Lnti-abortus- erpleegsters ijn terecht overgeplaatst Regering heeft met duikboten niets te maken Helft bewoners gifwijk Lekkerkerk niet terug W0- Nederland wijst beschuldigingen Suriname af Eigen bijdrage cliënten maatschappelijk werk 21oecft'A/7o Raad van Kerken beslist in januari over lidmaatschap basisbeweging weer JNENLANDLEIOSE COURANT WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 PAGINA 9 ESIDENT RECHTBANK MIDDELBURG: De twee Middelburgse verpleegsters Jolanda Lindenburg (rechts) en Janny Hoek werden overgeplaatst omdat ze weigerden mee te werken aan zwangerschapsonderbreking. Gisteren vochten zij deze overplaatsing in een kort geding aan, maar de rechter heeft tien in het ongelijk gesteld. IDELBURG Het ihuis Middelburg de twee verpleeg- digen Janny Hoek folanda Lindenburg :ht overgeplaatst een andere afde- vonnis velde de pre nt van de rechtbank Middelburg gisteren ort geding. De twee verpleegkundigen, beiden werkzaam op de afde ling gynaecologie/verloskunde van het ziekenhuis, hebben principiële bezwaren tegen medewerking aan zwanger schapsafbreking op hun afde ling. Het bestuur van het Gast huis Middelburg heeft de twee verpleegsters eerst overplaat sing aangeboden, daarna aan gezegd en toen ze daaraan niet wilden meewerken, op 1 de cember ontslag De twee verpleegsters eisten via het kort geding dat vorige week voor de president van de rechtbank diende, intrekking van hun ontslag en herplaat sing op de afdeling gynaecolo1 gie. In het vonnis zegt de recht bankpresident dat in de me morie van antwoord op het onlangs door de Ttoeede Ka mer aanvaarde westontwerp inzake abortus is vermeld dat degene die gewetensbewaren heeft, zelf om overplaatsing kan verzoeken. Volgens de president ligt daar de essentie van deze zaak. Bij gewetensbe zwaren moet niet het beleid wijken voor de bezwaren, maar moet de bezwaarde zelf andere oplossingen zoeken, waarbij hij uit het oogpunt van rechtspositie zo min mogelijk nadeel van zijn gewetensbe zwaar mag hebben Het „Beterschap voor ver pleegkundigen.", vakbond voor verplegend personeel, heeft kritiek op de uitspraak van de president. „Het standpunt van het twee tal dient te worden gerespec teerd en er moet binnen de af deling naar een oplossing wor den gezocht. Het kan nooit zo zijn dat gewetensbezwaarden van de eigen afdeling worden verwijderd. Dat lost niets op, want op een andere afdeling kan hetzelfde gebeuren", aldus het schap. Dronken automobilist alternatief gestraft ALMELO De rechtbank in Al melo heeft giste ren een 22-jarige inwoner van Har- denberg voor het onder invloed in rijden op twee fie- ters veroordeeld tot werken in een revalidatiecen trum. Zesentwin tig zaterdagen achtereen moet de man gaan helpen o.m. bij bezig heidstherapie. De officier had aanvankelijk vijf maanden geëist, waarvan twee voorwaardelijk met 22 maanden ontzegging. De veroordeelde was ingereden op twee fietsende jongens, waarvan er een waarschijnlijk zijn hele leven invalide zal blijven. Toen hij werd aangehou den had hij een al coholpromillage van 2,11. Het plan voor het werken in een revalidatiecen trum werd opgezet samen met de re classering. VAN DER KLAAUW: SINGAPORE De Nederlandse regering heeft niets van doen met de levering van twee onderzeeboten aan Taiwan. Het gaat hier om een zaaak van een particuliere Nederland se onderneming. Dit heeft minister Van der Klaauw (buitenlandse zaken) giste ren gezegd aan het slot van zijn officiële bezoek aan Singapore. De bewindsman wees er wel op dat de levering van de duikbo ten door het RSV-concern de goedkeuring heeft gekregen van het Nederlandse parlement. Volgens een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken heeft de bewindsman nog eens duidelijk willen maken dat het niet gaat om een levering van de regering aan Taiwan, maar van een particulier. rijwillig ekenfonds rs duurder ST De premies voor vrijwillige ziekenfonds ekering gaan volgend in/het grootste deel van land vrij fors omhoog, is volgens de zieken- isen nodig om de sterk jende kosten te kunnen enen. [ens een woordvoerder de Vereniging van Neder- Ise Ziekenfondsen stijgt de ie bijna overal van 10 naar ƒ153 per persoon aand. In oostelijk Neder- .:omt de premie van 126 #133 en in de noordelijke