Hollanders I vierden er hun eerste Leidens Ontzet met een VVV-pakket Werkgroep Gezondheidscentrum voor Morskwarter in impasse NOG GEEN DUIDELIJKHEID OVER WERKVERBAND ARTSEN „LEIDEN LEEFT", OOK IN CANBERRA, AUSTRALIË iolden Earring in Katwijk INSTAP/REG 10 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JANUARI 1981 PAGINA 5 lijk is .dat de medewerkers in loon dienst zijn". Het is de bedoeling dat deze vraag, toegespitst op een centrum in het Morskwartier, door een werk groep wordt beantwoord. Impasse Een aantal organisaties mag in de werkgroep zitting nemen. Behalve ver schillende vertegenwoordigers uit de gezondheidszorg heeft ook de initiatief groep gezondheidscentrum Morskwar tier zitting in de werkgroep. De initia tiefgroep kwam met de STAG (een or ganisatie van enkele ziekenfondsen en vakbonden) reeds eerder tot de conclu sie dat uitgegaan moest worden van het loondienst- principe. Dit houdt in dat alle medewerkers verbonden aan het centrum in loondienst komen. Voor bij voorbeeld maatschappelijk werkers niets nieuws, voor vrije beroepsbeoefe naars als artsen echter een hele nieuwe benadering. Het initiatiefcomité vindt dat de werkgroep het loondienst-prin cipe als uitgangspunt moet nemen. Daarbij is het van mening dat de STAG een plaats in de werkgroep moet krij gen. Wethouder Schoute van maat schappelijke aangelegenheden is het echter op beide punten niet eens met de initiatiefgroep. Hij wil geen uit gangspunten maar een opeiv discussie in de werkgroep. Daarbij wil hij de STAG geen zelfstandige plaats in de werkgroep geven. Door dit menings verschil verkeert de totstandkoming, van de werkgroep in een impasse. Interpretatie Het loondienst-principe heeft voor- en nadelen. Een onlangs verschenen rap port van de Wiardi-Beckman Stichting noemt als voordelen: bevordering van de beheersbaarheid van de .gezond heidszorg, betere mogelijkheden voor samenwerking tussen de verschillende werkers en gelijkschakeling zieken fonds en particuliere patiënten. Nade len van de loondienst zijn volgens de zelfde stichting: beperking vrije artsen keuze, beperking van de vrije vestiging van artsen en het gevaar dat de arts een speelbal wordt van zijn werkgever. De gemeenteraad moet een uiteindelij ke beslissing nemen over hoe het dienstverband er uit komt te zien. Joop Maat (PvdA) liet er bij de begrotingsbe handelingen geen onduidelijkheid over bestaan. „De gemeente moet haast ma ken met de realisatie van- een gezond heidscentrum in het Morskwartier en het in loondienst laten zijn van dege nen die in het centrum werken", aldus de heer Maat. Hij zei hierbij te ver wachten dat de VVD er net zo over dacht. „Er bestaat tussen VVD en PvdA op dit punt geen verschil van mening maar wel verschil van inter pretatie", antwoordde VVD-fractie- voorzitter F. Kuijers destijds. De financiële consequenties van het ge zondheidscentrum in het Morskwartier zijn mede afhankelijkvan de keuze over het al of niet in loondienst nemen van de artsen. Het eerste lijkt duurder' te zijn dan het tweede. Wanneer deze niet in loondienst zouden worden geno men moet de gemeente er naar schat ting 100.000 gulden per jaar bijleggen. Wanneer de artsen wel in loondienst zouden worden genomen zou het te kort, volgens de begroting van het ini tiatiefcomité, het eerste jaar 258.000 gulden bedragen. Na vier jaar zou het negatief saldo omslaan in een positief saldo. In een ambtelijk rapport wordt de ge hele problematiek uitgebreid bespro ken. Deze nota komt binnenkort ter sprake in de raadscommissie maat schappelijke aangelegenheden. Daarnaast zal worden gekeken in hoe verre het mogelijk is om in het Mors kwartier, vooruitlopend op een gezond heidscentrum, een tijdelijke vestiging voor een apotheek en een noodvesti ging voor twee artsenpraktijken te stichten. De band in Canberra's Dutch Club, op 11 oktober '80 onder Leidse fietsvlaggetjes het drie oktoberfeest opluisterend. bekende Haagse roek-formatie Gol- en Earring geeft donderdag 15 januari en concert in 'Tripodia' aan het Katwijk- e Hoornesplein. Het optreden maakt leel uit van een Hollandse promotie-tour Dor de elpee 'Prisoner of the Night' en nieuwste single 'No for an answer', aarnaast worden tijdens de concerten veel oude hits gespeeld. Dit heeft dan ook alles te maken met 'live' opnames die van de optredens worden gemaakt. Kaarten voor het concert dat om kwart over acht begint, zijn op de gebruikelijke voorverkoopadressen en aan de zaal ver krijgbaar. LEIDEN De discussie