[Minister terughoudend bij verhoging elektra-tarief Verdubbeling van Bestek '81 en loondaling blijven nodig Binnenland' :n Lreen nieuw systeem lienstplicht £eidóc6omaiit Onderzoek naar vuilnisbelt achter ziekenhuis R'dam Schelde-directie ontkent FNV- beschuldigingen weer LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1981 PAGINA 9 nze parlementaire redactie) HAAG Minister Van Aardenne conomische zaken) heeft tot nu toe geen ikel elektriciteitsbedrijf toestemming ge- .ven zijn tarieven met meer dan 2,25 pro nt te verhogen. Wel is het zo dat een stuk acht bedrijven, van de in totaal 91, ont- (fing van deze regeling hebben gevraagd. minister bekijkt nu of hij daarvoor toe- emming zal geven. )lgens een woordvoerder van EZ zal de be- ndsman daarbij de „uiterste terughoudend- id" in acht nemen. Alleen die maatschap- zo diep in de rode cijfers zitten dat zij denken daarbij is aan de Gelderse Electriciteits- maatschappij, die voor dit jaar een verlies ver wacht van twintig miljoen gulden, en de Pro vinciale Utrechtse Electriciteitsmaatschappij, die vorig jaar voor zes a zeven miljoen in het rood kwam. Het argument voor Van Aardenne om zeer te rughoudend te zijn komt vooral tfoort uit zijn streven de inflatie zo laag mogelijk te houden. Ook wil hij „uiteraard" de mensen stimuleren tot een lager verbruik. Maar, zo voegt de woordvoerder eraan "toe, op het departement acht men het niet zo waarschijnlijk dat het af nemen van het verbuik veroorzaakt wordt door een lagere particuliere consumptie. Volgens het departement moet de oorzaak veel meer ge zocht worden in de slechte toestand van de eco nomie, waardoor veel bedrijven minder stroom afnemen. Het Rotterdamse Gemeente Energie Bedrijf (GEB), één van de grootste bedrijven in deze sector, heeft met „lichte verbijstering" gerea geerd op de mededeling van de Vereniging van Elektriciteitsbedrijven in Nederland (VEEN), dat extra prijsstijging noodzakelijk is. Het Rot terdamse GEB is niet van plan zijn klanten „te straffen voor zuinigheid", aldus een woord voerder. Ook het Gemeentelijk Energiebedrijf in Den Haag ziet geen aanleiding voor een prijsstijging, ondanks de teruggang in het ve- bruik met een half procent, aldus directeur C.B. Van Ardenne van het GE. Een aantal organisaties, waaronder de Consu mentenbond, het CNV en de Stichting Natuur en Milieu, heeft inmiddels fel geprotesteerd te gen een eventuele verhoging van de prijzen. CNV-voorzitter Van der Meulen noemde het onaanvaardbaar de burgers de rekening voor hun zuinigheid te presenteren. „Dat zal geen werknemer met enig gezond verstand begrij pen". HAAG Minister De Geus (defensie) is niet van om het huidige dienstplichtsysteem te veranderen. In n brief aan de Tweede Kamer heeft de minister gisteren ^schreven dat het niet van werkelijkheidszin zou getuigen 'en ander systeem te aanvaarden als uitgangspunt voor toe- pmstig beleid. if -janleiding voor zijn brief is het rapport „Dienen in de toe- omst" van een in 1978 door staatssecretaris Van Lent ingestel- commissie. Deze stelt voor een aparte categorie in het het le- 'pi te roepen: „vrijwillig dienstplichtigen" (zij die uitdrukkelijk j! kennen hebben gegeven geen bezwaren te hebben tegen fenstplicht). Hun voorkeur voor een bepaalde functie zou voor- •Ing moeten krijgen. Ook stelt de commissie voor de diensttijd, 'fhankelijk van taak en functie, te laten variëren van tien tot fintig maanden. Momenteel is de diensttijd veertien maanden, 'plgens De Geus schept het onderscheid tussen twee soorten enstplichtigen een nieuwe ongelijkheid en kunnen naar buiten e misverstanden ontstaan, aangezien de betrokkene dienst- fchtig blijft. Hij voegde eraan toe dat het voorgestelde systeem Ster vijf jaar voorbereiding vraagt. „Het systeem zou gereed [n op een moment, waarop in verband met het afnemende [erschot, een gevolg van de geboortedaling, alweer moet wor- jen overgeschakeld op een ander systeem", aldus De Geus. Van antiek naar schillen Antiek handelaar Van Triest uit Arnhem heeft bij het geméente- bestuur van zijn woonplaats gesolliciteerd als schillenboer. Van Triest ziet wel brood (en schillen) in dat beroep. Het gemeente bestuur zal de vraag behandelen als „ingekomen stuk". I Openbaar vervoer i MINISTER Tuijnman van Verkeer en Waterstaat heeft bakzeil gehaald tegenover de