SouAO/nt Iran vraagt VS „aanvaardbaar" tegenvoorstel -T ienduizenden iters benzine weggestroomd Moskou waarschuwt Polen: bezorgdheid Westen is verdacht t MATCH Vuurwerk! itomobilist verongelukt schrikreactie PTT pakt tv-piraat GIJZELAARS VOOR AMERIKAANSE TV asm Wout Bergers sport 30% voordeel ekersdijk 34. 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - edacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (10.00 tot 19.00 uur) - dementen: kwartaal 46.30; jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Zaterdag 27 december 1980, 71e jaargang no. 21847 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Balkan Muziekprogramma „Nacht van de Balkan" om 22.10 uur op Ned. I en op Ned. II en om 22.40 uur film „Driemaal is scheepsrecht". Morgen om 15.35 uur op Ned. II „Jaaroverzicht van de pop" en om 17.50 uur „Het pro gramma van het jaar". Op Ned. I om 20.55 uur gedrama tiseerd programma rond Jac ques Brei. Opklaringen Opklaringen, maar vooral in de ochtend ook hagel- en sneeuwbuien. Middagtempera- tuur omstreeks 4 graden. Mati ge noordwestenwind.Vooruit- zichten voor zondag en maan dag: veel bewolking en later regen of motregen. Stijging van temperatuur, maar van nacht nog lichte vorst. Zondag: zon: 08.4716.32; hoog water Schev.: 07.35, 19.47. JN HAAG De 21-jarige Leide- A. P. de Kroon is gistermid- na een verkeersongeval op de tse Leidsestraatweg, nabij de Isdorperlaan, verongelukt. slachtoffer reed op de Leidse- tweg richting Zuid Hollandlaan. e kruising van de Waalsdorper- stonden op de middenstrook en- voetgangers te wachten. Drie van liepen nog snel voor zijn auto De rest bleef staan. De automo- schrok, remde, verloor de macht het stuur en botste tegen een nast. Hij overleed ter plaatse. Ge tuigen van dit ongeval worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de Haagse verkeerspolitie. Het tele foonnummer is 070-10.49.11. In Alphen aan den Rijn is de 19-jarige Elisabeth de Boer uit Zevenhoven gis teren om het leven gekomen. Ze reed mee achterop de motor van de 19-jari- ge J. van den Broek, eveneens uit Ze venhoven. die met hoge snelheid op de Provinciale Weg reed. Hij vloog uit de bocht. Zijn passagiere overleed in het ziekenhuis in Alphen, de motorrij der zelf werd ernstig gewond overge bracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Sprong uit vliegtuig BELGRADO Bang geworden bij de lan ding van het vliegtuig dat hem uit Joegosla vië naar Koeweit had gebracht, is een Joego slavische passagier tij dens de uitloop van het toestel uit het toe-j stel op de landings baan gesprongen. Hij raakte ernstig gewond. De passagier schrok van het lawaai van de remmende motoren, rende naar de tijdens de landingsmanoeuvre 'ontgrendelde achter deur en stortte zich naar buiten. Mengele in Uruguay RIO DE JANEIRO De nazibeul Jozef Men gele is onlangs in Uru guay gesignaleerd. Hij geeft technische advie zen aan de commandan ten van de politieke ge vangenis Libertad en zou speciale maatrege len hebben aangemoe digd tegen joodse ge vangenen als Abriel Madelcyweig, Luis Po- lakoff en Jacob Sznaj- der. Dit is vernomen uit betrouwbare bronnen in Brazilië. Mengele reist vrijelijk tussen Chili, Argentinië, Para guay en Uruguay. Hongerstaker in goede conditie BELFAST Sean MeKen- na, een van de gevangen IRA-leden die vorige week als gevolg van een langduri ge hongerstaking op het randje van de dood zweef de, is „in goede conditie" te ruggebracht naar de Maze- gevangenis in Belfast. McKenna (26) eet weer vast voedsel, nadat hij in het zie kenhuis na 53 dagen vas ten via infuus was ge voed. De Britse autoriteiten hebben geweigerd de ge vangenen als politieke ge vangenen te beschouwen, maar toegezegd de omstan digheden in de gevangenis te verbeteren. KISSINGER REIST DOOR M-OOSTEN WASHINGTON Met goedkeu- ring van de toekomstige Ameri kaanse president Reagan gaat de voormalige minister Kissinger vandaag naar het Midden-Oos ten. Hij zal er besprekingen voe ren met vijf staatshoofden of re geringsleiders. Zondag zal hij in Cairo, besprekingen voeren met president Sadat. Daarna zal hij ontmoetingen hebben met pre mier Begin van Israël en met de staatshoofden van Saoedi-Arabië, Marokko