Ka th olieke vakcen trale nog linkser dan NVV Ahold boekte in 1980 9 procent meer omzet Voorlopig negatief over fusie Nedlloyd ECONOMIE Beurs van Amsterdam Pakhoed /tuurt - directie Polyzathe de deur uit ONDERNEMINGSRAAD KNSM: Zimbabwe wil greep op „vreemde" investeringen 10 LEIDSE COURANT ZATERDAG 3 JANUARI 1981 PAGINA 11 OOK VAKBONDSWERK IS MENSENWERK AMSTERDAM Vijf jaren is het nu geleden, dat de vakcentrales NKV en NVV een federatie gingen vormen, nadat ze tevoren alleen maar in een overlegorgaan losjes hadden samengewerkt. Bonden en hun centrales, die elkaar vele tien tallen jaren hadden bestreden als „papen" en „rooien", vielen in el- kaars armen, misschien eerst nog in de vorm van een voorzichtige broederkus, intussen al in een inni ge omstrengeling, die spoedig tot een fusie zal leiden. Mensen, die al wat langer op het stukje aarde, dat Nederland heeft, meelopen, vragen zich nog altijd verbaasd af hoe het zover heeft kunnen komen. Wie zich er wat meer in heeft verdiept, zal antwoorden: Daar kun je een boek over schrijven. Dat boek is er dan nu: „Mensenwerk, industriële vakbonden op weg naar eenheid", samengesteld door Ger Harmsen, Jos Perry en Flpor van Gent. Zoals de titel reeds aangeeft, is de directe aanleiding de fusie tussen de Industriebonden van NKV en NVV, twee vakorganisaties die in het verleden helemaal niets van elkaar moesten hebben, daarna heel aarze lend toenadering zochten onder fel verzet van de respectievelijke leden en nu geen enkel probleem meer met elkaar hebben, elke oppositie is ver stomd. Maar al gaat het dan om de ge schiedenis van de twee bonden van oprichting tot opheffing, het verhaal is veel breder opgezet. Verhaal ja, geefi dorre opsomming van feiten en data, die veel gedenkboeken zo onin teressant maakt, maar geïnterpreteer de historie, die het rijk geïllustreerde boek geweldig boeiend maakt. Professor Harmsen vooral schetst vele achtergronden van standpunten, deelt links en rechts oorvegen uit. Harmens constateert, de visieprogramma's van NKV en NVV vergelijkend, dat de katholieke vakcentrale zich in de ja ren zeventig nog linkser en radicaler manifesteerde dan het NVV. Daar is echter wel een ontwikkelingsproces aan vooraf gegaan. De katholieke werknemers leefden vroeger in de sfeer van de klasseverzoening, waar door ze b.v. in 1940, zelfs bereid wa ren als stakingsbrekers op te treden toen hun socialistische collega s er wel hard tegenaan gingen. Eigenlijk was er helemaal geen aanleiding voor die milde houding, want van werkgevers zijde toonde men geen verzoeningsge zindheid. Ook niet de katholieke werkgevers, want ergens in het boek kan men lezen, dat deze nog slechtere arbeidsvoorwaarden aanboden dan de andere. Daar kwam nog bij, dat de katholieke vakbonden er ook op uit waren hun leden bij de katholieke kerk en uit de buurt van die afschuwelijke socialis ten te houden. Die kerk had de vak bonden krachtig in haar vingers met als laatste groot machtsvertoon het mandement van de jaren vijftig, waarmee de bisschoppen katholieken o.m. verboden lid te zijn van een NVV-bond. Dit mandement, aanvan kelijk volgzaam aanvaard, mag tevens een keerpunt heten, want de katholie ke arbeiders werden steeds meer geë mancipeerd en ontkoppelden ook de traditionele band vakbeweging-kerk, trouwens ook de formele binding met de KVP. Harmsen schrijft: „Toen de dwang van de kerk wegviel bleek pas hoe veel bereidheid er in rooms-katholie- ke vakbonden leefde om te strijden voor een betere arbeids- en leefsitua tie. Weliswaar verklaart dit en dus ook het boek niet volledig, waarom NKV en NVV elkaar daarna zo snel en zo definitief vonden, maar dat de denkbeelden steeds dichter bij elkaar kwamen is zonder meer een feit. Men mag zich dan afvragen, waarom het CNV niet diezelfde ontwikkeling volgde. Harmsen meent dat de ge loofsbeleving bij protestantse werkne mers anders, dieper is dan die van de katholieken. Hij vindt het CNV dan ook geen echte vakbeweging, maar een godsdienstige vereniging, die het beginsel boven allés stelt en die zich uit principe aan de heersende en ho gere machten onderwerpt. Maar, zegt de schrijver ook, al heeft het CNV dan afgehaakt bij de besprekingen over nieuwe samenwerkingsvormen (omdat die samenwerking te innig werd en daardoor het eigene goed deels verloren zou gaan), dit betekent slechts uitstel: eens zal ook het CNV toetreden. In „Mensenwerk" wordt het NVV ei genlijk helemaal niet als zo verschrik kelijk links afgeschilderd. Deze vak centrale wordt zelfs verburgelijking toegeschreven. Heel lang was men niet zo erg gebrand op felle acties, sta kingen zag men heel nadrukkelijk als uiterste middel. En het NVV was na de Tweede Wereldoorlog veel meer geporteerd dan het NKV voor een ge leide loonpolitiek, dus loonmatiging, wat nogal wat leden kostte. Andere verwijten richten zich op ar- rongantie, gelijkhebberigheid, autori tair leiderschap en centralisme. Harmsen, die zelf lang communist is geweest, heeft het ook over de com munistenvrees bij NVV-bonden: ze zouden zelfs de Binnénlandse Veilig heidsdienst hebben ingeschakeld om communisten onder dè (adspirant)le- den op te sporen. En Harmsen durft er zijn hand niet voor zin het vuur te steken, dat het nu niet meer gebeurt. Als gezegd: de industriebonden had den de grootste moeite met samen werking, Ze hebben zelfs de federatie vorming op centraal niveau lang op gehouden. Lag dat aan de controver ses en rivaliteit tussen de voorzitters Brussel en Groenevelt? Ongetwijfeld mede, maar toch ook wel omdat de bond van Groenevelt meteen teveel wilde, waardoor de mensen van Brus sel een muur van achterdocht optrok ken. Feit is dat Brussels opvolger Piet Spijker een groter overwicht op zijn leden had en de besprekingen over samengaan in rustiger banen kon lei den. Och, ook vakbondswerk is men senwerk. JO SMITS Tel.i ROTTERDAM De direc tie van Pakhoed Holding NV heeft de groepsdirectie van de divisie Polyzathe BV van Pakhoed per 19 de cember van haar verant woordelijkheid ontheven. Reden is een toenemend verschil van inzicht over het te voeren beleid binnen Polyzathe. Het dienstver band van drs. R. Loon en ir. Mt.E.F. Kool zal per 1 juli 1981 worden beëindigd, zo heeft Pakhoed bekend gemaakt. Met de leiding van Polyzathe is tot nader order belast drs. D.N.A. Verburg, lid van dè di rectie van Pakhoed Holding. Deze kan als lid van de direc tie de veranderingen, die de directie van de Holding voor ogen staan, beter doorvoeren bij Polyzathe, aldus desge vraagd een woordvoerder. Onlangs schreef de voorzitter van de directie van Pakhoed, de heer H.P.H. Crijns in het personeelsblad Pakpraat, dat het bij de divisie Polyzathe ronduit slecht gaat. Door de 'ingestorte