iscards rote macht ijk* Verkiezings thema ;te worden Marcos wil staat van beleg opheffen Griekenland waarschijnlijk opstandig lid van de EG buitenland LEIDSE COURANT WOENSDAG 7 JANUARI 1981 PAGINA 15 j iRIJS Een van die klimaatsveranderingen die kenmerkend zijn voor het Franse politieke ge- iuren heeft de herverkiezing van president Va- •ry Giscard d'Estaing voor een nieuwe ambtster- jaar, waaraan tot voor kort maar reinig mensen leken te twijfelen, minder zeker emaakt. Vijf maanden voor cie verkiezingen is de ïanier waarop de president zijn formidabel grote ïacht uitoefent, een verkiezingsthema geworden at voor hem nadelig kan uitvallen. Inspelend op e frustaties bij het Franse volk omtrent de politië le stagnatie die de centrumrechtse partijen 22 jaar an de macht heeft gehouden, heeft de presidents- betandidaat van de Franse socialisten, Frangois Mit- iaans errand, Giscard voor de voeten geworpen dat hij Dgieei ich gedraagt als een ongekroonde koning. Naar de in d nening van Mitterrand maakt de president zich in bete penemende mate schuldig aan autocratisch gedrag ;ot n n heeft hij zijn gezag uitgebreid tot een niveau dat de ge oor een democratische samenleving onaanvaard- aar is. of di n een nieuw boek, getiteld „Hier en Nu", haalt lasse litterrand ongemeen fel uit naar Giscards veel vuldige televisie optredens, waarbij het staatshoofd d cteert met de allure van een volleerd toneelspe- jjter. „Soms krijg ik de indruk dat de president ieuw laapt en eet in de televisiestudio's, hij is bijna elke vond op de buis te zien", klaagt Giscards voor- dfiaamste tegenstander. Giscard achter op Mitter rand PARIJS Voor het eerst in de opiniepeilin gen ligt Giscard d'Es taing achter op zijn ri vaal Mitterrand. Als er op dit moment presi dentsverkiezingen zou den worden gehouden, kreeg president Gis card 49 procent en de socialist Mitterrand 51 procent van de stem men. De verkiezingen zijn op 3 en 10 mei dit jaar. De peiling werd uitgevoerd op 18 en 21 december in opdracht van het Parijse dag blad Le Quotidien de Paris. Een maand gele den kreeg Giscard in een peiling van hetzelf de dagblad nog 58 pro cent van de stemmen. Giscard won in 1974 van Mitterrand met een voorsprong van slechts 424.499 stem men. De kern van de beschuldigingen tegen de presi dent is dat hij teveel macht heeft geconcentreerd in het Elysee-paleis, en daarmee de bevoegdheden uitholt van de premier en yan departementen als het ministerie van buitenlandse zaken. De critici voeren voorts aan dat Giscard de vrijheid van in formatie ondermijnt door radio en tv, een staats monopolie, zodanig te manipuleren dat zij een in strument worden ter verwezenlijking van zijn poli tieke doeleinden. Het blad Le Monde vertolkte in een hoofdartikel (met de kop; „De koning in zijn raad") de mening, dat Frankrijk niet langer een democratie genoemd kan worden. „De vaak tot de uiterste limiet door gevoerde constitutionele beschikkingen geven aan het staatshoofd, die een keizer is geworden, be voegdheden die geen tegenwicht geboden kunnen worden", meent het invloedrijke blad. Het doelde in het bijzonder op de grondwet van de vijfde re publiek, ooit ontsproten aan het brein van generaal De Gaulle die Frankrijk wilde bevrijden van de chronische zwakheid van het parletnentaire sy steem zoals .die zich openbaarde in een opeenvol ging van onstabiele coalities, die veelal een kort tot zeer kort leven waren beschoren. Deze laatste aanval van Le Monde begin Vorige maand maakte overigens duidelijk dat zij niet van plan is haar campagne tegen de regering op een la ger pitje te zetten nu deze een gerechtelijke proce dure heeft aangespannen tegen de krant, omdat die in vijf artikelen die in de afgelopen jaren zijn gepubliceerd de justitiële autoriteiten in diskrediet zou hebben gebracht. Schandalen Nu de verkiezingen naderen, is er nog niets ge beurd dat de mist kan wegnemen die hangt rond enige