m S* Uruguay en Italië mishandelen voetbal en elkaar Van der Duim toont de stijgende vorm Tweede plaats Kasper spreekt meer aan dan titel wan Van Helden Sportprijsvragen »u?fle Twee wereldrecords vatte Natalia Petroeseva K SPORTTRIBUNE HYS '80 verliest van Herenthals Sportwereld grJasigBi Is K, '4N THUISFLUITER GURUCETA TREKT NOG TE WEINIG KAARTEN Evertonzorc voor uitschakeling,^ bekerhouder rtatgd. Arsenal p: tui Programma betaald voetbal Helmond Sport trekt Theo Custersaan Scheidsrechters dragen pistool in Columbia Anne Möhlmann ernstig geblesseerd Officieuze wereldrecords in Gainesville Ind WiL B-KAMPIOENSCHAP SCHAATSEN ALLROUNOERS Dammer Jansen mag blijven Kee LEIDSE COURANTy MAANDAG 5 JANUARI 1981 PAGINA 12 DEN HAAG De gegevens van de sportprijsvragen van afge lopen weekeinde zijn: Lotto 1 Winnende getallen: 2-5-9-20-36-41; reservegetallen: 7-25. Eerste prijs: 483.234,14; tweede prijs: 138.066,90; derde prijs: ƒ207.100,34; vierde en vijfde prijs: 276.133,79. Toto 1 Juiste kolom: 3-1-1-1-3-1-1-3-3-2-2-1. Eerste prijs: 36.343,84; tweede prijs: 24.229,23; derde prijs: 60.573,07. Toto-gelijk Winnende wedstrijden: 1-5-16-22; toegevoegde wedstrijd: 15. Eerste prijs: 7.407,29; tweede prijs: 1.234,54; derde prijs: ƒ6.172,74; vierde prijs: ƒ9.876,38. Westduitse lotto Winnende getallen: 6-12-19-22-31-40; reservegetal: 28. Spiel 77 6601763. Belgische lotto Winnende getallen: 12-14-23-30-32-39; reservegetal: 1. Supertrio Provence-prijs Hilversum. Juiste voorspelling: 6-3-14. Uitslag: 1. no. 6 San Sebastiaan (A.J. Molema); 2. no. 3 Sita van Hiddum (L. Schoonhoven); 3. no. 14 Sam Belwin (P.G. Zeegers). Omzet: 144,783,00. Uitkering: 434,00. Alle paarden gestart. HERENTHALS - HYS '80 heeft gisteravond zijn eerste competi tiewedstrijd tegen het Belgische Herenthals verloren. De Hage naars bleven in elke periode steeds een treffer achter bij de Bel gen, die uiteindelijk na de periodestandén 1-0, 3-2, 3-2 met 7-4 wonnen. TORHOUT Reinier Groenendaal is zaterdag als derde geëin digd in een wielerveldrit in het Belgische Torhout. LONDEN Parker heeft zich niet kunnen plaatsen voor de finale van het internationale basketbaltoernooi in Londen. Van Macca- bi Tel Aviv werd met 77-74 verloren. •C X> - Victorino scoort voor Uruguay in het duel met Italië. MONTEVIDEO Uruguay en Italië hebben zaterdagavond in Montevideo het voetbal en elkcar mishandeld. De Spaanse scheidsrechter Emilio-Carios Guruceta deed er nauwelijks iets te gen. Sterker nog, hij werkte de aan slagen die de spelers op elkaar uit voerden, in de hand door een laffe ar bitrage en wees Uruguay de weg naar de finale en de tweede overwinning, weer 20 als tegen Nederland, door een strafschop toe te kennen, die hem ook nog tot een thuisfluiter maakte. Toen de brand al niet meer te blussen was, stuurde hij Moreira (Uru), Cabrini en Tardelli (Ita) uit het veld. Gele kaarten haalde hij uit de zak voor Briali en Gentile (Ita), Olivera n Kra- sowski (Uru). Overeenkomsten tussen de twee wed strijden, die Uruguay in het eigen toer nooi heeft gespeeld, waren er vrijwel niet. Anders dan Nederland wilden de Italianen het vuur onder de ketel hou den en bovendien reageerden zij on middellijk op provocaties van de Zuida merikanen. Na een kwartier waarin Ita lië sterker was geweest (Graziani en An- tognini hadden kansen gemist) en waar in Tardelli de plaatselijke favoriet Paz buiten de wedstrijd had gehouden, lag de aanleiding voor een sensationale schoppartij al voor het oprapen. Guru ceta dacht voornamelijk aan de voor- deelregel, Uruguay slechts aan overtre dingen