rond om het 'toekomstige' gezond heidscentrum in het Morskwar tier wordt in belangrijke mate beïnvloed door de vraag of vrije beroepsbeoefenaars als artsen en tandartsen al of niet in loondienst moeten worden genomen. De werkgroep die deze vraag zou moeten beant woorden is nog niet van de grond gekomen, omdat er ver schil van mening bestaat over de samenstelling van de groep. De verantwoordelijke wethou der P. Schoute is niet van plan een zetel in te ruimen voor de STAG, een organisatie die zich voor het loondienst-principe heeft uitgesproken. Het zoge naamde initiatiefcomité van wijkverenigingen wil niet aan de werkgroep meedoen als de STAG niet mag meedoen. Het PvdA-VVD collegeprogramma '78- '82 bevat de volgende tekst: „De tot standkoming van gezondheidscentra wordtgestimuleerd. Bekeken moet woeden in hoeverre het daarbij moge- „Leiden leeft" de laatste tijd nogal. Men kan dat meer dan eens via de krant vernemen. In feite is het geen wonder, met een stel geïnspireerde Leidenaars en semi-Leidenaars die zich in een comité onder die naam verenigd hebben. Het klinkt als een paasboodschap die voor het hele jaar geldt. Leiden leeft dus. Maar laat dat nou opeens ook tot in Australië zijn doorgeklonken! Daar leven heel wat oud- vaderlanders die, zondèr al te veel waterlanders te plengen, voor het overbevolkte stukje Nederland nog een warm plekje in hun hart hebben bewaard en die bij tijd en wijle dat hart eens willen luchten binnen een „Hollandse Club" of zo. In dit geval gaat het om Canberra, de Australische hoofdstad, in de bewoonde zuidoosten van het gebied Nieuw Zuid Wales. Immens land, waar „Nederlandse" afstanden van een kilometerje of honderd glimlachend worden afgelegd als men buiten woont en even naar de slager wil. Onder die Aussies bevinden zich bosjes voormalige Nederlanders, die niet van clanverband gediend zijn maar wel nu en dan samen even willen weten dat ze nog van Holland houen. En wellicht van Leiden. Daar gaat het mensen wanneer dé nummers uit de ton kwamen"; en de speld was er ook, dé speld die je had kunnen horen vallen als-ie gevallen zou zijn. Toch leuk eigenlijk, dat Hengst die zegswijze met de speld nog kent. En de haring en het wittebrood. Een belevenis. Er waren meer dan 300 zoute haringen; „raw fish", zoals de Australiër ze noemt en daar loopt hij in het geheel niet warm voor. Ook op 11 oktober '80 niet; er werd hier en daar even schichtig naar gekeken, vooral naar die doffe dode visse-ogen, en in vele gevallen ging het van een- twee-drie in Gods naam en met dichtgeknepen neuzen. Maar ze gingen voor de bijl, al die haringen uit het tonnetje. Het is uiteindelijk allemaal een kwestie van wennen; net zogoed als dat Roel Dekker vroeger geen tomaat kon zien. maar nu ponden tomaten met schil en aL naar z'n zeggen, naar binnen werkt. Maar de hutspot, de „stew", de „hotchpotch" (ook gratis verstrekt), werd hartstochtelijk ontvangen en verorberd, zo niet verslonden. Kon ook niet andei's, want het mengsel van wortelen, uien én beef 'was berei.d volgens een recept van well-known Rótisserie „Oudt Leyden" en in de kortste keren waren de borden leeg. Binnen het half uur. Jan Hengst: „Geen wonder, dat de aanwezigen het jammer vonden dat het Leiden's Ontzet maar eens per jaar wordt gevierd". De vele De Leidse sleutels in het hart van Australië. tientallen Australische aanwezigen snapten het helemaal niet, waarom dit niet bijvoorbeeld eens in de maand kon zijn. Die zouden er ook geen moeite mee hebben als Guy Fawkes minstens eens in het half jaar nog een keer met zijn „gunpowder plot" het Britse Lagerhuis in de lucht probeerde te laten vliegen, want nu is het maar op 5 november én dan heb je zo'n prachtig „bonfire" Ach, wat heet traditie, als je in Australië je levensdagen slijt. Als het Leidens of Leiden's Carnaval had geheten, was het ook mooi geweest. Maar in de Hollandse Club van Canberra gingen de feestvierders onder het gesternte van Leiden's Ontzet tot 2 uur 's nachts ontzettend door en toen moesten er nog heel wat een uurtje naar huis „fietsen" met de auto. Met dank aan het adres van de Leidse VVV, met haar vele duizenden kilometers en een hele denkwereld overbruggende pakket en informatie, waardoor Jan Hengst en z'n medebestuursleden in staat waren „onze-leden goed in te lichten over het Leiden's Ontzet. Iets waar de Australiërs zeer geïnteresseerd in waren en niet te vergeten de Nederlanders die hun eigen geschiedenis vergeten waren". Maar wie neemt hen