Een vriend, Doe meer met planten. Van twee ons vlees per dag krijg je absoluut niets" IN AMSTERDAM VOOR DE 25e MAAL HORECA VA die zijn baas nooit in de steek zal laten Niet meer met je heus in de soep. 1980 PAGINA 9 r, Wat bloempotten op de vensterbanken en hier en daar een kamerplant op een tafeltje of een kastje. Zo ziet de doorsnee Nederlandse woonkamer eruit. Er valt echter nog zoveel meer te doen met planten. Als u de gelukkige bezitter bent van een raam, dat praktisch tot aan de grond raakt dan kunt u uw tuin als het ware tot in huis laten doorlopen door er een lage of" in de vloer verzonken plantenbak op te laten aanslui ten. Een dergelijke bak kunt u zelf metselen of van wat hou ten balken en planken maken waarna u er een binnenbak van zink of kunststofplaat (bijvoorbeeld hard pvc) in maakt. Om het water vast te houden worden de naden goed afgekit; daarna een laag potscherven aanbrengen om te voorkomen dat de planten met de wortels direct in het water staan en vervolgens de bak vullen met potgrond. Staat de bak in een hoek van een vertrek dan kunt u de wand erachter verleven digen door er een rek voor klimplanten tegen aan te brengen; wat extra verlichtingsspotjes erboven en uw tuin zal ook 's a- vonds een sprookje zijn. Een geheel ander idee om met planten te spelen is het maken van een halve scheidingswand in de kamer. Deze kan worden gemaakt van een aantal stijlen met daartussen planken voor allerlei siervoorwerpen, potplanten en klimplanten. Een der gelijke groene scheidingswand kunt u natuurlijk ook bovenop een flinke gemetseld^ of houten bloembak aanbrengen. Wat extra verlichtingsspotjes geven ook hier de nodige levendig heid. Naast de wat meer permanente bloembakken kunt u natuur lijk ook gebruik maken van losse bakken, die op de grond staan of met kettingen aan het plafond hangen. U kunt hier voor de meest uiteenlopende materialen gebruiken zoals as- bestcement, hout, kunststof, een oude trog of een ingekorte regenton. Een leuk idee is het om een vierkant (bijzet)tafeltje om te bouwen tot bloembak. U moet dan natuurlijk wel weer de binnenbgk bekleden met een waterdicht materiaal. Onze wanden kunnen we decoreren met leuke rechthoekige kastjes gemaakt van ca. 15 cm brede plankjes, 12 mm dik. De zijkanten van de kastjes wordën ca. 30 cm hoog, de onder- en bovenkant maakt u net zo lang als nodig is, doch niet langer dan 60 cm en de achter- en voorkant blijven open. De plank jes worden met deuvels en houtlijm goed haaks aan elkaar bevestigd en daarna wordt het kastje achterin aan de boven kant verstevigd met een lat van ca. 1,5 x 2 cm. Aan deze lat kan het kastje dan aan de muur worden geschroefd. Behalve voor planten kunt u dergelijke rekjes natuurlijk ook gebruiken voor allerlei siervoorwerpen en u kunt ze bijvoor beeld ten opzichte van elkaar verspringend aan een wand hangen. Verf de kastjes in leuke contrasterende kleuren of behandel ze met blanke lak of houtvernis. Vóór het verven natuurlijk goed gladschuren en gronden. Tussen twee behan delingen goed laten drogen en licht opschuren. Om vijf planten bij elkaar op een kleine vloeroppervlakte on der te brengen kunnen we een plantenstandaard met vijf pla teaus maken van twee in elkaar passende stukken multiplex (zie foto). Om het u gemakkelijk te maken kunt u van deze plantenstandaard de tekening bestellen. Dan wordt het een simpel karweitje om de verschillende onderdelen op ware grootte over te trekken op het multiplex, uit te zagen en in elkaar te