£eidó@ ©oma/nt Rusland waarschuwt Polen 4 Ogem maakt toch winst in Damman dustrie mag ook stroom leveren \v//// er N 8 krant van vandaag: KRASSE DAME NEEMT KRASSE MAATREGEL he,«euw HEVIGE AANVALLEN OP „SOLIDARITEIT" haatsinterland derland-Zweden aat op de tocht Etikettering van levensmiddelen straks verplicht IDE nerme Zaterdag: 10 januari 1981, 71e jaargang no. 21858 )t defl isverbi kersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amró-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Üacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - huidtenten: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Mandelstam Morgenavond om 23.00 uur op Ned. I programma over inmid dels gestorven weduwe van de Russische schrijver Osip Man delstam en om 21.50 uur dis cussieprogramma „De achter kant van het gelijk". Vanavond op Ned. I om 21.55 uur politiereeks „Derrick" en om 22.55 uur „Aan ons de keus". Winterse buien Wisselend bewolkt en winter se buien. Middagtemperatuur rond vijf graden. Vrij krachti ge en aan de kust en op het IJsselmeer mogelijk harde noordwesten wind. Zon op 08.44, onder 16.51 uur. Scheveningen hoogwater 06.14 en 18.22 uur, laagwater 01.46 en 14.29 uur. dan enst). volge roepsnt van vandaag omvat in totaal 24 pagina's en ivoorziuit twee delen. Het actuele nieuws uit binnen sland, stad, regio en sport vindt u zoals ge- Ik in het eerste deel. De wekelijkse bijlage Fi- vat onder meer de volgende reportages: TihedeP- i. „Een vergelijking met de crisisjaren dertig fopdringerig, dat je er niet aan ontkomt", oloog prof dr Polak: „Managers en politici zijn lut en lijden aan gebrek aan visie". 'S ajjarig Unilever „knutselt" aan erfelijkheid, adjunct -\je eeuws echtpaar basis voor huidige Jan salarijsen. rolledi$ ïtievelF Prins Claus voogd over minder jarige koning DEN HAAG Prins Claus wordt voogd over de minderjari ge koning als een zijn kinderen de huidige vorstin zou moeten opvolgen terwijl hij nog minder jarig is. Het kabinet is gisteren akkoord gegaan met een wetsont werp dat de voogdij over de min derjarige koning regelt. De Grondwet schrijft zo'n regeling voor. Na de troonswisseling in 1948 moest ook een voorziening in de voogdij worden getroffen, omdat destijds de kinderen van koningin Juliana en prins Bernhard nog minderjarig waren. Plannen voor dam in Straat van Gibraltar MADRID Spanje en Ma rokko gaan plannen bestu deren voorde aanleg van een dam in de Straat van Gibraltar. Over de dam zijn een spoorlijn en een auto weg geprojecteerd. De dam zou moeten komen liggen aan de Atlantische kant van de straat. In de uiteinden zijn kanalen gepland voor de scheepvaart en de sterke stroming daar zou kunnen worden gebruikt voor de opwekking van elektriciteit. (Van onze correspondent) PARIJS Een 76-jarige dame uit het Oostfranse Seloncourt heeft met een geweer op de directeur van een chemische fabriek gescho ten omdat de rook, stof en reuk van de fabriek haar milieu besmet ten. Geruime tijd al had zij geprotesteerd tegen de overlast die de fabriek haar bezorgde; ze had zelfs haar luiken gesloten gehouden en haar tuintje met plastic afgedekt. Daarna had zij alle mogelijke autoriteiten met brieven overstelpt en toen niets hielp, is zij in een hinderlaag gaan liggen met een jachtgeweer. Toen Etienne Zindel, de directeur van het chemische bedrijf, in zijn auto stapte om naar huis te gaan, legde zij aan en haalde de trekker over. Het schot ging niet af, maar toch snelde Zindel naar de politie die weing haast maakte voor de fabrieksdirecteur. Toen de agenten eindelijk en vermoedelijk opzettelijk laat aan de woning van de oude dame aanklopten, bleek deze in haar bed te liggen. Ze hebben haar laten slapen tot de volgende morgen. „Vrachtprijzen wegvervoer moeten hoger" DRACHTEN „Wil het Ne derlandse wegvervoer behoor lijk kunnen blijven functione ren, dan zullen de vrachtprij zen flink omhoog moeten". Dit zei voorzitter D. Hooykaas van NOB-wegtransport vandaag in Drachten op een bijeenkomst van de NOB afdeling Fries land. Hooykaas wees ook op de slechte rendementspositie van het beroepsgoederenver- voer en zei dat herstel van het rendement uitgangspunt moet zijn bij de cao-onderhandelin gen voor 1981. Abva-Kabo: Geen gedwongen ontslagen CRM DEN HAAG De ambte- narenfederatie Abva-Kabo vindt de notitie van minis ter Gardeniers over de ge volgen van de decentralisa tie bij CRM onvoldoende. Er wordt in de notitie niet de garantie gegeven dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen. De federatie zal die garantie alsnog vra gen bij het overleg over de ministeriële notitie op 14 januari. Volgens Abva Kabo gaat het om enkele honderden banen. ts po^ de g< werktL ii oen va 01711 cht hti cemadi an. telijk irijk is "tste Jen door gemeen (ral. De bergen i en |van de wereld eden. foto is an met likstok fluit te i waar |de i zijn iaat. AARDENNE: FORSE ENERGIEBESPARING (Van onze parlementaire redactie) ïAAG De regering heeft het groene licht :n voor een grootscheepse opwekking van Iciteit door de industrie. In een nota zegt er Van Aardenne (economische zaken) 'arnite-krachtkoppeling (WKK) zoveel mo te zullen bevorderen. Zijn belangrijkste cging is dat daardoor uiteindelijk jaarlijks g a dertig procent minder brandstof ge- behoeft te worden voor de opwekking van 1 ons land benodigde stroom. WKK is in principe niets anders dan het benutten van warmte die vrij komt bij tal van industriële pro cessen. Te denken is aan de grote (petro)chemische fabrieken in het Rijnmondgebied. Sommige daarvan gebruiken hun afvalwarmte al om elektriciteit op te wekken, maar dan uitsluitend voor de eigen behoef te. De openbare elektriciteitsbedrijven weigerden tot dusver mee te werken aan een grootschaliger op wekking, voornamelijk omdat zij zelf te kampen hebben met een Overcapaciteit. De regering is nu. op advies van een speciaal daar voor ingestelde commissie, over dit bezwaar heen ge stapt en zelfs bereid flinke subsidies te geven. Want naast de energiebesparing zijn er nog een paar voor delen verbonden aan WKK: De zelfopwekkende industriën brengen hun ener giekosten omlaag; De Nederlandse industrie krijgt kansen voor de le vering van de benodigde WKK-installaties; Er behoeft minder warmte geloosd te worden op het oppervlaktewater. Minister Van Aardenne vindt de WKK zo belangrijk dat hij zelfs de industrie daarvoor aardgas als brand stof ter beschikking wil stellen (tegen de gebruikelij ke prijs). WARSCHAU Het Russische regeringsdagblad Izves- tia heeft gisteren een rechtstreekse waarschuwing geuit aan het adres van „door het Westen gesteunde afvalli gen" die in Polen uit zouden zijn op een „contrarevolu tie". Bijna tegelijkertijd heeft Stefan Olszowski, een vooraanstaand lid van het Poolse politbureau en voor malig minister van buitenlandse zaken de vakbeweging „Solidariteit" ervan beschuldigd het land in een chaos te storten door op te roepen tot een vrije zaterdag. Vooral de Warschause afdeling van Solidariteit kreeg het te verduren. Olszows ki zei in een tv-toespraak: „In Warschau zijn ze erop uit de structuren van het maatschappelijk leven te ondermijnen, en dat op een tijdstip dat onze partij en alle andere verantwoordelijke en redelijke krachten in het land bezig zijn aan een poging tot sociale en economische vernieuwing". Ondanks deze waarschuwingen is vanochtend in Polen massaal gehoor gegeven aan de oproep vandaag thuis te blijven. Gisteren nog maakte de regering be kend dat de arbeiders die vandaag niet op het werk zouden verschijnen, geen loon uitbetaald zouden krijgen. De waarschuwingen waren de gehele dag over de radio te horen. De vrije zaterdag van vandaag kan leiden tot de heftigste confrontatie tussen de bonden en de Poolse regering sinds de kwestie van de registratie van Solidari teit in november vorig jaar. Volgens de Poolse regering staat de economische toestand geen vrije zaterdag toe, hoewel die op 31 augustus vorig jaar een on derdeel vormde van de akkoorden van Gdansk. EESÜB iscriminatie In tap irgunning Isten I.HAAG Eigenaars pheerders van horeca- iven kunnen hun [inning kwijtraken, j zich schuldig maken rassendiscriminatie, kabinet heeft besloten feing te brengen in dé F van zedelijk gedrag, ■aan een exploitant ptens de Drank- en jcawet moet voldoen, neer het besluit van Jht wordt, is nog niet ges bekend. Wel is het doeling dat dit zo Big mogelijk gebeurt. ROTTERDAM Het miljardenprojekt van Ogem in Damman zal waarschijnlijk toch winst opleveren. Het geld uit de bouw van deze complete stad in Saoedi-Arabië, tegen een aanneemsom van 1,4 miljard gulden, be gint nu los te komen. Op Eerste Kerstdag stortten de Saoedi's 102,5 miljoen realen of wel 60 miljoen gulden op de rekening van het verliesgevende Ogem-concern. Dat heeft de heer H. J. Mathot, voorzitter van de Raad van Bestuur van Ogem, gisteren meege deeld. De royale „kerstgroet" van de Arabieren doet