openbare schandalen. Vooral de zaak van de diamanten die Giscard d'Estaing en leden van zijn familie zouden hebben gekregen van Jean-Bedel Bokassa, de keizer van het Centraal Afrikaanse keizerrijk (nu republiek) die vorig jaar werd afge bet, blijft schimmig. Het satirische weekblad Le Canard Enchainé, die de zaak heeft aangezwen geld, achtervolgt de president op dit punt met taaie vasthoudendheid. Het blad meldde eind vorige maand dat functionarissen van het Élysee contact hadden opgenomen met Mitterrand en de leider van de gaullisten Jacques Chirac, die zich naar verwachting ook kahdidaat zal stellen voor het presidentschap, om te proberen de zaak van de Bo- kassa-diamanten buiten de verkiezingsstrijd te houden. Als president weigert Giscard, die toch duidelijk in verlegenheid is gebracht door de kwestie, zich te verdedigen, maar zijn medewerkers hebben al la ten doorschemeren dat de president, als hij zich eenmaal officieel kandidaat heeft gesteld voor een nieuwe ambtsperiode (waarschijnlijk in februari), de handschoen zal opnemen en de beschuldigingen van zijn opponenten op de meest overtuigende wij ze zal weerleggen. stemmen kreeg van mensen die op deze wijze hun teleurstelling in de politiek, in de democratie wil den luchten. Diens programma bevatte onder an dere de punten vrij slapen in het Vondelpark en iedere dag een gratis borrel. Er zijn de laatste tijd enige tekenen geweest dat de populariteit van Giscard tanende is, al lijkt het dat hij niet direct in paniek hoeft te raken in de we tenschap dat de Franse kiezer de afgelopen 22 jaar op beslissende momenten steeds ervoor terugdeins de om zich in politieke avonturen te begeven en centrumrechts in het zadel hield. Verontrustend voor Giscard was het resultaat van de recente tus sentijdse verkiezingen voor zeven vacante parle mentszetels, waarbij van de aanhangers van de president er geen een succes boekte. Een teken aan de wand lijkt ook de weerklank die de komiek Co- luche bij het kiezersvolk vindt. Volgens een on langs gehouden verkiezingsonderzoek zou de clown op 16 pet kunnen rekenen als de verkiezin gen nu zouden worden gehouden. Dat is veel voor een kandidaat die gewoon is op humoristische wij ze de draak te steken met de gevestigde politieke orde en alle politici een pot nat noemt. Zijn hele optreden is doorspekt met anti-politieke sentimen ten en herinnert wat Nederland betreft aan de Amsterdamse zwerver Had-je-me-maar, die voor de oorlog bij gemeenteraadsverkiezingen nogal wat Ondanks de voor Giscard nadelige ontwikkelingen lijkt toch hij de favoriet voor de verkiezingsover winning in mei volgend jaar te blijven, zelfs al hebben de diamantenaffaire en de strubbelingen Le Monde zijn zorgvuldig opgebouwde „image" aangevreten. Zijn kracht ligt in zijn niet aflatende inspanningen voor een grotere rol van Frnakrijk in de wereldpolitiek, waarmee hij appelleert aan het bij de Fransen sterk aanwezige nationale ge voel, en in zijn economisch beleid, dat ervoor ge zorgd heeft dat de Fransen bij de bestrijding van de inflatie en de werkloosheid beter zijn gevaren dan hun rivalen. Bovendien is hij niet een onbe kende. Wanneer de proteststemmen na de eerste ronde zijn vergeten, zal het Franse electoraat in de tweede ronde waarschijnlijk toch weer op zeker spelen en hem zijn stem geven. Dat was tenminste ook de tendens in de verkiezingen voor de natio nale vergadering in 1978. Weinig politieke com mentatoren verwachten dat de komende presi dentsverkiezingen een ander beeld te zien zullen geven. OPPOSITIE FEL GEKANT TEGEN LIDMAATSCHAP ziel' Som vach ATHENE De eerste dag van het nieuwe jaar was tevens Griekenlands eerste dag als volwaardig lid van de EG. Maar on danks de in heel Grieken land vrolijk wapperende vlaggen van de tien lid staten is lang niet ieder een blij met de nieuwe status. Net als in Enge land is en blijft de EG een omstreden politieke kwestie, maar