Rijstijl kan dertig procent schelen: Een zuinig 1981 PAPPA.WAT IS MABATHOM? MAANDAG STOND HET OP DE SPORTPAGINA, Nog eens even lessen beter dan een boete Gereformeerde Bond: hervormd kernwapenbesluit onverantwoord kerk wereld 'Poolse communist moet praktiserend katholiek kunnen zijn' AUTONIEUWS LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1981 PAGINA 6 RE In plaats van een verkeerszondaar een wordt aangepakt, forse boete voor een overtreding te ge ven, moest hij verplicht worden een week lang een voortgezette rijopleiding te volgen. Dat is een gedachte, die leeft onder de rijkspolitie en die begrijpelijk wordt, wanneer men ziet, met hoeveel perfectie op de verkeersschool van de Rijkspolitie in Bilthoven de rijopleiding „Goed autorijden is een vak. maar het kan geleerd worden", zegt kolonel H. van Laar, directeur van de school. En met die gedach te wordt in de „kraamkamer" van de „witte petten", zoals de mannen van de verkeers dienst van de Rijkspolitie worden genoemd, dan ook gewerkt. Logisch, want zij moeten beter zijn dan de normale verkeersdeelne- „De gewone automobilist heeft te weinig er varing in het crisis-rijden, het rijden onder moeilijke omstandigheden, bij slecht weer en gladheid bijvoorbeeld. Daarnaast schort het op een ernstige manier aan het inzicht r op de weg met het voertuig ge- Adjudant Th. Jaarsma, hoofd van de sectie Rij- en Surveillance-technieken van de school, meent dat men in het verkeer tegen woordig wat te gemakkelijk denkt: „O, ik zit wel goed, het is mijn schuld niet", met voorbijgaan aan de gevolgen voor de mede mens. „Op de weg gebeuren nu eenmaal an dere dingen, met meer risico, dan in een postkantoor", zegt hij. „We moeten er van blijven uitgaan, dat we het eerste moeten denken aan het leven van de mede-wegge bruiker, zeker als we ons realiseren, dat meer dan negentig procent van de door de politie op de plaats van het ongeval als voorlopig vastgestelde ongevalsoorzaken aan menselijk falen te wijten is". Het nieuwe jaar begint voor de automobilist al weer goed: de benzine werd ruim vier cent per liter duurder. Niette min verwachten de impor teurs toch evenveel auto's te zullen verkopen als in 1980, een enkele hoopt zelfs meer. Nog steeds laten weinigen de auto aan de kant staan omdat de brandstof zo duur wordt, maar ongetwijfeld is iedereen nu wel doordrongen van de noodzaak zuiniger te gaan rij den. Dat is een belangrijk ding, want schattingen zeggen dat de rijstijl op het verbruik wel 30 procent kan uitmaken. De voornaamste besparings bron in de auto zit dus achter het stuurwiel, maar gelukkig laten de auto-ontwerpers het daar niet bij. Elk nieuw ge presenteerd model is zuiniger dan het voorgaande, een trend die zich bij de dit jaar voor te stellen wagens zal voortzetten. Om dat te bereiken krijgen de nieuwe modellen een aërody namisch gunstiger vorm, voor minder luchtweerstand bij ho gere snelheden. Schuin aflo pende neuzen, ronde lijnen zonder veel versieringen (die luchtwervelingen veroorza-" ken), zelfs gestroomlijnde wieldoppen zoals bij de Mer cedes S-klasse. Nieuwe frontpartijen voor oude modellen en spoilers on der de voorbumper zijn dus niet alleen een mode-ver schijnsel, maar kunnen de auto zuiniger maken. In de wat duurdere klasse breidt de toepassing van elektronica zich sterk uit. Elektronisch geregelde ontsteking is al ge meengoed geworden, vooral voor Japanse auto's. Bij die regeling kan ook de benzine inspuiting worden betrokken, zoals in BMW's- Motronic-sy- steem. Daarnaast zijn er dan nog toepassingen als de statio- nairloopstabilisering bij de nieuwe Volkswagens, die zorgt dat het stationair toe rental zo konstant en laag mo gelijk blijft. Ook het psychologisch effect wordt niet vergeten: steeds vaker vinden