Illegale ligplaatsen De Kaag voorlopig nog niet aan banden Onderzoekers optimistisch over behoud woningenpp Oud RhynenburgT CeidaeSowa/nt Ziekenfonds Alphen verhuist Zoeterwoudse vrouwen praten met B. en W. over emancipatie Zes maanden voorwaardelijk voor diefstal Boete voor Koudekerker Kortweg Tafeltennis in Zoeterwoude NA 27 JAAR VAN RUIMTEGEBREK REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1981 geld. In de jachthavens zijn nog wel legale ligplaatsen beschikbaar, maar die kosten gemiddeld 1500 gulden voor het seizoen. Dat is bijna niet meer op te brengen", al dus een woordvoerder van de waterspor ters. Aanmaning De vijftien illegalen hebben in augustus van het vorig jaar een schrijven van de nieuwe postcommandant van de Rijkspoli tie te water in Warmond gekregen waarin hun wordt aangezegd in de loop van 1981 de illegale ligplaats te verlaten. De vijftien watersporters hebben daarop direct een advocaat in de arm genomen om het drei gende onheil af te wenden. „Ik weet niet precies waar we juridisch precies staan maar het lijkt met dat we ons zouden kunnen beroepen op een gewoonterecht omdat we hier al een jaar of twaalf liggen. We betalen liggeld aan de boer die, neem ik aan, de grond heeft gepacht en daar mee ook het recht heeft ons ligplaatsen ter beschikking te stellen. Daar komt dan nog bij dat de boer van het Hoogheem raadschap van Rijnland een rekening heeft gekregen voor de pacht van een strook water langs de dijk, de strook waar wij liggen", aldus de woordvoerder van de ZOETERWOUDE De verschillende Zoeterwoudse vrouwenorganisaties zullen donderdag 15 januari een ge sprek met burgemeester en wethouders hebben over emancipatieactiviteiten en de subsidies die daarvoor toegekend kunnen worden. Reeds diverse keren is in de gemeenteraad dit onderwerp aan de orde geweest. Voor B. en W. vormde dit aanleiding om in overleg met de di verse vrouwenorganisaties regels op te gaan stellen waaraan men moet vol doen om voor een subsidie met betrek king tot emancipatieactiviteiten, in aanmerking te komen. Het college van B. en W. heeft inmiddels een aantal richtlijnen aan de verschillen de vrouwenorganisaties, zoals vrouwen bonden en VOS-organisatie, toegezonden. Vrouwenorganisaties die geen uitnodiging hebben ontvangen en toch willen meepra ten over dit onderwerp worden opgeroe pen zich te wenden tot het bureau Welzijn van de gemeentesecretarie. De richtlijnen die B. en W. voor ogen staan omvatten onder meer een strikte formulering waaraan emancipatieactivi teiten moeten voldoen. Ze moeten het zelfbewustzijn van vrouwen ontwikkelen, tot doorbreking van rolbeperkingen voor vrouwen kunnen leiden, gericht zijn op het doorbreken van verschillen in behan deling tussen man en vrouw of verande ringen van bepaalde maatschappelijke structuren tot doel hebben. Voor emanci patieactiviteiten is een bedrag beschikbaar wat gelijk is aan het bedrag dat de ge meente van het Rijk voor dit doel ont vangt. Daarnaast zullen de VOS-cursussen apart door de gemeente gesubsidieerd worden. De subsidies worden toegekend per activi teit of project, waarbij allerlei kosten zoals bijvoorbeeld voor konsumpties, geschen ken, orkesten en dergelijke niet gesubsi-. dieerd zullen worden. Er zal een afweging plaatsvinden van de voor subsidie in aan merking komende activiteiten, want de „toekenning van subsidies is er mede op gericht een verscheidenheid aan emanci- patieaptiviteiten mogelijk te maken", al dus burgemeester en wethouders. WARMOND De watersporters die voor hun plezierjacht een illegale lig plaats hebben gevonden in het gebied rond de Kagerplassen nabij Warmond, De Kaag en Alkemade kunnen