CDA voelt zich geïsoleerd door machtsdenken collegepartijen Iedere Kwint tegen de Bouw rekencentrum van start ID Leiden-Noord ziet plannen buurthuis in rook opgaan Mtad LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1981 PAGINA 3 Iedere Kwint tegen de plint ('J ïrsov I' De binnenkant van de Almanak, de rug is ontdaan van alle lijmresten zo dat de ondubbelzinnige tekst duide lijk zichtbaar is. UNIVERSITEITS ALMANAK RAAKT GEVOELIGE SNAAR: LEIDEN Binnen de Leidse studen tenwereld staat niet iedereen even vriendelijk tegenover elkaar. De ene studentenvereniging vindt de andere te links en de ander houdt niet van ont groeningspraktijken. Daar komt bij, dat de studentenverenigingen elkaar beconcurreren: wie lid is van een be paalde vereniging, kan het niet maken lid te zijn van een andere. Zoals in het verleden al eerder bleek is de verhou ding tussen Quintus en Augustinus niet die van twee goede vrienden. Dex onlangs uitgekomen Universiteitsal manak 1981 draagt haar steentje hier aan bij. Wie er met veel moeite in slaagt om de rug van het boekje te ver wijderen vindt daar aan de binnenkant onder een dikke lijmlaag netjes ge drukt: „Iedere Kwint tegen de plint". Een ronde stempel van de „Commissie eigen huis controlé" en een uil comple teren het geheel. Deze stempel is van de vereniging Augustinus. Is het weer oorlog of is er sprake van een studen tengrap? Quintus werd op 18 januari 1979 opge richt. Met de creatie van deze nieuwe telg hield zich onder meer een aantal voorma lige leden van Augustinus bezig. Blijkbaar hadden zij het niet meer zo naar hun zin bij de jongerenvereniging. Zij richtten een vereniging, op, die „niet politiserend is en waar geen ideologisch of maatschappelijke druk op de leden wordt uitgeoefend". Au gustinus deed dat blijkbaar wel. Feit is dat er leden van Augustinus in de redactie van de almanak zitten. Feit is ook de uit spraak in de rug van de almanak. Het doel van de almanak is de student infor matie geven over alles, waar de student tijdens zijn studie mee in aanraking komt. De onderlinge strijd van de twee vereni gingen hoort daar uiteraard niet bij. Paul de Hoog namens Quintus: „Het zit er wel in dat dit is gedaan door redactieleden die ook van Augustinus lid zijn. Het is be kend, dat er mensen bij Augustinus zijn, die Quintus niet zien zitten. Kijk maar naar dat stempel. Ook in het universiteits blad Mare is in het verleden wel campag ne tegen ons gevoerd. In principe vinden we dit niet correct. Alex Kok, lid van het bestuur van Augus tinus én lid van de redactie van de alma nak zit in een moeilijk situatie: Dit is niet gedaan door de vereniging Augustinus. Hoogstens door leden van onze vereni ging. Hoe het erin komt, weet ik niet. En dat stempel is niet meer bij ons in ge bruik. Ik vind het wel een aardige grap. Yvette van der Kloet, redactielid en niet verbonden aan Augustinus: „Drie van de zeven leden tellende redactie hebben van het begin af aan getracht iets dergelijks met de almanak uit te halen. De meerder heid heeft dat voornemen met kracht af gewezen. Nu blijkt, dat die drie toch in hun opzet zijn geslaagd. Het had iets met een weddenschap te maken, geloof ik". Voorzitter van de Almanak-redar'ie Ruud Stassen: „Het is een actie geweest van een minderheid van de redactie, die door de rest met klem wordt veroordeeld. De drie redactieleden hebben de tekst aange bracht bij de drukker. Wij konden er toen niets meer aan doen. In de eerstkomende redactievergadering zullen we er stevig over praten, want dit kan natuurlijk niet". L. Beets voorlichter van de universiteit: „De redactie van de almanak is statutair gebonden aan neutraliteit. Maar het lijkt me onnodig om hierover teveel drukte te maken, ook al omdat de almanak uitgege ven wordt onder verantwoordelijkheid van de Stichting Leidse Universitaire Al manak. Dat vindt ook het college van be stuur van de Universiteit. Zij ziet het als een studentengrap. De universiteit subsi dieert de almanak met 53.000 gulden. Ik hoop, dat niet nu niet iedereen zijn alma nak gaat slopen om te kijken wat er in de rug staat. Dat zou zonde zijn van de 12.000 