Kleindochter van Friese immigrant in Space Shuttle Vrouw als stuurman op tanker Gouden jaren NA SA (voorlopig) voorbij ASSEN Als kleuter vertelde ze haar ouders dat ze, als ze eenmaal groot was, mens wilde worden. In de vierde klas van de lagere school veranderde ze dat in stuurvrouw en nu ze meerderjarig is heeft ze de indruk dat ze erin is geslaagd beide wensen te vervullen. De 21- jarige Marike van der Woud: Nederlands eerste vrouwelijke stuurman op een tanker. Marike, goedlachs en thuis genietend van drie maanden verlof, vindt dat eigenlijk niet de moeite waard om over te praten. „Och", zegt ze, „waarom zou een vrouw geen baan op zee mogen ambiëren? Je ziet tegenwoordig toch vrouwen in vrijwel alle beroepen?" Gelijk heeft ze, de Assense, maar uit haar verdere verhaal blijkt wel dat nog lang niet iedereen daar zo over denkt. Al op de lagere school in Leeuwar den had Marike één wens en dat was later naar zee gaan. Haar ou ders zagen dat helemaal niet zitten en hebben op alle mogelijke manie ren getracht haar die zilte ideeën uit het hoofd te praten. En ze kwam toch niet uit een zeevarende familie? Hoewel, de grootvader van Marike was schipper op een binnenvaart schip. ,,Dat sprak mij niet aan, ik wilde het ruime sop op, naar de gro te vaart. Toch was ik beslist geen jongensachtig type. Ik speelde, net als mijn vriendinnen, met poppen, maar die zeevaart was alles voor mij. Ik verslond ook allerlei boeken over varen en over de zee. Later ontdek je wel hoeveel daar van ge romantiseerd is." Na de mavo ging zij naar de zee vaartschool op Terschelling. „Mijn ouders stonden er op dat ik op de mavo een dermate ruim vakkenpak ket nam dat ik nog altijd een andere kant uit kon. Dat zou voor mij dan de landbouwschool zijn geweest. Maar op Terschelling hadden ze er geen problemen mee. Ik kwam er op het internaat en heb daar drie jaar hard geblokt. Ja,, temidden van een klas van zo'n twintig jongens van rond de zestien jaar. Of dat mee viel? Nou eerlijk gezegd, nee. Ik ben er ontzettend gepest en gejend, maar het was een goede leerschool voor later, toen ik echt ging varen. Mijn ouders hadden dat wel zien aankomen, ik zelf niet en het viel mij echt wel eens hard tegen. Ik ben toen ook twee keer overspannen ge weest." Nog veel studeren Na drie jaar deed ze examen voor beginnend stuurman en moest daar na een jaar varen als stagiaire, op •een vrachtschip en een RoRo-car- rier. Dat betekende trips naar de Perzische Golf, Oost-Afrika en Ame rika. En veel praktische ervaring na de toch overwegend theoretische opleiding op de zeevaartschool. „Je mag een beetje mee doen, maar meer ook niet. De meeste tijd moet ook dan nog aan studie worden be steed; de lessen moeten op de paar weken worden opgestuurd. Maar ik h§b toch wel genoten van die perio de. De zee is altijd anders en zo ver schrikkelijk mooi. Dat kun je een an der haast niet vertellen". Terug in Nederland deed Marike van der Woud nog enkele aanvullende cursussen, zoals radar, seinen en het bekende zee-aanvaringsregle- ment. Met goed gevolg legde ze ver volgens het examen derde rang af. Dat was oktober vorig jaar en Noen kwam het moeilijke moment om een baan te vinden. De Nedlloyd, waar ze stage had gelopen en die veel vrouwen in dienst heeft, had echter niemand nodig. Na heel wat sollici tatiebrieven nam Shell haar als vier de stuurman op de tanker „Kylix". „Het was helemaal mijn bedoeling niet om op een tanker te gaan va ren. Ik wilde op een vrachtschuit, maar dat zat er gewoon niet in". Een oudje Begin januari moest het Asser meis je zich in Rotterdam melden. „Ik schrok me naar toen ik die schuit in de haverï zag liggen", bekent ze. Hoewel de directie haar had gewaar schuwd dat ze op een van de oudjes van de Shell-vloot geplaatst zou worden, had ze zoiets niet verwacht. Nu zegt Marike: „Ach, het is een tik keltje behelpen, maar er heerst een fantastische sfeer aan boord. „In het begin was het wel moeilijk. De jongens aan boord hadden al rond de Kerst gehoord dat er een vrouwelijke stuur zou komen. Nou, dan kun je je wel ongeveer