in tegen stelling tot Engeland waar zowel onder de con servatieven als onder de socialisten voor- en tegen standers van het lidmaat schap van de EG te vin den zijn, is de mening over het lidmaatschap in Griekenland zeer partij- gebonden. De regerende Nieuwe Democratische Partij lijkt, samen met enkele splinterpartijtjes, in zijn geheel voorstander van toetreding. Maar de twee grootste oppositie partijen, de Pan-Hellenis- tische Socialistische Be weging (Pasok) van An dreas Papandreou en de Moskou-gezinde commu nisten zijn tegen. Dit kan van groot belang worden omdat er binnen elf maanden verkiezingen ge houden moeten worden en de populariteit van de rege ring is tanende, terwijl die van de oppositie in ras tempo stijgt. De meeste Grieken zien toe treding tot de EG als een sprong in het duister en de regering die de EG in vele toonaarden heeft bejubeld, heeft nagelaten uit te leggen waarom dat zo is. Met een in flatie van 26 procent hebben de autoriteiten het niet nodig gevonden de bevolking uit te leggen wat het lidmaatschap betekent voor prijzen, banen, industrie en landbouw. De daaruit voorvloeiende onze kerheid bleek overduidelijk uit een onlangs gehouden opiniepeiling die uitwees dat slechts 40 procent van de be volking vond dat toetreding tot de EG een goed idee was. Opvallend was dat eenderde van de aanhangers van anti- EG partijen voorstander was van toetreding. Pasok-leider Andreas Papandreou, op de foto met zijn dochter, was eens een fel tegenstander van de EG. Inmiddels lijkt hij zijn toon te hebben gematigd. De oppositie is al even geslo ten over de werkelijke gevol gen als de regering. De EG is slecht, zo zegt Pasok, omdat het een organisatie is van monopolistische kapitalisten die Griekenland voortdurend zullen verwijzen naar het tweede plan. En afgezien daarvan zou Brussel grote zeggenschap krijgen over de nationale economie waardoor een toekomstige Pasok-rege ring niet in staat zou zijn uit voering te geven aan zijn plannen om de economie te „socialiseren". Pasok zegt dat de EG gewoon een ander door Amerika ge domineerd Westers front is, net zoals de NAVO, maar hoewel dit de officiële lijn is, is wellicht een teken aan de wand dat Papandreou zelf tot nu toe een opmerkelijk stilte over zijn houding ten aanzien van de EG in acht heeft ge nomen. Algemeen wordt in Athene aangenomen dat Papandreou, eens fel tegenstander van toetreding, langzaam maar zeker van gedachten veran dert. Hoewel de Griekse op positieleider dit in alle toon aarden ontkent, liet hij, toen hij een paar weken geleden in Londen was, doorscheme ren dat hij, mocht hij premier worden, waarschijnlijk niet het lidmaatschap zonder meer zou opzeggen, maar dat hij in navolging van Enge land de voorkeur zou geven aan keiharde onderhandelin gen voor betere voorwaar den. In het verleden heeft Papan dreou gezegd dat een Pasok- regering een referendum zou houden. Zou dat referendum een negatieve uitslag opleve ren voor de EG, en in Grie kenland is het nog nooit voorgekomen dat de uitslag van een referendum inging tegen de wil van de regering, dan zou hij het lidmaatschap opzeggen en onderhandeling beginnen over een lossere re latie zoals ook Noorwegen heeft gekregen nadat de No ren zich in september 1972 te gen lidmaatschap van de EG hadden uitgesproken. Donkere wolk Een dergelijk vooruitzicht is een donkere wolk aan de Griekse politieke horizon. Een regering met Papandre ou als premier zou de eerste linkse regering sinds jaren zijn, een radicale koerswijzi ging in een land waar de burgeroorlog nog vers in het geheugen ligt bij de gevestig de burgerij. Volgens de grondwet kan het besluit om een referendum te houden alleen genomen wor den door het staatshoofd. Maar president Constantine Karamanlis heeft als geen ander gepleit voor toetreding tot de EG en zal dus waar schijnlijk weigeren aan de wens van de oppositie te vol doen. Het resultaat zou