Woubruggenaar houdt oud ambacht in ere %s \s Bezwaren tegen Sociale Kaart in Leidschendam Voorwal hoort wal la Bir „KAREL HEEFT HET KNOPEN IN DE VINGERS Ter Aar kan tweede sporthal tegemoet zien VERGELIJKING PRIJSPEIL LEVENSMIDDELENBEDRMVEN Viering 100 jaar katholiek onderwijs in Hoogmade ingezet REGIO LEIDSE COURANT MAANDAG 5 JANUARI 1981 PAGINA 4 WOUBRUGGE Eén van de nadelen van modernisering op welk vlak dan ook is het verdwijnen van de oude am bachten. Onder deze handvaardigheden is het zogenaamde „schiemannen", het splitsen en knopen van touw. Hand werk dat vroeger deel uit maakte van de basiskennis van iedere matroos. Maar door het verdwijnen van de zeil schepen verdween ook de kunst van het „schiemannen". Gelukkig zijn er nog mensen die de kunst van het vak verstaan. Eén van hen is de Woubrug genaar Karei van Leerdam. Een man die het knopen nog altijd in de vingers heeft Van Leerdam, die in 1925 in het Kraling- se Veer werd geboren, komt uit een fami lie waarvan vele leden in de binnenschip- perij en/of het parlevinkersberoep zaten. De liefde voor alles wat met scheepvaart te maken heeft, werd hem dan ook met de paplepel ingegeven. Ondanks dat hij vlak in de buurt van het water woonde, daar waar de Hollandse IJssel en de Lek bij el kaar komen, duurde het toch nog enige tijd voor Karei op het water terecht kwam. Pas na de oorlog was het zover. Hij kwam hij bij de marine en ging naar het toenmalige Nederlands Indië. De door zijn grootvader aangewakkerde liefde voor het werken met touw kon hij daar voort zetten en verder ontwikkelen. Bij de ma rine bestaat er een traditie op het gebied van het schiemannen. Onder de matrozen op de zeilschepen heerste een ware com petitie om eigendommen in de weinige beschikbare tijd zo fraai mogelijk te ver sieren met touwwerk. Daarbij maakten ze vooral gebruik van sierknopen. De erva ringen die Karei bij dit werk opdeed was echter niet voldoende voor hem. Onder leiding van oude kwartiermeesters en- ka belgasten breidde hij zijn kennis verder uit. Daarbij maakte hij ook gebruik van de bij de marine beschikbare documenta tie. Al spoedig ontwikkelde Karei zich als een autoriteit op het gebied van het wer ken met touw. In het verleden sierden de 'allemansknopen' (touwgreep met sierk nopen voor de scheepsbel) van de Wou- brugse touwartiest diverse schepen waar onder bekende schepen als „De Ruyter" en „De Zeven Provinciën". Tegenwoordig werkt Karei veel in op dracht. Omdat vele schepen, die voorko men in het Stamboek voor Platbodems en derhalve een scheepsbel met een alle- mansknoop hebben, weer worden opge knapt, heeft de Woubruggenaar voldoen de werk. Ook voetbalvereniging Wou- brugge heeft onlangs kunnen profiteren van het vakmanschap van Karei van Leerdam. Reeds jaren hing er .boven de bar in de kantine van vereniging een bel. Dat bracht Karei, die een trouw supporter van de club is, op het idee de bel met een allemanseind te sieren. Geen gering ge schenk als je na gaat dat de maker ruim 125 uur heeft gestoken in het vervaardi gen van de bijzondere knoop. De kleuren, vorm en knopen in het sierstukje hebben een betekenis. De kronn slaat op de ko ninklijke goedkeuring. Daarin opgesloten liggen de kleuren van de Woubrugse ver eniging. De vraag is echter of iemand daar aan denkt als hij de verfraaide bel luidt voor een rondje. 