Brazilië zorgt voor Zuidamerikaans feest in duel met West-Duitsland FC Den Haag speelt gelijk in oefenduel Hübner en Kortsjnoj breken opnieuw af ^asport Spelers en trainer van Vlaardingen zonder salarissen Sandra de Kruiff nog niet bij heren Han Wallaart blijft coach van Leiden NIEUWE FORMULE TREKT PUBLIEK NAAR AHOY VOOR ZESDAAGSE LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1981 PAGINA" 13 Montevideo Het toer- hooi van Montevideo is er Utsluitend voor de Zuida- kanen geweest Euro- kampioen West-Duits- -önd werd, na de ongelukki ge nederlaag tegen Argenti ne, gisteravond van het veld gespeeld door de formi- labele Brazilianen: 4—1. De vier Braziliaanse treffers vielen binnen een half uur pa het openingsdoelpunt van Allofs. Namen Neder land en Italië beide tenmin- te nog één punt mee, door iun onderlinge gelijke spel, Vest-Duitsland bleef met olstrekt lege handen ach- er. De finale van zaterdag al gaan tussen Uruguay en razilië, maar het is bijna idenkbaar dat dat beslis- inde duel de kwaliteit van i confrontatie tussen Ar- ntinië en Brazilië zal kun- n overtreffen. e Duitsers, die overigens met un voetbalbond overeen iwamen dat per speler 80.000 lark wordt geïncasseerd als ae wereldtitel in Spanje wordt Jeroverd, werden door Brazi lië het laatste half uur volledig ander de voet gelopen. De oor- Taken van het Europese falen kunnen duidelijk in het tijds- en temperatuursverschil ge zocht worden. Jupp Derwall, die Hrubesch moest missen wegens ziekte (angina), koos net als tegen Argentinië voor een 4-3-3-op- stelling, met -een aanval van Müller, Rummenigge en Al lofs. Net als tegen de Argentij nen wilde hij voorzichtig be ginnen in een gesloten afweer om niet overrompeld te wor den door de technische vaar digheid van de Brazilianen. Van het drietal aanvallers bleef heel weinig over. Müller trok zich onder druk van een sterker Brazilië als eerste te rug tot diep in het midden veld. Allofs volgde hem al snel en Rummenigge bleef een zaam en alleen over. West- Duitsland werd gedwongen tot massaal verdedigen en kon slechts hopen op een inciden tele kans. Met lange trappen werd Rummenigge gezocht en het was slechts aan de kwali teit van hem te danken dat er inderdaad ook een paar moge lijkheden kwamen. Wat hij nog kon bereiken met de van verre naar hem gespeelde bal len, was eigenlijk een wonder. Dat Brazilië voor rust niet scoorde was een even groot mirakel en kan voor negentig procent geschreven worden op rekening van Tony Schuma cher, die zich opnieuw een on vergelijkbare doelman toonde. Uitval Het systeem van met man en macht verdedigen en te hopen op een geslaagde uitval, een speelwijze die in de Neder landse competitie ook niet on gebruikelijk is, had nog succes ook. Allofs scoorde na een combinatie tussen Rummenige en Müller. De achterstand maakte echter niets stuk bij de Brazilianen. Briegel bezweek als eerste. Zijn opdracht tot mandekking van Paulo Isidoro werd een onmogelijkheid omdat recht sachter Edevaldo steeds meek wam. Na de gelijkmaker van Junior, uit een schitterende vrije trap, kwam. het tweede doelpunt dan ook via de rech terflank. Paolo Isidoro en Ede valdo openden de muur. To- ninho, steeds uit het midden veld in het centrum sprintend, werkte af. Finalist