£eidóe Bowiomt DIGROS IS VEEL VOORDELIGER S Noodlottige ontwikkeling snel ombuigen Elke dag-week in week uit-onze klanten weten dit allang llolidariteit adviseert eden vrije Christopher voor nader beraad naar Algerije URUGAY NEEMT WRAAK OP „LANGS DE LIJN" TOPMAN ECONOMISCHE ZAKEN ZEER SOMBER: 1981 Dthekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - jf-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - )pnementen: kwartaal 49,55; jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Donderdag 8 januari 1981, 71e jaargang no. 21856 Criminaliteit Op Ned. I om 21.55 uur „NOS- tribune" over kleine criminali teit en om 19.50 uur verkie zing van Sportvrouw/man van het jaar. Op Ned. II om 18.59 uur te kenfilmserie „Don Quichot", om 20.45 uur tv-serie „Malu, een vrouw" en om 22.10 uur comedyreeks „Zeg es AAA". Vrij zacht Zwaar bewolkt en tijdelijk eni ge regen. Temperatuur tussen 5 en 9 graden. Tot matig of krachtig toenemende zuidwes tenwind. Morgen zon op: 8.46. Onder. 16.48. Schev. hoogw^ 4.43 en 16.58. Laagw.: 0.33 en 13.05. jdenrijn: Ruim 150.000 to's per dag RECHT Het klaverblad Oudenrijn bij echt krijgt dagelijks gemiddeld 150.000 5, vrachtwagens en motoren te verwer- Dat zijn er ruim 6200 per uur. Gere- over een heel jaar passeren ongeveer miljoen motorvoertuigen het verkeers- jn. Dat blijkt uit een in 1979 gehouden keerstelling. Op het beruchtste knelpunt het vaderlandse wegennet, de Lekbrug Vianen, komen dagelijks gemiddeld 100 voertuigen langs. Hengelen op Hemelvaart? DEN HAAG Als het aan minister Braks van landbouw en visserij ligt, kun nen de sportvissers dit jaar al op Hemel vaartsdag, 28 mei, voor het eerst de hen gel uitgooien, Maar geruime tijd vooi* die dag wil de minister van de gisteren geïn stalleerde voorlopige adviesraad binnen- viserij een advies hebben dat hem kan helpen bij het nemen van een beslissing over het nachtvissen, gezien de proble men die daar het vorig jaar bij kwamen kijken. TEXELS STRANDEN WORDEN SCHOON-GEJUT DEN BURG Burgemeester Engelvaart van Texel vindt dat het jutten op „zijn" ei land in principe moet worden toegestaan, als het maar in goede banen wordt geleid. Wie nu hout van het strand haalt is straf baar. Opheffing van dat verbod zou alleen maar tot gevolg hebben dat het strand scho ner wordt, aldus de burgemeester. Hij voelt er wel voor toe te staan dat bijvoorbeeld elke eerste zaterdag van de maand gejut mag worden. Zelfmoord in rechtszaal ISLE OF WIGHT Een 29-jarige Ame- rikaan heeft zichzelf in een rechtszaal in de Amerikaanse staat Virginia doodgestoken, onmiddellijk nadat een rechter het vonnis had voorgelezen. De rechter veroordeelde de man tot tien jaar gevangenisstraf, waarvan vijf jaar voorwaardelijk, wegens verkrachting van zijn 11-jarige geadopteerde dochter. De man haalde toen een mes tevoorschijn en stak zich recht in het hart Bompakket voor Thatcher onderschept LONDEN Een pakket, dat een bom bevatte en dat was geadresseerd aan de Britse pre mier Margaret Thatcher in Downing Street 10 Londen, is op een sorteerkantoor in Lon den onderschept. Dit heeft Scot land Yard bekend gemaakt. De anti-terreurbrigade onderzoekt momenteel de herkomst van het pakket Bij onraad bellen: MAASTRICHT Bij brand, inbraak, stormschade, bevroren waterleidingen of in werking getreden alarminstallaties in Maastricht, kortom bij alles wat de poli tie daar verstaat onder onraad, kijke men op de alarm-raamsticker om te zien welke personen onder welke nummers dienen gewaarschuwd. De plakplaatjes een landelijke primeur worden gratis verstrekt in het kader van de actie „Gemeentepolitie Maastricht tot uw dienst". 