lüGaü3G)OOT DRT LEIDSE COURANT ZATERDAG 27 DECEMBER 1980 PAGINA 15. PAGI w£-. jsL H»«' Et«k ■bakken ereburger Piet Biegstraaten (met 2 a's) en collega Joop Riethoven zet- ial Leidse huldiging van Joop Zoetemelk (en Gerben Karstens) luister bij door een Negentien negenenzeventig „Tja, rest ons nog te vermel den dat de Leidse Sportpers het opnieuw niet redde. Dit keer werd op het ASC-terrein de traditionele ontmoeting met de voetbaltrainers uit de Leidse regio met 5-4 verloren. Komend seizoen zal dit tref fen voor de vijfde maal wor den gehouden. Een lustru montmoeting die door de Leidse Sportpers zal worden aangegrepen om de negatieve tendens te doorbreken. De eer ste overwinning is dus nog slechts een kwestie van tijd." (LC - zaterdag 29 december 1979) Negen tien tach tig Zoals bovenstaande tekst al doet vermoeden, bleek negen tientachtig inderdaad het jaar van de grote doorbraak, al thans waar het de Leidse Sportpers betrof. Met de alles zeggende cijfers van 3-1 werd het team van de voetbaltrai ners overtuigend teruggewe zen. Dit in een wedstrijd waar in tevens het doelpunt van het jaar het levenslicht zag. Want: wie herinnert zich niet hoe Jan Willem Bogers in de ach tentachtigste minuut van dat treffen op links doorging om het leer vervolgens op maat voor het door Mattie Keere- weer verdedigde doel te bren gen? En wie is vergeten hoe Kees van Herpen datzelfde leer daarna met een uiterst fraaie koplob over diezelfde Keereweer werkte? Niemand toch? Nou dan. Negentientachtig (2) Hoewel minder opzienbarend: er konden het afgelopen jaar Joop Zoetemelk en zijn zoveelste huldiging. Met de af scheid nemende Gerben Karstens heeft Zoetemelk plaats genomen in een Hutspotten-Hutspot. ames van Foreholte bereikten de hoogste handba- JE/ i|jng net niet. In het beslissingsduel om het kam- nschap én de promotie tegen HMS kwamen Nel lings (foto) c.s. net iets tekort. tel in Noord wijk terecht zou komen. In Assen werd het eerste treffen met ACV wat onfortuinlijk met een 3-0 ne derlaag afgesloten. Het herstel volgde in Noordwijk 2-1 winst) en die opgaande lijn werd in Harderwijk met een 1-0 zege (strafschop Westgeest) doorgetrokken. Óp de weg naar het amateurkampioen schap van Nederland vormde Xerxes de laatste hindernis. En ook nu gebruikte Noord- wijk drie wedstrijden om haar doel te bereiken. Na een te mager uitgevallen 3-2 zege thuis, bleek Xerxes in Rotter dam veel te hebben geleerd: 2- 1. Het daarop volgende fraaie sluitstuk van het amateursei zoen kende het Katwijkse Quick Boys-terrein als décor. Na een 0-2 achterstand scho ten achtereenvolgens Jan Wil lem Bogers, Sjoerd Boot en John van Dijk Noordwijk als nog naar de Nederlandse titel. De tweede in zeven jaar. De derde zou spoedig volgen: ook de reserves van Noordwijk bleken afgelopen seizoen de sterkste formatie van het land. Negentientachtig (4) Andere successen in dat zater dagvoetbal: de periodetitel voor RCL (de Leiderdorpers zakten vervolgens echter wel ver weg), de gedeelde eerste meer sportieve hoogtepunten plaats van derdeklasser ARC worden genoteerd. En omdat wij van Hutspo(r)t beslist de „rotste" niet zijn - ook wij be seffen dat er meer op deze sportwereld is dan de Sport- (Xerxes hield ARC van pro motie af) en de kampioen schappen van GWS en Alphia. Bij de zondagamateurs eiste Lugdunum de aandacht