Duitse hongerstaker in Bijlmerbajes in levensgevaar Nederlanders gaan onschadelijke malariamug maken Streekvervoer 4 duurder Prinses Juliana en paus pleiten voor gehandicap ten Fondspatiënt langer in het ziekenhuis Forse stijging faillissementen Geen straf voor neerschieten buurjongen Leukemiepatiënt Sacha Landsman overleden a Meubelfabriek Oistervvijk weer BINNENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 JANUARI 1981 PAGINA 9 DEN HAAG Een groep onderzoe kers van de universiteiten van Am sterdam. Leiden en Nijmegen en van de stichting ITAL (Instituut voor de toepassing van atoomenergie in de landbouw) in Wageningen heeft een plan opgesteld voor het „maken" van een onschadelijke malariamug. Door de erfelijke factoren te veranderen is een mug ontstaan die het vermogen mist de malariaparasiet over te bren gen. Hij zal zijn soortgenoot die ver antwoordelijk is voor de verspreidjng van de meest gevreesde ziekte in de tropen, moeten gaan vervangen. Zowel nationaal als internationaal be staat voor dit ambitieuze programma veel belangstelling. De insecten en para gezien afweerstoffen op te bouwen tegen de geneesmiddelen die tegen de ziekte worden gebruikt. De onderzoekers zijn ervan overtuigd dat de methode van ge netische bestrijding die zij voorstellen een permanente oplossing bieden. De methode komt erop neer dat de mus kieten in enkele generaties worden ver vangen door een zodanig genetisch ver anderde soort dat het overbrengen van de malariaparasiet niet meer mogelijk is. Het plan heeft volgens de onderzoekers slechts kans van slagen bij intensieve sa menwerking tussen de laboratoria van genoemde universiteiten en ITAL en de steun van regeringen. Ongeveer twintig jaar geleden hoopte men de malaria onder controle te heb ben. De ziekte was sterk teruggedrongen door zeer intensief spuiten met DDT en het massaal verstrekken van het medi cijn cloroquine. De laatste jaren neemt het aantal malarialijders weer toe. De parasiet blijkt inmiddels bestand te zijn tegen de geneesmiddelen. De bestrij dingsmiddelen hebben steeds minder uitwerking en zullen spoedig helemaal niet meer helpen. Hetzelfde geldt op de lange duur voor nieuwe middelen. Te gen chloroquine, een van de beste ge neesmiddelen tegen malaria, bestaat al in 25 landen resistentie. °P, het ogenblik zijn er meer dan 200 •miljoen malariapatiënten in de wereld geregistreerd. Een kwart van de wereld bevolking leeft in gebieden waarin ma laria voorkomt Per jaar sterven alleen in Afrika minstens een miljoen kinderen aan de ziekte. Papoea mag voorlopig blijven ASSEN Bij de rechtbank in Assen is woensdag in kort geding bepaald dat de Nederlandse regering 26-ja- rige Papoea J. Aringaneng vooorlopig iet mag uitzetten. Op grond van getuigenverkla ringen en het jaarverslag van Amnesty International, meen de de waarnemend president dat de heer Aringaneng bij te rugkeer naar Indonesië gevaar loopt voor arrestatie en marte ling. Als lid van de organisatie „Vrij Papoea" had hij onder gronds werk verricht en dat in Nederland voortgezet. In no vember '80 werden zijn ver zoeken tot toelating in Neder land als vluchteling en voor éen verblijfsvergunning afge wezen. Staatssecretaris Haars van justitie besloot tot uitwij zing van de heer Aringaneng. Tot vandaag mocht hij Neder land vrijwillig verlaten, an ders zou uitzetting volgen. Smeulende peuk vermoedelijke oorzaak brand Holiday Inn UTRECHT Achteloosheid met vuur, een smeulende peuk of iets dergelijks. Dat is vol gens de brandweer en de poli tie de vermoedelijke oorzaak geweest «van de miljoenen- brand woensdag in het Holi day Inn in Utrecht. De brand is begonnen in de barzaal in de bovenbouw van het hotel. De vuurhaard was vlakbij de bar en de brand weer houdt het erop dat on zorgvuldig omspringen met vuur de oorzaak is geweest. Maar precies is dat niet meer te achterhalen doordat de be wuste etage veranderd is in een puinhoop. Van Agt vóór provinciale politiekorpsen HILVERSUM Premier van Agt vindtdat de provin