Rijkspolitie ziet criminaliteit sterk toenemen Kerstboombrandjes teisteren Leiden 4 Leidse piratenzender dit keer vol reclame Spoor van vernielingen in binnenstad Jaarorde „De Hutspotten voor „Leiden Leeft" DISTRICTSCOMMANDANT PAUL IN NIEUWJAARSTOESPRAAK: j! Schade door storm GIN# STAD LEIDSE COURANT MAANDAG 5 JANUARI 1981 PAGINA 3 >.55 Lf LEIDEN/DEN HAAG De criminaliteit in de door de rijkspolitie bestreken gebieden in Zuid-Holland is in het afgelopen jaar sterk gestegen. De toename bedroeg zeker twintig procent. Daarbij is duidelijk, dat de drugshandel zich nu ook richt op het platte land. De dealers zijn niet meer alleen actief in de grote steden, waar gemeentelijke poli tiekorpsen optreden. Voorts is ook de toena me van het bezit van vuurwapens opmerke lijk. Het percentage van de misdrijven dat werd opgelost, bleef gelijk aan dat van 1979. Dit betekent, dat hoewel meer misdrijven werden opgelost, ook meer misdrijven onop gelost bleven. Dit constateerde commandant p. Paul van de rijkspolitie van het district •s-Gravenhage vanmorgen in zijn nieuw jaarstoespraak in het Paleis van Justitie in Den Haag. De vrijwel gelijk gebleven te lage personeelsbezetting van de rijkspoli tie is er de reden van, dat de groei van de criminaliteit niet kan worden teruggedron gen. Ondanks de verdergaande bezuinigin gen meent kolonel Paul echter, dat de toe komst niet somber tegemoet gezien hoeft te worden. Het aantal door de rijkspolitie behandelde mis drijven (ruim 11.000) ligt 20 procent hoger dan in 1979. Van al die misdrijven werden er ruim 2.300 opgelost, goed voor 21 procent. Van het aantal inbraken en diefstallen werden slechts in tien procent van de gevallen de daders ge pakt. Van de overige misdrijven wist de rijks- politie er veertig procent op te lossen. Verkeer Het algemeen verkeersbeeld in 1980 is, in ver- gelijking met 1979, ongeveer gelijk gebleven. Het aantal aanrijdingen liep op met drie pro- cent. Er vielen 49 doden en 1133 gewonden (in t1979 respectievelijk 51 en 1119). In het afgelo pen jaar is meer aandacht besteed aan groot- scheepse verkeerscontroles. Volgens Paul wordt de noodzaak van dergelijke acties ge schetst door de wetenschap, dat ongeveer de helft van de gecontroleerde voertuigen manke menten blijkt te vertonen. Het verontrustende verkeersongevallenbeeld op het traject Rotter- dam-Hazerswoude, waar in 1979 bij 227 aanrij dingen twee doden en vijftig aanrijdingen te betreuren vielen, was aanleiding om op dit weggedeelte gericht verkeerstoezicht in te stel len. Het resultaat was een vermindering van het aantal verkeersongevallen met ongeveer dertig procent en van het aantal doden en ge- •- wonden met vijftig procent. Kolonel Paul ver klaarde vanmorgen, dat het in het voornemen ligt om deze methode voort te zetten. De bezui nigingsmaatregelen werken, wat dat betreft echter beperkend, maar geprobeerd wordt daar - alsnog een mouw aan te passen. Ook werd het afgelopen jaar meer aandacht be- steed aan de uitvoering van bijzondere wetten (milieuwet, visserijwet, enzovoort) Bezuiniging ."S' De tweede helft van 1980 stond in het teken van de door de regering opgelegde bezuini gingsoperatie. De rijkspolitie werd een bezuini ging van veertien miljoen opgelegd. Er werd bezuinigd op het gebruik van benzine, olie en smeermiddelen én door het overwerk niet meer in geld maar in vrije tijd te vergoeden. Dat heeft tot resultaat, dat overdag de surveil lanceauto zo veel mogelijk vervangen wordt door voet- en fietssurveillance. „Met name in kleine dorpen, waar de politie ervan wordt be schuldigd voortdurend 'in blik te zijn verpakt', wordt het te voet of per fiets surveilleren erg gewaardeerd", aldus Paul. Het niet meer in geld (maar in tijd) vergoeden van overwerk le vert in de praktijk echter wel veel problemen op. Niet alleen bedraagt het gemiddelde perso neelstekort ruim acht procent, maar volgens 'Paul is zelfs bij een volledige bezetting over werk in verband met