VRiiE üiD Een werkloze mag dan zijn baan verloren hebben, zijn capaciteiten heeft hij nog Verandering in het leven kan positief zijn" Iemand die zinvol met zijn tijd bezig is; moet in zijn waarde worden gelaten „Ik heb me er bij neergelegd dat ik geen baan naar mijn zin zal kunnen krijgen". „Ik wil ervoor pleiten, dat iemand die zin vol met zijn tijd bezig is, in zijn waarde ge laten wordt". „Er moet begrip komen tussen werkenden en werklozen. Een nieuwe omschrijving van het begrip werk is nodig". „Er zijn honderdduizenden mensen, die aan 'de lopende band geestdodend werk doen, die eronder door gaan. Ik wil dat niet, ik pas daar voor". Vier uitspraken van Janna van de Hoef (37) uit Tiel. Ze bewoont samen met een vriendin twee etages in een klein en zeer oud huisje in een afbraakstraatje in de binnenstad. De hijur is zo'n vierhonderd gulden per maand. Janna heeft al vier jaar een rww-uitkering, momenteel 960 per maand. Daar kun je niet veel van doen, maar daar klaagt ze niet over. Wel over de manier waarop de maat schappij in elkaar steekt. Ze heeft een hele reeks grieven, en dus ook wensen voor een betere maatschappij, waarbij ze specifiek denkt aan een zinvoller bezig zijn voor werk lozen, een toleranter houding van de wer kenden ten opzichte van de werklozen, want het staat voor haar als een paal boven wa ter, dat we in een tijd leven dat er niet voor iedereen werk is. Ja, er is wel werk, maar je mag Iemand niet dwingen werk aan te pak ken waar hij de zenuwen van krijgt, vindt Janna van de Hoef. Een betere maatschappij? Minder (luxe) con sumeren, de prestatiejacht voorkomen, weg met de diplomaziekte, de vraag „Wat doe je voor werk" verdoemen en vervangen door de vraag „Wie ben je". Janna van de Hoef signaleert de fouten, legt de vinger op de belachelijke plekken, maar vraagt zich ook af, zoals zovelen met haar, waar en hoe begin je met het realiseren van een betere samenleving? Vrijwilligster Voor zichzelf heeft ze haar plan overigens al getrokken. In Tiel is ze onder andere werk zaam in het project „Mensen zonder werk": achttien cursussen voor werklozen staan dit seizoen op het programma. Dat vergt een hele organisatie: Janna is vrijwilligster, ze krijgt voor haar inspanningen geen cent, maar ze vindt het plezierig, zinvol werk. Komt 's avonds vaak bekaf thuis. Haar slag vaardigheid leidde ertoe dat ze in zekere zin als de rechterhand van de enige beroeps kracht in dat project „Mensen zonder werk" beschouwd kan worden. Maar Janna van de Hoef staat officiéél te boek als werkloos, velen zullen opmerken: uitstekend dat ze zich zo inspant voor haar (werkloze) medemensen, maar hoe zit het met haar streven naar een „officiële baan?". „Er wordt van.je verwacht dat je de hele dag solliciteert. O, ik doe het, maar niet meer zo vaak. Toch wel zeker één keer per week. Toch weet ik, dat ik nergens aangenomen word. Ik vertel m'n verhaal, m'n leeftijd, nou. dan is het wel bekeken, dan weten ze het wel, dan val Ik af. Een schoolverlater is toch veel goedkoper dan ik met m'n 37 jaar. Na- Janna van de Hoef: „Laat iemand die zinvol bezig ia in zijn waarde". tuurlijk zou ik morgen een baan kunnen heb ben, maar ze krijgen mij niet in een werk kring waar ik van gruw. Ik moet eerlijk zijn en dat ben ik ook: ik zou niet meer passen in een systeem waarin je geacht wordt van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 17.00 uur te werken". Baantje zoeken „Toen Ik vijf Jaar geleden scheidde van mijn man en twee kinderen omdat ik mijn eigen weg wilde gaan, moest ik mijn leven gaan in vullen. Ik wilde geen alimentatie, dus ging ik een baantje zoeken. Van m'n 21e tot m'n 33e had ik geen vaste baan gehad. Alles heb ik geprobeerd, vooral in bejaardencentra. „Getrouwd?", vroegen ze. Nee, gescheiden. „Kinderen?". Ja, bij mijn ex-man. „O, maar als u niet eens voor uw eigen kinderen kunt of wilt zorgen, hoe kunt u dan goed zijn voor de bewoners van dit centrum?". Dat zeiden ze of dachten ze. dat voelde je. Weet je wat er gebeurt als je handelt zoals ik gedaan heb? Je wordt gewantrouwd, je wordt uitge stoten. Ik heb nog zoveel ideeën. Zo zou ik alterna tieve werkplaatsen, een fietsenmakerij bij voorbeeld, willen opzetten. Of een leefge meenschap, een soort sociaal centrum^ waarin men zich met wat ambachtelijke