Gemeenteraad akkoord met plan Stevenshof Het antwoord is: William I Byrd"; goed voor i prinsheerlijk a capella zingen VEEVOEDERBEDRIJF SCHRAMA MAG VOORLOPIG BLIJVEN WAT DOE JE, ALS JE IN EEN KAMERKOOR BUITEN BOORD VALT? LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JANUARI 1981 PAGINA 5 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tégen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. restaureerd-orgel-op-weg van de Hartebrugkerk, zou „William Byrd" best willen ontvangen, zegt hij nu al; omdat hij weet welk ver fijnd genoegen er uit kan gaan van een „ingedamd" vocaal ensemble dat goed met a capella-schoonheid weg weet. Een nieuw koor(tje), zeker; maar geen concurrentie voor de grote al bestaande mannen- of gemengde ko ren die in en rond Leiden opereren en daar hun voor treffelijke, niet te vervan gen werk doen. Het zou ge weldig zijn, als dit muzika le, zelfs tentendieuze vuur, aangestoken zou kunnen worden. A capella zingen, drijven op de menselijke stem, is een parel van de toonkunst; net zoals „ka mermuziek" puur blijft bin nen het grote, universele muzikale kunnen. Laat dat stelletje onder Van der Meel z'n gang maar gaan. Zelf zegt Nico: „Je moet regel matig de spanning voelen: je moet voor publiek zingen. Dat gevoel hebben is goed voor een koor dat in actie wil blijven". „Williar/i Byrd" zal zich moeten kunnen bewijzen, maar het bestaande enthou siasme is al een opwekken de prelude tot wat kan ko men. Je kunt. allicht, als- koorliefhebber, zeggen: leuk; ik ben benieuwd! Het ensemble „zit" nog niet vol. Men verwacht enige aanloop. Daartoe kunnen ongetwijfeld de komende audities dienen. Deze „hoor zittingen" worden gehou den op zondag 11 januari en zondag 18 januari. Gegadig den voor alle stemsoorten zijn van harte welkom. Zang- en/of koorervaring is wel gewenst. Een „beetje kunnen zingen" is dus niet voldoende. Ik schreef al eerder: „William Byrd" heeft pretenties, maar dat is in dit geval een erg goed" uitgangspunt. Plaats der au dities is nog niet bekend. Men belle bij enige belang stelling eerst 071-41 32 23. of 12 66 08. Dan zullen Ni- colien of Marijke de aspi rant-leden van „William Byrd" wel vertellen, waar de stemmen verheven kun nen worden. Wat mij be treft: ik wacht verder, met veel belangstelling, Belachelijk Het college ging ook akkoord met het voorstel van de PvdA om in de Dobbewetering woonboten toe te staan. Wethouder D. Tesselaar stond daar scep tisch tegenover, „ik vind het redelijk belachelijk om woonboten over land naar die sloot te bren gen", aldus Tesselaar. CDA en VVD stemden te gen de PvdA-motie. Het college zegde verder toe de toekomstige bewoners tijdig bij de inspraak te betrekken en de raad nader te informeren over de toepassing van stadsverwarming in Stevenshof. De moties van de PSP om zoveel mogelijk sociale woningbouw te realiseren werden door alle par tijen afgewezen. Een ammendement van de VVD om het college niet de bevoegdheid te geven de bestemming van een groenstrook langs de Rijnoe ver te wijzigen in woonbestemming haalde het met overgrote meerderheid. Alleen de PvdA wet houders Tesselaar (huisvesting) en Van Dam (on derwijs) stemden tegen. De raad zal in een later stadium een bijstellings plan op tafel krijgen waarin nader wordt uiteen gezet hoeveel woningen in een bepaalde categorie kunnen worden gebouwd. iJKELI - Het is eigenlijk niks gedaan, dat als je wilt zingen je een koor uitgebonjourd wordt, omdat een leeftijdslimiet is bereikt en omdat je verder bovendien buiten een status