Weinig animo voor gifvri jwater9de fles Dit jaar minder vlees voor Polen Spoeddebat Italië over terrorisme Reagan vindt Camp David aanvaardbaar weer Gif niet gevaarlijk voor land- en tuinbouwprodukten WASHINGTON De aanstaande Amerikaanse president Ronald Reagan beschouwt de Camp Da- vid-akkoorden als „een aanvaardbaar kader voor het Amerikaanse beleid in het Midden-Oosten". Dit heeft Richard Allen, een van Reagan's belangrijkste advi seurs, tegenover een Israëlische krant gezegd. „Het is voortijdig om een doodvonnis uit te spreken over de akkoorden", aldus Al len. Westeuropese naties hebben erop aangedrongen de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie PLO bij de onderhandelingen te be trekken, Allen verklaarde dat die benadering niet veel oplevert en in het Midden-Oosten niet erg populair is. Reagan zelf heeft in Palm Springs een verklaring afgelegd waarin hij lijkt terug te komen op zijn verkiezingsbelofte, dat het Amerikaanse graan-embargo tegen de Sovjet-Unie zal wor den opgeheven. Reagan wilde nu niet verder gaan dan dat hij „grote aandacht" zou geven aan de mogelijkheid hiertoe. De zit tende president Carter heeft het embargo inmiddels met een jaar verlengd, terwijl het buurland Canada het feitelijk heeft op geheven, door het komende half jaar zes ton graan aan de Rus sen te verkopen. Minister De Geus bezoekt Unifil DEN HAAG Minister De Geus van defensie gaat voor de eerste keer als bewindsman een bezoek brengen aan de Ne derlandse Unifil-troepen in Zuid-Libanon. Het bezoek duurt van 5 tot 9 januari. De bewindsman zal in Libanon ook een beleefdheidsbezoek bïengen aan de Libanese minister van defensie Skaf en in Israël een zelfde bezoek aan premier Begin, die ook minister van de fensie is. Op het hoofdkwartier van de VN in Nakoera ontmoet minister De Geus de huidige commandant van de VN-strijdmacht in Zuid-Libanon, generaal-majoor Erskin. PLO-leider doodgeschoten BEIROET In Beiroet is op oudjaarsavond een hoge vei ligheidsfunctionaris van de Palestijnse bevrijdingsorgani satie PLO, majoor „Reuben" Mohammed Ali Aboel-Ala, op straat doodgeschoten. Volgens het Palestijnse persbureau WAFA, dat dit gisteren meldde, is Aboel-Ala door Israëlische agenten vermoord. Nederlander vermoord in Afghanistan HELSINKI Een Fin van Nederlandse afkomst en zijn Finse echtgenote zijn op ou dejaarsnacht in de Afghaan se hoofdstad Kaboel ver moord. De 44-jarige Erik Barendsen en zijn 41-jarige echtgenote Eva waren sinds enige jaren werkzaam als apotheker en verpleegster in de internatio nale oogkliniek in de Af ghaanse hoofdstad. De kinde ren van het echtpaar, drie en vijf jaar oud, vonden de licha men van hun ouders doorsto ken in hun huis. Vooruitzichten maandag: Aantal uren zon: 1 tot 4 Min. temp. omstreeks 0 graden' Max. temp. omstreeks 4 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent Kans op een geheel droog et maal 40 procent Weersgesteldheid van gisteren BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 JANUARI 1981 „ACH, JE KENT DIE WESTLANDERS TOCH Bij het „cri siscentrum" van de WDM staat de tele foon geen moment stil. WESTLAND Het grijze weer zorgt {ervoor dat er water genoeg neerdaalt op het Westland, waar op de onmoge lijkste plaatsen min of meer doorzich tige kassen het Uitzicht beperken tot zo'n honderd meter. De regen speelt de iinannen van de Westlandsche Drin kwaterleiding Maatschappij (WDM) (duidelijk parten. Nog maar vijf tuin ders die door hun eigen methylbromide ;etroffen zijn, hebben zich rond twee gemeld bij het distributiecentrum in Wateringen, voor gegarandeerd zui- er drinkwater. Inderhaast zijn hier van honderdduizenden flessen gebot teld in de „Raak"-fabrieken in Bunnik. Het goede water kost niets, maar er moet wel worden getekend voor het statiegeld. Niet terugbezorgen van de krat lege fles sen kost twintig gulden. In Wateringen zijn ze zuinig met de distributie: per gezin slechts één krat; tien flessen groot. I„Maandag staan we hier ook nog, dus als ju meer nodig heeft kunt u dan weer te rugkomen". Een situatie die aan een iscience-fiction verhaal doet denken: water iop de bon. JBij het distributiecentrum op het terrein