Politiegeneraal in Rome neergeschoten door Rode Brigades OPZÏ^N ER öRÖÊNE- Ruim 226 miljoen inwoners in VS Hua Guofeng delft onderspit in strijd met Deng Xiaoping Israëlische Arbeiderspartij wil vestiging Jordaans- Palestijnse staat Ikhaal die voordelige spencer bij C&A, da's't eerste verdiend. Schutz roept op tot verzoening christenen BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 2 JANUARI 1981 PAGINA 1T W aarschuwing van Israël aan Syrië TEL AVIV Israël heeft laten weten, dat het zijn pre ventieve aanvallen in Zuid- Libanon zal voortzetten en heeft voorts Syrië gewaar schuwd zich niet in deze ac ties te mengen. Deze verklaring kwam binnen 24 uur, nadat Israëlische ge vechtsvliegtuigen bij een der gelijke preventieve actie twee Syrische Migs in een luchtge vecht boven Libanon hadden neergeschoten. Bronnen uit kringen van de christelijke militie in Zuid-Li- banon hadden al eerder ge meld, dat de Syriërs bezig wa ren hun posities aan de rivier de Litani te versterken. Later werd dit door Israëlische mili taire zijde tegengesproken. Men had daar geen aanwijzin gen voor Syrische troepenver plaatsingen van enige beteke- Muiterij beëindigd LAFAYETTE De muite rij van ongeveer 100 gedeti neerden in de strafgevange nis van Lafayette in de Amerikaanse staat Louisia na, is gisteren de de politie beëindigd. Na de stroomvoorziening te hebben uitgeschakeld, dron gen politiemannen de bezette gebouwen binnen. Er vielen geen slachtoffers en de twee gegijzelden leden van het ge vangenispersoneel bleven on gedeerd. Arrestatie van blinde betogers NEW DELHI Ongeveer ne gentig, voor arbeid betogende blinden zijn gisteren in New Delhi (India) gearresteerd. De blinde betogers waren op weg naar het huis van premier In- dira Gandhi. Twee blinden raakten gewond, toen zij pro beerden door de politieafzet- ting te breken. De twee terroristen, die op Oudejaarsa vond de hoge poli tieambtenaar Calva- ligi doodschoten, deden zich voor als boodschappenjon gens die wijn kwa men brengen voor dat zij hem doods choten. Een lid van de Carabinieri on derzoekt na de moordaanslag de flessen. (Van correspondent Piet Tummers) ROME Op Oudejaarsavond om half acht is in een buitenwijk van Rome de 61-jarige generaal van de carabinieri, Calvaligi, op straat neergeschoten door leden van de Rode Brigades. Twee gemaskerde jon gelui schoten de politiegeneraal dood toen hij met zijn vrouw zijn huis wilde binnengaan. De verant woordelijkheid voor de moord werd opgeëist door leden van de Rode Brigades, die een journalist van het Romeinse dagblad II Messagero hadden getipt. Calvaligi had de leiding bij het transporteren van gevangenen. Hij werkte samen met dr. Giovanni d'Urso, de hoge ambtenaar van het ministerie van justitie, die op 22 december werd ont voerd door leden van de Rode Brigades. Zij eisten sluiting van de supergevangenis op het eilandje Asinara bij Sardinië, waar veel terroristen hun gevangenisstraf uitzitten. Deze gevangenis is inmiddels ontruimd. Officiële bronnen houden vol dat dit is geschied op grond van een al maanden bestaand plan, maar de overtuiging heerst dat dit gezegd wordt om de schijn te voorko men dat de Rode Brigades als onderhandelingspartners worden erkend. De journalist Mario Scialoja van het Italiaanse weekblad L' Espresso werd op oudejaarsavond gearresteerd in verband met een vraaggesprek met leden van de Rode Brigade die de magi straat D'Urso hebben ontvoerd. Delen van het vraaggesprek, dat nog in L'Espresso moet verschijnen, zijn gepubliceerd door het Italiaanse persbureau ANSA. De ontvoerders van Urso zeggen onder meer dat zij binnenkort hun 'oordeel' over de magistraat zullen uitspreken. De