valt. Daarom is er zeer bin nenkort een nieuw koor te verwachten, dat binnen Leiden domicilie zal kiezen maar in feite voor de „hele streek" is. Dat gaat het „William Byrd Vocaal En semble" worden; ter sterkte van ongeveer vijfentwintig motetteraars en motette- raarsters, althans jonge mensen die zich willen gaan toeleggen op het a capella zingen (zonder instrumenta le begeleiding derhalve) van vocale muziek, waaron der een indrukwekkend aantal motetten. Weer in koor in Leiden? Jawel, maar dan één van een „an der" karakter. Nico van der Meel, 24 jaar en leider van het nieuwe ensemble: „A capella zingen, dat willen we doen, dat gebeurt nog veel te weinig". Nico van der Meel dirigeert nu ruim drie jaar het Ka merkoor van Collegium Musicum, het studentenor kest. Hij is ook cantor-orga nist (directeur vindt hij een vervelend zakelijk woord) aan de Antonius Abt-kerk in Scheveningen. Over de toonladders kroop hij om hoog via cursussen van de Federatie Nederlandse -Zan- gersbonden en bereikte daarmee een niveau dat te vergelijken valt met een praktijkdiploma: Daarom heen (hij is met een paar andere koren in de weer) heeft hij ook nog de nodige ervaring opgedaan. Van der Meel studeerde en nog wel een beetje in Leiden wiskunde, „maar dat is bij zaak geworden; muziek zal voor mij nummer één blij ven", weet Nico van der Meel heel zeker. Dat Kamerkoor van Colle gium Musicum nu is aanlei ding geworden tot het on derbrengen van oud-leden in een nieuw verband. Ma rijke Tulp, „werkende" uit gestudeerde jonge vrouw en nu mede gestalte gevend aan „William Byrd": „Dat Kamerkoor is in zeker op zicht een soort „kweek" voor een vervolg. Als je niet meèr studeert, of je bent „te oud", moet je uit dat koor, al wil je er nog zo graag in blijven. We willen op een dergelijke voet verder gaan. Maar dan met een koor dat niet uit louter studenten be staat. We hebben het veel liever wat gemêleerd; ge woon mensen met veel mu zikale interesse en gemoti veerdheid". „William Byrd Vocaal Ensemble" heeft recht van leven. Dat is de vaste overtuiging van een stel ex-CM'ers die het ini tiatief tot de oprichting van het ensemble hebben geno men. Gewoon zingen in klein verband voor mensen „uit de buurt". Het is de bedoeling, dat het nieuwe koor plaats gaat bie den aan ongeveer 25 leden. Het repertoire zal zowel oud-renaissance-muziek als modern-klasieke muziek bevatten. In februari zal ge start worden met het instu deren van muziek van on der andere naamgever Wil liam Byrd, Poulenc, Ba- dings en Brahms. De kern groep wil het liefst zo'n tien concerten per jaar gaan ge ven, „zowel voor algemeen publiek als voor besloten groepen, zoals bejaarden, ziekenhuizen en dergelijke. Wat betekent, dat je je re pertoire ook een beetje zal moeten afstemmen op het publiek waar je voor zingt. En als „De uil zat in de ol men" daarbij hoort, dan is dat best", zegt Nicolien van der Rest, ook één van de toonaangevers van het te belichamen „koraal". Laten we nog maar eens luisteren naar Nico van der Meel. „Voor a capella mu ziek is in de loop der tijden heel wat geschreven. Zo heb ik pas nog wat „liedjes" van Van Beethoven ont dekt, ergens. Maar ook de renaissance, de barok, de romantiek en de moderne schrijvers hebben veel a ca pella te bieden. Zo willen we ook vergeten" Neder landse componisten uit hun schuilplaatsen halen: Homi- lius, Jacob Arcadelt, Jan Belle, ook Hènk Badings heeft prachtige dingen voor a capella geschreven. We kunnen, om zo te zeggen, jaren vooruit. En waarom de naam „William