en Oman. Kissinger wil bekijken of er kansen zijn de im passe in de vredesbesprekingen tussen Egypte en Israël te door breken en de akkoorden van Camp David uit te breiden tot andere Arabische staten. LEIDEN De opsporingsdienst van de PTT heeft in de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag dq televisiepiraat 'Space 2000' op heterdaad betrapt. Vanuit een woning aan de Javastraat in Leiden-Noord zond een 18-jarige jongeman te levisiebeelden in op de centrale antenne in Oegstgeest. De televisiepiraat 'Space 2000' was op kerstnacht ook al in de ether geweest. Gisternacht begon hij rond half een met een tweede uitzending, die als een test was bedoeld. Behalve enkele korte filmpjes, werden testbeelden uitgezonden. De kwaliteit was uiterst mager. De jongeman gebruikte voor zijn piraterij een video-recorder en een kleine zender, die vanuit de woning was gericht op de mast in Oegstgeest. Al op kerstnacht had de opsporingsdienst van de PTT de zen der uitgepeild. Gisternacht om half twee besloot men in te grijpen. De zendapparatuur en de video-recorder werd in beslag genomen. De jongeman kon na verhoor het bureau weer verlaten. -eert Een van de gijzelaars aan een tafel met lekkernijen te zamen met de Armeense bis schop Issaie na afloop van de Kerstmis die deze bij hen had opge dragen. TEHERAN/WASHINGTON De felle aanklacht van de gekozen Ame rikaanse president Ronald Reagan aan de vooravond van Kerstmis heeft geen indruk gemaakt op Iran, dat vasthoudt aan zijn vier eisen voor vrijlating van de 52 Amerikaan se gijzelaars. Reagan had de Iraniërs „misdadigers en ontvoerders" ge noemd, nadat eerder president Carter zich somber had uitgelaten over de kansen op vrijlating. Op tweede kerstdag was echter een geringe ver soepeling van het keiharde Iraanse standpunt (50 miljard als garantie voor het terugkrijgen van zijn bevro ren tegoeden) te bespeuren. De speciaal met de gijzelaarskwestie be laste minister Nabavi zei dat Iran welis waar vasthoudt aan de minimumeisen van het Iraanse parlement, maar bereid is „alle andere voorstellen" van Was hington in overweging te nemen die een garantie zouden bieden voor het terug krijgen „van ons geld". Iran eist „aan vaardbare garanties" en dat is wat an ders dan de 60 pagina's door president Carter ondertekende voorstellen. „Rea gan kunnen wij niet serieus nemen, want hij schreeuwt te hard. Het zijn ac teurs, de een treedt als cowboy op, Car ter doet het met zijn brede glimlach", aldus Nabavi. Iran liet gisteren twee Algerijnse diplo maten alle 52 gijzelaars op de hoogte stellen van de algemene situatie van de onderhandelingen. Er werden ook ver dere Iraanse filmbeelden van de gijze laars verwacht, nadat eerder beelden waren doorgeseind van uitlatingen van geestelijken en de diplomaten die de gij zelaars tijdens de kerst konden bezoe ken. Die beelden waren voor president Carter aanleiding te verklaren dat de gijzelaars naar zijn mening gezond en wel zijn. Algerije fungeert als tussenpersoon tus sen de VS en Iran. Twee vertegenwoor digers van dit land kregen acht uur de gelegenheid de gijzelaars te spreken. De gezondheid en het moreel van de ge vangenen leek hun goed. De gijzelaars vroegen naar het verloop van de onder handelingen. Een van de Algerijnen is naar Washington onderweg voor onder handelingen en om verslag te doen van de ontmoeting met de gijzelaars. Zeker 26 gijzelaars verschenen op twee de kerstdag voor de Amerikaanse tele visie, de meesten in aanwezigheid van de pauselijk nuntius iri Teheran, mgr. Annibale Bugnini. Zij mochten direct voor de camera's spreken, in de weten schap dat hun woorden thuis zouden worden gehoord. Hun korte boodschap pen voor farhilieleden en vrienden wa ren geruststellend van aard. Joseph Hall verklaarde tot zijn gezin het nog wel langer te kunnen volhou den „als jullie dat ook kunnen". Een van de twee vrouwen die gevangen worden gehouden, miss Koob, zei zich goed te voelen, gewicht te hebben verlo ren, daarvoor dankbaar te zijn en even als haar kamergenote Elizabeth Ann Swift elke dag in de weer te blijven, te lezen en trouw te studeren. Een vertegenwoordiger van de ayatol lah Khomeiny heeft er bij