Gifgolf methylbromide gaat aan Leidse regio voorbij a Restauratie monument gestart zonder subsidie CRM Onvoorwaardeli jke steun van Pools episcopaat voor Solidariteit 1980 voorGijsen zwart jaar REGIO >TAI TWEE EEUWEN OUDE BOERDERIJ KRIJGT WOONFUNCTIE VE Mi Korte metten LEIDSE COURANT DINSDAG 6 JANUARI 1981 PAGIf LEIDEN Een gifschandaal met het landbouwgif methylbromide in de hoofdrol, zoals zich dat onlangs in het Westland manifesteerde, valt in de tuindersgebieden in de Leidse regio niet snel te verwachten. Het gebruik van dit omstreden gas, dat door de tuinders wordt aangewend om de tuinbouwgrond te vergassen teneinde deze te reinigen en geschikt te maken voor de volgende aanplant is zeker niet onbekend in Rijn- en Bollenstreek, maar de omstandighe den verhinderen dat het gas negatie ve gevolgen zou kunnen hebben voor het drinkwater in de Leidse regio. "Mij is niet bekend in hoeverre de tuin ders hier gebruik maken van methyl bromide, maar het staat voor mij vast dat het gas niet de tijd krijgt om het drinkwater te vergiftigen. Het is allang verdampt voordat het zelfs maar in de buurt komt van de waterleidingen", al dus een woordvoerder van het labora torium van de Leidse Duinwatermaat schappij in Katwijk. „Wij verkeren in de gelukkige omstandigheid dat we ge bruik kunnen maken van het opper vlaktewater. Eventuele gassen krijgen alle tijd om te verdampen in de polder- grond en de polderwateren. Daarbij be schikken we over dermate gevoelige controle-apparatuur dat een gas als methylbromide, ook als het in zeer lage concentraties zou voorkomen direct door ons zou worden ontdekt. Tot nu toe zijn we nooit iets gestuit dat op de aanwezigheid van methylbromide wees. Ik geloof ook niet dat we het zul len aantreffen. Als het gas hier al wordt gebruikt dan zal het zeker niet in die enorme hoeveelheden in de grond voorkomen als in het Westland, waar de tuinbouwbedrijven kas aan kas staan", aldus de woordvoerder van het laboratorium van de Leidse Duinwater- maatschappij. Ook een vertegenwoordiger van de Land- en Tuinbouwbond (LTB) in Haarlem ziet een aanmerkelijk verschil tussen de „Glazen Stad" in het West- land en „Glazen Dorpje" in de Leidse regio. „Er zijn weinig grote kassenge- bieden in de Bollenstreek. Het gaat, zoals in Rijnsburg, met name óm bol- lenkwekers en die beschikken over „trekkasjes" waar de bloemen voor de winter in bloei worden „getrokken". De bollenkwekerij is verder in de zo mer natuurlijk een buitengebeuren waar geen kas bij aan te pas komt", al dus de LTB-woordvo'erder. Rijnstreek Ook in Alkemade. waar zich een repre sentatief tuinbouwgebied voor de Rijn streek bevindt, maken de tuinders ge bruik van het giftige methylbromide voor het ontsmetten van de grond. Toch is volgens de heer Jacques Hoog- enboom, voorzitter van de plaatselijke LTB hier het risico dat het grondwater vergiftigd raakt, vele malen kleiner dan in het Westland. In het Westland worden de kassen minstens een maal per jaar uitgegast; in Alkemade gebeurt dit hooguit eens in de drie a vier jaar. Methylbromide wordt alleen toegepast bij teeltwisselingen. Als gevolg daarvan hoeven rozenkassen maar eens in de zes a zeven jaar uitgegast te worden, want dat is de levensduur van de ro- zenplant. Het gevaar van vergiftiging van het grondwater als gevolg van het gebruik van methylbromide is in Alke made ook belangrijk kleiner, omdat de verhouding van watervolume tot grond met kassenbouw aanzienlijk gunstiger ligt dan in het Westland. Hier zijn veel meer sloten en de grond is minder in tensief bebouwd met kassen. Zoals be kend is het ontsmetten met methylbro mide niet alleen goedkoper dan sto men, maar de kassen kunnen ook na hooguit een week alweer in gebruik ge nomen worden. Na stomen is de kas soms wel een paar weken buiten ge bruik. Overigens zijn in Alkemade geen tuinbouwbedrijven bekend die ge legen zijn tioven waterleidingbuizen. Vrijwel overal zijn de woonhuizen aan de weg gesitueerd en liggen de kassen- bedrijven erachter. De toepassing van methylbromide, lang niet het gevaar lijkste gif dat gebruikt wordt in de tuinbouw, is altijd in handen van des kundigen. Zij zijn het die de kassen na hooguit een week weer vrijgeven om betreden te worden. Deze ervaren mensen halen welk- zelf de plastic af dekzeilen weg en laten de kas luchten. Genoemde maatsegelen zijn nodig om dat met! 