voorstel len hoe daar over gepraat werd. Ik weet dat nu, na een half jaar leven op zee. De verhalen werden steeds mooier en op een gegeven moment verwachtte de hele bemanning dat er een hyperslank meisje op naald hakken de schuit op zou wandelen. Nou ben ik nogal flink en hoge hak ken draag ik ook niet, dus daar wer den wel een paar forse illusies de grond in geboord toen ik over de valreep kwam wandelen". Marike heeft hard moeten knokken om haar positie aan boord te ver werven. „Gelukkig ben ik niet voor een kleintje vervaard, anders hoef je hier helemaal niet aan te beginnen. Je moet je handen uit de mouwen willen, maar ook kunnen steken. Vooral aan boord van een tanker is erg veel zwaar werk en ik vind dat ik dat ook normaal moet doen. Ik wil geen voorkeursbehandeling en laat dat ook aan iedereen merken die dat toch probeert. Soms is dat wel prettig, want het aandraaien van af sluiters op het dek van een tanker is erg zwaar werk. Ook het controleren van schoongemaakte tanks, waarbij je zo'n twaalf meter langs een steil laddertje in een pikdonkere tank moet afdalen, is nu niet het meest plezierige karweitje. Maar het hoort er allemaal bij." „Subiet naar huis" Marike loopt, evenals iedere stuur- .man, twee wachten van vier uur. Als vierde stuurman zijn dat die van vier tot acht uur, zowel overdag als 's nachts. En. iedere vierde stuur loopt die wacht samen met de eer ste stuurman, omdat er nog erg veel moet worden geleerd". De reacties van de collega's aan boord? Marike: „Heel verschillend. Sommigen vinden het hartstikke Als tiener schreef ze op school al een opstel, waarin ze liet weten dat ze „ruimtevaartgeleerde" wilde worden. Haar lerares vond het maar knap waardeloos en dat was nog niet eens zó vreemd, aange zien er toen nog geen enkele kunstmaan was gelanceerd, laat staan dat er mensen In de ruimte hadden gevlogen. De meeste Space Shuttle-vluchten zullen maar betrekkelijk kort duren (drie tot tien dagen), maar op de langere termijn zullen ook de Ame rikanen programma's realiseren, waarbij mensen maanden achter een om de aarde zullen cirkelen. Zo'n langdurige vlucht is bepaald geen peuleschil; daar weten de Amerikaanse Skylab-astronauten en vooral hun Russische Saljoet- collega's over mee te praten. Toch zou Shannon Lucid graag voor een dergelijke vlucht in aanmerking ko- „Ik hoop echt dat het Amerikaanse ruimtevaartprogramma zich in die richting ontwikkelt voordat ik er te oud voor ben." Wat haar man Mike (ook chemicus) en haar kinderen Kawai, Shani en Michael daarvan vinden? „Ja, ze zouden me natuurlijk wel missen, maar aan de andere kant ben ik er zeker yan dat ze het grandioos zouden vinden als ik zo'n geweldige kans zou krijgen." Dr. Lucid heeft iets in zich van de oude Amerikaanse piDniersgeest. „Heel veel Amerikanen hebben dat. Ze zouden het liefst ontdek kingsreizen willen maken, nieuwe gebieden willen verkennen. Maar in ons land valt er in dat opzicht niet zo bar veel meer te doen. Er bleef eigenlijk maar één mogelijkheid over: de ruimte in.". Ze zou erg graag eens naar Fries land komen, want Nederland oe fent op haar toch een grote aan trekkingskracht uit. Haar grootva der van moeders kant was een Ne derlander, afkomstig uit Friesland, om precies te zijn uit het dorpje Lioessens in de gemeente Oost- dongeradeel. Zijn naam was Hui- zinga. Shannon heeft er wat moeite mee om de naam op de juiste wijze uit te spreken en ook de schrijfwijze gaat haar niet al te vlot af. Haar collega Jack Lousma (Skylab- veteraan en straks een van de eer ste Space Shuttle-vliegers) wachtte tot na zijn Skylabmissie in 1973 voordat hij, een jaar later, samen met zijn vrouw naar Friesland kwam om daar onder meer de ge boorteplaats van zijn grootouders In Piaam te bezoeken. „O nee", zegt Shannon Lucid heel beslist, „zo lang zou ik echt niet willen wachten. Ik hoop zeker bin nen een paar jaar over te steken." Stuk geschiedenis Bij de hoofdingang van het cen trum slenteren toeristen langs een in zijn volle lengte, horizontaal uit gestrekte Saturnus V-raket; de meer dan honderd meter