om de betere Italianen af te stoppen en Italië alleen maar aan mo gelijkheden om de tegenpartij duidelijk te maken dat het niet van zips was voor geweld opzij te gaan. Het vuurtje werd opgestookt door Oli vera. die Altobelli neersabelde toen hij wilde doorlopen op de bal die doelman Rodriguez had laten wegspringen na een schot van Graziani. Guruceta deed of hij niets zag en dat gaf de spelers de overtuiging dat alles mocht. Tussen het trappen naar en tegen de benen door raakte Italië de bal wat be ter en hield bovendien de verdediging redelijk gesloten. Dat was vakwerk, want rechtsbuiten Ramos en de steeds opkomende Moreira waren niet te on derschatten tegenstanders. Pas tegen het slot van de eerste helft ontdekte de Spaanse fluiter dat hij iets moest doen. Het gevolg was een gele kaart voor Krasowski na een aanslag op Graziani en een voor Gentile, die Cabrini echter had verdiend. De linksachter kreeg echter zijn bestraf fing toch, door Oliveira die hem met volle kracht een elleboog in het gezicht zette toen hij dreigde door te breken. Weer kwam er een gele kaart en dit keer. was de kleur zeker verkeerd. Van dat moment was zeker dat niet voetbal kwaliteiten winst zouden brengen, maar een strafschop nadat Ramos provoce rend het strafschopgebied in was getui meld na een duel met Scirea en Oriali. Guruceta haastte zich naar de straf schopstip en Morales verzilverde de (buiten)kans. Italië heeft daarna nog ongeveer een kwartier teruggevochten. In die periode redde Rodriguez uitstekend bij pogin gen van Graziani en Antognoni en wer den Cabrini, omdat hij lichamelijk rea geerde nadat Moreira Tardelli tegen het hoofd had getrapt, en Moreira uit het veld gestuurd. Een verbluffende actie van Morales, voortgezet door De la Pena en Paz, werd tien minuten voor tijd de aanlei ding voor het tweede doelpunt, van Vic torino. Tardelli werd daarna nog wegge stuurd na een mislukte poging een been van Paz te breken. Maar als Guruceta zijn kaarten zou hebben gebruikt als de regels voorschrijven, en zoals zonder meer noodzakelijk was, was het aantal spelers dat voortijdig in de kleedkamers was aangekomen, een veelvoud yan drie geweest. Uruguay); Rode Tardelli. Antognoni. Marini, Graziani. Altobelli. Uruguay: Rodriguei; De Leon, Moreira, Olivera, Krasowsky; Martinez. De la Pena, Paz; Ramos, Victorino, Morales (Diego). LONDEN Arsenal zaterdag uitgeschakcfc in de derde ronde het toernooi om de gelse voetbalbeker. Londense ploeg veri<i in Liverpool tegen Evfl ton met 2—0. ArseJ was vorig jaar veriieze finalist Ipswich Town won op ei terrein met 1—0 van Aston la, de grote concurrent voor] toppositie in de Engelse col petitie. Een doelpunt van intKuiné national Paul Mariner In f„-em dertiende minuut besliste fcriA«fii EN H tafe inuari wedstrijd. Bekerhouder Ham United kwam op veld tegen Wrexham niet der dan 11 en moet zodot de 0 de een tweede duel af iandrc Celtic liep In de Schotse coivan de petitie weer één punt In krijgt d lijstaanvoerder Aberdeen, tic versloeg Morton met 3 terwijl Aberdeen uit tegen het w« Mlrren niet verder kwam <j£Pr'l- een gelijkspel van 1—1. België Een grote verrassing In achtste finales van de Bel, sche bekercompetitie was i uitschakeling van landskamp oen Club Brugge door bek» houder Waterschei, dat in i competitie momenteel een d dergeschikte rol speelt ril liefst 62. Eén tweedeklas^ drong door tot de kwartflnali Hasselt, dat Mechelen, evt eens een tweedeklasser, rinCfl 2—0 achter zich liet. EERSTE DIVISIE ZONDAG 11 JANUARI DS '79-SC Cambuur Heracles-Fortuna S FC Amsterdam-FC Vlaardin- gen