van de WDM in Monster is het drukker. Hier mogen de mensen ook meer kratten ;egelijk meenemen. Drieënveertig kratten :ijn de distributeurs al kwijt. Toch een vat tegenvallend resultaat, gezien de jenorme voorraad flessen met gezond le- 'toe Ivenswater. „Ja, hoe het komt dat t r zo weinig mensen zijn komen weten we ook niet. Mogelijk heb niet alle tuinders de brief gele- die de WDM heeft verzonden". Na lang vraagteken gaat de uitdeler van Monster aarzelend verder: „Bovendien nou ja, je kent die Westlanders wel. Ze gassen al jaren, en drinken ook al jaren ogenschijnlijk zonder problemen van het water. Misschien denken ze, dat het niet zo'n vaart loopt". Een tuinder die zelf geen methylbromide toepast, meldt zich: *,Ik kweek rozen, en dan kun je dat gif niet gebruiken, maar mijn waterleiding loopt onder de kas van mijn buurman door, die wel regelmatig van het goedje gebruik maakt". Conster natie op de uitdeelpost. De man blijkt niet op de lijsten voor te komen, maar voor de zekerheid wordt hem toch maar een krat meegegeven. Een andere tuinder begint over de water leidingen van asbest, die tot voor kort werden toegepast. „Daar krijg je toch kan ker van?" merkt hij korzelig op. De „wa terman" legt hem dan uit, dat hij wat dit betreft niet bezorgd hoeft te zijn. Alleen het wérken aan die buizen zou kanker verwekkend zijn, door het eventuele ina demen van stofdeeltjes. „Als de pijp een maal ligt en het water er doorheen stroomt, is er niets meer aan de hand, want dan zijn er ook geen stofdeeltjes meer, begrijpt u wel?" Als de tuinder een maal hoort, dat er inmiddels een „asbest besluit" is gekomen waarin bepaald wordt, dat ook dit materiaal niet meer toegepast mag worden, verlaat hij mok kend met twee kratten het lokaal. Crisiscen trum NAALDWIJK Het omstreden zenuwgas methylbromide levert geen gevaar op voor de land- en tuinbouwproducten, die op „ontsmette" grond zijn geteeld. Het gas wordt in de grond gedurende een periode van één tot enkele weken bio logisch afgebroken. Dit zegt de heer Bravenboer, medewer ker aan het Proefstation in Naaldwijk, dat op wetenschap pelijke wijze de land- en tuinbouw in het Westland bege leidt. „De snelheid waarmee het gif wordt afgebroken, hangt verder nog af van de vochtig heid en de samen stelling van de grond", aldus de heer Bravenboer. De hoogst geme ten concentratie methylbromide in leidingwater be droeg 0,004 millir gram per liter. Een en ander bete kent, aldus de hoofdinspectie van de volksge zondheid, dat als een volwassene (van zestig kilo) per dag twee liter zou drinken en alle methylbromi de zou worden geabsorbeerd, dit een belasting van het lichaam van 0,00013 milligram per kilo is. De maximale toleran tie is 0,004 per kilo lichaamsgewicht. conde stil. Vooral zwangere vrouwen die pas een kind hebben gekre gen blijken bezorgd te zijn. „Voor verontrusting is tot nu toe geen en kele reden", aldus de heer J. Walma Zo stil als het echter is bij de uitdeelpos- ten, zo druk is het op het „crisiscentrum" in het kantoor van de waterleidingmaat schappij. De telefoon staat hier geen se- het waterleidingbedrijf, „de leidingen die dat nog geen vier procent ons bedrijf hebben aangelegd, zijn volko men betrouwbaar. Alleen het water dat door leidingen stroomt die de tuinders zelf door of langs de kassen hebben laten aan leggen, kan besmet zijn". Hij rekent i alle sluitingen mogelijk besmet is. In de dor pen aan de openbare weg is geen enkele reden tot paniek. Van paniek is in de distributiecentra dan ook niets gebleken. De verwachte storm loop op de flessen water bleef uit. Om de kou een beetje te verdrijven zetten de mensen van de uitdeelposten echter hun kopje koffie met het voorradige veilige flessenwater. Voor de zekerheid. LUUD VAN DER HAM Mgr. Ramselaar overleden UTRECHT Mgr. dr. A. C. Ramselaar is gisteren in Utrecht op 81-jarige leeftijd overleden. Hij werd 's mid dags in zijn woning dood in zijn stoel aangetroffen: Mgr. Ramselaar, op 4 septem ber 1899 in Amersfoort gebo ren, werd vooral bekend om zijn strijd voor betere betrek kingen tussen het christen- en jodendom. Vele jaren was hij voorzitter van de katholieke raad voor