Modern huwelijksdrama in Braziliaanse „Malu" Schaatskampioenschap op radio en t.v. >TEBUGBLIK TELEVISIE VRIJDAG RADIO VANAVOND Don Quichot in 13 delen als opvallende tekenfilm RADIO VRIJDAG HILVERSUM iEIDEN t polit •acht on net knc je 25-jari iraëliscl lreestra; evig teg. eagente prop m pt bur kchtpart In knofl I unift bk ruki rerhemc j ter ka [gesloter |iets ju ekei blaar traal 1 eiden Jee heeft - :n bekt rd in op c eiden jenduizc eraden, hou t1 het l scherm in het oog RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1981 PAGINA NEDERLAND 1 NOS 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Jeugdjournaal 18.36 Sesamstraat 18.50 Paspoort voor Turken AVRO 19.00 AVRO's Tele-Tips 19.25 Heidi 19.50 Sportman van het jaar NOS 21.37 Journaal 21.55 NOS-Tribune 22.50 Journaal 22.55 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND 2 vara 18.59 Don Quichot 19.25 Het mysterie van Danedyke, tv-serie vara 20.27 Hoe bestaat het 20.45 Malu, een vrouw, Braziliaanse serie 21.35 Koning Klant 22.00 "AAA", comedy-serie 22.25 Achter het nieuws NOS 23.20 Journaal 23.25 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 20.00 Journ.20.15 Actuele doe. 21 Kwis. 21.45 Popconcert. 22.30 Ac al. 23.00 Der bauer und der Milliot tv-fllm. 0.35 Journ. (Reg. progr: N( 18.00 Licht progr. 18.30 Actual. 1J Kleuterserie. 18.55 Reg. mag. Sport. 19.59 Progr.-overz. 18.00 Licht progr. 18.15 Wests Hospital, tv-serie. 19.15 Actual. 19 Inform, progr.). DUITSLAND 2 DUITSLAND 3 WDR 18.00 Gevar. klnderprogr. 18.30 C sus psychologie. 19.00 Revue. 19 Journal 3. 20.00 Journ. 20.15 Kid lahad - Harte Fauste. heisse Llc (Kid Galahad). Amer. speelfilm. 21 Hobbymag. 22.35 Rep. 23.20 Jour BELGIë NED. 1 18.00 Poppenfilmserie. 18.05 Her Boomer, tv-serle. 18.30 Inform 19.00 Korte film. 19.22 Inform. 19.37 Meded. en .Morgen. "19 Journ. 20.10 Spelprogr. 20.45 A mag. 21.35 Dallas. Amer. tv- 22.25 Sportprogr. 22.55 Journ. BELGIë FRANS 18.15 Spelprogr. 18.30 Inform, pro let, Franse speelfilm. 22.00 film L HILVERSUM In alle opzichten Brazi liaans is de serie „Malu, een vrouw", waar van de VARA vanavond het eerste deel uit zendt op Ned. II om 20.45 uur. De acteurs, de hele filmploeg en de plaatsen van handeling zijn Braziliaans en de sfeer van de serie is dienovereenkomstig. Maar het verhaal, al thans van het eerste deel, is universeel en ook goed herkenbaar voor Europese kijkers. Centraal staat in de serie Maria Lucia Fon- seca, afgekort tot Malu, een 30-jarige vrouw die niet, zoals zij zegt, naast haar man lang zaam wil doodgaan. Het echtpaar trouwde jong, beiden moesten een studie afbreken, omdat een kind op komst was en na twaalf jaar blijkt het huwelijk vooral voor de vrouw een gevangenis te zijn waar zij uit wil. Hun advocaat merkt op dat om te trou wen een papiertje nodig is en om te schei den een ander papiertje. Dat kan voor een advocaat wel zo zijn, maar voor de betrok kenen zit daar méér aan vast en dat is in deze serie uitstekend uitgewerkt. Hoewel het accent ligt op de vrouw, is „Malu" net geen vrouwenfilm geworden; daarvoor wordt ook de rol van de man te diep uitge spit. De kijker kan twee bezwaren aanvoeren tegen de serie. Door de hoofdrolspelers in de betere kringen te situeren waarin de financiën nauwe lijks een rol spelen, komt het onderwerp „een eigen leven" maatschappelijk op een wat erg gemakkelijk vlak te liggen. Bovendien zijn de makers van de film voorbij gegaan aan motie ven van religieuze oorsprong. Daardoor heeft de