Distributie van drinkwater nog weken doorgaan Kinderen zijn een weelde Inkomsten uit reis verkeer in 1980fors gestegen Kerk zwijgt over eventuele nietigverklaring huwelijk Irene Msfe jiujj'j - 03SBS2Ö )weer If P'^khol BINNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JANUARI 1981 PAGINA 9 (Vervolg van de voorpagina) Ontheffing van het gisteren ingevoer de voorlopige verbod op het gebruik van het ontsmettingsmiddel, hangt waarschijnlijk af van het plaatsen van nieuwe waterleidingen, zo deelde de heer Walma desgevraagd mee. Hij voegde eraan toe dat de distributie van flessen zuiver drinkwater de eers tkomende vijf, zes weken zeker zal doorgaan. De heer J. Boogaarts, hoofd technische dienst van de „Tien Gemeenten": „De hele zaak moet niet overdreven worden. De hoeveelheden die gevonden worden leveren geen gevaar op voor de gezondheid en er is helemaal geen probleem wanneer het water goed in de leidingen door stroomt. De microgrammen, want om die hoe veelheden gaat het, zijn er dan zo uitgespoeld. Vergeet niet dat de wetenschap pas sinds een jaar over de apparatuur beschikt om die gerin ge hoeveelheden op te sporen. De tuinders ha len dan ook hun schouders op en lachen wat, we gebruiken dit ontsmettingsmiddel toch al twaalf jaar, zeggen ze dan", aldus de heer Boog- aart. Volgens hem is eventuele besmetting van het hoofdwaterleidingnet in Pijnacker gering, aangezien men er beschikt of een keerklep, die er voor zorgt dat gebruikt water nooit opnieuw in het leidingnet komt. in toe oorko Rippe iedet iVrOo VOORSCHOTEN Neder land heeft het afgelopen jaar voor het eerst sinds ja ren weer meer geld verdiend aan buitenlandse toeristen. Alhoewel het tekort op de reisverkeersbalans steeg tot les miljard gulden (1979 5,2 miljard) hebben de inkom sten uit het reisverkeer de drie miljard gulden over schreden. Dat heeft dr. M. C. Tideman, directeur van een adviesbureau voor horeca en toerisme berekend. Tussen 1973 en 1979 werd, stelt Tideman, ieder jaar voor totaal 2,7 miljard aan goederen en diensten aan buitenlandse toeristen verkocht. En dat ter wijl het prijspeil in Nederland die zes jaar met ruim 50 pro cent steeg. In prijzen van 1973 derhalve een verlies van circa 1,8 miljard gulden. De plotselinge stijging in 1980 met ruim 20 procent, is vol gens Tideman te danken aan de relatieve prijsdaling in ons knd ten opzichte van andere Europese landen. Hierdoor werd Nederland goedkoper voor buitenlandse toeristen. Alleen voor Duitsers gaat dat verhaal niet op, aldus Tide man, omdat de prijsstijgingen in dit land nog achterbleven bij de prijsstijgingen in Neder land. Tevens debet aan de grotere ontvangsten uit het buitenland is volgens Tideman de „haus se" van congressen in ons land. Het in 1979 met over heidssteun opgezette congres- bureau heeft wat dat betreft succesvol gewerkt, aldus de deskundige. Textielbedrijf over de kop BREDA Het bedrijf dat in 1966 als eerste in Neder land t-shirts op de markt bracht, Holiday Textiles uit Breda, is over de kop. Alle 117 werknemers is ontslag aangezegd. Hollandia Holding, het textielbedrijf deel uit maakt, heeft een faillissement saanvraag ingediend. Volgens directeur Tebbe heeft het Bre dase bedrijf, dat onder meer de truitjes voor de wereldkam pioenschappen voetbal in 1978 en de Olympische Spelen van 1980 maakte, vorig jaar een verlies geleden van anderhalf miljoen gulden. In de eerste zes maanden werd nog een half miljoen winst geboekt. UTRECHT/HAARLEM/SOESTDIJK De rooms- katholieke kerk zal geen mededelingen doen over een eventueel kerkrechtelijk onderzoek dat moet leiden tot de nietigverklaring van het huwelijk van prinses Irene