't Tien gegadigden overname Londense Times Belgische edelman is brein achter kraak van de eeuw ïG-commissie ïog niet eens |ver verdeling aken Kans op fabricage Libische atoombom neemt verder toe hatcher irobeert paleisrevoluties' voorkomen ;pn lieuwe zuiveringen Chinese partijtop Impasse op VN-conferentie Guerrillastrijders in El Salvador willen Ronald Reagan voor zijn GINA JlTENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JANUARI 1981 PAGINA 11 jONDEN Negen uitgevers eo een consortium an journalisten en industriëlen hebben afgelopen tar een bod gedaan naar de kranten en weekbla- en van de Londense Times-groep, die in maart op doekt wordt. Lord Thomson, Canadese eigenaar deze ®n de Times, Sunday Times, en de drie Times- chtsgrerfèekbladen, heeft twee maanden geleden besloten r tonen *'n Londense uitgaven te verkopen. tiomson heeft de buik vol van de slepende sociale en iet polii chnologische problemen bij de Times. Zijn Londens ije. De igbUd is doorlopend verliesgevend, maar de Sunday rming t mes en de drie Times-weekbladen maken winst, verga e termijn waarin voor de Times-groep geboden kon helft \forden, is op oudejaarsavond verstreken. Het zal nog ïkondig^H een poosje duren eer de directie een definitieve keuze gemaakt heeft tussen de aspirant-kopers. Kandidaten die geen goede reputatie genieten, komen niet in aan merking voor de verkoop. De enige kandidaat, van wie al geruime tijd bekend was dat hij een bod wilde doen, is Robert Maxwell, president van de Pergamon-uitgeverij in Oxford. Max well wordt echter door de Times niet als een geschikte koper beschouwd. Hij is een gewezen socialistisch La gerhuislid van Tsjechische oorsprong, die enkele jaren geleden mislukte pogingen gedaan heeft om de Schotse Daily Express in leven te houden. Maxwell zou de Times-kranten en -weekbladen willen drukken buiten Londen. Dat wordt algemeen als de beste oplossing beschouwd. Wie de Times-groep koopt, schaft zich immers een massa sociale en technische problemen aan, die in de Britse hoofdstad moeilijk i kunnen worden. Twee Arabische rijkaards, die ook naar de Times- groep dingen maken geen goede kans, zelfs wanneer hun prijs de hoogste zou zijn. De Times-directie is na melijk vast van plan haar uitgeverij niet te verkopen aan concerns, gevestigd in het Midden-Oosten. Alles zal in het werk gesteld worden om de Times opnieuw Brits bezit te maken. Het consortium van journalisten en industriëlen heeft zijn bod op het laatste moment gedaan. Het wordt ge leid door Sir Michael Swan, een gewezen president van de BBC, en bestaat onder meer uit William Rees- Mogg, sinds veertien jaar hoofdredacteur van de eer biedwaardige Times. Sir John Sainsbury, president van bekende supermarkten, Lord Weinstock, president van The General Electric Company, een van de groot ste Britse bedrijven en Hugh Stephenson, financieel re dacteur van de Times. Het Thomson-concern van Toronto heeft het vierdui zend man sterke personeel van de Londense Times- groep per 31 maart de wacht aangezegd. Tenzij de kranten en weekbladen tijdig verkocht kunnen wor den, verschijnt het laatste nummer van de Sunday Ti mes op 8 maart, dat van de drie weekbladen (Times Educational, Times Higher Educational en Times Lite rary Supplement) op 13 maart en dat van de Times op 14 maart. Zodra Thomson de zaak gesloten heeft, zou de belang stelling voor haar overname merkbaar kunnen toene men. Thomson wil de groep graag in haar geheel ver kopen, maar als dat niet lukt, doet hij de kranten en weekbladen afzonderlijk van de hand. Zijn vader, wij len de originele Lord Thomson of Fleet, kocht de Ti mes, die nu 195 jaar oud is, in 1967 om er de parel van zijn