N eder land- Italië na kwartier beslist I J Jan Zwartkruis even tevreden r Beslissingstweekamp Jerc-Van der Wal Erik Pierik is niet gewend aan de reservebank Sponsor praat met Han Wallaart igaSPORT LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JANUARI 1981 PAGINA 17 INTEVIDEO Het Ne- 'lands voetbalelftal heeft pok op het veld laten zien iühter zijn bondscoach te taan. De daden waren zelfs rat overtuigender dan de oorden van een paar dagen erder. Het resultaat van in- panning, werklust en over- ■iging was nog geen flon kerend voetbal, maar wel en gelijkspel van 1—»1 te en Italië. De doelpunten ielen in het eerste kwar- Ier, door Ancelotti en Pe- trs. )e ploeg van Zwartkruis had en zekere herinnering uit te rissen. Die van de lamlendig- stel overbetaalde ukkige schijnvedetten. Het erlangen dat te doen was oor de volle honderd procent inwezig en werd uitgevoerd innen een strak tactisth plan. middenvelders, met uitzon ering van Jan Peters, en de erdedigers hadden een taak de mandekking. Voor de atste lijn en voor Jol (op An- ignoni, die veruit de beste aliaan was), gold dat wat ivaarder dan voor Valke, .rntz en later Metgod. Valke n A rntz moesten ook veel invallend werk verrichten dat dwong hen tot een niet sringe inspanning op het Dor de regen natte gras. falke Het aanvaardbare werk, dat in de eerste helft ook tot redelijk oetbal leidde, werd voor een tlangrijk deel gestimuleerd >r Michel Valke, de speler i PSV, die voor het eerst in jn loopbaan van het beginsig- aal mocht meespelen, hj acht wat meer karakter op et middenveld. Hij toonde dat in door zijn zelfstandigheid het verlangen zelf acties te hdernemen. Hij wilde niet zoals een aantal van de en, de ballen voortdu- jkM Jan Peters stak gisteravond in een goede vorm. Hier ia Conti hem echter te slim af. rend inleveren bij Jan Peters. Het zou Nederland nog beter zijn gegaan wanneer de nauw keurigheid, die Peters tentoon spreidde, meer spelers gegeven was. Maar waar Peters be hoedzaam bleef werken, zoch ten de anderen vaak snelheid, die een verlies aan precisie tot gevolg had. Willy van de Kerkhof was daarvan het meest sprekende voorbeeld. Ook passes van Jol, Wijnste kers, René van de Kerkhof en Vermeulen kwamen niet altijd op de goede plaats. Niettemin was Nederland de meer aanvallende ploeg. Sim pelweg omdat de vier Neder landse middenvelders meer konden opbrengen dan hun drie Italiaanse tegenstrevers. Van dat trio maakte Antogno- ni zijn reputatie volledig waar, maar Ancelotti en Marini wa ren paladijnen waar niet op gebouwd kon worden. In ver gelijking tot het bewegings voetval van René van de Kerkhof (een kwartier voor tijd gewisseld voor Tol) en Pierre Vermeulen (in de laat ste twintig minuten op zijn laatste benen lopend) werkten de Italianan veel individualis- tischer en daarmee hadden Wijnstekers, Hovenkamp en Brandts niet al teveel moeite. Toevalstreffer Ancelotti had in de zevende minuut geen echte afspeelmo- gelijkheid en zag ook niets in een solo-actie. Het bleef één van de weinige kéren dat de Italianen echt gevaarlijk wa ren, niet in het minst omdat de gebruikte buitenspelval vrij wel voortdurend boven het be vattingsvermogen van Conti en Pruzzo ging. De Nederlandse mogelijkhe den waren veel meer het re sultaat van samenwerking, al was de gelijkmaker net zo ver rassend als de openingstreffer. Werk van Hovenkamp en Pe ters leek op 25 meter van het doel stil te vallen. Peters ont dekte echter dat Bordon veel te ver naar voren stond. Zijn