woningmarkt zit Polyzathe met een voorraad, die voor de huidige markt te duur is en die moet worden verminderd. Van bezwaren van de kant van de onderne mingsraad van Polyzathe te gen het ontslag van de directie is niets gebleken; zo zei de woordvoerder. ZAANDAM De omzet van Ahold is in 1980 met ruim 9 pet toegenomen tot 5,8 miljard. De stij- ging in Nederland be droeg 4,3 pet en in het buitenland 28 pet, aldus de heer A. Heijn, presi dent van de raad van be stuur, in een nieuwjaars rede tot het personeel. Voor wat de afzonderlijke werkmaatschappijen betreft zei de heer Heijn te hopen dat Miro binnen niet al te lange tijd weer een positieve bijdra ge aan de financiële positie van Ahold zal leveren. "Wij zullen deze winkelsoort nog steeds graag verder uitbreiden. In 1980 zijn maatregelen geno men om uit de problemen te geraken". Optimistisch was 'de Ahold- -topman over Simon. "De nieuwe formule blijkt aan te slaan. Deze sluit geheel aan bij onze filosofie over de toene mende betekenis van de buurtwinkel". De resultaten van Alberto en Etos waren op- Een belangrijke ontwikkeling in 1980 was de vergroting van de deelneming in Jacques Bo- rel Catering van 40 naar 90 pet. Deze werkmaatschappij bestrijkt een groeiende markt en kan aan de resultaten van het gehele concern een groter wordende bijdrage leveren. AC Rèstaurant ziet eveneens ,weer terug op een geslaagd jaar. Men heeft 'alle hoop in Albert Heijn 1981 te kunnen beginnen met de bouw van een nieuw we grestaurant in Sliedrecht. Een groeiende bijdrage ver wacht de heer Heijn ook van de buitenlandse activiteiten van Ahold. "Bi-Lo, in-het zui den van de VS, heeft inmid dels 117 vestigingen. In Spanje zijn nu 18 Canadia supermark ten, 8 Canadia superdescuen- to's en een^ eigen distributie- De heer Heijn zei voorts: "Wij hebben het voordeel dat de mensen altijd zullen blijven eten en drinken. Omdat het onze taak is daarin tè voorzien heeft onze onderneming een groot voordeel boven bedrij ven-in andere branches". "Voorwaarde omsuccesvol te blijven werken is, dat wij zeer waakzaam en bijtijds blijven inspelen op de zich voortdu rend wijzigende omstandighe den". Als voorbeeld noemde de heer Heijn het inspelen op een verminderde koopkracht van de consument. "Onze werkmaatschappij Albert Heijn heeft in het nieuwe jaar de prijs van een groot aantal dagelijkse levensbehoeften met 5 tot 15 pet verlaagd. Het betekent voor de klant dat wij hem helpen zijn koopkracht zoveel mogelijk te behouden. 'Zelf moeten wij rekenen met lagere winstmarges, maar met een goede kans op een grotere omzet die een deel van de winstafneming zal compense ren. Voor de continuiteit van ons bedrijf is een dergelijke, krachtige actie nodig". AMSTERDAM De centrale ondernemingsraad (cor) van de KNSM Group NV heeft zich met meerderheid van stemmen voorlopig negatief uitgespro ken over de voorgenomen fusie met Nedlloyd. De raad be schouwt de voorgestelde gevol gen van de fusie namelijk als onrechtvaardig en niet noodza kelijk voor bedrijf en personeel en houdt zich tot maandag a.s. elke dag beschikbaar voor een nader gesprek met de voorzitter van de raad van bestuur van Nedlloyd, de heer B.E. Ruys. Het advies is voorlopig, aldus de on dernemingsraad omdat de zij erop vertrouwt, dat de Nedlloyd-leiding d.e voorstellen in haar advies redelijk zNil vinden. Zolang