kroon als internationale krantenmagnaat van te maken. hen ONTSLAG MINISTERS BEDOELD ALS WAARSCHUWING (Van onze correspondent u,i Roger Simons) aïs lef®®"^ Premier Thatcher en Norman St John Stevas dat hii V man ze maandagavond ontslagen heeft als lei- 'van de Conservatieve fractie in het Lagerhuis en lid haar kabinet, zijn weer verzoend. Dinsdagavond nog Thatcher voor de televisie verklaard te hopen dat haar j u Veringsverandering een einde zal maken aan de ministe- 1 id Jfe lekken, die zich de jongste maanden voorgedaan heb- drevi1 ^oor sommige Britse kranten betekende deze verkla- rrecerif' Thatcher Stevas buiten de deur had gezet omdat ze intf a*s «m°P' (een nieuwe naam voor spion en verklik- fojS van haar regering beschouwde. iuId BiF35, een trouwe supporter van mevrouw That- IsteerdeF genoemd, vroeg de premier om opheldering. Gisteren 'kreeg hij per speciale bode het antwoord van de premier bezorgd. Thatcher schreef nadrukkelijk dat ze het heie niet zo bedoeld had. „Eerlijkheid en oprechtheid zijn bui lijf", zei ze en Norman St John Stevas voelde zich helemaal r hersteld. blijft nu wie, nu Stevas het niet blijkt, de „echte mol" latchers kabinet is. Volgens Stevas was zijn ontslag en dat minister van defensie Francis Pym in de eerste plaats een van de premier om weifelende ministers angst in te boe- Premier Thatéher heeft immers gezegd, dat ze zonder fJar^AJde trouw niet kan regeren. Waarnemers hebben de indruk iaar n«mi C,^„nr. - v..,-,- ...nnn./.k....,in» t,t* deel tatie >eperkii p en h het part Stevas voor haar waarschuwing heeft uitge- relatief ongevaarlijk is. Hij telt wel veel vrien- beschikt niet over -voldoende politieke invloed om eer vcf het hoofd te scharen van een anti-Thatcher kliek, die nlirfno P8 °f laat een paleisrevolutie zou kunnen veroorzaken. Ja- Prior (Arbeid), Peter Walker (Landbouw, Visserij en Le imiddelen) en Sir Ian Gilmour (Lord Zegelbewaarder en n van het ministerie van buitenlandse zaken in het La ncets kunnen dat wel. Maar premier Thatcher heeft verstan- ,g,ehandeld.- Dat gevaarlijke drietal zit nog steeds in het kabi- waar ze goed in de gaten kan houden. USSEL De Europese Commissie in Brussel, het „dage- s bestuur" van de EG, komt pas vandaag tot een defini te taakverdeling binnen dit college. Even voor tien uur teravond deelde de voorzitter van de nieuwe commissie, Luxemburger Gaston Thorn, mee dat een definitief he it vandaag niet voor de middag te verwachten viel. Ider op de avond was "uit betrouwbare bron meegedeeld dat I g taakverdeling rond zou zijn. Toen werd onder meer gezegd I de Nederlander Frans Andriessen het concurrentiebeleid gaan voeren en de contacten met het Europees Parlement onderhouden. |teravond laat was nog steeds zo goed als zeker dat Andries- werkelijk deze taken gaat vervullen. Moeilijkheden zijn, kabinetsleden van de Europese commissarissen, alleen I ^Jtaan rond de budget-portefeuille, die was toegedacht aan de Ise commissaris Tugendhat. Uit die portefeuille was op een jaald moment gehaald het probleem van de toekomstige fi- ciering van de gemeenschap, in feite dus de herziening van men rraEuropese beleid. Dat onderdeel zou behandeld worden door shire vamissie-voorzitter Thorn zelf, die daarbij eventueel geassis- lari 19J d zou worden door de Ier O'Kennedy. ond endhat heeft daar echter, aldus kabinetsleden van de com- 3t alouisarissen, geen genoegen mee genomen na ruggespraak te machtijben gehouden met de Britse regering. De definitieve verde- I. en a? van de portefeuilles is toen voorlopig stukgelopen. kdAATSHOOFD YE MOGELIJK CHTOFFER en i ite. aan md d< ekend schilt Ten sl< Bever! tasis mby Hi I één| kent rd; s ontbij I; Nedi 