'lbromide in hoge cc ties gevat jk is bij inademen. Laa tste Kozijn - weg bij de „Meerhreuk OUDE WETERING We- gens reorganisatie en centra lisatie bij Waterschap „De Oude Veenen" is de heer Arie Kozijn niet meer werk zaam als machinist van het gemaal „De Meerkreuk" aan de Langeweg bij het Braas- semermeer. Met hem is de laatste van het molenaarsge slacht Kozijn uit het vak vertrokken. De eerste bekende voorvader van de heer Kozijn, ene Arie Dirckszoon was al in 1711 mo lenaar op de Poelwijker Molen aan de Kerksloot te Rijpwete- ring, diens zoon, Dirck, klein zoon Jan en achterkleinzoon Hein volgden hem op. Hein bediende trouwens nog een Alkemadese molen, de Loets- lootmolen aan het einde van de Loetsloot, waar deze uit mondt in de Wijde Aa. Een van de zonen van Hein, Arie, werd in 1832 de eerste mole naar op de toen gereed geko men Meerkreukmolen, een achtkantige met riet gedekte bovenkruier met een scheprad op de stenen voet, die de Veender- en -Lijkerpolder- buiten-de-bedijking bemaalde. Drie van zijn zonen werden ook molenaar, waarvan Tinus op de Meerkreukmolen. Zijn zoon Jan en diens zoon Jan De in 1924 afgebroken „Meerkreukmolen". volgen hem op. In 1924 werd de molen gesloopt (aanleiding voor de oprichting van de Mo lenstichting) en moest plaats maken voor het gemaal dat er nu nog staat. De oude Jan Ko zijn, grootvader van de nu vertrokken Arie, kon de sloop van zijn maalwerktuig niet aanzien en heeft gedurende die tijd elders gewoond. De andere molens, die door milieleden van de heer Koz bediend zijn geweest, zijn: Akerslootpoldermolen tuss Rijpwetering en Oud Ade? Mopmolen tussen Rijpweter, en Nieuwe Wetering, de Hoi eveense poldermolen Noordwijkerhout, de Poelp dermolen te Lisse en de Zu nenburgermolen te Warmori HOOGMADE Ondanks het feit dat het Ministerie van CRM en het gemeentebestuur van Woubrugge onlangs heeft laten weten dat een subsidie voor restauratie van de boerde rij aan de Voorhofsepolderkade voorlopig niet gehonoreerd kan worden, is men eind vorig jaar toch begonnen met een eerste aanzet van de restauratiewerkzaamheden. Als alles meezit hoopt de nieuwe eigenaar, de familie P. C. G. Schul pen uit Reeuwijk, over ongeveer anderhalf jaar zijn intrek te nemen in de uit het begin van de zeventiende eeuw date rende boerderij. Met de komst van deze nieuwe bewoners zal dan een einde gekomen zijn aan een reeds lang bestaan de „traditie". Immers, meer dan tweehonderd jaar hebben er onafgebroken telgen uit het geslacht Van Wieringen „op" deze boerderij gewoond. Met het vertrek van de laatste vee houder met die naam is dat voorgoed voorbij. De familie Schulpen heeft grootse plannen met de oude boerde rij. Het ligt in de bedoeling dat hun nieuwe bezit van onder tot boven, van binnen en van buiten „aangepakt" wordt. Daarvoor heeft de Leiderdorpse architect F. Peetoom een bestek gemaakt. „Van buiten wordt er onder meer het volgende werk verricht: wegens bouwvalligheid wordt enig metselwerk inclusief vlech-, tingen, togen enzovoorts vervangen, worden scheuren door mid del van „inboeten" gerepareerd, wordt plaatselijk bestaand werk vervangen door enkele stenen en gaat men voorgemetselde plin ten verwijderen door middel van het inboeten van het nu in zicht komende metselwerk", vertelt de nieuwe eigenaar, die nu nog met zijn gezin in Reeuwijk woont. Moeite ..Ongeveer drie jaar geleden werden wij geconfronteerd met het bestaan van deze boerderij en omdat we een nieuwe woning aan het water zochten, waren we direkt „weg" van deze plek. Het koètte heel wat moeite om de boerderij in eigendom te verwer ven. De kosten die daarmee gepaard gingen waren enorm hoog, reden waarom onderhandelingen met enkele adspirant-kopers afsprongen", vertelt de heer Schulpen. De hoge kosten die de overname en de restauratie met zich mee brengen zijn mede een voortvloeisel