zetten. U kunt deze tekening bestellen door 7,50 over te maken op postrekening nr. 3567600 van Karweipost BV te Vleuten, on der vermelding van tek. nr. PU 428. .gten op je knieën. De mensen op bijgaande foto zitten gezond. En volgens de importeur van deze „stoe len" nog comfortabel ook. Dit is de zitmethode „Balans Active", uitgevonden in Noorwegen en ontwikkeld in samenwerking met anato men, artsen en fysiothera peuten. Zij waren van me ning, dat de mens op de'nor male zitstoel (denk aan de eetstoel) vaak zit met een ronde rug en een samenge drongen maag. De traditione le wijze van zitten is, volgens de ontwerpers van Balans Active, oorzaak van veel rug- en maagklachten. De importeur van het r meubelprogramma: „We heb ben de stoelen ook in Neder land getest. De „proefperso nen" kregen na een dag of twee eerst rugpijn, de derde dag was die helemaal ver dwenen. Die rugpijn kwam, omdat ze volkomen gewend waren aan een foute zithou- ding". De stoelen van Balans Active dwingen de zittende mens tot een rechte houding. Goed voor kantoormeubilair, zegt de importeur, maar ook voor gebruik bij de huishou delijke eettafel. Want daar aan zitten we zo gebogen, dat we met onze neus in de soep hangen. Bovendien kan er veel min der eten in een samenge drongen maag. Er is veel te zeggen voor deze nieuwe stoel, al ziet hij er dat zult u met ons eens zijn wat vreemdsoortig uit. Zoals u zonder twijfel weet, vindt het Voorlichtingsbu reau voor de Voeding, dat een mens voldoende heeft aan de consumptie van 75 gram vlees per dag. Weet u wie het daarmee niet eens is? De Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven. Dat is een stich ting, die zich bezig houdt met de promotie van vlees. De Stichting achter campagnes als „dinsdag varkensvlees- dag", en de promotie rookworst. Het is de stichting van dat vriendelijk, gelukkig lachende varkentje, dat zo olijk kijkt omdat het zo lekker smaakt. „Dinsdagvarkentje", zo heet het. Dat varkentje maakt zich niet druk over zijn naderende dood, als hij de mens maar mag dienen. Die stiching nu is van mening, dat het Voorlichtingsbureau voor de Voeding met geen mogelijkheid „hard" kan maken, dat die 75 gram vlees inderdaad voldoende is. Een woordvoerder: „Wat is voldoende en wat is onvoldoende? De deskundigen zeggen er nog steeds allemaal verschillende dingen over. De gemiddelde vleesconsumptie in ons land is 52 kilo per hoofd per jaar. In Brazilië eten ze 98 kilo op. Dat is nog wel wat anders". Volgens de woordvoerder van de Stichting Voorlichtingsbu reau Vlees enz. komt die stichting binnen een half jaar met wetenschappelijk onderbouwde bewijzen, dat meer dan 75 gram vlees niet slecht is voor de mens. „Het Voedingsbureau is ons inziens veel te snel geweest met zijn beleidsombuiging in de richting van meer plantaardig, minder dierlijk. Destijds hebben ze ook „vreselijke verhalen" verteld over onverzadigde vetzuren. Die verhalen hebben ze moeten terugnemen". Waarmee de woordvoerder, zoals hij zegt, het beleid van het Voedingsbureau niet wil aanvallen. „Natuurlijk is te veel vlees fout, maar van twee ons per dag krijg je absoluut niets". Toch een fijn gevoel om zoiets vlak na de kerstdagen te we- Een kleine vloeroppervlakte en toch vijf planten. Voor de 25e maal zal van 12 tot en met 15 januari 1981 in de Amsterdamse RAI de Ho- recava worden gehouden, de Vakbeurs op het gebied van horeca, café- en restaurantbe drijven. Niet minder dan 390 exposanten zullen daar hun goederen tonen aan naar schatting 