het karakter van het poli tiebedrijf niet geheel te voorkomen. „De voor geschreven regeling heeft in feite het perso neelstekort vergroot", aldus Paul. Toekomst Paul meent, dat de grote uittocht in het perso neelsbestand voorbij is en dat biedt perspectie ven. In de vier tot de provincie behorende re gio's zijn onlangs oriënterende besprekingen begonnen ter voorbereiding van de samenwer king op het gebied van de criminele inlichtin gendiensten. Tevens wordt meer en meer sa mengewerkt met de gemeentepolitie in de ste den. Deze korpsen hebben büiten de gemeente grenzen meer bevoegdheden gekregen en zo doende kunnen nuttige samenwerkingsverban den tot stand komen. Tevens wordt het beleid wat betreft het voorkomen van misdrijven voortgezet. In het afgelopen jaar zijn publici teitscampagnes gehouden om het publiek bij voorbeeld te motiveren de woning tijdens de vakantie beter verzorgd achter te laten. Het re sultaat was opmerkelijk, want in de vakantie periode daalde het aantal inbtaken, de aangif tebereidheid van het publiek nam toe en het vertrouwen in de politie werd vergroot. „Er moet samengewerkt worden met de burgerij. Men moet niet de illusie hebben, dat de politie alles kan en weet. Bij onze contacten met het publiek zullen we ook meer aandacht moeten bestedenaan de belangen en de opvang van slachtoffers van delicten", aldus Paul. Aan het slot van de nieuwjaarstoespraak con cludeerde commandant Paul, dat de toekomst ondanks de economisch moeilijke tijd nog vol- J J" 1 inhoud te geven aan Audities In februari gaat het William Byrd Vocaal Ensemble van start. Dit ensemble zal bestaan uit 25 leden en gaat in principe a capella werken uitvoeren. Gestreefd wordt naar het uitvoeren van tien concerten per jaar. De repetities worden op de zondagochtenden gehouden. Voor alle stemsoorten zoekt men nog nieuwe leden. Zang- en/of koorervaring is gewenst. De audities wor den gehouden op zondag 11 januari en zondag 18 janua- Nieuwjaarsbijeenkomst Werkgemeenschap De Ratel houdt 10 januari in het Volks huis aan de Apothekersdijk een feestelijke nieuwjaars bijeenkomst met een broodmaaltijd, het optreden van Tho- masvaer en Pieternel en muziek. Tevens is een expositie ingericht van foto's over de activiteiten in het afgelopen jubileumjaar. Kosten voor deelname bedragen acht gulden. Voor inlichtingen: tel. 210317. Aanvang van de nieuwjaars bijeenkomst is om zes uur. Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijn land houdt 8 januari om vier uur de nieuwjaarsverga dering in het museum De Lakenhal aan de Oude Sin gel. Voorzitter A. Koningsveld van de Kamer houdt dan een bespiegeling over de toestand in het bedrijfsle ven. PPR-ledenvergadering Steun aan het personeel van de met sluiting bedreigde Ad- ler-fabrieken, de komende verkiezingen en wat bestuurs verkiezingen staan centraal tijdens de ledenvergadering van de PPR. Deze bijeenkomst wordt vrijdagavond 9 janu ari gehouden aan het Rapenburg 100, aanvang acht uur. Peter Schraven Schilderijen, tekeningen en etsen van Peter Schraven zijn vanaf 11 januari te bewonderen in Galerie Denise Stephan aan de Bakkersteeg 18. De expositie wordt ge opend op 11 januari tussen vier en zes uur in aanwezig heid van de kunstenaar. De expositie is te bezichtigen elke zaterdag- en zondagmiddag van twee tot zes urn en na telefonische afspraak (tel. 132319). De expositie duurt tot 22 februari. LEIDEN De Piraten Televisie Leiden (PTV) heeft in de nacht van zaterdag op zondag haar tiende illegale televisie-uit zending op de beeldbuis gebracht. Dit keer werden de beelden op het derde Duit se net rijkelijk gelardeerd met reclame- boodschappen van Leidse bedrijven. fragment van Koot en Bie en een Tiroler sex- film. De uitzending begon kort na middernacht. Na een uur werd de uitzending gestopt. Enkele minuten later werd het gehele programma op nieuw uitgezonden. De kwaliteit was toen rede lijk. In de nacht van vrijdag op zaterdag had PTV Leiden de