boogschot in de vijftiende mi nuut was volmaakt. Kansen Van dat moment is Nederland in de aanval geweest, maar het centrale Italiaanse duo Gentile en Scirea gaf geen gemakkelij ke kansen weg. Er waren wel een hand vol kleine mogelijk heden voor Vermeulen, Ho venkamp, Brandts en Peters. Tot tien minuten na de rust behield het duel een aan vaardbaar peil. Daarna zakte de strijd snel weg naar de grauwe middelmaat en verve ling. Pas in de slotminuten richtte Nederland zich nog even op. Een uitbraak van Willy van de Kerkhof werd door Scirea gestopt ten koste van een gele kaart. Een kopbal van Metgod kwam nog net in de handen van Bordon en vlak voor tijd schoot Wijnstekers na een solo-actie over. Winst, bleef daardoor achterwege, maar een overwinning op Ita lië zou teveel van het goede geweest zijn. Scoreverloop: 8. Ancelotti 01; 15. Peters 1—1. Scheidsrechter Wohrer (Oos). Toeschouwers: 15.000. Gele kaart voor Arntz (Nederland) en Sci rea en Marini (Italië). Nederland: Doesburg; Wijnstekers, Willy van de Kerkhof, Brandts. Ho- vekamp; Jol. Arntz (Metgod). Valke. Peters; René van de Kerkhof. Ver- Antognom; Conti (Bagni), Pn Graziani. De eindstand in groep A is: Uruguay2 2 0 0 4 4—0 Francesco Grazziani zorgt koppend voor opluchting in zijn eigen strafschopgebied. Hans van Breukelen verbreekt persboycot HILVERSUM Ondanks de persboycot van de Nederlandse voetballers in Urugu ay, heeft doelman Hans van Breukelen gistermiddag op de radio in het sportpro gramma Goal zijn „dagboek" voorgelezen. „Op uitdrukkelijk verzoek van de spelers groep" gaf hij een verklaring waarin hij kri tiek leverde op enkele dagbladjournalisten. Zij zouden de spelers uitspraken in de mond hebben gelegd die niet gedaan zouden zijn. „Negen van de tien keer gaat het over de bondscoach die het allemaal zo slecht zou hebben gedaan. Maar het zijn de spelers die het af laten weten. Enkele journalisten schij nen hun onvrede te 'willen projecteren op de „Ik vind het jammer dat het zo ver moest ko men", aldus Van Breukelen. Hij eindigde met „Wij hebben ons bezonnen op de slechte re sultaten en hebben de hand in eigen boezem gestoken". De verklaring van Van Breukelen is aan alle spelers voorgelegd: vijftien waren vóór uitzending, drie stemden blanko. Jitslagen koersen /Hilversum vius-prijt (2000 1. Titus enhorn (R. L. Pools), km tijd 25.2; 2. Timbre; 3. Timothy Touch, óto: Winn. 37.—. pl. 2.60 3.30 1,60. kopp. 67,50. trio 627.30. 1.80, pl. 1.70 2.30 Rotary (J. Wagenaar) 23.5; 2. Tosca Maire; 3. Tinop Tef- l. Toto: Winn. 1.10/ 1.10/ 1,10, Dpp. 1,10, troio 13.50. iPomme (T. H. Kooyman jr.) 1.23.5; 416.178,- 3,80, kopp. 57- Magma-prijs (2440 meter): 1. Prattro (J. Beemsterboer) 1.24,6; 2. Patron Trots 1.23,4; 2. Tamarinca; 3. Turner. Toto: Winn. 7.40. pl. 2.40 3.80 1,70, kopp. 43,70. trio 462.90. Ametricewinterkampioenschap (2000 meter): 1. Poetje Patje (Mvr. H. B. Immig) 1.22.3; 2. Onno Duke; 3. Patricia Lamour. Toto: Winn. 8,30, pl. 2.10 2.80 1.60. kopp. (M. A. Pools) 1.19,7; 2. Remarquable; 3. Parel Holland. Toto: Winn. 6, pl. 1,50 1,50 1,40. kopp. 10.20, trio 117.70. Vulkaan-prijs (2e afdeling, 2000 me ter): 1. Theorita (J. Wagenaar) 1.23,5; 2. Top Star; 3. Timmy Six. Toto: Winn. 2,60, pl. 2,80, 6,50 4.20, kopp. 25.30. trio 430,50. i de totallsator bedroeg t EN HAAG De extra beslissingstweekamp om het Ne- erlands damkampioenschap tussen Rob Clerc en Jannes n der Wal zal op 23, 24 en 25 januari in het bondsbureau !i Dordrecht worden gehouden. Als de stand