9Jeugd is als een glad stuk zeep9 Alkemadese kerkbesturen maken zich zorgen over groeiend priestertekort Valkenburgse Kwantum Hallen krijgt betere beveiliging SCHOOLHOOFD VANNIEL VERLAAT KORTE VLIETSCHOOL LEIDEN „Ik heb de veertig jaar, dat ik in het onderwijs werkzaam ben geweest altijd zoveel mogelijk naar samenwerking en overleg gestreefd. Daarom was ik ook zo blij, dat de Korte Vlietschool in 1970 tot stand kwam. Deze school is een samenvoe ging van twee Leidse scholen, die zich bezighielden met onderwijs aan ver standelijk gehandicapten en een der gelijke school in oprichting." Aldus Pierre van Niel, die maandag officieel afscheid neemt als hoofd van de Korte Vlietschool. "Ik ga weg. om gezondheidsredenen. Daar om werk ik nu ook al een paar maanden niet meer," vertelt hij thuis in de Bredero- straat. „Volgens de dokter heb ik zo hard gewerkt in al die jaren, dat ik ben opge brand. Dat kan best kloppén, want wer kweken van zestig en zeventig uur waren meer regel dan 'uitzondering. Daarom dus dit pensioen op mijn zestigste." Op 31 december 1969 werden de Openbare school voor verstandelijk gehandicapten en de Cunuaschool opgeheven en een dag later was de Korte Vlietschool officieel een feit. Van Niel ging toen van de Cunuaschool naar de Korte Vliet. „Dit was de eerste sa menwerkingsschool in Nederland in deze vorm van buitengewoon ondèrwijs. Zeven jaar hebben wij in de Da Costastraat geze ten en in 1977 betrokken wij het huidige prachtige gebouw met alle voorzieningen en veel ruimten. Momenteel zijn er dertig mensen aan de school verbonden', terwijl we begonnen met drie man. Dat zijn niet alleen leerkrachten, maar ook een part time orthopedagoog, een maatschappelijk werker en een kinderarts. Op onze school zitten nu 135 kinderen van acht tot twintig jaar. De meeste leerlingen zitten er 12 jaar. Het doel van deze vorm van onderwijs is de kinderen op te voeden tot meer zelfwerk zaamheid en het in staat zijn tot het dragen van grotere verantwoordelijkheden." Van Niel zegt niet veel moeite te hebben met het nemen van afscheid. 'Ik vind dat jongeren het over moeten nemen en in Jaap Ouwerkerk heb ik een uitstekende opvolger". Maar toch: „Loslaten kan ik het niet helemaal. Daarom blijf ik ook in het bestuur van de Stichting Voorzieningen voor Gehandicapten zitten en blijf ik advi seur van de Korte Vliet." Mevrouw Van Niel: „Dat hij hier thuis gaat zitten en zijn school vergeet, is echt niet waar. Denk maar aan het zwemmen." Van Niel beaamt het: „Ja, dat zwemmen is een oud verhaal. Ik ben daar mee begonnen, omdat de kin deren daar zo ongeveer hun enige diploma kunnen halen. In het zwembad verklaar den ze mij wel voor gek, toen wij daar kwamen. De kinderen zouden verdrinken. Dat was trouwens nog in de 'Overdekte' in de Haarlemmerstraat. Maar nu zijn er kin deren met vijf diploma's en ze hebben er elke week weer enorm veel plezier in. De onderwijzers en ouders gaan mee het water in en bezorgen de kinderen een heerlijke dag. Nu doen ook anderen scholen voor verstandelijk gehandicapten aan zwem men.,, Inmiddels zit hij op het puntje van zijn stoel: „Ik ben nog eens in Lisse films gaan laten zien, die ik van onze zwemacti- viteiten gemaakt had. Het resultaat? Nu doen zij het daar ook. Ik blijf dan ook één maal per week meedoen aan mijn grote liefde: zwemmen. Zo houd ik ook een beet je contact." Volgens Pierre van Niel is de Korte Vliet school een voorbeeld van samenwerking en democratie. Hij zegt daar ook altijd zoveel mogelijk naar gestreefd te hebben: „In het bestuur zitten ouders en vertegenwoordi gers van katholieke, protestante en openba re huize. Er is geregeld overleg met ouders en leerkrachten en de leden van het be stuur draaien een dag mee op school. Er is een zeer goed werkendoudercomité. De leerlingen, kunnen alles zeggen en doen. Wel moet er orde en rust heersen. Het moet geen lawaaiige rotzooi