10 De verrassende afgelasting van een ontvangst Japanse parlementariërs in Peking heeft voedsel gege- aan het vermoeden, dat na partijleider Hua Guofeng de prominente maarschalk en voorzitter van het Chine- olkscongres (parlement) Ye Jianying het slachtoffer is 'orden van de grootscheepse zuivering binnen de Chine- eiding. bmatieke kringen in Tokio noemden het „zeer ongewoon" de 83-jarige maarschalk de door hem persoonlijk uitgenodig- 'lapanse senatoren volgens een officiële verklaring niet zal 'angen en ook niet aan andere ontmoetingen zal deelnemen. [Japanse afgevaardigden worden vrijdag voor een tien dagen Sid bezoek in Peking verwacht. Jie in 1934 en 1935 deelnam aan de legendarische „Lange van de Chinese communisten, is plaatsvervangend partij- r en neemt als voorzitter van het Nationale Volkscongres de protocolaire functies van staatshoofd waar. Jens Japanse diplomaten is het weliswaar niet ongewoon neer Ye een ontvangst afzegt, maar zijn volledige afwezig- elbij alle andere gelegenheden zou erop wijzen dat hij net als [tijleider Hua Guofeng op initiatief van China's sterke man g Xiaoping zal worden weggezuiverd. Goedgeïnformeerde igen vermoeden dat Ye vooral door zijn remmende rol bij de maoïsering" en zijn steun aan Hua in ongenade is gevallen. i van de zwarte Namibische bevrijdingsorganisatie SWAPO aan de conferen- ri Genève. In het midden delegatieleider Sam Nujoma. GENEVE De eerste officiële werkzaamheden bij de con ferentie over de toekomst van Namibië zijn gisteren in Ge nève een dag uitgesteld. Door dit uitstel hoopt men de tijd te vinden een belangrijk struikelblok uit de weg te ruimen. Secretaris-generaal kurt Waldheim van de Verenigde Naties verklaarde gisteravond dat nog geen overeenstemming was be reikt over de status van de deelnemende „binnenlandse politie ke partijen" van Namibië. Deze eisen volgens Waldheim dat zij namens zichzelf spreken, terwijl zij tevens deel blijven uitmaken van de Zuidafrikaanse delegatie. Tijdens de opening van de conferentie waarschuwde Waldheim dat een eventueel falen van deze bijeenkomst, de eerste waarbij alle betrokken partijen aanwezig zijn, „rampzalige gevolgen" zou kunnen hebben. „Waldheim wil vandaag een compromis bereiken over dit ge schil. De interne Namibische partijen staan lijn recht tegenover de bevrijdingsbeweging SWAPO, die door de Verenigde Naties is erkend als de enige vertegenwoordiger van het Namibische volk. Woordvoerder Theo Ben-Gurirab van de SWAPO wist niet of de SWAPO leiders, die de interne partijen als „stromannen" van Zuid-Afrika beschouwen, tot een compromis geneigd zijn. Wald heim zei echter dat hij de indruk had gekregen dat tussen de delegaties „een brug was geslagen". 9? (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Het Belgische pu bliek geniet sinds geruime tijd van regelmatig nieuwe onthullingen rond een fantastische bankroof, die vorig jaar april in Brussel is ge pleegd. Hoofdpersoon is de 52-jari- ge extreem-rechtse edelman Serge de Thibault de Bousinghe. Sinds in september van het vorig jaar een flinke politiemacht hem van het bed lichtte, zit de edelman in het gevang op beschuldiging van mede plichtigheid aan „de kraak van de eeuw", waarbij vier maanden tevo ren een Brussels bankgebouw voor een slordige 25 miljoen gulden was geplunderd. Bij de aanhouding van de verdachte, een geziene figuur in de hoogste Bel gische kringen, trof men in de villa een bibliotheek vol fascistische litera tuur aan, terwijl de slaapkamer was versierd met rune-tekens, adelaar semblemen en nazivlaggen. Onder Serge's hoofdkussen lagen twee gela den pistolen. De man blijft hardnekkig van een „spijtig misverstand" spreken, maar