Nederlands elftal drastisch gewijzigd Maradona: Om geld bekommer mij niet Amiind S jöbrend ongenaakbaar in Oslo DOCOS winnaar van geslaagd jubileum- toernooi Lugdunum SPORT LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 JANUARI 1981 PAGINA 9 MONTEVIDEO r- Halfweg de periode tussen de neder laag tegen Uruguay en Ne derlands laatste wedstrijd in Montevideo tegen Italië is jiet elftal gisteravond in een oefenwedstrijd ingrijpend gewijzigd. Jan Zwartkruis verving in „het partijtje" met Wanderers, een redelijk goede middenmoter uit de hoogste klasse, niet alleen bijna het halve elftal, hij stapte ook over naar vier middenvelders en twee spit- Vijf spelers uit de basis van dinsdagavond ontbraken in de ploeg: Wijnstekers en Spelbos plus de complete voorhoede René van de Kerkhof (gebles seerd), Kees Kist en Pierre Vermeulen. Aan de samenstel- fing van de ploeg op het veld van de Montevideo-cricket- club ver buiten de stad mag natuurlijk niet teveel gewicht worden gehecht, een indicatie is het echter wel. Een aanwij- ziging bijvoorbeeld, dat Zwart kruis het systeem van drie spitsen, zoals tegen Uruguay, alweer bij zichzelf ter discussie heeft gesteld. Zoals hij ook ge deeltelijk de grond weghaalde onder zijn bewering van dins dagavond dat hij van plan is in de WK-kwalificaties tegen Cy prus en Frankrijk met twee vaste vleugelspitsen te spelen. Hoewel voor de oefenwed strijd duidelijke afspraken wa ren gemaakt over het principe van spelen en laten spelen, was^de overgave van de Ne derlandse spelers opmerkelijk. Even frappant als de meta morfose van Jan Peters, die was veranderd in een zeer ac tieve aanvallende middenvel der en dat bewees met het eer ste doelpunt. Het aanvallen ging de ploeg trouwens veel de oefenwed- VONDER VOETBALLER TEKENT MILJOENENCONTRACT BIJ FRISDRANKENGIGANT strijd van Aken daarbij inbe grepen. Debet daaraan was na tuurlijk wel de bijna te ver waarlozen kracht van het clubvoetbal in Uruguay, zoalng daarbij niet Penarol en Nacional betrokken zijn. De Overwinning, die al voor rust gestalte kreeg door doel punten van Peters en Tol, werd ten slotte vastgelegd in de cijfers 31. Wildschut maakte het derde doelpunt uit een vrije trap en daarna scoor de Wanderers tegen. De spe lers die in Uruguay nog hele maal niet in actie waren ge weest, doelman Hans van Breukelen en John Metgod, kregen in de tweede helft een kans en Wijnstekers werd ook nog ingezet. Honkbalbond groeit traag DEN HAAG De groei van de Koninklijke Nederlandse Baseball- en Softbalbond (KNBSB) gaat gestaag voort. Vergeleken bij 1979 is de curve echter iets minder, respectievelijk 9,70 procent in 1980 tegen 10.42 procent in 1979 en 9,98 procent in 1978. Daar staat echter tegenover dat in absolute cijfers de bond meer leden krijgt: 2085 in 1980 tegen 2029 in 1979. In beide sectoren - honkbal en softball - werd de winst ge boekt, maar in de honkbalsec tor werd bij de senioren een onverwacht verlies geboekt van 0,62 procent. De aspiran ten en junioren maakten deze teruggang goed door een winst van 11.13 procent, waardoor het aantal honkballers toch steeg van 12.413 naar 12.965 le den. Totaal heeft de KNBSB nu 23.580 leden, een winst van 2085 leden. De grens van 25.000 werd niet bereikt, slechts 1420 mankeren nog. Het grootste rayon is nog steeds Haarlem dat precies 4700 leden telt, tegen 4561 in 1979. Amsterdam is met 2759 man nog tweede, maar wordt belaagd door Noord-Holland dat 2725 leden telt. De grootste winst boekte echter Rotterdam met 360 leden waardoor het totaal werd gebracht op 2584 leden. De grootste vereniging is nog steeds het Brabantse Nuenen, de enige club die meer dan 300 leden telt: 335. Nog fees vereni gingen hebben meer dan 200 leden: Storks (281), Kinheim en UW (214), HCAW (212), The Herons (208) en RCH (206). Nederlaag Leiden LONDEN Zonder de ge blesseerden Mitchell Plaat en Paul van Solm heeft BS Lei den gisteren in