Futuroloog Fred Polak geeft Nederland nog tien jaar om er bovenop te komen De nieuwjaarsboodschap van een prof eet uit Wassenaar „Managers en politici zijn ingedut en lijden aan gebrek aan visie" „Ik wil zo graag mensen wakker schudden. Op deze voet doorgaan, be tekent regelrecht naar de ondergang gaan" Nederland op het verkeerde spoor. Prof. dr. Fred. L. Polak, 73 jaar en nog immer actief als futuroloog te Wassenaar, is graag bereid daarover een paar uur durend middagcollege te geven. Het thema boeit hem mateloos. Met gedrevenheid, eigen aan een profeet die in eigen land nauwelijks wordt geëerd, praat hij over ingedutte managers en politici met een beperkt gezichtsveld. Mensen die het lot van Neder land in hun hand hebben, maar er uiterst slordig mee omgaan. „Ik wil zo graag mensen wakker schudden. Op deze voet doorgaan, betekent regel recht naar de ondergang gaan". De traditioneel sterke industrieën verdwijnen als sneeuw voor de zon, maar Nederland doet nauwe lijks moeite nieuwe industriële activiteiten op te zet ten. De zegeningen van automatisering en robotise ring dreigen geheel aan ons land voorbij te gaan. Wat overblijft, is een verarmd land dat zijn aardgas heeft versnoept en alleen nog maar het nakijken heeft. De futurologie, oftewel toekomstvoorspelling op we tenschappelijke basis, gevolgd door een uitgebreide technologische vernieuwing (innovatie) kan Neder land van die ondergang redden. Polak probeert be leidsmensen daarvan al vele jaren te overtuigen. Tot nu toe tevergeefs. Zijn verhalen over pillen die de menselijke intelligentie verhogen, over een gemid delde levensduur van 100 jaar en over volautomati sche autowegen worden eerder komisch dan inte ressant gevonden. Dat Fred Polak al in de vijftiger ja ren de opkomst van de chip voorspelde, vergeet me nig criticus maar voor het gemak. Niettemin is hij een veelgelezen en veelbesproken man. Boeken als Prognosticsen „De toekomst is verleden tijd" gaan als warme broodjes over de toonbank. Dat doet hem zichtbaar genoegen. Als hij daarna weer door de ramen van zijn fraaie flat in de richting Den Haag kijkt, versombert zijn blik. De futurologie is een denkwijze die overal bloeit, maar niet in Neder land. Nog niet althans...Nederland heeft nog hoog stens tien tot vijftien jaar de tijd om het tij te doen keren. WASSENAAR „Voor het einde van de twintigste eeuw telt Nederland één mil joen werklozen. Automatisering, slecht management en onvoldoende industriële vernieuwing zijn de voornaamste oorza ken". Prof. dr. Fred L. Polak zegt het bij na onbewogen. Niet dat hij het leuk vindt om zo'n nieuwjaarsboodschap te bren gen. Allerminst. Maar in dit land „waar de toekomst taboe is" is hij bijna de eni ge die verder wil en durft te kijken dan de tachtiger jaren. Voor het doen van voorspellingen gebruikt hij geen glazen bol, maar nuchtere methoden die weten schappelijk volledig zijn aanvaard. Fred Polak houdt zich op wetenschappelij ke wijze bezig met de toekomst. Hij be drijft futurologie, oftewel prognotica. Hij verricht die werkzaamheden vanuit een zeer brede achtergrond. Studeerde rech ten, filosofie, sociale wetenschappen en economie, was regeringscommissaris voor de werkgelegenheid in de vijftiger jaren, lid van de Eerste Kamer, directeur van het Centraal Planbureau er) doceerde als hoogleraar in binnen- en buitenland. Polak praat op een vriendelijke, maar vastbeslo ten toon, citeert geregeld uit computer prognoses, eigen werk en EEG-rapporten en schenkt onderwijl sterke koffie in. ,,De komende decennia zijn het traditio neel sterke industrieën, zoals de scheeps bouw, geboren tijdens de eerste industri ële revolutie, de staalsector en de textie', die onderuit gaan. Oost-Groningen loopt nu nog voorop wat betreft het aantal be drijfssluitingen maar zal spoedig worden gevolgd door de provincies Brabant, Lim burg en Noord- en Zuid-Holland. .Oost- Groningen heeft de twijfelachtige eer de eerste zwarte plek van Nederland te zijn. Maar troost u, weldra kan heel Nederland éèn zwarte plek zijn". Chips En het vervelende van Polak's