serie vooral in Brazilië nogal wat stof doen opwaaien, wat ook het geval was in Italië waar „Malu" voor de officiële omroep ronduit werd verboden. Ook in andere Europese landen zul len sommige kijkers zich aan dit aspect kunnen stoten. Afgezien van deze twee bezwaren blijven veel menselijke kanten over, die wat heethoofdig- Braziliaans, maar verder goed herkenbaar op film zijn gezet. Erg treffend is bijvoorbeeld aan het begin van de eerste aflevering het moment, waarop de vrouw als laatste hulpmiddel haar hele gevoelsleven op schrift blijkt te hebben ge steld. De man moet dit allemaal lezen. Hij toont zich niet geïnteresseerd, zoals kon worden ver wacht en hij laat dat duidelijk merken. Maar later zal hij dapper meehelpen de papieren te bundelen, wanneer deze van heel hoog naar de voet van de flat zijn gedwarreld. Uitgangspunt van de serie is ook niet, dat het echtpaar in een voortdurend handgemeen is verwikkeld al komt het daar soms van. Basis is wel een overhaast gesloten huwelijk, waar van de gevolgen na twaalf jaar aan het licht ko men. Tot op zekere hoogte willen de echtelie- Teletekst voor diverse uitzendingen HILVERSUM Ten behoe ve van doven en slechtho renden zullen ook volgende maand weer een aantal Nederlandstalige televisie programma's worden onder titeld via Teletekst. De re- daktie streeft ernaar in de eerste helft van januari de volgende programma's te ondertitelen: do. 8 januari: Zeg eens Aaa (Vara, Ned I); zo. 11 januari: Late late Lien show (Vara, Ned. I); ma. 12 januari: Hier Parijs, hier Jan Brusse (Avro, Ned. I); ma. 12 januari: Wie van de drie (Avro, Ned. I); di. 13 ja nuari: Hotel de Witte Raaf (NCRV. Ned. I); do. 15 janu ari: Zeg eens Aaa (Vara, Ned. I); zo. 18 januari: Les sen in Liefde (Tros, Ned. I). Bezitters van een toestel met teletekst kunnen beeld en ondertiteling ontvangen door pagina 199 te kiezeh. Uitgebreide verslagen wereldhockey HILVERSUM De sportru- brieken van de NOS, de NCRV en de KRO zullen in de komende week uitgebreid verslag doen van het wereld- hockeytoernooi, dat zater dag in Karachi (Pakistan) begint. Zaterdag 10 januari wordt in de NCRV-zaterdagsport op Hilversum 3 tussen vier en zes uur een reportage gegeven van de wedstrijd Nederland- Australië, gevolgd door inter views. De volgende dag, op 11 januari, zijn in „Langs de lijn" op Hilversum I reportages van de slotfase van de wedstrijd Pakistan-Nederland en een nabeschouwing. Dinsdag 13 ja nuari zal in de middaguitzen ding van KRO's „Goal" op Hilversum 2 tussen 13.11 en 13.30 uur een reportage wor den gegeven Van de wedstrijd Nederland-West-Duitsland. Woensdag 14 januari, weer in „Langs de lijn" op Hilversum 1 tussen acht en elf uur 's avonds, interviews met spelers naar aanleiding van de wed strijd Nederland-Spanje en een nabeschouwing. Tenslotte zal in KRO's „Echo" op vrijdag 16 januari op Hilversum 1 (08.02 tot 08.12 uur) een korte nabe schouwing worden gegeven van de slotwedstrijd Neder- land.-Engeland. De radiovers laggever ter plaatse is Geer hard de Grooth. PromeNos- concert samen met Spanje UTRECHT Morgen vindt in het Muziekcentrum Vre- denburg in Utrecht de derde muziekmanifestatie plaats in het kader van de serie „PromeNos"-concerten, geor ganiseerd door de NOS-radio in samenwerking met het Utrechtse Symfonie Orkest en een steeds wisselende bui tenlandse omroeporganisa tie. Ditmaal is dat de Spaanse ra dio, die - evenals de NOS-ra dio, Hilversum 2. 