75.000 bezoekers. Stel daar tegenover dat er op de eerste Horecavabeurs in 1957 slechts 90 exposanten waren en 14.000 bezoekers en het is duidelijk hoe de horeca zich heeft ontwikkeld. Dat klopt want in de loop van deze 25 jaar was er in totaal een groei in het aantal hore cabedrijven van 31.000 in 1955 tot 37.000 in 1980. De sector drankenverstrekkende bedrij ven, inclusief de buffetexploi tatie, steeg van 17.800 tot 21.300, een toename dus van 3500 bedrijven of circa 20 pro cent. De maaltijden- en spij- zenverstrekkende sector nam toe van 3400 bedrijven in 1955 tot meer dan 10.000 in *1980. Een toeneming van 6600 be drijven ofwel 194 procent. De logiesverstrekkende sector tenslotte werd de afgelopen kwart eeuw bijna gehalveerd, voornamelijk door het weg vallen van enkele duizenden pensionbedrijven. De dran kenverstrekkende sector maakte zowel in 1955 als in 1980 het leeuwedeel uit van de horeca-bedrijfstak in zijn geheel. De horecasector mag dan ge groeid zijn, de dienst aan de klant lijkt sterk verminderd. Zoals ook de heer R. Aronson, directeur van het Adviesbu reau Aronson, nog eens bena drukte op een bijeenkomst ter gelegenheid van de komende Horecavabeurs: „Het staat voor. mij vast dat op tal van plaatsen de dienstverlening niet alleen in de horeca in ons land tekort schiet", zei hij. „Evenzeer meen ik te kunnen vaststellen dat men zich ook in de kringen van de horeca zeer wel bewust is dat er hoge eisen aan de horeca- dienstverlening mogen wor den gesteld. Bij deze kritiek denkt men vooral aan de per soonlijke ervaring dat wil zeg gen die van de individuele gast. Overbekend is het voor beeld van de ober die geroe pen wordt en dan door de zaak schalt „ik kom bij u" om zich gelijktijdig in tegenge stelde richting te verwijderen en voorshands niet meer te rug te keren". Maar bij de ware horecamen- sen zal, juist nu de Nederlan der de broekriem meer zal moeten gaan aanhalen, het begrip dienstverlening zeker weer meer waarde krijgen. .Ik zal lief en gehoorzaam zijn, mijn hele leven lang. de vacht van zijn moeder en moet toch op temperatuur blijven. Pas na de eerste drie a vier weken beginnen de eetgewoonten baan te breken bij het wollige wezen, dat een plaatsje in het ge zin komt opeisen. Een schaaltje melk vormt een dankbaar on- derzoekobject, zowel voor het kleintje als voor degene, die toe zicht op het proces moet houden. Enige agressie is niet uitgesloten, omdat het tevens de periode is dat bij een kleine hond de eerste tanden doorbreken. Een puppy in huis hebben betekent dat je ogen in je achterhoofd moet heb ben. Voor alles wat hij allemaal uithaalt (schoen noch pantoffel of op de grond gegooicl kledingstuk is veilig voor zijn naald scherpe tandjes), maar nog meer voor wat hij naar binnen, werkt. Jonge honden hebben de gewoonte alles tot zich te nemen, zelfs vuilnis als het zo uitkomt. Zonder dat de baas het merkt worden de smerigste dingen opgegeten: visafval, beschimmeld brood, plastic enzovoort. Vaak spuwen ze het weer uit. Mocht u iets verdachts opmerken, dan kan alleen een bezoek aan de dieren arts uitkomst brengen. Ook wanneer een dier constant diarree heeft, er bloedsporen in de ontlasting zijn, het geplaagd wordt door overdadige haaruit val, soepogen en/of huidschilfers, is controle nodig. Een onder zoek op vlooien is eveneens gewenst. Deze prikken een soort gif in het bloed, dat jeuk kan veroorzaken, waar het dier enorme last van heeft. Soms krabt hij zich in één nacht bloedige plekken op zijn