7 5 jaar hervormde kerk in Aarlanderveen AARLANDERVEEN De hervormde gemeente heeft d< afgelopen maand het feit herdacht, dat 75 jaar geleden door de toenmalige predikant D. Meerburg het kerkgebouw in gebruik werd genomen. In 1904 werd restauratie van het kerkgebouw overwogen. Maar omdat het bouwvallig was, werd er besloten om dit kerkgebouw maar te slopen. In 1905 werd het kerkgebouw gesloopt, nadat er door het rijk opmetingen waren gedaan, bij deze sloop werden de fundamenten bloot gelegd van een veel oudere kerk. Het is zeker te betreuren, dat daarvan aan de Ned. Oudh. Bond of de regering geen kennis is gegeven. Waarschijnlijk waren er dan verrassende ontdekkingen gedaan. I Op dezelfde plaats is het nieuwe, veel kleinere kerkje verrezen met het front naar de Dorpsstraat, het werd gebouwd door de aannemers J. «van der Lijn, E. J. Brüggemann en K. Tolk, dit naar de plannen van architect A. van der Lee. Boven de ingang kwam er een torentje met daarin de klok, bo- ven het portaal kwam er een nieuw .orgel, dat werd verkregen T dank zij de inspanning van de meisjesvereniging, het orgelfront! kwam echter uit de oude kerk. De preekstoel met de achtkante blauwstenen doopvont, doophek versierd met bloemguirlandes uit de 17e eeuw, banken en licht- kronen herinneren mede nog aan het oude kerkgebouw. Het schelle daglicht wordt getemperd door ramen met gekleurd glas, als versiering van het kerkgebouw prijken er 3 grote bor den beschilderd met de namen van predikanten die sinds de re formatie in Aarlanderveen gestaan hebben, achter de antieke preekstoel bevindt zich het fraaie oude koorhek. Woubruggenaar Karei van Leerdam toont de bel van de Woubrugse voetbalvereniging met de door hem ver vaardigde allemansknoop. Zondag 17 december 1905 werd onder zeer grote belangstelling van gemeenteleden en van naburige gemeenten en predikanten van Ter Aar en Leimuiden in gebruik genomen. De7o inge bruikname werd verricht door ds. D. Meerburg, die e nwij- dingsrede hield naar aanleiding van 2 Cor. 6 v. 16 w_... staat „Want gij zijt de tempel des levenden Gods". WEI ders met wat ondi tuai Bromfietser gewond HAZERSWOUDE Een 18- jarige bromfietser uit Kou dekerk aan den Rijn is za terdagavond gewond ge raakt, toen hij door een door rood licht rijdende auto werd aangereden. Met een diepe beenwond moest de jongen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden wor den overgebracht De bromfietser reed op de Rijndijk in de richting Alphen. Nabij de kruising met de Ge- meneweg stopte de bromfiet ser voor het rode licht. Toen het licht dp groen sprong, reed ^ie bromfietser door. Een 23-ja- rige automobiliste uit Rotter dam echter, die voorgesorteerd stond om rechtsaf te rijden, leefde in de veronderstelling, dat het verkeerslicht ook v< rechtsaf op groen stond trok op. ,De bromfietser werd in de flank aangereden. Sporthal „De Wip"- In Ter Aar kan het aantal blnnensporters niet meer aan. TER AAR Ter Aar krijgt naar alle waarschijnlijkheid dit jaar nog een tweede sporthal. Van de bouw van een tweede sporthal is spra ke omdat de bestaande hal „De Wip" het aantal binnen- sporters niet meer aan kan. In het welzijnsplan voor 1981-1984 werd een hoge prio riteit gegeven aan de bouw van een extra zaal. De ge meente gaat binnenkort een onderzoek instellen naar de mogelijkheden van de bouw. In het onderzoek dat de ge meente gaat instellen staan de vragen 'plaats' en 'financiële middelen' centraal. Het liefst wil men de nieuwe hal op een centrale plaats in de gemeente bouwen. De mogelijkheid om de hal in Langeraar te bou wen, wordt echter niet uitge sloten. Hoe het er allemaal uit gaat zien is nog niet duidelijk, maar vast staat dat mén geen tweede „Wip" wil bouwen. Het zal bij voorkeur bestemd zijn voor de veel ruimte eisen de binnensporten als zaalvoet bal, tennis en zaalhandbal. Dit houdt automatisch in dat de hal groter wordt (ongeveer 36 x 50 m.) dan de bestaande sportzaal in Ter Aar en even tueel in combinatie met bui tensportmogelijkheden wordt opgezet. Het is niet de bedoe ling dat de hal ook gebruikt gaat worden voor het geven van gymnastiek lessen door de scholen. Men gaat ervan uit dat in alle kernen en met name in Langeraar voldoende faciliteiten zijn. De gemeente is het er wel over eens dat een tweede hal sober zal zijn. De opzet zal commercieel moeten zijn om de verenigingstarieven zo