege de openbaarheid. Hinderwet procedures zijn openbaar. De concurrent zou dus straks bij wijze van spreken maar op het aanplakbord van de Rijmondraad hoeven te gaan kijken om te weten wat onze plannen zijn. We geloven niet dat zoiets juist is. Je hoeft je toch ook niet bloot te geven voor elk nieuw pak zeeppoeder?" PIET SNOEREN Op bezoek bijCarstens Zelfs een buitenlandse correspondent overkomt het niet zo vaak dat hij in kleine kring persoonlijk door de bondspresident wordt vntvangen. Welis waar wordt deze functio naris in de Bondsrepu bliek gekozen en mist hij daardoor de bijzondere glans die vSh erfelijke monarchieën zoals in Ne derland of Engeland uit gaat al is die de laatste jaren dan ook danig ge- oxydeerd), toch bekleedt de man het hoogste ambt dat voor een Duitser is weggelegd 'en dat onder scheidt hem automatisch, zelfs van mensen die toch heel wat in de Germaan se melk te brokkelen hebben. Staande voor de kleerkast het alledaag se leren jack lijkt voor deze gelegenheid toch minder geschikt over valt je dan ook het soort Soestdijk-gevoeldat Nederlanders gekend moeten hebben als zij door Juliana op de thee waren gevraagd. De Duitse president zetelt In Villa Hammer- schmldt", een deftige op trek van neo-classistische aard, waar men aan de voorkant boven de bo-> men uitkijkt op de 24 uur ronddraaiende Merce- des-ster van enorme af metingen en aan de ach terkant een riant uitzicht heeft over de Rijn. Twee levensaders van de West- duitse economie: alles okay dus. Het blijkt niet zo makkelijk te zijn er binnen te komen. De sol daat van de Bundes- grenzschutz moet al mijn papieren zien en terloops bedient hij ook streng het stalen schuifhek dat her metisch achter elke auto, ook al komt een andere er vlak achter aan, wordt gesloten. „Gemütlichkeit" is in de Villa Hammerschmidt in geen velden of wegen te bespeuren. Enigszins bedremmeld staan de ongeveer vijftien uitgeno digde Duitse en buiten landse journalisten onder de luchters in de impo sante ontvangsthal te wachten op het moment dat prof. dr. KarI Car- stens hen komt begroe ten. Maar als hij er een maal is en de gasten aan hem worden voorgesteld, weet hij toch een soort ontspanning te bewerk stelligen. Carstens is het levende bewijs van een man die „in zijn ambt is ge groeid". Deze CD U-politi cus, Pruis, advocaat en tijdens zijn carrière als parlementariër fervent bestrijder van de zoge naamde Oost-politiek een man bovendien die met grote weerstand te maken kreeg toen hij, on danks zijn voormalige NSDAP-lidmaatschap, door zijn partij in het hoogste ambt werd gek >- zen, is na anderhalf jaar presidentiele bezigheden veel minder de stijve, houterige en wat provin ciaal aandoende man van weleer. In zijn statige werkkamer, bekleed met mahoniehouten panelen en luxueuze, kennelijk niet al te vaak gelezen boeken en folianten, waar op lijfwachten lij kende kelners drankjes en hapjes serveren voor het in zacht leren zetels zittende gezelschap, mar nifesteert hij zich veeleer als een man die de rijke culturele en spirituele er fenis van Duitsland verte genwoordigt. Vooruitstre vend is hij niet direct ge worden en hij mist ook de' natuurlijke jovialiteit van zijn voorganger Wal ter Scheel. Maar de om gang met mensen van alle rang en stand uit de hele wereld heeft hem toch een zekere flair en „statesmanshipbezorgd die hij vroeger niet had. Hij toont zich zelfs genu anceerder en relativeren- der dan enkele van mijn Duitse collega's, die, van uit dat merkwaardige ge voel voor „Obrigkeit", hem smeken om paal en perk te stellen aan de ze denverwildering onder de jeugd. Aan Carstens' „renais sance" hebben ongetwij-- feld ook zijn, door alle adviseurs afgeraden, voet tochten bijgedragen die hij door heel de Bondsre publiek, van noord naar zuid, aflegt en waarbij hij „het gewone volk" ont moet. Ik vond het per soonlijk ook bemoedi gend om bij mijn vertrek te zien dat in de riante tuin van „Villa Ham merschmidt" overal vo gelhuisjes opgesteld wa ren om deze dieren in de barre wintermaanden te beschermen. AMI VAN VREE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 21