huid. Vlooien kunnen dan de boosdoeners zijn. Als een jonge hond lusteloos is, is er iets aan de hand. Van natu re speelt hij veel en graag en vlak na het wakker worden moet hij meteen actief zijn. Puppy's zijn vbn het gedol soms zo moe, dat ze als een baby midden in hun spel in slaap vallen. Dit is niet ongewoon. Uiterlijk schoon Hiiid en vacht horen zacht en glanzend te zijn. Met de ogen zijn dit de belangrijkste plaatsen waaraan we kunnen zien of er iets mankeert aan de gezondheid. Bij het tegen de vacht in aaien moet die direct weer op zijn plaats terugvallen; ogen moeten sprankelen. Het jonge dier verliest zijn melktanden wanneer het vier tot zes maanden oud is. Vrijwel elke pup heeft last van spoelwormen. Hiervan moet hij in elk geval af. In de dierenhandel zijn daartoe tabletten ver krijgbaar. Het is ook mogelijk die bij de dierenarts te halen, e- venals een vlooienband waarvan er vele (en niet altijd even goe de) in de handel zijn. De arts bepaalt welke band voor welke hond geschikt is. Honden moeten verder geregeld geborsteld worden; langharige elke dag, kortharige tweemaal per week. Is de baby zes maanden oud dan mag hij in het bad met speciaal daarvoor bestemde shampoo. Nooit desinfecteringsmiddelen gebruiken zonder dat de dieren arts die heeft voorgeschreven (zie vlooienband). Ze kunnen gif tig zijn voor het dier. Om de hond goed en fris te houden moet zijn beddegoed regelmatig, liefst een uur per dag, buiten gelucht worden. Het moet wel kurkdroog worden teruggelegd. Natuur lijk moeten ook de etens- en waterbakken brandschoon worden gehouden. En verder: u hoeft alleen maar zijn aandoenlijke liefde te beant woorden om aan een hond een vriend te hebben, die zijn baas nooit in de steek zal laten. 1/ie komt mij halen. [et heeft er veel van weg, dat in de harde wereld van van- aag de dieren er toch wat beter af komen dan vroeger, al- oewel.Ook in 1980 werden er weer honden uit auto's ge- jt omdat de baas en de bazin zo nodig op vakantie moes- m. In Den Haag werd zelfs een nationale asieldag gehou- en, waar verdwaalde, uit de auto geschopte en „overbodi- e" honden werden tentoongesteld om een nieuwe baas te Q inden. Duidelijk is wel, dat bij de beslissing een hond in uis te nemen velen er niet genoeg van doordrongen zijn, at vanaf dat moment de nieuwe aanwinst een wezenlijk eel van het gezin uitmaakt. [enigeen is van mening, dat zo'n trouwe viervoeter een flinke lanslag op de huishoudportemonnee betekent, vaak ten koste an de kinderen. Dit hoeft echter beslist niet het geval te zijn. )e nieuwe eigenaar kan over voedsel alle mogelijke informatie rijgen bij het Informatiebureau voor Huisdierenvoedsel, zowel roor gibte als voor nog zeer jonge honden, de zogenaamde luppy's. laast droogvoer is pens (koeiemaag) voor volwassen honden een litstekende voeding. Het beste is niet schoongemaakte pens, rant dan zitten er nog groenteresten in die voor de hond uiterst ezond en vitaminenrijk zijn. Zo'n hap kost iets meer dan twee ulden per kilo. Het enige bezwaar van pens is dat het koken en afschuwelijke lucht geeft, maar wie van zijn dier houdt, leeft dat er wel voor over. i ook handelaren die prima vlees voor de hond voor 1,25 >er kilo bij porties van 50 kilo gratis thuis bezorgen. Verder is er roor de volwassen hond mager hart, lever en kopvlees. Elke [rant heeft op de advertentiepagina's genoeg informatie over rers vlees van het abbatoir of slachtafval voor honden. )ok de bona fide dierenwinkels kunnen u een eind op