Leidse regio rustig het nieuwe jaar in MINDER ONGEREGELDHEDEN DAN VOORGAANDE JAREN REGIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 JANUARI 1981 PAGINA 5 AANZIENLIJKE SCHADE BIJ BRANDENIN OEGSTGEEST EN WASSENAAR De uit de hand gelopen kerstboomverbranding in de Leidse Tomatenstraat. Bange bewoners van de Tomatenstraat helpen de brandweer een handje. De uitgebrande fietsenstalling aan de Katwijkse boulevard Op de hoek van de Marnixstraat trachtte baldadige jeugd een rijbaan van de Willem de Zwijgerlaan te blokkeren met kerstbomen. LEIDEN/REGIO Leiden is erg rustig het nieuwe jaar ingegaan. De politie kwam slechts enkele keren in actie en ook de brandweer hoefde maar één keer uit te rukken. De on rusten tijdens de oudejaarsnacht ne men volgens adjudant De Vos van het Leidse politiekorps de laatste ja ren af: „Een aantal jaren geleden hielden we nog 30 man ME paraat, dit jaar waren er dat maar 10 en zelfs die zijn er niet uit geweest". Op enkele uitzonderingen na is het er ook in de regio aanzienlijk rusti ger aan toe gegaan dan andere jaren. In Katwijk vond evenwel een groot aantal brandjes en vernielingen Rlaats terwijl in de buurgemeente 'oordwijk 8 jongeren door de politie werden opgepakt. Mogelijk als ge volg van het afsteken van vuurwerk brandde een villa in Wassenaar tot op de grond toe af. De botenloods van een jachtwerf in Oegstgeest on derging hetzelfde lot. Ook het aantal gewonden bleef in vergelijking met andere jaren beperkt. Twee kinderen raakten in Katwijk gewond door ontploffend vuurwerk, twee Voor- schotense jongeren moesten zich na een vechtpartij in het ziekenhuis la ten behandelen. De traditionele 'onlusten' in de Hoofdstraat in Sassenheim bleven dit jaar grotendeels uit als gevolg van de tactische aanpak van het plaatselijke politiecorps. De agenten hadden zich onder het mom van 'de politie is je beste vriend' in burger onder de menigte begeven en hielpen daar dapper mee met het afsteken van vuurwerk. Behoudens wat kleine incidenten behoef de de Leidse politie nauwelijks in actie te komen. De verschillende kerstboomver brandingen in de stad verliepen rustig. Slechts één brandje rond tien uur in de Tomatenstraat nam dermate vormen aan dat de brandweer in moest grijpen. Tij dens de bluswerkzaamheden werden de wagens van politie en brandweer met flessen bekogeld. Er werden geen aanhou dingen verricht. Een alarm, later op de avond, bij een bonthandelaar op de Bree- straat bleek loos alarm te zijn. Door het knallende vuurwerk was de automatische ^alarminstallatie in werking getreden. Rond een uur moest de politie optreden toen een aantal jongeren trachtte de rij baan van de Willem de Zwijgerlaan met kerstbomen te blokkeren. Er werd boven dien met stenen naar passerende auto's gegooid. Ook hier werden geen aanhou dingen verricht en kon de politie de blok kade zonder problemen verwijderen. Brand in loods Waarschijnlijk als gevolg van over Nieuwe stijl Voor het eerst sinds vele jaren van rellen en charges is het deze jaarwisseling rustig gebleven in Sassenheim en Warmond. Dit had dan ook alles te maken met de poli- tieaanpak-nieuwe-stijl. In de Sassenheim- se Hoofdstraat schaarden politiewacht- meesters zich 'in burger' onder de jonge ren. De preventieve werking die hiervan uitging, maakte een eind aan de gevestig de traditie van knokpartijen en vernielin gen. De jaarwisseling heeft een spoor van ver nielingen in Alphen aan den Rijn achter gelaten. Baldadige jeugd bleek het vooral voorzien te hebben op de nieuwe wijk Ridderveld. De vernielingen in het win kelcentrum 'De Ridderhof' waren zo ern stig, dat de gemeentelijke reinigingsdienst er aan te pas moest komen om de ravage op te ruimen. De Alphense politie heeft in verband hiermee 's nachts zeven jongeren aangehouden in de leeftijd van 17 tot 20 jaar. Ze werden 's morgens na verhoor weer op vrije voeten gesteld. In Alphen moesten verder postbussen, telefooncel len, winkelruiten en (straat)verlichting het ontzien. De uitgebrande villa aan de Wassenaarse Stoeplaan waaiend vuurwerk is aan de Oegstgeestse Zoutkeetlaan de botenloods van jachtwerf 'De Bolder' grotendeels uitgebrand. De brand die 's nachts om een uur ontstond, is onder grote publieke belangstelling be streden door de brandweerkorpsen van Oegstgeest en Leiden. Ruim dertig boten die in de winterberging lagen, gingen met de loods ten onder. De brandweer slaagde erin de fel uitslaande brand tot de boten loods, waarin ook een aantal gasflessen