een constitutionele crisis zijn waarbij de regering-Papan- dreou zou aanvoeren dat Ka ramanlis is gekozen door een parlement dat bij de verkie zingen door het kiezersvolk naar huis is gestuurd. In een toespraak die hij eind november heeft gehouden leek Papandreou zich al wat voorzichtiger op te stellen. Toen hem werd gevraagd wat er zou gebeuren als het staatshoofd een verzoek om een referendum zou afwijzen, antwoordde hij: „Onze eerste prioriteit is een referendum. We weten heel goed dat zo'n referendum er misschien niet komt en als de president van de republiek een referendum weigert, resten ons twee mo gelijkheden. We kunnen op nieuw onderhandelingen be ginnen of we kunnen begin nen de regels te schenden, zoals ook Engeland met zo veel succes heeft gedaan". Het vooruitzicht van nieuwe onderhandelingen met Grie kenland, terwijl de bespre kingen met Spanje en Portu gal in volle gang zijn, zal de Eurocraten in Brussel niet doen juichen, maar alles is beter dan dat Griekenland zich terugtrekt. GEORGE COATS/ THE GUARDIAN Brood oorlog in Frankrijk PARIJS De „brood- oorlog", die sedert meer dan anderhalve maand in Zuid-Frankrijk woedt en op sommige plaatsen bijna tot onge regeldheden heeft ge leid, heeft zich uitge breid tot het noorden van het land. De zoge naamde broodoorlog begon op 17 november in het Zuidfranse La Ciotat, toen een plaat selijke bakker aankon digde de „baguette" of „flute", het meest gang bare type van stok brood, tegen 1 franc te verkopen in plaats van tegen de min of meer gebruikelijke prijs van 1,70 franc. Hij gaf te verstaan dat deze laat ste prijs kunstmatig opgedreven was. Volgens de bakker kan elke bakker die niet bang is zijn handen uit de mou wen te steken, behoorlijk zijn kost verdienen door de baguette of flute tegen 1 franc te verkopen. Het succes van de bakker was groot. Hij verkocht ongekende hoeveelheden brood en moest overuren maken om aan de vraag te voldoen. Zijn collega's in Zuid-Frankrijk wachten tot de inventieve bakker „zijn nek zal breken", maar in Noord-Frankrijk heeft hij navolgers gevon den, alsook bij supermark ten die met bakkers ak koorden hebben gesloten de broodprijs drastisch te verlagen. Niet alle goedkope bak kers konden hun strijd volhouden. Sommigen werden door afgunstige collega's bedreigd. Daar naast kreeg de pers te ho ren dat er te veel aandacht aan de broodoorlog was besteed en de indruk was gewekt dat duurdere bak kers slechts dieven en op lichters zijn. Overigens is er officieel geen vasgestelde brood prijs. Begin 1978 stelde men een prijs voor van 1,25 franc, maar deze plan nen werden enige tijd la ter ingetrokken en de prijs van brood vrijgegeven. De Filipijnse president Marcos heeft in december aangekondigd dat hij de al acht jaar durende staat van beleg wil opheffen. Zijn vele tegenstanders, die Marcos aanzien voor een regelrechte dictator, zijn echter allerminst van de goede bedoelingen van Marcos overtuigd. Wil het onderdrukkende regi me goede sier maken ter gelegenheid van het aanstaande bezoek van paus Paulus Johannes-Paulus II of geeft de economische situatie inderdaad aan leiding tot opheffing van de staat van beleg Guardian-correspondent Paul Quinn-Judge belicht de situatie ter plaatse. HERVORMINGEN OP DE FILIPUNEN MET ARGWAAN BEKEKEN MANILLA De aankondiging van presi dent Marcos dat de staat van beleg op de Filipijnen na acht jaar wordt opgeheven, is door de eilandbewoners met verbazing en twijfel ontvangen. Vele Filipijnen wei geren het te geloven en vermoeden een valstrik. Wat de veranderingen precies gaan inhou den is nog niet bekend, maar uit alles blijkt dat president Marcos geenszins van plan is zijn machtspositie af te staan. De president heeft laten doorschemeren dat er omstreeks 1984 parlementsverkie zingen gehouden zullen worden. Tevens heeft hij beloofd om de vrijheid van pers en vergadering te herstellen. Verder heeft hij de militaire