van Oranje en Karei Hugo de Bour- bon-Parma. Ook wanneer de kerkelijke rechtban ken tot de conclusie komen dat het huwelijk nooit gesloten had mogen (de kerk kent geen echtschei ding in de zin van de burgerlijke wet) worden daar over geen mededelingen gedaan. „In dergelijke ge vallen wordt de uitspraak alleen ter kennis ge bracht van de betrokkenen. Het is aan hen om daarover eventueel aan derden mededelingen te doen. Wel komt er een aantekening in de (overigens niet openbare) doopboeken waarin zij staan geregi streerd", aldus stelt pater dr. O. Ter Reegen, de offi- ciaal van het aartsbisdom Utrecht desgevraagd in een reactie op berichten, dat de kerkrechtelijke pro cedure die moet leiden tot de nietigverklaring van het prinselijke huwelijk zich in een vergevorderd stadium bevindt. Pater Ter Reegen wil deze berichtén „ter bescherming van de privacy" bevestigen noch ontkennen. Op Soestdijk gaat men iets verder. Daar wordt inmiddels toegegeven dat er moeilijkheden met het huwelijk van Irene zijn en dat de affaire is aangekaart bij pater Ter Reegen. De zaak zou volgens geruchten inmiddels in tweede instantie dienen bij de officiaal van het bisdom Haar lem, drs. M.J. de Groot, die dit overigens pertinent ontkent. Soestdijk vraagt zich danook af of Haarlem nu al bij de zaak betrokken is. De rechtelijke procedure die moet leiden tot de nietigverklaring van een rooms-katholiek huwelijk wordt overigens vaker op gang gebracht dan in brede kring wordt aangenomen. De zes officialen in Nederland (elk bisdom behalve Groningen telt een dergelijke functionaris die gespecialiseerd is in het kerkelijk recht) kregen, aldus pater Ter Reegen, vorig jaar 132 gevallen voorgelegd. Hoevèel daarvan uiteindelijk leidden tot nietigver klaring van een huwelijk weet hij niet. Wel dat het aantal pro cedures de afgelopen tien jaar vergeleken met de jaren daarvoor sterk is toegenomen. Volgens hem komt dat doordat men in steeds bredere kring op de hoogte raakt van de te volgen proce dures. De officialen in Nederland hebben daartoe overigens zelf bijgedragen. Zij hebben al dan niet met instemming van hun bisschop op ruime schaal de nota Huwelijk en Gezin ver spreid waarin hieraan aandacht wordt besteed. Wanneer een van de huwelijkspartners of beiden een einde wil laten maken aan de echtverbintenis kunnen zij dit aankaarten bij de officiaal in hun bisdom. Die benoemt drie rechters (onder wie meestal de officiaal zelf) en een zgn. Defensor Vinculi (ver dediger van de huwelijksband). Een van de rechters treedt op als rechter van instructie, die het onderzoek leidt, betrokkenen en getuigen hoort, e.d. Nadat het rechtscollege de zaak heeft be studeerd doet de officiaal uitspraak. Tegen deze uitspraak kunnen de betrokkenen in beroep gaan. Bij een positieve uitspraak gaat de Defensor Vinculi in elk geval in beroep. De zaak dient dan vervolgens in tweede instantie bij de officiaal van een ander bisdom. In Nederland is dat altijd die van Utrecht. Wanneer de zaak in eerste instantie in Utrecht heeft gediend dan dient de zaak in tweede instantie voor de ker kelijke rechtbank van het bisdom Haarlem. In tweede instantie wordt overigens alleen nagegaan of er in eerste instantie proce dureel juist is gehandeld. Blijkt dat het geval dan wordt de uit spraak bevestigd en is de nietigverklaring al dan niet een feit. Met de hele gang van zaken is doorgaans een klein jaar gemoeid. Bij een negatieve uitspraak kunnen de betrokken dan alsnog in beroep gaan bij de kerkelijke rechtbank in Rome, de zgn. Rota, waar de zaak opnieuw wordt bestudeerd. Dit komt echter vrij zelden voor. Bij een nietigverklaring van een huwelijk