de kwartfina les van het internationale bas- ketbaltoernooi in Londen een kleine nederlaag geleden te gen UBSC Wien uit Oosten rijk. De eindstand was 70-71. Steve Puidokas was bij Leiden de produktiefste speler. Hij kwam tot een totaal van 20 punten. Afgelastingen DEN HAAG De afdelingen Haarlem, Utrecht, Arnhem, Friesland, Groningen, Zwolle en Leiden van de KNVB heb ben in verband met de gesteld heid van de terreinen alle wedstrijden die vastgesteld waren voor vandaag, afgelast. Tevens hebben de afdelingen Friesland, Groningen, Zwolle en Leiden ook de wedstrijden afgelast die waren vastgesteld vc^>r morgen. MONTEVIDEO De pers conferentie met de Argen- - tijnse wondervoetballer Die- go Armando Maradona was voor gistermorgen half elf precies aangekondigd. Het liep enigszins anders. Zo na melijk: 10.25 een klein aan tal stoelen in de grote bios- j coopzaal is bezet; 10.28 op straat klinkt het lawaai van politiesirenes; 10.37 op straat klinkt het lawaai» van poli tiesirenes; 10.42 het aantal bezette stoelen is ongeveer verdrievoudigd; 10.45 de persconferentie begint met een uitleg van de „spelre- l gels"; 10.52 Diego Armando Maradona komt binnen. Aan tafel wodt hij geflan- ■I keerd door de directeur Zuid-Amerika en de direc- teur Uruguay en Paraguay 1 van zijn werkgever. Vader Maradona geeft, zoals altijd, rugdekking; 10.58 de fotogra- fen zijn klaar met hun i werk; 11.03 de vragen kun nen worden gesteld; 12.01 een aantal Zuidamerikaanse verslaggevers applaudiseert. Maradona antwoordt op de vraag wat hij denkt van de politieke situatie in zijn land, dat hij is gekomen om over voetbal te praten en niet over politiek: 12.03 de l persconferentie wordt geslo ten; 12.06 op straat klinkt het lawaai van politiesire- Maradona leek achter de tafel - kleiner nog dan op het veld. Zijn stem klonk lichtbruin, de woorden kwamen in een egale stroom, zonder uitschieters of duidelijke klemtonen. Het klonk eigenlijk een beetje ver velend, hoewel de spreker zijn uiterste best deed niet ver veeld te schijnen. Diego Ar mando Maradona is vastge klonken aan business. Met gouden kettingen, dat wel. Sinds Nieuwjaar is hij voor een deel bezit van de propa- ganda-afdeling van een Ame rikaanse frisdrankengigant, die zich meer met voetbal be zig houdt onder het mom de voetbaljeugd van de wereld °te dienen. Pele deed een vergelijkbare stap, aan het eind van zijn loopbaan, ten behoeve van een concurrent en mocht over een periode van vier jaar enkele miljoenen dollars opstrijken. Maradona tekende voorlopig slechts voor twee jaar en moet op eenzelfde bedrag worden ingeschat. „Om geld", zei hij, „bekommer ik mij niet. Mijn leven is voetbal". Het bedrag dat hij zal verdienen blijft ge heim, zoals de Zuidamerikaan se republieken meer gehei men, en belangrijker trou wens, kennen. Zijn overeenkomst legt hem natuurlijk wel verplichtingen op. Zoals bijvoorbeeld perscon ferenties, waarbij de reclame van de sponsor veel belangrij ker is dan het onderwerp zelf. Waarbij de ster glimlachend nietszeggende antwoorden geeft omdat hij, noch zijn werkgever, het zich kunnen veroorloven dat al te nadruk kelijke meningen naar voren worden gebracht. Maradona viel vrijdagmiddag wat uit de toon in trainings broek en sportshirt tussen de gladde commerciële bazen die keer op keer glimlachend toe hoorden hoe hij de antwoor den gaf, die het in hun zakelij ke activiteiten zo goed zullen doen. Coca Cola had een bios coopzaal afgehuurd om de ster van het huidige voetbal zijn opwachting in de publiciteit te laten maken. Vijftien uur na dat hij weer eens zijn onverge lijkbare kunnen tegen de Westduitsers had getoond, moest hij weer aan deslag, terwijl zijn kameraden rustig in het hotel mochten achter blijven. Maradona wordt in Zuid-Ame rika en niet alleen in Argenti nië, bewonderd als een god heid. Hij heeft het als jongen van eenvoudige komaf hele maal gemaakt. Miljonair door