streek ïelpen. Daar kan men u alles vertellen over gedroogde vlees- irokken, vitaminenrijke bij- en hoofdvoeding, en natuurlijk de noepjes. Vuistregel is en blijft: breng met elke pas gekochte hond een lezoek aan de dierenarts. Hij/zij is de« aangewezen man/vrouw >m u een leefregel en voedingsadviezen voor uw hond te geven. De eerste maanden De opvoeding van puppy's neemt veel tijd in beslag. Het gaat laarbij vooral om de eerste maanden. Precies als baby's hebben onge hondjes behoefte aan enkele malen per dag een portie andacht. Als de diertjes oud genoeg zijn om van de moeder weggehaald te worden meestal na eön week of zes, zeven kunnen ze niet zomaar aan hun lot worden overgelaten. De hondjes uit een kennel, met een stamboom van heb ik jou )81. daar, hebben wat dat betreft een streepje voor. De toekomstige eigenaar krijgt van de kennelhouder meestal een complete da- gindeling plus dagmenu mee. Maar de kleine stumperds, die her en der worden geboren, mogen al blij zijn als er ergens een mandje voor hen klaar staat. Zij moeten het hebben van de soms weinige kennis en het inzicht van de nieuwe baas. Puppy's hebben meer voedsel nodig dan hun maag in twee voe dingen kan bevatten. Dat betekent meermalen per dag zorgen voor voldoende „babyvoeding". Door de bank genomen duurt het niet zo lang voordat ze gevoed kunnen worden als volwas gen dieren. Het volgende tabelletje kan als richtlijn dienen: van Puppy's moeten warm worden gehouden. Ze missen de donzige moedervacht. geboorte tot vier maanden vier maaltijden per dag; van vier maanden tot zeven maanden drie maaltijden per dag; daarna kan men geleidelijk overgaan tot één of twee maaltijden per dag. Ook voor honden geldt dat de maag niet overladen mag worden zolang het diertje nog klein is. (Later ook niet aan te raden!). Wanneer zo'n peuter net de moederwarmte kwijt is, mag niet stante pede worden overgeschakeld op vaste voeding. Langzaam omturnen is de boodschap. Begin met half melk, half vast voed sel en vervolg de aanpassing kalmpjes aan. Poedermelk kan bij voorbeeld uitstekend vermengd worden met een graanprodukt om de overgang naar de volwassen maaltijd soepel te laten ver lopen. Bovendien kennen we momenteel een aantal specifiek op jonge dieren afgestemde produkten, die enerzijds de groei en an derzijds het overgaan op een patroon van continu vaste voeding bevorderen en vergemakkelijken. Vaak zijn dit melkachtige preparaten. Trampoline... De puppy's hebben het aanvankelijk niet gemakkelijk. Zij zijn doof en blind en het reukvermogen is ook nog niet alles. Het zijn hulpeloze wezens, die dank zij hun tastzin de eerste ontdek kingsreizen op deze grote wereld maken. Pas na een week kun nen puppy's (en katjes) zien. Binnen de acht weken hebben ze zich een werkterrein veroverd, dat zich kan uitstrekken tot uw tienjarige lidcactus, die voor hen een fijne trampoline is. De tak ken zijn stevig en je kunt er als hondje of katje zalig op wiegen... Nieuwsgierig wordt dan de hele omgeving snel verkend. Niet zelden worden jonge dieren in dit stadium al verkocht, soms uit nood, omdat er geen plaats voor hen is. Wie heel jonge puppy's aanschaft (doe het nooit uit medelijden of in een impuls, want dan brengt men op den duur de „vaste lasten" toch niet op) zal niet buiten een slang of zuigfles kunnen. Verder zal hij moeten zorgen voor een warm mandje, in de winter met een goed sluitend babykruikje.De pup mist immers de koesteren-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9