Onrust binnen Parker kwam niet uit de lucht vallen I\Hard werken staa t bij De Danaïden op de eerste plaats99 VRAAGTEKENS BIJ OPLOSSING VAN PROBLEMEN TPVALLEND STERK V. RU TEREN DE NET SM IT: Receptie De traditionele nieuwjaarsre ceptie van de Leidse Sport stichting ligt weer achter ons. In het uiterst sfeervolle res taurant van zwembad De Zijl (één van de pronkstukken van de Leidse Sportstichting, vandaar die situering) grepen velen de kans aan weer eens wat gedachten uit te wisselen. Met Piet Biegstraaten voorop. Profiterend van het feit dat het toch eigenlijk „zijn"recep tie is grijpt Biegstraaten nu al jaren de mogelijkheid met beide handen aan de micro- toon te pakken en het hart te luchten. En, het moet gezegd: de eerste man van de Sportstichting klaart het karwei jaarlijks weer met veel verve. Stuurt af en toe eens een grapje de we reld in, blijft verder uiterst se rieus, maar vriendelijk en blikt sinds de rouwbandaffai re van jaren terug best wel op timistisch de toekomst in. „Met het volste vertrouwen in het zittende gemeentebestuur en de zittende sportieve wet houder." Receptie (2) Ook Piet Biegstraaten echter, moet het toch wel vervelend vinden steeds weer dat ene on derwerp in zijn toespraak in te moeten passen. Sedert 1974 nu al, komt jaarlijks het reorgani seren van de Leidse Sport stichting om de hoek kijken. Een reorganisatie die nu al ja ren door datzelfde „vertrou wenwekkende" gemeentebe stuur wordt voorgestaan en ook al jaren door Biegstraaten en de zijnen wordt tegen ge gaan. Biegstraaten ziet het im mers niet zo zitten dat de ver zamelde Leidse sportwereld in de nabije toekomst naar goed willende ambtenaren zal wor den verwezen, waar nu nog misschien wel veel beter wil lende, pro-deo werkende ge wone burgers het bereidwilli ge oor lenen om de immer aanwezige problematiek aan te horen. De Sportstichting in deze vorm moet dus gewoon blij- Onder redactie van Gert Jan Onvlee ven, vindt Piet Biegstraaten. En daar komt hij telkens weer, liefst in de nabijheid van wet houder Tesselaar ruiterlijk rond voor uit. Receptie (3) Zo ook donderdagavond. Naar aanleiding van de van ge meentelijke zijde net uitge brachte discussie-nota. Bieg straaten had er zes pagina's van zijn acht bladen tellende speech voor uitgetrokken. Voor die ene, fijnzinnig ver pakte waarschuwing: „Sportwereld let op uw zaak. De gong voor de laatste ronde heeft geluid. Wordt het een overwinning op punten of krijgt u een k.o?" Een fijnzinnige waarschu wing, inderdaad. Waarmee di rect weer duidelijk wordt wat voor mens Leids ereburger Biegstraaten nu eigenlijk is. Immers: anderen mogen des noods op knock out winnen, zelf doe je zoiets niet. Ben je tevreden met een puntenzege... Zeg nou zelf. Alleen om dat menselijke gegeven al zouden Biegstraaten en zijn Sport stichting eigenlijk gewoon moeten blijven zitten... Receptie (4) Ook aansprekend was Bieg- straatens opmerking aan het adres van de basketbalvereni ging Parker. Een vereniging die overigens niet met name werd genoemd; fijnzinnig dus, we zeiden het al eerder. Niettemin was de opmerking wel raak. „Ik zou het echter op prijs stellen als ook bij het maken van reclame goede om gangsvormen werden toege past. Reden van die opmerking: het feit dat diverse Parker-men- sen bij het zoveelste sporthal- speel-probleem van tevoren reeds publiekelijk bekend maakten dat alle problemen waren opgelost. Wat dhs niet het geval was. Maar ja, reclame is reclame. En nieuw gerezen problemen worden vervolgens dan wel weer door de Sportstichting opgelost. En dat een dergelijke methode van werken kwaad bloed zet bij andere belanghebbende sport(hal)mensen; ach... Receptie (5) Natuurlijk was er donderdag avond in restaurant De Zijl nog veel meer te beleven, de uitreiking van de Leidato Sportprijzen bijvoorbeeld. Juryleden Lodewijk Kallen