Ook Montevideo heeft de zrm traditionele rel leveranciers voor Oranje Argentinië—Brazilië kan niet meer werden overtroffen keuren acne af ONDANKS VECHTPARTIJ NAAFLOOP MAANDAG 5 JANUARI! 981 PAGINA 11 lan Peters: voorlezen IONTEVIDEO De achttien elers van het Nederlandse iftal staan buiten het veld, anneer er geen opdrachten de coach behoeven te orden uitgevoerd, als één an achter Jan Zwartkruis, mdat zij menen, dat niet ie- ler van de direct bij het Ne- lerlandse elftal betrokkenen de hoofdstad van Uruguay izelfde lijn volgt, hebben Ij, met ingang van gisteren «sloten geen vertegenwoor- igers van de Nederlandse ers meer te woord te staan. Unvoerder Jan Peters (AZ'67) las gister- niddag, op het tijdstip waarop de „persin- stuif" had moeten worden gehouden, het volgende communiqué (uit gedachten van de spelers opgesteld door bondsbestuur- der Herman Choufoer en perschef Evert Grifhorst) voor: „Met instemming van de hier aanwezige bondsbestuurders lees ik de volgende ver klaring van de spelers voor: de aanval van een aantal journalisten opbondscoach Jan Zwartkruis om zijn functioneren op nieuw ter discussie te brengen, heeft de hier aanwezige spelersgroep van het Ne derlandse elftal doen besluiten vanaf he den, de vierde januari 1981 geen persin- stuiven bij te wonen, die in Montevideo worden georganiseerd. De vertegenwoor digers van het bestuur, die hier aanwezig zijn, hebben naar aanleiding van krantebe- richten verklaard, dat het aanblijven van Jan Zwartkruis in geen enkele vorm ter discussie staat, hetgeen door onze groep duidelijk wordt onderschreven. Ik wil met nadruk zeggen, dat als het spel in het veld niet lukt, dan is het onze schuld in de eer ste plaats en niet die van de bondscoach. De spelers in onze groep zullen gedurende een keer geen medewerking verlenen aan hun columns in kranten en radio". Traditie Een vervelende traditie wil, dat rondom het Nederlandse elftal gedurende een lan ger verblijf in het buitenland moeilijkheden ontstaan. De reeks Hiltrup, Zagreb, Men- doza en Napels werd aangevuld met Mon tevideo. Het verschil is, dat de „explosie van Montevideo" niet plaats vond in de groep onderling, noch tussen groep en be geleiding, maar tussen de spelers en de persvertegenwoordigers. De spelers, die voor hun reis naar Uruguay per man 9000 gulden premie beuren, plus een zakgeld van 100 gulden per dag, uit ten het verwijt dat er negatief geschreven en gesproken wordt en dat gepoogd is de poten onder de stoel van Zwartkruis weg te zagen. Dat leidde tot het besluit de Ne derlandse pers te boycotten. Als reactie daarop stelden de dagblad- en radiovers- -laggevers geen belangstelling meer voor de groep te zullen tonen en de spelers niet opnieuw de gelegenheid te zullen bieden eventuele verontschuldigingen voor slecht presteren aan te dragen. Voor de bom gistermiddag ontplofte, had het lont al enkele dagen gesmeuld. Het begon eigenlijk op de avond na de ontluis terende nederlaag tegen Uruguay. De complete Nederlandse groep vierde de overgang van oud naar nieuw bij een in Montevideo wonende Nederlander, Willem Singer, die zijn uiterste best deed er al het mogelijke van te maken. Door een aantal spelers echter werd de bijeenkomst ge voeld als een soort verplichting om aanwe zig te zijn op een plaats, waar men eigen lijk liever niet zou zijn. De begeleiding van de groep deelde dit standpunt niet. Het was het enige redelijke en mogelijke alter natief naast binnen blijven in het hotel. Supervisor In die stemming vielen er wat opmerkin gen in de groep spelers, waaruit geconclu deerd kon worden, dat, om het voorzichtig te stellen, velen niet afwijzend zouden staan tegenover een teammanager, een ploegleider, een supervisor zo men wil, naast de bondscoach. Aangezien echter Erie Vilé, chef de délégation en vice-voor- zitter van de bond, gevraagd had de bij eenkomst als informeel te beschouwen en geen gebruik te maken van wat zou wor den „opgevangen" in deze ongedwongen stemming, is misbruik noch gebruik ge maakt in de vorm van aanhalingen van woorden van spelers. Minder dan 24 uur later, op de avond van Nieuwjaarsdag, zocht perschef Grifhorst contact met de vertegenwoordigers van de Nederlandse media en zei een mededeling te zullen verstrekken op de ochtend van 2 januari. Dat bericht bleek in te houden, dat geruchten over