20.00-22.30 uur - een gedeelte van het concert rechtstreeks uitzendt. HILVERSUM Van de Nederlandse kampioen schappen schaatsen, die tijdens het komende weekeinde in Assen worden verreden, zendt de NOS-televisie twee samengevatte reportages uit. Op zaterdag 10 januari - als de 500 en 5000 meter he ren, de 500 en 1500 meter dames en de 500 en 100 meter sprinters worden gereden - van 17.45 tot 18.27 uur via Ned. II. Op zondag - met de 1500 en 10.000 meter heren, de 1000 en 3000 meter dames en de 500 en 1000 meter sprinters op het programma - van 15.40 tot 16.15 uur via Ned. I. Het commentaar bij deze door Martin Lindenberg te regisseren reporta ges wordt verzorgd door Mart Smeets en Leen Pfrommer. Bovendien zal in de vaste uitzending van „Studio Sport" aandacht aan deze kampioenschappen worden besteed. De NOS-radio zal van de Nederlandse kampioen schappen een aantal korte reportages verslag doen. Zaterdag 10 januari zullen na de nieuwsuitzendingen van 12.00, 13.00, 14.00 en 15.00 uur op Hilversum 1 vier minuten durende samenvattingen van de tot dan gereden wedstrijden worden gegeven. NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. 10.03 Popconcert. 10.50 lm Brennpunt. 11.35 Umschau. 12.10 Duits allerlei. 12.55 Persoverz. 13.00-13.15 Journ. 16.15 Journ. 16.20 Filmreport. 17.05 Country music. 17.50-18.00 Journ. Malu en haar man, in een tijdelijk hand gemeen. den eikaars leven in genegenheid voor elkaar respecteren en de twee hebben ook geen hekel aan elkaar. Dat komt mooi naar voren als de scheiding niet meer is tegen te houden; de aanvankelijke op luchting maakt even plaats voor verwarring, waardoor de wederzijdse genegenheid kortston dig in bloei kan komen. De volgende dag echter brengt de nuchtere werkelijkheid: de man rea liseert zich dat hij zijn baan heeft en voor de kost moet werken, de vrouw kan de uitgestip pelde lijn verder volgen: de afgebroken studie hervatten en met haar dochtertje het eigen le- Nauwgezet komen ook de familiebanden naar voren. Zowel de ouders van de man als van de. vrouw hebben zo hun mening, die echter niet verder strekt dan de financiële kanten van de scheiding. En heel fraai is de positie van de schoonmoeder van Malu, die dat vrouwtje wel eens even zal vertellen wat haar plaats is. Een mooi gefilmd stukje generatiekloof. Veel aspecten van een scheiding komen in lo gisch verband aan de orde: de mening dat het - gezin vóór het persoonlijke leven gaat en kre nten als „wie had dat gedacht, dat jij zou schei den". De excuses over en weer, de scènes, de paniek bij het dochtertje van twaalf, de koele kant van de wet. Het eerste deel van de 7-delige serie behandelt de scheiding tussen Malu en haar man en wat daaraan vooraf ging. Later in de serie worden andere situaties rond Malu uit de doeken ge daan, de relatie tot haar werk, haar familie en andere zaken. Zoals gesteld, Malu is geen vrouwenfilm gewor den. De serie stelt de man-vrouw relatie in bre dere zin ter discussie, als twee gelijkwaardige partners met gelijke rechten. Ook de Brazi liaanse wet geeft de vrouw rechten, zoals de man niet zonder ironie moet vaststellen. Hij handelt daar ook naar, zodat de vrouw verder kan, met niet meer en ook niet minder dan de wet en de redelijkheid haar toestaan. Emotie en stellige overtuiging zijn vaak fraai tegen elkaar gezet. FRITS BROMBERG Veronica opende gisteren een vrolijk advocatenkantoor. Nauwelijks begonnen klonk al gelach op de achtergrond, af komstig van een onzichtbaar blijvend gezelschap. Zo weet je meteen