de bewijzen tegen hem stapelen zich steeds hoger op. Of hij het enige brein is achter de bankroof staat nog niet vast, wel acht men hem de belangrijk ste heler van de gestolen waar; goud staven, juwelen, waarde-papieren en bankbiljetten. Bij de kraak van de eeuw hebben de inbrekers een weekend lang de tijd gehad om liefst 220 prive-kluizen plus de grote brandkast van de bank in de Rue Haut in het oude hart van Brus sel open te breken en te branden. Ze hadden zich op de vrijdag tevoren in een leegstaand winkelpand ernaast verstopt en het is nog steeds een raad sel hoe de rovers de alarminstallaties buiten werking hebben kunnen stel len. Behalve de Ukkelse aristocraat zijn nu vijf mogelijke medeplichtigen aan gehouden, onder wie een bejaarde drukker van valse Luxemburgse identiteitsbewijzen, nodig voor het verzilveren van de buit. Verder is be kend geworden hoe het kraakplan is gefinancierd. Voor de benodigde 1,5 miljoen gulden onderschepte een handlanger op het postsorteercentrum van de PTT in Brussel de brieven van Belgische zwartgeldbezitters aan Zwitserse banken. Die brieven wer den vervalst, zodat het geld op andere rekeningen terecht kwam. De belas tingontduikers durfden geen actie te Ondernemen en Serge de Thibault de Bousinghe zou na elke geslaagde ope ratie per vliegtuig het geld zijn gaan ophalen. Volgens een der gearresteer den bewaarden de voorname op drachtgever de deviezen in een koffer in de tuin van zijn villa. De politie trof daar echter alleen een gat aan.... Met de regelmaat van de klok worden er nieuwe details over de kraak van de eeuw bekend, maar een volledige opheldering is nog niet in zicht. Er is nog bijna niets van de enorme buit te ruggevonden en met name zoekt men naar de professionele inbtekers zelf. Reiswereld vreest vlieg- kartel door fusie KNSM- Nedlloyd SCHIPHOL Door de fusie tussen Nedlloyd en KNSM en de daarmee gepaard gaande verschuiving in de aandelenverhouding van de chartermaatschappij Trans- avia dreigt een kartel te ont staan in de vliegindustrie. De reiswereld vreest dat de KLM, die kandidaat is voor een belang van 25 procent in de KNSM-dochter Transa- via, in de positie komt een zijdig de prijzen van Neder landse chartervluchten te dicteren. Dat heeft een woordvoerder van Necker- mann Vliegreizen meege deeld. De KLM is momenteel voor 25 procent eigenaar van Martin- air, waar de scheepvaartmaat schappij Nedlloyd voor 49 pro cent in deelneemt. Holland In ternational is voor 50 procent eigendom van KLM (37,5% van Nedlloyd). Met het over nemen van 25 procent van de aandelen van Transavia, dat door de fusie ook onder het beheer komt van Nedlloyd, krijgen de Rotterdamse scheepvaartmaatschappij en KLM een overwegend belang in de Nederlandse charter maatschappijen, stelt Necker- mann. Een dergelijke situatie komt in het buitenland niet voor. kunsten kunstenaars Galerie Lieve Hemel, stoot je hoofd niet, Vijzelgracht 6 Amsterdam, exposeert van 11 januari tot 3 februari schilde rijen van Ralph Douglas, kera miek van Teja van Hoften en aquarellen van Coraline Boomsma. SAN SALVADOR De guerrillaorga nisaties van El Salvador hebben op nieuw aangekondigd, dat zij met een grootscheeps offensief de macht in het land willen veroveren vóór de „fanati cus Ronald Reagan het presidentschap in de VS op 20 januari overneemt". De guerrillaorganisaties zijn er van over tuigd, dat Reagan de rechtse extremis ten in El Salvador zal steunen, zoals zij trouwens al eerder verklaard hebben. Zij hebben in hun opvattingen steun ge kregen van de Nicaraguaanse van buitenlandse zaken, de priester Migu el d'Escoto, die gisteren in Panama heeft verklaard „dat het geen twijfel