Loonmaatregel gaal al op ï27 december in Keotdagei VS: berechting gijzelaars heeft ernstige gevolgen Jk y if tig n i Ir iet k wam uit MINISTERIE VAN VOLKSGEZONDHEID: Kamer voorzitter Dolman lid van de Tegenpartij UCN-terrein Almelo weer geblokkeerd Paus in oktober naar Spanje leldóv (Sowuwt kersdijk 34, 2312 DD Lelden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J. J. Hallewas - jdacleur: Wim Buljleweg. Advertenties (excl. BTW) 0,52 per mm. Telefoontjes 0,31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18.00 tot 19.00 uur) - 'imenten: kwartaal 46,30: jaar 173,70; losse nummers: 60 cent. Woensdag 24 december 1980, 71e jaargang no. 21846, Oriana Fallaci Interview met schrijfster Oria na Fallaci in „Kenmerk" om 19.26 uur op Ned. II en om 20.27 uur show van Seth Gaai- kema. Op Ned. I om 20.27 uur drama „Er was eens in decem ber". Op Eerste Kerstdag op Ned. I om 20.30 uur drama „Het Kerstgeschenk". Op Tweede Kerstdag op Ned. II om 22.00 uur kerstshow van Jos Brink. Nog zacht Veel bewolking en nu en dan regen. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. Tot krachtig toenemende zuidwesten wind, aan de kust tot hard of storm achtig. Morgen zon: 8.47 - 16.30. Schev. hoogw.: 5.18 en 17.26. Laagw.: 0.58 en 13.29. li-WK voetbal niet op tv SRSUM De voetbalwed- n om het mini-wereldkam- chap voetbal, die rond de sseling in Uruguay worden ld komen toch niet op de te- Alleen Italië zal de wed- i wèl uitzenden. Tijdens een i in Genève gehouden verga- I tussen de vertegenwoordi- ]an de Europese omroepen en de voetbalbond van Uru- bleek de bond onverwacht weinig garanties te kunnen voor de uitzendingen dat de inisatie besloot geen contract "/uiten. Omstreden Allen veiligheidsadviseur Ronald Reagan WASHINGTON De toekomstige Amerikaanse president Ronald Reagan heeft Richard Allen be noemd tot zijn adviseur inzake nationale veilig heid. Allen wordt daarmee de opvolger van Car ters adviseur Zbigniew Brzezinksi. Richard Al len is medewerker geweest van Henry Kissinger. In Washington verwacht men dat zijn rol wat minder belangrijk zal zijn dan die van zijn voor gangers, mede ook door de rol die toekomstige minister van buitenlandse zaken, Alexander Haig, zich heeft toegedacht. Overigens heeft Al len net als Haig een omstreden reputatie overge houden van de tijd dat hij deel uitmaakte van de regeringsploeg van Nixon. Hij legde onder meer beslag op handelscontracten uit Japan door rege ringsinformatie door te spelen. Aangevallen dompteur mag niet meer optreden DEN HAAG Het is niet waarschijnlijk, dat de in Engeland bekende leeuwentemmer Richard Chip- perfield op Nieuwjaarsdag en gedurende drie dagen daarna in het Niewjaarscircus in de Haagse Hout- rusthallen zal optreden. Omdat de hokken, waarin zijn zeventien leeuwen zitten te bouwvallig zijn is hem het optreden in de Eindhovense stadsschouw burg, waar de uit Monte Carlo doorgereisde circusar tiesten nu optreden, in elk geval verboden. De leeu wen sloegen de spijlen van hun kooien kapot. Zon dag raakte de dompteur aan zijn hand gewond toen een leeuw naar hem uithaalde. In zijn plaats treedt in Eindhoven nu William Voss op, die drie leeuwen en zes tijgers heeft in solide kooien. STAATSSECRETARIS: Belastingbiljet geen stembiljet DEN HAAG Staatssecretaris van Amelsvoort van financiën heeft gistermiddag in de Eerste Kamer bezwaar gemaakt tegen het niet-betalen van een gedeel te van de belastingen