ciale politie er zeker moet komen. In een radio-pro gramma van de Avro zei hij gisteren dat het voor een goede vervulling van de po litietaak „niet goed is dat de versnippering van vandaag en de ondoelmatigheid die uit de oude organisatie voor komt, zou blijven bestaan". Van Agt wilde nog geen voor spelling doen over het al dan niet aannemen van het betref fende wetsontwerp dat de overgang van gemeente- en rijkspolitie in een provinciale politie regelt. „Maar we zijn er nu al zo lang mee bezig, ik vind wel dat de Kamer het wetsontwerp zou moeten aan vaarden". aldus Van Agt. Protest bij regering van Haïti DEN HAAG De regering heeft bij de regering van Haïti geprotesteerd tegen de gang van zaken rond de zeven Haï- tiaanse ballingen die sinds de eerste kerstdag op Curasao verblijven. De regering van de Antillen heeft besloten de ze ven (onder wie vijf journalis ten) geen asiel te verlenen. Willemstad had Den Haag verzocht een krachtig protest te laten horen. Deel van lichaam aangespoeld RENESSE Bij Renesse op Schouwen Duiveland is gister middag het bovenlichaam van een man aangespoeld. Over de identiteit van het slachtoffer is nog niets bekend. Het stoffe lijk overschot moet volgens de politie, die een misdrijf niet uitsluit, al enkele weken in het water hebben gelegen. AMSTERDAM De 32-jarige West duitser, die sinds 24 november 1980 in de Bijlmerbajes in Amsterdam in hon gerstaking is. verkeert in zorgelijke omstandigheden. Gistermiddag heeft Bijlmerbajes-directeur Rooijakkers ge zegd dat het leven van de Westduitser in gevaar komt, wanneer zijn honger staking voortduurt. De Westduitser zit sinds september 1980 gevangen in afwachting van de behande ling van het uitleveringsverzoek van Zweden, dat op 20 januari voor de Am sterdamse rechtbank gehouden wordt. Rooijakkers vreest dat de man in levens gevaar komt, waaner hij tot die datum in hongerstaking blijft. In 1978 werd de Duitser in Zweden veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf wegens hasjsmokkel. Na een half jaar gevangen te hebben geze ten, wist de man naar zijn vaderland te ontsnappen. Daar werd hij opnieuw ge vangen genomen, maar Zweden liet per telex weten niet om zijn uitlevering te vragen, omdat die procedure te ingewik keld zou worden. De Duiter ging daarna in Amerika zijn geluk als modefotograaf beproeven. Toen dat tegenviel kwam hij naar Nederland waar hij zich bij de vreemdelingendienst meldde voor een verblijfsvergunning. Daar kreeg hij te horen dat Zweden nog altijd zijn uitlevering wenst. Ondanks het telexbericht dat Zweden van maatregelen tegen hem afzag, belandde de Duitser in de cel. GRONINGEN Een 77-jarige man uit Nieuw Pekela die op 18 juli van dit jaar zijn 20-jarige buurjongen doodschoot, krijgt hiervoor geen straf. Dat heeft de rechtbank woens dagmorgen in Groningen bepaald. De man is schuldig bevonden aan zware mishandeling de dood tot gevolge hebbend, al wordt hij er niet strafbaar voor geacht. Voor vuurwapenbezit heeft hij een boete gekregen van 500 gul den en 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met twee jaar proeftijd. Het slachtoffer sloeg op de avond van 18 juli het meubilair van zijn ouderlijke woning kort en klein, bedreigde er zijn moeder en ging zich na politieverhoor in het café bedrinken. Daarop ging hij stomdronken zijn buurman met een vuurbuks bedrei gen. De oudere man, bang voor overvallen, had al jaren een pis tool in huïs. Hij greep het wapen en schoot op de jongeman, om zoals hij later verklaarde, hem met een kogel in de schouder buiten gevecht te stellen. De jongen was vrijwel op slag dood. DEN HAAG Buskaartjes voor het streekvervoer worden 1 mei vier procent duurder. Reden voor deze tussentijdse ta riefsverhoging is een stijgend tekort die de exploitatie te zien geeft. Als er geen maatregelen worden genomen wordt voor dit jaar wordt een extra verlies verwacht van 57 mil- oen gulden. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft dat de Tweede Kamer meegedeeld. Volgens de bewindsman kan 41 miljoen gulden worden worden „verdiend" door interne maatre gelen bij het streekvervoer. Hij denkt daarbij aan bezuinigingen op onderhoud en marketing, betere dienstroosters, het inzetten van gelede bussen. Vijf miljoen gulden denkt hij terug te vinden door ondermeer het avondverkeer beter af te stellen op de vraag. De resterende elf miljoen gulden moeten komen uit de tariefsverhoging. Het groeiende tekort bij het streekvervoer ligt (behalve aan de stijgende benzineprijzen) aan de groei van het aantal reizigers, waardoor de exploitatiekosten hoger zijn geworden. ALPHEN a/d RIJN De Russische leukemie-patiënt Sacha Landsman is in de nacht van 29 op 30 december op zeventienjarige leeftijd in een ziekenhuis in het Rus sische Tallin overleden. Dit heeft de Christelijke Stich ting Hulp aan Gewetensbe zwaarden uit Alphen a/d Rijn in een telefoongesprek met de familie uitreisvisum echter steeds ge weigerd. Voor Landsman werden me dio 1980 in Nederland tal van demonstraties gehouden, ten einde de autoriteiten in de Sovjet-Unie ertoe te bewegen hem een uitreisvisum te geven voor medische behandeling in het Westen. Volgens Westerse specialisten was er een goede kans dat Landsman van zijn leukemie kon worden gene zen. De Sovjet-Unie heeft een ADVERTENTIE. toonaangevend in eiken Reuze-snoeken Klaas van Weelden uit Haatten is nogal trots op zijn vangst. Op oudejaarsdag haalde hij in een uur tijd twee enorme snoeken uit het water van 21 en 23 pond. De vissen hadden respectievelijk een lengte van 101 en 107 HILVERSUM/ROME „Gehandicapten hebben be hoefte aan hulp, maar met die hulp krijgen zij vaak een ondraaglijk medelij den en bevoogding te ver duren die er niet aan denkt dat zij hun bewustzijn geenszins hebben verloren. Naast hulp verlangen zij begrip en respecterende naastenliefde. Zij verlan gen een volwaardige plaats in de samenleving op grond van al wat ze on danks alles wel moeten kunnen ontplooien". Dit zei prinses Juliana, ere voorzitster van de Nationale Commissie Jaar van de Ge handicapten 1981 gisteren voor de NOS-televisie. De leuze van het Internationaal Jaar van de Gehandicapten, waartóe 1981 door de Vere nigde Naties is uitgeroepen, is „volledig meedoen in ge lijkwaardigheid". Daarbij gaat het bovenal, aldus prin ses Juliana, om ons aller le venshouding tegenover hen, die lichamelijk of geestelijk een extra moeilijke bestaan leiden. Ook paus Johannes Paulus II heeft in zijn nieuwjaarstoe spraak aandacht voor de ge handicapten. „De menselijke waardigheid en de onver vreemdbare rechten van de 400 miljoen gehandicapten in de wereld moeten worden gegarandeerd. Ook zij zijn onze broeders, hun menselij ke waardigheid en onver vreemdbare rechten moeten hun hele leven volledig wor den erkend", aldus de paus, wiens preek in de St. Pieter door ongeveer tienduizend mensen werd bijgewoond. Volgens de paus verdienen de geestelijk gehandicapten een speciale behandeling. „Geestelijke handicaps, die ongeveer drie procent van de wereldbevolking treffen, vormen het ernstigste obsta kel bij de ontplooiing van de mens. Indien slechts een klein deel van het bëwa- pingsbudget hieraan wordt besteed, kunnen belangrijke successen worden geboekt in de verlichting van de levens omstandigheden van veel lij dende mensen", aldus de paus. LEIDEN Ziekenfondspatiënten gaan vaker naar de dok ter, worden sneller doorverwezen naar een specialist, lopen meer kans in een ziekenhuis te worden opgenomen dan par ticulier verzekerden en houden het ziekenhuisbed ook lan ger bezet. Deze gegevens komen naar voren uit een onder zoek van twee wetenschappers van de Rijksuniversiteit in Leiden, W. van de Ven en R. van Vliet, verricht samen met twee ambtenaren van het ministerie van volksgezondheid, F. Nauta en F. Rutten. De feiten waren al bekend, maar het viertal heeft nu alle resultaten van eerdere onderzoeken ge bundeld en er eigen waarnemingen en conclusies aan toege voegd. Volgens de onderzoekers speelt het financiële aspect