5, DEN HAAG „Nog nooit in de af gelopen dertig jaar was er zoveel re den tot zorg over de nationale econo mie als thans", vindt prof. dr. F.W. Rutten, secretaris-generaal van het ministerie van economische zaken. In de volgende kabinetsperiode zal dan ook een wijziging in de prioritei ten van uitzonderlijke omvang nodig zijn, meent hij. Daarop kan echter al niet eens meer gewacht worden: het zittende kabinet zal in de resterende maanden reeds daarop vooruit moe ten lopen met interim-bijstellingen. Prof. Rutten wil onder meer de hui dige koppeling van de sociale uitke ringen en ambtenarensalarissen aan de loonontwikkeling in het bedrijfs leven loslaten. De prijscompensatie ■De topman van het ministerie van E.Z. uit zijn grote bezorgdheid vandaag in zijn traditionele nieuwjaarsartikel in „Economisch-Statistische Berichten". Hij noemt de sterke stijging van de werkloosheid één van de signalen, die erop wijzen dat de nationale economie in ernstig gevaar is komen te verkeren. „Er dreigt een fundamentele aantasting van onze welvaartsstaat als het in de komende kabinetsperiode niet zou luk ken de ongunstige trends tot staan te brengen en om te buigen". Hij becijfert, dat als de thans zichtbare lijnen zich zouden doorzetten er in het midden van de jaren tachtig een half miljoen werk lozen zullen zijn en aan het begin van de jaren negentig driekwart miljoen. „De werkloosheidspercentages uit de crisisjaren dertig zouden daarmee wor den geëvenaard". Men kan natuurlijk wel stellen, zo ver volgt prof. Rutten, dat er bij ernstige verstoringen in de markteconomie wel tegenkrachten worden opgeroepen, maar zelf gelooft hij daar niet zo in, om-, dat er zoveel verstarringselementen zijn onder meer in de vorm van indexe- rings- en koppelingsmechanismen en die bemoeilijken aanpassingen. Het nieuwe kabinet zal dan ook meteen een beleidsprogramma van ongekende om vang tot stand moeten brengen. Het zal de verleiding moeten weerstaan om korte-termijn-politiek te voeren. Op het eerste gezicht lijkt dat wel een sociaal beleid te zijn, maar op den duur leidt dat veelal tot nieuwe onevenwichtighe den en dat heeft dan weer zeer nadelige gevolgen in sociaal opzicht. Pagina 9: Verdubbeling van Bestek *81 en loondaling \ensen Poolse regering genegeerd verblij- Db var d"l ISCHAU De leden het vrije Poolse vak- ïnd Solidariteit heb- van hun vakvereni- het advies gekregen, met ingang van ko- End weekeinde op zater- niet meer te werken, t is lijnrecht tegen de re- igsopvatting, dat de economische toestand een vijfdaagse werkweek niet toelaat. Solidariteit wil ook niet, dat, als gevolg van een vijfdaagse werkweek de arbeidstijd op werkdagen met een half uur wordt verlengd, zoals de rege ring wil. De regering heeft als compromis voorlopig twee vrije zaterdagen in de maand voorgesteld. Solidariteit vindt, dat mensen, die in continubedrijven wer ken vergoeding moeten krij gen voor hun werk tijdens de weekeinden. Als mensen vrij willig willen werken op zater dag, dan heeft Solidariteit daar geen bezwaar tegen. Het vrije vakverbond sluit overigens de deur niet voor verder overleg met de rege ring, maar die moet dan wel met behoorlijk toegelichte voorstellen komen. Ook een ander wrijfpunt tus sen vakverbond en autoritei ten is nog lang niet opgelost; namelijk dat van de al dan niet vermeende intimidatiepo gingen van de zijde van de au toriteiten jegens vakbondsle den. De tot dusverre gevoerde besprekingen tussen beide par tijen zijn op niets uitgelopen. Het is zelfs zo, dat de leden van een Poolse filmploeg in staking zullen gaan, als zij geen opnamen mogen maken van de bezetting van het di strictkantoor van Ustrzynski. Deze bezetting was onder meer door boeren en arbeiders uitgevoerd uit protest tegen genoemde intimidatiepogin gen. Gewond Twee Iraanse soldaten ge bruiken, bij gebrek aan een brancard, hun wapens op een gewon de medesol daat van het strijdtoneel in het zuiden van Iran weg te brengen. Rond de stad Su- sangerd wordt momenteel hard door Iraanse Iraakse troe pen gevoch ten. In Iran verkeren velen in een juich stemming om dat, volgens het propagan- da-apparaat, de Irakese troepen na slag wordt toegebracht. Zigeuners vragen asiel aan bisdom Utrecht die (justi niet in Almere mochten blijven, zijn daar gisteravond vrijwillig vertrokken, maar hebben van nacht hun tenten opgeslagen op een terrein in Zeist, dat toebe hoort aan het bisdom Utrecht In een vhn de appartementen op dit terrein woont kardinaal Alfrink. Vanochtend hebben zij aan het bisdom asiel gevraagd. Mevrouw Haars had de zigeuners opgedragen terug te,keren naar hun land van herkomst. Vannacht