West-Duitsland strijdlustige verliezer j Eén winnaar I in lotto 52 Bennie Wijnstekers: Met bluf zwakheden verbergen WERELDKAMPIOEN ARGENTINIË ERCrLAAT NAAR ZEGE Hübner blundert Braziliaan wint Sylvesterloop SPORT LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 JANUARI 1981 PAGINA 13 JONTEVIDEO West- uitsland is in het toer nooi van Montevideo de ;weede Europese verlie- t geworden. De score .an 1—2 echter van de Europese kampioen te- ^en het Argentijnse wereldkampioenselftal heeft de nederlaag van Nederland van twee da gen eerder alleen maar pijnlijker gemaakt. West-Duitsland name lijk verloor dan wel, maar leverde een wed strijd af om „U" tegen te «eggen. De Duitsers Vochten tot de laatste Vezel energie was ver bruikt en de nederlaag werd ingeleid door pure tegenslag. Door een ge lijkmaker, na de ope ningstreffer van Hru- !besch voor rust, die vijf minuten voor tijd viel na een misverstand tus sen Schumacher, Kaltz en Dietz. De aanvoerder raakte de bal als laatste voor hij door het doel- vlak ging. Drie minuten voor tijd rolde Ramon Diaz het laatste verweer op. Er waren talrijke over eenkomsten tussen de twee wedstrijden. Ook de Duitsers hadden de sprong van Europa naar Zuid-Amerika in een paar i dagen moeten overbrug gen. Zij hadden één dag meer respijt gehad en het voordeel van een wat la- gere temperatuur, 22 gra den. Verder waren er slechts parallellen. Zowel Uruguay als Argentinië haddep een lang trai ningskamp achter de rug. De Europeanen waren zo uit de nationale competi- tie: weggesleept. Uruguay en Nederland zijn beide middelmatige ploegen, Argentinië en West-Duits land toppers. De Zuida merikanen speelden veel minder schematisch dan Duitsland of Nederland. Het grote verschil echter was dat de Europese kam pioen in een boeiend, be weeglijk en slopend tref fen overtuiging bezat. De Duitsers barstten er zelf van. Aanvankelijk liet de verdediging de Argentij nen wat aanpriegelen te gen hun strikte mandek king. Bertoni, Ramon Diaz en Kempes kwamen nim mer echt los van Dietz, Förster en Kaltz en zelfs de geweldige Maradona werd beteugeld door de stevig ingrijpende Briegel. De Duitse verdedigers voelden zich zelfs niet te min om in het eigen straf schopgebied problemen elegant qr te lossen en Briegel achtte zich sterk genoeg tot spelletjes met Maradona. Hier stond een elftal dat in zichzelf geloofde en dat door Kaltz, Briegel, Al- lofs, uitblinker Müller en de absolute ster Rumme- nigge het middenveld razendsnel overbrugde. Door voortdurende Duitse positiewisselingen in de spits moesten de Argentij nen in de verdediging zoeken naar een afweer- mogelijkheid in de zone, want tot mandekkinc zoals Duitsland deed, wi- len zij niet overgaan. Duitsland stapte na een kwartier af van een dui delijk defensieve speelwij ze en schoof zijn linies naar voren. Magath werd van breker bouwer en vooral Rummenigge was in die periode door zijn di rectheid een voortdurend gevaar. Het leverde wei nig op, omdat Hrubesch zijn beperkingen niet met goede wil alleen kon op lossen. Vier minuten voor rust echter kreeg hij zijn kans na een hoekschop, geboren uit een geweldige actie van Rummenigge. Müller bracht de bal naar het hoofd van de Ham 1-0 od de van hem bekende wijze: met het hoofd. burger die koel en zeker knikte: 10. Luxe voorsprong Het sterke Duitsland had de luxe van een voorsprong, die onmiddellijk na de rust door dezelfde man had moeten worden verdubbeld. Hrubesch echter liet die mogelijkheid, aangeboden door Kaltz, op on begrijpelijke wijze liggen. Het was het breekpunt in de wedstrijd. De Duitsers gingen net als voor rust terug, maar dit keer niet uit eigen wil. Het gebeurde onder druk van de steeds fanatieker en harder spelende Argentijnen. De Duitse muur in het strafschop gebied bleef echter ondoor dringbaar door de onverzette lijkheid en doordat de Argen tijnen slechts spaarzaam de vleugels gebruikten en alles in de trechter speelden. Ook uit de verdedigende stelling kwa men de Duitsers nog keer op keer gevaarlijk naar voren. De