exemplaren. Gebruiksaan wijzing Voor degene die daar wel belangstelling voor heeft de volgende gebruiksaanwij zing: Een flinke pan met ongeveer tien centimeter water vullen. De pan op het vuur zetten en het water aan de kook brengen. Vervolgens de almanak als een ei bereiden: drie tot vier minuten goed la ten koken. Wanneer de almanak 'gaar' is, de katerns voorzichtig uitscheuren. Onder de lijm is de kreet nu al behoorlijk zicht baar. Om hem helemaal duidelijk zicht baar te maken, kan de lijm met benzine verwijderd worden. Met aceton schijnt het ook te lukken. Overigens kan een nieuwe Almanak tegen vertoon van de college kaart kosteloos bij de betere boekwinkel worden opgehaald.... rouw zwaar ewond op Ihurchilllaan M 11DEN Een 28-jarige "se vrouw is gistermid- zwaar gewond geraakt •n zij op de bromfiets de -uising Churchilllaan Schuytlaan overstak. K werd aangereden door een jachtwagen en moest met 'istig hoofdletsel worden op- n in het Diaconnessen- lis. Blijkens getuigenverkla- jigen negeerde de vrouw bij 5<thi°k'1 oversteken het rode licht. e droeg geen valhelm. genten ""iiesmeurd «toet knof looksaus LEIDEN Een aantal Leid- politieagenten is van- t half een besmeurd knoflooksaus toen zij je 25-jarige eigenaar van een aëlisch eethuisje in de straat wilden aanhou- t politie wilde de man ver wegens overtreding i het sluitingsuur. De eige- r van de zaak verzette zich "pvig tegen het proces verbaal 'i wierp stenen potten naar ^agenten. Toen men de man 3p mee wilde nemen naar bureau ontstond een khtpartij. Fikse hoeveelhe- n knoflooksaus werden over uniformen uitgesmeerd, ijok rukte de man nog een iferhemd aan flarden, vyoor ïetsers ji ekeurd in ,agJbi laarlemmer- itten En traat EIDEN De Leidse poli- e heeft gisteren 55 perso- n bekeurd wegens het rij- n op de fiets in het voet- ngersgebied Haarlemmer- Hl e controle werd uitgevoerd llfssen elf uur 's morgens en uur 's middags. De agen- droegen burgerkleding. irote buit lij inbraak n flat Cennedylaan IIDEN Voor enkele nduizenden guldens aan eraden, aardewerk en instvoorwerpen is gister- iddag tussen half drie en üf vijf gestolen uit een aan de Kennedylaan. naari" argar ||J. f Ast ,b> inbraak werd gepleegd na- 't een ruit uit de voordeur verwijderd. De woning gt op de bovenste verdieping flat. tijd later werd ingebro- een flatwoning aan de 'bijgelegen Haagweg. Hier erd voor een kleiner bedrag sieraden en cheques gesto- De politie vermoedt dat Ie inbraken door dezelfde ?ers zijn gepleegd. FRACTIEVOORZITTER H. DRIESSEN: „HET PLUCHE PLAKT" ..minderheden niet aan bod.. LEIDEN De CDA-fractie in de Leidse gemeenteraad voelt zich in de steek gelaten. In de steek gelaten door het VVD-PvdA blok, de twee collegepartijen die de dienst uit ma ken in de raad. Op een aantal be langrijke punten heeft het CDA in de oppositie een politieke veer moe ten laten. Op het terrein van Finan ciën, waar het CDA streeft naar ver mindering van het begrotingstekort, op het gebied van de Volkshuisves ting, waar de pressie van het CDA om Stevenshof te bebouwen nooit ge honoreerd is en onlangs nog bij het Onderwijsbeleid, waar 13 scholen van het bijzonder onderwijs volgens het college moeten verdwijnen. Het zijn slechts een paar voorbeelden waarbij het CDA steeds weer op de tegenwerking van het VVD-PvdA verbond stuit. „Het roemloos lot van het CDA", zo schetste de heer C. Vink de positie van de grootste oppositiepartij in de Leidse gemeenteraad gisteravond op een par tijvergadering van de christen-demo craten. „Het is een kwalijke zaak dat een partij die 25% van de Leidse bevol- C. Vink king vertegenwoordigt, in deze tijd roemloos lOt waar minderheden steeds meer ge hoord, worden niet aan bod komt", sen daar aan toe. Oorzaak var voegde fractievoorzitter mr, H. Dries- leerde positie van het CDA i hem het machtsdenken van de twee collegepartijen. „Het pluche plakt",al- dus Driessen. Berekening Een 25-tal aanhangers hadden zich in een achterzaaltje van het restaurant Wienerwald verzameld om van hun raadsleden te vernemen wat er alle maal aan schortte. „De fracties van VVD en PvdA kijken eerst college punt in. Van hen krijgen we dan