er reke ning mee houden dat hun illegale aan wezigheid door de verschillende ge meenten voorlopig nog zal worden ge doogd. Er zal wel op korte termijn overleg worden gepleegd tussen de ge meenten Warmond, De Kaag en Alke made, de Rijkspolitie te water. Rijks waterstaat en de Dienst der Domeinen over een gemeenschappelijke aanpak van de problematiek rond de illegale ligplaatsen maar het is niet te ver wachten dat dat dit jaar nog in maatre gelen zal resulteren. Deze situatie lijkt een uitstel van executie in te houden voor de ongeveer vijftien watersporters die sinds meer dan tien jaar een illegale ligplaats hebben gevonden in het Warmondse kanaaltje De Zijp. De meeste van hen liggen langs een dijk afge meerd die aan de grond van een boer grenst, waaraan liggeld wordt betaald. Dat liggeld is er ook de oorzaak van dat de watersporters hun toevlucht hebben geno men tot de illegale ligplaats. „Aan de boer bétalen wij een redelijk bedrag aan lig WOUBRUGGE/DEN HAAG Een 18-jarige inwoner van Woubrugge is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met proeftijd van twee jaar. De jongen stond terecht wegens het plegen van een een inbraak en diefstal. Aan verdachte is tevens de voorwaarde gesteld dat hij driedui zend gulden schadevergoeding moet betalen aan een verzeke ringsmaatschappij in Oegstgeest, die de schade die bij de inbraak is ontstaan, heeft vergoed. De Woubruggenaar had uit een vrachtwagen die in Alphen aan den Rijn stond geparkeerd speakerboxen en andere apparatuur gestolen. Omdat hij moeilijkheden had met huisvesting had hij aan het bedrijf waar hij werkte, voorgesteld hem een woonruim te bij het parkeerterrein te verschaffen teneinde diefstal te voor komen. Toen dat niet doorging .pleegde hij zelf een diefstal, om zijn argument kracht bij te zetten. KOUDEKERK AAN DE RIJN/DEN HAAG De Haagse politierechter heeft een 44-jarige inwoner van Koudekerk aan de Rijn veroordeeld tot een boete van driehonderd gul den. De man stond terecht wegens mishandeling. In een cafetaria was de Koudekerker in moeilijkheden geraakt. Voor een zakje patat en een kop koffie zou hij 28 gulden hebben moeten betalen. Dit weigerde hij uiteraard. Een en ander leidde tot ruzie. Verdachte zou een vissenkom van de bar hebben geno men en die tegen de grond hebben gegooid. Daarop greep de echtgenote van de barhouder een honkbalknuppel en toen voel de de Koudekerker zich bedreigd en zou hij de barhouder naar de keel zijn gevlogen. Deze lezing wordt evenwel door verdach te ontkend. Aan de hand van getuigenverklaringen vond de rechter de feiten evenwel wel bewezen. ALPHEN AAN DEN RIJN De leden van het Alphense vrouwencafé kunnen binnen kort hun harten ophalen. Want zaterdag 10 januari treedt het Spiegeltheater, een nieuwe feministische profes sionele theatergroep, met hun programma 'In Levende Lijve' op in het Hooftstraattheater. In het programma van de theatergroep staat de vrouw centraal. Overigens laten de Alphense feministen weten dat bij wijze van uitzondering ook mannen de voorstelling 'mogen' bijwonen. Aanvang half negen. HAZERSWOUDE De kun stenares Conny Dennis stelt tot en met 27 januari haar werken ten toon in Het Anker in Hazerswoude. De expositie, die uit etsen en schilderijen bestaat, wordt georganiseerd door de culturele raad van Ha zerswoude. Op werkdagen is de expositie te zien tussen 19.00 en 23.30 uur. Zaterdag tussen 16.00 en 18.00 uur en van 20.00 tot 23.30 uur. Zondag tussen 12.00 en 17.00 uur en van 19.00 tot 23.30 uur. HAZERSWOUDE In het Nederlands Hervormd Vereni gingsgebouw in Hazerswoude- dorp wordt vrijdag 9 januari een ruilbeurs gehouden. Vanaf 19.00 uur kan men