Activiteiten in Leiderdorp zullen toenemen ,De mannen hoeven zich om mi niet Anders te gedragen Hedendaagse ik on en in Oude Raadhuis BURGERLIJKE /STAND ADVIESGROEP SOCIAAL-CULTURELE PLANNING: at daar ook het achterhalen W erkzaamheden aan Ter Aars raadhuis nog niet afgerond Historische vereniging wil wi jziging in naambord je Nieuwjaars circus in Houtrust- hallen met behulp van beroepskrach ten, zij het in samenwerking met vrijwilligers. Het gaat veelal óm sportverenigingen die zelfstandig zijn en aange- sloteri bij een landelijke sport bond. Slechts drie sportvereni gingen gebruiken een beleids plan, en ook hier zal deze situ atie volgens de adviesgroep spoedig moeten worden verbe terd. Het merendeel van de sportinstellingen huurt een ac commodatie. Vier accommoda ties zijn eigendom van een sportvereniging. Twaalf sport instellingen krijgen subsidie van de gemeente. Zestien in stellingen zijn van plan om subsidie aan te vragen voor 1981. Wanneer alle aanvragen worden gehonoreerd zou dat betekenen dat negentig pro cent van de Leiderdorpse sportactiviteiten wordt gesub- sidiëerd. Vervolg Nu de werkzaamheden met betrekking tot de inventarisa tie zijn afgerond zal er door de adviesgroep een ontwerp-doel- stellingennota worden opge steld. Daarin zal de koers wor den aangegeven die volgens de adviesgroep moet worden ge volgd. Voordat deze nota aan de raad ter vaststelling wordt aangeboden zullen de diverse verenigingen en instellingen worden gehoord. Als de raac zijn goedkeuring heeft gege ven zal het ontwerp-plan vooi de periode 1982-1986 worder opgesteld. De adviesgroep za dinsdag 27 januari een voor lichtingsavond houden waarop het 'inventarisatierapport en de sociale kaart zullen worden besproken. De adviesgroep ad viseert tevens naar aanleiding van het ontwerp-programma voor de te subsidiëren activi teiten in 1982. Verenigingen en instellingen die worden ge subsidieerd moeten voor 1 april 1981 een overzicht van hun activiteiten in 1982 bij de gemeente indienen. Hetzelfde geldt voor de organisaties die voor subsidie in aanmerking willen komen. Tijdens de voorlichtingsavond zal hier nader op worden ingegaan. LEIDEN Geboren: Wietse Kristian zv. W. F. Jepsen en J. M. C. Tersteeg. Raimond zv. J. J. Karei en A. Groene- veld, Anthonetta Novita dv. L. W. L. Worotikan en D. Oosterbaan. Ingrid dv. L. A. N. Gordijn en S. Schreuder, Martinus Christiaan zv. J. Paats en Th. E. Boeft, Rosita dv. J. van der Kwaak en M. A. Heemskerk, Emmy Marianne dv. C. H. L. Klaassen en E. M. Ris, Zeynep dv. A. Han en Z. Sücü, Lisette Corina dv. F. H. Baak en M. C. Turnhout, Albert zv. R. R. Wagemans en A. Schaap, Annigje Neeltje dv. A. van Duijvenvoorde en H. C. Kompier. Rogier zv. J. J. A. de Heij en A. P. van Baarlen, Misty Lynn dv. R. W. Martz en K. M. Sullivan. Nicola Anna dv. P. A. Todd en G. G. Zwertbroek, Ellen dv. L. G. Klaver en M. Brinkman, Erik zv. L. G. Klaver en M. Brinkman, Dirk zv. J. R. Ages en A. Buijtendorp, Titus zv. J. Kretzschar en M. C. E. Laken, Carolina Johanna Christina dv. R. Wilcke en M. Steenman, Michelle dv. W. J. de Lange en M. W. Bosch, Su zanne Marloes dv. L. G. L. de Leede en M. Th. Twente, Maria Davina dv. W. F. L. van den Berg en