lange krachtpatser waarmee Amerika er in slaagde de maanrace te winnen. Nu is die Saturnus V alleen nog maar een indrukwekkend stuk ge schiedenis. In Houston wordt al ja renlang hard gewerkt aan de toe komst en van die toekomst maakt dr. Shannon Lucid actief deel uit. De volgende dag zal ze van de luchtmachtbasis Ellington bij Hous ton opstijgen voor een oefenvlucht met de snelle T-38. Ze verheugt er zich nu al op. Marike van der Woud voor het 19.000 ton metende schip de „Kylix", waarop zij als vierde stuurman vaart. MARIKE VAN DER WOUD: „IK SPEELDE VROEGER OOK MET POPPEN" leuk. Anderen zeggen heel sarcas tisch: „Ik vind jou zo'n leuke meid, ik wou dat je m'n dochter was". En dan snel er achteraan: „Dan stuurde ik je subiet naar huis..." „Maar het bevalt mij uitstekend. Wat ik wel ontdekt heb is, dat je als vrouw verschrikkelijk goed moet zijn, wil je geaccepteerd worden. Je wordt namelijk veel scherper beoor deeld dan een man. Ja, voor de rest moet je een beetje in het oog hou den dat je in een mannenmaat schappij leeft. Op die schuit waarop ik nu een half jaar gevaren heb was maar één douche. Die knullen wan delen vanuit hun hut zo in d'r nakie naar de douche en sluiten die over het algemeen ook niet af. Als ik wil douchen moet ik daar wel een beet je rekening mee houden. Ja, hetzelf de geldt voor zonnen. Als wij ergens in een warme streek zitten en ik wil me eens lekker laten bruin bakken, doe ik dat toch wel een beetje uit het gezicht van die dertig mannen. Je moet de duvel ook niet verzoe ken..." Lekker stappen Hoeveel vrouwen varen er eigenlijk op Nederlandsche schepen? Marike- haalt haar schouders op. „Geen idee. Ik weet, dat er bij de Nedlloyd een stuk of tien vrouwen varen. Daar komen al die vrouwen bij die tegenwoordig meevaren met hun echtgenoten op de grote tankers. Zo uniek ben ik niet hoor. In Nederland ben ik wel de eerste stuurvrouw op een tanker, maar die zullen ze in het buitenland vast wel al eerder heb ben gehad." Hoe ziet haar toekomst als zeevrouw er uit? Marike: „Ik wil in elk geval mijn tweede rang halen en ook als twee de stuur varen. Wie dan leeft, die dan zorgt. Kijk, ik hoef mijn hele le ven niet op de baren te blijven. Als ik een leuke jongen tegenkom, die met mij wil trouwen en die ik ook de moeite waard vind, dan kom ik aan de wal. Want een getrouwde vrouw op zee zie ik niet zitten. Voorlopig heb ik overigens helemaal nog geen plannen om de zee ontrouw te wor den. Ik geniet op zee en ook als we in een haven liggen en eens lekker gaan stappen. i HOUSTON —Twee jaar gele den, in de zomer van 1978, werd dr. Shannon W. Lucid, kleindochter van een Friese immigrant, getrouwd en moeder van drie kinderen, officieel ingelijfd in het astronautencorps van NASA, het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart. En daarmee behoorde ein delijk een deel van haar ja loezie tot het verleden. Want en dat wil ze ook nu, na elf jaar, nog best toegeven ze was gewoon jaloers toen astronaut Neil Arm strong in de zomer van 1969 als eerste mens de maan be trad. „Ik doe nu eenmaal lie ver zelf mee dan dat ik al leen maar vanaf een afstand moet toekijken", zegt de nu bijna 39-jarige doctor in de biochemie. Toch zal het nog wel even duren voordat ze aan een werkelijke ruimtevaart toekomt. Wanneer dat gebeuren zal? „Moeilijk te zeg gen", lacht Shannon. Het Space Shuttle-programma heeft inderdaad nogal wat vertra ging opgelopen en het ziet er niet naar uit, dat de eerste Shuttle-test- vlucht door de astronauten John Young en Robert Crippen vóór fe bruari 1981 zal kunnen worden uit gevoerd. „Je moet trouwens niet vergeten, dat ik nog niet zo gek lang bij het astronautenteam zit. De astronau ten voor de eerste vier testvluchten waren al aangewezen, toen ik er nog maar net over begon te den ken om te solliciteren naar de baan van astronaute. Maar ik wil best optimistisch blijven en dan zeg ik dat ik over twee tot drie jaar toch wel in de ruimte zal zijn geweest." Sommige van haar collega's zien de toekomst wat minder rooskleu rig, omdat er voorlopig meer astro