fvincies gaat er vijf gulden De premie wordt daar dan 1. Medio volgend jaar dt bekeken of weer een loging noodzakelijk is. geuners mogen lorlopig in mere blijven MERE De meer dan iderd zigeuners, die vori-1 week vanuit Den Haag in nere neerstreken, mogen r voorlopig blijven. Dit ft landdrost Lammers de Zuidelijke IJssel- irpolders meegedeeld. nmers weigert de zigeuners kampeervergunning te ge- De zigeuners zijn daarte- in beroep gegaan en kun- zo een maand op de uit- daarvan wachten. Inmid- i zijn tijdelijke voorzienin- op het kampeerterrein gelegd. ;s maanden "{)or bezit an bom ITTERDAM Een 22-ja- lid van de zogeheten „Ca se groep" is gisteren door Rotterdamse rechtbank gens bezit van onderdelen een bom veroordeeld tot maanden gevangenis- af. De officier had een t geëist. rechtbank achtte bewezen de man de wapenwet had i rtredert. Op de zitting, twee ken geleden, verklaarde de dachte dat hij er inmiddels i overtuigd is geraakt dat 'eld niet de juiste manier is terf de wereld te hervormen, es is van plan na zijn vrijla- rj I godsdienst te gaan stude- in India. LEKKERKERK Van de 264 gezinnen die in Lekker- kerk-west woonden vóór dat daar begin dit jaar het gif werd ontdekt, willen er 128 niet meer in Lekkerkerk wonen. Terug willen er 126 en 10 weten het nog niet ze ker. Dit is gebleken uit een gemeentelijke enquête. Van de 126 gezinnen die in Lekkerkerk willen blijven, keerden er al tachtig (meest huurders) terug naar de wijk. De overigen hebben elders in de gemeente een huis gekocht of gehuurd. Van de huurders die teruggaan naar de schoon gemaakte wijk, krijgen de laatsten deze week nog de sleutel van hun woning. Voor de laate caravanbewoners zijn nu voldoende wisselwoningen vrijgekomen, die meer comfort bieden. De leeggekomen cara vans wil Lekkerkerk naar het aardbevingsgebied in Italië sturen. De gemeente zal door zogehe ten „snelle beslispremies" en gunstige hypotheekvoorwaar- den trachten de eerste zestig koopwoningen in de (ex-)gif- wijk kwijt te raken. Mensen die binnen twee maanden beslissen een van de huizen te kopen, krijgen een premie van 4.500 gulden, die er een maand langer over doen 3.000 gulden en die na vier maanden beslissen 1.500 gulden. Dat heeft de raad van Lekker kerk gisteravond besloten. DEN HAAG Het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft de beschuldiging van de Surinaamse vice- premier Haakmat, als zou Nederland jacht maken op illega le Surinamers, met kracht van de hand gewezen. De woordvoerder van het ministerie zei gistermiddag dat er geen sprake'is van een „onmenselijke behandeling" van Surina mers op Schiphol of van verscherpt toezicht op illegaal in Ne derland verblijvende Surinamers. Evennyn is het uitzettingsbe leid van Surinamers gewijzigd. Haakmat, die tevens minister van buitenlandse zaken van Suri name is, heeft ook gezegd dat Nederland zich door het invoeren van een visumplicht niet aan de afspraak met Suriname heeft gehouden. Ook deze aantijging werd door Buitenlandse Zaken apert onjuist genoemd. De woordvoerder wees er tenslotte op dat Surinamers die op 25 november (de dag dat de visumplicht inging) met een geldig vi sum hier verbleven, „overeenkomstig de met Suriname gemaak te afspraken" uiterlijk tot 24 februari (binnen de geldigheids duur van het visum) aanspraak kunnen maken op een verblijfs vergunning. PLAN VAN WALLIS DE VRIES: DEN HAAG Staatssecre taris Wallis van de Vries (CRM) wil cliënten van het algemeen maatschappelijk werk laten betalen voor ver leende diensten. Dit meldt het algemeen maatschappe lijk werk van Den Haag, dat hierrover een protestbrief heeft geschreven aan de le den van de Tweede Kamer en de vaste kamercommissie van crm. Een woordvoerder van het ministerie van crm heeft een en ander beves tigd. Het gaat overigens nog om een plan van de bewindsman. Maar volgens dit plan moet een cliënt, die een algemeen maatschappelijk werker raad pleegt voortaan als eigen bij drage drie gulden per half uur betalen. De maximale bijdrage bedraagt 180 gulden per jaar. Met name het algemeen maat schappelijk werk van de grote steden heeft hier grote bezwa ren tegen. Volgens een woord voerder van het Haagse alge meen maatschappelijk werk zal een dergelijke regeling drempelverhogend