uit het feit dat de laatste eigenaar, de heer H. J. van Wieringen, niet langer bij machte was om zijn monumentale bezit te onderhouden. De veehouder was aanvankelijk niet bereid om de boerderij van de hand te doen. Hij wilde alleen dan afstand doen als er voor hem en zijn twee kinderen in de onmiddellijke nabijheid van de boerderij vervangende woonruimte zou komen. Met het gemeentebestuur van Woubrugge heeft Van Wieringen inmiddels overeenstem ming bereikt en zijn intussen twee woningen, aangepast aan de landelijke omgeving, door zijn zoon en dochter betrokken. Van De monumentale boerderij aan de Voorhofsepolderkade. Wieringen behoudt zelf het recht on bewonen. Hij krijgt daarbij het recht v ren te kunnen bezoeken. het zomerhuis te blijven Zoals gezegd dienden zich de laatste jaren ettelijke belangstel- in overpad om zijn kinde- lenden aan die wel trek hadden in bewoning van het 17de monument. Stuk voor stuk moesten ze echter het over leg opgeven omdat één en ander toch te duur zou uitpakken gemeente Woubrugge had zelf niet zo veel belangstelling on boerderij te kopen, maar speelde wel een moment met het om hem in te richten tot museum. Dat idee liet men al gai weer los omdat ook dit plan financieel niet haalbaar zou Het gemeentebestuur was overigens wel van mening dat de ste boerderij van Hoogmade voor het dorp behouden moest ven. De familie Schulpen heeft, zoals gezegd, grootse plann met haar nieuwe bezit. „Omdat wij de stal als woonruimte len gaan inrichten is ons er alles aan gelegen om deze goed isoleren. Want om deze grote ruimte te verwarmen, kost er veel geld. Om het monument zo min mogelijk te ontsieren, len de overige ruimten in hun originele staat gerestaureerd den. waarbij alleen de functies van sommige ruimten zullen anderen, gezien de hedendaagse woonopvattingen. Er komt der een tuin waarin planten zullen worden geplaatst die vroeg ook in de buurt van dergelijke boerderijen hebben gestaai vertelt mevrouw Schulpen, die uitkijkt op zij met haar man en twee zoons naar Hoogmade zal kunn verhuizen. Half dwarsbouw Blijkens een insnijding in het kalf van de oostelijke ingang is boerderij gebouwd in 1613. Het is een boerderij van het ty „halfdwarsbouw", omdat de kaaskelder met de opkamer aan éi zijde enigszins een uitbouw vormt. Men vraagt zich overige wel af of de huidige bouw de oorspronkelijke is, aangezien Ij' metselwerk van de voorgevel tussen de kaaskamer en de ka kelder mét de opkamer een duidelijke scheiding vertoont, al het metselwerk uitgevoerd in oorspronkelijke warmrode Ri steen. Aan de zijde van de grote kaaskamer moeten bedstee zijn geweest. Achter de kaaskamer bevindt zich het oorspronl lijke woonvertrek. Hier is in de vorige eeuw de schouw broken die elders in het woongedeelte door vervangen. In de plaats van twee 19de voorgevel was vroeger één 17de eeuws raam, met een klein genaamd „diefraampje". Versieringen worden gevormd do een fraaie deur (onder- en bovendeur) met een eenvoudig b werkt deurkalf. Boven de deur is een boog met mozaïekwe van tweekleurige tegeltjes en verder metselwerk en bekrooi door een gemetseld kruis of lelie. Twee kruisen op een 1 ondergrond zijn aan twee zijden te zien. De oorsprong van kruisen berust op bijgeloof; ze dienden voor het afweren boze geesten. Vroeger stond er ten zuiden van de boerderij n een karnmolen. Met de restauratie van dit Hoogmadese monument is voorkom» dat de ruim drieëneenhalve eeuw oude boerderij, definitief onder ging. HANS VAN DER WERE! Kardinaal Wyszynski, r.k. primaat van Po len, heeft de onafhankelijke Poolse vak bond Solidariteit de onvoorwaardelijke steun van het Poolse episcopaat toegezegd. Wyszinski deed dit zondag op een audiëntie die hij verleende aan een afvaardiging van de afdeling Warschau van Solidariteit. Met de de legatie was ook de dissident Adam Michnik naar het aartsbisschoppelijk paleis gekomen. Hij werd samen met de afvaardiging door de kardinaal ontvangen. Adam Michnik is een van de drijvende krachten achter het KOR, het „comité voor maatschappelijke zelfverdedi ging". De afvaardiging wilde de