we op het dash board de „econometer", een vacuümmeter geijkt in liters per 100 km die een indicatie geeft van het verbruik op een bepaald moment. Eventueel is dat nog uit te breiden met een „schakelindicator" als bij VW Passat en Audi, die aangeeft wanneer een hogere versnel ling gebruikt kan worden. Diesel, turbo, overdrive De versnellingsbak krijgt steeds vaker vijf overbrengin gen, waarbij de hoogste ver snelling dient om het motor toerental bij hogere snelheid te reduceren. Daartoe krijgt de automatische bak vier in plaats van drie versnellingen, of in elk geval een „overdri ve-karakter" in de hoogste versnelling. Dat wil zeggen: de motor heeft een lager toe rental dan de uitgaande as van de versnellingsbak. Zelfs de klassieke overdrive als aan de versnellingsbak gekoppel de eenheid komt terug: Opel levert hem voor de grotere modellen als extra. Een wat fundamenteler verandering is de opmars van de dieselmo tor, in vrijwel elk midden klasse-model verkrijgbaar of op komst (BMW), maar ook voor kleine auto's (VW Golf!) of uitgesproken luxewagens (vooral uit Amerika of Ja pan). Niet alleen is diesel- selmotor minder dan een ver gelijkbare benzinemotor. Om die diesel gelijkwaardig (in prestaties) en nog zuiniger te maken grijpt men vaak naar de uitlaatgas-aangedreven compressor, beter bekend on der de naam turbo. Ook op de benzinemotor is deze kunstgreep toepasbaar, al lijkt het daarbij vaak eer der om meer vermogen uit dezelfde motor te halen. Het principe is echter onweerleg baar: door hogere compressie van het brandstof/luchtmeng- sel treedt vollediger verbran ding op en stijgt dus het ren dement van de motor. Dat kan men bereiken door hoge re compressie verhouding (ook een steeds populairder prak tijk) of door met.een hogere druk te beginnen aan de com- pressieslag. Voor dit laatste gebruikt men nog uitsluitend de turbo, maar Fiat lijkt wel zeer serieuze plannen te heb ben met de mechnisch (door een tandriem in plaats van De 1981 Cadillac Fleetwood Brougham Sedan een uitlaatgasturbine) aange dreven compressor, ook wel bekend als de Roots-compres- sor, voor de 131-132-modellen. Waarschijnlijk zal Lancia (die Fiat motoren gebruikt) dit jaar een Montecarlo met mechnische compressor inzet ten voor wereld-merkenkam- pioenschap races. Multi-cylinder In Europa wordt het nog voor, toekomstige toepassing over wogen in Amerika is het al te koop: motoren met variabel cilindertal. Met name Porsche en BMW zijn al jaren bezig met motoren waarvan een aantal cilinders kan worden uitgeschakeld. Cadillac (foto) hakte de knoop door, ge dwongen door de verbruiksei- sen van de Amerikaanse rege ring. De 1981-modellen heb ben standaard een V8-6-4 mo tor (behalve de Seville, die standaard een V8-diesel heeft!). Bij afnemende belas ting worden in die achtcilin der twee of vier cilinders uit geschakeld door de kleppen dicht te houden en de benzi netoevoer te onderbreken. Dat alles wordt geregeld door een microprocessor, die ook ontsteking, benzine-inspuiting en nog wat controlefuncties onder zijn beheer heeft. De effectieve motorinhoud van Cadillacs is zo doende afwisselend 6, ,45 of 3 liter. Hoe groot de met dit vrij kost bare systeem bereikte bespa ring is valt te bezien, voor de in. Europa wijd verbreide viercilindermotor is het in elk geval nauwelijks toepasbaar, "in Amerika zou het variabele cilindertal echter best eens opgang kunnen maken. Een techniek die wel uit Amerika lijkt over te gaan waaien is het kleiner maken; want klei nere wagens zijn lichter, en lichtere wagens zijn zuiniger. Mercedes Benz, en op langere termijn Opel en BMW, heb ben nieuwe modellen in voor- breiding die het huidige pro gramma gaan aanvullen als „spaarmodel". Ogenschijnlijk is de ontwik keling van de