uit.onvre- de met bepaalde overheidsuitga ven. Het uiten van die onvrede moet niet gebeuren bij (niet) be talen, maar bij de verkiezingen. „Het belastingbiljet mag geen dienst doen als stembiljet", al dus van Amelsvoort. Hij wees er de gewetensbezwaarden op dat de fiscus geen uitzonderin gen kan toestaan. Deze jonge gorilla, die bij zijn geboor te in, de Dierentuin van Toronto door zijn moeder Samantha werd, maakt het nu, zeven weken oud, uitstekend. Hij neemt toe in gewicht en in welbe hagen bij bezoekers en oppassers. Overigens is men er nog steeds niet achter of het diertje een mannetje is of een wijfje LPG-tanks niet onveiliger dan benzinetanks DELFT LPG-systemen in auto's zijn bij botsingen beslist niet onveiliger dan benzine tanks. Dit blijkt uit een lange reeks proeven van het insti tuut voor wegtransportmidde len van TNO met personenwa gens en bussen op de botsbaan in Delft. Het was het eerste onderzoek ter wereld op dit gebied. Uit de zeer gevarieerde proeven is gebleken dat de schade aan lpg-systemen veel geringer was dan aan bezinetanks. Er kwamen weinig scheuren en in voor. INGANGSDATUM PLAATST WERKGEVERS VOOR PROBLEMEN /iij 111 ii in ir« t vil >n.l i ha (Van onze parlementaire redactie) JapEN HAAG Daags na a^erstmis gaat de loonmaatre- e jrel voor 1981 al in. Dat blijkt beuit een publikatie in de Staats courant van vandaag. De kor- 'f*le tijd tussen de behandeling door het parlement en de in gangsdatum plaatst tal van 9 «bedrijven voor problemen. 3n Veel administraties lukt het zniet meer de wettelijke aan- 9g(passing van de prijscompensa- Ltsttie (vermindering met twee 'ig procent) tijdig in de salarissen e 'ite verwerken, zodat in februa^ Jeen inhaaloperatie moet worden gepleegd. Voor 27 december als ingangsdatum l/an de loonmaatregel is gekozen om dat alleen op deze wijze per 31 decem ber een aangepaste prijscompensatie kan worden uitgekeerd. Op deze da tum gold nog de oude loonmaatregel van dit jaar die een prijscompensatie helemaal onmogelijk maakte. Nu wordt deze wel uitgekeerd, zij het dat er twee procent af moet. Daarbij gaat het om de compensatie voor gestegen prijzen in de tweede helft van 1980. Voor de eerste helft gold al een toe slag van 26 gulden per maand. In ge val er een gespreide uitbetaling van de prijscompensatie geldt en er dus niet in een keer twee procent gekort kan worden moet dit op een latere da tum worden ingehaald. De loonmaatregel geldt voor cao-ers en niet-cao-ers. Naast de korting op de prijscompensatie wordt volgend jaar ook de vakantietoeslag met een half procent verminderd. Voor die toeslag gaat een maximum gelden van 5200 gulden op jaarbasis (dat is 433,33 per maand of 100 gulden per week). De kortingen op het vakantiegeld be treffen alleen het kalenderjaar 1981. Als de opbouwperiode van dit geld bijvoorbeeld loopt van juni tot en met mei werkt deze korting dus over twee jaren effectief door: via de eerste maanden van dit jaar voor de toeslag die in mei gegeven wordt en via de1 verdere maanden in de toeslag die per mei 1982 wordt uitbetaald. De minimumvakantoetoeslag wordt bevroren op het niveau van 1980. Dat betekent dat de vakantietoeslag in elk geval niet onder de 7,5 procent uit mag komen. De loonmaatregel blijft, zoals bekend,' beperkt tot het ingrijpen in prijscom pensatie en vakantietoeslag. Periodie ken, bevorderingen en andere salaris verhogingen blijven voorlopig toege staan. et'N