Byrd"? Nou, om te beginnen is het een mooie naam, heel kern achtig ook. Maar hij was (van 1543 tot 1623 levend) ook erg belangrijk voor de vocale ontwikkeling. Jam De eerste leden van „William Byrd" rond dirigent Nico van der Meel. mer, dat er maar zo weinig van hem wordt uitgevoerd. Maar ja, de uitgevers van die motetten zijn verre van goedkoop. Byrd betekende ook een hoogtepunt in de Engelse muziek van rond 1600; een veelzijdig compo nist die een rijke harmonie ten toon spreidde". De kersverse leden van „William Byrd" in oprich ting (aan de statuten wordt gewerkt en men durft zelfs aan gemeentelijke subsidies van Leiden en Oegstgeest „al ligt de laatste ge meente wel iets dwars", dacht Marijke Tulp te denken. Voorlopig is men afhankelijk van de contri buties en van de „liefhebbe rij" van de dirigent) weten dat er veel belangstelling bestaat voor het zingen „in klein verband". Marijke: „En dat zijn beslist niet alle maal studenten. We hebben ook contact gehad met de Leidse Muziekschool en ook daar meende men, dat er voldoende interesse voor een a capella-koor zou zijn. Er zijn op dit ogenblik al een stuk of vijftien kandi daten voor het ensemble, met lui niet alleen uit de di recte omgeving, maar tot uit Delft, Voorburg, Woubrug- ge, Hazerswoude en Koude kerk toe. Via mond tot mond-reclame. We hebben al vier fijne tenoren. Zeker, dit koor is levensvatbaar! Concerten geven (we zijn ook in gesprek met het Groene Kerkje in Oegst geest), dat willen we, en niet alleen maar een gezel ligheidsvereniging zijn" Het mag uiteraard niet bij die vier fijne tenoren blij ven. Daar moeten even fij ne bassen, sopranen en al ten bijkomen. Het streven is uiteindelijk naar een „be paald niveau", in muzikaal opzicht. Van der Meel: „We moeten een gezamenlijk uit gangspunt hebben. Niet zo van: de één zingt van no tenschrift en de ander niet. Of niemand kan noten le zen (dan begin je gewoon van het begin af aan), of ze lezen wel noten. Dat bedoel ik met een homogene groep. De tweede week van febru ari beginnen we met repete ren; in de Rudolf Steiner- school in Leiden Zuidwest. Op de zondagavonden. Dat is een avond die het minst De LEIDEN De gemeenteraad van Leiden ging gisteravond akkoord met het bestemmings plan Stevenshof, de laatste grote bouwlokatie van Leiden. Niet alle partijen waren het ermee eens. De PSP stemde tegen het bestemmings plan omdat zij van mening is dat het ontwor pen plan de woningnood in Leiden niet oplost. De behandeling van het Stevenshof-plan bracht op het laatste moment uitkomst voor de veevoederfabriek Schrama. Deze fabriek aan de Rijndijk met 41 werknemers zou 'weg- bestemd' worden. Via advertenties, een span doek in de raadzaal en een petitie aan de raad wisten de werknemers van de fabriek het col lege ertoe te bewegen het bedrijf wat tijd te gunnen. Een onteigeningsprocedure zal pas in werking worden gezet wanneer er een alterna tief vestigingsplaats in of rond Leiden voor handen is. Op 22 december vergaderde de raad reeds in eer ste termijn over het plan Stevenshof. Toen al haalde wethouder C. Waal van ruimtelijke orde ning de meeste stoom van de ketel door toe te zeg gen dat het aantal te bouwen woningen zou wor- ipgetrokken van 4500 naar 5000. Op de huren van de woningen in de sociale sector heeft deze verhoging geen invloed. Deze blijven, tot teleur stelling van zowel raad als college, liggen tussen de 500 en 600 gulden. Een oplossing van de Leidse huisvestingsproblematiek is dan ook alleen te ver wachten via het zogenaamde doorstromingseffect