een tijdverdrijf dat iedere Ar gentijn buiten zinnen kan brengen. Opgegroeid net bui ten Buenos Aires, ontdekt door Francisco Cornejo, als vijftien jarige debuterend in de hoog ste klasse van de nationale competitie bij de kleinere club Argentinus Juniors-en een jaar later voor het eerst internatio nal, tegen Hongarije. Menotti passeerde hem voor 1978 om dat hij de ervaring van Kem- pes belangrijker achtte. Vra gen over het gelijk of het on gelijk van de coach zijn eigen lijk altijd onbeantwoord geble- OSLO Met de formidabele serie van 39,20, 7.11.49,1.57.13 en 15.08.71 (500, 5000, 1500 en 10.000 m^ter) heeft Amund Sjöbrend de Nieuwjaarswed strijden op de kunstijsbaan Valle Hovin in Oslo gewon nen. Tevens stelde de 28-jari- ge Noorse schaatser daar mee nu reeds zijn kandida tuur voor één van de top- plaatsen op de toernooien om het Europees en het wereldkampioenschap. Hoe sterk Sjöbrend, die vorig jaar niet tot grote daden kwam, dit seizoen rijdt, be wees de afstand die hij in de eindrangschikking nam van de overige vedetten van schaatsland nummer één. Zo moest Jan Egil Storholt na vier afstanden gelaten consta teren, dat hij weliswaar twee de was geworden, maar dat hij een vol punt had moeten toe geven op zijn concurrent. Kai- Arne Stenshjemmet, die derde werd, begon erg sterk, maar moest met name op de lange afstanden veel terrein prijsge- De Noren reden gisteren hun eerste tien kilometer van het seizoen. Oyvind Tveter mocht zich in de uitstekende tijd van 15 minuten 2.73 seconden de verrassende winnaar noemen. Storholt en Sjöbrend hielden elkaar in een rechtstreeks duel keurig in evenwicht: 15.07.65 tegen 15.08.71. Daarentegen kende Stenshjemmgt meer problemen met de langste af stand voor allrounders. In de race tegen Rolf Gregersen moest hij afzien. Zijn tijd was slechter dan die van zijn te genstander, die nota bene on derweg nog een keer onderuit was gegaan. De vraag blijft overigens in hoeverre de Noorse topschaat- sers de goede vorm kunnen vasthouden. Sjöbrend kende vorig jaar een goed voorsei zoen, maar voordat de EK goed en wel begon, klapte hij in elkaar. Zo erg zelfs dat hij niet eens werd geselecteerd voor dat toernooi. Dit seizoen heeft hij de zaken echter an ders aangepakt. Sjöbrend reed meer wedstrijden en trainde minder intensief. Na de over winning in de landenwedstrijd Noorwegen-Nederland, twee weken geleden, leverde de ge wijzigde opbouw in Oslo op- Diego Armando Maradona, op het veld een zeldzame per soonlijkheid, houdt zijn me- ning over controversiële zaken verborgen achter een glim lach. Hij weet immers al jaren dat hij moet voetballen en niet moet praten om groot te zijn. De wedstrijd van donderdag tegen de Duitsers was natuur lijk een van de belangrijkste onderwerpen. Maradona: „Briegel was een erg goede te genstander, ik beschouw hem en Tardelli als de moeilijkste verdedigers die ik ben tegen gekomen. Maar ik had niet slechts één tegenstander. De Duitsers namen de posities uit stekend over. Wij zijn er niet voldoende in geslaagd te ont komen aan de sterke dekking die zij toepasten, dat is een punt dat verbeterd kan wor den, ook bij mij zelf. LEIDEN Na een drukke voetbaldag konden zowel Ad Dusée, de prijsuitreiken- de voorzitter van de KNVB Afdeling Leiden, als Lugdu- nums eerste man Phil Ver- straaten onomwonden één conclusie wereldkundig ma ken: ook het tiende monster- zaalvoetbaltoernooi van Lugdunum was weer een groot succes gebleken. Bijna zeshonderd jeugdige voetbal lertjes (C- en D-junioren) van vierentwintig voetbal verenigingen uit de regio waren van tien uur 's-och- tends tot vijf uur in de mid dag in de Groenoordhal weer razend actief geweest in de strijd om de „Jaap Era des Wisseltrofee". Een trofee die bij aanvang van het door zo'n zesduizend toeschou wers bezochte gebeuren in het bezit was van UVS, maar na zeven uur vaak at tractief, enthousiast voetbal in handen van de