voor van Berkel viert feest. Lugdunum heeft gescoord in ontmoeting tegen Lisse. Het kampioenschap van de 8de klasse is nabij. er k is pers alleen in deze oudjaars- rich op. De Kikkers promo- rubriek ook, redelijk serieuze, aandacht voor die andere hoogtepunten. Andere hoogtepunten op voet- baltechnisch gebied, bijvoor beeld, door Noordwijk ver zorgd. De roodwitten, toen nog van trainmeester John Eelman, kwamen na een mati ge start van het seizoen ijzer- sterk terug. Klopten concur rent na concurrent en pakten - uiteindelijk nogal simpel de titel in hun eerste klasse. Een afdelingskampioenschap dat het begin van nog veel meer zou blijken. Negentientachtig (3) Al zag het er eerst niet naar uit dat de algemene zaterdagti- veerden na spannende strijd naar de eerste klasse. UVS handhaafde zich met kikker Mario Faber (eveneens na een zeer spannende strijd) in de hoofdklasse en Altior ver wierf zich weer een plaats in de KNVB. VTL derhalve niet.. De meest opmerkelijke ande re voetbalzaak van 1980: de de gradatie van ASC. Na achten tachtig seizoenen in de grote Bond te hebben doorgebracht redde de „Good-Old" het de gradatiestuk nu eens niet De in de twintigste wedstrijd ge leden nederlaag bij Foreholte bleek fataal, overwinningen in de laatste twee duels (tegen UDO en Concordia) hielpen niet~. Negentientachtig (5) Ook Parker Leiden maakte geen overdreven succesvol sei zoen vol. De Amerikaans- /Leidse ploeg vond in de maand Maart haar Waterloo. Eerst was daar het Italiaanse Varese dat de Leidenaars de weg naar de Europa Cup-fina le versperde en vervolgens toonde Den Bosch zich in de play-off-eindstrijd opnieuw sterker dan Parker. Reden voor het Leidse management om maar eens wat sterkere Amerikanen op te gaan spo ren. Ervin Giddings en John Washington vertrokken, ge trouwd en wel. Schaduwvereniging Nijssen Trotters haalde de reis even eens niet. Ondanks goed be doelde pogingen bleef de hoog ste afdeling onbereikbaar. Niet echter voor de vrouwen van Parker Leiden: zij promoveer den wel en zorgden vervol gens voor een verrassend suc cesvolle start op het hoogste niveau. Een start waar de handbalda mes van Foreholte niet aan toe kwamen. De ploeg van Nel Geerlings struikelde op de drempel van de eredivisie. Negentientachtig (6) LKV De Spartaan werd tradi- tiegtrouw weer wel Neder lands kampioen. Voor de ne gende keer al weer vormden de mannen van Thomas Brandt de sterkste club. Even als de tafeltennisdames van Scylla, trouwens. Sandra de Kruijff, Stephine van Gennip en Sophia Vaalburg verover den voor de derde maal de ti tel. En bouwen derhalve even eens aan een traditie. Schakend Leiden steeg in na tionaal aanzien. Sterke indivi duele resultaten van John van der Wiel en Open Nederlands kampioen Hans Kuif ener zijds, en knap spel van Phi li- dor Leiden en promovendus LSG anderzijds, zorgden er voor dat Leiden als schaak- stad echt begint mee te tellen. Zoals de Leidse regio ook op waterpolo-gebied vanzelfspre kend weer aardig meedeed. De landstitel mocht dan aan de AZC en De Zijl-neus voorbij gaan, de EC-finaleplaats van de Alphense ploeg was van hoog gehalte. Na 88 jaar op KNVB-niveau, degradeerde ASC naar de Leidse Afdeling. Het 2-0 ver lies bij Foreholte bleek uiteindelijk fataal. Eric Spruyt, Jan Zweegman en doelman Herman Roedoe kunnen hier de eerste Voorhoutse