Rabobank Q Een monument voor Alekos Panagoulis Kerstmis op Manhattan verplichte ittractie =yoor de merikaan Juiste vrijheid leidt tot vrede 7 Pentagon verzwijgt ongelukken met kernwapens ÏTENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 24 DECEMBER 1980 PAGINA 11/ SCH W YORK Op een :k van de vijfde Ave- en de 44e straat t een jonge sopraan 'Stliederen te zingen. is laat en koud. Bij :e regel ontsnappen e dampen haar op neer dansende ond. Aan haar voeten ^Zzaat een doosje, er op i -1 bord met de tekst: 'ilt V mij h pen jn zangstudie voort zetten..Golven jïa terbezoekers van Soadway stromen igs haar. Sommige isXinsen staan even stil, frïvJi enkeling tast ih de k en deponeert een •int of een bankbiljet het doosje. Het is een n doenlijk en vrede- vend tafereel. Een raat verder kan mefl' len i tien dollar worden s rmoord. Het doosje DreekiP dc voeten van de erstsopraan" lijkt iter pet zo veilig als bank. m- iv York is een gruwelijke rf. Gruwelijk mooi en gru- lijk lelijk. New York, en er in het bijzonder het op dt er gi eiland gelegen hart Man- onderira/}. wordt diep bemind en hevig gehaat. Het is echter hoe dan ook geen plek, die bij velen de gedachten aan een vredige kerststemming zal doen opwellen. Toch staat „een kerst in Manhattan" bij veel Amerikanen in dezelfde verplichte categorie als een bezoek aan de Grand Cany on, de Niagara watervallen en het Yellowstone Park. Kerst is geen kinderachtige zaak in New York. Al vanaf begin december baden hele steden, dorpen, buurten en straten in een weelde van se reen licht. Manhattan spant de kroon. Het eiland van 23 vierkante mijl, dat op elke vierkante mijl ruim 65.000 inwoners telt, dagelijks nog eens aangevuld met bijna drie miljoen forenzen en toe risten, heeft normaal al veel weg van een gigantische kerstboom. Het verkeer, dat volgens de laatste schattingen op korte termijn tot een grote stilstaande file zal worden; Broadway, waar de vermaar de theaters als rijtjeshuizen tegen elkaar leunen én de miljoenen ramen van de wol kenkrabbers, zorgen bij el kaar voor een dagelijkse or gie van licht. Dag en nacht, want Manhattan slaapt nooit. Tegen de kerstdagen gooit men er ephter een schepje bovenop. Óp Rockefeller Pla za wordt gegarandeerd de grootste kerstboom ter we reld opgetrokken. Aan de voet van de boom wordt ge schaatst op het beroemde kunstijsbaan tje. De talloze lichtjes weerspiegelen zich in het glanzende ijs. In de uit gang naar Fifth Avenue staan enorme witte engelen in de plantenbakken. Het mag dan allemaal wat over dadig lijken, het levert adem benemende plaatjes op. Juwelen Overal waar je verder komt, val je van de ene verbazende kerstboom in de andere. Een boom geheel behangen met juwelen bij een van de grote juweliers, een kerstboom ge heel samengesteld uit prach tige poppen. Voor de etalages van de grote warenhuizen met schittende Dickens-tafe- relen en allerlei andere be wegende kunstwerken staan dranghekken, waar langs de hele dag door drommen men sen bewegen in stille bewon dering. Binnen bij Saks Fifth Avenue, een van de sjiekste New Yorkse warenhuizen, loop je.door een woud van verlichte witte bomen. Op Broadway draaien de shows op volle toeren, bijna veertig theaters binnen een straal van een paar honderd meter. De speciale kerstshow in de Radio City Music Hall, een van de grootste theaters ter wereld, is voor alle weekein den tot januari allang uitver kocht. Maar er zijn ook talrij ke gratis concerten en thea tergebeurtenissen in de im mense hallen van de wolken krabbers. Oogverblindendde dames in wolken puur bont zitten naast smoezelige zwer vers in de hal van het Citi- corps-gebouw te kijken naar een swingend kerstconcert. Het kan in december in New York gemeen koud zijn, maar het buitenleven stopt nooit. Ondanks alle verkeers problemen wordt Fifth Ave nue op