Haarlem-SC Amersfoort De Graafschap-Vitesse Volendam-Telstar FC VVV-FC Den Bosch SVV-Eindhoven Veendam-Helmond Sport HELMOND De Belgische voetballer Theo Custers zal lot het eind van het seizoen voor de eerste divisieclub Helmond Sport uitkomen. Hierover hebben de besturen van Helmond Sport en Custers laatste vereniging FC Antwerp overeenstemming bereikt. Hel mond Sport kreeg ook een op tie om Custers na het seizoen te kopen. Custers speelde acht keer in het Belgische elftal. BOGOTA Twee Spaanse scheidsrechtere hebben ver klaard dat Columbiaan8 voet bal bol staat van corruptie en dat scheidsrechtere vaak een pietooi bij zich dragen om zich te beschermen tegen losgeslagen supporteregroe- pen. De Spanjaarden Donato Pes Perez en Manuel Fandos leid den in Columbia verschillende competitiewedstrijden. In Co lumbia worden over zes jaar de wereldkampioenschappen gehouden. Beide arbiters wer den verschillende keren met de dood bedreigd tijdens hun verblijf In het Zuidamerikaanse land. Bij een wedstrijd moes ten zij een goed heenkomen zoeken om handtastelijkheden te voorkomen. „Het Colum- biaanse voetbal is corrupt door de managers, die onder controle staan van drugsmaf fia. Bovendien komt er veel terrorisme door het pubHek voor. Toeschouwers saboteren vaak de wedstrijd door twee of drie ballen het speelveld in te gooien. APELDOORN De Apel- doornse wielrenster Anne Möhlmann-Riemersma Is tij dens de trainingen voor het nieuwe seizoen ernstig gebles seerd geraakt. De Nederlandse kampioene achtervolging werd met een rugblessure in het Lu- casziekenhuis te Apeldoorn opgenomen. ZIJ moet vier we ken absolute rust houden en zal ten minste drie maanden niet kunnen wielrennen. INZELL De Nederlandse kernploeg is na de laatste schaatswedstrijden voor de nationale titelstrijd met een aantal uitstekende prestaties van het ijs gekomen. De ver richtingen van de Nederland se schaatsenrijders op de 5000 meter 'vormden het hoogtepunt van de traditione le wedstrijden voor de drie- banentoernee. Hilbert van der Duim won deze afstand in 7 minuten 04.54 seconden, een persoonlijk record dat hem de tweede plaats op de wereldseizoenranglijst ople vert. De ranglijst wordt aan gevoerd door de Rus Balas- jov, die onlangs in Alma Ata als eerste onder de zeven-mi- nutengrens dook. Van der Duim bleef in Inzeil, waar een lichte wind stond, slechts weinig verwijderd van het Nederlands record, dat al vier jaar in handen is van Piet Kleine (7.02.38). In het spoor van Van der Duim kwam ook de postbesteller uit Kerkenveld tot een topverrichting: 7.08.11, Achter dit tweetal volgden Yep- Kramer (7.13.51), Fred van Wil- tenburg (7.14.32) en Frits Schalij (7.14.48), van wie Van Wiltenburg en Schalij persoon lijke records lieten aantekenen. Vooral de progressie van Van Wiltenburg is opmerkelijk: de jonge rijder uit Klundert haalde maar liefst negentien seconden van zijn toptijd af. Van der Duim, die het eind klassement over drie afstan den op zijn naam schreef, had op de 500 meter (39.37) en de 1500 meter (2.01.16) al ge toond dat zijn vorm zich in stij gende lijn beweegt. De wereld kampioen zegevierde op de schaatsmijl, acht-tiende secon de voor Sergej Chlebrikov uit de Sovjet Unie, die op de sprint de scherpste tijd (38.60) had laten afdrukken. Sneller dan Chlebnikov was echter gisteren Lieuwe de Boer. In de gestaag neervallen de lichte sneeuw klokte de Fries 38.38 seconden. De bronzen medaillewinnaar van de 500 meter van Lake Placid blijkt evenwel nog steeds te weinig inhoud te hebben om in een internationale sprint-vier kamp een hoofdrol