lijdt, dat Amerikaanse huurlingen aan de kant strijden van het Salvadoriaanse leger. Ook acht hij de berichten waarschijnlijk dat le den van Somoza's nationale garde, de voormalige dictator van Nicaragua, deel nemen aan de strijd in El Salvador. Het Salvadoriaanse leger heeft besloten het voormalige lid van de junta van El Salvador, de ondergedoken kolonel Maja- no voor de krijgsraad te dagen. Majano was een van de gematigde leden van de junta. Hij werd in december van zijn post ontheven. Hij weigerde een post als mili tair attaché en dook onder. Linkse strijdkrachten hebben gisteren het stadje Sesori bezet, dat 150 km van San Salvador, de hoofdstad van El Salvador, gelegen is. DEN HAAG De stichting door Li bië van een ministerieel secretariaat voor kernenergie samen met de op richting van een nucleair onderzoek centrum en de lancering van een alge meen programma voor kernenergie, zal ongetwijfeld nieuw voedsel geven aan de al jaren oude discussie over de „islamitische bom" van Libië en aan de ongerustheid van de voorstanders van het embargo op de levering van „gevoelig" materiaal aan Libië. De interesse van dat land voor de kerne nergie dateert niet van gisteren. Al in 1973 deed de stichting van een Libische commissie voor kernenergie verdenkin gen rijzen over de fabricage van een „is lamitische bom" van Pakistaanse origi ne, gefinancierd mét Libische oliedol lars. Deze verdenking kreeg meer gestal te door de aanhoudende geruchten dat Libië nucleaire uitrustingen kocht voor Pakistan. Het duurde echter tot 1978 voor een eer ste Libisch nucleair programma het licht zag. In oktober van dat jaar sloot het land een verdrag met de Sovjet-Unie voor de levering van een kerncentrale van 300 megawatt, waarvan de bouw volgen waarnemers echter nog niet is TRIPOLI Het algemeen volkscon gres van Libië, het hoogste wetgeven de en uitvoerende orgaan, heeft giste ren zijn zitting besloten met de goed keuring van een aantal resoluties, waarvan de belangrijkste betrekking heeft op de stichting van een ministe rieel secretariaat voor kernenergie. Het congres besloot voorts alle onder wijsinstellingen, met inbegrip van de universiteiten, alsmede de industrie, om te vormen in 'militaire kampen' en in een tweede fase in 'militaire ka zernes'. Leerlingen en studenten zul len onder de militaire wetten vallen en zij zullen militaire rangen krijgen. begonnen. De Russen zeiden Libië te vens toe een installatie voor kernonder zoek te verschaffen. Volgens de plannen zou een voor dat werk geschikte reactor van tien megawatt in 1981 in de buurt van Tripoli in bedrijf worden gesteld. Na in het verleden zonder succes contac ten te hebben gezocht voor de levering van de benodigde technologie en mate rieel met landen van de westerse wereld, waaronder Frankrijk, Canada, Zweden en West-Duitsland, wendde Libië zich tot de Sovjet-Unie. In juli vorig jaar on dertekende Libië een overeenkomst met het internationaal atoomenergiebureau in Wenen, waardoor al zijn nucleaire in stallaties onder internationaal toezicht werden geplaatst. Voor de opleiding van wetenschappelijk en technisch personeel heeft Libië sinds 1975 mensen in Argentinië stage laten lopen. Zij moesten zich daar op de hoog te stellen van de kennis op het gebeid van het zoeken naar en het winnen van uranium. Er gingen geruchten dat het noorden van Tsjaad, waarmee Libië zojuist een vergaande fusie heeft aange kondigd, een rijke winplaats van deze schaarse grondstof zou zijn. Deskundigen zijn echter van mening dat -dit sterk overdreven is. Op dit moment, zo luidt de mening van deskundigen, beschikt Libië niet, net zo min trouwens als andere islamitische landen, over