ISPRAAK TERUGBLIK NOS-journaai begon 25 jaar geleden met beelden uit archief Jeugdjournaalvoorheteerstopde tv TELEVISIE VANAVOND TELEVISIE DINSDAG RADIO VANAVOND RADIO DINSDAG I RADIO/TELEVISIE LEIDSE COURANT MAANDAG 5 JANUARI 1981 PAGIN4 Ü- „Puur toeval dat de start van het jeugdjournaal vandaag pre cies op dezelfde dag valt als het 25-jarig bestaan van het NOS- journaal". door Ton Oliemuller Woorden van NOS tv-hoofd Carel Enke laar, destijds de eerste hoofdredacteur, die aan de wieg stond van deze rubriek, de pijn van de kinderziekten bijna aan den lijve er voer en gestaag in de weer is geweest om het eigen gezicht van dit tv-programma te vormen. Vóór 5 januari 1956 werden de tv-journaals bij toerbeurt verzorgd door de zendgemach tigden zelf. Al snel won echter het inzicht veld, dat dit beter gedaan kon worden door het samenwerkingsorgaan, de toenmalige Nederlandse Televisie Stichting, en boven dien door een gespecialiseerde afdeling van journalisten. Deze kwam er door toedoen van NTS-voorzitter prof. Kors, die Carel Enkelaar vroeg daarvoor uit zijn baan van star-reporter bij de Volkskrant over te stap pen naar wat het NTS-journaal moest wor den. Carel Enkelaar: „Ik had een prachtbaan bij die krant. Vloog de halve wereld af voor nieuws. Ik deed daarnaast wat werk in de actuele sfeer voor de tv, met name voor de nieuwsrubriek „De Verrekijker". Daar ken de men mij van in Bussum. Mijn toenmalige hoofdredacteur Lücker raadde mij af jour naaiwerk voor de tv te gaan doen. „Je zult er je nek breken", zei hij. Die gedachtegang heerste toen bij velen in de radio- en kran tenwereld. Men zag de tv als een kind met weinig levensvatbaarheid, zo niet een dood geboren baby. Ik heb toen gezegd, dat als daar toch mensen hun nek zouden gaan bre ken ik liever gelijk ging, omdat ik er anders later bijgeroepen zou worden om de. rommel van een ander op te ruimen. Het nieuws op de tv werd toen inderdaad slordig gebracht. Dat kon veel beter. Bovendien fascineerde mij het medium. Ik stapte dus over, maar begon wel duizend gulden minder te verdie nen dan ik toen had. Een groter probleem vond ik, dat de tv in de beginfase in handen was van radiomensen, die niet in beelden konden denken. Dat begon er al mee, dat de nieuwslezers niet zelf in beeld mochten ko men. Voor eigen filmmateriaal of uit het buitenland te betrekken films mocht vrijwel geen geld uitgegeven worden. Ik heb heel wat moeten praten om dit veranderd te krij gen. Het was toen ook zo, dat wat het bui tenland aan nieuwsfilm beschikbaar had op het vliegtuig werd gezet. Dat moesten we zelf op Schiphol gaan halen. Als zo'n vlieg tuig als gevolg van de mist niet landde, wer den de films op de volgende luchthaven in Duitsland of Denemarken afgegeven. Dan moesten we ze daar gaan halen. Dat liep soms goed fout. Eén keer zaten we echt he lemaal zonder en projecteerden we op het scherm de regel: „Wegens de mist heden geen buitenlands nieuws". In andere geval- len grepen we grif in het NTS-archief, dat vol zat met allerhand oude films. Een keer ontstonden er spanningen in het Midden- Oosten. We kregen het bericht dat de Ame rikaanse Zesde Vloot opstoomde naar de Middellandse Zee om orde op zaken te stel len. Het nieuws plukten we van de telex, die we overigens ook met veel moeite had den losgekregen bij het NTS-bestuur. Maar beelden? Ik