ook weinig steun. De kleinere partijen kloppen wat dat betreft veel vaker bij ons aan", legde Driessen uit. D'66 valt wat dat aspect betreft volgens hem bui ten 'de kleinere partijen'. „Van D'66 hebben we weinig te verwachten", al dus de fractievoorzitter die deze partij van politieke berekening beschuldigde: „D'66 hoopt na de volgende verkiezin gen de plaats van de VVD in het colle ge in te nemen en wil daarom geen on enigheid met de PvdA riskeren". Behalve het politieke gefilosofeer kwa men ook de praktische kanten collegebeleid aan de orde. Zo het huisvestingsbeleid was er ook van de zijde van oud-wethouder M. Ham. Deze noemde het beleid ten aanzien van de bebouwing van Stevenshof ir- riëel omdat de overheid de gevraagde lokatiesubsidie van 13.000 gulden per kavel „in deze financiëel moeilijke tijd nooit zou betalen". Hobby Financieel deskundige Vink verweet dan pas hun stand- het college het 'krediet' bij de rijkso verheid in Den Haag te verspelen. „Ik heb er begrip voor dat een tekort in Leiden niet te vermijden is. Maar om dan uit hobbyisme achteloos peperdure bruggetjes aan te leggen en grachten open te willen graven en het nog doen ook, dat gaat mij te ver", aldus Vink. Tenslotte de parkeergarages, een aan gelegenheid die de toetssteen van de sa menwerking tussen PvdA en VVD lijkt te worden. Het CDA wil- dit jaar twee parkeergarages bouwen. De realiteit komt er volgens mevrouw E. van Dee echter anders uit te zien: een tweede het parkeergarage kunnen we dit jaar wel Dries- vergeten en dan moeten we nog te verwachten dat de renovatie de afwachten hoe het met de Digros-par- komende jaren af zaak daarvan zou liggen er te weinig vervangende woonruimte in Leiden voorhanden is. Kritiek op keergarage gaat. De PvdA vindt dat de het feit dat garages kostendekkend moeten zijn x van ons mag het in de eerste ja- best wat kosten". Kerels (1) Welke Leidenaar heeft er heden ten dage geen mening over parkeergarages in de binnenstad. Drs. HJ.Bouter- se in ieder geval wel. Niet dat deze heer Bouterse in woner van Leiden is (hij woont tot zijn volle genoegen al 14 jaar in Maassluismaar het recht van spreken mag hem daarom niet ontzegd worden. De heer Bouter- se is directeur van de Leidse meelfabriek 'De Sleutels' en voormalig voorzitter van de Leidse Vereniging voor Industrie. Voor het kwartaal-periodiek van deze orga nisatie zegt hij ervan overtuigd te zijn dat „als de Leidse binnenstad zaterdag's een dooie troep is dan ook Leiden een dooie troep is". Kerels (2) Bou terse signaleert dat er op het gebied van de restau ratie van walkanten, nieuwe bruggetjes en het plaat sen van honderden paaltjes een slagvaardig beleid ge voerd wordt. „Op andere punten blijft het gemeentebe stuur achter", vindt de directeur van de meelfabriek. Hij heeft een uitgesproken mening over parkeergara ges eit rekent voor: „Als je de honderd procent bestaan de parkeerruimte zou uitbreiden met 100 procent in drie of vier parkeergarages zou je een opmerkelijk re sultaat kunnen bereiken. Want als je daarna de helft van de bestaande 'straatparkeerplaatsen'zou laten ver vallen hou je uiteindelijk altijd nog anderhalf maal zoveel plek in de binnenstad over dan je op dit mo ment hebt". Kerels (3) En over de financiering: „Geld? Alles kost geld. Je krijgt je gevoel van welzijn niet voor niets". Bouterse vindt dat het gemeentebestuur wat voortvarender op moet treden. „Als de gemeente zou meewerken, niet zou letten op elk spandoek dat er geheven wordt en zich niet van de wijs zou laten brengen door rapporten, werkstukken, papers en buurtschoonhouders die al leen maar stadsgezichten een verleden willen geven, nou als die gemeente ruimte zou geven, zouden er met een kerels zijn die deze 'ophopende' parkeergelegen heid met elkaar overeind willen helpen" Kortom: geen woorden maar daden; snel bouwen die parkeergarages en niet teveel luisteren naar de me ning van de Leidse bevolking. Een echte kerel deze meelfabrikant Postagentschap Haven Het postagentschap aan de Haven is van 12 tot 22 januari in verband met een verbouwing gesloten. De dichstbijzijn- de postinrichtingen zijn de agentschappen aan de Maresin- gel en Lombokstraat, alsmede het hoofdkantoor Gere- straat. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap belegt deze maand weer twee lezingavonden. Dinsdag 13 januari wordt het onderwerp 'Aquarius vraagt Al-chemie' behandeld en dinsdag 27 januari is het thema 'Opheffing van de innerlijke disharmonie'. Beide lezingen worden gehou den in het zalencentrum 't Parlement aan de Nieuwe „GEMEENTE MEDE VERANTWOORDELIJK" LEIDEN De Stichting buurthuis 'de Bronkhorst' stelt de gemeente er mede verantwoordelijk voor, dat het buurthuis in de Bronk- horststraat waarschijnlijk niet wordt gerealiseerd. Het toekomstige buurthuis zou ontspannende activiteiten voor de wijkbewoners moe ten organiseren. Met name het groeiende aantal buiten landers in de wijk zou door middel van de nieuwe voor ziening opgevangen kunnen worden, waardoor integratie zou worden bespoedigd. Ondanks de faciliteiten van het Dienstencentrum aan de Van Hogendorpstraat en het gereedkomen van wijkcen trum 'het Spoortje' blijkt nog LEIDEN Met rekenkundige precisie heeft wethouder H. van Dam gisteren de eerste paal geslagen van de nieuw bouw van het rekencentrum aan de Langegracht. Over on geveer een jaar is het 4,3 miljoen gulden kostende gebouw van de Leidse rekenmeesters gereed voor gebruik. Momenteel is het rekencentrum gevestigd in een oude school aan de Da Costastraat. Het jasje van de rekenmeesters is echter veel te krap en tevens moet betere zorg voor de onmisbare com puters gedragen worden. Zo is het gewenst, dat computers in stofvrije ruimten staan en daarbij is air-conditioning noodzake lijk. Ook zijn veiligheidsmaatregelen als pantserglas, brandbe veiliging en een alarminstallatie meer dan wenselijk. Het nieu we gebouw aan de Langegracht (naast het Stadbouwhuis) gaat aan alle wensen en noodzaken voldoen. Elke Leidenaar heeft met het gemeentelijke rekencentrum te maken. In de computers worden onder meer de salarissen van de ambtenaren, de gemeentelijke belastingen en de rekeningen van het Gemeentelijk Energiebedrijf, die met de regelmaat van de klok in de brievenbus vallen, berekend. Zo komt het rekencentrum aan de Lang egracht er uit te zien. steeds grote behoefte aan ver wezenlijking van een buurt huis in het Noorderkwartier te bestaan. De gemeente stelde ongeveer twee jaar geleden twee ton ter beschikking. Het bedrag was gebaseerd op een tegemoetkoming in de huur én op de toezegging, dat de bewo ners van het westelijke deel van het Noorderkwartier zelf voor de verbouwing zouden zorgen. De stichting Buurthuis 'de Bronkhorst' werd in het le ven geroepen om de prille plannen nader gestalte te ge- De moed is de leden van de stichting inmiddels echter in de schoenen gezonken. Door tegenwerking van de bovenbe woners van het pand waren de particuliere initiatiefnemers niet in de gelegenheid om het pand met bijvoorbeeld de ar chitect te gaan bekijken. Die situatie heeft een kleine twee jaar geduurd. De gemeente wordt verweten, dat niets is ondernomen om de initiatief nemers in Noord werkelijk te stimuleren en dat reacties van de gemeente (om de sleutel van het pand te krijgen, bij voorbeeld) achterwege bleven. De kwestie werd dermate sle pend, dat enkele actieve Lei- denaars niet meer beschikbaar waren (wegens verhuizing of militaire dienst). Lichtelijk ge desillusioneerd lieten de leden van de stichting door een aan nemer een kostenraming ma- ken. Voor verdere zelfwerk zaamheid ontbrak 'de geest'. In het voordeligste geval ko men de verbouwingskosten uit op ongeveer 265.000 gulden. Een tekort dus van vijftig mil le. Volgens wethouder H. van Dam is het waarschijnlijk, dat de bouw van het buurthuis daarom niet doorgaat. De ge meenteraad moet zich echter definitief over het lot van de stichting uitspreken. De leden hebben inmiddels verklaard, dat, indien vóór juni geen po sitieve reactie van de gemeen te wordt ontvangen, de stich ting opgeheven wordt. Door vrijwilligers in de schamele vrije uurtjes verrichte arbeid ten behoeve van de bewoners van het Noorderkwartier, is in dat geval voor niets gewees*.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3