voorspellin gen is, dat ze tot nu toe allemaal zijn uit gekomen. Al in de vijftiger jaren voorspel de hij de opkomst van de chip en de enor me gevolgen die dat zou hebben voor de samenleving. In die tijd was hij regerings commissaris voor de werkgelegenhed en als coördinator belast met de wederop bouw van Nederland. In alle provincies en gemeenten legde hij contacten om nieuwe industriële activiteiten op te zetten. Door die werkzaamheden leerde hij de Neder landse economie als geen ander kennen en legde hij de grondslag voor zijn toe komstvoorspellingen. ,,Het is jammer dat men nooit meer terug denkt aan de vijftiger jaren. Want ook dat moet je doen als verantwoordelijk beleids maker. Het regeringscommissariaat werk te toen enorm goed. ledereen was tevre den over de geconcentreerde aanpak. Er was veel geld beschikbaar om projekten de grond uit te stampen. We hadden toen ook zwarte plekken op de kaart, maar ge leidelijk aan begonnen die te verdwijnen. De conjunctgur trok tenslotte aan en het werkloosheidsprobleem was op een vrij eenvoudige wijze opgelost". „Ook in deze tijd zou een regeringscom missaris voor de werkgelegenheid erg veel goed werk kunnen doen. De tijden zijn na tuurlijk enorm veranderd. De structurele werkloosheid is veel belangrijker gewor den dan de conjuncturele. We zijn nu echt toe aan een sanering van de economische structuur van Nederland. Daarbij komt nog dat we ons in deze tijd veel meer be wust zijn van het bestaan van ontwikke lingslanden. De dialoog tussen arme en rij ke landen speelt een grote rol in de dis cussies over econmische teruggang". Op grond van overwegingen van recht vaardigheid en economische planning is het volgens gezaghebbende economen verstandig om vrijwel de hele textiel- en confectie-industrie naar die ontwikkelings landen over te brengen. Het eerplaatsen van dergelijke industrieën naar de Derde Wereld zal uiteraard ge paard moeten gaan met het opzetten van nieuwe industriële activiteiten in de Wes terse landen. Polak is van mening dat met name Nederland onvoldoende aandacht daaraan besteed. „Op het loon- en prijs beleid wordt te veel accent gelegd. Zo'n beleid is weliswaar noodzakelijk omdat we veel te veel hebben uitgegeven, maar het heeft nauwelijks iets te maken met een werkgelegenheidsprogramma. De stelling dat meer bedrijfswinst tot meer werk leidt, is absurd. Zo'n idioot idee getuigt van een weinig serieuze analyse". Innovatie „Even absurd zijn de financiële injecties van de overheid in industrieën die ten dode zijn opgeschreven. In feite gaat het om weggegooid geld, verloren energie en ten onrechte gewekte illusies. Veel beter zou het volgens Polak zijn om de vele mil jarden overheidssteun direkt aan de ont wikkelingslanden ten goede te laten ko men of te stoppen in nieuwe industriële activiteiten (innovatie). „Dat besef dringt langzamerhand ook wel door, het gebeurt alleen veel te laat. In de zestiger jaren had ik veel te maken met de textielindustrie in Twente. Het was mij toen al duidelijk dat het daarmee een aflopende zaak was. Wanneer er in die tijd iets gedaan was aan futurologie of toekomstverkenningen, had men kunnen constateren dat de textielin dustrie beter aan de ontwikkelingslanden overgelaten kon worden. Inmiddels is de regering wel overstag en is men minder roekeloos met het geven van overheids steun aan zwakke bedrijven. Van die nieu we politieke lijn wordt Oost-Groningen het eerste slachtoffer, want die regio is struc tureel gezien overwegend zwak". Over het verdwijnen van vroeger sterke bedrijven hoeft men volgens Polak niet zo rouwig te zijn. Er is nu eenmaal een tijd van komen en gaan, ook voor de industrie. „Niet getreurd maar snel aan de slag met Loon naar werken is loze kreet geworden" ,,Ze willen niet inzien dat we in de eeuw van de automatisering en innovatie leven...". nieuwe, op de toekomst gerichte industrie ën", zo luidt zijn parool. Een parool dat re geringsleiders in West-Duitsland, Enge land en Frankrijk goed op zich hebben la ten inwerken. Het pijnlijke is echter, dat Nederland in dat