1 Andriessen tevreden met taak in Europese Commissie El Salvador wacht op links offensief Zware straffen voor Bild-journalisten Compromis redt conferen tie overNamibië ^jlTENLAND d'geTjmaanslag op ;n™nnfeel doden leze Jor sneeuw epenz" Japan lr Tsjaad geïsoleerd na fusie met Libië Juridische problemen obstakel voor vrijlating gijzelaars )chtvervuiling in Madrid INBRAAK OM AAN MATERIAAL VOOR VERHALEN TE KOMEN Sterk Reagan wil v an N AVO - afspraak over defensieverhoging af Muiterij dreigt in Afghaanse leger Winter zorgt voor noodtoestand in aardbevingsgebied LEIDSE COURANT VRIJDAG 9 JANUARI 1981 PAGINA 13 (ssische ftolk Westen lucht IEN Nicolai Koroljoek, teftolk van de Russische diging op de Weense entie over troepenver- jering in Centraal-Europa, Jde week voor Kerstmis Vest-Duitsland gevlucht, ^woordvoerder in Bonn j berichten hierover be- ftd. Koroljoek zou een sta- wertrouwelijke Russische genten over de onder- •lingstactiek van het Jlok op de conferentie zich mee hebben geno- dachten moord klier gaan Dhili vrijuit riAGO De drie Chi- p-nota E officieren, om wier uit- ouw va|ng door de VS is ge- econofd in verband met hun de arlplichtigheid aan de le stad op Orlando Letelier in jgionaaiington in september zijn door een rechtbank tvoerig^nriago ontslagen van $vervolging. Letelier was |e val van Allende, in l kabinet hij minister pis balling in de VS actief strijd tegen de junta van jhet. Hij werd uiteindelijk de Chileense geheime gsplan vermoord. Het verzoek we Beejjtieverjng van (je militai- GalgevA^n de VS is door Chili af- n wordfeen. 'aarschi de verkrijg erpïeihtmacht- 1.00 uui anuariglS gebouj ianda|DEN °P een Iucht_ itbasis in Uxbridge bij heeft zich gistera- een ontploffing voor- v° an. Niemand werd ge- geboi»- -- van Vermoedelijk een bom. ging was de derde aanslag van .«oort in Londen en omge- jin negen dagen. Op 31 Lber werden twee gas- Krs in Oost-Londen be le ren bleek een pakje, gea- eerd aan premier Marga- Thatcher, een springla- 'te bevatten, die tijdig on lelijk kon worden ge- ;t De „Schotse Socialisti- Republikeinse Liga" j telefonisch aan een t meegedeeld de afzender lendorra meldinc tsen 'n Ijo Als gevolg van er mscnjware sneeuwval zijn in vesten en noorden van en zielig in de afgelopen twee i zondein zeker 33 mensen om men. Voort worden er irmist. den ïken 'nnegentig mensen wer- gewond bij sneeustortin- |n andere ongelukken. De ^^Ojwval was de zwaarste se- pij na 20 jaar in Japan. in Tunesië daalde giste- I grote sneeuwvlokken j Dat was in geen 25 jaar urd. De inwoners van Tu iingen dan ook in groten e de straat op om de uw te zien vallen. BRUSSEL Nederlands splinternieu we Europees commissaris mr. Frans Andriessen is dik tevreden met de tweeledige taak die hem gisteren defi nitief is toebedeeld: het concurrentiebe leid in de Europese gemeenschap en de betrekkingen tussen de Europese Com missie en het Europees parlement. An driessen is een van de zes nieuwe ge zichten in de Europese Commissie, een glunderend gezicht. Op de hoogste ver dieping van het stervormige EG-ge- bouw in Brussel, in dezelfde kamer waar ook voorganger Henk Vredeling vier jaar uitzicht had over de Belgische hoofdstad, blaakt de Nederlandse Eu ropeaan van enthousiasme. Anders dan Vredeling, die privé nooit ge lukkig kon worden tussen Belgen en di plomaten, gaat Andriessen in Brussel wo nen. „Ik heb al een huurcontract gete kend. Binnen twee maanden is de verhui zing" Over de inhoud van zijn precieze taak, die door waarnemers niet als een belangrijke beleidsvormende aangelegenheid wordt gezien, zegt de ex-minister van financien: „Het concurrentiebeleid in de EG is ei genlijk een heel belangrijke portefeuille. Er zijn nu al verschillende collegacommis sarissen naar me toe gekomen om een af spraak te maken voor overleg. Dat duidt al op het belang. De EG is eigenlijk op twee peilers gebouwd, de