zeg: „Jongens, er zit in het ar chief toch wel iets van die Zesde Vloot". Daar hadden we geluk mee, een Ameri kaans propagandafilmpje van Zesde Vloot- schepen op een wereldzee. Die film hebben we ingezet. Alle kijkers zich erover verba zen, tot zelfs in journalistieke vakkringen toe, hoe we zo snel aan die beelden kwa men. De kranten hadden er nog niet eens foto's van. Toen later de spanningen in het Midden-Oosten wegebden en de Ameri kaanse vloot weer vertrok uit dat gebied, draaiden we gewoon het filmpje om en zag je de schepen de andere kant uit varen. Dat soort kunstgrepen moesten we wel uithalen i met Roel Renssen, die juist vorig jaar met pensioen is gegaan, Coen van Hoewijk, die momenteel als referendaris de voorlich ting verzorgt op Sociale Zaken, Ton Majoor, "die de films op maat sneed, en Rennie Ro- drigues Pereira, die men op de radio nog nieuws kan horen lezen. In het begin moes ten we een half uur voor de uitzending ons materiaal inleveren bij de omroep, die die Carel Enkelaar: „Dat is pas tv als je hier kan zien wat op dit moment elders in de wereld gebeurt". avond in de lucht cameratesten werd o: wij rijkelijk vroeg er ook altijd moeite me' vijf minuten te laat Dat was nodig is gezegd. Dat vonden daar hadden we dan Waren we een keer bepaalde Siebe helemaal tegen je gevoel in. Je zat daar toen nog in Bussum tussen tv-makers in, die da gen de tijd namen om een uitzending voor te bereiden. Wij werkten als krantenman op de minuut, want je wo"u het laatste nieuws mee hebben, een filmische registratie van feiten. Het gebouw waarin we toen nog in Bussum werkten werd door een spoorwego vergang gescheiden van de studio. Dan ge beurde het wel, dat de spoorbomen dicht waren op het moment dat het nieuws de deur uit moest. We gaven in dat geval ij lings een seintje naar de studio, waaruit een man tevoorschijn snelde, naar wie wij onze filmblikken over de rails heen toe keilden. Er werden in die jaren merkwaardige staal tjes tv-journaistiek gepleegd. Maar de kran ten waren wel bang voor ons. Redacteuren van diverse kranten werd verboden voor ons als tipgever op te treden. Intussen ont wikkelden wij in die primitieve begintoes tand allerlei grappen en grollen om aan beeldend nieuws te komen. De kranten be gonnen ons toch serieus te nemen. In recen sies werd goed over ons geschreven. Als we van buitenlandse filmpersbureaus hoorden, dat ze ergëns ter wereld een reportage gin gen maken, vroegen wij ook namens ons in interviews bepaalde vragen te stellen. Zo kwamen onze vragen ook eens terecht bij de religieuze leider Dalai Lama, die aan het slot zelfs zijn zegen uitsprak over het NTS- volk, denkend dat hij te doen had met een kleine sekte volgelingen ergens in een uit hoek van de wereld. Ons" was in die dagen niks te dol. Tóch werden we gewaardeerd. In 1961 ontvingen we de televisieprijs van het Prins Bernhard-fonds. Ik, hou vol, dat het tv-journaal mede volwassen is geworden door het werken onder primitieve omstan digheden. Die daagden ons dagelijks uit tot een grote vindingrijkheid. Wel bleven we werken aan betere verbindingen met de Eu rovisielanden. Op proef werd in juni 1954 het narcissenfestival aan het meer van Ge- nève per straalverbinding doorgezonden. De beelden legden wij op de film van de telere- cording vast, waarna wij ook hier konden uitzenden. Maar