Tweede Kamer met zijn plan om het treinkaartje per 1 mei aanstaande 4% extra duurder te maken. Het voorstel van Tuijnman tot het extra verhogen van de tarieven voor openbaar vervoer was een van de conflictpunten, die bij de aanvang van het kerstreces nog restten. De grootste regeringsfractie, die van het CDA, kant te zich ertegen. HET is verheugend dat Tuijnman zijn plan om het spoor kaartje tussentijds extra duurder te maken, heeft laten va ren. Want een hoger tarief zou juist de gunstige verschuiving van het autogebruik naar het treingebruik kunnen versto ren, en daarmee die 'veelbelovende ontwikkeling ongedaan maken. Dat is nu, door tegendruk uit de Tweede Kamer, voorkomen. Zeker als men weet dat die verhoging dit jaar zo'n tien miljoen gulden had moeten opbrengen, een schijntje vergeleken bij de gigantische bedragen waar we in de so ciaal-economische problematiek dezer dagen over spreken, dan kan men er alleen maar blij om zijn dat het niet door gaat. REST nog het plan van de minister om de tarieven voor het stads- en streekvervoer wél tussentijds een extra verhoging te laten ondergaan. Daarvoor zijn nogal wat arugumenten. Zo is de financiële situatie daar aanmerkelijk benarder dan bij de spoorwegen. Niettemin zou het goed zijn, indien ook van die tussentijdse verhoging zou worden afgezien. Twee ta riefsverhogingen in e e n jaar werken afstotend. Het zou be ter zijn, indien men de extra verhoging bij de gebruikelijke jaarlijkse verhoging in oktober zou voegen. Dan komt de schatkist er structureel niet aan te kort (dat kan de schatkist ook niet meer lijden), en is het verlies dit jaar eenmalig, en nogmaals, in verhouding tot de macro-cijfers zeer gering. VLISSINGEN De directie van de Koninklijke Maat schappij De Schelde (KMS) in Vlissingen ontkent de be schuldigingen van de FNV dat zij zich niet wil houden aan de afspraken die zijn overeengekomen na de wilde stakin gen bij de KMS in september van vorig jaar. Dit schrijft de KMS-directie in een brief aan de werknemers. Daarin staat dat rekening gehouden moet worden met de econo mische omstandigheden. De directie stelt dat de voorstellen van de vakorganisaties, met betrekking tot onder meer de functie- klassificatie, het uitlenen van mensen en het aantrekken van „vreemd" personeel, zoveel geld kosten, dat ze niet verantwoord zijn. De bij de FNV aangesloten Schelde-werknemers zullen vanavond beslissen of zij opnieuw iri staking zullen gaan. De bonden CNV en Unie BLHP hebben stakingen krachtig van de hand gewezen. kje onder de reusachtige overkapping van het in aanbouw nde koning Abdulaziz-vliegveld bij de Saoedische stad Djed- h. Aan de bouw werken 11.000 arbeiders, onder wie ook een oot aantal Nederlanders. Het vliegveld zal jaarlijks ondermeer miljoen Mekka-pelgrims moeten verwerken. ent voor pelgrims (Vervolg van de voorpagina) Om de werkgelegenheid te verbete ren en een structurele verbetering van de winsten te bereiken komen volgens prof. Rutten twee hoofdlij nen in aanmerking: Afremming van de collectieve las ten en verdergaande ombuiging van de collectieve uitgaven. Deze aanpak vergt ruwweg een verdubbeling van de ombuigingen vergeleken met Be stek '81, dus het dubbele van 3 a 4 miljard gulden per jaar. Een nog meer gematigde loonont wikkeling. In plaats van een stij ging van het reële loon (dus zonder de prijscompensatie) met 1,5 pet in clusief incidentele loonstijgingen wegens periodieken of promoties, zou veeleer een daling van dezelfde grootte nodig zijn. Deze twee wegen kunnen ook gecom bineerd worden. De keuze van de beste combinatie is volgens prof. Rutten één van de belangrijkste be leidsvragen voor de komende kabi netsperiode. Prof. Rutten realiseert zich, dat de om buigingen in de collectieve sector moei lijk te realiseren zijn omdat er in de laatste jaren al zoveel bezuinigd is. Hij plaatst nu de schijnwerper op de be staande koppelingsmechanismen: de binding van de ambtenarensalarissen en de sociale uitkeringen met de lonen in het bedrijfsleven. Deze koppeling, op zichzelf wel billijk, beperkt de slag vaardigheid van het budgettaire beleid: tweederde van de overheidsuitgaven is thans direct gebonden aan de loonont wikkeling bij de bedrijven. Er kan zich bijvoorbeeld de paradoxale situatie voordoen, dat de overheid, om meer geld binnen te krijgen, de