Ceidóc (BouACMit* r w Methyl bromide in drinkwater Westland 1981 op rustige manier ingezet BRUTALE OVERVAL OP KWANTUM HALLEN Eis Carter: akkoord Iran vóór 16 januari Meubelfabriek Sr Oisterwijk Slechte weer eist twee doden Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-banK N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - Chef-redacteur: Wim Buijtëweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - Abonnementen: kwartaal 49.55; jaar 186.70; losse nummers: 65 cent. Vrijdag 2 januari 1981, 71e jaargang no. 21851 Honduras Actualiteitenrubriek „Televi- zier Magazine" over opvang van wezen in Honduras om 22.40 uur op Ned. II en om 21.30 uur western „How the west was won". Op Ned. I om 21.55 uur film „Jean-Jacques Rousseau, of: Voorwaarts naar de natuur" en om 22.25 uur tv-serie „Het Regen Veel bewolking en af en regen of mogelijk natte sneeuw. Mid- dagtemperatuur ongeveer 7 graden. Vrij krachtige, aan de kust harde wind uit zuidwest tot west. Morgen zon: 8.48-16.41. Schev. hoogw.: 0.57 en 13.11. Laagw.: 9.01 en 21.22. Tussen de rails van oud naar nieuw BERGHEM Een achttienjarige jongen uit het Brabantse Berg- hem is ongedeerd gebleven toen hij in de nacht van oud op nieuw door een trein werd overreden. De jongen was met zijn brommer 1 geslipt op een overweg. Hij. viel bewusteloos tussen de rails; zijn brommer kwam enkele meters verderop terecht. De trein die gis- 1 termorgen even na acht uur van Nijmegen naar Oss reed, sleurde slechts de brommer enkele kilmeters mee. De machinist vermoed de dat er ook ergens een slachtoffer moest liggen. Een zoekactie leverde de jongen op. Verkleumd van de kou, maar verder onge deerd, is hij naar een ziekenhuis gebracht. Bloedig begin 1981 in El Salvador SAN SALVADOR De reeks bloedige gewelddaden in de Mid- denamerikaanse staat El Salvador heeft zich op de eerste dag van het lieuwe jaar voortgezet met twintig nieuwe slachtoffers, als ge volg van een schietpartij tussen leden van de nationale garde en guerrillastrijders werden en van een overval van guerrillastrijders, op een politiebureau. VALKENBURG Twee gewapende man nen hebben vanmorgen rond kwart over ze ven tijdens een overval 30.000 gulden gesto len uit: de kluis van de 'Kwantum Hallen' aan de Voorschoterweg in Valkenburg. De mannen spoten de bedrijfsleider een bijtend gas in de ogen op het moment dat deze de kluis opende om het wisselgeld voor de werkdag te pakken. De bedrijfsleider kon door het gas niets meer zien en kon de man nen daardoor niet beletten het geld mee te nemen. Hij kreeg van een van de overval lers ook een schop in de rug. Hij moest later worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. In de kluis van het grootwinkelbedrijf zat de dagopbrengst van oudejaarsdag. De bedrijfslei der, een 33-jarige inwoner van Landsmeer, opende de kluis om wisselgeld voor de kassa's te pakken. Op dat moment verschenen de twee mannen. Nog niet duidelijk is hoe de overval lers het kantoortje zijn binnengekomen. Door het bijtende gas kon de bedrijfsleider geen identificatie geven van de daders. Ook kon hij niet zien hoe de overvallers vluchtten. Direct na de overval sloeg de bedrijfsleider alarm, maar tot vanmorgen half elf ontbrak van de daders elk spoor. De rijkspolitie van het district Leiderdorp stelde vanmorgen in samenwerking met de technische recherche een onderzoek in. Massaexecutie in Syrië van 200 mensen LONDEN Op een plein in de Noordsyrische stad Alep po zijn, zo meldt de BBC uit Londen, door politie en mili tairen 200 mensen bijeenge dreven en, wegens activitei ten tegen de regering, dood geschoten. Deze massale te rechtstelling zou in het afge lopen weekeinde hebben plaats gehad. De Syrische re gering voert al enige tijd een heftige campagne tegen de fanatieke organisatie „De Mohammedaanse Broeder schap". Zes gewonden bij brand in Amsterdam AMSTERDAM Bij een felle uitslaande brand in Am sterdam zijn vanmorgen vroeg zes mensen gewond ge raakt. Eén van hen, een 5-jarige jongen, is in zorgwek kende toestand overgebracht naar het brandwondenzie kenhuis in Beverwijk. De vijf anderen liepen lichte ver wondingen op en zijn overgebracht naar twee ziekenhui zen in Amsterdam. De precieze oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar het vermoeden bestaat dat er sprake is van brandstichting. De brand ontstond in een koffiehuis op de begane grond. Via het trappenhuis ging het vuur snel naar de tweede etage. Toen