aan deze voorstel len niet is voldaan blijft het advies negatief. De voorstellen behelzen o.m. dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen bij de KNSM als direct gevolg van de fusie en ook niet in een later stadium als gevolg van een eventuele integratie. Dit kan volgens de cor ge beuren door personeelsleden, die niet naar Nedlloyd willen overgaan in aanmerking te laten komen voor een afvloeiingsregeling. Verder dient er een vervroegde VU- T-regeling te komen, zodat ook werknemers van 54 jaar en ouder in de gelegenheid gesteld worden af te haken. Voorts moet voor alle KNSM-bedrijven de regeling gelden, dat werknemers ouder dan 57,5 jaar met vervroegd pensioen kunnen gaan. Andere voorstellen van de cor be treffen de verschillende bedrijven van KNSM. Het stuwadoorsbedrijf van KNSM, Kroonvlag, moet zo mo gelijk niet geïntegreerd worden mét Quick Dispatch van Nedlloyd. Verder moet Nedlloyd verklaren, dat de activiteiten van Transavia niet ge leidelijk aan beëindigd worden en de maatschappij niet met bijv. KLM of Martinair zal worden geïntegreerd. De KLM, die de ondernemingsraad van Transavia beschouwt als „het paard van Troje", mag ook geen zeg genschap in het bedrijf kkijgen. Ge zocht zal worden naar èèn of meer dere overnemingspartijen voor Transavia, zo stelt de cor voor. Nedlloyd komt maandag 5 januari met een beslissing over de fusie. Tot die dag ook hebben de vervoersbon- den-FNV de tijd gekregen hun ad vies uit te brengen. De fusiewerk groep van de FNV is dinsdag al met een negatief advies gekomen. De le den stemmen vrijdag over een be sluit. SALISBURY De regering vari Zimbabwe wil-een stevige vinger in de pap krijgen bij buitenlandse investeringen, zo heeft premier Robert Moegabe verklaard. Hij zei dat multinationale ondernemin gen in Zimbabwe nog steeds vrij kunnen opereren en dat het hoog tijd wordt dat de regering daar toezicht op uitoefent en dat de in vesteringen in de juiste richting moeten worden gestuurd. „Als regering moeten wij de basis zijn voor particuliere ondernemingen. We zullen eerlijk te werk gaan, maar die nen wel de belangen van de bevolking in het oog te houden", zei Moegabe. Hij voegde er aan toe dat een officiële re geringsverklaring over de economische toekomst van Zimbabwe in december al gepubliceerd had moeten worden, maar dat dat nu in januari of februari zou gebeuren. Moegabe kondigde aan dat er binnenkort enkele wijzigingen in zijn kabinet worden uitgevoerd en dat er een paar nieuwe ministeries in het leven worden geroepen. Nieuwjaars- beurs rustig begonnen AMSTERDAM De Am sterdamse effectenbeurs is het jaar rustig begonnen. Tussen het vele handen schudden met de bijbehoren de nieuwjaarswensen door werd nog wel wat tijd ge vonden om te handelen, maar het had allemaal maar weinig om het lijf. Een paar koersontwikkelingen traden op de voorgrond. De beurs reageerde vooral op de ont wikkelingen rond de voorge nomen fusie tussen Ned lloyd en KNSM. Nu van ver schillende zijden negatief geadviseerd is, komt ae fu-, sie enigszins op losse schroe ven te staan. De koers van KNSM kreeg hierdoor een forse knauw en zakte maar liefst 5,50 op 88. Nedlloyd daarentegen steeg ƒ3,20 op ƒ96,90. De NMB noteerde ex het interimdividend over 1980 op 200 iets lager. Ook AMRO verloor terrein en wel ƒ1,10 op ƒ59,80. Bij de internationals moest