er munten, stickers, lucifermerken, an sichten en postzegels ruilen. De toegangsprijs bedraagt 1 gulden. Kinderen tot zestien jaar kunnen de ruilbeurs voor half geld bezoeken. ZOETERWOUDE Ook dit jaar worden de tafeltennis- kampioenschappen van Zoeterwoude georganiseerd. Deel name staat open voor zowel geoefende als ongeoefende ta- feltenniss(t)ers uit Zoeterwoude. Vooral voor hen die tafel tennis als recreatieve sport beoefenen, is nu de mogelijk heid aanwezig om te wedijveren met andere tafeltennissen de recreanten. Al jaren is dit evenement een groot succes gebleken. Inschrij ving dient vóór 10 januari te geschieden, gelijktijdig met beta ling van het inschrijfgeld. Voor senioren en junioren is dit res pectievelijk 4,50 en 3,- voor het enkelspel en voor het dub belspel 3,- en 2,- per persoon. De inschrijfadressen zijn F. Vermond, Burg., Doijerstraat 3; J. Brückner, Kosterspad 16; P. Adank, Oranjelaan 17 en H. Klein per adres Heineken. illegale watersporters, die niet uitsluit dat de watersporters genoodzaakt zullen zijn om alle beroepsmogelijkheden aan te grij pen, waarmee dan in ieder geval vele ja ren uitstel zou kunnen worden verkregen. De heer Fase, plaatsvervangend secretaris van de gemeente Warmond meent dat het op den duur onvermijdelijk zal zijn dat te gen de illegale watersporters wordt opge treden. „Ze mogen nou eenmaal niet op die plaats liggen. Ik wil niet direct zeggen dat de illegalen overlast veroorzaken of dat ze ontsierend ziin voor het landschap, maar we moeten wildgroei zien te voorko men. Sommige watersporters beschadigen de rietkragen waar ze in gaan liggen en er kunnen ook andere beschadigingen van de walkanten optreden. In het geval van de illegale watersporters in De Zijp is er sprake van een dijk, die er niet op bere kend is dat er voortdurend mensen over heen en weer lopen. En verder is er dan natuurlijk ook het milieuprobleem. We willen het zo zoetjesaan eens gaan aan pakken", aldus de heer Fase, die niet ver wacht dat het er dit jaar nog van komt dat er maatregelen worden genomen, maar dat voor 1982 zeker in het verschiet ziet liggen. Voor wat betreft de Rijkspolitie te water mogen die maatregelen er best wat eerder wordt voorbarig genoemd. Momenteel is het bureau be zig met het verzamelen van informatie over de toestand van de huizen. Informatie de de gemeente, TNO, de pro vincie en de woningbouwve reniging moeten leveren. De 48 woningen in Oud Rhy- nenburg zijn eigendom van de woningbouwvereniging Volks belang. Naar aanleiding van verzakking van de huizen liet de vereniging in 1977 een on derzoek instellen door de aan nemer en de constructeur van" de woningen. Dit onderzoek zou als leidraad dienen voor een eventuele renovatie. De onderzoekers kwamen tot de conclusie dat voor een herstel de woningen onderheid zou den moeten worden. Met deze gegevens in de hand ging men naar het ministerie van Volks huisvesting om de benodigde financiële middelen los te krij gen. Daar zei men dat een der gelijk bedrag (90.000 gulden) te hoog was. De enige mogelijk heid die de woningbouwvere niging toen nog voor stond, was om te zijner tijd (binnen een periode van tien jaar) over te gaan tot sloop. Dit schoot I echter in het verkeerde keel gat van de bewoners. Na enige tijd van geharrewa} tussen Volksbelang en woners stemde de bouwvereniging erin het rapport van drie jaar gele} den ter beschikking van Plan» winkel zou worden gesteld Planwinkel is, in opdracht vaj het comité Klein Rhynenbur| nu dan ook bezig met het i zamelen van informatie o de staat waarin de huizen i keren. Met name de vraag ejLEIDE onderheien inderdaad nodig wordt nagegaan. Om dat kunnen