voetbal vereniging DOCOS over ging. In totaal verzamelde DOCOS in tien wedstrijden achttien punten, een aantal dat door UVS met zestien slechts kon worden benaderd. Ter Leede eindigde met veertien punten als een goede derde in het ploegenklassement. Bij de C-junioren greep overi- spelers in de finale van dit met 350.000 dollar gedoteer de toernooi tegen elkaar. In de halve finale ontmoet Vi las de Australiër Kim War wick, die Bill Scanion uit de Verenigde Staten elimineerde: 6-4, 6-2, 4-6, 6-1. Diens landge noot Brian Teacher schakelde de Australiër Paul McNamee uit: 6-4, 4-6, 6-0, 7-6. Teacher speelt in de halve eindstrijd te gen Paul McNamara uit Au stralië. Uitslagen kwartfinales heren-enkel- Vilas op weg naar derde titel MELBOURNE Guillermo Vilas is hard op weg naar zijn derde achtereenvolgen de Australische tennistitel. De als eerste geplaatste Ar gentijn plaatste zich giste ren in Melbourne voor de halve finales. Vilas schakel de in een vijf sets vergende partij de Amerikaan John Sadri uit: 7-5, 6-4, 2-6, 4-6, 6-3. Vorig jaar stonden beide Kim Warwick (Aus)-Bill Scanion (Vst) 6-4, 6-2, 4-6, 6-1; Brian Teacher (Vst)-Paul McNamee (Aus) 6-4, 4-6, 6-0. 7-6; Guillermo Vilas (Arg)-John Sadri (Vst) 7-5, 6-4, 2-6, 4-6, 6-3. Eerste halve finale dubbelspel; Ed- mondson/Warwick (Aus)-Martin- Russell (Vst/NZl) 6-3, 7-6. gens het organiserende Lugdu num de eerste plaats, in de fi nale werd Ter Leéde met 1-0 geklopt. UVS veroverde (lang) penaltyschieten r DOCOS de derde positie. De strijd bij de D-junioren kende in Noordwijk de nummer één. RCL (1-0 verlies in de finale) eindigde als tweede, DOCOS werd derde en Ter Leede volgde op de vierde plek. Hans Kaskens van Voorburg werd uitgeroepen tot beste doelverdediger van het t< nooi, Leonard van Utrecht van Noordwijk tot beste spe ler. Beide talentjes kregen van Cosmos-speler Wim Rijsbergen de „beloning" uitgereikt. Sportwereld FUESSEN Zweden wereldkampioen ijshockey bij de jeugd geworden. In de be slissende wedstrijd werd de Sovjet-Unie met 3-2 verslagen, dat brons veroverde achter Finland. Oostenrijk verloor met 7-2 van de Verenigde Sta ten en degradeert. AMSTERDAM Voor de Ne derlandse ijshockeycompetitie werden gisteravond twee wed strijden gespeeld. De .uitslagen zijn: Amsterdam-Heerenveen 4-4 (2-1, 2-2, 0-1) en Nijmegen- Assen 9-1 (2-1, 4-0, 3-0). MUNTELIER Hennie Stamsnijder is gisteren in Muntelier (Zwi) vierde gewor den in een veldrit over 22 km, die door de Bèlgische wereld kampioen Liboton werd ge wonnen. Ikzelf speel het liefst links op het middenveld, daar ligt mijn taak, maar in die positie wordt erg veel gevraagd, daarom speel ik ook af en toe in de spits, dat is wat minder in spannend. De terugkeer van Kempes, Ardiles .en Bertoni heb ik als zeer positief erva ren. Zij zijn niet als sterren in de groep teruggekomen, maar als goede voetballers die zich aan de ploeg hebben aange past. Het resultaat van de wed strijd is niet in de eerste plaats bepaald door tactiek, door ge luk of door kwaliteit, maar door onze wil om te winnen om te bewijzen dat wij de wereldkampioenen zijn". De Argentijnse voetballer Maradona tijdens zijn met politiesirenes omgeven perscon ferentie. Over geld: „Voetbal heeft mij alles gegeven dat ik bezit, maar geld is daarvan niet het belangrijkste. Geld heeft ook geen invloed op mijn voetbal. Alle zaken worden behartigd door mijn manager, ik speel alleen maar. Ik zal dat nog ze ker tot het wereldkampioen schap van 1982 doen-bij Ar- gentinos Juniors. Daarna zal ik ook niet helemaal'vrij zijn, maar de club heeft mij beloofd aanbiedingen van andere clubs in overweging te zullen ne men. Verlenging van het con tract bij A.J. is ook mogelijk. tIk heb geen voor-contracten 'met andere clubs afgesloten, ik weet niet of de club dat mis schien wel heeft gedaan". Interland- zege basketbal- dames ZEVENAAR Het Nederland se damesbas ketbalteam heeft gisteren in