din gen zou kunnen bezighouden. Met een groep mensen karweitjes aanpakken. Bo men knotten, noem maar op. Over een paar dagen ga ik voor de plaatse lijke ziekenomroep een radioprogramma voor en van kinderen maken. O Ja, ik koni tijd tekort". BRIEF VAN EEN WAO-ER „Eindelijk tijdDe zucht-van-verlichting van de man die na een lange werkdag in de fabriek eindelijk even zijn krantje in kan kijken of na een lange werkweek op kantoor eindelijk dat oude kastje van oma kan beitsen. De zucht-van-verlichting van de huismoeder die. nu de kinderen allemaal naar bed zijn, eindelijk even dat breiwerkje ter hand kan nemen en de zucht-van-verlichting van de ongehuwde onderwijzeres die na de uitputtende ouderavond eindelijk een ligbad kan nemen. Eindelijk tijd...Is het ook de zucht-van-verlichting van de man die na een arbeidzaam leven van meer dan een kwart eeuw bij hetzelfde bedrijf opeens op straat komt te staan of van de vrouw die na dertig jaar op dat leuke kantoor vanwege een vergevorderde hernia definitief de wao in moet? Dat valt te betwijfelen. Die eerste tijd van werkloosheid of arbeidsongeschiktheid lijkt voor de meesten niet om door te komen. De man wordt getroost door zijn echtgenote, maar ze krijgen al gauw het gevoel dat ze elkaar thuis voor de voeten lopen, met alle ellende vandien. De alleenwonende zieke vrouw mag nu en dan een kopje koffie komen drinken bij haar buurvrouw, maar alleen als haar man niet thuis is en die buurvrouw heeft diezelfde dag ook nog wel wat andere dingen te doen en dus voelt de kersverse zieke zich al gauw overbodig. Gevoelens, gevoelens. Allemaal heel begrijpelijke gevoelens, die je ook niet moet verdringen. Integendeel, je moet ze toelaten en uiten. Zelfs als anderen er een beetje last van hebben. Ook al moet je dat effect zoveel mogelijk zien Je beperken. Tot bijvoorbeeld het vragen van een beetje begrip op alleen die momenten en in alleen die situaties, dat je het werkelijk niet meer ziet zitten en je weet dat Juist di6 andere de ideale figuur is om je dan te helpen. Wees vooral blij, dat die ander er is, ook al ben je nog niet direct In de stemming of in staat om hem of haar die vreugde te tonen. Toon Je dankbaarheid dan voorlopig maar door slechts In het uiterste geval op die ander te leunen. Het gezegde „Je zult toch In eerste instantie jezelf moeten helpen" klinkt keihard en meedogenloos, maar kan achteraf best waar en waardevol blijken te zijn. Op den duur leer je uitstekend degenen die dit van harte en volop meelevend tegen je zeggen te onderscheiden van degenen die het advies als uitingsmiddel van een verwerpelijk afschuifsysteem hanteren. Want de sociale kritiek kan groot zijn. Niet alleen van degenen die deze kritiek uiten, door bijvoorbeeld tegen Je te zeggen of achter je rug om rond te bazuinen dat je je aanstelt (vooral als je verdriet of je kwaal niet even zichtbaar is als, pak weg, een gebroken been), maar ook van degenen die jarenlang je beste vrienden leken te zijn, maar je soms al direct na het ingaan van het ontslag of je arbeidsongeschiktheid als een baksteen laten vallen. Het is vooral zaak. de betrekkelijkheid van hun houding te leren doorzien. Zij hielden voornamelijk van je image, van jouw nut voor hen. Als mensen voor wier problemen jij jarenlang soms dag en nacht een open oor hebt gehad, opeens niets meer van zich laten horen nu jij hen zo nodig hebt, is dat hard. Maar in plaats van een hard gelag kan het ook een hard gelach voor Je zijn. Hoewel ook s.v.p. weer niet al te hard, want die ontrouwen vluchten vooral voor zichzelf, zij kijken bij jou In de spiegel. Je ziet de beperktheid van dat soort relaties waren het ooit relaties?) in en bent opeens in staat om dit probleem van jou eerder als hun probleem te zien, jouw beperktheid als hun beperktheid. Hoe luchtig of hoe zwaarmoedig je het ook opvat: door het ontslag of die ziekte verandert je leven. De vraag is alleen, of dat per se een verandering in negatieve zin moet zijn. Het kan (ik spreek hier uit eigen, aanvankelijk zeer negatieve ervaring) ook een verandering ten goede betekenen. Dat voel je echter pas op het moment dat je beseft, dat je waarde als mens beslist niet staat of valt met Je waarde als deelnemer aan het arbeidsproces, de economische produktie, de competitie, de