berg. Ad van Kaam en Hennie Kwik kenden dit keer geen problemen. Tafeltennister Sandra de Kuijff, sportvrouw 1980 de Zilveren Sleutels zijn in de nu elf-jarige geschiede nis wel eens minder terecht uitgereikt. Wat dat betreft vormde het jury-rapport dit jaar duidelijk geen discussie nota op zich. En terecht. Het rapport was eenvoudigweg veel te aardig opgesteld, leen de zich niet voor kritische dis cussies. Oordeelt u zelf maar. Receptie (6) „Het jaar 1979 was, om eens een vergelijking te maken met de edelste der alcoholica, de wijn, in sportief opzicht voor Leiden een voortreffelijk jaar. Een uitstekende oogst over de hele breedte, een pluk die niet zomaar zal worden overtrof fen, die slechts eens in de zo veel tijd tussen het gebladerte tevoorschijn komt. En dan, de balans opmakend over het iets mindere 1980: „Om in termen van vinologen te blijven spreken, een ietsje minder zon, een pietsie minder rondborstig en een tikkeltje minder kleur, maar toch... een zeer behoorlijke afdronk, een jaar dat beslist enige beloftes voor de toekomst opleverde en dat ook zeker enkele flonke rende hoogtepuntjes voort bracht. Het mag nu en in de toekomst duidelijk zijn: in 1980 werd je niet zomaar sportvrouw van Leiden... Samen Het kon natuurlijk niet uit blijven. Sinds 1975 voetbalden en trainden zij samen voor KFC 71. En in 1978 gingen zij samen naar Alkmania. Ria Desaunois en Aad de Jong. Damesvoetbalster en dames- voetbaltrainer. Damesvoetbalinternational en damesvoetbalpionicr. In 1979 samen Nederlands kampioen. Vanaf 30 januari 1981 samen één. Zoals het begeleidende briefje bij de aankondiging van het huwelijk al stelteen redelijk unieke gebeurtenis op dames- voetbalgebied. LEIDSE COURANT ZATERDAG 10 JANUARI 1981 PAGINA 13 LEIDEN Het is een roerige week geweest voor Parker Leiden. Zeker niet in de laatste plaats door onver antwoorde loslippigheid vanuit het clubmanagement kwamen een aan tal varianten voor oplossing van de gerezen problemen naar voren. De berichten waren vrijwel unaniem over het feit dat coach Han Wallaart op staande voet ontslagen zou wor den of misschien zelfs al op straat was gezet. Wallaart bleef echter na dat het management en de uiteinde lijk beslissende sponsor verklaarden het vertrouwen in zijn capaciteiten te hebben behouden. Verandering in de situatie kwam er slechts doordat Hennie Blom als assistent-coach is aangesteld om de binnen Parker aanwezige kwaliteit op speltech- nisch gebied volledig te benutten. Toch heeft er wel degelijk iets ge broeid in de Parker-top. Dat blijkt alleen al uit het feit dat daar een aantal zeer heftige gesprekken zijn gevoerd, ingeleid door een urenlange sessie met de spelers, begin decem ber in Holiday Inn. En daarbij heeft de positie van Wallaart zeker ter dis cussie gestaan. De achtergrond van de opwinding is gelegen in de teleurstellende resultaten. Immers, aardige prestaties kunnen een sponsor niet bekoren, er moet verbete ring van resultaten komen. Dat bete kent dat er dit seizoen als doel werd ge steld dat in Europacup II de halve-fina- le-plaats van '79/'80 omgebogen moest worden naar een finale-plaats en dat het nationale kampioenschap nu eens niet aan de neus voorbij mocht gaan. Wat dat laatste betreft is er nog een flinke weg te gaan voordat het eind maart serieus wordt in de play-offs. Zekerheid Toch wil men zich nu al zeker weten van een grote kans op succes, gezien het feit dat de play-off-finale de laatste twee seizoenen overtuigend werd be reikt, maar dat men vervolgens niet klaar was om het Den Bosch echt lastig te maken. Het gaf dan ook te denken dat begin december al de derde neder laag werd geleden, terwijl het in het vorig seizoen bij drie maal verlies bleef in de volledige competitie. Vooral de blamages tegen Punch en ètars leidden tot forse paniek. Was hier een team aan de gang dat