de positievan de bondscoach volledig uit de lucht waren gegrepen en dat Zwartkruis tot 1982 zou aanblijven. Op het moment echter, dat de aankondiging van het bericht kwam, circu leerde wel al de uitlating in Montevideo van bondsbestuurder Choufoer, dat de Moreiranietin finale MONTEVIDEO De Uruguayaanso voetballer Jose Moreira mag niet uitkomen in de finale van het toernooi om de mini-wereldbeker. Mo reira werd zaterdag te gen Italië uit het veld gestuurd. De Italianen Cabrini en Tardelli, die eveneens de rode kaart kregen, staan buitenspel voor de onbelangrijk ge worden wedstrijd van morgen tegen Neder land. Kempes uitgeschakeld MONTEVIDEO De Ar gentijn Mario Kempes kan tijdens het mini-wk- toernooi in Montevideo niet meer voor de natio nale ploeg worden inge zet. Hij liep tijdens de training een spierscheu- ring in een bovenbeen op. Kempes was in de ontmoeting met West- Duitsland al uitgevallen met een schouderbles sure. Bovendien maakte de voor hem ingevallen Valencia een sterkere indruk. :.r~: p wedstrijd tussen de Zuida- lerikaanse groten leverde een pr Europese begrippen on tkend voetbalgevecht op, dat 1—1 eindigde. Het was de fgentijnse techniek, ingebed - een duidelijk tactisch con- ipt, tegenover een nog veel ^tere Braziliaanse vaardig lid. Brazilië is nog niet verge- n hoe Peru, tweeëneenhalf Br geleden, door uiterst lam- ndig spel in zijn laatste bepswedstrijd Argentinië aan |n finaleplaats hielp in het freldkampioenschap en Bra- lë verder liet spelen voor niet per dan brorts. azilië was gisteravond' zon- [r meer de betere ploeg, »ar het persoonlijke techniek beweeglijkheid betrof. Maar de Argentijnen zijn door Me- notti gekneed in de uitvoering van een taktisch schema, dat een vrijwel optimaal functione ren garandeert. Zo ver is Tele Santana met zijn Brazilianen nog niet. Zijn elftal speelt altijd nog een happy go lucky-voet- bal onder het motto: we zien wel waar we uitkomen. Een dergelijke frivoliteit is het Ar gentijnse elftal vreemd. Argentinië speelde volgens het concept, Brazilië volgens het principe van zo veel mogelijk persoonlijke vrijheid. Marado- na bijvoorbeeld had geen man dekker. Een tegenstander werd bepaald door de plaats waar hij opdook. Wie bij hem in de buurt was pakte hem aan, niet zachtzinnig maar met de wetenschap dat Linemayr niets tolereerde er was al in de zesde minuut een gele kaart voor Passarella, later volgden er nog voor Batista en Luisinho bleef alles bij het betamelij ke. Schitterend Brazilië kwam door Cerezo twee keer dicht bij de ope ningstreffer. Pas na twintig mi nuten schoof Menotti Diaz naar de spits en dat had vrijwel on middellijk resultaat. Doordat Maradona bleef komèn, ont stond er meer druk op het Bra ziliaanse centrum. Maradona opende de verdediging per soonlijk. Hij ontweek een char ge van Junior en ging alleen door tot de bal onhoudbaar voorbij Roberto was gegaan. Een schitterende treffer. Een van de weinige Argentijnse hoogtepunten, want het werke lijk verbluffende kwam voorna melijk van Braziliaanse voeten. De vaardigheid werd echter geremd door egoïsme. Na de rust had Tele Santana nog een extra wapen, de „zwarte gazel le" Paolo Isidoro. De gelijkma ker, onmiddellijk na de rust, kwam van Edevaldo, die on voorstelbaar hard uithaalde na een slecht verwerkte hoek schop. De boeiende confrontatie tus sen taktiek en artisticiteit ver diende trouwens geen verlie zer. Ondanks het tumult na af loop kan deze wedstrijd in het toernooi van Montevideo niet meer worden overtroffen. Scoreverloop: 31. Maradona 10, 47. Edevaldo 11. Scheidsrechter: Linemayr (Oos). Toeschouwers: Barbas (Luque). Brazilië: Roberto (Leite); Edevaldo, Ze Sergio. Stand groep A: 1. Uruguay 2 4 40; 2. Italië 1 0 0—2, 3. Nederland 1 0 02. Nog te spelen: NederlandIta lië op 6 januari. Groep B: 1. Argentinië 2 3 3—2, 2. Brazilië 1 1 11, 3. West-Dultsland 1 0 1—2. Nog te spelen: West-Duits- land—Brazilië op 7 januari. BriBir itriti De treffer van Edevaldo (rechts) voorkwam dat Argentinië rechtstreeks de finale be reikte. Na de 1—1 hangt alles af van het duel tussen Brazilië en West-Duitsland, dat reeds is uitgeschakeld. spelersgroep zich afvroeg, of verder con- tact met verslaggevers nog wenselijk was. Vrijheid Op 3 januari deelde Eric Vilé de pers mee, dat er onrust in de spelersgroep was en dat de spelers