laag mogelijk te kunnen houden. een dergelijke opzet houdt ook verband met het feit dat de ge meente geen onderwijsbijdrage krijgt omdat zij stelt dat de hal niet door de scholen gebruikt gaat worden. KORTWEG SASSENHEIM Met ingang van 1 januari is aan het perso neelstekort bij de groep Sas- senheim van de Rijkspolitie een eind gekomen. Er zijn vier wachtmeesters aangesteld. Zij hebben een opleiding genoten aan de politie-opleidingsschool in Harlingen. De laatste drie maanden hebben zij bij ver schillende groepen in ons land stage gelopen. De nieuwe wahtmeesters zijn: T. Caspel uit Leusden, P. Koot uit Hille- gom, R. Weghorst uit Geeste ren (Ov) en A. van der Welle uit Den Bommel (Goeree Overflakkee). LISSE De pluimvee- en ko nijnensportvereniging verga dert morgenavond weer in het gebouw van „De Luchtklie- vers" aan de Gasstraat. Op de agenda staat onder meer de ballotage en het verslag van de laatst gehouden tentoonstel ling. De vergadering begint om acht uur. ZEVENHOVEN Tijdens een drukbezochte nieuwjaars receptie in het Dorpshuis heeft burgemeester J. Wagenaar zijn .tevredenheid uitgesproken over een aantal in 1980 tot stand gekomen zaken. Hij doelde hiermee onder meer op de aanschaf van een nieuwe brandweerauto, het totstand komen van een medisch cen trum en het winkelcentrum, de woningbouw in plan Kern Westeinde en de toezegging voor de bouw van i christelijke en een nieuwe kat holieke school. „Het nieuwe jaar zal ondanks de weinig flo rissante vooruitzichten, een werkzaam jaar worden, waar in veel beslissingen genomen zullen worden en in welk de gemeente zich zal beijveren om alle taken zo goed mogelijk te behartigen", aldus besloot de burgemeester zijn toe spraakje. ADVERTENTIE prijspeil medio oktober 1) bedrijf of organisatie: '*7% Dirk van den Broek/ Bas van der Heijden Edah Jap. Hermans- Prijsslag Miro Albert Heijn Simon Vendet Centra Co-op Profimarkt 2) J. de Boer Fred v. d. Werff V&D 4-6 Spar A 0 2000 Vivo Végé 100 101 103 100 108 109 102 116 111 116 107 118 107 119 109 119 112 119 108 120 109 121 111 122 109 123 110 124 111 126 113 130 112 131 114 1) 100 bij goedkoopste der onderzochte bedrijven 2) niet de Zuid- Hollandse Profimarkt - te weinig gevraagde merken in het assortiment Voor verdere gegevens: Zie Consumentengids december '80 Dirk van den Broek en Bas van der Heijden delen mede: Digros en Dirkson hebben hetzelfde lage prijspeil! HOOGMADE De festiviteiten rond het feest 100 jaar katholiek onderwijs in Hoog made zijn zaterdagavond ingezet met een kerkelijke herdenkingsmis in de parochie kerk. Zeer veel oud-leerlingengen gaven acte de presence. Medewerking aan de kerkelijke viering werd verleend door het groot gemengd koor, het kin derkoor en een blokfluitgroepje. In een korte toespraak stelde pastoor Schoonebeek dat dege nen die honderd jaar geleden deze stap hebben durven zetten de grootste bewondering verdie nen. „Öok naar degenen die met geringe finan ciële middelen het katholiek onderwijs in Hoogmade instand hebben kunnen houden, gaat onze achting uit", aldus de pastoor. „Nadat in de jaren zestig grote veranderingen tot stand zijn gekomen en de onderwijskrachten zelf het godsdienstonderricht geven, blijft de school zijn verantwoordelijke taak houden", aldus de pas toor. Hij prees zich gelukkig te kunnen z„eggen dat de school zich bevoorrecht ziet met een des kundige staf van personeel. De viering van het jubileum wordt 11 janauari voortgezet met een reünie voor oud-leerlingen in de aula van de basisschool „Ter Does" van elf tot -vijf uur. Van 6 tot 10 april is er een project rond het 100-jarig bestaan op de basis school. Op 30 april staan activiteiten voor be jaarden op het programma. De leerlingen van de school geven 8 en 9 mei uitvoeringen van een revue en 13 juni staan er spelletjes uit grootmoederstijd op het programma. Monumentenzorg