nauten dan ruimtevluchten zullen zijn. We staan aan de rand van een kleine vijver bij een van de uitge breide, parkachtige stukken groen rond de strakke gebouwen van NASA's, naar oud-president Lyn don B. Johnson genoemde, Cen trum voor Bemande Ruimtevaart. Shannon Lucid zal in het Space Shuttle-programma fungeren als „mission specialist". Verrassing „In de praktijk betekent het, dat ik zo ongeveer verantwoordelijk zal zijn voor alle aktiviteiten als we eenmaal in een baan om de aarde zitten", legt ze uit. „Een Shuttle bemanning wordt behalve tij dens de eerste proefvluchten steeds gevormd door een com mandant, een piloot en een „mis sion specialist" en dan kunnen er ook nog „payload specialists" (zoiets als „vrachtdeskundigen") mee. Eigenlijk zijn wij de schakel tussen commandant en piloot enerzijds en de „payload specia lists" anderzijds." Het meest spectaculaire van de af gelopen twee jaar was voor Shan non Lucid in de eerste plaats haar uitverkiezing tot kandidaat-astro naut („Een ongelooflijke verras- sing!")en het vliegen met de North rop T-38 „Talon", een supersone straaljager, in grote lijnen overeen komend met de nu nog bij de Ne derlandse luchtmacht in dienst zijnde NF-5. „Kijk, als burger kom je normaal gesproken nooit achter de stuur- knuppelvan een dergelijke super snelle kist te zitten",zegt dr. Lucid. „Dat vliegen met de T-38 is voor mij een geweldige eryaring gewor den." De donkerblonde, uit Oklahoma af komstige biochemica heeft trou wens altijd al een grote passie voor vliegen aan de dag gelegd. Op haar negentiende jaar begon ze te sparen voor privé-vlieglessen. Het geld dat ze ervoor moest neertel len, verdiende ze met babysitten (50 dollarcent per uur). Grote liefde Haar grote liefde voor de lucht vaart en dan bij voorkeur dat hele snelle komt nog eens extra tot uitdrukking, als ik me laat ont vallen dat ik enkele dagen na onze ontmoeting de vlucht van Dallas naar Washington met de superso ne Frans-Britse „Concorde" zal maken. „Dat lijkt me fantastisch", zegt ze. „Kun je niet een plaatsje voor me vrij houden? Ik zou dolgraag mee willen..." Niet dat ze in Washington nu direct dringende bezigheden heeft, maar de pijlsnelle Concorde blijkt haar sterk te boeien. En de ruimtevaart natuurlijk.' Na een fikse serie tegenslagen lijkt het Amerikaanse Space Shuttle-ruimtevaartprogramma nu eindelijk toch van de grond te komen. De Space Shuttle zou in eerste opzet het werkpaard van de ruimtevaart moeten worden, de „veerpont" tussen de aarde en de ruimtestations. Maar de gouden jaren van de NASA lijken voorlopig voorbij. De regering heeft een streep gehaald door de miljarden verslindende experimenten. Het streven is er nu vooral op gericht om met de Shuttle een economisch ruimtelijk transportsysteem op te zetten en als het even kan daar ook nog geld mee te verdienen. Dat laatste is dan vooral mogelijk door het toestel te gebruiken voor het in de ruimte stationeren van satellieten, waarvan de eigenaars best bereid zijn de nodige dollars op tafel te leggen. En nu al kan worden gezegd, dat er geen gebrek is aan betalende klanten voorde Shuttle. In feite is hij zelfs al voor enkele jaren vol geboekt. Toch laten de wetenschappers en het bedrijfsleven hun aanvankelijke plannen niet geheel varen, zoals de bouw van een gigantische zon- energiecentrale in de ruimte. Ze rekenen erop, dat een tot de verbeelding sprekende Russische stunt de Space Shuttle, met in het geo pende vracht compartiment het Westeurope- se Spacelab. Amerikaanse ruimtevaart weer een nieuwe stimulans zal geven, dat er weer extra geld beschikbaar komt voor hun plannen. Een onzer verslaggevers oh tmoet te tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Staten een kleindochter van een Friese immigrant die met intense spanning de hele ontwikkeling rond de Space Shuttle volgt: dr.Shannon W. Lucid, een van Amerika's zes vrouwelijke astronauten, die, als alles volgens plan verloopt, de Shuttle eens zal bemannen. Jaloers op astronaut Neil Armstrong

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7