hèt succes kwam in 1958 tijdens een experimentele nieuwsuitwisse- ling tussen Europese landen, waarbij ik op het Brusselse hoofdkwartier zat in het Pa lais de Justice. Juist in die week werd paus Pius XII ziek. Hij stierf ook. De Italiaanse tv zond direct beelden door die overal gretig aftrek vonden. Dat werkte allemaal in ons voordeel. De cijfers van geregistreerde tv- toestellen werden naarstig bijgehouden. Steeds meer mensen gingen tv kijken". Zo groeide het tv-journaal gestaag. In 1963 werd Enkelaar opgevolgd door Dick Simons en deze in 1976 door Ed vanWesterloo. Er werden in die 25 jaar 22.500 uitzendingen gemaakt, eerst drie avonden per week, lager dagelijks enige malen. In de eerste journaal- uitzending kreeg men beelden van de schaaktweekamp tussen Euwe en Donner, de oprichting van het Westduitse leger, de voorbereidingen voor het Driekoningen feest, een staking van IJmuider vissers, de kerstboomverbranding in Amsterdam, een Amerikaanse dame die in haar achtertuintje olie had aangeboord, het stierenvechten in Pamplona en een optreden van het Neder lands Studenten Orkest in Bergen. In 1962 werd de dagelijkse gelegenheid ge schapen nieuws uit te wisselen tussen de Eurovisielanden. In 1965 werd het ook mo gelijk om via de satelliet Early Bird beelden van het ene werelddeel naar het andere over te hevelen. Vanaf 1961 mochten ook de nieuwslezers in beeld komen met namen als Bouke Poelstra, Henk Teeuw, Wim Zwerus, Frits van Rhoon, Pim Reijntjes, Joop Rein- boud, Jan Gerritsen, Marga van Arnhem, Ed Lautenschlager, Eugenie Herlaar, Wibo v.d. Linde. Frits Thors, Bob Meijer, Aydrey v.d.Jagt, Eef Brouwers, Rien Huizing, Joop van Zijl, Fred Emmer en Harmen Siezen. Het lukte trouwens Coen van Hoewijk ook nog om zichtbaar in beeld te komen. Mo menteel werken er 90 mensen bij het NOS- journaal en beschikt men voorts over tal van buitenlandse contacten en correspon denten. Het kijkerstal groeide even hard, momenteel dagelijks tussen vijf en zes mil joen aan het toestel. Carel Enkelaar: „Met grote regelmaat werd de waarde van Europese nieuwsuitwisseling bewezen. Bij de Hongaarse opstand kregen we rollen Oostenrijkse film, die zo op het scherm werd gezet, met camerastops en al. Mede daardoor werden wij gedwongen ook hier nieuws van internationale allure te verzorgen. We liepen overal achter aan. We gingen door voor gekken. Wat 's morgens gebeurde, wilden wij 's avonds in de uitzen ding. Misschien hadden de mensen er ook over in de krant gelezen, maar ze geloofden het pas als ze het op hun toestel voor hun eigen ogen zagen gebeuren. Dat is voor mij alfijd de essentie van tv gebleven, dat men te zien krijgt wat op dit moment elders in de wereld gebeurt. Dat geldt voor voetbal zo wel als voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen. Er is jaren aan gewerkt om dat redelijk te laten verlopen. In 1984 gaan we in Europa profiteren van de eigen satelliet. Dan gebruiken we de tv pas echt goed. Je moet daarbij wel journalistiek blijven den ken en werken". Op Ned.II vanavond om 20.00 uur zal be scheiden aandacht worden besteed aan dit jubileum op deze dag. Men krijgt een korte terugblik op de eerste uitzending precies 25 jaar geleden. Het zal dan lijken of de klok een kwart eeuw wordt teruggezet. In de loop van het jaar zal men meer mer ken van deze historische