yvil subsidie pas na 1983 opnemen Voorlopig geen subsidie voor restauratie dorpspompen NOORDWIJK Het zit Noordwijk niet mee met de restau ratie van de drie historische dorpspompen in de kom van Noordwijk-Binnen. Men had gehoopt dat Monumentenzorg voor 40 procent in de kosten zou bijdragen, doch deze in stantie heeft laten weten dat daarvan voorlopig geen spra ke kan zijn. In april stelde de gemeenteraad een krediet beschikbaar voor het maken van een plan om de Noordwijkse dorpsmonumenten een opknapbeurt te geven. Dit is inmiddels gebeurd. Van de drie pompen bleek die bij het gemeentehuis nog in goede staat te verkeren. Volstaan kan worden met een grondige reini ging. Heel wat slechter zijn de pompen op het Lindenplein er aan toe. Vooral de pomp tegenover het voormalige doktershuis verkeert in miserabele staat. Zij zal zo snel mogelijk gesloopt moeten worden, menen de deskundigen. Het architektenbureau B. C. van Beek uit Leiden heeft voor de gemeente uitgerekend wat het herstel van de beide pompen gaat kosten. Men raamt dit in totaal op 170.000.-, te weten ruim een ton voor de pomp aan de Voorstraatzijde en 68.000.- voor de dorpspomp tegenover de r.k. pastorie van de Van Limburg Sti- rumstraat. Een en ander komt neer op een jaarlijkse last van ruim 13.000.-. Monumentenzorg is bereid ernaar te streven, dat het restauratie project in haar werkprogramma 1983-1986 zal worden opgeno men. Tegen die tijd kan de gemeente haar aanvraag nog eens herhalen. De culturele commissie buigt zich woensdag a.s. over deze zaak. LEIDSCHENDAM Het bestuur van de wijkvereniging „de Heuvel" heeft burgemeester en wethouders van Leid schendam meegedeeld dat in de Sociale Kaart het verschillende karakter van de wijken naar aard van de bebouwing en woonomstandigheden te weinig tot zijn recht is gekomen. De Sociale Kaart is zeker niet volledig, aldus het college in zijn antwoord. De kaart be schrijft niet alles in detail en over som mige zaken zelfs helemaal niets. Hij moet echter gezien worden als een be gin, de komende jaren moet de kaart worden uitgebreid, aangevuld en verbe terd. Het college is het evenmin eens met de clusie die uit de invulling van het enquê- Kaart heeft het Vrouwentrefcentrum la- teformulier is getrokken. ten weten graag een scheiding te zien aan- De Sociale Kaart en de uitgangspunten en gebracht tussen Vrouwenwerk en Eman- doelstellingen voor de komende jaren zijn cipatiegroeperingen. Dit vanwege de spe- onderwerp van gesprek op de raadsverga- cifieke eigen identiteit van laatstgenoem de groepen. Burgemeester en wethouders zeggen hierop dat het samenbrengen van organisaties onder de titel Vrouwenwerk alleen ten doel had aan te geven dat alle dering van vanavond. De Sociale Kaart is een boekwerk met een beschrijving en inventarisatie van alle in de gemeente gevestigde verenigingen, instellingen en stichtingen die zich met organisaties die zich op vrouwen richten het welzijn van de burgerij bezighouden, in de toekomst onder het sociaal-cultureel Enkele tientallen door belanghebbenden werk zullen vallen. Over wie wel t ingevulde enquêteformulier zijn in het boek verwerkt. De Sociale Kaart is een half jaar geleden verschenen, daarna in de Stuurgroep Welzijnsplanning behan deld en vervolgens een maand ter inzage wijkvereniging dat de maatschappelijke gelegd. Ongeveer halverwege dit jaar zal urgentie van een eigen onderdak van deze vereniging te weinig men. Het bestuur van de wijkvereniging vastgesteld. Een het welzijnsplan voor de jaren 1982 tot i met 1984 door de gemeenteraad worden meent verder dat niet mag worden uitge- ning gaan van de huidige, door de omstandig- ding heden beperkte, aktiviteiten van „de Heu vel". In de Sociale Kaart wordt een beeld gegeven van de bestaande toestand subsidieverorde- vendien wordt ten werk aangegeven dat „het ontbreken een vaste