Israël, een onder deel van de St. Willibrord Vereniging. In die functie heeft hij tijdens het Tweede Vaticaanse concilie een be- I langrijke inbreng gehad bij de Nederlandse bisschoppen inza ke de concilieverklaring over de joden. Mgr. Ramselaar ver- I vulde pastorale functies in Haaksbergen, Nijkerk, Soest j ep Utrecht. Israël ontkent verbranding lijken Pa lestijnen- TEL AVIV Israël heeft I gisteren officieel ontkend j dat een Israëlisch militair I commando in Zuid-Libanon op eerste kerstdag de lijken i heeft verbrand van vijf Pa- lestijnse guerrillastrijders. I Donderdag maakte het Neder landse detachement van Unifil bekend dat een Nederlandse patrouille had gezien dat Is raëlische soldaten vijf lijken van Palestijnen op elkaar sta- pelden en in brand poogden te j steken met een vloeistof en explosieven. Een woordvoer- j der van de Israëlische rege- j ring zei dat „de vijf gedijde guerrillastrijders in een grot waren gevlucht en het is in deze grot dat de schietpartij j plaats had". „Het is duidelijk I dat het zien van vijf met gra naten gedode Palestijnen in I een omsloten ruimte geen op- wekkend schouwspel is, maar de lijken zijn noch verbrand, I noch opgeblazen, zoals de be- I richtgeving voorgeeft", aldus I de woordvoerder. Nederland bezorgd over giftransport in Duitse schepen DEN HAAG Het corps controleurs gevaarlijke stof fen stelt op het ogenblik een onderzoek in naar het ver voer van gevaarlijke stoffen door Westduitse binnensche pen die niet aan de eisen voldoen.De laatste maan den is het herhaaldelijk voorgekomen dat Duitse binnenvaartschippers op Ne derlandse rivieren werden aangehouden omdat hun schepen niet voldeden aan de specifieke eisen die ge steld worden aan het ver voer van gevaarlijke stof fen. Momenteel zijn de controleurs bezig met het opstellen van een lijst van overtreders. Met deze lijst als bewijs wil de Scheepvaartinspectie aan de Duitse autoriteiten vragen de zaak wat beter in het oog te houden. Nog onlangs, op 28 december van het vorige jaar, werd bij Lobith een binnenschip met onder meer 50 ton di-chloor benzeen aangehouden, dat vanuit Frankfurt op weg was naar een bestemming in Ne derland. Het schip bleek hele maal niet geschikt voor het vervoer van deze zeer licht ontvlambare stof. Het is opge legd en de lading moet van de Nederlandse Scheepvaartin spectie in een ander schip overgeladen worden. Opslagloods inde as Bij het Rotterdamse expe ditie- en scheepvaartbedrif Khüne en Nagel heeft gis termorgen aan de Uoyd- straat een felle brand ge woed. Een opslagloods, waarin ondermeer vork heftrucks stonden, brand de geheel uit. Er deden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De schade wordt geraamd op 100.000. Naar de oor zaak van de brand is een onderzoek gaande. Van der Klaauw in Koeweit KOEWEIT Mi nister Van der Klaauw (buiten landse zaken), de voorzitter de Europese ministerraad, is gisteren in Koe weit aangekomen zich daar te oriënteren over de mogelijkheden van i Europees voor stel over een vre- Bij zijn aankomst op het vliegveld verklaarde Van der Klaauw dat hij de pogingen van zijn voorganger, de Luxemburger Gaston Thorn, zal voortzetten. Thorn bezocht het afgelo pen jaar een aantal staten in het Mid den-Oosten. De Nederlandse minis ter zei dat hij het rapport van Thorn had bestudeerd en met zijn eigen reis op zoek was naar een „nieuwe her waardering en om ons standpunt op nieuw te bekij ken". In februari en maart zal Van der Klaauw een aantal andere landen in het Midden-Oosten bezoeken. Meer dan 100.000 mensen onwettig in Indiase cel NEW DELHI In India worden meer dan honderdduizend mensen zonder enige vorm van proces vastgehouden, zo heeft de Indiase krant Indian Express gisteren gemeld. Vooral in de dichtstbevolkte gebieden, de staten Uttar Pradesh en Bihar, zitten veel mensen op onwettige manier soms zes tot twaalf maanden gevangen. Volgens de Indiase wet kan iemand die voor een misdrijf wordt gearresteerd niet langer dan vieren twintig uur worden vastgehouden, zonder voor de rechter te verschijnen. Een woordvoerder van de regering, die deze cijfers niet kon bevestigen, heeft gezegd dat een onderzoek wordt inge