Landbouwgif in Westlandmogelijk kankerverwekkend Britse politie pakt Y orkshire Ripper Teheran waarschuwt Reagan voor gebruik van geweld Rusland dreigt met maatregelen na brand in kantoor Aeroflot MINISTERIE IN BRIEF AAN HUISARTSEN: BOMEXPLOSIE TREFT MODEHUIS CHANEL Rof. ter<lam blijft bij onvrijwillige behandeling van heroïneverslaafden QmémBmmmAi nothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, lel. 071-122244 - Giro 103003 - 8ank: Amró-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - ,ef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: lel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - aonnementen: kwartaal 49,55: jaar 186,70: losse nummers: 65 cent. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Maandag 5 januari 1981, 71e jaargang no. 21853 Corrie van Gorp Op Ned. II om 20.27 uur „De Corrie van Gorp Show", om 21.20 uur tv-film „De verhalen van John Cheever" en om 22.55 uur komische serie „Soap". Op Ned. I om 19.55 uur film „De ene dief is de andere niet" en om 22.45 uur documentaire ..Undugu broederschap". Nachtvorst Wisselend bewolkt en enkele buien. In de nacht en ochtend op de meeste plaatsen lichte vorst. Middagtemperatuur om streeks 3 graden. Morgen zon: 8.47 - 16.44. Schev. hoogw.: 2.52 en 15.01. Laagw.: 11.12 en 23.22. Antieke beelden uit It. Jan gestolen en BOSCH Uit de St. Janska- ,edraal in Den Bosch zijn gister- icht drie kostbare antieke beelden et een totale waarde van ruim 10.000 gulden verdwenen. De dief- al werd ontdekt door de koster die mdagochtend de kerk kwam ope en. Omdat er geen sporen van in- raak zijn, vermoedt de politie dat daders zich hebben laten inslui- ,i. Onderzoek heeft uitgewezen at de kerkdeuren van binnenuit jn geopend. Deventer zeker 4500 jaar oud DEVENTER Tot voor kort werd aangenomen dat de ge schiedenis van Deventer be gon om circa 1000 voor Chris tus. Opgravingen in de Deven-v ter binnenstad hebben nu uit gewezen dat in de periode 2500 tot 2300 de late steentijd de eerste bewoners al domici lie kozen aan de oevers van de IJssel. Enkele scherven van standvoetbekers en vuurste nen werktuigen bewijzen dit. MUNTENVONDST IN RAAMSDONK RAAMSDONK In het Bra- bantse Raamsdonk is vorige week een aarden pot met twee duizend kostbare oude munten gevonden: zilveren dikaten, drie-guldenstukken en schellin gen, alle daterend uit de jaren 1600 tot 1800. De vondst werd gedaan bij aapleg van een riole ring. Alle munten op twee na liggen momenteel in de kluis van het Koninklijk Penningka binet in Den Haag, in afwach ting van taxatie. Prins Charles wenst Britse pers „vervelend nieuwjaar" LONDEN De Britse kroonprins Charles heeft cle hoofdredacteuren van Fleet Street in Londen, waar een groot deel van de Britse dagbladen is ge vestigd, een „vervelend nieuwjaar" toegewenst. De prins bracht zijn boodschap persoonlijk over aan een aantal journalisten in het plaatsje Anmer, op enige afstand van het vakantieverblijf van de Britse koninklijke familie. Hij wenste de verslag gevers een gelukkig nieuwjaar „en uw hoofdre dacties een bijzonder vervelend jaar" toe. De ach tergrond van de opmerking is de vrijwel constante belegering van de kroonprins door de pers sinds geruchten over een ophanden zijnde verloving met lady Diana Spencer de ronde doen. „LAKS BELEID NEDERLAND' MOSKOU/DEN HAAG De Sovjet-Unie heeft gisteren Ne derland gedreigd met „nega tieve gevolgen" als geen pas sende maatregelen worden ge nomen om Russiche vertegen woordigingen in Nederland te beschermen. Momenteel laten de Nederlandse autoriteiten anti-Russische acties van cri minele elementen in feite oog luikend toe, aldus het Russi che persbureau Tass. Directe aanleiding voor de ver ontwaardiging in Moskou is de brand'vorige week dinsdag in het Aeroflot-kantoor te Amster dam. De politie nam aan dat de brand was ontstaan door kort sluiting, maar de Russische auto riteiten denken daar duidelijk anders over. Tass spreekt van „provocerende acties van misda dige elementen" en eist dat de aanstichters worden gestraft, en de schade vergoed. WESTL AND/DEN HAAG Het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne heeft toegegeven dat het gebruik van methylbromide kankerverwekkend kan zijn en schadelijk voor het ongeboren kind. Dit blijkt uit een onlangs ver zonden brief van het Staatstoezicht op de Volksgezondheid aan de huis artsen, specialisten en verpleeg kundigen in Zuid-Holland. De brief is verzonden naar aanleiding van de verontreiniging door methylbro-' mide van het drinkwater in Y^est- land. Milieu-organisaties proteste ren al jaren tegen het gebruik van dit levensgevaarlijke zenuwgas. In die brief valt te lezen dat methyl bromide in hoge doses gebruikt, „mu- tageen" is. Dat