accommodatie het aktiviteite- naanbod van de wijkvereniging beperkt", i, behalve dringend nodige uitbrei- an de accommodaties, een van de belangrijkste onderdelen van het plan. De nota met uitgangspunten en doelstellingen gebaseerd op de Sociale Kaart en-op wat het wijk- andere gemeenten in dit opzicht doen. Verder op gesprekken van ambtenaren met het jeugd- en jongerenwerk, vrou- wenwerk, bejaardenwerk, culturele in luidt het antwoord' van B en W. Dat de stellingen, club- en buurthuiswerk, sport- aktiviteiten van de wijkvereniging, vol gens de Heuvel „ten onrechte" noemer recreatie zijn gebracht ontspanningsverenigingen en maat- onder de schappelijke dienstverlening, een con- In schriftelijke reacties op de Sociale niet emancipatorisch te werk gaat zouden volgens het college de meningen nog wel eens kunnen verschillen zoals trouwens ook in het overleg met'de vrouwenorgani saties al tot uiting is gekomen. Voor ver betering van de term Vrouwenwerk zegt het college zich aanbevolen te houden. De Raad voor Jeugd- en Jongerenwerk had gewezen op het ontbreken in de kaart van accommodaties op buurt- en wijkni veau. Dit zal echter aan de orde worden gesteld in het welzijnsplan voor de ko mende vier jaar, aldus het college. De term „moeilijk bereikbaar" voor 13 tot 16- jarigen, waartegen de RJJL eveneens be zwaar maakte, is gebruikt omdat veel jeugd- en jongerenorganisaties deze groep in de enquête als zodanig noemden. In de nota over de uitgangspunten en doelstel lingen voor de komende jaren is op voor stel van de Stuurgroep Welzijnsplanning nog een aantal wijzigingen aangebracht. Celstraf voor dievegge Wes mee zaal wat eers Dei DEN HAAG/ALPHEK Siï AAN DEN RIJN Een 29 8011 jarige in Alphen wonende Jndi Joegoslavische vrouw ia Staa door de Haagse rechtbank de veroordeeld tot drie weken leze onvoorwaardelijke gevange- snel nisstraf. De vrouw moest Het zich verantwoorden wegens kerl door haar gepleegde dief- carc stallen. dat ten De vrouw ging altijd samen den met haar 10-jarig dochtertje op ke het dievenpad. Bij afwezigheid 8e^ van de bewoners moest haar Wei dochtertje dan met haar hand wor door de brievenbus de buiten- daa deur van een huis openen, waarna alle kostbaarheden uit de woning werden gestolen. De vrouw is al eerder door de rechtbank veroordeeld ge- UI weest voor diefstallen. Zij rr« krijgt weliswaar een sociale IJ uitkering, maar het pleger van diefstallen is zo langza BA] merhand een gewoonte vooi mili de vrouw geworden, aldus be- Car toogde de officier van justitie stol bij de Haagse rechtbank. slaa van de 1 Voorwaardelijke celstraf voor tL benzine-dieven o^ Th< DEN HAAG/ALPHEN diei AAN DEN RIJN De ofi- Ver cier van justitie bij de Haag wei se politierechter heeft tegen „ee een 23-jarige inwoner van geh Alphen aan den Rijn bij wij ze van waarschuwing een voorwaardelijkegevange- T» nisstraf geëist De man xV stond terecht in verband met het stelen van benzine. Cf Met een 23-jarige collega ging N de Alphenaar er 's nachts op uit om uit geparkeerde auto's LO benzine te stelen middels een heb hevel. Het duo werd op heter- kra daad betrapt. De twee benzi- Roj ne-dieven werden veroordeeld de tot tweehonderd gulden boete mei en voorwaardelijk een week che gevangenisstraf met proeftijd geb van twee jaar. ten - te 1 sch De kleine moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee beloont uw krant u graag met een fraai hangertje van uw eigen sterrebeeld. Weet u al iemand? abonnee van de Leidse Courant Adres. Postcode/Plaatsj Betaalt wordt per maand (automatische afschrijving) per kwartaal Stuur mij als dank voor de moeite een zilveren hangertje met het sterrebeeld. Naam- Adres Postcode/Plaats_ Telefoon- I I Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 349, 2300 VB Leiden. £eidóc6ouuuit IN FEITEN DE BESTE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 4