Doelman Schumacher speelde een'sterke partij. Toch moest hij viermaal de gang naar het doel maken. centrum niet dicht houden en Ze Sergio dolde met Dremm- ler die Kaltz verving. De der de treffer bracht Serginho op zijn naam. Op dat moment, een kwartier voor tijd, was Brazilië finalist. De Zuidame rikanen gingen de bal rond spelen. Duitsland, dat tot het laatste door streed met de be schikbare, maar beperkte mo gelijkheden, werd verleid uit zijnverdedigende stelling te komen. De Duitsers deden het, zij wilden niet gedold worden, zelfs al wisten zij zich verlie zer, Daardoor ontstond de vierde treffer van Ze Sergio. alsof er niet tachtig minuten bewegingsvoetbal was ge speeld. Het elftal van Derwall was er dankbaar voor. Derge lijke afstraffingen overkomen het nationale elftal slechts zel den. Ongeveer één keer in de 25 jaar. De vorige maal dat 'Die Mannschaft' iets derge lijks overkwam, was bij het wereldkampioenschap van 1958 in Zweden, toen de Fran sen van Fontaine en Kopa Duitsland ip de strijd om het brons wegspeelden en met 6 3 wonnen. Die nederlaag kan de Duitsers nauwelijks méér pijn hebben gedaan dan die van gisteravond in Montevi deo. Scoreverloop: 55. Allofs 0—1, 59. Ju nior 11, 63. Cere zo 21, 77. Sergin ho 31, 83. Ze Sergio 41. Scheids rechter Silvagno (Chi). Toeschou- Brazilië: Leite; Edevaldo (Getulio), Luisinho, Cerezo, Junior, Tita (Ser ginho). Oscar, Batista; Ze Sergio, So crates, Isidoro. West-Duitsland: Schumacher För- ster, Dietz, Kaltz (Dremmler), Brie gel; Magath, Votava, Bonhoff, Muller, Rummi De eim 1. Uruguay 0 2 2 0 4 4-0 2. Italië en Nederland 2 0 111 13 Groep B 1. Bï-azilië 2 1 1 0 3 5—2 2 1 1 0 3 3—1 20 0 2 0—4 3. West-Duitsland Aitze Bouma zorgde voor het Haagse doelpunt DEN BOSCH FC Den Haag heeft gisteravond in een oefenwedstrijd met 1-1 gelijkgespeeld tegen de eerste- divisieclub FC Den Bosch. Trainer Martin van Vianen had dit oefenduel, het eerste dat tijdens de winterstop werd afgewerkt, aangegrepen om eni ge experimenten in zijn opstelling door te voeren. Zo maakte Marco de Vroedt zijn op wachting als voorstopper, een rol waarin de jeugdige verdediger zich verdienste lijk manifesteerde. Verder speelde René van Delft een hele wedstrijd op het mid- sen. In het doel stond Peter van der Zwan, op die plaats neergezet doordat Dido Havenaar (middenhandsbeentje ge broken) en Peter Jager (liesblessure) niet beschikbaar waren. Van der Zwan maakte een bevredigend debuut. FC Den Haag, dat afgelopen maandag de training hervatte, maakte over het ge heel genomen een redelijke indruk, hoe wel een aantal spelers (Melis en Van Leeuwen) onder hun niveau acteerde. FC Den Haag kwam twee minuten voor de rust aan een voorsprong, nadat Aitze Bouma (die zijn rentfee maakte na maandenlang vanwege een hernia-ope ratie, te zijn uitgeschakeld) uit een voor zet van Melis scoorde. In de 74e minuut maakte Gozems gelijk voor FC Den Bosch, waarin de oud-speler van FC Den Haag, Kees Storm, in de basis stond ten koste van Emil Monsanto. Roger Albert- sen werd in de tweede helft vervangen door Chris Treling, omdat de Noor knie klachten had. Foto's moeten een dezer dagen uitwijzen of de blessure ernstig is. Cees Tempelaar maakte als rechtsachter een verdienstelijke rentree. De