straks de koelbloedigheid op zou kunnen brengen om een kam pioenschap in de wacht te slepen? Op hetzelfde moment maakte men zich trouwens op voor de Europacup-waar heid. Na het Holiday-Inn gesprek volg de de opluchting door de zwaar be vochten thuiszege op bekerhouder Tu- risanda Varese en werden de gemoede ren weer flink opgerakeld door het on nodig ruime verlies in Barcelona. Eer der, in de voorronden, was het Europa cup-seizoen bijna bij voorbaat in duigen gevallen als men in Tel Aviv niet net op tijd wakker was geworden. Tegen Hapoel compenseerde men een straat lengte achterstand bij rust op één punt na, zodat verdere deelname aan het toernooi in Leiden kon worden afge dwongen. In Tel Aviv gaf sponsor Robert Boc- kweg duidelijk blijk van zijn aanwezig heid. Omdat het seizoen voor hem als sponsor voor tenminste vijftig procent verknoeid dreigde te worden werd hij kwaad, heel kwaad, en verklaarde aan ieder die het weten wilde dat hier zeer onprofessioneel was opgetreden. Geschrokken Bockweg, die ook bij latere gelegenhe den - zij het wat minder openlijk - ste vig aan de bel trok, is kennelijk van zichzelf geschrokken wat betreft deze manier van kritiek leveren. Nu hij het het management kwalijk neemt dat niet iedereen daarin zich aan de ver antwoordelijkheid houdt om tijdens het bespreken van problemen de vuile was binnen te houden geeft hij toe ook zelf wel eens te impulsief en te ondoordacht naar buiten te zijn getreden. Bockweg mag dan wel eens licht uit zijn rol zijn gevallen, de grote onrust is toch ontstaan door lekken in het mana gement en door de 'vermeende' twee dracht tussen teammanager Blom en coach Wallaart. Blom wuift alle sugge sties in die richting weg en spreekt van een valse interpretatie door buiten staanders, Wallaart stelt dat de commu nicatie niet ideaal is geweest, maar heeft het duidelijk niet over een con flict. Nu Blom assistent van Wallaart is geworden ter oplossing van de proble men (een bundeling van kwaliteiten en know-how zoals dat heet) kunnen bei de coaches elkaar vanzelfsprekend niet afvallen. Dat er eigenlijk niets aan de hand is geweest moet toch ongeloof waardig worden genoemd. Moeite Blom heeft dit jaar duidelijk moeite ge had met het grotendeels afzijdig blijven van het speltechnische werk. Hij was, in tegenstelling tot Wallaart vorig jaar, niet echt in staat zijn afwijkende opvat tingen voor zich te houden. Dat dit niet als kritiek mag worden uitgelegd is theorie. En dat dit niet doorgewerkt heeft in de management-besprekingen en het contact met de sponsor klinkt ongeloofwaardig. Wallaart en Blom spreken nu hun vertrouwen uit in de samenwerking, waarbij Wallaart overi gens steeds het laatste woord zal heb ben. Het is te hopen dat er inderdaad een bundeling van krachten optreedt nu beide heren naast elkaar op de teambank zijn gezet. Wallaart's plaats voor dit seizoen is ge spaard, al kan niemand beweren dat dat een zekerheid is. Parker kijkt voor het volgend seizoen echter duidelijk naar anderen uit. Dat er contact is ge legd met ex-Nashua-coach Ton Boot is geen verzinsel. Men heeft Boot, die zich voor een jaar in het geheel niet wil be moeien met topbasketbal, gemeld dat Parker in de markt is zo gauw hij een terugkeer overweegt. Daarbij is Boot voorgesteld om vanaf nu, zonder enige verplichting voor beide partijen, Par ker te observeren door bijvoorbeeld bij zoveel mogelijk wedstrijden aanwezig te zijn. Boot is vooralsnog nergens op ingegaan. Voor Wallaart is afgelopen woensdag avond een uiterst moeilijke periode af gesloten. Hij heeft er uiterlijk tamelijk kalm op gereageerd. Of hij de nodige souplesse bij een heropening van de discussie, na eventuele nieuwe tegen vallende prestaties, opnieuw op kan brengen is een grote vraag. LEJO BUCK ngenei^"— nood. om zi in 00/ gels gi and v tekst n de lir '80 Dleem