dat in hemelsnaam kwalijk Het is al fijn, dat zo'n verzameling gewezen Hollanders in elk geval weet dat Leiden, na het Ontzet, nog leeft. Goed, dat dit reveil met spijs en drank beklemtoond is, in Canberra, want even tevoren had een zekere immigrant G. van der Toorn in een vrij gedicht, gepubliceerd in de Dutch Courier, zich nog vrij somber over die Hollandse stad uitgelaten. Men sloeg in leer en been de tanden, men zocht op straat geronnen bloed, en als er deling was van vlees, dan krijste een schare rauw en hees: hier, hier, voor mijn heb ik nog niets. Maar velen bleven zonder iets; het was vlees van paarden wat men gaf, maar schraal, het aantal was niet groot, dan werd door de overheid geloot, en telkens ging er een weer af..." Ook Van der Toorns paard moest het in het gedicht begeven: het werd geslacht, dus bleef niet leven. Maar ik moet er niet aan denken, dat half Australië nog steeds in de mening zou kunnen verkeren, dat er van Leiden, in dat ouwe Holland, geen spaan of bot was overgebleven. Dan kun je beter schapenvlees eten. Tenslotte wil ik meneer Roel Dekker van de Leidse VVV, nog net even vóór hoogachtend, citeren: „Wij willen hierbij opmerken, dat deze viering de naam van Leiden onvergetelijk heeft gemaakt in Canberra". Directeur Roel A. Dekker van de Leidse VVV had ons deze week iets hartverwarmends te melden: in Canberra heeft men opgetogen Leidens Ontzet gevierd. Leiden's Ontzet eigenlijk, wat een beetje ouder toont. Het zat zo: „Midden 1980", aldus de heer Dekker, „deelde de Hollandse Club in Canberra ons mee dat men het plan had opgevat om Leidens Ontzet ofwel 3-October te vieren. Zo'n echt Hollands feest hè. Nu wilde men daar graag materiaal hebben om dit feest in de Canberra Dutch Club Inc. luister bij te zetten. Ik ben blij, dat we werd een opgetogen festijn. Ongeveer 320 lieden, onder wie ook vele van niet- Nedèrlandsen bloede, waren verzameld in de lokaliteit die versierd was met door Dekker opgestuurde Leidse posters, dito foto's, Leidse vlaggetjes, Leidse brochures. De Hollandse Club had zelf, tussen de aan elkaar geknoopte Leidse fietsvlaggetjes, andere vlaggetjes gemaakt, bedrukt met de Leidse sleutels in het hart van Australië. Dankzij het Dekker-pakket kon ook een loterij worden gehouden met Koningin Beatrix-herdenkings- muurtegels, Leidse gemeentedassen en -sjaals, die eens in grote hoeveelheden zijn aangemaakt en sindsdien in welhaast alle 's Heren werelddelen te vinden zijn na hoffelijke uitwisselingen. Het ging erin als koek. Overal stond met grote letters „LEIDEN'S ONTZET", zodat iedereen kon weten dat het geen Sinterklaas was. Jan Hengst deed er .50 mensen bij: „Ongeveer 370 doodstille want Leidens Ontzet in Canberra is een groot succes geworden". Daar heeft geen Spanjaard ooft van kunnen dromen. De heer Dekker zocht samenwerking met de gemeente Leiden en het werd zelfs nauwe samenwerking, waarvan meestal in communiqué's sprake is. Er werden geen Leidse spullen verzameld, nee, er werd een pakket van allerlei zaken saméngesteld, een feestpakket dat geheel om niet en bereidwillig, vrachtvrij door de KLM naar Sydney werd overgevlogen, waar het in ontvangst werd genomen voor verder transport naar Canberra. Enkele maanden later kreeg VVV-directeur Dekker een dank-je- welbrief van Jan Hengst uit Canberra, die niet eerder had willen bedanken omdat hij gelijktijdig foto's van het feest wilde meesturen Jan Hengst ipoet geweten hebben, dat de heer Dekker wild op foto's is maar er bleken geen foto's te zijn omdat het fototoestel (zo constateren) kapot was. „Hulpfoto's" van een ander konden na een langdurige speurtocht worden vergaard en naar Leiden verzonden. Dekker blij natuurlijk. Ook al omdat Jan Hengst, die voorzitter is van de Hollandse CLub, erbij schreef dat het een zeer geslaagde en gezellige avond was geworden. Zo geslaagd, dat de club („met uw verdere' medewerking") van plan is 3 oktobër voortaan elk jaar te gaan vieren. Weliswaar aangepast aan de omstandigheden. Dat betekende afgelopen jaar 11 oktober, omdat 3 oktober op een lang weekend viel: „een goede tijd om bij ons voor de eerste keer na de (Australische) winter naar de kqst te gaan", schreef Jan Hengst die overigens, zei de heer Dekker, z'n mede immigranten een beetje irriteert, omdat hij volgens hen wat al te veel in The Canberra Dutch Courier, het maandblad van de Hollandse Club, aan het woord zou zijn. Enfin, Leidens Ontzet in

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5