worden. Maar het loopt werkelijk uitstekend. Natuurlijk zijn er wel meningsverschillen en problemen, maar dat kan altijd in goed overleg opgelost worden. Ik beschouw de jeugd altijd als een stuk glad zeep. Als je dat te stevig vast houdt, glipt het door je handen, maar als je Pierre van Niel: „Samenwerking, dat heb ik altijd zoveel mogelijk willen bereiken. het te slap vasthoudt, laat je het ook vallen; Vervelen zal het voormalige schoolhoofd Daarnaast heb ik ook genoeg hobby's. Door het is zaak dat je er behoedzaam mee om- zich niet nu hij niet meer werkt: „Ik heb al deze pensionering kom ik daar nu eindelijk gaat". verteld op welke punten ik actief blijf, aan toe." 101 jaar Mevrouw G. Oli vier bereikte op de eerste dag van het nieuwe jaar de uiterst respectabele leeftijd van 101 jaar. Gisteren werd de Leidse in het bejaar dentehuis 'Huize Vreewijk' be zocht door loco burgemeester C. Waal (links) en diens echtgeno te. Mevrouw Oli vier komt uit een zeer muzikale Leidse familie. Zelf speelde de jarige gedurende vele tientallen ja ren orgel. Haar jongste zus speelde cello en gaf les op het Haagse conser vatorium, terwijl haar nu 94-jari- ge broer behalve cello ook viool speelde. De drie zusters van jari ge werden allen ouder dan tach tig. Haar broer hoopt binnen kort- zijn 95ste verjaardag te vieren. Mevrouw Olivier heeft vroeger gewerkt als dienstbode, zij heeft het no dige naaiwerk verricht en in de Herenstraat heeft zij jaren lang kamers verhuurd. ALKEMADE De geza menlijke kerkbesturen van Alkemade hebben in een brief aan alle parochianen hun bezorgdheid uitgespro ken over het toenemende priestertekort. Dit nu al groeiende tekort kan de ko mende jaren sterk toenemen daar de gemiddelde leeftijd van de priesters in het deka- naat 62 jaar is. Indien ieder een op 65-jarige leeftijd met pensioen gaat, ontbreken de opvolgers. Dit heeft natuur lijk ook gevolgen voor de gemeente Alkemade en daarom roepen de kerkbe stuurders de parochianen op om zich op te geven als vrij williger voor het verrichten van pastorale taken in de kerk van de toekomst. Pastoor W. Wortel van de pa rochie van St. Petrus Banden te Roelofarendsveen vertelt dat men zich reeds geruime tijd in dit probleem verdiept. „In oktober 1979 zijn er bezin ningsdagen georganiseerd voor alle priesters van ons dekenaat in „Mariënheuvel" in Heem stede. Hier is onder meer het „groeiend priestertekort" uit gebreid behandeld. Zo werd er uit en te na het antwoord op de vraag: „ben je als priester in staat bepaalde taken te de legeren'.'? besproken. Aan het einde van de bezinningsdagen zijn er wat voorzichtige con clusies opgesteld. Een daarvan gaf aan dat het van belang is kerkbestuur en/of parochie raad uit te breiden; „verbre ding" van het kerkbestuur werd dat genoemd. Er zouden allerlei commissies opgericht moeten worden bijvoorbeeld één ten behoeve van zieken zorg, één voor de jeugd, één met taken in de catechese en één die zich zou moeten bezig houden met het financieel be leid. Want de priesters kunnen zich als gevolg van hun veelal vrij hoge leeftijd niet meer overal mee bezig houden. Je moet niet vergeten dat de ge middelde leeftijd van de pries ters in ons dekenaat reeds 62 jaar is. Trouwens in het bis dom Rotterdam ligt het gemid delde ook al rond de 55 jaar. In heel Nederland met 1800 parochies zijn nog maar circa 140 priesters jonger dan 40 jaar. Als een groot aantal priesters op 65-jarige leeftijd inderdaad met pensioen gaat, dan zullen er over vijf jaar nog maar heel weinig priesters werkzaam zijn. Dé ontwikke ling op het ogenblik is dan ook dat het beleid door meer men sen gedragen moet worden en dat niet meer alleen de pastoor de dienst uitmaakt. Het sémen Kerk zijn - Gods volk onder weg - kan nu tot zijn recht ko men. Vroeger hadden we een klerikale kerk, dat moet nu meer en meer een lekenkerk worden. Trouwens dat is ook de huidige