na deze her- tmp nog onbeslist is, wordt doorgespeeld tot de eerste instpartij. lerc, van der Wal en Wiersma eindigden vorig jaar april op de srste plaats in het titeltoernooi, maar Wiersma trok zich terug, nor een eventuele driekamp. Clerc en Van der Wal hebben el- aar eind vorig jaar al een keer in drie partijen bestreden, maar >k toen viel er geen beslissing: 33. Jansen, die in de eerste twee ronden van de halve tinales mmen om het persoonlijk kampioenschap van Nederland, niet pter het bord verscheen omdat hij juist uit de Verenigde Sta- i n was teruggekeerd heeft daarna verklaard dat hij geen lid as geworden van de moonsekte, de z.g. verenigingskerk. Jan- „Dat was niet mogelijk, want ik was in 1977 al toegetreden. acht voordeel voor Hübner ERANO De negende partij in de finale van het kandi- itentoernooi schaken tussen Victor Kortsjnoj en Robert übner is gisteren bij de 46ste zet afgebroken. eze partij zal morgen worden uitgespeeld. Vandaag zijn de 'ee grootmeesters aan de tiende partij begonnen. De stand na nt partijen is 4,5 punt voor Kortsjnoj en 3.5 voor Hübner. De '"naar van deze finale over zestien partijen heeft het recht ïreldkampioen Anatoly Karpov voor een titelgevecht uit te MONTEVIDEO Op het moment dat Franz Wöhrer affloot, sprong Jan Zwartkruis op alsof zijn elftal een niet te overtreffen prestatie had neergezet. Het was een gebaar. Een bewijs van dankbaarheid van de baas voor zijn personeel, dat hem niet in zijn hemd had laten staan. De ploeg verdiende die spontane uiting van blijd schap van de coach, die iets later zijn tevreden heid nog graag wilde weergeven, maar - terecht - geen aanleiding vond tot al te uitbundig enthou- optimisme. Zwartkruis meende dat de constructie van het spel goed was geweest en dat de spelers de gelegenheid hadden aangegrepen om hun kwaliteiten in het ont wikkelde speelplan tot hun recht te laten komen. Zijn voldoening gold ook het feit dat een reeks ne derlagen met kleine verschillen opnieuw was onder broken. „Het elftal heeft zelfs de gelegenheid gehad om naar de overwinning te groeien". De coach sprak voornamelijk over het elftal, niet over de individuen. „Uit het collectief heb ik dit keer veel positiefs gezien. Vorige week tegen Urugu ay, is het er niet uitgekomen. Bovendien had ik ge hoopt dat Hovenkamp de aanval impulsen zou ge- ,,Het elftal had ook veel statische momenten en niet steeds de mogelijkheid te versnellen. Bij vlagen lag het tempo veel te laag. Alle spelers, niemand uitge zonderd, zijn in een wedstrijd hier tenminste drie keer een moment tegen gekomen waarin zij volko men stuk zaten. Daarover zal ik nog eens met de dokter moeten praten". NEDERLANDS HOCKEYTEAM STAAT IN KARATSJI VOOR EERSTE PROEF ENSCHEDE Bondscoach Wim van Heumen is giste ren met zijn nationale hoc- keyselectie vertrokken naar Karatsji, waar Oranje aan het toernooi om de Cham pions Trophy zal deelne men. Door het wegvallen van een aantal oudere spe lers heeft Van Heumen en kele jongeren in zijn selec tie moeten opnemen. Eén van hen is Erik Pierik. De vijfvoudige international en speler van de Hattemse Mixed Hockeyclub is sinds een half jaar directeur van de tennishal Olympia in Enschede. Door deze baan kon Pierik (21) zijn tijd zo indelen dat hij ruimte over hield om driemaal per week de reis naar Amstelveen te maken voor de training van het nationale hockeyteam. „Je moet óf studeren óf een eigen zaak hebben, anders is het niet op te brengen om uit te komen voor het Nederland