Koninklijke Olie ƒ2,40 terug en kwam rond het middaguur op ƒ206,80 te staan. Unilever trok daarentegen vijftig cent aan op 123,50. De rest van de internationale aandelen veran derde weinig. In de financiële sector klom FGH 2,50 op ƒ62. Ook de verzekeraars gingen omhoog. Nationale Nederlanden werd f 0,70 duurder op ƒ118,50. Bij de bouwers trok OGEM dertig cent aan op ƒ7,50. Ver der steeg Ahold negentig cent op ƒ72,40 en Gist-Brocades eveneens negentig cent op ƒ49,40. De obligatiemarkt was door de bank genomen onveranderd. Slechts 1 ier en daar waren wat koersstijgingen. De lokale markt opende het jaar goed. Over de gehele linie stegen de prijzen. Het publiek was duidelijk aan de koopzij de, waardoor verscheidene fondsen vast gestemd waren. Zo ging Nutricia drie gulden omhoog op 39, Audet 2,30 op 79, Emba ƒ6,50 op i06,50 en Bols ƒ1,90 op 56. Ballast- -Nedam won 2 op ƒ60, Fur- ness ƒ1,80 op ƒ28,80 en Buhr- mann-Te erode 1,20 op 56,20. Ook de handelshuizen lagen goed in de markt. Zo steeg Deli ƒ1,10 op 65,70, Otra 3 op 60 en Ceteco zelfs ƒ3,90 op ƒ124. Internatio-Mul- ler boekte een winst van vijf tig cent op 14,30. Verder la gen goed in de markt Schut tersveld, De Telegraaf, Macin tosh, Amfas en Bredero. Maar weinig fondsen gingen omlaag. .Vmf liet ƒ1,80 liggen op 30 en Borsurhy-Wehry 2 op 202. Tijdens beurstijd kwam er op de actieve markt wat vraag opzetten. Hierdoor gingen vooral de bouwers omhoog. Zo kwam HBG op 73,30 terecht, f 3,30 winst en Volker-Stevin op ƒ21,10, zeventig cent winst. Gist-Brocades passeerde de vijftig gulden-grens en ging naar ƒ50,30. Terug moest KNSM en ook de banken ver loren terrein. ABN daalde naar 285 en NMB naar 199. Ook de Europese optiebeurs begon het jaar rustig. Beleg gers namen een afwachtende houding aan. Een uitzondering vormde de AMRO Bank, waarin op het middaguur al 97 contracten waren omgegaan op een totale omzet van 431 opties. Put opties Koninklijke Olie waren hoger op de lagere aandelenkoers. Record-omzet Amsterdamse effectenbeurs AMSTERDAM - De effectie ve omzet op de Amsterdam se effectenbeurs is in 1980 met fll,3 miljard gestegen tot een nieuw recordcijfer van f 50,05 miljard. Het vori ge record (f42,71 miljard) dateerde van 1978. Van de omzet over 1980 na men de vastrentende waarden f28,75 miljard (1979: f20,05 miljard) voor hun rekening en aandelen f 21,3 miljard (f 18,67 miljard), zo blijkt uit cijfers van de Vereniging voor de Ef fectenhandel. De koerswaarde van alle Ne derlandse aandelen tezamen steeg, ondanks een daling met bijna f 3,2 miljard in december, over het gehele jaar met f 7,2 miljard tot f 62,7 miljard, zo berekende het CBS. De koers waarde van de internationale concerns gaf, hoofdzakelijk dankzij Koninklijke Olie, een forse stijging te zien (van f 28,1 miljard tot bijna f 35,3 miljard). Met uitzondering van de cate gorie handel en industrie, waarvan de koerswaarde op nieuw scherp daalde (van f 7,17 miljard tot f 5,68 mil jard), zagen ook de andere aandelensectoren hun koers waarde verbeteren, met de be leggingsmaatschappijen (van f8,86 miljard naar f9,99 mil jard) als uitschieter. De gemid delde koers verbeterde in 1980 van 376 tot 411. obligaties beurs van New York buitenlands geld Belgische fr. (100) r. (100) e fr. (100 46.75. 15,24 Griekse drachme (100)

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11