dat er dertien delen zolang gaat het duren niets ernstigs hoeft te gebeuren in deze reeks, wat een enkele keer wel eens een verademing mag worden genoemd. Staan de meeste series niet bol van ellende? Voorts voerde Veron ica de kijker aan de hand van Chris een Martine Bijl-achtig type in de keuken van ons parlement. Ze bewoog zich daar als een Siamese kat in een vreemd pakhuis. Politiek wist ze van toeten noch blazen. Dat past in de opzet van dit idee, want aan vooral jeugdige kij kers moet inzage worden gege ven hoe ons land wordt be stuurd en dan moeten wel eens onnozele vragen worden gesteld. Dat deed Chris heel onbevangen. Soms over-ac- teerde ze het een beetje. Toen ze aan mevrouw Gardeniers vroeg of ze hier ook werkte. Ze vond het maar wat eng, toen die zich bekend maakte als minister van CRM. Hope lijk zijn de jeugdige kijkers van Veronica niet te veel ge schrokken van dit incident. Toch leverde deze hoogst toe vallige ontmoeting nog een verhelderende opmerking. Mevrouw Gardeniers zei dat vrouwen zo geschikt zijn voor de politiek omdat ze zo'n ge-% ducht incasseringsvermogen bezitten. Dat bij haar thuis niet gekookt zou worden als ze zelf in de kamer zit, daarover hoefde Chris zich geen zorgen te maken. Een stem op de ach tergrond zei of Chris het al of llllllllllllllllllllllllllllllllllllli n droeg ABBA-lid krot trouwt m 'ij 11 geheim n fli STOCKHOLM Bjoern vaeus van de Zweedse zal groep ABBA is in het heim getrouwd met Stockholmse Lena Kaelli joe. De bruiloft, waarvan alleen naaste familieleden hoogte waren, vond plaats Grythyttan. De 35-ja)J Bjoern Ulvaeus leerde de scheiding Van ABBA-zange Agnetha Faeltskog. e inbra* it een i ven op de de fl. Tegelijk met Bjoern trouw tijc ook zijn zuster Eva Margar !f\.ln,ee met de rallyrijder Leif Ast ,bljgelej hag. "dvo° n sierat De de inb Iers zij Nos-tribune In deze jubileumuitzending (de vijfentwintigste) van dit maandelijks terugkerende in-, formatieprogramma krijgt het publiek o.l.v. Herman Wigbold •de kans om minister professor mr. J. de Ruiter (justitie) vra gen te stellen over het thema „Voorkomen en bestrijden van kleine criminaliteit". Minister De Ruiter wordt kritisch ge volgd door de voorzitter van de Nederlandse Politiebond L. van der Linden en de Utrecht se advocaat E. N. Bouwman die van mening is dat er har der moeten worden 'opgetre den tegen de criminaliteit Ned. I 21.55 uur. Het mysterie van Danedyke Koning Klant In deze editie worden aan de orde gesteld de prijzenoorlog tussen verschillende super markten, het duurder worden van het aardgas, een vergelij kend warenonderzoek naar fietsen en werkbanken en praktische tips over de ko mende zomervakantie. Ned. II 21.35 uur. Zeg es AAA De tweede aflevering uit deze achtdelige komische reeks verhaalt over de eigentijdse problematiek in huize Van der Ploeg. Vriend Hans is bij Ly- die blijven slapen en voorlopig wil zij dat voor de kinderen verzwijgen. Verstoppertje spe len blijft een moeilijke zaak. Zeker wanneer Mien Dobbel steen zich er ook mee bemoeit. Ned. II 22.10 uur. Achter het nieuws In deze editie vertelt een slachtoffer van het nieuwe mi litaire regime in Turkije over zijn mishandeling en over zijn broer, die door het nieuwe re-' gime wreed werd gedood. Ver der een reportage over de Lauwerszee, waarvan men een militair oefenterrein wil ma ken en een reportage over het Nederlandse Staalbedrijf Hoogovens Estel, n.a.v. de staalfusies in Europa. goed aanpakte. De kij maar niet de kamer