tribunalen afgeschaft en een groot aantal politieke gevangenen vrijgelaten. Maar aan bijna alle beloften van de president kleven beperkingen. De Mediaraad die de af gelopen acht jaar de persvrijheid heeft be knot door publicaties afhankelijk te maken van vergunningen, blijft gewoon voortbe staan. De drie voornaamste dagbladen op de Filipijnen zijn alle eigendom van naaste me dewerkers van de president. Vrijheid van vergadering bestaat zolang tij dens de vergaderingen geen plannen tot „op stand of verzet" worden gesmeed en sommige politieke gevangenen zullen niet worden vrij gelaten, zoals de vermeende leiders van de ondergrondse Communistische Partij van de Filipijnen en zijn militaire vleugel, het Nieu we Leger van het Volk, terwijl het proces te gen de voormalige senator Benigno Aquino, die nu in ballingschap is in de Verenigde Sta ten, voortduurt. De staat van beleg wordt niet opgeheven in gebieden in het zuiden waar de Islamitische bevolking in verzet is gekomen. En nog be langrijker is dat het regeren per presidentieel decreet en het militair afdwingen van de orde mogelijk blijven. Maatregelen en instrucliebrieven die door de president sinds 1972 zijn uitgevaardigd, blij-' ven van kracht tenzij de president anders be slist. Het Zesde Amendement op de grondwet dat werd afgekondigd tijdens de staat van be leg, staat de president toe te regeren per de creet. Gevangenen kunnen zonder vorm van proces worden vastgehouden als ze worden verdacht van samenzweringen tegen de rege ring en Marcos zelf zal bepalen wanneer dat het geval is. In een toespraak voor de strijdkrachten zei de president dat de veranderingen niet bete kenden dat de regering van plan was „het le ger te ontheffen van zijn taak toe te zien op veiligheid van de natie en de orde op straat". In plaats daarvan gaf hij de militairen op dracht „op hun post te blijven en door te gaan met hun werkzaamheden". Het hoofd van de katholieke Kerk op de Fili pijnen, kardinaal Sin, aartsbisschop van Ma nilla, die vaak felle kritiek heeft geleverd op de staat van beleg, zal, naar verluidt nu een „afwachtende" houding innemen. Een andere geestelijke suggereerde echter dat president Marcos helemaal de staat van beleg niet wil opheffen, maar „slechts een face-lift wil ge ven met het oog op het bezoek van de paus". De oppositie op de Filipijnen die de afgelopen acht jaar bijna niet van zich heeft laten ho ren, werd door de verklaring overvallen. „Het is een farce", zei de ex-senator Roxas, een van hun leiders. „Hij heft de staat van 'beleg op, maar hij houdt het Zesde Amende ment. Het stelt allemaal niets voor". In Manilla wemelt het van de geruchten dat vertegenwoordigers van president Marcos ge probeerd hebben tot een akkoord te komen met enkele oppositieleiders, onder wie Salva dor Laurel, ook een ex-senator. Ondertussen is mevrouw Imelda Marcos te ruggekeerd uit de Verenigde Staten waar ze heeft gesproken met stafleden van Reagan en Filipijnse dissidenten. Mevrouw Marcos wilde niet al te veel loslaten over haar gesprekken met de oppositie, maar ze zei dat de dissiden ten hadden beloofd geen bomaanslagen meer te plegen. De officiële reden die wordt aangevoerd voor de opheffing van de staat van beleg is dat de economie nu weer „sterk en dynamisch" is en dat de bedreigingen voor „vrede en veilig heid" zijn uitgeschakeld. Buitenlandse waar nemers wijzen er echter op dat de economi sche groei te wensen overlaat. In Manilla wordt druk gespeculeerd over de beweegredenen van Marcos. Een versie luidt dat de president ziek is en dat de Verenigde Staten hem dwingen zijn regime acceptabeler te maken en verder zouden de bomaanslagen van ontevreden liberalen, waardoor Manilla de afgelopen weken constant is geteisterd, Marcos doordrongen hebben van de enorme omvang die het verzet tegen zijn regime heeft aangenomen. PAUL QUINN-JUDGE/THE GUARDIAN

Leidse Courant | 1981 | | pagina 15