ÊGidócSomcmt Minister Ginjaar: Westland zeker geen „Lekkerkerk" r ^DIGROS IS EERLUK l^Ê China toont opnieuw boosheid Tai wan-order Westduitsers pleegden aanslag op hotel Nairobi Geen tijdelijke aanbiedingen, z.g.n. prijsverlaging of z.g.n. „lokkertjes", maar elke dag laag geprijsd Ij ftDOlhekersdlIK 34 2312 DD Leiden Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amró-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chet-redacteur- Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 49,55: jaar 186,70; losse nummers: 65 cent. Zaterdag 3 januari 1981, 71e jaargang no. 21852 Oorlog en vrede Morgenavond om 22.05 uur op Ned. I praatprogramma „Vra- genvuur" over oorlog en vrede en om 20.40 uur tv-spel „Kruis of munt". Op Ned. II om 20.45 uur discussieprogramma „De schrijvers". Vanavond op Ned. I om 20.40 uur informatief programma .Schrikdraad" en op Ned. II om 22.25 uur „De Alles is An ders Show". Regen Veel bewolking en perioden met regen. Temperatuur onge veer 7 graden. Krachtige tot harde, langs de kust en boven het IJsselmeer stormachtige westenwind. Morgen: zon op: 08.48. Onder. 16.42. Maan op: 06.46. Onder 15.29. Hoogw.: 01.51 en 13.55. Laagw.: 09.56 en 22.09. RiiE u5P Onze wekelijkse bijlage is vandaag geheel ge wijd aan onze „vrije tijd" in al zijn facetten. Na Ben inleidend verhaal, met suggesties voor het leren leven met al die vrije tijd, wordt aandacht besteed aan: ,We zijn zuiniger op onze dijken dan op onze gd". Een uitspraak van een psycholoog, die n verdiept in de leefsituatie van de jeugd, met t accent op vrijetijdsbesteding. o>r ul Miljoenen Nederlanders pe- jmen deze reclamekreet in hun vrije tijd ter har te. De een gaat naar zijn stamcafé, de ander (zoekt het op de kermis, in de bioscoop of in de schouwburg. REIZEN Er komt steeds meer vrije tijd om een frisse neus te halen binnen of buiten onze grenzen. Als het echt op vakantie aankomt, gaat 60 pro cent naar het buitenland. Een kleine 40 procent (zoekt de meer eenvoudige vakantiegeneugten in eigen land. waarbij de voorkeur uitgaat naar zee :en strand. PENSIOEN Stoppen met werken kan een bevrijding zijn. De vut of aow betekent de start van een nieuwe toekomst. De cursus „Pensioen in zicht" pro beert aanstaandé gepensioneerden voor te be- reiden op de zee van vrije tijd. WERKLOOS „Iemand die zinvol met zijn tijd bezig is, moet in zijn waarde worden gelaten", aldus de uitspraak van een werkloze. Hij mag dan zijn baan verlo ren hebben, zijn capaciteiten heeft hij nog. Hoe I ooj< het leven van een wao'er inhoud kan krij- I gen, wordt overpeinsd door een wao'er zelf. HOBBY Een hobby is niet aan leeftijd gebonden. Het i bewijs is onder meer te vinden in het creativi- I teitscentrum Gouden Handen te 's-Heerenberg, t waar tientallen hun' werk exposeren en aan de man proberen te brengen KUNST Negenenzestig procent van de Nederlanders doet in z'n vrije tijd nooit iets aan amateur- I kunst-beoefening. Hoog genoteerd, in alle so- ciale lagen, is het bewust luisteren naar muziek in eigen omgeving. SPORT Ons land telt vier miljoen sporters in clubver band, maar het aantal niet-wedstrijdsporters neemt met de dag toe. De animo voor het trim men wordt voor een belangrijk deel gevoed door een zekere angst voor een slechte gezond heid. TEXEL De storm van de afgelopen dagen heeft langs de kust van Texel een enorme dui nafslag veroorzaakt. Ten zuiden van de vuurtoren ging ruim tien meter verloren, waar twee jaar geleden het strand verscheide ne meters werd opge hoogd. Aan de zuidkant van het eiland raakte men vijf tot tien kilome ter natuurlijke kustver dediging kwijt. Het strandpaviljoen op de foto werd nog net be houden. Felle brand in Alkmaarse flat ALKMAAR Door een uitslaande brand in twee woningen op de vierde en vijfde verdieping van een flat in Alkmaar, heb ben tientallen bewoners hals over kop hun huis