nagaan gaat het bi Nootebos de huizen mete Aan de hoogte van de huizep kan men zien hoever ze gezal welkoi zijn èh of dat proces nog dooi2 gaat. Voor eind januari denl I men een uitslag hierover i een rapport te kunnen voo7 - leggen. Indien uit het ondeiarcheo zoek blijkt dat onderheien ni< schatte nodig is om de huizen te be dat nu houden, scheelt dat de helfwacht van de in 1977 begrote r tie kosten. De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? Postcode/Plaats Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeld Naam Ad res Postcode/Plaats_ Telefoon Stuur deze bo.n in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. overla] gevoer (kostei niet ui dat da bouw gonner Dat n der Vr derzetti tijd aan 2100 v Na de echteri van de derschc De opg LEIDE van pl ken vo Schutti is het maken het Sc» ken va gemeei beid in IN FEITEN DE BESTE komen. „Wij hopen toch dit jaar nog te kunnen gaan ingrijpen. Het begint met die illegale ligplaatsen onderhand toch echt wel uit de hand te lopeh. Het gaat niet alleen om die vijftien boten aan De Zijp, maar om honderden boten doe over al verspreid liggen op plaatsen waar het niet mag, zoals in het Achtergat en in de Ringvaart", aldus een woordvoerder van de Rijkspolitie te water. „Het landschaps- schoon wordt ernstig aangetast door al die mehsen die goedkoop willen liggen, om nog maar te zwijgen van al de schade die wordt aangericht aan beschoeiingen, de walkanten en het milieu. Hier moet paal en perk aan gesteld worden", aldus de woordvoerder van de Rijkspolitie, die niet gelooft dat bekeuringen veel zullen hel pen. „De watersporters zullen die beke ring dan wel of niet betalen en verder g woon blijven liggen. Aan de andere k; zie ik ons ook niet al die honderden jac ten wegslepen. Ik zou niet weten v ze moesten laten. Het lijkt me het be als die illegaal liggende watersporters pi beren een goedkope legale oplossing ALPHEN AAN DEN RIJN Na 27 jaar in het oude raadhuis aan de Raadhuisstraat te zijn gevestigd, verhuist het Ziekenfonds voor Alphen en Omstreken naar de kan toorflat nabij het winkelcentrum de Aarhof. Met de verhuizing, die drie dagen in beslag neemt, is het ziekenfonds eindelijk verlost van het al maar toenemende ruimtegebrek. Het ziekenfonds betrok het oude raadhuis in 1953. Dit gebouw werd in 1967 te klein en er werd een stuk aangebouwd. Ook dit bleek niet voldoende. Het aantal verzekerden bleef groeien en er moest dus meer personeel worden aangenomen. Zeven jaar geleden werd ook de secretariswoning naast het voormalige gemeen tehuis door het ziekenfonds opgeslokt. Kort daarna werd de slagerij naast deze woning 'in gepikt'. Toen het allemaal niet afdoende bleek omdat het ruimtelijke probleem zich wederom voor deed, besloot men naar een nieuw onder komen uit te kijken. Maandag kunnen de ongeveer 80 personeelsle den van het ziekenfonds terecht in de, over 4 verdiepingen verdeelde, 1200 vierkante meter kantooruimte. Tot die tijd is het ziekenfonds gesloten. De verhuizing neemt enkele dagen in beslag. HAZERSWOUDE Het Delftse bureau Planwinkel zegt optimistisch gestemd te zijn ovér de mogelijkheden tot behoud van de 48 wonin gen in de Hazerswoudse wijk Oud Rhynenburg. In een brief aan de bewoners zegt Planwinkel een eerder onderzoek naar de funderin gen van de woningen als on voldoende te beschouwen. De conclusie van dit onder zoek de woningen zouden moeten worden onderheid om ze te kunen behouden ADVERTENTIE. VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDEUNBEDRIJVEN Illegaal aangemeerde plezierjachten aan de Ringdijk ter hoogte van Nieuwe Wetering.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4