kardinaal spreken in verband met de kritiek op bepaalde dissidenten van de woordvoerder van het epis copaat, de geestelijke Alojzy Orszulik. Wyszynski, zo zeiden de afgevaardigden na af loop van de audiëntie, deed tijdens ons onder houd zijn best deze kwestie te bagatelliseren. Hij vond dat het incident „gesloten moest wor den" en voegde hieraan toe dat de kerk volle dig achter Solidariteit staat. De kardinaal had echter ook een beroep op de rede en de gema tigdheid gedaan. Hij had, zij het in milde be woordingen, Solidariteit verweten het sta kingswapen misbruikt te hebben om zijn eisen ingewilligd te krijgen. Men moet andere actie middelen vinden en niet altijd zijn toevlucht nemen tot buitengewone pressiemiddelen, zo had hij gezegd. Zonder zich persoonlijk te verplichten tussen beide te komen, had Wyszynski toch door la ten schemeren dat hij wel als tussenpersoon wil optieden tussen Solidariteit en de Poolse autoriteiten. Radio De protestantse kerken, aangesloten bij de Raad van Kerken van Polen, zijn diep teleur gesteld door de weigering van de regering aan de niet-katholieke kerken zendtijd te verschaf fen. Toen in september van het vorige jaar de r.k. kerk iedere zondag een eucharistieviering mocht gaan uitzenden hebben de leden-kerken van de raad van kerken eveneens alles in het werk gesteld om radiozendtijd te krijgen. Vooral hadden zij haar hoop gesteld op de kersttijd. Verschillende kerken hadden alle nodige voorbereidingen al getroffen. De enige kerk, die met kerstmis toegang tot de radio kreeg, was de r.k. kerk, terwijl de Poolse radio en televisie bovendien ruime aandacht schon ken aan de kersttoespraak van paus Wojtyla. De Poolse protestantse kerken hebben de moed nog niet opgegeven. Vooral de evange- lisch-lutherse kerk van Polen en de evange- lisch-hervormde kerk maken zich er druk voor. De orthodoxe kerk van Polen stelt zich veel terughoudender op. Tijdschrift De Poolse veiligheidspolitie heeft in de stad Lublin duizenden exemplaren van een onder gronds roomskatholiek tijdschrift in beslag ge nomen. Ook zou bij een reeks van acties die al voor kerstmis zijn begonnen apparatuur in ille gale drukkerijen zijn geconfisceerd. Dit is gis teren onthuld door Keston College, een Britse groepering die de religieuze ontwikkelingen in Oost-Europa in de gaten houdt. Volgens de groepering was de actie tegen het tijdschrift Spotkania „het scherpste optreden tegen de groep van katholieke dissidenten sinds de religieuze oppositie in het land drie jaar geleden politiek actief begon te worden". Een groot aantal personen dat aan het tijd schrift verbonden is zou zijn verhoord. Spotkania werd in oktober 1977 opgericht. De kwaliteit van het tijdschrift nam toe toen voor aanstaande Poolse katholieke journalisten en wetenschappers hun medewerking gingen ver lenen. In 1979 ging een reeks van ondergrond se edities van start. Graham De Amerikaanse evangelist Billy Graham is gisteren ontvangen door de Poolse minister van religieuze zaken. Graham brengt een be zoek van enige dagen aan Polen en reist dan naar Hongarije. Het is het tweede bezoek van Graham aan Polen, het eerste vond plaats in 1978. Toen werd er weinig ruchtbaarheid aan gegeven, nu wordt er zeer veel aandacht aan besteed door de pers, via radio en televisie. Een .deel van het twaalfde- eeuwse Grieks-orthodoxe klooster van Koutloumous- siou op de berg Athos is het afgelopen weekeinde door brand in de as gelegd. Het vuur, dat door zware wind wérd aangewakkerd, vernielde vijfentwintig ka mers en zalen. Veel waar devolle ikonen en boeken konden worden gered. Om trent de omvang van de aangerichte schade is nog niets bekend. De oude kloosterkerk met haar schatten bleef gespaard. 