moeten verlaten. In verband met de felheid van de brand en de verstikkende rookontwikkeling hebben politie en brandweer de vierde tot en met de achtste etage ontruimd. Soms moesten toegangsdeuren met een breek ijzer worden geforceerd. Lange tijd wer den ambulances gereed gehouden, omdat niet zeker was of iedereen tijdig in veilig heid kon worden gébracht. Persoonlijk letsel bleef beperkt tot enkele snijwonden. De schade aan het gebouw loopt echter in de honderdduizenden guldens. Kenia hervat lijfstraffen NAIROBI Kenia heeft op. overtredingen in verband met voedselsmokkel en hamsteren opnieuw lijfstraffen ingesteld. De autoriteiten willen daar mee een einde maken aan de voedseltekorten in dat land. De laatste jaren kende de Ke- niaanse wet slechts boetes en celstraffen. De straf zal met een roede van berkenhout worden vol trokken op het ontblote ach terwerk van de overtreder. Een regeringsfunctionaris, moet uitmaken hoeveel slagen in een bepaald geval op zijn plaats zijn. Paus op Japanse les ROME Met het oog op zijn bezoek aan Japan in februari, maakt de paus zich momenteel ver trouwd met de beginse- het Japans. Zijn Johannes Paulus II heeft een uitgesproken talenk nobbel. Naast zijn moe dertaal Pools, beheerst hij ook Italiaans, Spaans, Portugees, Frans, Duits, Engels, Russisch en La tijn. Stille rijkdom NEW YORK Een eenzame en schijnbaar doodarme ex-werkne mer van de Amerikaanse posterijen is maandag dood in zijn huis in New York aangetroffen temidden van 430.000 dollar. De buren sloegen alarm toen zij de 79-jarige Simon Goltstein enkele weken niet meer hadden gezien. De politie vond zijn stoffelijk over schot, omringd door stapels geld, ongeopende loonzakjes (waarvan enkele zelfs uit 1940 dateerden) en 22 bankboekjes. Omdat de politie geen testament vond en de man, voor zover bekend, niet meer over bloedverwanten beschikte, is het geld overgedragen aan de stad New York. DEN HAAG „Er is geen sprake van dat de problemen in het Westland een omvang zullen blijken te hebben als die in Lekkerkerk". Aldus het commentaar van minister Ginjaar (volksgezondheid en milieu) op het gif-alarm dat gisteren in het glastuinbouw gebied is geslagen, nadat was komen vast te staan dat methylbromide as binnenge drongen in een aantal buizen van het waterleidingnet. Vol gens de bewindsman bestaat er geen enkele grond voor de veronderstelling dat op grote schaal afgravingen moeten worden uitgevoerd. „In Lekkerkerk, zo zei <le bewinds man gisteravond voor de televisie, „is er afval gedumpt, dat niet in de bo dem ontleedt. De methylbromide waarvan in het Westland sprake is, brengt men met opzet in de grond en wordt wel degelijk afgebroken - bin nen vier tot zes weken. Probleem is hier dat er zo'n grote hoeveelheid in de grond komt, dat het door de buizen in het drinkwater terecht komt". Op het ministerie heeft men overwo gen of een bevolkingsonderzoek nodig is. „Maar op grond van de bevindin gen tot nu toe", aldus Ginjaar, „kun nen we stellen dat er geen direct ge vaar bestaat voor de volksgezondheid. Zoals het er nu naar uitziet is een be volkingsonderzoek dan ook niet no dig. De deze week getroffen maatre gelen hebben we alleen voorzichtig heidshalve genomen - om geen risico te lopen". De samenwerkende afdelingen van de drie Hollandse landbouworganisaties in het Westland zijn „bijzonder geluk kig" met het verbod op het gebruik van methylbromide, dat is afgekon digd met ingang van maandag en voor een periode van zes weken. „We krijgen nu een deskundig oordeel over hoe en wanneer het middel wel en niet gebruikt mag worden", zegt S.A. de Vos, de voorzitter van de drie H.L.O's in het Westland. „De zaak is al zo vaak ondeskundig beoordeeld". Een definitief verbod zou de tuin bouw echter wel voor zeer grote moeilijkheden plaatsen omdat een ge weldige productievermindering net gevolg zou