de brandweer arriveerde stonden op de balkons talrijke mensen die naar beneden wilden springen. Met behulp van buurtbe woners werden vangzeilen gespannen. Toen iedereen was gered vertelde de moeder van het 5-jarige jongetje dat h?ar kind nog in het pand was. Enkele brandweer lieden wisten met een gewaagde actie binnen tien minu ten het kind in veiligheid te brengen. LANDELIJK VERBOD TEGEN GEBRUIK LANDBOUWGIF MONSTER/DEN HAAG In zes Westlandse gemeenten is de nodige opschudding ontstaan, omdat in enkele kunststoffen (poreuze) drinkwaterleidingen methylbro mide is aangetroffen. Het gaat hier om een concentratie van enkele duizendsten milligrammen per liter in de par ticuliere aftakkingen van de waterleiding naar enkele glastuinbouwbedrijven. Het aantal betrokken gezinnen, dat met een folder van de Westlandsche Drinkwater Maatschappij vanaf vanmorgen wordt voorgelicht, be draagt 1350. Zij wonen ondermeer in Wateringen, Naald wijk, De Lier, Monster, 's-Gravenzande en Maasland. Deze opzienbarende ontdekking is voor de Westlandsche Drinkwater Maatschappij aanleiding geweest vanmorgen m t de distributie van flessen drinkwater te beginnen. In middels is ook een grootse informatiecampagne opgezet om de ongeruste bevolking voor te lichten. ..Methylbromide is slechts in grotere concentraties giftig. In deze concentratie levert de consumptie van het water nog geen gevaar op", aldus een woordvoerder van het ministerie van volksgezondheid en milieuhygiëne. Wel verdient het aanbeveling, zo zei hij vanmorgen, om water voor consumptie eerst drie minuten door te koken. Na gezamenlijk overleg tussen de ministeries van volksgezondheid en milieuhygiëne, landbouw en visserij en sociale zaken, heeft het ministerie van landbouw besloten vanaf maandag voor een periode van zes weken een algeheel landelijk verbod op het gebruik van methylbromide af te kondigen. Dit om een uitgebreid onderzoek te kun nen opzetten naar de aard en de omvang van de milieuverontreiniging en de invloed daa van op kunststof drinkwaterleidingen. De noodzaak om de mogelijke verontreiniging van het drinkwater nauwgezet te on derzoeken wordt des te klemmender, omdat de laatste jaren in het Westland een op vallend aantal miskramen is voorgevallen in de laatste twee maanden van het jaar. Bekend is, dat juist in die periode de tuinbouwgrond wordt vergast met methylbromi de voor de volgende aanplant. De directie van het Delftse Sint-Hippolytusziekenhuis hee't inmiddels besloten tot een grondig onderzoek naar het aantal miskramen. Huivering wekkend Nieuwjaars- gebeuren Zwemmen in de Noordzee op Nieuwjaarsdag begint al juist zo'n traditie te worden als de tv- uitzending van het schansspringen in Garmisch- Partenkirchen. Ook gisteren waren er weer een aantal helden en heldinnen die storm en regen trotseerden om een duik in de Noordzee te nemen. Niet alleen in Scheveningen gaf men zich over aan deze ijzingwekkende Nieuwjaars gewoonte; ook o.m. in Zandvoort kon men gehuld in warme duffel, getuige zijn van een dergelijk huivering wekkend gebeuren. De drie Algerijnse diplomaten die de door Carter is bevroren aan Iraanse tegoe- tussen Iran en de VS zijn den. Teheran aangekomen. Zij Iran heeft de Verenigde Staten gewaar- TEHERAN, WASHINGTON De Amerikaanse president, Jimmy Car- schakel ter heeft van Iran geëist dat dit land vanmorgen w w voor 16 januari akkoord gaat met het hebben de officiële reactie bij zich van de schuwd tegen uitstel bij de vervulling Amerikaanse antwoord inzake de Iraanse eisen voor de vrijlating van de 52 Amerikaanse gijzelaars. Dit meldt de Washington Post die Amerikaanse regering op de Iraanse de 52 gegijzelden vrij te laten tegen e „garantie" van 24 miljard dollar. schrijft dat de Amerikaanse regering hui anders geen gelegenheid meer heeft r,P van 11 om uitvoering te geven aan het ak koord. Carter maakt op 20 januari het Amerikaanse ministe- de vrijlating van de 52 Amerikanen die al 425 dagen zijn gegij zeld, te weten een garantiefonds van 24 miljard dollar. Radio Teheran zei dat de ontknoping schijnt te naderen. buitenlandse zaken is meegedeeld „De vijand moet weten dat hij geen ande- oplossing heeft dan het geven van eer plaats 1 iljard dollar geblok- Re;pn. Volgens Carter keerde rekening in Algerije. Dit bedrag ligt de zaak na 20 januari weer volle dig open en kan Reagan na 16 janua ri een oplossing zoals Carter die voorstelt weer ongedaan maken. zal aan de Iraanse