Zevenaar een onbedreig de overwinning geboekt op WeSt-Duits- land. De eind stand was 88 59 na een rust stand van 45 31. Het bete kende voor bei de landen een wedstrijd ter voorbereiding op het kwalifi catietoernooi voor het Euro pese kampioen schap. De Oranjedames hebben gedu rende de gehele wedstrijd geen roblemen ge- end met West- Duitsland. Ne derland maakte een meer inge speelde indruk en had boven dien een lengte- voordeel. Gerda de Ridder (21 punten) en Car- la de Liefde (16) waren aan Ne derlandse zijde de meest pro- duktaeve speel sters. Een Nederlandse aanval wordt In de rebound door de Duitse dames onderschept. Feyenoord gaat veel geld in eigen jeugd stoppen (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Op de eerste Nieuwjaars bijeenkomst, die Feye noord gisteren in de koffiekamer van de Kuip hield - het moet een traditie worden - moest voorzitter Guus Couwenberg de vele aanwezigen een nogal somber beeld van de Stichting schetsen. Fey enoord zal in elk geval niet kunnen voldoen aan de dwingende eis van hogerhand om de uitgaven in overeen stemming te brengen met de inkomsten. Couwenberg:„We weten nu al dat dit onmogelijk is. In het vorige seizoen maakten we een kleine winst en konden we het deficit van het jaar daar voor wegwerken doordat we enige druk bezochte UEF A Cupwedstrijden speelden. De tot nu toe voor Europa Cup 2 ge speelde duels hebben verlies opgeleverd". Couwenberg ging uitge breid in op de maatrege len die zijns inziens geno men zullen moeten wor den. „We zullen niet meer van die waanzinnig hoge transferbedragen betalen maar we zullen het in hoofdzaak in de ei gen jeugd zoeken, ook in die van de amateurs van Feyenoord, en dan zullen we al moeten beginnen met jongens van zo'n twaalf jaar. Daarin zullen we erg veel tijd en erg veel geld stoppen. En dan moeten we hopen dat we in het verdere verloop van de Europese bekerstrijd aantrekkelij ke tegenstanders krijgen en het verder zullen brengen dan de kwartfi nales die we nu bereikt hebben." Couwenberg verheelde niet dat de financiële toe stand niet zo rooskleurig is. „We zullen sponsors moeten 'aantrekken, met zijn allen de schouders eronder moeten zetten. De basis is aanwezig, want de samenwerking tussen bestuur, directeur en commissarissen van stadion Feyenoord is uit stekend." Waarmee Cou wenberg tevens het ge rucht uit de wereld hielp dat zulks niet het geval zou zijn. Ondanks de minder flo rissante financiële toe stand vertrok de selectie gistermiddag voor een trainingskamp naar Te- nerife, Waar voorlopig slechts één wedstrijd kon worden „geboekt". Met de selectie reisde de Zuidkoraan Sang-In Park, 28 jaar, mee. Hij speelde 156 interlands en kan zowel als middenvel der als als aanvaller wor den ingezet. Na het trai ningskamp zal Feye noord beslissen of hem een contract wordt aan geboden. Zwartkruis blijft, geen paniek!(?) MONTEVIDEO Rond de jaarwisseling is de KNVB, in Urugu ay vertegenwoordigd door Eric Vilé en Her man Choufoer in pa niek geraakt. Zo zeer zelfs dat p.r.man Evert Grifhorst gisteren in alle vroegte van het ho tel aan de kust naar het stadscentrum werd ge stuurd om ieder die het horen wilde, te verkon digen dat er niets aan de hand is. Jan Zwart kruis is bondscoach en Jan Zwartkruis blijft bondscoach, zeker tot 1982, het vastgestelde tijdstip in zijn contract. Het beleid plus een aan tal opmerkingen uit het spelershotel had niet al leen de missie van de persbaas noodzakelijk ge maakt, het was tevens aanleiding tot een ge sprek met de spelers op Nieuwjaarsavond. Daarin vertelde Herman Chou foer, die het technische beleid en dus het natio nale elftal in zijn pakket als bondsbestuurder heeft, dat de overeen komst met de coach zal worden bestendigd tot het toernooi om het wereldkampioenschap in Spanje. Eric Vilé liet we ten het standpunt volle dig te onderschrijven.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9