concurrentie, de betaalde prestatie. Ook al heeft het merendeel van de maatschappij gedurende alle tientallen jaren van de industriële en technologische revolutie getracht je dit wijs te maken. Laten we nog even teruggaan naar de reacties van de mensen in je jjj** omgeving (waarbij ik het uitdrukkelijk niet heb over het grote J;— percentage dat wél met je meeleeft, maar die kent u zelf wellicht J_ beter dan ik!). Wanneer je, om niet altijd de aandacht op jezelf te vestigen en ook £ve uit echte belangstelling anderen vraagt hoe 't met hen gaat, Qe antwoorden zij vaak alleen maar met te vertellen wat zij zelf op hun J|or werk of hun kinderen op school presteren. Terwijl jij eigenlijk zou af_ willen weten, wat zij de afgelopen dagen persoonlijk aan écht geluk ata of écht verdriet hebben meegemaakt en hoe zij dat hebben verwerkt. Maar dét soort realiteiten hoor je doorgaans voornamelijk pre uit de verhalen van mede-ww-ers, mede-wao-ers, kleine kinderen of per nog voor het leven openstaande bejaarden. Voor de qr0 prestatievermelders zijn die verhalen gezeur, zelfbeklag en vul maar Qa1 jdac Dat kun je die (gelukkig voor hen?) nog niet uitgeschakelde W0I prestatievermelders natuurlijk niet kwalijk nemen, want zij hebben ha£ nog niet de crisis gekend die jij nu al doormaakt of hebt y( doorgemaakt en zij vrezen die vaak ook letterlijk en figuurlijk als de "h€ ziekte, zelfs wanneer hun eigen ouders of kinderen al door een h0r verschijnsel ervan zijn aangetast (het bekende taboe). De meeste |an, mensen zijn nu eenmaal liever ziende blind, steken nu eenmaal jg graag de kop in het zand. Dat gëldt overigens ook voor jou en mij. rug Ook de werkloze of arbeidsóngeschikte moet ervoor waken zich zo me af te sluiten voor de mensen om hem heen, dat hij voor hun werkelijke problemen vlucht in zoutjes knabbelen bij tv-discussies of n0( in werkgroepen over het raadsel van de vervreemding in deze vai maatschappij. v me Voor degene die ziek Is, geldt ook, eens oog te hebben voor de |00 mensen om u heen, voor de blik en de woorden, de liefde én de hij problemen van wie u helpen. ,jie Hoe vaak gebeurt het niet dat gezonde mensen een zieke bezoeken <je om die te troosten, maar er zelf getroost vandaan komen. Wie is er sta dan eigenlijk erger aan toe, staat er meer buiten het leven: die zieke pia of zijn bezoeker? Vergeet nooit, dat ieder huisje z'n kruisje heeftI aar Het komt er op aan, dat de werkloze of de arbeidsongeschikte zo ver gauw en zo vaak mogelijk zijn zogenaamde uitschakeling en het y{ slechts gedeeltelijke verschit in levenssituatie met de werkenden |^e en/of gezonden weet te relativeren. ror Met je verandering van functie binnen, pardon: buiten het <je, berijfsleven valt je functie als mens niet weg. Zij krijgt alleen maar <je, kans om ook al haar andere, niet aan betaalde-arbeidsprestatie |ev, gebonden facetten tot ontwikkeling te laten komen. !nef Geen enkele werkloze of arbeidsongeschikte ontkomt er a|S bijvoorbeeld aan meer oog te krijgen voor de kleine dingen om hem tje, heen. Voor de zin van het leven, die zoveel werkenden alleen maar kunnen proberen te zoeken in een stil weekend in een abdij. Met de vruchten van die bezinning kun je iets doen, bijvoorbeeld de nog werkenden en nog gezonden helpen. Van buitenaf zie je vaak Da veel meer dan van binnenuit. De daardoor ontstane band geeft me onvermoede dimensies aan het leven, die binnen de Da arbeidsverhoudingen vaak ondenkbaar en vrijwel onmogelijk zijn. fan Een solidariteit op niet-materiële basis. we Het gevoel van samen mens te zijn met eenzelfde doel, dat vóór en hel achter en boven en onder het zo tijdelijke en toch zo rijke leven ligt. te Een doel echter dat, als je waakzaam en eerlijk durft te zijn en te vin blijven, het hele leven doordrenkt en draagt, omdat het de zin er van mij Is. Hoe ieder van ons die zin dan ook wil noemen. Vri Het allerbeste ermee". December 1980: ongeveer 320.000 werklozen. De Juiste aantallen wao-ers en aaw-ers voor pet afgelopen jaar zijn nog niet bekend, maar begin 1980 waren dat er ook nog eens res pectievelijk bijna een half miljoen en 160.000. Samen 980.000 en dat op een beroepsbevol king van ruim 3,5 miljoen. Die werkloosheid roept, zoals leder verschijn sel waarmee de maatschappij te maken krijgt, begeleidende