te spelen. Daarvoor zijn zijn tijden op de 1000 meter (1.19.13 en 1.22.24) te zwak. De Boer won twee keer de 500 meter (zater dag in 38.59), maar moest in de rangschikking veel prijsge ven aan Anatoli Medennikov uit de Sovjet Unie, die de dub bele afstand gisteren met een uitstekende 1.16.86 op zijn naam bracht. Beste Nederlan der bij de sprinters was Sies Uilkema, die het slotnumer in 1.18.32 aflegde en op de ove rige onderdelen een toonbeeld van regelmaat was. Achter Me dennikov en diens landgenoot Paval Pegov eindigde Uilkema als derde. De Boer werd vijfde. De klassementsoverwinningen bij de dames gingen naar Erwi- na Rys uit Polen en de Oost- duitse Christa Rothenburger. Yep Kramer was na Van der Duim de tweede man op de 5000 meter in 7.13,51. Sprintster Rothenburger won drie afstanden en versloeg Tat- jana Tarasova, niet present bij de Sovjet-titelstrijd. De Russin, die vorige maand in Alma Ata nog een sprint in 40.40 secon den afraffelde, liet alleen op de 1000 meter even haar kwalitei ten zien: 1.25.70. Bij de all- rounders zegevierde Erwina Rys op pe 500 en de 3000 me ter: 43.28 en 4.49.09. Op de 1500 meter was de Russin Ba- koelina (2.18.68) de snelste. De leden van de Nederlandse kernploeg namen niet aan de dameswedstrijden deel. De ploeg van trainer Henk Boer keerde al vrijdag naar Neder land terug. Het Ut ALMA ATA Wereldkampioene Natalia Petroeseva heeft 129—3 dena de Russische schaatakampioervschappen twee wereidrbletten cords verbeterd. De 1500 puwon zij in 2 miru6.1 sec. Het ouflederl record stond op naam van Kalita Vorobijova (Ruel) met 2J)7.fen Tilb (Alam Ata, 10-4-1978).Het wereldrecord puntentotaal over vWoor c afstanden bracht zij op 171.149. Het record stond sedert matfijn za 1980 op haar naam met 173434. strijdei Den B Natalia Petroeseva behaalde de Russische titel met de volgen((51. prestaties: 500 m.in 41.66 sec.; 1500 m.ln 2.06.01; 1000 m. Assen 1.23.39 en 3000 m. in 4.34.75. 0—4. De wereldrecords van Petroeseva zullen zonder twijfel doord Internationale Schaatsunie worden erkend. m Op het toernooi om de Europese titel, 17 en 18 januari In Hes enveen, zal Rusland worden vertegenwoordigd door de eens drie van de titelstrijd - Petroeseva, Plesjakova en Mikaelova -i| Svetlana Tkatsjoek. GAINESVILLE Vier Amerikaanse zwemmers en zwemsteboRTf zijn tijdens de eerste dag van de internationale wedstrijden^ n Gainesville tot een verbetering van een officieus wereidreco^eren j gekomen. Dortm In het 25-meterbad van Gainesville zwom Rick Carey de 200 mfecord ter rugslag in 1.59,49, een verbetering van zijn eigen toptijd dneter. stond op 1.58,67. Craig Balrdsley wijzigde de ranglijst op de 20 meter vlinderslag door deze afstand af te leggen in 1.57,49. li... zestienjarige Mary Meagher was de snelste vrouw op dit ondcCi. deel. Met een tijd van 2.05,65 verwees ze de toptijd van NanC^r. Hogshead (2.09,10) naar de geschiedenis. Tracy Caulkins bracr"?® tot tweemaal toe een nieuw officieus wereldrecord op de klor ken. In de serie van de 100 meter schoolslag zwom ze 1.08;Cj°~" waarna in de finale 1.07,47 voor haar kon worden genoteerd. Janne) AMSTERDAM Onder zeer slechte weersomstandighe den zijn de Nederlandse B- kampioenschappen heren all round gehouden op de Am sterdamse Edenbaan. Regen en sneeuw werden afgewis seld door een strakke lucht, waardoor de prestaties van de verschillende rijders ter dege beïnvloed werden. An- dries Kasper uit Enschede was bij de titelstrijd de grote verrassing voor het handjevol publiek, en Hans van Helden werd B-kampioen. Kasper won de 5000 meter in 