regering worden Iran gaan ondertussen steeds men op voor berechting van de Ameri kaanse gijzelaars, die voor spionnen gemaakt zodra de 52 gijzelaars aan de Al- den uitgemaakt. Berechting zou kunnen gerijnse autoriteiten zijn overgedragen. De leiden tot de executie van de gijzelaars, al- het bedrag dat dus radio Teheran. Nieuwe kopers voor The Times LONDEN Een consor tium van 300 journalisten, die aan het Britse dagblad The Times verbonden zijn, en een groep zakenlieden hebben een bod uitge bracht op de 196-jarige krant. De in Canada gevestigde huidige eigenaar van het blad (Thomson) had eer der aangekondigd de pu- blikatie van het befaamde Britse conservatieve blad te zullen staken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabe zorgd. ALLEEN IN DEN HAAG RUMOERIGE JAARWISSELING LEIDEN Over het algemeen genomen is 1981 in Nederland op een rustige manier ingezet. Den Haag maakte als een van de weinige steden in Nederland een rumoerige jaarwisseling door. Maar ook hier kreeg de politie met aanmerkelijk minder agressie te maken dan andere jaren. De Haagse politie noteerde bij het opmaken van de nieuwjaarsbalans onder meer gevallen van brand stichting. vernieling en plundering, en nog wat lijfe lijk geweld, waarvan ze niet in de laatste plaats zelf ook een aantal malen het slachtoffer werd. Vooral branden hebben deze jaarwisseling voor het nodige werk gezorgd. Zo ging in Groningen een wo ning in vlammen op nadat een 7-jarig zoontje bran dend vuurwerk in een prullenmand had laten val len. In Utrecht is na een brand in een slooppand het lichaam van een onbekende man, vermoedelijk een t, gevonden. In Amersfoort gingen drie scho len in vlammen op en in Enschede brandde een loods vor textielopslag uit. In die stad hield de politie vijf jongens aan die ernstige vernielingen in een winkelcentrum hadden aangericht. Ook in het noor doosten van Friesland kreeg de rijkspolitie te maken met nogal wat vandalisme. (Zie verder pagina 5) [ADVERTENTIES] toonaangevend in eiken BEDDEN- CENTRUM MATRASSEN»!j DEKENS LEDIKANTEN E.D. EEN ZAAK MET HART VOOR U van der klugt heeft gisteren twee doden Apeldoorn, jeden gisteroch- en enkele gewonden geëist. tend over de Veluwe Op de Veluwe reed een auto in de storm tegen een boom en bij Hoogeveen botsten twee auto's door de gladheid frontaal op el kaar. huis, toen een rukwind vat kreeg op hun auto. De vrouw verloor de macht over het stuur, waardoor de auto tegen een boom reed. De jongeman overleed ter plaatse; zijn vriendin raakte zwaar ge wond. Bij Hoogeveen botsen twee auto's frontaal tegen el kaar. Een 16-jarige jongen was op slag dood. Zijn 19-jarige zuster en de 21-jarige bestuur der raakten zwaar gewond. De vier inzittenden van de andere auto raakten allen gewond. Eerste gipsvlucht op oudejaarsdag SCHIPHOL Op Schiphol is op oudejaarsdag de eerste gipsvlucht van dit wintersportseizoen aangeko men. Vanuit -Innsbruck arriveerden met een chartervlucht zeven Neder landers voor wie de vakantie in een ziekenhuis was geëindigd. Zes van hen moesten op brancards worden vervoerd. Het was voor het eerst dat een gipsvlucht al voor Nieuw jaarsdag moest worden uitgevoerd Morgen wordt een nieuwe gips vlucht op Schiphol verwacht. In de periode vanaf 19 tot 31 december zijn al 188 meldingen bij SOS Cen trale binnengekomen: ten opzichte van vorig jaar een stijging van 40 procent. 51 Patiënten zijn inmiddels gerepatrieerd. Eén van de patiënten arriveert op Schiphol. Raoul Walsh overleden LOS ANGELES De film regisseur Raoul Walsh, die zijn loopbaan in Hollywood was begonnen met een optre den in „Birth of a nation" van D. W. Griffith, is woens dag op 93-jarige leeftijd overleden. Hij was de dag ervoor in een ziekenhuis op genomen. Liza Minelli had weer miskraam RENO (Nevada) De Ame rikaanse filmster Liza Mi nelli heeft in het ziekenhuis in Reno na een kleine in greep wegens complicaties bij een zwangerschap een miskraam gekregen. Zij was in de vijfde maand. Het is de derde miskraam van de 34-jarige zangeres en film ster, die geen kinderen heeft.' Liza Minelli en haar man, Mark Gero, hadden zich we gens haar zwangerschap afge zonderd. ADVERTENTIE iH'IRVHiliHSC lot 5.00 uur zal particulier worden verk irende lederen/Hotten bankstellen. De partijen geheel leder, hoekkombinaties in leder. ig. Engelse Chesterfields. Felkar B. I tijen, Schuwacht 152. Lekkerkerk. ningsmast aan de dijk achter

Leidse Courant | 1981 | | pagina 1