zijn. Door het eenmaal per jaar toepassen van het middel worden de schadelijke elementen in de grond zó effectief verwijderd dat aanzienlijk meer teelten per jaar gemaakt kunnen worden dan bij gebruik van andere chemische middelen. Stomen van de grond, een andere methode, is niet al leen duurder maar heeft ook het na deel dat men nog een hele tijd erna geen bladgroente kan telen. Om vergiftiging van het water te voorkomen in het Westlandse buiten gebied, waar waterleidingbuizen on der'onder de kas van de ene tuinder door naar bedrijf en huis van de ande re tuinder lopen, achten de drie H.L.O's Westland een noodvoorzie Bk s jff PSflK «3IÏË Rf? apff SS IISjÉÈÉË, ^jÉi KV Ijl Ék. mr if#!! i ning mogelijk. Teweten de aanleg van een onderzoek naar de waterkwaliteit tijdelijke bovengrondse leidingen van in te stellen. Andere waterleidingbe- het hoofdnet naar de aangesloten per- drijven hebben hiertoe, voor zover be- celen. kend, nog geen initiatieven onderno- De alarmerende berichten in het men. Westland zijn voor het waterleiding bedrijf in Pijnacker, ook een tuin bouwgebied, aanleiding om eveneens Mevrouw van Weste met haar dochter is een van de weinige klanten in Monster die liever gegarandeerd zui ver drinkwater gebruikt. vrij water „uit de i ■II! PEKING China heeft vandaag opnieuw blijk gege ven van rijn „verontrusting" over de beslissing van de Nederlandse regering, de verkoop van duikboten aan Taiwan mogelijk te maken door een kredietgarantie te geven aan de bouwer van het oorlogstuig. Het Volksdagblad in Peking publiceerde vier brieven van lezers, die het Nederlandse be leid in deze kwestie laken. Eén lezer is van mening dat Nederland een „onvriendelijke daad" heeft begaan jegens Pe king. Hij noemt het nodig dat China maatregelen neemt om „zijn waardigheid in de wereld in stand te houden". In de j tweede brief schrijft een lezer dat Nederland „de gevolgen j zal moeten dragen van een j dergelijk dubbelzinnig beleid". De derde verontwaardigde Chinees spreekt het vermoe den uit dat „iemand de Neder landse regering heeft opge stookt om in de kwestie Tai wan een stap terug te doen". Een soldaat is tenslotte van mening, dat het Chinese volk, de officieren en de manschap pen van het leger „nooit zullen toestaan dat een volk of een enkeling de belangen van Chi na en de Chinese soevereini teit over Taiwan in gevaar brengt". „STOP ABORTUS-PRAKTIJKEN I ALLEREERST in NEDERLAND" „In onze dagen is het wetenschappelijk absoluut zeker, dat op het moment van de ontvangenis er een nieuwe mens is ontstaan". (Prof. Dr. E. Blechschmidt. Embryoloog v.d. Univ. van Göttingèn.) „Op dat moment is een „klein mensje" met z'n leven begonnen". (Prof. Dr. W. J. van Doorenmaalen. Embryoloog te Utrecht.) „Het staat wetenschappelijk vast en er bestaat absoluut geen twijfel aan, dat er sprake is van het doden van een mens. wanneer men zo'n weerloos wezen doodt". (Prof. Dr. J. Lejeune. Geneticus v.d. Univ. van Parijs.) „Abortus-provocatus veroorzaakt ontzettende ellende. Voorstan ders van abortus verhinderen zoveel mogelijk eerlijke informatie hierover". (Dr. H. Blijham. Psychiater te Groningen.) Het menselijk teven en ieder moederschap is heilig, dat eist van de kant van de man en jongeman dan ook groot respect, eerbied en zelfbeheersing; eens zullen zij zich moeten verantwoorden voor hun daden tegenover de Schepper van het leven, dat is op dit terrein een enorm grote verantwoordelijkheid. Vele moeders en meisjes, in groot gevaar, worden misleid en iedere dag worden er honderden ongeboren kinderen gedood in Nederland. Om tegen deze afschuwelijke onrechtvaardigheid, waaraan men bovendien iedereen wil gaan verplichten mee te betalen via het ziekenfonds veel intensiever te kunnen strijden, doen wij bij het begin van het nieuwe jaar een dringend beroep op uw steun. Wij werken reeds jaren pro Deo en van