gasprijzen verhoogt en dit voordeel weer teniet ziet gaan doordat die verhoging in de prijscompensatie doorwerkt en vervol gens weer in de ambtenarensalarissen en sociale uitkeringen. Conclusie van prof. Rutten: Als de loonontwikkeling in het bedrijfsleven te groot is moet er ontkoppeld worden dan wel die loonontwikkeling moet door de overheid onaanvaardbaar wor den verklaard. Hij vindt het trouwens wel mogelijk, dat de reële lonen de eerstkomende jaren niet meer zullen stijgen, wellicht zullen dalen, gelet op de arbeidsmarktsituatie en uitgaande van een stabilisatie van de collectieve lasten. Anders is het gesteld met de prijscompensatie. Die vormt volgens prof. Rutten een belemmering voor een goede loonvorming. Hoewel geen voor stander van overheidsingrijpen in de lonen, wil hij de overheid toch wel de verstarring in het prijscompensatiesys teem laten doorbreken als de sociale partners dit systeem niet zelf verande- Aan het einde van zijn lange beschou wing stelt prof. Rutten, dat ook voor 1981 de vooruitzichten ongunstig zijn, de kans op een verdere teruggang is niet gering, de uitkomsten in dit nieu we jaar zullen op een aantal punten nog slechter zijn dan op Prinsjesdag al was voorspeld. Ondanks de loonbeper- king blijven de winsten ver beneden peil. De werkloosheid dreigt verder op te lopen. En dat de situatie kritiek is blijkt ook hieruit, dat het financierings tekort van de overheid zonder nadere maatregelen de gestelde grens zal over schrijden. Daarom zal volgens prof. Rutten niet kunnen worden gewacht op een nieuw kabinet met een nieuw program, maar zal het zittende kabinet het beleid ook nog moeten bijstellen. Ziekteverzuim Rotterdam net 5 procent gedaald OTTERDAM In het district Rotterdam van het Gemeen- happelijk Administratiekantoor (GAK) is evenals elders in de ijnmond het ziekteverzuim vorig jaar met vijf procent gedaald, et is niet duidelijk waardoor die daling die niet overeen- ïmt met het landelijke beeld is ontstaan, maar het is niet tgesloten dat de economische recessie met dreigende bedrijfs- uitingen en fusies het ziekteverzuim heeft beïnvloed. Ook ar- lidsomstandigheden kunnen van invloed zijn geweest, evenals et toegepaste medische beoordelingssysteem. In Rotterdam a een ziekmelding sneller gecontroleerd. Iwartwerkers aangehouden ROOT-AMERS Zestien van de 32 bouwvakkers, die in het uidhollandse Groot-Amers een sporthal bouwen, bleken zwart werken. Dat is gisteren gebleken bij een routine-controle door rijkspolitie. Volgens de politie genoten elf van de zwartwer- rs een uitkering van het Sociaal Fonds Bouwnijverheid. De idere vijf werden onderhouden door de Gemeentelijke Sociale ienst in hun woonplaatsen Utrecht en Tilburg. )ok zeehonden onder de olie IETERBUREN Bij de zeehondencrèche in het Groningse leterburen zijn de afgelopen dagen twee zeehondjes binnenge dacht die te lijden hebben gehad van de olieramp op de Noord se. Eén zeehond werd op de Zeeuwse kust gevonden en was ■heel bedekt met olie. Een ander dier werd gedeeltelijk met ue besmeurd aangetroffen op het Duitse waddeneiland Norder- ey. Volgens Leny 't Hart van de crèche kunnen zeehonden olie eter verdragen dan vogels, mits ze de olie niet naar binnen rijgen. Bij de crèche zijn inmiddels ook al veel besmeurde zee- egels gebracht. Luchtmacht gaat vrouwen opleiden tot jachtvlieger DEN HAAG De Konink lijke Luchtmacht gaat dit jaar beginnen met de wer ving van vrouwen voor de opleiding tot officier-jacht- vlieger. Dit staat in het rap port van de projectgroep „Vrouwen in de krijgs macht", dat door het minis terie van defensie is opge steld en gisteren aan de Tweede Kamer is aangebo den. De opstellers van het rapport hebben uitgezocht hoe de inte gratie van vrouwen in het le ger kan worden bevorderd. Daarnaast heeft de project groep een aantal knelpunten geformuleerd, die deze inte gratie belemmeren. Tot de be langrijkste obstakels behoren de fysieke eisen waaraan vrouwen moeten voldoen. Mo menteel worden aan mannen en vrouwen nog dezelfde li chamelijk opleidingseisen ge steld. Vrouwen presteren qua kracht, uithoudingsvermogen en snelheid gemiddeld vijftien procent minder dan Simpele vondst: besparing van 10pet benzine BADHOEVEDORP Een eenvoudig apparaatje waar door de bougies in een auto motor beter functioneren en de verbranding