een grote rol bij het verschil in behandeling van „particulieren" en fondf- spatiënten. Als arts of ziekenhuis er belang bij hebben de behan deling langer voort te zetten dan strikt noodzakelijk het bed moet bezet blijven heeft de fondspatiënt daar geen weet van. Hij ziet geen rekeningen; het ziekenfonds betaalt. De particulier klrijgt wel nota's De particulier ziet de nota's wél en is ook mon diger dan zijn mede-patiënten uit het fonds. Daar komt bij dat een particulier zich als zelfstandige niet zo gemakkelijk kan en zal vrijmaken voor opname in een ziekenhuis. Hij zal vaker aandringen op een poliklinische behandeling. Volgens de vier onderzoekers blijkt uit een en ander dat bij doorverwijzing naar een specialist het verschil in manier van betaling als een sluis werkt. Daarom pleit het viertal voor een ander verzekeringssysteem en voor een anderre wijze van belo- niong van medici. Zij doen slechts aanbevelingen; de uitwerking ervan laten zij aan anderen over. Verder pleiten zij voor meer en betere voorlichting over medische aangelegenheden en voor een betere communicatie tussen arts en patiënt, zeker als het mensen aangaat met lagere opleidingsniveaus, want daar is de behoefte aan communicatie het grootst. Voorts stellen zij dat een betere controle overbodig medisch handelen dient te voorko- DEN HAAG In het derde kwartaal van het afgelopen jaar is het aantal uitgesproken faillissementen met 48 pro cent gestegen vergeleken met dezelfde periode in 1979. Volgens cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek gin gen in het derde kwartaal vorig jaar 1256 bedrijven failliet tegen 851 in 1979. Tot en met september 1980 moesten 3515 bedrijven hun poorten sluiten. Het jaar daarvoor was dat aantal 2520. De meeste be drijfssluitingen vonden plaats in Zuidwest-Nederland (Zeeland), gevolgd door West-Nederland (Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht). In het noorden gingen de minste bedrijven failliet. De grootste klappen vielen in de landbouw en verder in de indu strie, de bouwnijverheid en de handel. Helikopter redt drietal van verdrinkingsdood SCHIPHOL Een helikopter van de rijkspolitie heeft gis termorgen een man en twee vrouwen van een dreigende ver drinkingsdood gered. Het drietal bevond zich, doornat en verkleumd, op een eilandje in de Biesbosch, waar het door de storm opgejaagde water al op kniehoogte stond. Om het nieuwe jaar in te luiden hadden de drie met zes anderen een huisje in de Biesbosch gehuurd, dat alleen per boot bereik baar was. Het drietal was, om fakkels af te steken, een kreek ingeroeid. Door de storm konden ze echter niet meer terug. De overigen waarschuwden later de politie. Nadat de rijkspolitie te water tevergeefs gezocht had, werd de hulp van de helikopter ingeroepen. FNV wil steun voor Kiltunnel-„slachtoffers" ROTTERDAM Het district Zuid-Holland van de FNV heeft er in een brief bij het kabinet op aangedrongen dat het rijk bijspringt in de opzienbarende verliezen in de ex ploitatie van de Kiltunnel bij Dordrecht De tunnel, waarvoor tol betaald moet worden, trekt veel minder belangstelling dan was verwacht. Door een slechte voorberei ding stegen de kosten, die aanvankelijk geraamd waren op ze ventig miljoen gulden, naar 149 miljoen. De provincie Zuid-Hoi- land, de gemeente Dordrecht en vier kleinere gemeenten, di£ zich gezamenlijk voor de kosten garant hadden gesteld, kunnen dat bedrag nauwelijks opbrengen. Een eenmalige bijdrage van het rijk van honderd miljoen gulden zou de problemen oplossen. Volgens de FNV heeft het rijk ook verantwoordelijkheid voor de Kiltunnel. Vooruitzichten voor zondag: Perioden met buien, later met hagel en sneeuw. Middagtem- peratuur omstreeks 6 graden. Weersvooruitzichten in cijfers voor zondag: Aantal uren zon 0 tot 3 Min. temp. omstreeks 2 graden Max. temp. omstreeks 6 gra den Kans op een droge periode van minstens 12 uur 50 pro- Weersgesleldheid v Vllsslngen regen 7 6 1 Z.-Llmburg regen 5 2 2

Leidse Courant | 1981 | | pagina 9