gebeurtenis. Er komt een boek en in april ook een tv-docu- mentaire over 25 jaar nieuws-tv. Ook in april zal in de Amsterdamse RAI een groot internationaal tv-congres gehouden worden met belangrijke sprekers over het onder werp: „Nieuws op de tv en de werkelijk heid". Een alleszins welgekozen onderwerp voor een medium, dat althans in ons land begon met archiefbeelden die alleen zijdelings iets met de werke lijkheid te maken hadden. Vanavonu is het zo ver. Op gewekt zal omroepster Leon- tien Ceulemans het eerste jeugdjournaal presenteren, nadat enkele maanden, vrij wel dagelijks, kon worden proefgestoomd. Begeleid door kinderen voor wie het jeugdjournaal is bestemd, de deskundigen van acht tot tien jaar ongeveer, kon het team achter dit journaal tot een produkt komen dat het meest aan het vooropgestel de doel beantwoordde. De stelling is altijd geweest, dat kinderen dagelijks wor den bestookt door onderwer pen die ver boven hun schoolpetje gingen. Waar door vragen werden opge worpen waarop de kinderen geen antwoord kregen. Bo vendien, stelde de NOS, zou een jeugdjournaal ook heel aardig kunnen zijn voor vol wassenen, die moeite hebben met het gebruikelijke jour naal. Wat de NOS aan proef- materiaal kon laten zien, le verde jeugdjournalen op die aansluiten bij de actualiteit, behoorlijk informatief en met groot geduld gebracht. In hoeverre de actualiteit ook in de toekomst op de voet kan worden gevolgd, zal echter moeten blijken, dagelijks, behalve op zater dag en zondag. Ned. I 18.30 uur. Minivoetbal De zevende wedstrijd in dit seizoen (poule B) wordt ge speeld tussen het Minivoetbal team Limburg en het Militaire Minivoetbalteam. Nvd. I 19.05 uur. hou fl het l J scherm in het oog* De ene dief is de andere niet Amerikaanse speelfilm uit 1955 van Alfred Hitchcock naar een roman van David Dodge, met in de hoofdrollen Cary Grant als „The Cat" en Grace Kelly als Frances Ste vens. Het verhaal speelt zich af aan de Franse Rivièra, waar de „Cat", een befaamde ex- dief uit Amerika, een terugge trokken leven leidt. Ongewild komt hij echter toch in het nieuws, wanneer hij verdacht wordt van een reeks juwelen- diefstallen. Om zijn onschuld te bewijzen besluit hij zelf op onderzoek te gaan naar de da- der(s). Tijdens zijn werkzaam heden ontmoet hij Frances die verliefd op hem wordt. Wan neer tenslotte ook nog eens haar juwelen en die van haar moeder verdwijnen, lijkt het Schuilplaatsen op woeste hoogte Westduitse documentaire over de monumentale rudimenten van een middeleeuwse chris- temnederzetting in ce;.traal De Vijf Marga van Praag, verslaggeefster van het Jeugdjour naal. Turkije. Capadocië is de naam van het gebied, waarvan in deze documentaire beelden worden vertoond en dat door langdurige erosie veranderde in een woest en markant „maanlandschap". Ned. I 21.55 uur. Concert Concert, waarin het Poolse ka merorkest dat onlangs een be zoek aan Nederland biecht, oude, gevarieerde Poolse mu ziek speelt. Ned. I 22.25 uur. Undugu is broederschap Portret van de Nederlandse pater Arnold Grol die in Mat- hary Valley, de grootste krot tenwijk van Oost-Afrika, werkzaam is. Ned. I 22.45 uur. Wanneer de Vijf in de grotten bij de Duivelrots een gouden vinden, komt de goud- Banana Split Show rond comédienne, zan geres en danseres Corrie van Gorp, die in een aantal sket ches weer allerlei