de regering ontvangen wij géén subsidie. „Voorwaar Ik zeg u: wat gij voor één van mijn géringste broeders hebt gedaan, dat hebt gij voor Mij gedaan". (Matteus 25; 40.) Postgiro 29 63 282 t.n.v. Stichting „Recht zonder onderscheid". RABO-bank no. 16.78.52.574 t.n.v. Stichting „Recht zonder onderscheid". Postbus 275, 6500 AD Nijmegen. leven Zelf U er voor zegenen, wij Namens de Stichting „Recht zonder onderscheid", Voorz. Pater I. Koopman s.s.s. Seer. J. M. de Hommel. LONDEN Enkele Westduitsers rijn verantwoordelijk voor de bomontploffing in het hotel „Norfolk" in Nairobi, •die woensdag aan dertien mensen het leven kostte. Zij han delden uit naam van het „Volksfront voor de bevrijding van Palestina". Aldus een bericht van Engelse verslaggevers die hun werk zaamheden verrichten voor het Britse dagblad The Guardian en deze krant. Op gezag van diplomatieke bronnen in het Midden- Oosten melden zij dat het front de aanslag heeft gepleegd als vergelding voor de arrestatie door de Keniase autoriteiten - in januari 1976 - van drie Palestijnen en twee Westduitsers. Deze zouden toen van plan zijn geweest in Nairobi een Israëlisch vliegtuig op te blazen. De twee Westduitsers, Brigitte Schultz en Thomas Reuter, die een gevangenisstraf van tien jaar uitzaten in een Israëlische gevangenis, zijn ruim een week geleden vrijgela ten op aandringen van de autoriteiten in Bonn. Inmiddels is komen vast te staan dat bij de hotelbrand in Nairo bi ook de 25-jarige Anette Kampinga om het leven is gekomen. Mevrouw Kampinga, een KLM-stewardess uit Haarlem, bracht haar vakantie in Nairobi door. Aanvankelijk was gemeld dat zich onder de doden en gewonden geen Nederlanders bevonden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. ADVERTENTIE Zondag 4 januari VERONICA DRIVE IN SHOW m.m.v. Johan Timman Aanvang 20.30 uur. Blesse Paard Stompwijk ADVERTENTIE 10T0T50% KORTING uitsluitend t m3ljanuarïa.s. Verwarring op radio Iran: VS accepteren onze eisen TEHERAN Radio Teheran heeft gisteren in een verwar rend commentaar bericht dat de Verenigde Staten alle Iraanse eisen voor de vrijlating van de 52 Amerikaanse gij zelaars .impliciet hebben geaccepteerd". Om onduidelijke redenen werd het commentaar midden in een zin abrupt beëindigd, waarna een voorlezing van citaten uit de Koran volgde. De Iraanse uitzending is opgevangen door de de Britse radio- omroep BBC. Kennelijk verwijzend naar de laatste boodschap pen van de Amerikaanse regering aan de Iraanse leiders, sprak de radio-spreker in Teheran ondermeer de veelbelovende zins nede uit: „Als we de tekst van de twee brieven van de Ameri kaanse regering goed lezen, is het volledig duidelijk dat de Ver enigde staten alle Iraanse voorwaarden voor vrijlating van Ol gijzelaars hebben aanvaard...". Enkeje ogenblikken later volgde de onderbreking. In Washington is een woordvoerder van het ministerie van bui tenlandse zaken nader ingegaan op de inhoud van de jongste Amerikaanse tegenvoorstellen. Deze blijken ondermeer in te houden dat de Verenigde Staten bij vrijlating van de gijzelaars 2,5 miljard dollar bevroren Iraanse tegoeden en 3 miljard aan Iraanse deposito's bij de Amerikaanse banken in het buitenland, aan Iran overdragen. Eerder was bericht dat Amerika 5 a 6 mil jard dollar op een geblokkeerde rekening in Algerije zou storten. Verder hebben de VS beloofd bezittingen van de overleden Sjah te bevriezen gedurende de periode dat Iran via Amerikaanse rechtbanken teruggave vordert. Het nieuwe pakket Amerikaan se voorstellen is geldig tot 20 januari, wanneer Ronald Reagan aan de macht komt als opvolger van Jimmy Carter. Presdient Bani-Sadr van Iran is gisteren door het parlement in zijn land ernstig bekritiseerd. Hij werd beschuldigd van fouten in de organisatie'van de strijd tegen Irak. ADVERTENTIE

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1