opstelling van FC Den Haag was: P. van der Zwan; Tempelaar (Korevaar), Mansveld (Wickèl), De Vroedt, Jansen; A. van der Zwan, Albertsen (Treling), Van Delft; Melis, Van Leeuwen, Bouma. VLAARDINGEN Sinds november heb ben noch de spelers, noch de trainer van Vlaardingen, salaris ontvangen. Deze onver kwikkelijke gang van zaken is aan het licht gekomen doordat trainer Jan van Gier de VVON hierover heeft ingelicht. Via de Vere niging van Oefenmeesters in Nederland wil de opvolger van Van Vianen zijn geld krij gen. krijgt jaarlijks een bedrag van de KNVB, dat ontleend is aan televisie-gelden en toto-op brengsten. Dat bedrag is dit seizoen nog niet uitgekeerd. De bank die de salarissen moet uit keren geeft niets zolang er geen dekking is van de vereniging. De spelers hebben overwogen komende zondag tegen Amsterdam niet té spelen. Naderhand be sloten ze toch te spelen, uitgaande van het feit dat er door een „staking" niet méér geld in de kas zal vloeien. i DEN HAAG Sandra de Kruiff zal bij de hervatting van de tafeltenniscompetitie niet in de heren-afdeling uitko men. De Kruiff achtte dat wenselijk omdat haar ontwikke ling als international door de geringe tegenstand in- de da mescompetitie (zij verloor geen partij voor de winter) in het geding kwam. Het bestuur van Scylla liet,bij monde van Theo Bakker weten dat men wel achtei' haar wens staat, maar dat men zich ook rea liseert dat op korte termijn geen beslissing van de bond kan worden verwacht. Derhalve wordt geduldig op de bondsverga dering van mei gewacht. naar de eredivisie gepromoveerde Valkenswaard kan met ingang van de komende competitie over de Brit Robert Potton beschikken. De international, die vijfde staat op de Engelse ranglijst, krijgt dispensatie tot vervroegde overschijving omdat hij al lang in Valkenswaard werkt en woont. De kansen voor Valkenswaard zich te handhaven zijn nu behoorlijk gestegen. Boliviaans schoolvoetbalteam kaapt vliegtuig LA PAZ Een schoolvoetbalelftal uit Boli via heeft gisteren na het winnen van een scholentoernooi in de Verenigde Staten, het vliegtuig waarmee men naar huis ging, ge dwongen non-stop door te vliegen naar het vliegveld in Santa Cruz waar een ontvangst was voorbereid. De „Lloyd Aereo Boliviano" vliegmaatschappij sprak in een communiqué over een „goedaardi ge bestorming door de spelers en begeleiders van de cockpit". Niemand had enige wapens bij zich. De piloten waren bereid om direct door te vliegen naar Santa Cruz, in plaats van een tus senstop te maken in Cochabamba. In Santa Cruz stonden autoriteiten, familieleden en ken nissen klaar het succesvolle elftal te verwelko- Er kwamen wel protesten van de kant van de passagiers die in Cochabamba hadden willen uitstappen, maar daar ging de bemanning niet MERANO De tiende partij tos- volgende Viktor Kortsjnoj. i de finale van het kandidaten toernooi tussen de Westduitser Ro bert Hübner en de ex-Rus Viktor Kortsjnoj is gisteren in Merano na 43 zetten afgebroken. Kortsjnoj had volgens de experts de betere stelling. 'el de negende ronde, die werd afgebroken, binnen een tijdsbe stek van drie-en-een-half uur zijn beëindigd. De tiende partij had het Kortsjnoj zwart: Hübner 1. d2-d4 Pg8-f6; 2. c2-c4 e7-e€; 3. Pgl- f3 b7-b6; 4. Pbl-c3 Lc8-b7; 5. Lcl-f4 Lf8-b4; 6. Ddl-b3 a7-a5; 7. e2-e3 Pf6- e4; 8 Lfl-d3 Pe4xc3; 9. b2xc3 Lb4- e7; 10. e3-e4 d7-d6; 11. Db3-c2 Pb8- d7; 12. 