typetjes zal neerzetten. Als gasten ont vangt zij André van Duin, Henk Molenberg, Jacco van Renesse, Ria Valk, Arnold Gelderman, het kinderkoor Troika en het ballet van Barry John Cheever „De trein van 5 uur 48" heet het tweede verhaal van de Amerikaanse schrijver John Cheever. Hoofdpersoon is mr. Blake, directeur van een ad vertentiebureau. De jonge miss Denton, zijn secretaresse, wordt verliefd op hem en laat dat duidelijk blijken. Zij wordt echter door hem afgewezen. Op een dag bedreigt zij Blake met een pistool en beveelt hem voor haar neer te knie len. De hele gebeurtenis tast Blake's zelfvertrouwen be- Soap Tim verlaat Corinne, Dutch wordt door de sterke arm in de kraag gevat en Jody sluit tijdens een depressieve bui vriendschap met Alice. Ned. II 22.55 uur. NEDERLAND 1 NOS 18.25 Nieuws voor doven en slechthorenden 18.30 Jeugdjournaal '18.36 Sesamstraat 18.50 Klem 19.00 Wollle's Wereld 19.05 Minivoetbalshow 19.55 De ene dief is de andere niet, Amerikaanse speelfilm NOS 21.37 Journaal NCRV 21.55 'Schuilplaatsen op de Woeste Hoogte, Duitse natuurfilm 22.25 Feestelijke muziek door het Pools Kamerorkest 22.45 Undugu is Broederschap, documentaire-film NOS 23.00 Journaal 23.05 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 TELEAC 18.27 Sociale verzekering, 1e cyclus, les 13 NOS 18.57 Journaal TROS 18.59-De Vijf 19.25 Banana Spilt NOS 20.00 Journaal TROS 20.27 De Corrie van Gorp Show 21.20 De verhalen van John Cheever: De trein van 5 uur 48 22.20 AktuaTV 22.55 Soap NOS 23.25 Journaal 23.30 Nieuws voor doven en slechthorenden rriagaz. 19.59 Progr 18.00 St. Pauli Landungsbi /-serie. 19.15 Actual. 19.45 -rtao 21.45 Sprookje. 22.30 Actual. 23J- S Das Maedchen Insiang (Insiang), Ptl speelfilm. 0.35-0.40 Journ. 1 Duits. 19.00 Cult.-wetensch. 19.45 Journal 3. 20.00 Dlscussleprogr. 21.45 Lleben v (Kochajmy sle), Poolse speelfilt —.ww Inform. 18.45 Tekenfilmserie. 18.50 mior progr. 19.30 Verkeersinform. 19, Meded. en Morgen. 19.45 Nws. 20, Weerber. 20.15 De Mallens (II), Eng.- cent 1979 sche helf mer verl Spelprogr. 18.30 Progr. vor en. 19.00 Sportmagaz. 19j -aani d., weerber. en journ. 19.55 Lf dinj NEDERLAND 1 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden NEDERLAND2 NOS 13.00 Nieuws voor doven en slechthorenden DUITSLAND 1 10.00 Journ. 10.0:3 Luftwaffenhelfer, tv-film. 11.35 Doe. progr. 12.05 In form. progr. 12.55 Persoverz. 13.00 Journ. 13.40 Journ. 13.45 Volksliede ren, operakoren en schlagers. 14.30 Der Prinz und der Bettelknabe (The Prince and the Pauper), Amer. speel film. 16.30 Journ. 16.35 Michel aus Lonneberga, tv-serie. 17.00 Kinderse rie. 17.20 Licht klass. muziek. 17.50 Journ. (Reg. progr. NDR: 9.25 KI* O terprogr. WDR: 9.25 Kleuterprogr.j DUITSLAND 2 10.00 Journ. 10.03 Luftwaffenhelfi 1 *v-film. 11.35 doe. 12.05 Infon" Amer. speelfilm. 17.35 Journ. 17.J Filmrep. DUITSLAND WDR 3 9.25 Kleuterprogr. 17.30 Infon progr. BELGIE NEDERLANDS NET 1 17.00 Schooltv. BELGIE NEDERLANDS NET 2 Van 17.00-18.00 Zie NET 1. BELGIE FRANS 17.00 ONEM-Meded. 17.15 Inforo progr. 