explodeerden, te beperken. Nabijgelegen opslagloodsen konden worden gered. De schade aan loods en schepen bedraagt on geveer 2,5 miljoen gulden. Bij de blus werkzaamheden werd de Oegstgeestse brandweerman R. van der Luyt gewond aan zijn linker hand. Hij moest in het Academisch Ziekenhuis worden behan deld. Eveneens door overwaaiend vuurwerk is de woonkamer van een huis aan de Voor- houtse Churchilllaan rond een uur geheel uitgebrand. De brand ontstond in een ma tras dat tegen de woning stond. Het vuur sloeg over naar een caravan die naast het huis stond. De caravan waarin ook een gasfles stond, brandde geheel uit. Het vuur sloeg ook over naar de woning. De brandschade aan woonkamer en eerste verdieping is aanzienlijk. De bewoners be vonden zich tijdens het uitbreken van de brand, bij de buren. Autobandenbrand De Noordwijkse politie meldt een rustige oudejaarsnacht. Problemen deden zich voor toen de brandweer een brandstapel van autobanden probeerde te blussen op de hoek Hoofdstraat/Bomstraat. De politie arresteerde een 20-jarige Noordwijker die het bluswerk trachtte te verhinderen. Een 18-jarige stucadoor werd eveneens aange houden toen hij een politieagent aanviel. Hem zal openlijke geweldpleging ten laste worden gelegd. Een 20-jarige Noordwijker die vervolgens meende een aantal deuken in een politiebusje te moeten schoppen, verdween ook richting politiebureau. Het drietal heeft de nacht vastgezeten en is gistermorgen weer op vrije voeten gesteld. In de loop van de nacht arresteerde de po litie nog vijf jongeren die een aantal ver nielingen aan lantaarnpalen, parkeerme- ters en winkelluifels hadden verricht. Zij werden na verhoor heengezonden. Een brandje in de keet van de plantsoenen dienst, door het gooien van vuurwerk, kon dankzij het optreden van een aantal reservisten snel worden geblust. Hier werden geen aanhoudingen verricht. In Katwijk ging het, zoals een politie woordvoerder het uitdrukte, er knap roe rig aan toe. De politie werd rond de jaar wisseling overstroomd met klachten over vuurwerk. Twee kinderen raakten licht gewond, terwijl het vuurwerk ook de oor zaak was van verschillende brandjes in het dorpscentrum. Een fietsenstalling aan de boulevard brandde woensdagmiddag grotendeels af. Diezelfde middag werd ook brand gesticht in het Pieter Groen college aan de Prins Frederikdreef terwijl de brandweer 's avonds op moest treden bij een brand in de kleuterschool 'De Dui ventil' aan de Prins Bernardlaan en bij een kerstboomverbranding aan de Kanti- neweg. De schade bleef overai beperkt. Door het gehele dorp vonden vernielin gen en baldadigheden plaats. Ondermeer werd een postbus aan de Haven vernield. In verband met het openbreken van een sigaretten-automaat aan het Hoornesplein werd in de loop van de nacht een uit Kat wijk afkomstige jongeman aangehouden. Na verhoor werd deze weer op vr je voe ten gesteld. In Nieuwkoop, Nieuwveen en Zevenho ven bleef het met uitzondering van de ge bruikelijke brandjes en vernielingen, vrij rustig. In Langeraar had een binnen brandje in een woning boven het posta gentschap behoorlijk wat schade tot ge volg. De brand is vermoedelijk ontstaan door het gooien van vuurwerk. In Hazers- woude was een vreugdevuur aangericht met sloopauto's, een caravan en brandbare materialen op de hoek Dorpsstraat/Geme- neweg. De restanten van de brandstapel zijn door de brandweer geblust en wegge sleept. 's Nachts werd ook nog een ruit van een politieauto ingegooid. Vermoedelijk als gevolg van een vuurpijl in het rieten dak brandde in Wassenaar een villa aan de Stoeplaan in de nacht van woensdag op donderdag geheel uit. De brandweer rukte om twee uur uit mét groot materieel en kreeg later hulp van een hoogwerker uit Den Haag. Door de harde wind was er gevaar dat het vuur over zou slaan naar de rieten daken van de er naast liggende panden. Om kwart over vijf was de brandweer de brand meester. Aan de zijde van bewoners en brandweer deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De Voorschotense politie moest vroeg in de morgen optreden bij een vechtpartij in het jongerencentrum De Lindehoeve. Twee jongens werden voor controle over gebracht naar het ziekenhuis. Arrestaties bleven uit. De schade in Leidschendam bleef beperkt tot een aantal ruiten. Van scholen door het gehele dorp werden de ramen inge gooid. Zo sneuvelden van het Veurs-Col- lege aan de Rijnlandstraat een kleine 40 ruiten.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 5