t intwerf handÖEN Het was ronduit verras- Pte. U dat Jeanet Smit. een volkomen werdlkende naam in de Leidse korf- antda^ereld, in de basisacht van De lementaïden stond opgesteld. Het op aal plande debuut van de Amsterdam- is debc-Westerkwartier en -Archipel emberlster deed echter alle sceptici 1 gendtommen. Met drie treffers had iel luisjen groot aandeel in de 11-8 zege en op|De Danaïden op Ritola. De eer- t vierpan een reeks van overwinnin- idere die de ploeg van coach Gerard amen dnaar de top van de overgangs- men se A voerde. Sedert jaren heeft Achtten weer, zij het nog vaag, zicht arde hoofdklasse van de microkorf- eelde bmpetitie. c. „Al» ze vo®r Danaïden koos? Ze aa Hl het eigenlijk niet zo. „De Danaï- Z|9f fieeft toc^ een beetje naam", begint Sylvijiaar Amsterdamse afkomst niet Har. loochenend. ,je hebt hier in Leiden u ii°l hoofdklassers dus je moet je erbij kstall leggen dat je lager speelt. En Ge- Bos is als trainer erg bekend, ook iterdam. Ik ben naar hem toege en heb gevraagd of ik een keertje meetrainen met de selectie. De «titie was al begonnen en het g- - va al samengesteld. Toen ben ik op ji^Vjveld in het tweede gaan spelen". ,'N*ilijk wilde ze definitief met korf- •toppen, nadat ze een jaar op en had gereisd naar Amsterdam. Vijf ipeelde ze daar bij Archipel, na een •tap in haar juniorentijd van Wes- 'artier. Het was een succesvolle lè bij Archipel. Met Archipel 2 •pelen in de microfinale 1977 om kampioenschap van Nederland reserveploegen, waar weliswaar >ren werd van Luto 2. Hoogtepunt haar Amsterdamse carrière was de deelname aan de propaganda- van het Koninklijk Nederlands alverbond naar de Verenigde n. „Ontzettend vermoeiend maar euk. Die Amerikanen waren zo usiast. We speelden daar demon- os waarbij we er een voor een uit- gingen voor een Amerikaan. Ik vond alleen de manier waarop ze- schoten niet mooi. We deden het wel honderd keer voor maar ze bleven schieten als basketballers." De jachtige en ver moeiende reis, waaronder een 1.600 ki lometer lange bustocht per Greyhound- bus, bracht de groep van 22 spelers en speelsters ertoe "Opzij, opzij, opzij" van Herman van Veen tot lijflied te kiezen. „Daarna was ik wel twee weken ziek van de vermoeidheid", bekent ze, „maar het was een geweldige erva ring." Nuchter In november van het afgelopen jaar volgde haar keuze in het eerste mi croachttal van De Danaïden. Na een aantal oefenwedstrijden kon en wilde Gerard Bos niet meer om haar heen. Al had hij de keuze van het dameskwar tet, met Jeanet Smits uit het tweede, erg moeilijk gevonden bekende hij aan de vooravond van de competitie. Jeanet Smit was toch wel verrast. „Je hoopt het wel dat je gekozen wordt. Maar je zegt toch niet „ik kom in 1". Stel dat het niet gebeurt. Dan moet je de teleur stelling weer verwerken." Na haar de buut tgen Ritola kon het natuurlijk niet meer stuk. „Ik stond er zelf ook ver steld van", relativeert ze alle publici teit. „Ik had nog nooit drie doelpunten gemaakt in een wedstrijd. Ik stond al tijd onder de korf ballen af te vangen en aan te geven. Twee schoten van af stand, nou ja zeven meter, precies mijn afstand en een doorbraak." De nuchterheid is kenmerkend. Geen dame die normaal erg aanvallend is in gesteld en veel om de bal yraagt. Onop vallend doet ze steunend werk onder de korf, daarbij ondanks haar frêle ge stalte toch erg veel schoten afvangend. „Het maakt me niet uit of ik een doel punt maak. Ik sta het liefst onder de korf. Afvangen en aangeven. Als de heren tenminste doelpunten maken. Maar als ik zelf kansen heb Waar op ze vertelt dat Gerard Bos haar wel Jeanet Smit: „Het maakt me niet uit of ik een doelpunt maak." eens moet aansporen om zelf de aanval op te zoeken als ze een zwakke tegen standster heeft. Tenslotte is ze gevaar lijk genoeg. Door haar aanpassingsver mogen is ze uitgegroeid tot