30 leden van zijn gemeente niet de middelen kunnen op brengen voor de aanschaf rollen. Uit synagoge in de Newyorkse wijk Brooklyn zijn het afgelopen weekeinde zeven met de hand geschre ven Thora-rollen gestolen, die per stuk ongeveer f 30.000 waard zijn. Rabbijn Solomon Shapiro deelde gis teren mee dat de rollen niet verzekerd waren en dat de In Tokio is zondag een Va ticaanse tentoonstelling ge opend van ongeveer 120 kunstvoorwerpen die de Japanners enig inzicht moeten verschaffen in de eeuwenoude geschiedenis van het Vaticaan. De ten toonstelling van acht maanden in Tokio en ande re steden in Japan werd ge opend door de apostolisch nuntius in Tokio, mgr. Er nesto Gallina, die een bood schap van de paus voorlas waarin deze zei uit te zien naar zijn bezoek aan Japan in februari. Onder de ten toongestelde voorwerpen zijn een pauselijke troonze tel, grote processiekruisen en kelken en relieken van sint Franciscus Xaverius, de eerste missionaris in het Japan van 1549. Verplicht godsdienstonder wijs op confessionele scholen in Engeland leidt niet tot een positievere houding tegeno ver de godsdienst bij de leer lingen dan die van openbare scholen zonder godsdienston derwijs. Dit is een van de conclusies van een onderzoek onder 802 leerlingen (jongens en meisjes van 15 of 16 jaar) op 21 scholen van voortgezet onderwijs in verschillende delen van Engeland. Bij het onderzoek waren openbare, rooms-katholieke en Angli caanse scholen betrokken. De enige uitzondering vormde kinderen op openbare scho len die vrijwillig godsdien stonderwijs in hun examen pakket opnamen. Een eerder onderzoek heeft uitgewezen dat leerlingen in het basison derwijs (tussen 5 en 11 jaar) op katholieke scholen positie ver tegenover de godsdienst staan dan op openbare of an glicaanse scholen. Bij het voortgezet onderwijs gaat deze voorsprong echter weer verloren. Het afgelopen jaar is voor bisschop Gijsen van Roer mond een zwart jaar ge weest. Hj zei dit gistera vond in zijn nieuwjaarstoe spraak voor Radio Omroep Zuid. t Als redenen voor zijn sombe re beoordeling noemt bis schop Gijsen onder meer de dramatisch afgenomen werk gelegenheid in Limburg, de morele en criminele ontspo ringen bij de jongeren, de ontwrichting van de gezin nen door de echtscheiding, de aanvaarding van de abortus wet door de Tweede Kamer en de bijna eensgezinde af wijzing door de Nederlandse katholieken van hetgeen de jongste bisschoppensynode over huwelijk en seksualiteit heeft gezegd. Over de abortuswet merkt bisschop Gijsen op, dat het „meer dan verbijsterend is, dat uitgerekend katholieken dit mogelijk maakten". Vol gens de bisschop kan het pro test tegen deze wet niet fel genoeg zijn. Het benutten er van kan niet scherp genoeg worden afgekeurd. Een dag eerder bij gelegen heid van de start van het in ternationaal jaar voor het ge handicapte kind in Maas tricht zei bisschop Gijnen dat door het aanvaarden van het wetsontwerp legalisering van abortus de Nederlandse rege ring en de Tweede Kamer hetzelfde doen als eertijds koning Herodes die in Betle- hem en omgeving pasgebo ren kinderen liet doden. Hij sprak daarbij de wens uit dat de leden van de Eerste; Kamer het abortuswetsont werp niet zullen aanvaarden. Bisschop Gijsen vreest dat „nu kinderen voortijdig mo gen worden weggemaakt de weg open ligt naar euthana- Over de bijzondere bisschop pensynode der Nederlandse bisschoppen van januari zei bisschop Gijsen voo ROZ-microfoon onder r „De trouw aan de eenheid van de kerk en haar door Christus gegeven inrichting zoals deze in de bijzondere bisschoppensynode van de' Nederlandse bisschoppen var verleden januari is onder lijnd, vindt bij de spraakma kers in den lande nauwelijks aandacht, laat staan aanvaar ding". De bisschop verwijt hun, dat zij zich liever een eigen soort kerk scheppen met ambts dragers-van-onderop. In die visie mogen volgens bisschop Gijsen „paus en bisschop hoogstens nog vriendelijke voorbijgangers zijn, schouderklopjes uitdelen plaats van verkondigers van het blijvende woord van God en behoeders van v\ en edel is en de mens echt tot vrede en geluk kan Positief uit de bisschop zich over het seminarie Rolduc waar zich rond tachtig jonge mannen op het priesterschap voorbereiden, terwijl 25 deren er hun vorming tot permanent diaken ontvan gen. LEID gister plan van L eens. plan i pen p De 1 brach de v» aan d bestei doek wiste lege gunni werk tief handi haaldi ning c gen d

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4