van de benzi ne optimaal wordt, kan de au tomobilist tussen de 7,5 en 12,5 procent brandstofbesparing opleveren. De ontwerper, de heer C/ Stalenhoef uit Badhoe vedorp, heeft zijn apparaatje „autovolt corrector" genoemd het is niet meer dan een kleine elektrische condensator, ge monteerd tussen de bougieka bels, die ervoor zorgt dat de bougie alvast wat wordt „voor- gewarmd" op het moment dat de andere ontsteking heeft. De corrector zorgt er ook voor dat via de uitlaat minder (giftig) koolmonoxyde naar buiten komt omdat de verbranding vollediger is. De heer Stalen hoef heeft octrooi op zijn vin ding aangevraagd en is van plan de eerste correctors vol gende maand op de markt te brengen voor ongeveer 75 gul den. ROTTERDAM De voormalige vuilnisbelt achter het St. Francis- cus-ziekenhuis in Rotterdam zal grondig worden onderzocht op aanwezigheid van chemicaliën en andere schadelijke stoffen. Dat heeft de Rotterdamse wethouder voor milieuzaken Van der Pols gisteren beloofd op een vergade ring van verontruste wijkbewo- Hij heeft bewoners uit de omgeving en volkstuinders gevraagd de plaat sen aan te wijzen waar zij menen dat de giftige stoffen gestort zijn. De dienst centraal milieubeheer Rijn mond heeft opdracht gekregen op alle aanwijzingen grondboringen te verrichten. Op de voormalige belt zijn al bariumchloride en zware me talen gevonden. De volkstuinders is afgeraden groenten en fruit uit hun tuinen te eten hoewel er volgens de gemeente geen direct gevaar voor de volksgezondheid bestaat. Amsterdam wil zijn vuilnis dat niet in de verbrandingsovens kan, gaan storten in België. De hoofdstad is in de problemen gekomen door de gif vondsten in de Volgermeerpolder en door het verbod van de Raad van State voor stort aan de Diemerszee- dijk. Autoriteiten in België konden geen bevestiging geven van het Am sterdamse plan. De provincie Utrecht gaat een on derzoek instellen naar het gebruik van methylbromide en de mogelijke invloed daarvan op het drinkwater. Het ministerie van volksgezondhed spreekt overigens tegen dat de ar beidsinspectie helemaal geen conse quenties verbonden heeft aan het gebruik van het landbouwgif. Vol gens een woorvoerder zijn er een aantal veiligheidsvoorschriften opge steld zoals het dragen van een pers- luchtrmasker door de arbeiders die met het gif werken. Sneeuwval teistert wintersport gebieden INNSBRUCK Oostenrijk, Zwit serland, Zuid- Duitsland en de wintersportgebie den in Frankrijk kampen met een enorme sneeuwo verlast. In het Oostenrijkse Vo- rarlberg is sinds vrijdag vier meter sneeuw gevallen. Helicopters zijn ingezet om eerste hulp te bieden aan de bewoners van de dorpen die zijn ingesneeuwd. We gen en spoorlijnen in de sneeuwge- bieden zijn ge blokkeerd. Skiën en sleeën is veelal onmogelijk, daar het lawinegevaar uitermate hoog is. In Oostenrijk zijn duizenden toeris ten van de buiten wereld afgesneden doordat onder meer de Arlberg- pas onbegaanbaar is. In Zwitserland en Frankrijk zijn tunnels geblok keerd. Wisselvallig DE BILT (KNMI) - In de nacht van gisteren op vandaag heeft het in vrijwel het hele land gevroren, het meest in het noordoosten en oosten. De vliegvelden Eelde, Deelen en Twenthe meldden matige vorst met temperaturen tussen de min 6 en min 9 graden. Een en ander gebeurde bij een ta melijk heldere hemel. Pas la ter in de nacht kwam van het westen uit meer bewolking op zetten gevolgd door motregen en hier en daar ijzel. Dit hing samen met het geleidelijk bin nendringen van zachtere en vochtige oceaanlucht. Morgen zullen we ons aanvankelijk in deze lucht bevinden, met tem peraturen tussen de 4 en 8 gra den en wat regen of motregen. Later op de dag kan de be grenzing van wat koudere lucht ons bereiken en dan neemt de kans op enkele op klaringen, maar ook op buien, weer toe. Het weer blijft dus wisselvallig. Vooruitzichten voor zaterdag: Eerst nu en dan regen, later opklaringen en temperatuur tussen 3 en 8 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min. temp.: omstreeks 4 gra den. Max. temp.: omstreeks 6 gra- den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 60 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 30 procent. Weersgesteldheid van gisteren spenhagen geh.bew. inden zw.bew. jxemburg n.ontv. Casablanca

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9