kleine auto te len worden steeds luxueuzer (dus zwaarder) en ruimer, auto's in de Spartaanse stijl van Mini, 2CV of Renault 4 worden schaarser. Daarmee tracht men echter degenen die nu in een grotere luxewa gen rijden naar de winkel te lokken, om daar een zuiniger auto met hetzelfde comfort te kopen. Op de personenenau- danks de dure benzine ver wacht men toch een grote belangstelling voor het auto nieuws van 1981. Parkeer geleidings systeem bespaart liters benzine Proeven in de Duitse plaats Aken hebben uitgewezen, dat een goed parkeergelei- dingssysteem ervoor kan zor gen, dat automobilisten in ste den ongeveer 50 procent min der kilometers rijden dan an ders het geval is. Het zoge naamde „Parkleitsystem" is een hulpmiddel voor de auto rijder bij het zoeken naar vrije parkeerruimte. Men heeft in Aken vijf parkeerga rages en zeven parkeerterrei nen in het centrum. Op alle toegangswegen daar naar toe zijn grote P-borden aange bracht. Onder die borden zijn twee of drie pijltjes te zien, die verwijzen naar de par- keergelegenheden die nog niet vol zijn. Als een parkeer terrein of -garage vol is, dooft de pijl die er voor bestemd is. Het systeem werkt geheel vo lautomatisch. Het werd in 1971 in Aken in gebruik ge nomen. En men heeft kunnen constateren, dat sindsdien het aantal auto's, dat op zoek is naar parkeerruimte met veer tien procent is afgenomen. Zonder twijfel een forse brandstofbesparing en boven dien voorkomt het veel van de spanning waaraan de auto mobilist in het stadscentrum ten prooi valt. Waker over sluimergrens Iedere automobilist heeft wel eens last van wat in de volks mond heet „staarogen". Het betekent, dat er sprake is van oververmoeidheid. Stoppen dus en uitrusten. Maar, eigen wijs als we zijn, vechten we liever tegen slaap en rijden door. En zo overschrijden we de, levensgevaarlijke, „slui mergrens". Een Franse fabri kant, begaan met de ver keersveiligheid, vond kort ge leden een apparaatje uit, dat ons behoedt voor slapend rij den. Het moet achter een oor bevestigd worden en begint te zoemen, als een, automobilist zijn sluimergrens heeft be reikt. „Slarner", zo is het ver nuftige apparaat gedoopt. Het is verkrijgbaar in tal van au toshops. Het apparaatje loopt op een accu, met volgens de fabrikant een lange le vensduur. Hoe l^ng? Dat mer ken we vanzelf. Als de accu leeg is werkt het apparaatje niet meer, dus overschrijden we de sluimergrens en heb ben we daarna misschiet nodig. Dan maar liever vertrouwen op een vastgestelde stop om de anderhalf uur. Dat is ze kerder, tenminste, als het bat terijtje van het horloge niet leeg is De Gereformeerde Bond in de Ne derlandse Hervormde Kerk noemt het kernwapenbesluit van de Her vormde Synode onverantwoord. De synode is geen kerkelijke, maar een politieke weg opgegaan, waar de bond een maatschappij-kritische the ologie achter vermoedt. In deze the ologie „is sprake van een marxisti sche besmetting, waardoor de weer baarheid van ons volk tegen de valse ideologie van het marxisme en het daarop gebaseerde politieke systeem van het communisme wordt onder mijnd". De bond vraagt zich af waarom de herderlijke brief van de synode, die zo concreet spreekt over de kernwapens, zo vaag is over de demonie van het communistisch sy steem. In het „vrije" westen, waarin de wetteloosheid grote vormen aan neemt, heeft de kerk nog de vrijheid om te getuigen van Christus. De vloek over aarde en mensheid word niet alleen manifest in de huivering wekkende risico's van de bewape ning, maar tevens in een totalitaire ideologie, die de vrijheid van mens en wereld bedreigt. Dit schrijft het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond in de Neder landse Hervormde Kerk in een open brief aan de Generale synode. De brief is vandaag