blijven de kinderen die uit dat huwelijk zijn geboren overigens wettig en wel omdat zij geboren zijn uit een „vermeend huwelijk". Dat zou dus ook gelden voor de kinderen van Irene en Karei Hugo. Dat de prin selijke zaak eventueel dient in Utrecht en niet in Rome, waar op 29 april 1964 ten overstaan van kardinaal Giobbe het huwelijk werd gesloten, wordt verklaard uit het feit dat de betrokkenen daar niet woonachtig zijn. Prinses Irene verblijft sinds kort op paleis Soestdijk, dat ressorteert onder het aartsbisdom Utrecht. Herstel Holiday Inn in vV, Utrecht gestart Deze week zal een start worden gemaakt met de nieuwbouw- werkzaamheden van het door brand getroffen Holiday Inn hotel in Utrecht. De sloop, die door de storm van het afgelopen weekeinde is vertraagd, duurt tot woensdagavond. In de nacht van. 30 op 31 december werd het bovengedeelte van het hotel, waaronder een bar en een zwembad, door brand verwoest. Gisteren waren weer elf verdiepingen van het hotel voor gebruik gereed. HOGE AMBTENAAR ONDERWIJS: 'Delegeren schept minder risico's' DEN HAAG De deskundigheid en loyali teit van de medewerkers op de ministeries zijn groot genoeg om taken en beslissingen aan hen over te laten. De risico's zijn veel kleiner, dan wanneer de overbelaste politie ke of ambtelijke top die beslissingen neemt". Dit zei dr. G. H. Scholten als hoogste ambtenaar van het ministerie van onderwijs en weten schappen gisteren in Den Haag in zijn nieuw jaarstoespraak. Te veel wordt op het ministerie afgedaan door de poltieke top of hoog in de ambtelijke hiërarchie. Tijd voor rustig beslissen over hoofdlijnen en voor coördinatie op wezen lijke punten is er weinig, aldus dr. Scholten. De mensen hebben veeI weg van een luchtballon: stuk voor stuk lijken het hoogvliegers. Maar prik ze niet door, want dan gulpt de lef er in stromen uit en vervallen ze weer tot de hobbezak van alle dag. Neem nou mijn broer Hans. Die is indertijd met vereende krachten en smartelijk afzien van de overige gezinsleden opgetild naar een doktersbul en sindsdien fungeerde hij in onze familie als het medicinale orakel, dat met grote deskundigheid de klachtenbus van zijn naaste verwanten leegde. Vader had overigens liever gezien, dat hij op het conservatorium was gegaan, wat logisch gedacht was, want je kunt je zoon op verjaardagen immers wél een walsje van Chopin laten spelen, maar niet na de eerste ronde bitterballen een chirurgische ingreep laten verrichten. Zo van: „Ach Hans, doe me een lol en wip bij tante Door effe d'r blindedarm eruit". En de hele familie er uiteraard bewonderend omheen en tegen elkaar zeggen: Tsjonge, tsjonge, wat doet die jongen dat toch keurig". Hierbij moet worden aangetekend, dat vaders enige oogmerk bij de opvoeding van zijn kinderen de verwezenlijking van zijn eigen, veelal nimmer gehonoreerde ambities was. Daarbij zag hij zijn pedagogische taak ook bij voorkeur van de zakelijke kant. Om die reden moedigde hij zijn kroost met bijkans stotend enthousiasme aan om een vak te kiezen, waarvan hij op korte termijn het vruchtgebruik kon incasseren. En dat lukte nog vrij aardig ook, want tegen de tijd dat de jeugdpuistjes in zijn gezin waren uitgewoed beschikte hij over een arts, een pater met volledige aflaat-bevoegdheid en een journalist, die volgens hem bij voortduring China voor de laatste keer waarschuwde, maar die in feite op tobberige basketbalschoenen de feestavondjes van „Kunst naar kruis" en de „Jonggezellen" afliep. In elk geval meende hij op die manier zowel zijn geestelijk als zijn lichamelijk welzijn op non profit-basis veilig te hebben gesteld. Wat dat betreft leek hij nog het meest