activiteiten op en tot de belang rijkste daarvan behoren zeker de initiatieven om de status van het zonder werk zijn een ze kere inhoud te geven. „Ik wil ervoor pleiten, dat Iemand die zinvol met zijn tijd bezig is, in zijn waarde wordt ge laten", zegt op deze pagina een werkloze. Initiatieven om zinvol met die tijd bezig te zijn worden in toenemende mate ontwikkeld, veel al vanuit de kring der werklozen zelf. In dat geval is er sprake van werk zonder materiële winst, waarbij het werk zelf de winst gewor-, den is. En hoe het leven van een wao-er positieve in houd zou kunnen krijgen wordt op deze pagi na overpeinsd door een wao-er zélf. hebben, zijn capaciteiten heeft hij nog. Dat is het uitgangspunt bij alle activiteiten die varieren van scholing en vorming tot het handhaven van sociale contacten met men sen die nog wél werk hebben, of het zinvol besteden van de tijd. Ze doen het vooral zelf. Onze begeleiding bestaat uit het op gang helpen van de initiatieven en uit assis tentie bij bijzondere problemen, zoals die bijvoorbeeld kunnen ontstaan bij massale ontslagen op één bepaalde plaats. Overi gens heb je bij dit werk ook beroepskrach ten nodig om de continuïteit te waarborgen. Er zijn namelijk in zo'n werkgroep nogal eens mutaties, mensen vinden weer werk of ze verhuizen, dan zou zo'n groep telkens weer opnieuw moeten beginnen". Eigen beheer Het is werk dat soms ongedachte verrassin gen oplevert. Zo kreeg een werkgroep van een pater een uitvinding cadeau, waarop pa tent gevraagd en verkregen werd. Het gaat om mozaïekglas dat op een bepaalde ma nier verwerkt kan worden tot figuren. Er bleek werkgelegenheid in te zitten: niet met behulp van particuliere geldschieters, niet in het takenpakket van de sociale werkplaats, maar als eigendom van de werklozen die er mee bezig zijn. Zo blijven ze buiten de status van werknemers die weer op straat komen te staan als het getij op de markt keert". Als er doelbewust naar gezocht wordt, blij ken zich allerlei mogelijkheden voor te doen. Er is ook al een groep die zich heeft be kwaamd in de bosbouw. Werk genoeg: eige naren van natuurterreinen doen regelmatig een beroep op deze club en krijgen dan pro fessioneel werk geleverd. Ook op het gebied van de kinderopvang zijn projekten op gang gekomen. Ook in de crisisjaren dertig verrezen er overal „werklozenscholen". Leven met werkloosheid, als maatschappij én als individu het heeft al heel wat ver handelingen opgeleverd, variërend van ge degen wetenschappelijke beschouwingen tot borreltafelpraat. Maar ook is het moge lijk, de theorie te laten voor wat ze is en gewoon ergens een begin te maken, een weg in te slaan met de overtuiging dat die weg tot een bestemming zal leiden. Een voorbeeld daarvan zijn de projecten die overal in het land door werklozen worden ,opgezet met het doel positieve inhoud te geven aan de status van „leven zonder werk". Vooral de laatste tijd is daar een duidelijke lijn in gekomen, mede dank zij de hulp van overkoepelende provinciale organisaties. Constans Pos. een van de zes beroepsme dewerkers In een van deze stuurgroepen: „Een werkloze mag dan zijn baan verloren Overal in het land worden projecten opgezet, met als doel een positieve inhoud te geven aan een leven zonder werk. Tegenstrijdige beeld in een tijd met grots werkloosheid. Een televisie* handelaar in ds hoofdstad was^_ genoodzaakt *1 zijn zaak tijde* lijk te sluiten wegens gebrek aan vakkundig personeel. Pos: „Het project is nog voor allerlei uitbrei ding vatbaar. Denk bijvoorbeeld eens aan de mogelijkheden in de toenemende dagre creatie. Zou het niet denkbaar zijn dat werk lozen daar in eigen beheer het een en ander op touw zetten? Picknicktafels maken, boten verhuren, om maar wat te noemen. Zelf iets maken en het ook beheren, een werkvorm die vrijwel uit ons normale arbeidsproces is verdwenen". En voor iedereen, dus ook voor de mensen die hun baan nog hebben, geldt, dat de acti viteiten van de werklozen beschouwd moe ten worden als echt werk. Met een andere omlijsting," in een ander ritme ook dan men gewend was, maar toch zinnige bezigheid, die het leven weer nieuw inhoud kan geven, Laat het dan geen werk zijn met materiële winst, hier kun je spreken van werk als winst".

Leidse Courant | 1981 | | pagina 18