17.45 Kinderprogr. met teker Ooi l stee (mil Be e Avondspils m«t de Nat Beat. Sz'o^fS) 2AVRC -24.00 (S) Candlelight. Schoolradio. OPEN SCHOOL: Het was deze keer weer het periodiek optredende week einde van de opgestapelde praatprogramma's. Natuurlijk viel er voor degenen die daar bezwaar tegen zouden hebben best nog wel aan te ontkomen al was het maar bij de Ted- show maar het is toch een feit dat zaterdagavond Schrik draad (NCRV) en de Alles-is- anders-show (KRO) een niet onbelangrijk deel van de zend tijd in beslag namen en gister avond een forum over de schrijvers (VPRO) en Vragen- vuur (AVRO). Wat mij betreft: ik heb mij er blijmoedig inge stort om daarna bij voorbeeld te constateren dat tot mijn gro te opluchting in Schrikdraad de zogeheten „ergernisknop" bij een interview met Vrede- ling, de afscheid nemende Eu ropese commissaris voor Socia le Zaken, geheel niet in wer king hoefde te komen, al scheelde het een haartje. Het zou werkelijk al te gek zijn ge weest als het gesprek dat Hans Sleeuwenhoek en Henk Mo- chel met die uitermate schilde rachtige man „IKV, weg er mee" voerden door inmen ging van buitenaf voortijdig afgebroken zou zijn geworden. Aad van den Heuvel vond het een goed idee in zijn Alles is Anders-show aan het begin van het verkiezingsjaar een aantal vooraanstaande politici en enige vertegenwoordigers van de parlementaire pers met elkaar te confronteren. En Jat was het ook wel, alleen viel de discussie bij nader inzien, naar mijn smaak, nogal inteelt-ach- tig uit. Er werden allerlei za ken besproken, die ongetwij feld van belang konden zijn voor degenen die in het circuit in Den Haag meedraaien (poli tici en journalisten dus) maar die de buitenstaander maar matig konden interesseren. Wat niet wegneemt dat ook zij zich af en toe wel geamuseerd zullen hebben. Bijvoorbeeld toen Joop den Uyl staatssecre taris Nely Smit-Kroes te hulp snelde toen die nogal in de tang werd genomen vanwege haar kennelijke belustheid op. „onpolitieke" publiciteit en vooral toen bleek dat hij dat niet geheel zonder eigenbelang deed, gezien het feit dat hijzelf in de Oudejaarsnacht nog sa men met André van Duin op het scherm was waargenomen. Gisteravond zat Harry Mulisch een forum van schrijvers voor. Hier ging het vooral om het (al of niet politieke) engagement van de schrijver. Het werd een wat zweverige om niet te zeg gen zwevende discussie, zozeer zelfs dat ik de indruk kreeg dat zij nog steeds zwevende is. Maar het onderwerp was er dan ook naar. En het Vragen- vuur tenslotte op het andere Nederland herinnerde ditmaal al te zeer aan zijn woordspeli ge afkomst Want daar was het barre vraagstuk van de kern bewapening aan de orde. Mr. Luns, H.J. Neuman en gene raal buiten dienst M.H. Meyenfeldt mengden zich hie in de discussies, die trouwen nog aan de gang waren op he moment dat ik deze regel schreef. HERMAN HOFHUIZElf Zanger van de LI „Platters" ge rii overleden de min Lon^ Beach, Californië -J David Lynch, een zanger van de zanggroep de Plat" ters, is vrijdag in een ziekeif huis in Long Beach aan kan" ker overleden. Lynch is 5j jaar geworden. Hij lag sin^ 26 december in het ziekei huis. Lynch richtte de groep in 195f op samen met Tony Williamsr Herbert Reed, Paul Robi eiv Zola Taylor. Hun eerste hitf .Only you" kwam in novemf' ber 1955 uit. Andere bekend^ liedjes van 8e Platters warerf t „The great pretender", „M^ i prayer", „Twilite time" en' „Smoke gets in your eyes". 1 Lynch verliet de groep begiif 1970. Hij was sinds 1978 voo# j kanker behandeld. Hij laat zij» vrouw Ethel en acht kinderétf achter.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 2