treffer niet voorkomen. Negentientachtig (7) Op individueel niveau werd er door de nodige sporters uit de Leidse regio aan de weg ge-, timmerd. Zo was daar veldrij der Kees van de Wereld die in Berg en Dal het Nederlands kampioenschap behaalde. Wat later zou beroepsrenner Van de Wereld tweede van Europa worden. In Berg en Dal was er ook een nationale titel voor good old Cock van der Hulst weggelegd. Bij de veteranen wel te verstaan. Laurens van As, judoka, -toonde zich voor derde keer Nederlands sterk ste aspirant judoka in de klas se tot 58 kilogram. Jan Entho ven, de Sassenheimse motor coureur, werd ook al Neder lands kampioen. In de 350 cc klasse was hij oppermachtig en werd dan ook met vijf over winningen Neerlands snelste. Bettine Vriesekoop en Gerard Bakker zetten ondertussen hun opmars naar de wereldtop voort. Op die weg paste een Chinese stage die z'n uitwer king overtuigend niet miste. Negentientachtig (8) En laten we Joop Zoetemelk niet vergeten. Hij won de Tour. Na die knappe zege on derging Joop tal van huldigin gen, maar in juni was bet tijd voor de enige echte. Rijpwete- ring liep uit om oud-dorpsge noot Joop eens in de bloeme tjes te zetten. Maar daar bleet het niet bij. Ook in het Leidse Anthonius Clubhuis werd ge huldigd. Met Zoetemelk en Karstens in een Hutspot, be sloten ereburgers Joop Rietho ven en Piet Biegstraaten (met twee a 's) tot een gezellig dans je voor twee heren. Negentientachtig (9) Negentientachtig. Ook het jaar van de mislukte fusiepogin gen. Behalve Lisse en Lisser Boys dan, die slaagden wel waar bijvoorbeeld de Leidse Bosh uizerkadeverenigingen nog tot nadenken of afstem men beslisten. Jammer dat dat voorlopig weer voorbij is, deze rubriek leefde toch wel aardig op, in die fusiegevoelige periode. Al zagen anderen dat dan wat anders, belandde er onder meer een wat verwijtend briefje van Peter Oomes op onze burelen. Maar goed, het is weer (bijna) voorbij, dat sportjaar tachtig. En zoals het goede terugblikken betaamt, staat een mens dan niet al te lang stil bij mindere ogenblik ken. En blijven slechts de positieve zaken, de positieve hoogtepun ten, over. Zoals bijvoorbeeld die overwinning van de Leid se Sportpers. Voor Jlmmy Woudstra was 1980 nu niet bepaald een erg fortuinlijk jaar. Niet alleen bereikte Woudstra met Parker niet wat hij graag wilde bereiken, maar ook liep hij zelf nogal wat klappen (en een gebroken neusbeen) op. Zoals hier tegen Hatrans. Amerikaan Glen Omanette is de veroorzaker van Woudstra's vrije val... UVS handhaafde zich ook dit jaar weer In de hoofdklas se. Reden voor Mario Faber om zich in de Kikkerpolder even helemaal (als kikker) te laten gaan. ntnf' Willem Bogers had niet alleen in hét doelpunt van tatles. Zoals bijvoorbeeld In het eerste treffen tegen nsp I jaar een forse inbreng, ook op eigen houtje kwam ACV toen Bogers de bal uit een hoekschop ineens in het Noordwijkse linkerspits tot knap doeltreffende pres- Asser-doel liet zeilen... Ervin Giddings en John Washington zorgden in februari pioenschap uitgeschakeld. En weer even later dienden met hun 'dubbelhuwelijk' voor een van de laatste Par- beide Amerikanen op zoek te gaan naar een andere ker-hoogtepunten. Een maand later was de Leidse club. ploeg zowel voor de Europa Cup als voor het landskam-

Leidse Courant | 1980 | | pagina 15