zondag afgesloten. In de bijtende kou staan orkes tjes muziek te maken, wor den kraampjes opgezet en wordt er geflaneerd als gold het de boulevard van Nice in augustus. Het wemelt van de kerstmannen. Een kerstman op een racefiets, geheel in het paars, scheurt voorbij. En mocht je de kerstsfeer nou' nog niet te pakken hebben, dan kun je je op de 107e ver dieping van het Wereldhan delscentrum zelf een engel wanen. Pas daar, waar je naar beneden wijst op passe rende vliegtuigen aan te dui den, is ook Manhattan stil en klein, niet meer dan een hele grote kerstkaart. DICK TOET Op 1 mei 1976 kwam het Griekse parlementslid Alekos Panagoulis onder verdachte omstandighe den bij een auto-ongeluk om het leven. De ex-lege- rofficier Panagoulis was tijdens het kolonelsregime ter dood veroordeeld we gens een (overigens mis lukte) aanslag op dictator Papadopoulos. Mede on-. der druk van talloze inter nationale protesten werd het doodvonnis, waar Pa nagoulis na de martelin gen die hij tijdens zijn voorarrest had ondergaan, veranderd in levenslang. Tenslotte werd hij in 1973, nog voordat het kolonels- regime ten val was geko men, tegen zijn zin vrijge laten. Panagoulis zou na zijn vrijla ting een man zijn die slechts bezeten was van een gedach te: diegenen opsporen en voor hun verantwoordelijkheid plaatsen die niet alleen voor, maar ook na het kolonelsregi me de touwtjes in handen hielden. Als hij beseft dat zijn strijd voor vrijheid niet langer met bomaanslagen gevoerd kan worden, kiest hij na lange aarzeling voor de politiek. Maar ook de politiek voert niet tot het doel, is of zij nu van rechts of van links is, cor rupt naar de hoge maatstaven die Panagoulis stelt. Hij ver laat de socialistische Cen trumpartij en gaat op jacht naar de geheime archieven van de ESA, de Griekse ge heime militaire politie, die ook verantwoordelijk was voor de martelingen tijdens het kolonelsregime. Panagou lis weet beslag te leggen op een deel van deze belastende documenten en slaagt erin deze voor een deel gepubli ceerd te krijgen. Dan gebeurt het auto-ongeluk. Panagoulis vindt de dood na te zijn aan gereden door een collabora teur van het voormalige kolo nelsregime, een zekere Mihai- lis Stefas. Politieke motieven worden in het proces dat na derhand tegen deze Stefas wordt gevoerd, niet bewezen geacht. De zaak lijkt' afge daan, maar voor velen staat het vast dat Griekenland er een tweede Lambrakis-affaire bij heeft, naar de Atheense arts die in 1963 eveneens bij een ogenschijnlijk onverdacht verkeersongeluk de dood vindt, maar dat zal blijken te zijn geënceneerd door een ORIANA FALLACI SCHREEF BOEK OVER BESTRIJDER GRIEKS KOLONELSREGIME hooggeplaatste medewerker van het latere kolonelsregime. Fallaci Voor de rondreizende free lance Italiaanse journaliste Oriana Fallaci die met gebal de vuist tijdens de begrafenis van Panagoulis zwoer het lot van Panagoulis te wreken, was de zaak echter duidelijk nog niet afgedaan. Oriana Fallaci was een van de eerste journalisten die Pana goulis bij zijn terugkeer uit de gevangenis in 1973 voor een vraaggesprek stonden op te wachten. Zij had zich toen al een zekere faam verworven door vraaggesprekken met vele beroemdheden, een faam die in het afgelopen jaar nog werd vergroot door vraagge sprekken met mensen als Khomeiny, Barzagan, Kha- daffi en Deng Xiaoping. Het bleek een meer dan jour nalistieke ontmoeting, er ont- 'stond een geregelde, maar niettemin zeer turbulente re latie uit, die zou worden afge broken door de dood van Pa nagoulis. Het was, zoals Falla ci zegt, geen gewone liefde, maar een aantrekkingskracht gebaseerd op de morele kwa liteiten van Panagoulis, die niet alleen een verzetsstrijder was maar ook een dichter. Zij zou zijn strijd, zijn ideeën en vele mislukkingen meema ken. De dood van de sterk tot de verbeelding