steld. Volgens de Express werken de meesten gevangenen als dienstbode of schoonmaker voor gevangenisfunctionarissen. WARSCHAU Het vlee saanbod in Polen zal dit jaar aanmerkelijk krapper zijn dan verwacht was. Het officiële persbureau PAP heeft vandaag meegedeeld dat er dit jaar 230.000 kilo minder vlees beschikbaar is dan de bevolking was toege zegd. De rantsoenering van vlees, waarvoor de Póolse arbeiders' de afgelopen zo mer hebben gepleit en die met de jaarwisseling zou in gaan, is voor onbepaalde tijd uitgesteld. In een gesprek met Japanse jourhalisten in Gdansk heeft Lech Walesa, de leider van de Poolse vakbond Solidariteit, gezged, niet te geloven in een mogelijke Russische inval. „Mocht de Sovjet-Unie in Po len ingrijpen, dan staan wij klaar om op zo'n manier te handelen, dat de wereld ons niet als lafaards zal brandmer ken", aldus Walesa. Les Aspin, de voorzitter van de commissie voor de geheime dienst van het Amerikaanse huis van afgevaardigden, acht een Russische aanval tussen midden januari en eind maart mogelijk. Volgens Aspin heeft de Sovjet-Unie de militaire en politieke voorbereidingen voor een eventuele inval echter niet voltooid. Wanneer deze voorbereidingen wel voltooid zijn, kan Rusland Polen bin nen 72 uur binnenvallen, aldus Aspin. Inmiddels hebben de werkne mers bij de Poolse belasting kantoren zich in een onafhan kelijke vakbond verenigd. Daarmee komt het aantal vak bonden dat door de rechtbank in Warschau is geregistreerd op 54. Van die 54 bonden is Solidariteit, met naar schatting acht tot tien miljoen leden, de grootste. De nieuwe voorzitter van de Poolse schrijversbond, Jan Jo zef Szczepanski, heeft gisteren in een vraaggesprek met een Poolse krant verklaard dat de censuur verlicht moet worden, maar dat het klimaat niet in eens kan veranderen. Szcze panski wijst erop dat de rege ring en de communistische partij literatuur tot in de mer van het afgelopen jaar als gevaarlijk beschouwden, maar dat het congres van de Poolse schrijversbond, dat op 28 en 29 december gehouden werd, hen heeft gerustgesteld. Hij stelde dan ook „een terugkeer naar de vrije gedachte" in het voor uitzicht. Tijdens het congres zijn een aantal niet-conformis- tische schrijvers in het bestuur van de bond opgenomen. ROME Het Italiaanse Huis van Afge vaardigden heeft gisteren besloten zijn win- terreces te bekorten voor een speciaal debat over de opleving van het terorisme. Nadat onder leiding van de communisten om zo'n spoeddebat was gevraagd, kwamen de afge vaardigden overeen op 8 januari, vier dagen eerder dan was gepland, bijeen te komen. Directe aanleiding voor het spoeddebat is de moord van de Rode Brigades op politiegeneraal Enrico Galvaligi, die speciaal verantwoordelijk was voor de gevangenissen voor teroristen. Volgens de commandant van de carabinieri, ge neraal Umberto Capuzzo, heeft deze moord aangetoond dat de terroristen een uitgebreid in- formatienet hebben ontwikkeld om hun doelen uit te kiezen. De Rode Brigades hadden ontdekt dat Galvaligi een naaste medewerker was van rechter Giovanni d'Urso, die enkele weken ge leden door de terroristen is ontvoerd. „Ze wa ren twee kanten van dezelfde medaille", aldus de Rode Brigades in een brief aan het Romein se dagblad Giornale d'Italia. De autoriteiten vermoeden dat d'Urso de terroristen zijns on danks op het spoor van Galvaligi hebben gezet. Gisteren is de generaal in Rome begraven in te genwoordigheid van onder meer president San- dro Pertini, die zijn vakantie in Zuid-Frankrijk had onderbroken. Tijdens de begrafenis riepen verbolgen omstanders leuzen als „Leve de cara binieri" en „Wij hebben de doodstraf nodig". In Italië is de doodstraf in 1946 afgeschaft. Veel rumoer is in Italië ontstaan over een in terview van twee weekblad-journalisten met een afgevaardigde van de Rode Brigades. Het wordt de journalisten vooral kwalijk genomen, dat zij pas tien dagen na het gesprek de politie op de hoogte hebben gebracht. De twee zijn in middels gearresteerd. President Pertini omhelst de weduwe van de woensdag vermoor de politiegeneraal Galvaligi op de begraafplaats.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 7