ontvoerders hebben L'Espresso ook een 'e foto van Giovanni D'Urso gegeven. De Rode Brigades opnieuw de vrijlating van alle gevangenen. Aan het einde van 1980 zaten in Italië 1350 extremisten gevangenis, waarvan er 1083 behoren tot ultra-linkse 267 t ultra-rechtse groeperingen. Van eerstgenoemde groep behoren er 364 tot de Rode Brigadisten en 236 tot Prima Linea. In 1980 hadden in Italië 1200 gewapende acties met een politieke achter grond plaats, tegen 2200 in het jaar daarvoor. Het aantal mensen dat daarbij werd gedood steeg echter van 22 tot 114, mede onder invloed van de fascistische bomaanslag van 2 augustus in het station van Bologna, waarbij 80 doden vielen. De elfjarige Jackie Sipes kijkt vol bewondering naar de volkstellingsmachine, die opgesteld stond in het gebouw van het ministerie van handel in Washington. WASHINGTON Op 1 april woonden er in de Verenigde Staten 226.504.825 mensen; dat is 11,4 procent meer dan na de telling van tien jaar geleden. Deze tellingen worden om de tien jaar verricht in verband met de verdeling van de 453 zetels van het Huis van Afgevaardig den. Gebleken is, dat Florida (nu 15 zetels) de grootste wini is geworden en er vier bij zou krijgen. De staat New York (n zetels) is de grootste verliezer met vijf zetels minder. PEKING De voorzitter van de Chinese communisti sche partij, Hua Guofeng is gisteren niet op de nieuw jaarsreceptie van het Cen trale Comité van de partij verschenen. Volgens diplo maten in Peking is zijn af wezigheid een duidelijk te ken dat de opvolger van Mao de machtsstrijd met de „fragmatici" onder leiding van Deng Xiaoping, verlo ren heeft. Het is vrijwel ze ker, dat zijn opvolger Hu Yaobang is, die tijdens de Culturele Revolutie wegge zuiverd werd en twee jaar lang in een koeienstal is op gesloten geweest. In de herfst van het vorige jaar moest Hua Guofeng zijn premierschap al overdragen aan Zhao Ziyang, die, evenals Hu, een adept is van Deng Xiaoping. Hu Yaobang, die secretaris-ge neraal van de partij is, fun geerde gisteren op de nieuw jaarsreceptie als president. Hua Guofeng is al sedert 27 november uit het gezichtsveld verdwenen. Algemeen wordt aangenomen, dat hij eerst daags zijn aftreden als partij voorzitter bekend zal maken'. In het Chinese leger zal het stelsel van de rangen worden hersteld. In 1965, een jaar na de Culturele Revolutie, waren in China alle militaire rangen afgeschaft „omdat iedereen ge lijk is en officieren en minde ren allen broeders zijn in een leger dat geleid wordt door voorzitter Mao". ADVERTENTIE ET EEN GROFNE BETAALCHEQUE EN DE GROENE BETAALPA Gegarandeerd tot f 100,- per cheque. Zonder kosten verkrijgbaar bij alle banken en spaarbanken van Nederland. VATICAANSTAD De jonge generatie duldt geen uitstel van de verzoening der christenen meer, zei Ro ger Schutz, prior van Taizé, tot de paus tijdehs een ge meenschappelijke gebe dsdienst in d,e St. Pieter. Hij vroeg de paus, die hij „een universele pastor" noemde, om met andere christenen zich in te zetten voor vrede en gerechtigheid. De paus wees in zijn vriende lijke, maar terughoudende reactie op de betekenis van het Petrusambt voor de een heid van de kerk. Hij gaf toe dat de katholieke kerk stap pen dient te zetten op de weg naar diepere samenwerking der kerken. Verder herinner de hij aan het netwerk van contacten onder de eerste christenen. Maar de paus gaf geen concrete antwoorden op de vragen van Roger Schutz. Ongeveer 30.000 jongeren had den aan de oproep van Taizé gehoor gegeven de bijeen komst in Rome (van Kerst tot Nieuwjaarsdag) bij te wonen. In de slotdiensten werd een brief van Roger Schutz voor gelezen waarin werd opgeroe pen de verzoening