maatschappelijke ontwikkeling. In dit verband heeft Monseigneur Bluyssen laatst een treffende uitspraak gedaan, hij zei: „De Kerk gaat weer terug naar de leken". Het is nu de taak van de pries ters om iets van hun verant woordelijkheden te kunnen en durven delegeren. De drie pa rochiebesturen van Roelofa rendsveen en Oude Wetering hebben in november 1979 een eerste bespreking gehouden naar aanleiding van een voor stel over de aanstelling van een pastoraal werker voor de drie parochies gezamenlijk. Een pastoraal werker is ie mand met een afgeronde theo logische opleiding, die gods dienstlessen zou kunnen ge ven, ziekenbezoek zou kunnen doen en bijvoorbeeld gespreks groepen zou kunnen leiden. Hij is echter niet gewijd en dientengevolge niet bevoegd tot het toedienen van de sacra menten. In februari 1980 zou er een tweede gesprek komen, maar als gevolg van de problemen over de taakomschrijving van zo'n pastoraal werker, is deze bijeenkomst afgezegd. De pro blemen over de taakpmschrij- ving kwamen vooral tot uiting tijdens de bijzondere synode van de Nederlandse bisschop pen in Rome. Er is daar een commissie benoemd om de zaak te onderzoeken; het eind rapport van deze commissie wordt in het vooijaar van 1981 verwacht. Inmiddels is de pas toraal werker voor onze drie parochies toch van de baan om financiële redenen en omdat bleek dat zijn taak te veelom vattend zou worden voor één persoon. Al pratpnde zijn we in het najaar van 1980 tot heel andere gedachten gekomen. Wij vinden dat we de paro- chianen wakker moeten ma ken, moeten laten zien dat men verantwoordelijkheden binnen de Kerk heeft. Mocht er dan ooit toch een pastoraal werker komen, dan moet hij hier een soort kader treffen, om mee samen te werken". Pastoor W. Wortel (60 jaar) heeft inmiddels 3 serieuzè kandidaten voor pastorale ta ken gevonden. Hij vindt dit een goed begin, maar hoopt dat nog meer vrijwilligers en vrijwilligsters zich zullen aan melden. Op 29 januari zullen de drie kerkbesturen weer bijeen komen en dan gaat men zich nader beraden. Pastoor Wortel is bereid om, bij tegen vallende respons, persoonlijk een aantal mensen te benade ren, want de tijd dringt. Tot slot wil hij nog opmerken dat het beslist niet de bedoeling is de drie parochies te laten sa mengaan in één groot geheel. „Om de gemeenschap .in gelo ven te versterken gaat het om het behoud van iedere geloofs gemeenschap met de nadruk op kleinschaligheid en opbouw van onderop". BURGEMEESTER KRET: Sassenheim is welvarend SASSENHEIM „Sassen heim is een welvarende ge meente, waar het goed leven is". Tot deze conclusie kwam gisteravond burge meester Kret in zijn nieuw jaarsrede. „In tegenstelling tot het landelijke beeld kan in Sassenheim nog ruim schoots van de welvaart worden genoten", aldus de burgemeester. Burgemeester Kret baseerde zijn conclusie op een vijftal ontwikkelingen in de gemeen te die erop wijzen dat Sassen heim een ander beeld vertoont dan elders in ons land. Zo zijn de lokale belastingen lager dan in de meeste omliggende plaat sen. Het sociaal-cultureel werk kan voortgang vinden omdat de gemeente de middelen heeft om dit werk binnen re delijke grenzen te blijven on dersteunen. Zowel aan de Wasbekerlaan als aan de Zandslootkade kunnen wonin gen in de premie-A sector worden gebouwd. Het nieuwe industriegebied aan de Jagt- lustkade zal de werkgelegen heid nieuwe impulsen geven. Als vijfde argument noemde de burgemeester de vernieu wing van het centrumgebied, waardoor de middenstand aan aantrekkingskracht heeft ge- Mr. Goekoop beschermheer oud-strijders KATWIJK AAN DEN RIJN De Leidse burgemeester mr. C.H. Goekoop zal vrij dag 13 januari het bescherm heerschap van de Neder landse Vereniging van Oud- Strijders afdeling Leiden op zich nemen. Hiermee volgt de heer Goekoop dr. A. Vis niet alleen op als burge meester, maar ook als be schermheer van de oud-strij