HAAG Het ministerie ra S volksgezondheid meent te ten hoe het giftige nitriet, iraan twee vrouwen in Lim- jg zijn overleden, terecht ge inen is in de diepvries-nasi St1 Iglo. Volgens een woord eerder van het departement is de koelvloeistof na een knal door een roostertje bovenin de bestelauto over de lading ge gutst. In die koelvloeistof zat het nitriet. Eergisteren nog liet Iglo weten het een raadsel te vinden hoe de gifstof in het eten terecht was ge komen, daar de containers waarin de lading wordt vervoerd, vrij staan van de vloer van de bestel auto. Bovendien, aldus Iglo, was na de lekkage geconstateerd dat de pakken nasi niet beschadigd (en dus ook niet nat) waren. De leverancier van de bewuste bestelauto's is Zephyr Koel- en Regeltechniek in Zoetermeer. Een woordvoerder van het bedrijf heeft gezegd dat men bij Zephyr - evenals bij Iglo- niet wist dat er nitriet in de koelvloeistof van het nieuwe systeem zat. De omstreden koelvloeistof is namelijk niet door dit bedrijf samengesteld, maar ge leverd door Akzo-Duitsland. „Al leen de fabrikant was daarvan op de hoogte en die hoefde ons daar over niets te vertellen omdat het hier gaat om een fabrieksgeheim", aldus de woordvoerder. Overigens is Iglo het enige bedrijf in ons land waaraan dergelijke koelsys temen zijn geleverd. Inmiddels is tijdens het onderzoek door de Keuringsdienst van Wa ren ook een kleine hoeveelheid nitriet gevonden in consumptie-ijs dat bij een supermarkt in Maas tricht was afgeleverd. [ededeling Dnnee's van de Leid- Courant, die gewend I naast deze krant i de Rijnlandse of Itermeerse Courant mtvangen, delen wij de dat deze bladen jdaag niet verschij- Directie. krant ontvangen? Bel 18.00 en 19.00 uur Br 071-122248 en per Ie koerier wordt de krant nabezorgd. B KERSTDAG ISC0 U.S.M. Dorpshuis lijpwetering anvang 20.00 uur (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Kamervoorzitter Dick Dolman beschouwt zichzelf als vertegenwoordiger van Koot en Bie's Tegenpartij. In die hoedanig heid heeft hij de minister van CRM, mevrouw Gardeniers, schrif telijke vragen gesteld. Hij wil we ten of het „orgineel waar" is dat CRM de VPRO opheldering heeft gevraagd over de televisieuitzen ding van het Simplistisch Verbond van zondag jongstleden. In die uitzending werd reclame ge maakt voor Haagse winkeliers. Dat gebeurde in een persiflage op de toekomstige satelliettelevisie. Op het ministerie van CRM twijfelt men echter aan de humoristische bedoelingen van deze Koot en Bie- uitzendingen en is men geneigd de zaak serieus op te vatten. Kamervoorzitter Dolman vraagt mevrouw Gardeniers of het haar bedoeling is ,&lle vrije jongens de nek om te draaien". Ten derde vraagt Dolman de minister haar CRM-m ede werkers opdracht te ge ven „van tijd tot tijd een geintje te waarderen". ALMELO Ongeveer honderd ac tievoerders hebben vanmorgen drie van de vijf toegangspoorten naar het UCN-terrein met kettingen ver grendeld. De twee toegangspoorten voor het personeel zullen volgens de demonstranten ongemoeid wor den gelaten. „Ditmaal zullen we onze mensen vrij laten zich met kettingen aan de hek ken vast te ketenen", aldus een woordvoerster van de actiegroepen. De actie van gistermorgen kreeg 's middags al een vervolg toen actie voerders demonstreerden tegen de ar restatie van 37 medestanders. Daarbij kwam het tot ongeregeldheden. De 37 mensen, die gistermiddag op vrije voeten zijn gesteld, zullen tegen