7.38.2 min. en werd op de 500 meter tweede, achter Hans van Helden, in 40.6. Van Helden reed een sterke 500 meter, ge zien het stormachtige weer,in 39.8. Op de 5000 meter moest Van Helden met 7.28.6 genoe gen nemen met een vijfde plaats. Na de twee afstanden ging Kasper aan de leiding voor Van Helden. In de zesde rit van de 1500 meter stonden beide rijders tegenover elkaar. Hans van Helden won in 2.04.1 een baanrecord dat op naam stond van Frits Schaly met .2.04.2. Andries Kasper kwam tot een tijd van 2.06.9. Hans van Helden kón toen, met de 3000 meter voor de boeg, de titel van het B-kamploenschap moeilijk meer ontgaan. Joop Pasman, na twee afstan den derde in het klassement, vormde geen bedreiging meer voor Andries Kasper. Pasman kwam op de 1500 meter wat teleurstellend voor de dag met zijn tijd van 2.07.2. Zijn tegen stander Rolf Sijbrandy liet een tijd afdrukken van 2.05.7. 4.26.4. De Amsterdammer had niet veel moeite met Wim Pol, 4.28.7. In het eindklassement werd hij derde achter Hans van Helden en Andries Kasper. Hans van Helden had niet veel moeite met de marathonrijder Jan Kooiman uit Ammerstol. De 4.27.9 van Van Helden was echter geen overtuigende tijd. Andries Kasper, 4.26.6 tegen Joop Pasman 4.28.9, was dui delijk beter. De tweede plaats van Andries Kasper sprak meer aan bij dit B-kampioenschap dan de titel van Hans van Helden. Andries Kasper is een laatbloeier. Hij BOftdOJOng 40.6.00. Ik dacht: die chrono meters schijnen het hier niet goed te doen. Maar achteraf was Ik er toch van overtuigd dat ik snel was gegaan", aldus Kasper, die vervolgde:,.Bij de A-kampioenschappen hoop ik één of twee leden van de kern ploeg achter mij te laten. Op meer reken ik niet. Of mijn 500 meter moet weer zo goed vooruitgaan de komende week als nu het geval was." Andries Kasper doet pas vijf jaar aan schaatsen en Is twee voudig studentenkampioen van Nederland. Ontknoping De eerste ritten op de 3000 meter brachten de ontknoping. Rolf Sijbrandy bracht de beste 3000 meter op zijn naam in studeert aan de TH in Ensche de, is 27 jaar, en lid van de De venter IJsclub' „Het is voor mij een grote ver rassing. Voor het begin van het' kampioenschap was ik tevre den geweest met een plaatsje bij de eerste zeven, wat deel neming zou betekenen aan de A-kampioenschappen volgen de week In Assen. Maar een tweede plaats achter Van Hel den had ik niet verwacht. Dit komt door mijn goede 500 me ter. De korte afstand is niet mijn sterkste punt. Maar tot mijn grote verrassing reed ik een persoonlijk record rnet De Friese sprinter Bert de Jong is gisteravond op de De venter kunstijsbaan B-sprint- kamploen van Nederland ge worden. Op de eerste dag won de sprinter uit Grouw de 500 en 1000 meter, maar hij moest op de tweede dag de eer op belde afstanden aan Roy Ri chelman (Amsterdam) laten. In het eindklassement behaalde De Jong 166.100 punten. Sa men met Richelman, Hans Janssen (Delft) en Roelof Schuiling (Eext) plaatste De Jong zich rechtstreeks voor het A- sprintkampioenschap, Henk Hospes, die op de eerste dag van het door regen en wind geteisterde B-kampioen schap de vijfde plaats na twee afstanden innam, maakte op de 500 meter drie valse starts en schakelde zichzelf uit voor rechtstreekse plaatsing. Na af loop van het B-kampioenschap in Deventer oordeelde de Lan delijke Technische Commissie dat de prestaties van Henk Hospes op de eerste wedstrijd dag gehonoreerd moest wor den met een startbewijs voor Assen. Ook Piet de Boer uit Jellum, die na vier afstanden (170.600) de vijfde plaats be zette, werd door de LTC aan