landbouwpoli tiek en het concurrentiebeleid. Het laatste wordt steeds belangrijker, omdat de af zonderlijke lidstaten de neiging hebben om hun industrieën in moeilijkheden na tionaal te steunen. Dat schept problemen als concurrentievervalsing en die kunnen alleen opgelost worden als er een Euro- de macht in de EG, de Raad van Minis- pees industrieel beleid komt". ters, te verstevigen. Beleid Volgens Andriessen is in de EG om eco nomische redenen dringend behoefte aan dat industriële beleid. „Gezien de nood zaak om in Europa de scheepsbouw de staal, de textielindustrie te saneren. Ik zit dus midden in de sociaal-economische hoek en dat wilde ik graag". Andriessen is dan ook van plan meer van zich te doen spreken op het kabinet van concurrentie dan zijn voorganger de afge lopen vier jaar heeft gedaan. Dat was de Luxemburger Vouel, die maar zelden de kranten heeft gehaald. „Het is ook een kwestie van wat je er zelf van maakt", al dus de nieuwbakken commissaris. Zijn tweede taak, relaties met het Euro parlement, zal Andriessen zeker vaak in de Europese schijnwerpers brengen. „Ik wilde eerst visserijbeleid erbij hebben, maar dat is naar de Griekse collega ge gaan. De parlemenstopdracht heb ik ech ter ook met beide handen aangegrepen. Ik wil er nu meer van maken dan alleen maar verbindingsofficier die boodschap pen tussen parlement en commissie over brengt. Het lijkt me allemachtig interes sant om deze functie zelf verder in te vul len. Sinds het Europese Parlement recht streeks verkozen is, wil het zijn bevoegd heden uitbreiden en de Europese eenwor ding bespoedigen. Intensieve contacten met het Europese parlement kunnen voor de commissie, het dagelijks bestuur van de EG, een grote steun zijn. Maar ik stel me voor om ook de communicatie met de der- Ministers Met die Raad van Ministers (feitelijk de tien afzonderlijke regeringen gezamelijk en daarmee de beslissende instantie in alle Europese problemen) heeft Andriessen al één slechte ervaring. Tijdens het „con claaf" van de veertien commissarissen over de onderlinge taakverdeling, belde de Britse premier mevrouw Thatcher woensdagavond vanuit Londen op om Ierse pogingen te verijdelen om de Engel se commissaris Tugendhant een deel van zijn EG-begrotingsportefeuille te ontne men. Wat Andriessen van deze bemoeie nis van Thatcher vindt? „Daar heb ik geen goed woord voor over. Het ging gis teren rond in de vergadering. Er werden allerlei bijvoeglijke naamwoorden voor gebezigd." Waarmee meteen al weer blijkt hoe broos de Europese samenwerking is. Op zijn persconferentie gisterenochtend verklaar de commissievoorzitter Thorn nog dat hij tijdens een heel rustig gesprek met de En gels eerste minister alleen wat verduide lijkingen had gegeven over de beoogde taakverdeling. Andriessen:„Ik wist niet beter of Thorn heeft haar niet te woord willen staan". Zo maakt de nieuweling kennis met de di plomatieke slangenkuil die de EG-taak is en die veel Europeanen sedert de oprich ting van de EG van hun idealisme heeft beroofd. De Nederlandse Eurocommissaris zegt vooralsnog echter geestdriftig:„Het wordt een boeiende tijd. Ik ben erg blij". Oude keizer niet meer te paard Het bronzen ruiter standbeeld van keizer Marcus Au- relius op het Kapi- tool te Rome is zo ernstig door lucht vervuiling aange tast dat het een grondige restaura tie moet onder gaan. Het beroem de beeld is in stuk ken wegggehaald. Na de restauratie zal het wellicht in een museum te recht komen, want de luchtvervuiling blijft. Het Kapitool krijgt dan wellicht een kopie. PARIJS Frankrijk, dat vroeger Tsjaad als kolonie bezat en er tot voor kort veel invloed bezat, heeft gisteren in een officiële verklaring het akkoord inzake een fusie van Libië met Tsjaad veroordeeld. Het zal dit akkoord niet als geldig beschouwen „omdat het de rechten van het volk van Tsjaad negeert en omdat de regering