wil zeggen, dat de kans bestaat dat het ontsmettingsmiddel in vloed heeft op de structuur van de menselijke cel en kanker kan -veroor zaken. Volgens de brief is dat echter alleen bij „hoge concentraties" het ge val. De lagere concentraties, zoals die in het Westland zijn aangetroffen, zouden volgens het Staatstoezicht geen gevaar opleveren voor de ge zondheid. Naast het Landbouwschap is ook het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen er verbaasd over, dat methylbromide in het leidingwa ter terecht kan komen. „Men heeft ons altijd voorgehouden, dat methyl bromide in de grond afbreekt", aldus directeur Gijsberts. (zie verder pagina '5) De drie leiders van de Ripper-politiebrigade, hoofdcommissaris George Old- field, hoofdcommissaris Ronald Gregory en commissaris Jim Hobson glim lachen nu zij ervan overtuigd zijn de Yorkshire Ripper te hebben aangehou den. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN De Noordengelse speurders die al vijf jaar jacht maken op de gevreesde „Yorkshi re Ripper", een moordenaar die tot nu toe minstens dertien vrou wen om het leven gebracht heeft, houden een verdachte in hechte nis die vanmorgen „op een ernsti ge beschuldiging" aan de rechter is voorgeleid. Hoewel de politie het r:iet als zodanig heeft toegege ven, denkt men met de aanhou ding van een gehuwde, dertigjari ge vrachtwagenchauffeur uit Bradford, een plaats waar drie van de vermoorden vandaan kwamen, de zo gevreesde „Yorks hire Ripper" te hebben gepakt. Gisteravond gaf de politie toe, dat haar jacht op de massamoorde naar nu stilaan ten einde loopt. De verdachte werd vrijdagavond om streeks elf uur bij toeval gearresteerd in de rose buurt van Sheffield. Hij zat met een 19-jarige prostituée in een wagen, waarvan de nummerplaten gestolen ble ken. De man werd meegenomen naar het bureau en tijdens zijn verhoor moeten dingen aan het licht gekomen zijn, die de politie van Sheffield naar de telefoon de den grijpen om hun collega's van de spe ciale Ripper-brigade in West-Yorkshire te waarschuwen. De verdachte werd zater dag door het hoofd van de brigade onder vraagd. De gevreesde Ripper pleegde zijn eerste bekende aanranding op een vrouw in juli 1975. Sinds die datum heeft hij, voorzover men weet, nog zestien andere vrouwen aangerand, allemaal in steden van Noord- Engeland. Dertien slachtoffers van de Ripper hebben het niet overleefd. Hij sloeg meestal toe in de duisternis en op af gelegen plekken. Hoewel hij het vooral op prostituée's gemunt had, vermoordde hij ook huisvrouwen en een paar studentes. Zijn laatste slachtoffer was de 20-jarige Jacqueline Hill, die op 17 november 1980 vermoord werd in Leeds. jange files oor erugkerende wintersporters EN HAAG Sneeuw, ha- el, en ijzel hebben het afge- >pen weekeinde duizenden intersporters gehinderd ie per auto terugkeerden m de Alpen naar het noor- sn. Door de drukke en ladde wegen ontstondn ki- imeters lange files. e ANWB in Den Haag en de JS-centrale in Amsterdam regen tientallen meldingen in automobilisten die door ippartijen schade hadden op- Jopen of van wie de auto lar Nederland moest worden ihaald. erug (VAAR is pat brkkie "DABR benepea EIGENLIJK VOOR n (erstmis en Nieuwjaar bij een mperatuur van 35 graden te toben gevierd... jrug in ons gure landje. Wel De totaal ver nielde bouti que op de be- nedenetage van het pand van Chanel. PARIJS Een hevige bomexplosie heeft zondagochtend vroeg het befaamde mode huis Chanel aan de Rue Cambon zwaar be schadigd. Ramen en deuren werden ver nield, evenals dure kleding en parfums. De straat, waaraan ook het ministerie van justitie gelegen is, lag na de explosie be zaaid met glasscherven. Een nachtwaker raakte gewond, de omvang van de schade is nog niet bekend. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door een woordvoerder van het „be vrijdingsleger van Guadeloupe", dat het ver trek van het Franse leger van dit Caribische eiland eist. Met ingang van 1 januari wil het „bevrijdingsleger" zich daartoe in Frankrijk inzetten. Vorig jaar zijn al aanslagen gepleegd op Guadeloupe. VredeJing stemt mogelijk niet meer op PvdA (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Ir. Henk Vredeling, de scheidende EG-commissaris voor Socia le Zaken, stemt mogelijk niet meer op de Partij van de Arbeid als deze in het verkiezingsprogramma op neemt dat Nederland atoom- taken moet afstoten. Vrede ling zei dit zaterdag in het NCRV-televisieprogramma Schrikdraad. Alleen bij ge brek aan een alternatief zou hij wèl lid blijven van de PvdA. Vredeling distantieerde zich fel van het standpunt van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) dat actievoert onder de leus „Help de kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland". Hij sloot daarin aan bij het standpunt van PvdA-fractieleider Den Uyl dat zijn lijsttrekkerschap ver bindt aan het niet overnemen van deze volgens hem ongenu anceerde leus. Knagend geweten KANSAS Ze sendertigjaar na dat zij een boek had gestolen uit de schoolbiblio theek is het ge weten van een Amerikaanse gaan spreken. Twee weken ge leden kreeg de universiteit van Kansas van haar een briefje waar in ze de diefstal bekende. „Ik ben Jehova's getuige geworden en nu weet ik dat niet gepakt worden niet hetzelfde is als niet stelen". Zij wilde de uit- leenkosten van 69 dollarcent - maar in die 36 jaar opgelopen tot 1314 dollar - betalen. De bi bliothecaris vindt echter dat haar geweten lang ge noeg op haar heeft gedrukt en zal haar geen boete opleggen. TEHERAN Radio Teheran heeft de aanstaande president van de Verenigde Staten, Ronald Reagan, gewaarschuwd geen geweld te gebruiken om de 52 ge gijzelde Amerikanen te bevrijden. De radio voorspelde dat de impasse die nu in het gijzelingsdrama heerst ongewij zigd zou zijn bij Reagans installatie als president. In navolging van Reagan opperde de Amerikaanse oud-minister Henry Kissin ger die momenteel een doorreis maakt door het Midden-Oosten dat een mili taire actie van de Verenigde Staten tegen Iran overwogen zou moeten worden als de gijzelaars worden berecht. De Iraanse regering heeft gisteren ver-, klaard dat de laatste voorstellen van de VS ter beëindiging van de gijzelingsaffai re worden bestudeerd. Ook kondigde de regering aan dat men de volledige contro le heeft over alle 52 gijzelaars, nadat drie gijzelaars onder wie de zaakgelastigde Bruce Laingen, die sinds het begin van de gijzeling verbleven in het ministerie van buitenlandse zaken, waren overgebracht naar een niet nader genoemde plaats. In de Verenigde Staten is bezorgd gerea geerd op de overdracht, daar men nu van een informatiebron is beroofd. Staking bij British Leyland opgeschort BIRMINGHAM Onge veer vijftienhonderd staken de arbeiders van het Britse autobedrijf British Leyland hebben gisteren met grote meerderheid besloten het werk te hervatten. De arbeiders, die allen in de zelfde fabriek werken, hadden op 18 december het werk neergelegd, als protest tegen het ontslag van acht collega's die waren beschuldigd van ge welddadigheden in de fabriek. Als de staking langer geduurd zou hebben, zou dat fatale ge volgen voor het bedrijf hebben gehad. Leyland lijdt de laatste jaren grote verliezen. De ar beiders, die hebben laten we ten dat de staking niet defini tief tot het verleden behoort, zullen het onafhankelijke on derzoek naar het ontslag van hun collega's afwachten. Brandweer haalt bewoners van dak brandend huis DEN HAAG De Haagse brandweer heeft zaterdag morgen om drie uur met een hoogwerker een echtpaar en een schoonmoeder van het dak van een brandende wo ning aan de Fuchsiastraat gehaald. Zij zijn met long klachten naar het zieken huis gebracht. Tot^.usver is nog niet bekend hoe de brand is ontstaan. Het echtpaar had tot ver na mid dernacht bezoek gehad en was daarna gaan slapen. De moe der werd om drie uur gewekt door een brandlucht. Zij sloeg onmiddellijk alarm. De drie bewoners vluchtten naar het dak, omdat door de rookont wikkeling de weg naar bene den >vas versperd. ONDANKS ALLE BEZWAREN ROTTERDAM Het Rotterdamse gemeentebestuur blijft erbij dat onvrijwillige behandeling van heroïne verslaafden mogelijk moet zijn. De wethouder van volksgezondheid, W. G. van der Have, zegt dat in een vandaag verschenen notitie met nieuwe methoden om het verslavingsprobleem aan te pakken. Iedere verslaafde moet een kans krijgen te kiezen voor een le ven zonder verdovende middelen. Heroïnegebruik heeft echter na verloop van tijd een zodanige uitwerking rn een mens dat van een vrije wil en verantwoordelijkheid gc^n sprake meer kan zijn. Voor deze mensen is, aldus de notitie, gedwongen be handeling de enige mogelijkheid, waarna zowel de verslaafde als zijn omgeving uitzicht geboden kan worden. Van der Have vindt dat het Openbaar Ministerie een door de rechter veroordeelde verslaafde moet kunnen plaatsen in een speciaal en gesloten behandelingscentrum voor ontwenning en nazorg. De krankzinnigenwet, het enig wettelijke kader om mensen onvrijwillig te laten opnemen, zou nieuwe regels moe ten krijgen. Basis voor deze wet is het gevaar dat een mens ople vert voor zichzelf en voor anderen. De notitie van Van der Have richt zich vooral op specifieke groepen' verslaafden zoals Surinamers, zeer jonge mensen en psychotische verslaafden. Verwezenlijking van de voorstellen gaat ongeveer vier miljoen gulden kosten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1