op de Coöp: als het even kon deed ie alles in eigen beheer. En slechts het beperkte aantal kinderen, waarover hij kon beschikken, weerhield hem ervan om ook nog een eigen groenteman, een eigen warme bakker en een eigen hartelijke reisagent aan zijn rente op rente-gevend nageslacht toe te voegen. Vader koesterde zich zo enkele jaren uiterst behaaglijk in de schaduw van zijn gekwalificeerde zoons, totdat moeder op een achternamiddag in januari pijn in haar linkerzij kreeg. Ze zag het kapseizend nog een dagje aan, maar toen het ziektebeeld er niet beter op werd legde ze zuchtend spons en dweil terzijde en riep ze: „Ik ben toch bang dat de dokter moet komen, Ernst'". Vader schudde glimlachend zijn grijze manen en sprak: „Daar komt niks van in Stientje. De dokter kan wat mij betreft doodvallen, want voor dat soort kleinigheden heb ik toevallig mijn eigen zoon, die er zijn hand niet voor omdraait. Ik heb zeven jaar voor die knul krom gelegen en mag ik dus eindelijk eens wat revenuën zien?". Hij pakte de telefoon en belde Hans uit zijn fondsspreekuur. Een half uur later parkeerde Hans zijn overdreven limousine reeds op het pleintje tegenover de kerk en tilde hij uit de achterbak de vetlederen tas met koperen handgreep, waarvoor moeder ruim drie jaar de puntjes had gespaard, die ze van meneer Spar bij haar boodschappen kreeg. Hij was wat gehaast, zei hij, een vracht bevallingen en nog wat kreupele bejaarden, die hij met een opbeurend woord van het gas moest zien te houden. Vader nam hem op de overloop even apart en zei op gedempte toon: „Je moeder heeft erge pijn, Hans". „Ah, juist", was het antwoord. Het klonk wat ongeïnteresseerd, zoals je ook „ah juist" roept bij de mededeling, dat er in het Westland methyl-bromide in het drinkwater is gevonden, als je zelf in Deventer woont. Moeder lag op de driezitsbank in de achterkamer en kwam na de begroeting gelijk tot zaken. Het zit hier, Hans. Hoe gaat het met Trees en de kinderen?". „U moet de hartelijke groeten van ze hebben", zei hij met tegenzin, terwijl vader intens tevreden terzijde toekeek met zo'n blik van: „Nou, wat zei ik je: een goede opvoeding is nooit weg". Hans staarde naar de plek die moeder aangewezen had en vroeg na enig talmen: „Weet u dat echt zeker, moeder. Heeft u daar pijn?". Moeder meende stellig te weten, dat het inderdaad op de aangegeven plaats scheef zat. „He, wat is dat nou jammer", zei Hans hoofdschuddend, „als het wat hoger zat, al was het maar een centimetertje of zo, dan kon ik U gelijk zeggen, wat het is. U weet het toch pertinent zeker, he?". „Misschien zit het ook wel een centimetertje hoger of lager", schipperde vader, want hij was een man die bij het botsen der meningen graag zijn eigen mening inleverde. „Hoogst merkwaardig", zei Hans, zijn catastrofaal onbenul nog een wijle rekkend, „dus U weet zeker, dat het daar en nergens anders zit?". Uiteraard hield moeder voet bij stuk, want sjacheren was nooit haar sterkste kracht. „Ik heb namelijk geleerd", probeerde Hans voorzichtig, „dat een mens daar godsonmogelijk pijn kan hebben. Daar zit namelijk niks moeder". „Ik heb daar toch echt pijn, hoor", bekende moeder berouwvol. Hans keek haar bedremmeld aan als een kind, dat bij het gappen van een kwartje uit moeders beursje op heterdaad betrapt is. „Nou, wat denk je ervan?", drong vader korzelig aan want hij zag alleen die berg lesgeld voor zich. Het was even doodstil. Toen zei Hans op vliesdunne toon: „Ik geloof, dat u beter een dokter kunt laten komen, pa". Schielijk stortte hij zich daarna in het trapgat, het Waterloo van zijn afgang als een molensteen achter zich aan zeulend. Vanaf dat moment