mag nenwandelen ook al zitte maar een paar mensen. El het eigenlijke politieke 1 juist dat is, wat je niet ziet. volgende keer gaan we aan hand van weer een and schone Veropica heeft vijf voor uitgekozen ver in het politiek labyrint. HAN JONKEfraat. Niet erg Spaans, wel kleur en fantasierijk is de teken filmserie geworden, die de Spaanse televisie heeft ge maakt van Don Quichot, naar het wereldberoemde boek van Cervantes. Hoewel er meer zijn gemaakt, zendt de VARA voorlopig slechts dertien delen uit. Vanavond het eerste, waarin duidelijk wordt gemaakt hoe een ka mergeleerde stilaan verward raakt in droombeelden, tot de man niet beter weet dan dat hij als dolende ridder jonkvrouwen moet redden en boevenpak te lijf moet. De eerste afleveringen vol gen het boek in matige rede lijkheid; gezien het wille keurig aantal gemaakte de len kan worden veronder steld dat de makers van de serie alleen aanvankelijk met de stof van Cervantes hebben willen werken, maar daar gaandeweg van af wij ken. De manier waarop de eerste aflevering is gemaakt, duidt erop, dat de makers hebben gemikt op een heel breed pu bliek. Jonge kinderen kunnen zich vermaken met kleurige en vaak vrolijke beelden, met in de hoofdrol een kinderlijke man die zich tot ridder laat verheffen door een gedienstige landsman. Ouderen kunnen zich voelen aangetrokken tot het pleidooi voor de menselij ke fantasie, belichaamd door Don Quichot. die weerloos is voor spot en de aanvallen van uit zijn minder fantasierijke omgeving. Het bijzondere van de tekenfilm schuilt voorts in de techniek die is gebruikt en sterk afwijkt van de rap-Ame- rikaanse werkwijze. Don Qui chot heeft door de gebruikte techniek een passende aanpak gekregen, vriendelijk, soms wat al te humoristisch, maar steeds met een vleugje tragiek. Waardoor Cervantes' bedoe ling kon doorbreken. Ned. II, 18.59 uur. Teletips Onderwerpen van deze editie zijn o.a. de voordelen van een schuifdeur t.o.v. een open slaande deur en een wand kleed maken met restjes mate- Ned. I 19.00 uur. Sjoukje Hooymaayer als dokter Lydie van der Ploeg, Renée Soutendijk als haar doch ter Nancy en Carry Tefsen als de huishoudelijke hulp Mien Dobbelsteen in „Zeg es AAA". In de eerste aflevering van de ?esdelige Canadese serie naar het boek „Septimus and the Danedyke Mystery" van Step hen Chance, wordt Mary Crowle in de dorpskerk van St. Mary neergeslagen. De ge heimzinnige bezoeker heeft ook geprobeerd de deur naar de grafkapel te forceren. Pas toor Septimus, die vroeger po- litierechercheur is geweest, gaat op onderzoek uit. Ned. II 19.25 uur. Ati Dijckmeester, Hans Em- mering en Joop Brusse presen teren zaken die soms lachwek kend en altijd verbazingwek kend zijn. Ned. II 20.27 uur. luwelen. 14.01 Verkenningen Don Quichot zoals de Spaanse tekenaars hem zien. Hoe bestaat het 30 X sportman van het jaar Vanuit Theater De Flint in Amersfoort rechtstreekse uit zending van de verkiezing van de sportvrouw/man van het jaar. Als kandidaten voor deze titel zijn door de landelijke sportpers geselecteerd: Annie Borckink (schaatster, winnares van de gouden medaille op de 1500 meter in Lake Placid), Joop Zoetemelk (winnaar Tour de France), Bettine Vrie- zekoop (behorend bij de inter nationale tafeltennistop), Mar lon van Dijk (Europees kam pioene waterskiën), Gerard Nijboer (zilveren marathonlo per in Moskou) en Hilbert van der Duim (wereldkampioen schaatsen). Ned. I 19.50 uur.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2