M. van der Blom, Thierry zv. M. Arnoldus en J. M. C. Smits. Lydia Sophia Cornelia dv. A. I. Bol en M. A. van Tol, Arie- Jan zv. A. Plug en J. Noort. Stephan Cornelis zv. A. C. van 't Land en C. M. Commandeur. Lambertus Antoni- us Maria zv. L. M. Tuijthotf en J. H. M. Sterrenburg. Bram Henricus Jo hannes zv. H. C. M. van Beek en H. J. G. 4oek. Helena Christina Maria dv. J. Th. P. Karremans en A. C. M. Groenewegen, Richard Thomas zv. C. G. Ravensbergen en W. Ouwehand, Paul Frederik zv. C. G. Ravensbergen en W. Ouwehand, Anna Maria Leon- tien dv. P. P. van der Zalm en A. M. M. Klein Gunnewiek. Danny Johhan- nes Maria zv. J. H. M. Caspers en D. M. C. A. van Boesschoten, Oscar Cornelis zv. E. E. Haan en M. L. Fa- ber, Hendrika Johanna Maria dv. J. H. Huizer en C. M. J. Hoogendoorn. Toine Johannes Franciscus zv. J. Sjardin en E. C. M. de Boer, Mira Anna Pauli dv. C. van der Luijt en S. M. Heerink, Kim Alexandra dv. B.'de Lange en G. W. E. M. van Kuijeren, Johan Christiaan zv. J. Chr. te Henne- pe en A. Lardee, Martinus zv. C. M. van Dam en E. Kalshoven, Anneliene Esther dv. J. A. Hoek en J. van der Plas, Lennert zv. J. Jasper en M. J. J. A. van Hoek. Biilent zv. S. Demirbas en A. Ortak, Tessel Marie Louise dv. L. A. van Es en P. J. Chadwell. Marjo lein dv. L. Goedhart en J. C. M. Faas, Bastiaan zv. S. C. Bax en A. Spee, Maria Geertrulda dv. L. Ph. A. Rosen- dortt en T. van Duin, Johannes Marti nus zv. M. J. van Klink en C. S. van Bern melen, Paul zv. P. Geijteman en A. Kuijt, Petra Johanna Maria dv. B A. van Beek en Th. E. M. van Etten, Johannes Maarten zv. D. A. de Nie en A. Rijnsent, Marloes dv. H. Keljzer en C. M. S. Beekman. Jordi zv. L. J. J Brouwer en E. J. P. Keereweer, Slf men Hendrik zv. J. C. B. Robers en J H. Pothoven. Martljn zv. F. Selier en J. Hilgeman. Evelien dv. F. Seller en J. Hilgeman. Joost Dave Errold zv. A. C. Nieuwenburg en G. Koolstra, Mar co zv. P. de Jong en L. Hoek. Wende- lina Allda dv. H. W. Hoogeveen en A. Schrama, Martinus zv. M. G. Heruer en A. Kleijn. LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 PAGINA 7 LEIDERDORP Meer dan de helft van de instellingen in het sociaal-cultureel werk is van plan de activiteiten sterk uit te breiden of nieu we activiteiten te ontwikke len. Driekwart van de sport instellingen in Leiderdorp wil de bestaande activiteiten gaan uitbreiden. Tot die con clusies is de adviesgroep so ciaal-culturele planning ge komen naar aanleiding van een enquête onder de so ciaal-culturele en sportorga nisaties in het kader van de inventarisatie van deze in stellingen ten behoeve van het sociaal-cultureel plan voor de gemeente Leider dorp. De adviesgroep sociaal-cultu rele planning werkt in op dracht van de gemeente Lei derdorp. Het welzijnsgebeuren en de sport zullen binnenkort één onderwerp van het ge meentelijk subsidiebeleid zijn. Dat gebeurt om het schaarse geld, dat in de toekomst nog ter beschikking komt zo eer lijk mogelijk te verdelen. De inventarisatie is inmiddels afgerond en de resultaten er van zijn verwerkt in een in ventarisatierapport met bijla ge. Verder heeft de advies groep een sociale kaart van de gemeente Leiderdorp samen gesteld. In deze sociale kaart staan gegevens over de