rijtje ontbreekt. „Ons land staat gebiologeerd te kijken hoe buurlanden druk bezig zijn met technologi sche innovatie, om de economie nieuw le ven in te blazen, t/aar de vorige kabinet ten, en ook het kabinet Van Agt, schijnen niet voldoende door te hebben dat we in de eeuw van de automatisering en innova tie leven. Chip en robot zijn in versnelde opmars. Het gaat in de richting van een economische structuur met minder arbeid en meer vrije tijd. En dat willen de meeste Nederlandse managers en regeringsleiders maar niet Inzien. Automatisering is een structurele factor die de buitenlandse con currentie voortdurend sterker maakt. Door de onderschatting daarvan neemt het aan tal zwarte plekken in Nederland alsmaar toe". Merkwaardig toch voor een land door de eeuwen heen in geslaagdlINGEr goed zaken te doen. Polak staat er: weer versteld van. „De Nederlandsip^ ,q ger is niet meer zo inventief, niet .tot het risico van innovatie. Aan onf{ naar de mogelijkheden van technoliQij vernieuwing wordt door het bedrr"" veel te weinig geld uitgegeven. Het dat het bedrijfsleven lange tijd ver door de hoge lonen, gaat maar in te mate op. De Nederlandse man ingedut en lijdt aan een gebrek aan „Zelfs Amerika is een tijd bedweljl weest door de welvaartsroes. Mar heeft men nog op tijd ingezien datr makkelijke tijden voorbij zijn. Japai de aan het eind van de zeventigr opeens een forse bedreiging voor dt permacht. Door in hoog tempo te ai tiseren wist Japan met goede, got produkten, zoals auto's en elektrc apparatuur, de wereldmarkt te veri In Amerika komt de automatisering! goed op gang. Plotseling bevrijd welvaartsroes heeft dit land in een l stek van enkele tientallen jaren 5.Ö versitaire futurologen aan het werl om te kijken waar de Amerikaanse trie haar nieuwe markten moet zoé „West-Duitlsand, Frankrijk en Er, hebben dat voorbeeld gevolgd en z een gek" aan het innoveren. Ook i Europese landen zijn zogenaamde brieken opgezet waarin industriële gieën worden uitgedacht. Aan die ii ëie strategieën worden maatschai toekomstverkenningen gekoppeld gaande automatisering betekent I een revolutionaire omwenteling verhouding tussen werk en vrije tiji en robot zullen de werkloosheidsec vervangen door een vrijetijdsect Grote „en van oudsher deftige" fa gaan tenslotte plaats maken voor ken zonder arbeiders. Automatise robotisering zullen verder doordrin de samenleving. Ze zullen invloed l op de dienstensector en op het oni Onderwijs In vreemde talen maakt voor vertaalautomaten, rekenmacl vormen een revolutie op zichzelf, f door automatisering gaat de mei arbeid een veel geringere rol spele Face lift Volgens Polak hoeven we daar nil voor te zijn, maar moeten we zo'n I keling juist met open armen ontl „We moeten wel heel anders gaaf We hebben ons eeuwen lang later door loze kreten als „Wie niet we ook niet eten" en „Loon naar werki een andere samenleving met mei tijd.en deeltijdarbeid zullen we ons' dig moeten oriënteren. En ook dal punt van onderzoek. Bovendien d' nog veel te weinig onderzoek n' volksgezondheid, het milieu, de ml toepassing van zonne-energie, de held van kernenergie en naar di pectieven van de groen revolutf Nederlandse wetenschap laat volgt lak te veel kansen schieten, hetgei tot de weinig opbeurende voort brengt, dat er voor ons land geeni prijzen meer te winrref/vallen. Een voorspelling die volgens Fred zeker niet uit hoeft te komen. Hij b> timistisch, want Nederland heeft l Mogelijkheden zijn er in overvlot ontbreekt vooralsnog aan de wil, en de fondsen. Politici moeten j hun eindeloze debatten staken ovei kwesties als de leverantie van du aan Taiwan („dat is gewoon ony dig") en de handen aan de ploeg Managers dienen wakker te won een dosis creativiteit uit de kast t< En de koffiedik-kijkerij moet plaats voor een futurologisch onderzo breed terrein. Voor deze algehele' geeft de toekomstvoorspeller Fret Nederland nog hoogstens tien tol' jaar de tijd. Als in die tijd het li( doorbreekt, mist ons land defini boot. JAN FOTO'S: SIMON l

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18