se team, dat enkele jaren gele den de meest bereisde sport ploeg van de wereld was. Het kost ontzettend veel tijd en we houden er ook geen geld aan over, want de kilometer vergoeding is lang niet toerei kend. Het blijft een pure hobby. Er zijn veel die zeggen dat we ma< luizenleventje hebben, mooie reisjes naar Spanje en Pakistan. Maar ze vergeten dat we dan niet kunnen wer ken en dat later weer moeten inhalen", klinkt het. Eerste proef „Dit toernooi is erg belang rijk", zegt Erik Pierik. „Het is de eerste proef voor het Ne derlandse team sinds het weg vallen van geroutineerde krachten als Wouter Leefers en André Bolhuis. Coach Wim van Heumen experi menteert nog met het mid denveld. De ene keer speelt Paul Litjens er met Ties Krui- ze en Tim Steens, maar soms ook wordt Litjens als laatste man geposteerd". „Ik weet niet wat van Heu men met mij van plan is. want ik heb nog geen vaste plaats. Hij is wat dat betreft niet erg spraakzaam. Van Heumen is zonder twijfel een vakman, misschien wel ver gelijkbaar met Rinus Michels, maar de menselijke contacten zijn niet zijn sterkste punt. Hij haalt vaak namen van spelers door elkaar. Zo kwam het eens voor dat ik hem tegen kwam en hij mij niet eens herkende, terwijl ik al enige tijd bij de selectie zat. Ik heb hem eens gevraagd waarom hij mij heeft geselecteerd, want ik wist dat hij mij daar- spe- voor nog nooit had len. Van Heumen zei toen dat hij een rapport over mij had gezien naar aanleiding van de wedstrijd Kampong-Hattem. Die wedstrijd verloren we no- tabene met 9-1. Maar ik hoor zelfs van geroutineerde spe lers dat zij nog veel van Van Heumen leren, dat tekent toch wel zij'n vakkennis", al dus de broer van oud-interna tional Ton Pierik. Hele gewaarwording De linksachter van Hattem, („Ik 'speel eigenlijk liever voorin, maar dan krijg je de gehele wedstrijd zo'n hijger in je nek. Nu kan ik van achter uit vrijer opkomen"), ziet het toernooi in Pakistan met ple zier tegemoet. „Het is een hele gewaarwording om voor dertigduizend toeschouwers te spelen. Hockey is in Pakistan sport nummer één. Als kinde ren daar een blikje op de grond zien liggen dan pakken ze een stok om er tegenaan te slaan. In Nederland zouden ze er mee gaan voetballen. Het is trouwens wel opvallend dat ze in Pakistan steeds weer van die hele jonge talenten hebben. Die jongens zouden vijftien of zestien jaar zijn, maar ze lijken wel dertig. Ik heb wel eens gehoord dat die kerels ontdekt worden in de Erik Pierik, met de hockeystick voor zijn tennisnet. rimboe en dan een baan krij gen aangeboden bij de douane waar ze hun eigen paspoort in mogen vullen". Voordat Erik Pierik in de se lectie van Oranje werd geko zen, maakte hij vier jaar deel uit van Jong-Oranje. Over die overgang zegt hij: „Het is me toch wel tegengevallen. De kloof is te groot, er zou eigen lijk nog een selectieteam tus sen moeten zitten. Ik moest er vooral aan wennen op de re servebank te zitten. Bij Jong- Oranje en Hattem had ik dat nog nooit meegemaakt. Ook het tempo bleek aanmerkelijk hoger te liggen. Tijdens de eerste onderlinge partijtjes wist ik niet wat ik zag. Ik was doodop. Wat mij verder opviel was de grote inbreng van Paul Litjens. Voordat ik sa men met hem speelde, dacht ik wat moet die ouwe daar nog, maar nu merk je zijn ma nier van handelen en dat is fantastisch". Sportwereld g^fARSCHAU Antoni fechniczek is de nieuwe voet- Wcoach geworden van het Wionale Poolse elftal. Hij Plgt de twee weken geleden plagen Ryszard Kulesza