de spelver- deelster in haar vak. „Ik heb bij Archi pel in een vak gestaan met Fred van Essen. Wat ik met die jongen heb mee gemaakt. Een keer was het zelfs of hij of ik uit het vak. Ik heb wel veel leren accepteren." Een vak dat met Cees Christiaanse en Bea Schrama over nog al wat aanvalskracht beschikt, maar doorgaans weinig doordacht speelde. Over de mentaliteit van de ploeg is ze uiterst tevreden. „In ons spel is korf ballen niet het allerbelangrijkste. Wer ken komt op de eerste plaats. Je moet er wel wat voor doen om te winnen. Zwak vind ik de tegenstanders niet. Elke wedstrijd kost het veel kracht om ze bij te benen, het zijn echt ploegen die blijven gaan, blijven proberen. Ook onze ploeg knokt er voor om de punten bij elkaar te krijgen." Waarbij Jeanet Smit ook Gerard Bos uitvoerig prijst als iemand die tot het uiterste wil gaan voor succes. Dat je er iets voor over moet hebben om de top te bereiken is haar zelf van jongs af aan ook geleerd. „Vroeger ben ik ook al achter de vod den aangezeten. Samen met mijn zusje rennen achter de brommer van Pa. Op het industrieterrein aan de Amstel. ik kon hem af en toe wel een klap verko pen. Achteraf waardeer je het wel." „Gerard Bos is in dat opzicht bijna wel een tweede vader", voegt ze er lachend aan toe. Voor de wedstrijd tegen Ritola in Zuid laren is Jeanet niet bang. Ook niet nu Hennie Devilee wegens een schorsing opgelopen in het duel tegen Ready niet van de partij mag zijn. Maar ook KVS, de enige ploeg die De Danaïden een nederlaag toebracht kon haar niet im poneren. „Ik vind het geen denderende ploeg. Echt geen ploeg waarvan je kan zeggen dat ze veel beter zijn. We heb ben erg pietluttig gespeeld, over ons heen laten lopen." Of De Danaïden kampioen wordt? „Ik hoop het. Ik kan wel ja zeggen maar •dat staat zo zelfverzekerd, ik hoop het voor de ploeg en voor Gerard Bos. Hij heefteer zoveel voor gedaan, ik was er dan wel niet bii, om weer in de hoofd klasse terug te komen. Hij verdient het dat hij eens succes heeft.' BRAM VAN GENT Programma voor de Leidse regio: Zaterdag: Pernix-VEO. 18.00 uur Universiteit; Ons Eiland-Actief, 19.15 uur Universiteit; TOP- Ons Huis, 18.30 uur De Wasbeek; Fluks-SEV, 15.05 uur Northgo; Velocitas-Zuidwesters, 18.05 uur De Munnik; Tempo-De Raven, 19.00 uur Rijnstreek. Zondag: Zuiderkwartier-Terheijden, 14.15 uur 5 Mei; KNS-HSV, 15 15 uur Apollo. Standen microkorfbalcompetitie: Overgangsklasse A De Danaïden 7-12, KVS 7-11, Asko 7-9, Ready 7-7, Ritola 7-6, BEP 7-5, Nic. 7-5, DTV 7-1. Overgangsklasse C AKC 7-12. PAMS 7-11, Die Haghe 7-8, Geldrop 7-7, VEO 7-6, Pernix 7-5, Rust Roest 7-4, Wes terkwartier 7-3. Zuid West IB Fides Pacta 7-11. OSCR 7-10, Zuiderkwartier 7- 9, Rozenburg 7-9, Het Zuiden 7-8, Terheijden 7- 6, Kwiek <H) 7-2, Quick 7-0. Zuid West 1IB Ons Eiland 7-12. Merwic 7-11. DKC 7-11, Vlaar- dingen 7-7, De Zwervers 7-6, De Overkanters 7- 6.. Actief 7-5, Stormvogels 7-0. Zuid West IIC TOP 7-12, De Regenboog 7-11, Eureka 7-10, Swift (M) 7-8, KVR 7-5, Kwiek (R) 7-4, ELKV 7-3, Ons Huis 7-3. Zuid West IID De Algemene 7-13, Blauw Wit'51 7-10, ONDO (M) 7-8, DVS'69 7-8, WION 7-7, Crescendo 7-5, Merwede 7-3, DKV 7-2. Zuid West IIIA IJsselvogels 7-12. Fluks 7-11. SEV 7-9, NIO 7-8. Hoekse SV 7-6, Maassluis 7-6, Olympia 7-3, TOGO 7-3. Zuid West IIIB ODO (M) 7-13, Fiks 7-13. Oranje Nassau 8-8, Velocitas 7-6, Valto 7-6, Zuidwesters 7-5, Avanti 7-4. RWR 8-3. Zuid West IIIC HSV 7-14, Olympiaan 7-10, Ter Gouw 7-8, KNS 7-8, De Bermen 7-7, Ventura Sport 7-6, Phoenix 7-2, BKC 7-1. Rijndelfland I Tempo 4-8, Hou Stand, Warmond 5-4, GKV (H) 5-4, De Raven 4-0. Rijndelfland II Madjoe 5-10, ONDO (G) 5-7, De Dijkvogels 4-4, Noorderkwartier 4-3, ODS 4-3, Emma 4-1 n9 nie< wallaart (links) en Hennie Blom: weer naast elkpar op de bank.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13