0—0 0—0; 13. Dc2-e2 Le7-f6; 14. Tal-bl e6-e5; 15. Lf4-e3 Tf8-e8; 16. Pf3-d2 Lf6-g5; 17. f2-f4 e5xf4; 18. Le3xf4 Lg5xf4; 19. Tflxf4 Pd7-f8; 20. Tbl-fl f7-f6; 21. De2-g4 Lb7-c8; 22. Dg4-g3 Kg8-h8; 23. Tf4-f2 Lc8-e6; 24. Pd2-f3 Dd8-d7; 25. Pf3-h4 Ta8-d8; I. Ph4-f5 Dd7-f7; 27. Pf5-e3 Df7-d7; 1. Dg3-f3 Le6-f7; 29. g2-g4 Pf8-e6; I. h2-h4 Te8-f8; 31. Df3-g3 Td8-e8; Kgl-h2 Lf7-g8; 33. Pe3-d5 Tf8-f7; I. Tf2-f3 Te8-f8; 35. Dg3-f2 H7-h6; i. Pd5-e3 Lg8-h7; 37. Pe3-f5 Kh8-g8; I. Df2-b2 Kg8-h8; 39. Db2-b5 Tf8-d8; I. Ld3-c2 Tf7-f8; 41. Lc2-a4 Dd7-f7; Db5-b2 h6-h5; 43. g4xh5 Df7xh5. 'it geeft de 44e zet onder couvert af. e afgebroken stelling Tenniswinst Borg naar goed doei BOLOGNA Björn Borg heeft het exhibitietoernooi van Bologna op zijn naam gebracht. De Zweed won met grote moeite in de fina le van de Argentijn Jose Luis Cïerc: 67, 75 en 7—6. De opbrengst van het mini- toernooi, ruim 100.000 gulden, is bestemd voor de overleven den van de aardbevingsramp in het gebied rond Napels. Engels bekervoetbal LONDEN De resultaten van de tweede wedstrijd in de derde ronde van het Engelse bekervoetbal zijn: Brighton—Manchester United 0—2; Bristol-CityDerby County 20; SunderlandBirmingham 12 (na verlenging); Tottenham—Queens Park Rangers 31. De vetgedrukte clubs gaan over. Twee maanden voor Scheckter NICE De vroegere wereld kampioen Formule-1, Jody Scheckter, is gisteren in Nice veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf. Bovendien moet Scheckter een geldboete van 10.000 francs (zo'n 4500 gulden) be talen. OP 10 december had Scheck ter in de Zuidfranse kustplaats een automobilist aangevallen en verwondingen toegebracht. De man reed met een naar het oordeel van Scheckter te lage snelheid over de „Promenade de Anglais". Met zijn Ferrari reed Scheckter vervolgens te gen de auto aan en ging met de berijder op de vuist. Sportwereld ALMELO De wielrenster Anne Möhlman-Riemersma (27), die tweede werd op de wereldkampioenschappen ach tervolging 1979 in Amsterdam, moet haar carrière afbreken wegens een verlamming aan haar rechterarm. Zij behaalde drie nationale titels en meer dan honderd overwinningen op de weg. ZOETERMEER Martin Delmonte, spitsspeler van PDK, heeft een tussentijdse overschrijving aangevraagd naar DSO. Delmonte is on langs verhuisd en heeft pro blemen telkens de training te bezoeken. WENEN Hans Krankl is in onderhandeling met Arsenal. De spits van Barcelona moet ongeveer anderhalf miljoen gulden kosten. KOPENHAGEN Rob en Marjan Ridder hebben de eindstrijd van het badminton- toernooi om de Kopenhagen- beker niet kunnen winnen. Zij verloren met 15-2, 15-6 van Mike Tredgett en Nora Perry. MILAAN De vermaarde renners Patrick Sercu en Francesco Moser zuller een koppel vormen tijdens de zes daagse van Milaan. LANDOVER Martina Na- vratilova heeft gisteren de eer ste wedstrijd in het master- stennistoernooi, waar de beste acht speelster ter wereld aan deelnemen, tegen de Australi sche Wendy Turnbull gewon nen: 6-2, 6-4. Tracy Austin won van Virginia Ruzici (6-0, 6-3). DEN HAAG Marijke Aar- noutse, die sinds september 1980 in de Vereningde Staten verblijft, is uitgenodigd voor invitatie-turnwedstrijden in Albequerque. Zij zal onder meer uitkomen tegen Roe meense en Hongaarse turn sters. ,pHENNIE BLOM NU ASSISTENT LEIDEN Alle speculatie ve en zelfs als definitief ge brachte berichten over het "ontslag van Han Wallaart als coach bij Parker Leiden 'ijn gisteren ontzenuwd. In «en gesprek onder vier ogen ieelde sponsor Bockweg aan Wallaart mee dat deze het vertrouwen houdt om zijn 0 functie te blijven voortzet ten. 