ploeg wilde gewoon zijn ver moeidheid niet voelen. Vijf minuten voor het einde onder streepte Müller (gestraft met een gele kaart) het zelfver trouwen van de Duitsers. In een schitterende actie zette hij vier Argentijnen voor joker. Het leidde tot een kans voor Rummenigge en een hoek schop. Meer niet. Maradona legde in de volgende seconden de basis van Argentijnse te genactie, die ook in een hoek schop eindigde. Die werd, vijf minuten voor tijd, het moment van het grote misverstand en van de gelijkmaker. Die klap was door de Duitsers niet te verwerken en 180 tellen later kogelde Ramon Diaz, met Ma radona de enige nieuweling in het wereldkampioenschapself tal, het tweede doelpunt langs Schumacher: 2—1. Het was gedaan. De Duitsers hadden de moed getoond Ar gentinië partij te geven met hun beste middelen, bouwend op eigen kracht, overtuigd van eigen kwaliteit. Het was net niet gelukt en dat betekende in de 24e wedstrijd na het wereld kampioenschapstoer- nooi in Argentinië de eerste nederlaag voor bondscoach Jupp Derwall. Hij heeft geen enkele reden zich daarover zorgen te maken. Scoreverloop: 42. Hrubesch 0—1. 85. Kaltz 11 (eigen doel). 88. Rai Argentinië: Ubaldo Fillol; Olguin, Galvan. Passacella. Tarantini; Galle go, Ardiles, Maradona; Bertoni (Lu- que), Ramon Diaz, Kempes (Valen- West-Duitsland: Schumacher Kaltz, Förster, Bonhof, Dietz; Briegel, Ma gath, Müller, Rummenigge, Hru- Rivelino geschorst 1EDDAH De voet- halbond van Saoedi- Arabië heeft de brazi- liaanse voetballer Ro berto Rivelino drie maanden onvoorwaar delijk geschorst. Een lid van de koninklijke familie van Saoedi- Arabië verklaarde dat Rivelino zich onsport ief had gedragen. Bo vendien had hij het voetbal in Saoedi-Ara- bië in diskrediet ge bracht. Rivelino had een tegenstander in het gezicht geschopt. Oud-Bondscoach van de KNVB George Knobel heeft het nationale voet balteam van Hongkong niet naar de finaleronde van de Aziatische voor ronden van het toernooi om het wereldkampioen schap kunnen loodsen. In de halve finale van de Aziatische voorronden groep 4 werd Hongkong uitgeschakeld door de Volksrepubliek China 0- 0. China wint na straf schoppen. Celtic* is gisteren twee punten ingelopen op de ranglijstaanvoerder in de Schotse voetbalcompeti tie Aberdeen. Celtic won de moeilijke uitwedstrijd tegen Kilmarnock met 2- 1 en bovendien kwam Aberdeen niet in actie. Glasgow Rangers bleel derde, maar het ver speelde een kostbaar punt tegen partick thist- ORANJE MOET LEREN IMPROVISEREN MONTEVIDEO De trend van gemiddeld bij na zes wijzigingen per wedstrijd binnen het Nederlands elftal had Jan Zwartkruis voor de laatste wedstrijd van het oude jaar niet voort gezet. De basis van Montevideo tegen Uruguay week maar op vier plaatsen af van de ploeg die in Brussel begon. In vergelijking tot het elftal dat het enige opmerkelijke resultaat behaalde, de 1—1 van Eindhoven tegen West-Duitsland, waren er ook maar vier veranderingen. Er werd dus de schijn gewekt van een zekere stabiliteit, maar de werkelijkheid was heel an ders..De ploeg was onevenwichtiger dan ooit en de bondscoach deed het opnieuw af met een verwijzing naar het ontbreken van persoonlijk heden binnen zijn ploeg. Op die opmerking is weinig af te dingen, maar de vraag mag gesteld of dat probleem alleen maar beperkt blijft tot het elftal. Aan het eind van een jaar, waarin Nederland slechts een wedstrijd won (Griekenland, 10 door een strafschop), drie keer gelijk speelde (Frankrijk 00, TsjechoSlowakije 11 en West-Duitsland 11) en vijf keer verloor (Spanje 0—1, West-Duitsland 1—3, Ierland 1—2, België 01 en Uruguay 02) zou kunnen wor den geconcludeerd dat er iets mis is. Ook wan neer er van wordt uitgegaan dat de gouden ja ren al vóór 1980 verleden tijd waren. Niettemin is Zwartkruis na negen wedstrijden, waarvan er acht teleurstellend waren, nog altijd zoeken de, testend en afwegend. Op de vraag wel of geen buitenlanders is door hem nog geen ant woord gegeen en juist de ploeg heeft recht op een dergelijk antwoord. Bennie