van dat land niet de mogelijk heid heeft gehad erover te praten. Het is niet aan de „overgangsregering van Goukouni Oueddi vooruit te lopen op besluiten van een wettige regering waar voor voor januari 1982 verkiezingen zullen worden gehouden, aldus de Franse verklaring. Inmiddels is door de meeste Afrikaanse staatshoofden afwijzend gereageerd op de fusieplannen, die voor Libië een vergroting van zijn machtsbasis in Afrika betekenen. Egypte heeft eveneens besloten de diplomatieke betrekkingen met Tsjaad te verbreken. De Libisch-Tsjaadse unie zijn geen keuze van het volk van Tsjaad, maar het gevolg van de Libische bezetting van dat land, aldus de Egyptische verklaring. WASHINGTON, ALGIERS Algerije dat als bemiddelend land optreedt tussen Iran en de Verenigde Staten heeft er bij de regering-Carter op aangedrongen meer duidelijkheid te verschaffen over de wettelijke problemen rond de terug gave van de Iraanse tegoeden in de VS. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Warren Christopher bevindt zich met het nieuwste Amerikaanse ant woord op de Iraanse eisen in Algerije. De Iraanse vragen over het jongste voorstel van Carter bereik ten afgelopen dinsdag Washington. Diezelfde avond werd een antwoord opgesteld, waarvan de bedoeling was dat het zo snel mogelijk naar Iran zou worden gezonden. Amerikaanse functionarissen hebben gisteren echter gezegd dat dit antwoord naar Iran zal worden gebracht als Christopher zijn besprekingen in Algiers heeft afgerond. Hieruit blijkt dat er nog scherpe verschillen bestaan tussen beide partijen. Amerikaanse functionarissen in Washington verklaarden dat men in Teheran maar niet schijnt te begrijpen dat president Carter niet over de bevoegdheid beschikt om zonder veel problemen de Iraanse te goeden vrij te geven. Overigens zou Iran een miljard dollar be schikbaar hebben gesteld voor voor vorderingen van Ameri kaanse burgers en maatschappijen. DRID Voor het twee- achtereenvolgende jaar ien de gemeentelijke- itionarissen in Madrid Imaatregelen opgelegd 1 de vervuiling van de t, die „dik is als een iensoep-brij" een halt le roepen. Artsen deelden mee dat kli nieken vol zitten met patiën ten met ademhalingsklachten. Weerkundigen waarschuwden dat het droge weer dat de moeilijkheden veroorzaakte, vermoedelijk nog verscheide ne dagen zou aanhouden. De hoofdstad, met meer dan vier miljoen inwoners, is omringd door zware industrie en de at mosfeer is door het eigen ver keer zo verstikt, dat de kran ten dagelijks kaarten publice ren waarop het niveau van de vervuiling 'afgebeeld staat. HAMSTERWOEDE ONDER BEVOLKING en SALVADOR De strijdkrachten van liddenamerikaanse staat El Salvador rt "jin staat van paraatheid gebracht, nu de geprijsd *«gt te weten dat de linkse verzetstrij- garan vandaag of morgen hun aangekondigd credietséneen offensief tegen de huidige macht- ■T^nio ers zu^en openen. Aan de bevolking bjp met name San Salvador en de tweede rs. terui van het land, Santa Anna, is te ver- iur geop i gegeven hoe zich te gedragen als het LSM! HeWadwerkelijke gevechten tussen het le- n bontmfcn de guerrilla's komt. De mensen moe- is! Met net handen op het hoofd over straat I moge? om *e tonen dat zij ongewapend zijn. Hoogstri Tel. Vrees voor het spoedig losbreken van ge- sgeid v^ten heeft er inmiddels toe geleid, dat de "JJlking op grote schaal voedsel is gaan ham steren. Huisvrouwen beklaagden zich er giste ren desgevraagd over, dat rijst en bonen in een paar dagen enkele malen duurder zijn gewor den en suiker en zout niet meer te krijgen. De hamsterwoede kreeg een extra impuls, toen een illegaal radiostation de mensen opriep zich voor te beeiden op een komende „algemene sta king". Zoals bekend hebben de guerrillabewegingen herhaalde malen aangekondigd hun slotoffen- sief te beginnen vóór Ronald Reagan op 20 ja nuari president van de VS wordt. In