'PToch is hét binnen brandje binnen de Parker-, leiding niet zonder gevol gen. Hennie Blom, de voor ganger van Wallaart die dit seizoen als teammanager fungeerde, wordt assistent- coach. Die functie bekleedde Blom eigenlijk al op papier, maar is met onmiddellijke ingang feitelijk geregeld. De totale verantwoordelijkheid en beslissingsbevoegdheid op het technische vlak blijft onverkort in handen van Wallaart. De geruchten over het ontslag van Wallaart zijn niet uit een wat wrange grap ontstaan. Er zijn immers binnen de Parker leiding sinds de afgang tegen het Haarlemse Stars een reeks gesprekken gevoerd waarbij harde noten zijn gekraakt. Vanuit het management zijn in deze periode; terwijl de dis cussie allerminst was afge rond, berichten uitgelekt. De vuile was werd tegen de inter ne afspraken in gedeeltelijk buiten gehangen en dat gaf aan een aantal mensen de in druk dat Wallaart zijn langste tijd als coach achter de rug had. Inmiddels kreeg men de indruk dat er een groeiende tweedracht ontstond tussen Blom en Wallaart. Feit is dat de communicatie tussen bei den nu is gekanaliseerd. De ta ken van beiden omvatten weer exact hetzelfde als in het vorige seizoen, zij het dat de rollen zijn omgedraaid. Parker-management be houdt vertrouwen in coach Han Wallaart. I NOOTDORP Voor de Westlandse trainer en pi- ';eur Gerard van Eykelen- org was het gisteren op de draversbaan van Nootdorp een goede dag. tn de eerste afdeling van de noldavieprijs zegevierde Van Eykelenborg voor de Wate- nngse stal Westland met Sapin du Bois. Later op de middag won hij met Ricco Westlandia. Met Nozem D had hij ook lang de beste papieren. In de Mol- 'ttaprijs had Leos H de lei- ng in de laatste bocht. No zem D sprong in tweede posi tie in de fout. Leos H won nu Succes voor stal Westland op Nootdorp pWfei i Siem Hartman Het succes voor Stal Westland 'en Van Eykelenborg werd compleet dank zij leerling Hanselaar. Hij stuurde met veel verrassing Tornado Laren als eerste over de eindstreep. De uitslagen van de gisteren op" de baan van Nootdorp gehouden koer- MOLi)A U-PRIJS (2000 m): 1. Sham Admiral (M A. Pools) 1.20.1. 2. Santiago D, 3. Tweety Root. Winn. 2.10, pl. 2.10 2.60, kopp. 4.50. Nie start: Silvana (no. 2). T Alkestis ren (no. 6). Sjiko Beroona 1.60 1.20. kopp. 6.30. Sjoewian (no. 8) Tacaud Hazelaar (no. MOLENAARSGfcAAF-PRIJS (2000 m): 1. Tehitola de Bois (J Wa genaar) 128.1, 2. Tempo. 3. Silvy Ulandia Winn. 1.10. pl. 1.20 2.40 2.50, kopp. 23.30 trio 91 00 MÖL-PRIJS (2380 m): 1 Tarzan H (M..Bouwhuis) 1.30.8, 2. Udet West- frisia. 