Wijnstekers, één van de drie spelers die de laatste vier wedstrijden meemaakte, bij voorbeeld gelooft dat het grote aantal verande ringen zijn weerslag heeft op het presteren van het elftal. „Ik ben geen tegenstander van het la ten meedoen van spelers die buiten Nederland voetballen. Er dient echter wel een voorwaarde aan te worden gesteld, namelijk dat zij altijd beschikbaar zijn. Onzekerheid zou niet mogen bestaan. Wijnstekers meent dat er meer factoren zijn, die tot de tegenvaller van dinsdagavond heb ben geleid. „Niet in de eerste plaats de tempera tuur. Je mag van iedereen een topconditie ver wachten en je komt altijd momenten tegen dat je stuk zit. Daar moet je je doorheen kunnen bijten. Belangrijker is dat wij ons te veel be kommeren om wat de tegenstander zou kunnen doen. Wanneer je je op de tegenpartij richt, ga je je eigen kwaliteiten ondergeschikt maken. Je moet je sterke punten uitbuiten en je zwak ke proberen te verbergen door desnoods wat bluf. Dat hebben wij toch ook tegen de Duitsers gedaan in Eindhoven. Op papier hadden wij in Brussel en hier een sterkere ploeg, maar het re sultaat was veel minder. Wij zijn nog altijd op zoek naar iets. Neem de plaats van libero. Willy van de Kerkhof speelt dat nog niet te lang, je moet je er dus op instel len dat niet alles kan kloppen, dat je van tijd tot tijd zult moeten improviseren." Dat gebeurde niet tijdens het duel met Urugu ay. De spelers hadden hun opdrachten meegek regen, probeerden er naar te handelen, maar verloren het overzicht als er wat mis ging. Er ontbrak een leider. „Natuurlijk", bevestigde Wijnstekers, „Dat is een moeilijkheid, maar daarvoor moeten wij bij ons zelf 'te rade" gaan en niet suggereren dat de coach ons met op drachten vastprint in een bepaald schema. Voor de wedstrijden tegen Uruguay, in de teambespreking, heeft niemand zijn mond open' gedaan. Ik en de anderen hebben de plannen aanvaard, dan heb je na afloop geen recht van spreken." Zwartkruis mist dat weerwerk van de ploeg, wat meer inbreng op de juiste tijd en plaats zou door hem met graagte aanvaard worden. „Maar het gebeurt niet, hoe graag ik het ook zou willen. Nederland speelt een oefenwed strijd tegen Wanderers, een goede middenmoter uit de hoogste klasse in Uruguay. Weer wil Zwartkruis de ploeg niet bekend ma ken, waar hij mee zou beginnen. „Dat is niet belangrijk, het is maar een oefenpartijtje waar spelers in en uit lopen en ik moet het nog be spreken." En daarmee wordt de zaak weer vooruit ge schoven, uitgesteld, terwijl er geen enkele grond voor is. Zwartkruis en de spelers immers bevestigen nadrukkelijk dat tijdens de bespre kingen er éénrichtingsverkeer plaats vindt, dan heeft uitstel geen nut. Dan is het alleen maar van belang dat de plannen tijdig worden bekendgemaakt opdat men zich erop kan in stellen. Indien het elftal uit zichzelf geen leider kan voortbrengen dan heeft de groep een leider van buitena f nodig, een harde hand en niet een die in fluweel is verpakt. In onmiddellijke aansluiting op het huis voor het nationale voetbalelftal slechte jaar 1980 heeft Zwartkruis volgende week nog een kans om aan te tonen dat hij geen Hamlet in trai ningspak is, maar de leider die de spelersgroep niet zelf kan produceren. Indien de groep geen uitzonderlijk talent bezit, dient te worden ge werkt aan een eenheid tussen de betere spelers waarover Nederland op dit moment kan be schikken en die altijd klaar willen staan voor het Nederlands elftal. Het jaar 1981 is net be gonnen, Zwartkruis behoeft geen geluk te wor den gewenst, dat helpt namelijk niet, wel de kracht om schoonte beginnen en dat houdt in dat een aantal namen wordt doorgestreept China in waterpolo- toernooi AMERSFOORT Voor het eerst in de geschiedenis neemt een ploeg uit de Volksrepu bliek China deel aan een wa- terpolotoernooi. China is één van de zes deelnemers aan het 25e Van ftaselentoernooi, dat, van 16 tot en met 18 januari in het sportfondsenbad te Amers foort wordt gehouden. De deelnemende ploegenn zijn: CN