op, je in moeilijkheden kwam Jdat vier van zijn spelers zich 27BMisciplinair hadden gedra gen. MONTE CARLO Voor de rally van Monte Carlo, die 24 januari begint, hebben zich 275 equipes aangemeld. PARIJS Volgens het blad France Football heeft het Westduitse voetbalelftal vorig jaar de beste prestaties van Europa geleverd. Nederland eindigde met Spanje op de vijftiende plaats. MORZINE Ingemar Sten mark heeft gisteren de derde reuzeslalom, tellend voor het klassement om de wereldbe ker, gewonnen. Het was zijn tweede overwinning. IGLS De Zwitsers Hans Hiltebrand en Walter Rahn hebben gisteren de Europese titel tweemansbob geprolon geerd. PORTO ALEGRO Een jeugdige voetbalsupporter uit Brazilië is gisteren overleden als gevolg van verwondingen die hij opliep toen hij door een glazen deur liep na een doel punt van zijn idool Maradona. Deze scoorde in de wedstrijd tegen Argentinië. ROOSENDAAL RBC heeft een vriendschappelijke wed strijd tegen DS '79 met 4-1 ge wonnen. PEC Zwolle versloeg De Graafschap op eigen ter rein met 1-0. LEIDEN Parker-coach Han Wallaart heeft vanavond een gesprek met Robert Bockweg, sponsor van de Leidse basketbal vereniging. In dat gesprek wordt naar alle waarschijnlijkheid beslist of Wallaart trai ner van Parker blijft Na Ton Boot wordt nu ook Hennie Blom als 'opvolger' van Han Wallaart genoemd. Blom, die vorig jaar nog coach van Parker was maar die functie aan het begin van dit l^asketbaljaar' aan zijn assistent Wallaart overdroeg, zou ge vraagd zijn de selectie ónder zijn hoede te ne men. Volgens de berichten zou Wallaart zijn oude baan, assistent-coach onder Blom, weer zijn aangeboden. Extra doelman voor Brazilië MONTEVIDEO Hoewel dat volgens de reglementen eigen lijk niet is toegestaan heeft Brazilië toch een vervanger voor de geblesseerde doelman Carlos Roberto aan de selectie mogen toevoegen. Vadir Perez zal vandaag tijdens de wed strijd tegen West-Duitsland op de reservebank zitten. Trainer Tele Santana wilde eigenlijk de ervaren Emerson Leao op roepen, maar deze was met va- Engels bekervoetbal LONDEN De resultaten van de derde ronde van het Engelse bekervoetbal zijn: Bolton WanderersNottingham Fo rest 0—1 (na verlenging); Carlisle Mansfield Town 2—1; Chesterfield- Peterborough 1—2; Covertry City Leeds United 1—0; Enfield—Port Vale 3—0; Fulham—Bury 0—0 (na verlenging); Oldham AthleticWim bledon 0—1; Wolverhampton—Stoke City 2—1; Wrexham—West Ham 0— 0 (na verlenging). Russen opnieuw te sterk ENSCHEDE Nederland heeft gister in Enschede de laatste oefeninterlandwcd- strijd tegen de ijshockey- ploeg van de Sowjet-Unie met 8-0 verloren. De periodestanden waren 1— 0. 3—0 «n 40. De doelpunten kwamen op naam van: Sjepe- lev (2), Varnakov, Antipov. Pervoekin, Makharov, Dro- zdetski en Sjalimov. Meer geld op Wimbledon LONDEN Voor het inter nationale tennistoernooi op Wimbledon zijn dit jaar de geldprijzen, die de deelne mers kunnen verdienen, ver hoogd. Het totaal aan prij zengeld is nu 297.796 pond sterling (ongeveer 1,45 mil joen gulden). Het is een ver hoging van ruim 20.000 pond sterling. De winnaar van het herenen kelspel mag rekenen op een bedrag van 21.600 pond ster ling tegen 20.000 in het vorig jaar. De dameskampioene krijgt 19.440 pond sterling (was 18.000). De toegangsprijzen gaan ook fors omhoog. Een plaats in het „Center Court" tijdens de hal ve finales en de eindstrijd gaat bijvoorbeeld 11 pond kosten, tegen 8 pond in 1980.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 17