ver trokken zij inderdaad richting Arn hem. Zij zouden volgens hun zeggen naar Duitsland of Frankrijk gaan. Bij Driebergen echter stopte de ka ravaan plotseling. Men zou geen benzine meer hebben. Aanvankelijk werd de mensen geweigerd de grote weg te verlaten, maar later kregen zij toestemming om onder poli tiebegeleiding te tanken in Zeist. Maar halverwege stopte men weer en nu ter hoogte van het terrein van het bisdom. Elf wagens zijn, voordat het belet kon worden, dit terrein opgereden. De vijftien ande re wagens zijn in de berm gepar keerd. Volgens zigeunerkoning Pe taio was alles van tevoren gepland. De toezeggingen om naar het bui tenland te gaan evenals het „gebrek aan benzine" moeten als afleidings manoeuvres worden gezien. .MENINGSVERSCHILLEN IN GIJZELING AFFAIRE KLEINER WASHINGTON De Ame rikaanse onderminister Warren Christopher is van nacht in allerijl naar Alge rije afgereisd om te spreken over de Iraanse eisen voor vrijlating van de 52 Ameri kaanse gijzelaars. Hij gaf voor zijn vertrek als com mentaar dat de verschillen tussen de VS en Iran wat kleiner lijken te zijn gewor den, maar er blijven ernsti ge problemen over. Boven dien is het contact moeilijk en er is sprake van tijd nood.". Christopher zal vandaag in Al giers een toelichting geven bij een Amerikaanse boodschap die dinsdagnacht werd vérzon den. Algerije speelt een be langrijke bemiddelende rol. Christophers bezoek, dat twee uur voor zijn vertrek werd aangekondigd werd onderno men op speciaal verzoek van president Carter. De verhoopte doorbraak in de gijzelingsaffaire bleef gisteren achterwege, nadat de leidér van het Iraanse onderhande lingsteam, Behzad Nabavi had verklaard dat Iran „in het al gemeen de nieuwste Ameri kaanse voorstellen heeft aan vaard", maar dat er nog een aantal belangrijke kwesties niet zijn opgelost. Bovendien betwistte hij de competentie van de Algerijnse onderhande laars (te) vergaande voorstel len te doen. Iran zou bereid zijn haar eis te herzien over de storting van 24 miljard dollar door de Vere nigde Staten. De Amerikanen zouden van hun kant bereid zijn het bedrag dat zij direct willen overmaken naar Alge rije te verhogen van 5,5 mil jard dollar naar acht miljard dollar (16 miljard gulden). Iran zou nu volgens diplomaten in Teheran ook inzien dat de zaak nog voor de komst van Reagan als nieuwe Ameri kaanse president in het Witte Huis (op 20 januari) moet zijn geregeld. In Washington gaf president ken. „Er zijn in de afgelopen uren geen vorderingen ge boekt door het feit dat de Ira- niërs geen eensgezind stand punt hebben. De ene keer zegt een Iraanse functionaris dit en de volgende dag zegt een an dere het tegenovergestelde", aldus de president in een on derhoud met het Amerikaans Congres. or de kabelkijkers was de dstrijd in Nederland wèl op ltsland II te zien. HILVERSUM - Vermoedelijk uit wraak scheen in de zendruimte een official, die plug uit het schakelbord trok. Toen een Nederlandse technicus die er snel weer instak, werd deze er opnieuw uitge- land in „Langs de lijn" op Hilversum 1. nomen. Bovendien werd een gewapende en gehelmde politieman bij het schakel- toren in Urugay op deze wijze wraak heb- Kort voor het verslag zou beginnen, ver- bord geposteerd. ben willen nemen voor de weigering van hebben de autoriteiten in Urugay gistera vond de radio-uitzending verhinderd de voetbalwedstrijd Brazilië-W.-Duits- Kees Buurman, hoofd actualiteit NOS-radio, heeft onmiddellijk een klacht ingediend bij de zaakgelastigde van Uruguay in Den Haag. Hij vermoedt, dat de voetbalorganisa- NOS-tv om de wedstrijden van het mini- WK op het scherm te brengen. Ook wordt verondersteld, dat men in Urugay boos is, omdat ons land weigerde om naast de beta ling voor de wedstrijdverslagen nopg eens 800 dollar extra te storten. W.-Duitsland werd gisteravond met 4-1 door Brazilië geklopt, nadat de Duitse ploeg in het begin van de tweede helft een 1-0 voorsprong had genomen. Nadien sneden de Brazilianen door de Duitse verdediging en scoorden vier maal. Zij komen zaterdag in de finale tegen Urugay. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1