ontvangstkwaliteit getest door na afloop van de programma's op het derde Duitse net gedurende een uur het Duitse test beeld uit te zenden met achtergrondmuziek. LEIDEN De politie heeft zaterdagmorgen omstreeks half drie twee 19-jarige jon gens uit Leiden en Rijpwete- ring en een 17-jarige Wasse naarder aangehouden, die in de binnenstad een spoor van De knapen besteedden hun tijd aan het lopen over auto's en het ingooien van ruiten. In de Koorenbrugsteeg werden twee auto's vernield, terwijl in de Haarlemmerstraat een ruit werd ingegooid. Ook werd het ruitje van het kastje aan het Stadhuis, waarin huwelijken worden aangekondigd, inge gooid. Na verhoor werden de Jongens later op de dag naar luis gezonden. :end| LEIDEN Politie en brandweer zijn het af- 'a™ gelopen weekeinde vele malen uitgerukt ,.M^ voor talloze kleine kerstboombranden. In de Richard Holstraat ontdekte de politie in een brandgang ongeveer honderd kerstbomen, segnr In samenwerking met de gemeentereiniging voo - is brandhout verwijderd. tziji! Ann dg Bloemfonteinstraat brandde een tele leren fooncel uit. Aan de Nieuwstraat raakte zater dagmorgen een schutting in de brand en op de Zeemanlaan werden kerstbomen en autoban den in brand gestoken. De politie kon dit vuur doven. Verder werden zaterdag gedurende de hele namiddag en avond brandjes, verspreid over de gehele stad, door politie of brandweer geblust. De Stichting „Lelden Leeft" (Lelden promotion) Is zaterdagavond onder schelden met de Jaarorde van de Leid se carnavalsvereniging „De Hutspot ten". De uitreiking van de orde ge schiedde tijdens het nieuwjaarsbal van de carnavalsvereniging. Het bestuur van „De Hutspotten" was van mening, dat „Lelden Leeft" zich dit Jaar op bij zondere wijze verdienstelijk heeft ge maakt voor de Leidse samenleving. Door vele carnavalsvierders wordt het nieuwjaarsbal als een Jaarlijks hoogte punt gezien. Toen het Antonius Club huis aan de Lange Mare zondagmor gen om twee uur zijn poorten sloot, kon zoals bijna gebruikelijk op een uiterst sfeervol en geslaagd bal te ruggekeken worden. De uitstekende sfeer werd niet in de laatste plaats be paald door het optreden van het be faamde Loosdrecht Kwartet en de Dixieland formatie van Dolf del Prado. Zo'n vijfhonderd mensen waren op het bal aanwezig. Onder de bezoekers be vonden zich Leidens ex-burgemeester A.J. Vis en diens echtgenote. Vis is se dert vijfjaar ere-lid van „De Hutspot ten". Op de foto: Prins Frans Den Eerste met links Groenoordhallen-directeur A. de Jong en rechts L.C.-manager P. fde, die de jaarorde voor de stichting „Lei den Leeft" in ontvangst namen. LEIDEN De storm van het afgelopen weekeinde heeft op verscheidene plaat sen in de stad schade en ge vaar veroorzaakt. Aan de Van der Helmlaan waaide een raam, compleet met kozijn uit de muur van de tweede etage van een woon huis. De bewoners van het pand waren met vakantie. De brandweer heeft het gat in de muur gedicht. Aan de Suma- trastraat werd en verrijdbare bouwkeet door de -kracht van de wind op de weg geduwd, terwijl omgewaaide reclame borden de Willem de Zwijger- laan onveilig maakten. De po litie heeft het verkeer in goede banen weten te leiden. Aan de Boshuizerlaan tenslotte, waai de een markies van een gevel. Auto over de kop op rijksweg LEIDEN Een 30-jarige vrouw uit Amsterdam is za terdagavond gewond ge raakt toen de auto waarin zij zat, op de kop in de berm naast rijksweg 4 belandde. Het ongeval is te wijten aan een fout van een mede-weg gebruiker. Met hoge snelheid wilde een 56-jarige automobilist uit Leid- schendam een auto, bestuurd door een 29-jarige man uit Purmerend passeren. Bij de inhaalpoging schampten beide auto's elkaar. De rechts rijden de wagen, waarin de Amster damse zich bevond, slipte, sloeg over de kop en belandde in de berm van de Rijksweg (Amsterdam richting Den Haag). De weersgesteldheid tij dens het ongeval was uiterma te slecht. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3