Lei derdorpse bevolking en de si tuatie met betrekking tot de werkgelegenheid, de economie en het wonen. Sociaal-cultureel werk De adviesgroep sociaal-cultu rele planning heeft 78 instel lingen in het sociaal-culturele werk ondervraagd. Ruim de helft van de organisaties is een vereniging, hoewel ze niet al- lpmaal hun statuten notarieel hebben vastgelegd. De meeste organisaties hebben te kennen gegeven zelfstandig te zijn. Tien procent is een stichting, de rest heeft geen rechtsvorm. In totaal hebben 30 instellin gen geen landelijke binding. Zij kunnen als Leiderdorpse organisatie worden aange merkt. Bij ruim tachtig pro cent van de instellingen heb ben de leden/deelnemers in vloed op de samenstelling van het activiteitenprogramma. Bijna 22 procent van de instel lingen maakt gebruik van de diensten van beroepskrachten en deskundigen, al of niet be taald. Het merendeel van de activiteiten wordt derhalve uitgevoerd door vrijwilligers. Slechts 17 instellingen werken aan de hand van een beleids plan. Volgens de adviesgroep zal die situatie moeten verbe teren, voor zover de instellin gen een beroep willen doen op de subsidies in het kader van de Rijksbijdrage sociaal-cultu reel werk. Het merendeel van de instellingen huurt een ac-^ commodatie. De rest beschikt op een of andere wijze over een ruimte. Van de 78 instel lingen kunnen er 38 over sub sidie beschikken. Daarentegen hebben 36 instellingen geen subsidie. In totaal 47 instellin gen hebben het plan om subsi die bij de gemeente aan te vra gen voor 1981. Dat betekent dat 26 nieuwe instellingen in 1981 een beroep zullen doen op de gemeente, een stijging van meer dan 50 procent. Sport In Leiderdorp zijn 21 sportin stellingen actief. Bijna alle ac tiviteiten worden ontwikkeld ÏERSTE WASSENAARSE VROUWELIJKE 3RAND WEERKRA CUT: Ooi gaan UI D| 33 nt ml huid/ASSENAAR „Ze hoe- olititfn z*ch om n*e* an" aagtBrs *e gedragen dan ze dit ormaal zouden doen. Ik leten1* me we* aanpassen". Dat «sonfs' °'ea Smit- P" 1 de" het cïmber aangesteld als eer- et koe vrouwelijke brandweer- pparjraeht in Wassenaar. Het Aar /ordt volgens waarne- ;aj ^iend brandweercomman- ant Post knap aanpoten rijksfor haar- Haajij de aanstelling zijn geen ieuwbnerete bezwaren naar vo- ve ven gekomen. Wel vroeg men r Aajch af of een vrouw al die /ordepken wel aankon. Nu is het ïent felfs zo, dat men bij opvul- kele jng van vacatures ernaar nieuiireeft, zeker nog een stuk of can \jijf vrouwen in dienst te ne- v hethen. Die zullen dan njet zo indieiped gewonde mensen uit op pto's moeten zagen, om dig tttaar eens iets akeligs op te alitiejoemen. lpen van uit het Wassenaars Die renpark ontsnapte apen kan tot de werkzaamheden beho ren. Maar vooral het bestrij den van branden uiteraard, ofschoon de Wassenaarse brandweer dit jaar in totaal slechts 75 maal hoefde uit te rukken. Dat is inclusief vals alarm, poezen met hoogte vrees, en andere kleinighe den. Echt ernstige branden zijn dit jaar nauwelijks voor gekomen in het villadorp. Lieverdjes Olga Smit, in het dagelijks le ven typiste/administratief medewerkster, is „gewoon" opgenomen in het 33 koppen tellende vrijwillige brand weerkorps. Daarnaast heeft men nog zeven beroeps- brandweermannen. „Geef