ders. Burgemeester Goekoop wordt op 13 januari tijdens een fees telijke bijeenkomst geinstal- leerd. Een week eerder hou den de oud-strijders hun jaar vergadering in het Protestants Militaijr Tehuis aan de Tulp straat in Katwijk. Op de agen da van deze bijeenkomst staat onder meer een bestuursver kiezing. BURGERLIJKE STAND NEDERLANDSE HER VORMD KERK Beroepen te OegstgeesL J.J. Kooman te Leusden NEDERLANDSE GEREFOR MEERDE KERKEN. Beroepen te Katwijk-Alphen aan de Rijn A. van der Dussen te Hardinxveld-Giezendam STAD/REGIOLEIDSE COURANTZATERDAG 3 JANUARM981^^PAGINA3 NA ROOF WINKELOPBRENGST OUDEJAARSDAG Kwantum-directeur Van Boven na de overval in gesprek met personeelsleden. VALKENBURG De Amsterdam se directie van de 'Kwantum Hallen' in Valkenburg gaa't op korte termijn veiligheidsmaatregelen treffen in de Valkenburgse vestiging van dit doe- het-zelf grootwinkelbedrijf. De 'Kwantum Hallen' aan de Voorscho- terweg waar gistermorgen tijdens een overval een geldbedrag van min stens 30.000 gulden werd buitge maakt, is sinds vorig jaar gevestigd in het voormalige onderkomen van de meubelzaak Tissing. De juiste toedracht van de roof is nog niet be kend, wel is duidelijk geworden dat de geldroof, bij het ontbreken van veiligheidsmaatregelen, geen inge wikkelde zaak moet zijn geweest. De 33-jarige bedrijfsleider van het win kelbedrijf opende om kwart voor zeven de kluis in het kantoortje om wisselgeld te pakken voor de kassa's. In de kluis was de opbrengst van oudejaarsdag nog aanwezig. De bedrijfsleider wilde de cassettes met geld diezelfde dag nog naar de bank brengen. Op het moment dat de kluis openstond, doken er twee gewapende mannen achter de bedrijfs leider op. Ze waren door de personeel singang binnengekomen. De 33-jarige bedrijfsleider uit Landsmeer werd in het gezicht gespoten met een spuitbus, vermoedelijk gevuld met een bijzonder giftig verdelgingsmiddel. Hierdoor kon het slachtoffer niet meer zien. Hij werd met een harde schop in de rug uitge schakeld. Duidelijk is dat de overval lers goed de weg hebben geweten in het bedrijfsgebouw. Nadat de twee overvallers met de buit (24.000 gulden contant en voor zeker zesduizend gul den aan cheques) verdwenen waren, kon de bedrijfsleider alarm slaan. De telefoon in zijn kantoor was onklaar gemaakt doordat de overvallers het snoer hadden doorgeknipt. Er bevond zich in het winkelbedrijf echter nog een telefoontoestel dat de overvallers kennelijk over het hoofd hebben ge zien. De gewonde bedrijfsleider slaagde erin naar het toestel te kruipen en bel de het alarmnummer van de politie. Hij is zo snel mogelijk naar het Acade misch Ziekenhuis in Leiden overge bracht. Hij mocht gistermiddag weer naar huis gebracht worden. Nog niet zeker is of hij blijvend letsel aan de ogen zal overhouden. Intussen kwam de recherche van de rijkspolitie inactie. De aanwijzingen die de bedrijfsleider kon geven over de daders waren zo mager, dat een spoedi ge arrestatie uitgesloten lijkt. Of het onderzoek van de technische recherche aanknopingspunten heeft opgeleverd, is uiteraard niet bekend gemaakt. Het gisteren gehouden buurtonderzoek heeft vooralsnog niets opgeleverd. De meeste bedrijven rond de Kwantum Hallen waren nog gesloten op het tijd stip van de overval, terwijl de toch al schaarse omwonenden van de overval niets hebben gemerkt. De recherche is uiteraard blij met de aangekondigde veiligheidsmaatregelen, zij het dan dat ze wat aan de late kant komen. Er zijn de laatste tijd nog meer gewapende overvallen geweest op ves tigingen van de 'Kwantum Hallen' in Nederland. Dat dit soort geïsoleerd lig gende grootwinkelbedrijven een mak kelijk doelwit zijn voor overvallers, wordt evenwel door de recherche be streden. Een verband tussen deze en de andere geldroven wordt niet uitgeslo ten, maar er wordt door de politie niet van uitgegaan.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 3