heeft vader zijn kinderen met intens wantrouwen gevolgd. Hij zei het nooit midden in je gezicht, maar je hoorde hem bijna denken: Het zal mij benieuwen, wat dat joch presteert, als puntje bij paaltje komt". Toen hij vlak voor zijn dood door zijn priesterzoon in het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam bezocht werd, leek hij blij verrast. Maar het zou me toch niet verwonderen, als achteraf blijkt, dat hij op dat moment somber heeft gedacht: „Nou, het zal mij benieuwen, wat ie daarboven voor me heeft kunnen regelen met de Grote Middel eeuwen in Harderwijk Het nieuw jaar is net begonnen, maar Harderwijk heeft de eerste feestelijkheden ter gelegenheid van het 750-jari- ge bestaan al achter de rug. Gisteren gaven burgemeester Boeyen en de wethouders in middeleeuws kostuum acte de présence op de nieuwjaarsre ceptie. De ge meenteraad zal dit jaar enkele malen in midde leeuwse dracht vergaderen. Verkoop Iglo gelijkgebleven UTRECHT De verkoop van het totaalpakket van Iglopro- dukten heeft volgens Unile ver, landelijk gezien geen na delige invloed ondervonden van de vergifitiging met ni- triet van pakken Iglo-nassi, die de dood veroorzaakte van twee Venrayse vrouwen. Al leen in Limburg liep de ver koop iets terug. Uit het onderzoek van de poli tie is gebleken, dat de zes pak ken Iglo diepvries-nassi met nitriet vergiftigd zijn door een lek in de koelwagen, waarin ze werden vervoerd. Volgens Unilever worden in totaal acht koelwagens, waarin nitriet wordt toegepast voor de koe ling, pas weer in gebruik ge nomen als daarvoor vervan gende koelvloeistof is gevon den. De bewuste koelwagen van Iglo wordt overigens door de politie in Venray nog vast gehouden. Vooruitzicht voor donderdag 8 januari: Perioden met zon en afnemend buiig. Lichte vorst in de nacht en ochtend. Weersvooruitzichten in cijfers voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Den Helder sneeuw Z Limburg geh.bew. 15 4 0 Min.temp. omstreeks -3 gra den. Max.temp. omstreeks 2 graden. Klagenturt onbew. Kopenhagen onbew. 3-2 0 - -20 Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 pro- 14 -3 0 Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. 13 2 0 5 'l 0.2 Weersgesteldheid van gisteren Weer Ma* Min Neer- 7 -1 0.3 A t d egeob 1 ,ll£ Casablanca onbew* 15 3 0 18 14 0 Eelde" zw!bew. 3-2 3 Eindhoven sneeuw- ™Tv!v X 17 10 0 Mazelen-explosie onder niet- ingeënte kinderen UTRECHT In Capelle aan de IJssel heeft zich in november een explosie van mazelen voorgedaan onder kinderen die om godsdien stige redenen niet tegen deze ziekte waren ingeënt. Dit blijkt uit een overzicht van de in de maand november bij de geneeskundige hoofdin spectie van de volksgezond heid aangegeven gevallen van infectieziekten. Een huisarts in de Zuidhollandse gemeente gaf acht gevallen van mazelen aan. Het betrof kinderen van een tot acht jaar. Geen van hen was ingeënt. Volgens de huisarts hadden in de desbe treffende wijk van het dorp wel enkele honderden kinde ren uit gezinnen van mensen die zich principieel niet laten inenten de mazelen. Slechts enkelen daarvan kwamen bij de dokter. Op de kleuterschool was de helft van de kinderen absent Doris Day wil scheiden LOS ANGELES De Ameri kaanse zangeres en actrice Do ris Day heeft een eis tot echt scheiding ingediend tegen haar vierde echtgenoot, de za kenman Barry Comden. Hun huwelijk werd in 1976 geslo ten, maar na drie jaar gingen zij al uiteen. De 56-jarige Doris Day baseer de haar eis op „onverzoenlijke tegenstellingen". Zij heeft naam gemaakt door films als „Pillow talk", „Lover come back" en „Calamity Jane".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9