die meid toch een kans", was het motto. De mannelijke spuitgasten hebben eigenlijk nauwelijks grappen gemaakt over het feit dat het vrouw volk nu zijn intrede doet in nshoes in □eterwoude vethc nen werkgroep Soeterpopfes- ceerq haalt zaterdag 27 de- B mohber de van origine Zoe- jmeeyoudse groep de aen jioés", die vooral in de ja- n-1?3 zestig grote bekendheid coot, naar het Centrum indli de Schenkelweg in Zoe- n sJ/oude. De groep treedt al- eggei' no9 bij speciale gele- gaailheden °P- ln bet voorpro- agenjnma zitten de nog onbe- de Zoeterwoudse groe- i Hegt en The Happening, concert begint om negen LJA De entreeprijs bedraagt >0. Kaarten zijn aan de I verkrijgbaar. terr rwil" AAR Hoewel de s map dit jaar een krediet be- De ikbaar stelde voor her- ntwewerkzaamheden aan het :en jieentehuis zullen na af- ^ileping van die werken de tsen van burgemeester en zijn houders aangaande het njet teentelijk onderkomen cohol niet in vervulling z^n )or iaan- De raad zal zich bin- oor (kort ook nog moeten be- jnenen over de vervanging de centrale verwar- igsinstallatie, terwijl b w in het kader van de rrfgiebesparing ook willen v'oef &aan tot isolatie van ongeveer tien jaar oude ïeentehuis. 981 wil men de raad ook voorstel ter bespreking voorleggen om de asfaltver- door de verzakkingen rond harding rondom het gemeen- het gebouw. Door het opnieuw tehuis op te halen. Een en an- profileren en ophogen zal het der is noodzakelijk geworden gemeentehuis tevens toegan kelijk gemaakt worden via de achteringang voor de minder- valide Ter Aarders die per rol-* stoel het gemeentehuis willen bezoeken. Ook de kruipruim ten onder het gebouw hebben geleden onder de verzakkin gen. De grond langs de gevels kan nu zonder meer in de kruipruimte vallen. Men stelt zich voor om dit af te dichten door het slaan van één meter lange damplanken langs de ge vels. Als het Waterschap „De Aarlanden" in de loop van volgend jaar zal verhuizen naar nieuwe kantoorruimte el ders in Aardarri is het gewenst dat de ruimte waarin het wa terschap thans nog kantoor houdt bij de gemeentesecreta rie wordt betrokken. HOOGMADE Het bestuur van de histori sche vereniging „Otto Cornelis van Hemes- sen" heeft het gemeentebestuur van Wou- brugge verzocht het straatnaambordje „Van Klaverweidenweg" te wijzigen in „Klaver- wijdenweg". Het is de historische vereni ging al jaren een doorn in het oog dat de naam op het bordje fout is gespeld. De weg, die in het verlengde van de Kerkstraat loopt, dankt zijn naam aan mr. Cornelis Her- manus Klaverwijden, die op 29 juni 1844 in Lei den werd geboren. Hij was kantonrechter plaatsvervanger alsmede notaris zijn geboorte plaats. Tevens vervulde hij daar diverse func ties zoals regent van het Sint Jacob en Salvator Hofje, regent van het r.k. Wees- en Oudelie- denhuis en kapitein bij de schutterij. Er is in Hoogmade een weg naar hem is genoemd, om dat hij vanaf 11 december 1912 tot zijn dood op 27 januari 1919 tweede regent was van de stich ting Erven Cornelis Sprongh in Hoogmade. DEN HAAG Den Haag krijgt een Nieuwjaarscircus. De eerste vier dagen van het nieuwe jaar staan de Hout- rusthallen in de Residentie in het teken van zaagsel, leeuwegebrul en