ter plekke gestalte te geven. Hij wees daarbij vooral op de onrecht vaardige ve'deiing van de rijkdom, waaraan ook christe nen zich schuldig maken en op de noodzaak concrete stappen op de weg naar wereldvrede te TEL AVIV De Israëlische oud-minister van buiten landse zaken Abba Eban, die bij een eventuele verkie zingsoverwinning van de so cialisten wellicht weer mi nister van buitenlandse za ken zal worden, heeft giste ren op een persconferentie gezegd dat de Israëlisch-Jor daanse problemen en de Is- raëlisch-Palestijnse ten nauwste met elkaar verbon den zijn. Daarom zal de Is raëlische Arbeiderspartij, wanneer zij weer aan het be wind komt, na de „vestiging van een bewind van 'veelom vattend zelfbestuur' op de westelijke Jordaanoever en in de Strook van Gaza, over eenkomstig de Akkoorden Van Camp David, streven naar een ontmoeting met vertegenwoordigers van Jor danië en 'gematigde' Pales- tijnen, teneinde een Jor- daans-Palestijnse oplossing te bereiken. „Elke andere be nadering van het vraagstuk zou gedoemd zijn tot een im passe te leiden". Volgens Eban is de opvatting dat de Palestijnen de keus hebben tussen drie oplossin gen, te weten de handhaving van de huidige toestand, een staat onder leiding van de Pa lestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO en de Jordaanse oplos sing onjuist. „Gezien het feit dat wij elke deelneming van de PLO verwerpen is het enige redelijke tegenvoorstel ter vervanging van de huidige toestand een Jordaans-Pales- tijnse staat die de Palestijnen alle bevolkte Arabische gebie den zou teruggeven en die de veiligheid van Israël wil waar borgen. Gevraagd naar de mislukkin gen van de Israëlische Arbei derspartij om een oplossing te bereiken voor het Palestijnse probleem, voordat in 1977 het Likoed-blok onder leiding van premier Begin aan het bewind kwam, zei Eban dat men de si tuatie in het Midden-Oosten in twee periodes moest verdelen: vóór 1977 en na 1977. Na de komst van de Egyptische pre sident Sadat is alles mogelijk geworden. „Als wij nu con structieve voorstellen doen aan Jordanië, zjn wij er zeker van dat zij bestudeerd zullen worden. Koning Hoessein heeft dat zelf een dag of tien gelden gezegd", aldus Abba Eban. De Israëlische Arabeiderspartij verwerpt verder „om morele redenen" de handhaving van het gezag van Israël over 1,25 miljoen burgers van een ander volk. Eban herinnerde eraan dat het program derspartij recht van de Palestij: de Arbei- „het het beslissen over hun toekomst". Over Je ruzalem zei hij dat het pro bleem volgens hem niet is dat van een verenigd Jeruzalem, maar dat van een herverdeeld Jeruzalem. De Arabeiderspar tij zou voorstander zijn van een speciale status voor de hei lige christelijke en islamitische plaatsen in de stad. Abba Eban meende verder dat er geen sprake kon zijn van opheffing van de joodse neder zettingen die om veiligheidsre denen door de socialistische regering werden opgericht. Over de nederzettingen die tij dens de regering Begin waren opgericht zei Eban dat deze deel bespreekbaar zijn bij het tot stand komen van een vre desakkoord. OA PRIJS: OA PRIJS: Zl- 2&-2S; Heerlyke lamswollen V-hals spencer. Zuiver Scheerwol. 36-46 Da's i®bit weg. Fraaie overhemdblouse van sterk polyester/katoen 38-50 OA PRIJS: 12- OM- U tbcA ttoatdeflyeX.! Da's reuze voordelig. Fantasie gebreide spencer- vest 100% AcryL 38-46 Vorstelijke aanbieding: luxe satijnstreep blouse van polyester. 38-46 OA PRIJS: 32- Prachtig spencervest met taille accent enbloemappli katie. 100% AcryL 38-46 Unieke blouse met rand- borduur aan kraag en manchetten. Polyester struktuur breiseL 38-50 OA PRIJS: 35r

Leidse Courant | 1981 | | pagina 11