antwoord op de aanhoudende geruchten over het offensief heeft de junta gisteren een aantal legereenheden gezonden naar drie ste den ten zuiden van San Salvador, waarvan wordt aangenomen dat zij de eerste doelen van de linkse verzetstrijders kunnen zijn. IIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII FRANKFURT Vijf jour nalisten die in 1979 in Frankfurt op de regionale redactie van het Duitse sen satieblad „Bild" werkten, zijn gisteren door een rech ter in Frankfurt wegens diefstal en heling tot gevan genisstraffen veroordeeld. De rechter was van oordeel dat de vijf op onwettige wij ze materiaal hebben verza meld voor een sensatie-ver haal over de „vampier van Sachsenhausen", een wijk van Frankfurt. Een van de journalisten kreeg acht maanden cel en een boete van 15.000 mark wegens he ling. Van de vier andere Bild- medewerkers kregen er drie gevangenisstraffen van een paar maanden en een boete, de vierde kwam er met alleen een geldstraf vanaf. De aanleiding tot het verhaal over de „vampier" en het schandaal rond de Bild-journa- listen was een mededeling van de Frankfurtse politie over de aanhouding van een jongeman in Sachsenhausen, die ervan werd verdacht meisjes met drugs gewillig te maken, bloed bij hen „af te tappen" en op te drinken. Tijdens het proces te gen de jongen bleken deze be schuldigingen nergens op te berusten; hij kreeg alleen een waarschwing wegens het in bezit hebben van hasj. Bild echter kwam met een groot verhaal over deze zaak, maar vond de informatie van de politie onvoldoende en ging zelf op onderzoek uit, waarbij twee verslaggevers de afgeslo ten woning van de verdachte binnendrongen. In Bild ver schenen kort daarna bij de in braak buitgemaakte privé-fo- to's van de jongeman. De rechter wees er in zijn uit spraak op, dat het strafrecht zekere grenzen stelt aan de persvrijheid. Hij noemde het onduldbaar, dat verslaggevers door diefstal in het bezit pro beren te komen van materiaal voor verhalen. Een korporaal van het Engelse leger, de 22-jarige Kevin Wynne, schijnt de sterkste man ter wereld te zijn. ter wijl hij schijnbaar moeiteloos met een hand deze truck optilt.. Maar Kevin is toch niet sterk als het lijkt, want het vehikel is na melijk geconstru eerd uit opblaas baar rubber. De auto gaat dienst doen als attractie object reclame-ob ject voor het inza melen van gelden. (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De nieuwe Amerikaanse regering van Ronald Reagan, die op 20 janu ari officieel wordt geïnstalleerd, is niet van plan vast te houden aan de in mei 1978 ge maakte afspraak, dat alle NAVO-partners zullen streven naar een jaarlijkse reële ver hoging van het defensie-budget met 3 pro cent. Tijdens deze week gehouden hoorzittingen van de Senaat, die Reagans kabinetbenoemingen moet bekrachtigen, zei Caspar Weinberger, Reagans keuze voor Defensie, niet te geloven in een dergelijk vast percentage. „Ik weet niet of het bijzonder bruikbaar is om een vastliggend percentage te eisen", aldus Weinberger. Hij zei meer te voelen voor een in meer algemene bewoordingen gestelde afspraak om te trachten de kracht van de NAVO-defen- sie op te voeren. Overigens zei hij het noodza kelijk te achten, dat de bondgenoten meer doen aan het versterken van hun defensie. „Ik ben niet in de eerste plaats geïnteresseerd in per centages. Waar ik naar zou willen kijken, is het eindprodukt. Krijgen we de kracht die we no dig hebben. Dat is in ieders belang", aldus de toekomstige Amerikaanse minister van defen sie. Vooraanstaande Republikeinen hebben sinds Reagans verkiezingszege altijd gezegd een reële verhoging van het Amerikaanse defensiebudget tussen de 9 en 13 procent noodzakelijk te ach ten. De 3-procent afspraak is in mei 1978 gemaakt tijdens de NAVÓ-top in Washington. Er zijn nogal wat landen, waaronder Nederland. Bel gië, West-Duitsland, Groot-Brittannie