paardege- hinnik van een niet met name genoemd, maar wel rechtstreeks via Eindho ven uit Monte Carlo, doorgereisd circus. Het Nieuwjaarscircus belooft een schat aan attracties te bie den. Zo zijn er bijvoorbeeld twee dozijn krokodillen die bi zarre kunsten komen verto nen. Behalve de gebruikelijke Arabische hengsten, olifanten, pony's, zebra's en leeuwen in de piste, komen er nog meer beesten die tot nu toe nog maar weinig kansen kregen staaltjes van hun kunnen bui ten de dierentuin te laten zien, zoals pinguïns en zeehonden. En wie hoorde ooit van bok sende kangoeroes? De voorstellingen zijn op don derdag 1 januari om vier en acht uur. Vrijdag, zaterdag en zondag 2, 3 en 4 januari alleen in de middaguren om één uur en half vijf. De krokodillen vormen een bijzondere attractie in het nieuwjaarscircus. malq IRMOND In het Oude Raadhuis JlL WariTiond aan de Dorpsstraat 36 ,Tdt tot en met 7 januari een expositie Tganiseerd van Thera du Croix Tim mans-Van aardigt hedendaagse ikonen. De in Nieuw-Vennep wonende Thera du hout dat zij op het strand vond. Geleidelijk met waterverf, nu probeert zij te werken Croix Timmermans is ruim vier jaar gele- ging zij zich meer verdiepen in de achter- zoals de monniken twee eeuwen geleden, den begonnen met het maken van ikonen. gronden van de ikonen, een ingewikkelde Typische kenmerken van de ikoon een Zij werd daartoe aangezet door een kennis vorm van kunst waarbij ieder handgebaar Russisch woord voor „evenbeeld" zijn het n. Deze kunstenares die eveneens ikonen vervaardigt. Haar eer- en iedere kleur een bepaalde betekenis grote hoofd van het Christuskind, symbool ste ikoon vervaardigde zij van een oud stuk heeft. Aanvankelijk werkte Thera du Croix van wijsheid en de kleuren rood en blauw tot 21 in de kleden van Maria, waarbij rood staat voor hemels, en blauw voor aards. De expositie is op zaterdag van 11 tot 16 uur geopend, op zondag, woensdag, en donder dag van 14 tot 16 uur en op dinsdag van 19 deze vanouds mannelijke aangelegenheid. Misschien moet het taalgebruik nu wat aangepast worden, brand weerlieden zijn tenslotte ook niet allemaal lieverdjes. Olga stoort zich daar echter niet aan. Nadat zij afgekeurd was voor de politie, eigenlijk haar ideaal, werkte Olga bij een electro-technisch bedrijf in Den Haag werken en volgde ze en passant een bedrijfs- brandweercursus. Dat nam bijna anderhalf jaar in beslag. Ze deed toen ook aan brand weerwedstrijden mee. Glansrijk Hierna kreeg ze de smaak te pakken. Ze haalde haar exa men brandwacht tweede klas glansrijk. In combinatie met het diploma EHBO-diploma een goede start om bij de brandweer te komen. Bin nenkort gaat ze een cursus adembescherming volgen. Dat is nodig om het examen brandwacht eerste klas te kunnen halen. De Wasse naarse brandweer heeft Olga een jaar „op proef" genomen, om haar het materiaal te le ren kennen. Totnogtoe heeft ze nog maar weinig ervaring opgedaan, zodat ze zich voor zichtig uitlaat over „wat het allemaal gaat worden". „Ech te" branden heeft ze ook nog niet geblust. En daar hóeft wat haar betreft geen veran dering in te komen. Maar Olga Smit, eerste vrouwelijke brandweerkracht in Wassenaar.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7