dat de nieuwbouw in de Stevenshof teweeg zal brengen. Financieel lijken er nog meer haken en ogen aan het plan te zitten. Stevenshof is financieel slechts haalbaar als de overheid een subsidie van 13.000 gulden per kavel geeft. Doorgaans subsidieert het rijk slechts tot een bedrag van 7.000 gulden per kavel in nieuwbouwgebieden. Het dreigende te kort voor Leiden bedraagt derhalve 30 miljoen. Simpl isme De tweede termijn van de discussies bracht gister avond nauwelijks iets nieuws. PvdA-fractieleider J. Peters haalde fel uit naar het CDA die beweerd had dat de PvdA de grote schuldige van de Leidse woningnood zou zijn. „Simplisme van de bovenste plank", reageerde Peters die de oppositiepartij er op wees dat woningnood een landelijk probleem Stevenshofjespolder gezien vanaf de spoorbaan Leiden-Den Haag met rechts de Rijndijk. het'er over eens dat het bedrijf niet eeuwig op zijn huidige plaats gehandhaafd kan blijven. Dit zou een mogelijk uitbreiding in de weg staan. De raad sprak uiteindelijk de wens uit om het bedrijf niet te verplaatsen voordat er een alternatief terrein in of rond Leiden gevonden is. Op welke termijn een definitieve beslissing kan worden genomen kon wethouder Waal tot grote ontevredenheid van de heer Van Oosten (PPR) niet zeggen. „Het is een groot probleem om een nieuw terrein te vinden", aldus Waal die zei er op te rekenen dat het rijk de verplaatsingskosten voor zijn rekening neemt. „Als het rijk haar eigen bezwaren serieus neemt moet ze er ook maar voor betalen", aldus Waal. is. De voorstellen van de PSP om meer huizen in Stevenshof te bouwen, bracht hem tot de suggestie dat „de PSP een nieuwe krottenwijk op poten wil zetten". Dezelfde PSP verweet wethouder Waal dat hij de suggesties van deze partij niet series nam. „De invloed van de gemeenteraad wordt door dit' college moedwillig getorpedeerd. Uit het plan spreekt meer de invloed van projectontwik kelaars die het economische motief laten prevale ren boven de belangen van de huisvesting" aldus PSP-woordvoerdster A.Ponsen. Het CDA-raadslid J. van Zijp, die door de verlate komst van fractievoorzitter H. Driessen plotseling als woordvoerder op moest treden, betoogde dat er bezuinigd moest worden en dat het daarom beter is de bestaande Rijndijk te verbreden en de Ste- venshofdreef niet aan te leggen. Schrama Met de CPN-er Brands voorop spraken alle par tijen zich uit voor een rustiger aanpak van het veevoederbedrijf Schrama. Deze fabriek zou door milieu- en geluidsoverlast wegbestemd moeten worden. Uitgezonderd CPN waren alle partijen De verantwoordelijk wethouder had het verder niet moeilijk met de beantwoording van de vra gen die hem vanuit de raad gesteld waren. Hij zei positief te staan tegenover het idee om in Stevens hof pyramidewoningen,te bouwen maar wilde nog geen definitieve toezeggingen doen. Een motie waarin gevraagd werd de woningen zo te bouwen dat ze makkelijk omgebouwd zouden kunnen worden voor 'andere' huisvestingsdoeleinden' nam het college over. beslag legt op iemand met allerlei doordeweekse acti- Het eerste gedachte pro gramma vermeldt al hoog tepunten: drie madrigalen van Gesualdo (1560), motet ten van Byrd, koorliederen van Van Beethoven, Pou lenc, Badings, Elgar. De mensen van „William Byrd" zouden ook niets lie ver willen dan missen uit voeren in kerken. Als ze dat voor elkaar kunnen krijgen, heeft Leiden er te- zijnertijd een nieuwe attrac tie bij. Jan Schmitz, „de man" van het koor en ge

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5