werken voor de cliënten. Vooral voor de mensen in de oude stadswijken zal een eigen bijdrage onoverkoomlijke be zwaren opleveren. De conse quentie zal, vrezen wij, zijn dat veel mensen niet meer zullen komen", aldus de woordvoer der. (£FF£CT1F\ MFPOTHSFFRFNTe "A f (&F£CT/£V£ R£MT£ V ff/o) LEIDSE SPAARBANK 5 Tevredenheid over samenwerking na aanvaring gifschip NIJMEGEN De Neder- landse autoriteiten zijn te vreden over de manier waar op zondagavond is gerea geerd op de aanvaring op de Rijn in West-Duitsland, waarbij het zeer giftige en brandbare styreen vrij kwam. Hoewel deze aanvaring op Duits grondgebied (30 km. bo ven Lobith) gebeurde, werd op Nederlands grondgebied toch een begin gemaakt met het uitvoeren van bestaande ram penplannen en calamiteitenre gelingen. Burgemeester Jeuken van het aan de Waal gelegen Gendt is tevreden: rijkswaterstaat, de rijkspolitie en de brandweer he.bben goed samengewerkt. In het verleden ging er soms van alles mis, aldus Jeuken. De Gendtse burgemeester heeft zich dit jaar nogal stérk gemaakt voor de verbetering van de bestaande regelingen bij calamiteiten op de rivier. Flevolijn Door het opendraaien van een afsluiter heeft minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) gistermid dag officieel de werkzaamheden van de Flevo-spoorlijn gestart. De spoorlijn naar Almere en Lely stad zal bij Weesp aansluiten op het bestaande spoorwegennet. Bij de plechtigheid was ook een actiecomité aanwezig dat met spandoeken een betere wegverbinding eiste. AMERSFOORT De Raad van Kerken zal op 14 janua ri een beslissing nemen over het verzoek van de Basisbe weging van kritische groe pen en gemeenten om als waarnemer binnen de raad te kunnen worden toegela ten. Maandag heeft er een voorbereidend gesprek tus sen het Moderamen van de Raad van Kerken en een de legatie van de basisbewe ging plaats gevonden. De raad van de basisbeweging wees in april een formeel lid maatschap van de raad van kerken af. Suggesties om lid te worden, waren o.a. door prof. Dr. H. A. M. Fiolet, secretaris van de raad van kerken, geuit. De voornaamste reden voor de afwijzing was dat de kritische groepen en gemeenten zichzelf als een kerkgenootschap wil len aandienen. Op het plaatse lijk vlak hadden de basisge meenten in het algemeen ne gatieve ervaringen met de kerken of raden van kerken. Aan de andere kant zijn be paalde activiteiten van de oe cumenische beweging (zowel van de wereldraad als van de raad van kerken in Neder land) inspirerend voor de ba sisbeweging, zo verklaarde Nico Roozen, secretaris van de basisbeweging, in april. Van daar het verzoek om de status van waarnemer en het lid maatschap van enkele secties van de raad van kerken. „Lief oud dametje" hoeft cel niet in ZWOLLE Het „lieve Oude Dametje" (62) uit Oud- Beijerland dat van welge stelde heren de portefeuille wat lichter maakte, is ont slagen van rechtsvervolging. De Zwolse Rechtbank achtte het haar ten laste gelegde wel bewezen, maar zag af van strafoplegging. De offi cier had tien maanden cel geëist waarvan zes voor waardelijk met een proef tijd van twee jaar. Het „lieve oude dametje" maakte er een gewoonte van om heren die via advertenties een levensgezellin trachtten te vinden geld afhandig te ma ken door fantasieverhalen over plantages in Indonesië en juwelen die ze zou bezitten. In totaal heeft ze zich op deze manier ettelijke tonnen toege ëigend. Senaat mokkend akkoord met accijnsverhoging (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Mokkend heeft de Eerste Kamer giste ren ingestemd met de verho ging van de accijnzen op benzine, rookwaren en alco hol. De toorn van de senaat werd veroorzaakt door het feit, dat men zeer gehaast over deze wijzigingen moest beslissen. Zij moeten op kor te termijn ingaan en de Tweede Kamer sprak zich vorige week pas uit. Met klem werd door de hele Eerste Kamer, zoals voor zitter Thurlings verzekerde geprotesteerd tegen deze opge drongen werkwijze, die op ge spannen voet staat met een be hoorlijke procedure van wet geving. Tijd voor een diep gaand beraad was er vrijwel niet. Het verwijt trof het kabi net, dat deze voorstellen voor het dekkingsplan zeer laat in diende. Senaat verwerpt wijziging grondwetsartikel DEN HAAG Het voorstel