de Iraanse regering op aangedrongen voorbereidin gen te treffen voor de berechting van de gijzelaars. Hij is van mening dat de VS nu lang genoeg gewacht hebben met hun antwoord op de Iraans eisen voor vrijlating. STERDAM De Am- [ggj damse recherche gaat sierzoeken hoe het moge- a| is geweest dat er gister- e tend tienduizenden liters h sine uit een tank van het 'ïagbedrijf Comos in het telijk havengebied van sterdam konden weg- men voordat het lek was cht. Er zal worden nage- of er sprake was van ;igheid. De arbeidsin- 'jfctie zal moeten bekijken ie afsluiters en kleppen de beveiligingssappara- wel goed werkten. Volgens hoofdinspecteur Breu- re van de politie heeft de lek kage gelukkig geen ernstige gevolgen gehad doordat er een flinke wind waaide. Maar voor hetzelfde geld had het ook an ders kunnen lopen. „Het heeft vrijdagochtend toevallig erg meegezeten. Als dit met warm weer en minder wind gebeurt en er ontstaat een explosie, dan kunnen de gevolgen „erg vervelend" zijn", aldus de po litieman. De benzine stroomde uit een leiding die boven het vloeistof niveau van de tank uitkomt. Door deze leiding kan schuim naar binnen worden gespoten als er in de tank iets mis is. In de leiding zit een klep, die als het goed is, wel naar binnen maar niet naar buiten open kan. Die klep is omgekeerd gaan werken of hij was stuk. Een brandweerman die rond zeven uur op weg was naar zijn kazerne liet weten dat er een zware gaslucht hing. Te gen tien uur was de lekkende klep gedicht. In de gevulde tank zat ongeveer een miljoen liter benzine. Ontvoerd meisje bij ouders terug Een gelukkige kerst voor het Britse gezin Nelson, nadat de ontvoerde 7-jarige dochter Joanne (op de voorgrond) was teruggevonden. Het meisje, dat sinds zondag in Spanje was vermist, is op eerste kerstdag door de politie aan de Costa Brava ontdekt. Zij was door een Duitser samen met haar broertje meege nomen, toen haar vader met autopech langs de weg stond. Na enige tijd was alleen het jongetje te ruggekeerd. De Duitse ont voerder is gearresteerd. MOSKOU De Russische leiders hebben hun Poolse collega's gisteren gewaar schuwd voor het verdachte en gevaarlijke karakter van de bezorgdheid in het Wes ten voor de situatie in Po len. Die bezorgdheid werd in Moskou overgebracht tij dens het plotselinge bezoek van de Poolse minister van buitenlandse zaken Josef Czyrek aan de Russische lei ders. Wel bevestigde het Kremlin opnieuw vertrou wen te hebben in de Poolse partijleider Stanislaw Ka- nia. Maar op hetzelfde mo ment onderstreepte het par tijblad Prawda nog het „ver- dachte karakter" van de „vrije vakbonden" in socia listische landen. Minister Czyrek had gisteren een twee uur lang durend on derhoud met partijleider Brez- jnjev, alvorens gast te zijn aan een lunch bij zijn collega Gromyko. Het communiqué dat onmiddellijk daarna werd uitgegeven, bevestigt dat de besprekingen gingen over het Westerse waarnemers zijn van mening dat het bezoek van Czyrek niet alleen tot doel had Warschau te informeren over de Russische bezorgdheid en de verantwoordelijkheid van het Westen voor elke ver slechtering in de situatie in Polen. De leiders van het Kremlin zijn ook ongerust over het nogal dubbelzinnige standpunt van de Poolse lei ding over deze houding van het Westen en met name over de voorwaarden van de econo mische,, hulp die verscheidene westerse landen aan Polen hebben beloofd. Paus Johannes Paulus heeft zijn Poolse landgenoten in zijn kerstboodschap „binnenlandse vrede" toegewenst. De paus prijst de rijpheid van de Poolse werknemers en afgevaardig den in de afgelopen tijd. Kar dinaal Wyszynski, de primaat van Polen, zegt in zijn kerst boodschap dat „aljeen het Poolse volk het recht heeft over zijn lot te beschikken". Zondag 28 december DISCOTHEEK Aanvang 20.30 uur. Pleyn '68 Hazerswoude-Rijndijk Het goedkoopste adres door eigen China import. Lelden, Haarlemmerstraat 232 TAPUT r, GORDIJNEN TAFELKLEDEN FOURNITUREN MEUBELSTOFFEN EEN ZAAK MET HART VOOR U van der klugt Haarlemmerstr. 256-258 - Leiden (naast de Overdekte). Tel. 122154 persoonlijke aandacht 0 stalenservice 0 opmeetservice

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1