Barcelona (Spa), Spandau 04 Berlin (WD1), China. HZC de Robben (Ned), Zian Vitesse (Ned) en het organiserende AZ en PC (Ned). MERANO Uit een bijna on mogelijke positie heeft Viktor Kortsjnoj gisteren in Merano in het vervolg van de eerder afgebroken zevende partij in de finale van het kandidaten toernooi tegen de Westduitse grootmeester Robert Hübner de volle winst gepakt. Beide grootmeesters hebben nu 3,5 punten. Kortsjnoj, die met zwart speelde, won de partij na de 64e zet. Hübner maakte een onbegrijpelijke blunder, waardoor nij in het eindspel zijn toren weggaf. lilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Australische tennissers op dreef MELBOURNE De Au straliër Peter McNamara heeft als eerste de halve fi nales bereikt van de Open Australische tenniskam pioenschappen in Melbour ne. Hij versloeg de Ameri kaan Peter Rennert in vijf sets: 7-6, 5-7, 6-2, 6-7 en 6-3. Uitslagen derde ronde: Guillermo Vilas (Arg)-Kevin Curren (Zaf) 6-7. 6-4, 6-4. 6-3; John Sadri (Vst)-Phil Dent (Aus) 7-5. 6-1. 6-7. 7- 5; Kim Warwick (Aus)-Victor Amaya (Vst) 6-3. 6-3, 6-3; Bill Scanion (Vst)- Brad Drewett (Aus) 6-2, 4-6, 6-4, 6-4. Brian Teacher (Vst)-Paul McNamer (Aus) 6-4, 4-6. 6-0 (afgebroken we gens duisternis). Voor het masterstoernooi, dat van 14 tot 18 januari in New York wordt gehouden, hebben zich geplaatst: John McEnroe (Vst), Harold Solomon (Vst), Jimmy Connors (Vst), Gene Mayer (Vst), Ivan Lendl (Tsj), Björn Borg (Zwe), Guillermo Vilas (Arg) en Jose-Luisd Clerc (Arg). De vrouwen in de tennissport hebben geen klagen meer. Zij worden evengoed betaald als de mannen. De uitgeweken Tsjechische Martina Navratilo- va won in 1980 meer prijzen geld dan John McEnroe, de Amerikaan die de geldranglijst van de heren aanvoerde. Na- vratilova won 657.400 dollar, zo'n 1.314 miljoen gulden. Mcenroe sloeg 602.583 dollar bij elkaar. De onbekende Braziliaanse student José Joao Da Silva bezorgde zijn land voor het eerst sinds 1947 weer een winnaar in de beroemde Sylvesterloop In Sao Paulo. Er deden oeen Nederlanders mee. SAO PAULO De jaarlijkse Sylvesterloop, de tweede achtereenvolgende keer de Nieuw- in Sao Paulo (Bra) is voor het eerst sinds iaarsveldloop van Madrid. Lopes was over tien 1947 weer gewonnen door een Braziliaan. De kilometer veertien seconden sneller dan de 25-jarige José Joao da Silva zegevierde in de Belg Emiel Puttemans en won in 29.45. Braziliaanse Nieuwjaarsnacht in de straten- Ouke Postma van AV'55 heeft op oudejaarsdag loop over 8900 meter in 23 minuten en 40 se- de Sylvesterloop in Glimmen bij Groningen ge- conden. Hij versloeg 5000 tegenstanders. wonnen. Postma was over de negen kilometer achttien seconden sneller dan Evert Hovening De Columbiaan Silvio Salazar bezette de twee- (AV Nop) en won in 28.58. de plaats. De Portugees Fernando Mamede, De Canadese Angela Taylor heeft tijdens in- sportman van het jaar in zijn land, was de beste door-atletiekwedstrijden in Saskatoon een we- Europeaan op de derde plaats. De Westduitse reldrecord gevestigd op de 300 meter. Taylor Heidi Hutterer won bij de dames. kwam tot 36,77 seconden. Het oude wereldre- De Portugees Carlos Lopes won gisteren voor cord op deze incourante afstand stond op 37.13. DEN HAAG De laatste lot to van 1980, lotto 52, heeft één winnaar van de eerste prijs op geleverd 557.583,70). Ook in de toto 52 was één winnaar f 41.154.20). Sportprijsvragen: Lotto 52: Prijzenbedrag: 1.458.219,55. Eerste prijs: 1 winnaar, f 557.583,70; tweede prijs: 8 winnaars, 17.319,90; derde prijs: 138 winnaars, 1506,00; vierde prijs: 6704 winnaars, f 41,30; vijfde prijs: 17.355 15,90. Toto 52: Eerste prijs: f 41.154,20; tweede prijs: 78 winnaars, 351,70; derde prijs: 937 winnaars, 73,20. Toto-gelijk: Eerste prijs: 1 winnaar, 10.349,10, tweede prijs: 3 winnaars, 405,40; derde prijs: 135 winnaars, 45,00; vierde prijs: 3366 winnaars, f 2,80. De Australiër Peter McNamara bereikte als eerste de halve eindstrijd van de open Australische tenniskam pioenschappen.

Leidse Courant | 1981 | | pagina 13