en Dene marken die hebben laten weten vanwege eco nomische problemen niet meer aan de in 1978 aangegane verplichting te kunnen voldoen. KABOEL Het gevaar van muiterij onder dienstplichti gen in het Afghaanse leger en politie-apparaat, die fel ge kant zijn tegen de door de regering voorgestelde verlenging van de dienstplicht, is nog steeds niet geweken ondanks de aangeboden salarisverhoging en de golf van arrestaties en ondervragingen van diegenen die voor de recente rellen in Kaboel verantwoordelijk worden geacht, zo meldt het Brit se dagblad The Guardian. Volgens diplomatieke kringen in Kaboel is het nu zeker dat de dienstplicht met zes maanden verlengd wordt tot tweeëneenhalf jaar. Ook gaat de dienstplichtige leeftijd in Afghanistan omlaag. De diplomaten zeiden echter van mening te zijn dat de soldaten niet lang op een antwoord zouden wachten. Sommige soldaten zouden zelfs gedreigd hebben om met wapens en al naar Paki stan te vertrekken als ze niet uit het leger werden ontslagen. Het internationale Rode Kruis heeft gisteren bekendgemaakt dat het sinds juni geen werk meer heeft kunnen verrichten in Afghanistan. De Russen hebben gezegd niets te maken te willen hebben met het Rode Kruis. ROME Na een Kerst- en nieuwjaarsweek met zomerse temperaturen is Italië thans in de ijzige greep van de win ter geraakt. Deze heeft geleid tot een noodtoestand in het aardbevingsgebied. Het ergst zijn de mensen in de noodon- derkomens in de aardbevingsgebieden er aan toe. In Potenza viel donderdag 30 centimeter natte sneeuw. In de tentendorpen lijden duizenden daklozen van de felle kou. Hon derden kinderen en bejaarden moesten, soms tegen hun wil, naar ziekenhuizen of vaste noodonderkomens worden overge bracht. Het aantal griep- en bronchitislijders is zeer hoog. De hulpverleners zitten nog altijd verlegen om caravans, die de tochtige tenten moeten vervangen in afwachting van de bouw van prefab-woningen. Ook is er groot gebrek aan verwarmings apparatuur. GENEVE Nadat VN-secreta- ris-generaal een compromis over de procedure had weten te bewerkstelligen, kon de confe rentie over Namibië gistera vond, een dag achter op het schema, aan de slag. Bij het compromis is in het midden ge laten of de Zuidafrikaanse dele gatie onder leiding van de Zuid afrikaanse administrateur-ge neraal voor Namibië, Daniel Hough, de regering in Pretoria vertegenwoordigt of niet. Er werd formeel voldaan aan de eis van Pretoria alleen als waarnemer de onderhandelin gen bij te wonen. Volgens de Verenigde Naties, die alleen de zwarte Zuidwestafrikaanse bevrij dingsorganisatie SWAPO vertegen woordigt, verandert aan het optreden van Hough niets omdat hij een Zuid afrikaanse functionaris en daarmee de regering in Pretoria vertegenwoordigt. sche partijen, welke vertegenwoordigd zijn in de delegatie van Hough, was te vreden met de regeling door Wald- heim. Hough stelde bij de presentatie van de delegatie de blanke Dirk Mudge van de Democratische Turnhalle Alliantie voor als de premier van Namibië. SWAPO-leider Sam Nujoma zei een delegatie te leiden die „het onderdruk te volk van Namibië vertegen woordigt". „Niet allen zijn hier", aldus Nujoma, „sommigen zijn nog in de ge vangenis, in Zuid-Afika, op het Robbe neiland of in gevangenissen in Nami bië." De SWAPO is echter bereid in sa menwerking met een voorgestelde VN- macht het vredesplan van de Verenig de Naties uit te voeren. De Zuidaftri- kaanse delegatieleider Hough zei dat hij van zijn kant ook mensen miste. „Een aantal is gedood en velen bevin den zich in kampen Zuid-Afrika heeft de SWAPO in het verleden be schuldigd van moordcampagnes en in timidatie in gebieden langs de grens met Angola. Het doel van de conferentie is een da tum vast te stellen voor een staakt-het- vuren, als eerste stap op weg naar vrije verkiezingen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13