tot wijziging van de grond wet in die zin, dat de voor zitter van de Tweede Kamer de voorzitter moet zijn van de Verenigde Vergadering der Staten Generaal (nu is dat de voorzitter van de Eer ste Kamer) is gisteren door de Eerste Kamer'verworpen. De vorige keer staakten dq stemmen (35 voor en evenveel tegen), nu was de stemverhou ding 24 tegen 40. Het bleek, dat een groot aantal VVD-ers „om" was gegaan vanuit de overweging, dat bij de (grond wettelijk noodzakelijke) twee de behandeling toch niet de vereiste tweederde meerder heid te behalen zal zijn. Dan is het maar beter, zo was de me ning, dat minister Wiegel met een opdracht krijgt een nieuw voorstel te ontwerpen. Omwonenden Schiphol willen best blijven SCHIPHOL Slechts de be woners van negen van de 138 woningen en bedrijfspanden rond Schiphol, die volgens de regering „onaanvaardba re hinder" ondervinden van vliegtuiglawaai, willen een andere woning. Dat blijkt uit een onderzoek van de luchthaven Schiphol dat on langs is afgerond en waar van de resultaten gisteren zijn bekendgemaakt. Directeur Wegstapel van Schiphol sprak van een „zeer opzienbarende uitkomst". Op grond van deze gegevens zal volgens hem het Rijk de uit voering van de zoneringswet voor wat betreft de omwonen den van de nationale luchtha ven opnieuw moeten bestude ren. Met de uitkomst van de en quête voor zich zal het Rijk volgens directeur Wegstapel moeten bezien of het beschik baar stellen van geld voor ge luidsisolatie niet een veel bete re oplossing is dan het afbre ken van de „geteisterde" wo ningen. Door de komst van stillere vliegtuigen zal volgens hem het aantal woningen dat aan de grens van het toelaat bare zit alleen maar afnemen. Zestig procent van studerende vrouwen haalt de eindstreep DEN HAAG Van de studerende vrouwen haalt globaal zestig procent de eindstreep. Voor de mannen geldt een per- centage van ruim tachtig. Dit blijkt uit een „momentopna me" van het informatie- en documentaticentrum van d Nderlandase Vrouwenraad, dat vrouwen in hogere beroepen en politieke carrières in Nederland inventariseerde. Anno 1979 waren vrouwen volgens het centrum nog steeds on dervertegenwoordigd in hogere functies. Een voorbeeld: Slechts 4,3 procent van deze functies bij ministeries wordt bekleed door vrouwen. Aangenomen mag worden, aldus het documentatiecentrum, dat eind 1980 de opvattingen over rolverwachtingen wat veranderd zijn. Daarvoor verwijst het naar de toenemende belangstellig voor de vrouwenbeweging. Het effect daarvan is evenwel nog niet merkbaar, is de conclusie. Blinde burgemeester in Abcoude DEN HAAG Per 16 janua ri van het volgend jaar krijgt Abcoude (Utr.) een blinde burgemeester. Het is de 36-jarige mr. A. Bestman uit Baarn. Mr. bestman. Hij is sinds 1978 voor D'66 lid van de provinciale staten van Utrecht. In Abcoude wordt hij de opvolger van de heer L. Welsenis (PvdA) die is benoemd in Middel- harnis. Volgens een woordvoerder van de provincie Utrecht wordt Abcoude de eerste ge meente in Nederland met een blinde eerste burger. Mr. be stman krijgt bij de uitoefening van zijn functie ondersteuning van een functionaris van Bin- nenlande Zaken. Naast zijn lidmaatschap van de Staten van Utrecht bekleedt, mr. Bestman nog een aantal andere functies. Zo is hij o.m. fractievoorzitter van D'66 in de raad van Baarn, lid van het dagelijks bestuur van het Ne derlandse Studenten sanatori um en adviseur van de Ka merfractie van D'66. Z.-Llmburg motreg. regen9 Vooruitzichten voor 2e Kerst- VUJ?.«arn ZZfZÏL Opklaringen en enkele buien. Enige daling van temperatur. Weersvooruitzichten in cijfers voor tweede Kerstdag: Aantal uren zon: 1 tot 5. Min. temp.: omstreeks 3 gra den. Max. temp.: omstreeks 6 gra den. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 pro cent. Kans op een geheel droog et maal: 40 procent. Voor de 'temperaturen geldt een marge van 3 graden rond de opgegeven waarden. Innsbruck Klagen furl Kopenhagen Lissabon Luxemburg Malaga Mallorca München Weersgesteldheid v Amsterdam zw.bew De Bilt rw.bew Deeien geh.be Eelde l.bew. Eindhoven geh.bei Den Helder l.bew. Stockholm Wenen Zurich Casablanca Las Palmes l.bew. Beiroet l.bew. Tel Aviv n.ontv. Tunis l.bew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9