gewezen. Regen, wind, hagel en sneeuw hebben Annie Borckink de weg naar het A-kampioenschap, met de eventuele rentree in de dameskernploeg, niet kunnen versperren. De Olympische kampioene op de 1500 meter, die na Lake Placid om studie redenen vrijwillig uit de kern ploeg stapte, zal na het A- kampioenschap vrijwel zeker in aanmerking komen voor de dameskernploeg. Op de 500 meter moest Annie Borckink Sophie Westenbroek (45.8) voor laten gaan, maar op de 1500 meter was de rijd ster uit Eibergen oppermach tig, met ruim vier seconden voorsprong op Sytje van der Lende (2.31.1). Op de 1000 meter bevestigde Annie Borckink.haar vorm en liet ook nu weer Sytje van der Lende achter zich. Op de zwaarste afstand van het twee daagse schaatstoernooi, de 3000 meter, nam Sytje van der Lende revanche op de eeuwige rivale uit Eibergen. In een rechtstreekse confrontatie won Sytje van der Lende haar rit (5.28.9) en bleef slechts enkele meters voor op Annie Borckink (5.29.2). Het slotnummer van het natio nale B-kampioenschap in De venter werd door een zware sneeuwstorm veranderd in een slijtageslag met elfstedentocht allures. Na elke rit moest de baan worden gedweild en toen de sneeuwstorm was uitge raasd, sloegen Jeltje Jansma Heslinga (5.20.0) Hennie Eb- binge (5.25.4) en Trees Welle (5.28.5) hun slag. Het outsider strio profiteerde van de veran derde weersomstandigheden en nam op de 3000 meter de ereplaatsen in. Na het B-kam pioenschap plaatsten de eerste zes rijdsters, Annie Borckink, Sytje van der Lende, Jeltje Jansma-Heslinga, Sophie Wes tenbroek, Trijnie Roozendaal- Rep en Sybilla Lat-Hup zich rechtstreeks voor het nationale A-kampioenschap in Assen. De LTC wees verder nog aan Coby Borst, die in Deventer af wezig was in verband met ziek te, Thea Limbach, Gerry He- meltjen en Hennie Ebbinge aan voor Assen. Annie Borckink: „Ik heb me in het voorseizoen serieus voor bereid op dit B kampioen schap. Volgende week zal ik in Assen proberen in de kern ploeg te komen, want ik heb na een jaar rust ervaren, dat studie, topsport en werk sa men kunnen gaan als deze drie zaken goed worden gecombi neerd. Bovendien is de bege leiding van Ab Garretsen van invloed geweest op mijn pres taties". Na een Olympische titel en het B kampioenschap wil de Ei- bergse verpleegster nu op een A titel op fiaar erelijst bijschrij ven. Het zou een mooi rentree zijn, na een jaar studie. DORDRECHT Na de twd de ronde van het halve-final toernooi om het Nederli kampioenschap dammen 1! heeft één van de deelnemer Hans Jansen, nog geen gespeeld. De ontmoetin» die hij dit weekeinde zou werken (zaterdag tegen V< spuy en zondag tegen Vi der Kooy) zijn uitgesteld. Jansen was gisteren wel in Speelzaal. Hij keerde dit wr einde terug uit de Vereni Staten, waar hij zich bij Moon-sekte, een religieuze weging, heeft aangesloten, danks de afwezigheid van sen tijdens de eerste speeldl heeft 'wedstrijdleider Nobl besloten de Amsterdami niet van de deelnemerslijst te voeren. Het halve-finaleti nooi duurt tot 31 januari wordt in de weekeinden af» werkt. De nummers één tot met vier in beide groei plaatsen zich voor de eii strijd, die in april wordt gehi den. Wiersma, Van der Wj Clerc en Bies hebben reeds van een plaats in dit naletoernooi verzekerd. Uitslagen groep I eerste ronde: WesterlooVisser 02; Van Borst—Palmer 1—1; Bastiaanr Scholma 0—2; De Jong—Van Kooy 1—1; JansenVöorspuy uit( steld. 1—1; Scholma—De Jong 1—1; I ilaant listen lat hij ipreet oete loudir -Bastlaannet 1—1; Van Wesllugge: wersStokkel 11; Berends- wersVermin 1—

Leidse Courant | 1981 | | pagina 12