gepubliceerd in de Waarheidsvriend, het officieel or gaan van de Gereformeerde Bond. Ongeveer een vijfde van de her vormde gemeenten wordt als bonds- gemeente beschouwd. De Gerefor meerde Bond vormt de (groeiende) rechter vleugel binnen de Hervorm de Kerk. Ook de bekende Amsterdamse pre dikant dr. A. A. Spijkerboer heeft zich tegen het kernwapenbesluit van de hervormde synode gekant. In een brief aan alle classicale vergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk schrijft hij: „Het besluit van de hervormde synode, waarin het bezit van kernwapens in Nederland wordt afgewezen, is niet veel meet; dan een slag in de lucht. Met haar pleidooi voor een eenzijdige stap zou de syno de wel eens het tegenovergestelde kunnen bereiken van wat zij beoogt: de internationale situatie zo zwart mogelijk afschilderen en dan met een irreëel voorstel te komen, wordt de gedachte dat oorlog onvermijde lijk is, in de hand gewerkt, waardoor de berusting zal toenemen". „Het voorstel van de hervormde synode levert", aldus Spijkerboer „voor- de veiligheid van Nederland niets op: ook zonder kernwapens zal ons land bij een kernwapenconflict tussen Navo en Warschaupact de volle laag krijgen. De kernwapens die Neder land uit zouden gaan, zouden in een ander Westeuropees land worden ge plaatst, zodat de Sovjet-Unie zich niet minder bedreigd zal voelen. Tenslotte bestaat er, aldus Spijker boer, geen enkele aanwijsbare grond dat andere landen gebruik zullen maken van de door de synode ge pleite eenzijdige stap om een politiek van ontspanning te voeren. Het pleidooi voor het verwijderen van kernwapens uit ons land noemt Spijkerboer een stap in de richting van de oude neutraliteitspolitiek uit de jaren voor de Tweede Wereldoor log. Als de regering hieraan gehoor zou geven, zou zij iedere invloed op het beleid van de Navo verliezen en de preventieve werking van het bondgenootschap verzwakken. Spijkerboer verwijt de Hervormde synode dat zij een belangrijke ont wikkeling over het hoofd heeft ge zien. Hoewel de bewapeningswed loop is voortgezet, blijkt uit de geslo ten verdragen en de pogingen daar toe - vanaf het verdrag over de kernproeven van 1963 - dat de grote mogendheden weten dat zij een on derling conflict met kernwapens moeten vermijden. Bovendien heeft, zo schrijft de Amsterdamse predi kant, de Duitse Bondsrepubliek door de erkenning van de grenzen van 1945 de vrees bij de landen van het Warschaupact weggenomen dat Duitsland de in het oosten verloren gegane gebieden wil herwinnen. Spijkerboer ziet in de normalisering van de betrekkingen tussen oost en west de enige reële kansen om een gewapend conflict in Europa - ook een oorlog met uitsluitend conven tionele wapens is al een onvoorstel bare ramp - te voorkomen. Ons land dient lid van de Navo te blijven om deze kansen ten volle te kunnen be nutten, aldus ds. A. A. Spijkerboer. IN EL SALVADOR Katholieke instellingen steunen volksopstand Tien katholieke instellingen in El Salva dor hebben in een uitvoerige verklaring de volksopstand in het Middenamerikaan- se land als gerechtvaardigd betiteld. Vol gens de verklaring, ondertekend door o.m. de nationale commissie „Gerechtigheid en Vrede", heeft de onderdrukking door de huidige militaire regering de vorm aange nomen van volkerenmoord. De katholieke instellingen roepen de deelne mers aan de opstand op het algemene oor logsrecht en de rechten van de burgerbevol- j te houden met de kerken, ziekenhuizen en vluchtelingenkam pen. Wraakacties moeten achterwege worden gelaten. Aartsbisschop Rivera y Damas van El Salva dor zei in zijn kersttoespraak dat veranderin gen in de militaire regering onvermijdelijk zijn. Rivera noemde de verwijdering in de cember van de als gematigd te boek staande Majano