hun arrestatie een aanklacht indienen. BLOEMEN HOUDEN VAN MENSEN. MADRID Paus Johannes Paulus II komt op 11 oktober 1981 in Madrid aan en zal daarna Avila, Alba de Tormes, Sevilla, Santiago de Composte- la, Valencia, Saragossa en Bar celona bezoeken. Dat heeft kardinaal Tarancon, voorzitter van de Spaanse bisschoppen conferentie meegedeeld bij een ontmoeting met - Catalaanse jongeren in Madrid. De kardinaal zei dat de paus waarschijnlijk op 17 oktober in de Catalaanse hoofdstad Bar celona zal zijn. Volgens Taran con is een bezoek van Johan nes Paulus II aan Baskenland niet uitgesloten. Aardbeving in Noord-Italië MILAAN Een uitgestrekt gebied in Noord-Italië is gis teren omnstreeks het mid daguur getroffen door een aardbeving. Er zijn geen meldingen van schade of slachtoffers. De beving werd gevoeld in Genua, Bologna, Milaan, Par ma, Pavia, Brescia en Ferrara. De „gouden madonna" op de voornaamste spits van de ka thedraal van Milaan zwaaide tijdens de beving twee minu ten heen en weer. WASHINGTON, TEHERAN Het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren herhaald dat Iran „ernstige gevolgen" zal ondervinden wanneer de 52 Amerikaanse gijzelaars terecht moeten staan. Het ministerie reageerde hiermee op een verklaring van de voorzitter van het Iraanse parlement Rafsanjani, die gezegd had dat de gijzelaars terecht moeten staan wegens spionage als niet aan de (financiële) eisen van Iran wordt voldaan. De woordvoerder van het ministerie, John Trattner, maakte niet duidelijk wat die ge volgen zullen zijn. De Iraanse premier Radjai heeft gisteren de pauselijke nuntius in Teheran bij zich ontboden om bij deze krachtig te protesteren tegen de op roep van de paus voor vrijlating van de gijze laars. De paus deed zijn oproep in een kerstoe spraak tot kardinalen in het Vaticaan. De Iraanse regering heeft twee Iraanse geestelij ken, een katholiek en een protestant, toestem ming gegeven om tezamen met de 52 Ameri kaanse gijzelaars het kerstfeest te vieren. Zowel Iran als Irak hebben gisteren hevige ge vechten te land en in de lucht gemeld. Teheran meldde dat als gevolg van een groot tegenof fensief Iraakse troepen met zware verliezen waren teruggedreven. Bagdad meldde dat zijn legers op verschillende plaatsen aan het front 119 Iraniërs hadden gedood. CRM wil met ombuigen niet wachten op Kamer DEN HAAG Minister Gar deniers van CRM wil met de ombuigingen op haar departe ment niet wachten tot de volksvertegenwoordiging haar begroting heef.t behandeld. De vaste kamercommissie heeft haar gevraagd wèl te wachten, zodat de Kamer zich in volle vrijheid zou kunnen uitspre ken over mogelijke alternatie ve voorstellen. De minister schrijft dat er onherroepelijk een gat in haar begroting valt, als de ombuigingen niet per 1 januari doorgaan. Met meisjesnaam in kiesregister DEN HAAG Minister Wiegel van binnenlandse zaken vindt het in principe een goede zaak als in de kiesregisters gehuwde vrouwen onder hun eigen naam worden opgeno men. Verschillende gemeenten die hun bevolkingsregisters automati seren houden met deze mogelijkheid al rekening. Wiegel bereidt thans een wijziging van de kieswet voor, waardoor naar alle waarschijnlijkheid het officiële onderscheid tussen man en vrouw zal vervallen. Nu bestaat nog de verplichting in de bevol kingsboekhouding te vermelden of een inwoner man of vrouw ~~FZ OS\ j

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1