kernbrandstoffen. In 1979 kocht het land 300 ton uranium van de Afrikaanse staat Niger. Deze partij ging volgens goed ingelichte bronnen echter direct door naar het op kerngebied al ja ren bijzonder actieve Pakistan. Rode Brigades vragen om vrijlating rechter PALMI De gevangen lei ders van de guerrillabewe ging Rode Brigades in Italië hebben zich uitgesproken voor vrijlating van de rech ter Giovanni d' Urso, die 12 december door de Brigades is ontvoerd. Ze zeggen dat er geen bezwaar tegen vrijlating is, nu „de overwinning is bereikt". Zij doelen daarmee op de sluiting van de extra beveiligde gevan genis op het eiland - Asmara, een van de eisen van de ont voerders. De rechter is enkele dagen ge leden door de Brigades ter doo'd veroordeeld. Dader aanslag Nairobi bekend NAIROBI De regering van Kenia heeft verklaard dat de aanslag die op oude jaarsavond in het Norfolk- hotel in Nairobi is gepleegd, het werk geweest is van een lid van een radicale Pales tijnse groep, Qaddura Mo hammed Abd El Hamid ge naamd. Hij is lid van het volksfront voor de bevrij ding van Palestina, dat ove rigens alle betrokkenheid ontkent. Bij de bomaanslag in het Nor folk-hotel vónden vijftien mensen de dood en werden tientallen gewond. Hoewel de verklaring er geen recht streeks commentaar op geeft, wordt in Kenia algemeen aan genomen dat de aanslag een vergelding is geweest voor het vijf jaar oude besluit van Ke nia vijf terroristen die in Ke nia waren gearresteerd op ver denking een Israëlisch vlieg tuig boven Nairobi te willen neerschieten, naar Israël te zenden. Chin a Sen ook minister van buitenlandse zaken PARAMARIBO De Suri- naamse minister-president Chin a Sen zal voorlopig ook de post van minister van bui tenlandse zaken op zich ne men. Dit heeft het Surinaams Nieuws Agentschap gemeld. Deze positie kwam gisteren vrij, nadat de toenmalige mi nister van buitenlandse zaken, justitie en politie, A. Haakmat, uit zijn functie was ontheven. De huidige minister van bin nenlandse zaken en decentra lisatie, Frank Leeflang, zal tij delijk de portefeuille van justi tie en politie gaan beheren. Aardgas in Westduitse deel Noordzee HAMBURG Een dochter maatschappij van Deutsche BP, Gelsenberg, heeft aardgas aangetroffen in de Westduitse sector van het continentale plat. Als de vondst groot ge noeg blijkt te zijn overweegt Nordwestdeutsche Kraftwerke er een drijvende elektrische centale te vestigen, zo heeft zij bekendgemaakt. De eerder uitgesproken verwachting dat zich een aardgasveld met een inhoud van ongeveer tien mil jard kubieke meter in dit ge deelte van het plat bevindt lijkt nu te worden bevestigd. Omdat het gas een hoog gehal te van stikstof en brandbare koolwaterstoffen bevat is het geschikt voor de opwekking van elektriciteit. De elektri sche centrale, die naar schat ting 600 miljoen mark kost, zou tien a twaalf jaar werk zaam kunnen zijn boven het gasveld en daarna naar een andere lokatie kunnen worden gesleept. Bangladesh heeft voedseloverschot DACCA Na jaren van on ophoudelijke voedseltekorten beschikt Bangladesh voor het eerst in zijn bestaan over meer graan dan het aankan. Meer dan dertig schepen met bijna 200.000 ton tarwe aan boord liggen voor de belangrijkste havenstad, Tjittagong, voor anker omdat zij hun vracht niet kunnen lossen. De vier grote graansilo's en dertig kleinere pakhuizen die Ban- gladesj rijk is, zijn overvol en onderhandelingen over de doorverkoop van het graan aan Arabische landen zijn al gaande. De oorzaak van hef graanoverschot is gelegen ia een onverwachte recordoogst van vorig jaar en in naar later bleek onnodige paniekaanko pen in 1979.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11