en Ehrlich uit de junta een „klap in het gezicht van de progressieve Salvadoria- nen die hoop koesterden". De politieke gevangenen in Santa Tecla heb ben laten weten dat ze voor hun leven vre zen. Op familie en vrienden is druk uitgeoe fend de gevangenen niet meer te bezoeken. Een bezoeker werd afgelopen weekeinde gearresteerd en is spoorloos verdwenen. Groot-seminarie in Frankrijk heropend De acht bisschoppen van Midden-Frank rijk hebben besloten in hun gebied weer een groot-seminarie te openen. Voorwaar de was de aanmelding van minstens vier kandidaten. Er hebben er zich zes aange meld. Sedert de sluiting in 1973 van het seminarie van Tours waren jonge mannen, die priester wilden worden, verplicht hun studie ergens anders in Frankrijk te beginnen. Het nieuwe seminarie, dat onder leiding komt te staan van pater Jacques Venard, wordt gevestigd in Orleans. De studieduur is twee jaar. De studenten worden er vertrouwd gemaakt met de filosofie en de beginselen van de theologie. Na de tweejarige inleiding kunnen de studen ten voor verdere studie wel in hun gebied te recht, namelijk het nog bestaande seminarie van Orleans, dat direct opleidt voor het dia- konaat en priesterschap, de zogenaamde tweede en derde cyclus. De bisschoppen hebben tot heroprichting van het seminarie van de eerste cyclus tevens be sloten, omdat het nog bestaande seminarie dreigde leeg te lopen vanwege gebrek aan nieuwe studenten. De acht bisdommen Bourges, Tours, Blois, Orleans, Chartres, Nevers, Sens en Moulins hebben dit jaar in totaal 15 nieuwe kandida ten voor het groot-seminarie. Zes meldden zich aan voor het nieuwe, negen anderen gin gen elders in Frankrijk studeren. „In een land met een katholieke meerderheid, waar tweederde der partijleden aan God gelooft, kan niet een coëxistentie van de partij met de katholieke wereld grondslag van politieke actie zijn, maar een samenwer king en wederzijdse completering in het maatschappe lijke leven", aldus Stefan Bratkowski in het Poolse dag blad „Zycie Warszawy" onder de titel „Vijf Poolse spe cialiteiten". Bratkowski trekt uit zijn stelling de praktische conclusie, dat het criterium voor het lidmaatschap van een politieke partij, welke zich houdt aan de leer van het wetenschappelijk so cialisme, bepaald wordt door de aanvaarding van haar poli tiek program, niét echter van haar marxistische wereldbe schouwing. Dit betekent ook, aldus Bratkowski, dat de com munistische partij van Polen van haar gelovige leden alleen maar mag eisen, dat zij de binnenwereldse grondbeginselen erkennen, dat zij haar godsdienstige overtuigingen als per soonlijke aangelegenheid beschouwen en zich onthouden van manifestaties tegenover personen met een andere wereldbeschouwing. Deelneming van partijleden aan godsdienstige plechtighe den moet daarom over het algemeen toegejuicht worden e- venals de eerbiediging van godsdienstig-zedelijke normen. Af te wijzen zijn evenwel overaccentuering van vroomheid of missionering onder ongelovigen en intolerantie. Een par tijlid moet volgens Bratkowski zijn gelovigheid niet verber gen. Hij moet in de partij ook over actief en passief kiesrecht beschikken en gelijkberechtigd met de anderen de „werke lijkheid van de partij" en het recht van elk partijlid op be scherming van zijn wereldbeschouwing respecteren. Deze beginselen wijken naar mening van Bratkowski niet af van de praktijk zoals die bij de oprichting van de Poolse ar beiderspartij geldig was. Zij maken voor eens en altijd een einde aan de dubbelzinnigheden, waaraan de Polen een he kel hebben. Men kan, zo besluit Bratkowski, wel loyaal te genover elkaar staan voor wat betreft beginselzaken, maar niet ten aanzien van onduidelijkheden.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 6