hopen op dat ook andere claims van Ogem in gewilligd zullen ;worden, stelde voorzitter Mat hot. Hij wilde niet zeggen om welk bedrag het in de resterende claims gaat, maar zei wel: „De financiële resultaten op dit projekt zullen rede lijk zijn". Lange tijd was er sprake van dat de Ogem op Damman verliezen zou lijden. Gestegen bouw kosten, valuta verliezen en financieringslasten drukten zwaar op het projekt. „De winst is laag in verhouding met de risico's die in het Midden Oosten zijn gelopen", gaf Mathot toe. „Wat dat betreft zijn wij door het oog van de naald ge kropen". (Pag. 15: Udink en Fibbe hoofdschuldigen). De vice-voorzitter van de raad van commissarissen van Ogem, mr. J. de Wilde (links) tijdens de toelichting op het rapport van prof. Kuin, waarin Ogem-commissaris K. Fibbe (rechts) de mantel werd uitgeveegd. Olievlek voor Britse kust LONDEN Een olievlek van vijftien kilometer lang en zevenhonderd meter breed drijft langzaam in de richting van de kust van Zuid-Engeland. Deskundi gen van de Britse dienst voor milieuvervuiling staan gereed om in te grijpen als de vlek de kust te dicht zou naderen. Een Nederlands schip sloeg alarm nadat daar was opge merkt dat de olie uit een .on der Liberiaanse vlag varend schip ontsnapte. Volgens de deskundigen koerste het schip in de richting van de Franse streek Manche. Men heeft ech ter nog" niet kunnen vaststel len of de olie per ongeluk of opzettelijk is geloosd. het ENTER De schaatsinterland Nederland-Zweden, 'oensdag en donderdag op de Haagse kunstijsbaan ithof zal worden verreden, staat op de tocht. |tscoördinator Tjaard Kloosterboer zei gisteren bij de loting et nationaal kampioenschap in Assen: „Ik vind de inter- egen Zweden niet passen in mijn trainingsopbouw en wil m met een B-ploeg, bestaande uit afvallers van het NK jsen naar Den Haag gaan." 's door ^et besluit van Tjaard Kloosterboer in verle- 6 'id gebracht. Directeur Klok van De Uithof heeft de Isbond laten weten dat het organisatie-comité van de Isinterland Nederland-Zweden niet accoord zal gaan met J-interland. Klok wil, indien de schaatscoördinator toch ijn tweede garnituur naar Den Haag komt, de poorten van ^stadion gesloten houden. Heddy Lester onderscheiden AMSTERDAM Zangeres Heddy Lester en haar broer, pianist en componist Frank Affolter, die samen onlangs hun eerste show „Als nie mand het doet" brachten,, is de Pali Mali-exportprijs van 10.000 gulden toegekend. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verpakte eet- en drinkwa ren moeten binnenkort worden voorzien van een duidelijk, goed leesbaar en in het Nederlands gesteld etiket dat informatie verschaft over de inhoud en herkomst van het produkt De ministerraad heeft daartoe gisteren een ontwerp-besluit vastgesteld, dat uitvoering geeft aan richtlijnen hierover van de Europese Gemeenschap. Op het etiket zal een duidelijke naamsaandui- ding moeten staan, zodat men weet om welk product het gaat. Verder zal de houdbaarheid moeten worden vermeld, de gebruikte jfigre- diënten, de naam en het adres van de fabrikant en een eventuele gebruiksaanwijzing of be- waarvoorschrift. Ook moet op het etiket staan welke behandeling de inhoud heeft ondergaan, of het bijvoorbeeid is diepgevroren, gemalen of gedroogd. Grootscheepse verkeerscontrole Haagse politie DEN HAAG De Haagse politie heeft gisteren over dag van tien tot twee uur aan de Fruitweg niet minder dan driehonderdzestig vrachtwagens en persone nauto's gecontroleerd. Van de vrachtwagens bleken 25 bestuurders te lang achter het stuur te hebben gezeten, elf personenauto1s hadden ge breken en 29 automobilisten hadden verkeersovertredingen begaan. Er werden verder 24 bekeuringen voor verschillen de gebreken uitgedeeld en 45 mensen kregen te verstaan zich aan het bureau te vervoe gen voor het laten zien van hun rijbewijs. Ook werden vier vrachtwagens gewogen, waarvan twee inderdaad te zwaar bleken. Twee personen stonden bij de politie gesigna leerd voor nog te betalen be keuringen, één probeerde een valse naam op te geven en één personenauto werd wegens grove gebreken onmiddellijk van de weg genomen. Aan de Troelstrakade werd door de Haagse politie gisteren de snelheid gecontroleerd. Hier werden 28 overtredingen geconstateerd. De hoogst ge meten snelheid was 83 kilome ter per uur. Aan de actie van gisteren werkten een aantal diensten van de Haagse politie mee. pY\

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1