op eigen initiatief bij elkaar waren gekomen om te bepalen geen woord meer met de persvertegenwoordi gers te wisselen. Volgens Vilé had de be geleiding erop aangedrongen een dergelij ke stap niet te nemen. Hij voegde er ech ter aan toe: „De spelers hebben van ons alle vrijheid hun "standpunt te bepalen en vast te stellen hoe de contacten dienen te verlopen. Wanneer zij isolatie willen, heb ben wij dat te billijken. Jan Peters zal op 4 januari het standpunt van de groep be kend maken". Dat is gebeurd. De spelersgroep liet uit sluitend Jan Peters aan het woord en Willy van de Kerkhof riep al na enkele minuten: „Jongens, het is half één, wij gaan eten". De groep ging daarop echter niet naar de eetzaal, maar naar buiten, want het tijdstip voor de lunch was vastgesteld om één uur. I bondsvoorzitter eens met spelers WOLLE Jo van Maria, de nieuwe Iondavoorzitter van de KNVB, vroeg on middellijk na het bekend worden van de eraboycot door het Nederlands elftal en telefoongesprek met Montevideo Ik was verontrust omdat de radio edrukkelijk over de KNVB sprak. Ik reeg de indruk dat ook de daar aan we- Ige officials niet meer met de pers wen ten te praten. Zij maakten mij per tele- ton duidelijk, dat de boycot alleen de pelers betrof. Zij hadden een unaniem ssluit genomen. Als ze daar gegronde kienen voor hadden, kan ik hun beslis ing respecteren". Toen Van Marle onlangs als bondsvoor zitter werd geïnstalleerd, sprak hij de wens uit, dat in de toekomst de public relations van de voetbalbond verbeterd zouden worden. „Om die reden moet ik deze actie van de spelers betreuren. Ik ben daarentegen blij dat de officials van de KNVB wel met de pers blijven com municeren. Ik hecht daar veel waarde aan. Over de daad van de spelers kan ik moeilijk oordelen, daarvoor zit ik er te ver van af. Als de spelers menen dat zij door niet op de persinstuif te verschij nen zich beter kunnen concentreren, hadden ze de vrijheid om een dergelijke beslissing te nemen". 1 Protest Het bestuur van de Nederlandse Sport Pers (NSP) heeft met klem geprotes teerd tegen hef standpunt van de Neder landse elftalselectie in Montevideo om verder contact met de daar aanwezige persvertegenwoordigers te mijden. Te meer omdat de daar aanwezige KNVB- delegatie instemming heeft betuigd. Bij monde van secretaris Joop Niezen heeft de NSP, via de radiolijnen van de NOS- radio, het' protest overgebracht aan de heer Choufoer te Montevideo, die heeft toegezegd de spelers op de hoogte te zullen brengen van het protest. Ook KNVB-voorzitter Jo van Marle werd op de hoogte gebracht. Klaas Molenaar en Kees Ploegsma, ais woordvoerders van resp. AZ '67 en PSV, de voornaamste leveranciers van spe lers, keuren de persboycot af. Molenaar van AZ '67, dat zeven spelers in Montevi deo heeft, zei: „Op zich is een spreek verbod altijd fout. Clubs en spelers zijn nadrukkelijk van de pers. Wat de reden voor de spelers is geweest, kan ik niet zeggen, want ik ben geen betrokkene. Ik was op vakantie. De spelers hebben zich achter Zwartkruis opgesteld. Ik ben ook niet tegen Zwartkruis. Ik vind wei dat hij iemand naast zich nodig heeft. We heb ben Johan Cruijff op het ogenblik in Ne derland. Laat Cruijff Zwartkruis helpen. Het gaat erom dat Nederland het toer nooi om het wereldkampioenschap in Spanje haalt. Dat is voor het Nederland se voetbal van het allergrootste belang. Een man alleen kan het niet. Het bonds- bestuur maakt dit echter uit en niet Klaas Molenaar". Kees Ploegsma van PSV zes spelers op de mini-WK hoopt dat bij terug keer in Nederland alle betrokkenen zo snel mogelijk bij elkaar gaan zitten om deze zaak uit te praten. Voor de radio verklaarde Ploegsma: „Dit doet het voet bal geen goed". lil— IONTEVIDEO Brazilië en jrgentinië zijn vechtend het Bid afgegaan en scheids- ichter Erich Linemayr werd mringd door acht politie- lannen. Pas na het eindsig- aal ontlaadde de rivaliteit ssen de grootste Zuidame- kaanse voetballanden zich l een kloppartij, ingezet door |ique en Bautista. Eerder |id de Oostenrijkse scheids- [chter geen enkele mogelijk- Bid gegeven door een strak- vorm van arbitrage, die ie- ïr banditisme onmiddellijk damde. Klaas Molenaar: altijd (out. Kees Ploegsma: doet voetbal geen Jo van Marle: vrijheid van spelers, goed. 'k- "1

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11