3. Tensor Rotary, Winn. 1.90, pl. 1.20 1.50 2.80. kopp'4.50. MOLDAVIE-PRIJS (Eerste afde ling. 1680 m): 1. Sapin du Bois (G W. van Eykelenburg) 1.25.6, 2. Speedster Laren, 3. Resli. Winn. 1.90, pl. 1.30 (2000 m): 1. Tornado Laren (S. Hanselaar) 1.27.1, 2. Sal Geluk, 3. Reginald. Winn. 6.00, pl. 1.90 1.90. kopp. 4.80. MOLLENDOPRIJS (2380 m): 1. Roosje Bloemlust (J.J. de Wit), 1.27.2, Leos H (S A. Hi 2. Silvio uit Uden, 3. Terry N Winn. 23.40. pl. 5 10 5 40 2.20, kopp 152.10, trio 1341.80. Niet gestart: Ricky Sur- iwOLDAVIE-PRIJS (Tweede afde ling, 1680 m): 1. Ster Breedslag (C.D. Imming). 1 25.8. 2. Sun van de Lente. 3. Rosalie Hinda Winn. 1 70. pl. 1 30 4.10, kopp. 15.40. Niet gestart: Par lenborg) 1.25.6, 2. Ohyrid Leron. 3. Rosella W Winn. 5.10, pl. 2.20 2.00. kopp. 6.50. Niet gestart: Poesjkin en pl. 2.80 1 60 1.90. kopp. 8.60, trio 258 60. Niet gestart: Peter Snell. MOLDAVIE-PRIJS (Derde afde ling, 1680 m): Time Nimble (P.J gestart: Sir Mendel. ROTTERDAM Naar verwachting zal er tijdens de elfde Rotterdamse zesdaagse meer publiek verschijnen dan ooit tevoren. Voor het eerst loopt de Rotterdamse „Six" van wedstrijdleider Peter Post van vrijdag tot en met woensdag. Peter Post: „Op de donderdagavond kwamen wij bij de ope ning nooit verder dan vierduizend toeschou wers. Ik durf er bovendien gerust eerlijk bij te zeggen, dat daar heel wat vrijkaartjes bij zaten. Nu verwacht ik op de eerste avond een uitverkocht huis. Ik denk dat deze nieu we formule een groot succes gaat worden. In ieder geval zijn er nu al meer kaarten ver kocht in de voorverkoop dan in andere ja ren. Afgelopen maandag bleek het percenta ge al tien procent hoger te liggen" Post brengt, vanaf zestien januari, een zeer sterk rennersveld aan de start in het Rotter damse Ahoy. Liefst vier wereldkampioenen zullen er in de piste verschijnen: Peffgen (stayers), Clark (keirin), Doyle (achtervolging) en Tourné (klassementswedstrijd). Verder ma ken de ex-titelhouders Knetemann, Raas, Ve- nix en Oosterbosch hun opwachting. Een nieuw gezicht in Ahoy is de Europese kampioen omni um, de Zwitser Urs Freuler. Als de enige zes- daagse-organisatie brengt Rotterdam, Joop Zoe- melk, de winnaar van de Tour de France 1980 aan de start. Wie het startschot voor de zesdaagse zal geven, is nog niet bekend. Wedstrijdleider Peter Post gisteren met een glimlach op het gezicht: „Als het sneeuwt, vraag ik of Wim Jansen het wil doen". Volgens Peter Post is het totale prijzen geld voor de renners het hoogste van heel Eu ropa. De organisatie heeft nog steeds geen te kort aan goede sponsors. Evenals vorig jaar zal ook nu zondagavond niet worden gereden. Op zondagmiddag is er wel een normaal program ma. Deze wijziging is vorig jaar een groot suc ces geweest. ELke avond wordt de prof-zes daagse voorafgegaan door een zesdaagse voor amateurs. Bij wijze van experiment komen dan maarliefst veertien koppels aan de start, terwijl bij de profs dertien koppels verschijnen. Het complete deelnemersveld ziet er als volgt uit: Gerd Frank/Hans Henrik Orsted; Gerrie Knetemann/Udo Hempel; Horst Schutz/Ro- mann Hermann; Joop Zoetemelk/Wilf ried Peffgen; Patrick Sercu/Albert Fritz; Danny Clark/Don Allan; Willy Debosscher/ Martin Venix; Martin Rietveld/Herman Ponsteen; René Pijnen/Jan Raas; Urs Freuler/Stan Toür- nê; Henk Lubberding/Günther Schumacher, Maurice Burton/Antony Doyle en Leo van Vliet/Bert Oosterbosch. ARTHUR VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13