sprekende Pana goulis greep Oriana Fallaci sterk aan. Drie jaar lang werkte zij aan een boek over hem waarin zij in terugblik de tragische gang beschrijft van Panagoulis vanaf het moment dat hij de aanslag plande op Papadopoulos. Het resultaat van deze erva ringen heeft ze neergelegd in een zeer omvangrijk boek, in de Nederlandse vertaling telt „Een Man", zoals het boek heet, meer dan 500 goedbe- drukte pagina's. De journaliste Oriana Fallaci zegt daarvoor nadrukkelijk uit haar rol van journaliste te zijn getreden en als schrijfster en medegetuige aan de slag te zijn gegaan. Zij heeft zich niet willen beperken tot een be schrijving van het leven van Panagoulis, zij vertelt de tra gische gang van dat leven als het ware opnieuw op minu tieuze wijze aan die overleden Panagoulis zelf en zij hoopt hem daarmee weer, volgens haar eigen woorden „weer een beetje levend te hebben gemaakt" daarmee het voor nemen verijdelend^van al die genen die het op'zijn leven hadden gemunt en hem het liefst naamloos in de geschie denis hadden willen laten verdwijnen. Het leven en de strijd van Panagoulis weer spiegelen ongetwijfeld ook de aspiraties van de journaliste Fallaci. Zij he^ft zich getuige het boek in hoge mate met deze Panagoulis geïdentifi ceerd. Oriana Fallaci en Alekos Panagoulis. Fallaci heeft de verbeten strijd willen beschrijven van het machteloze individu tegen de anonieme maatschappij, een strijd die het individu wel moet verliezen. Panagoulis is meer dan een uniek figuur, hij is de hoofdfiguur gewor den in een moderne tragedie, die zich vele malen in onze maatschappij afspeelt. Daarmee heeft zij aan haar boek een wijdere strekking willen geven. In dat verband dringt een vergelijking zich op met het boek over Lam- brakis van Vasilis Vassilikos. Dat boek is in de eerste plaats registrerend en uitnodigend tot de strijd. Nergens meesle pender is dat verlangen ook verbeeld in de magistrale film Z die de Franse regisseur£os- ta-Gavras maakte over Lam- brakis. Bij Fallaci zijn wij een stadi um verder. Van strijd tegen de machthebbers is niet zo veel meer te merken, er is eerder sprake van een soms wat klagelijke, bijna banale berusting een toegeven aan het noodlot, waaraan niet toe valligerwijs de Griek Pana goulis wordt opgeofferd. Zijn lot is in de ogen vari Fallaci een symbool voor zovele an dere verzetsstrijders. Toch doet Fallaci door zoveel waar de toe te kennen aan deze tra gische symboolfunctie af breuk aan de persoon van Pa nagoulis zelf, deze zeer bijzon dere man, die zij, naar zij zelf zegt op een bijzondere wijze heeft liefgehad en die zij met dit boek heeft willen vereeu wigen. Daarom schreef zij im mers in de eerste plaats deze stilistisch zeker knap uitge vallen odyssee. Zij bereikt er in ieder geval mef dat de her innering aan deze bijzondere Panagoulis blijft voortleven. Oriana Fallaci: Een Man, 522 pp. Uitgave: Bert Bakker, Am sterdam. Prijs ƒ39,50. PAUL VAN VELTHOVEN WASHINGTON De opgave van het aantal ernstige ongelukken met Ame rikaanse kernwapens, dat het Ameri kaanse ministerie van defensie, het Pentagon, verstrekt, is veel te laag. Dat is het oordeel van het in Washing ton gevestigde Centrum voor Defen sie-informatie (CDI), een particuliere organisatie die herhaaldelijk kritiek uitoefent op het Amerikaanse minis terie. Volgens dit centrum hebben zich in de periode tussen 1950 en 1975 95 ongelukken voorgedaan van ernstige aard met kernwapens. In een tus sentijds rapport van het Pentagon over de jaren 1950 1980, dat nog niet is gepubliceerd, wordt gesproken van 27 'broken arrows', de militaire codenaam voor ernstige ongevallen. Deze lijst is overigens tweemaaal zo lang als het laatste offi ciële rapport dat het Pentagon in 1968 publi ceerde. Daarin werden dertien gevallen ge meld. Een woordvoerder van het Pentagon heeft ge zegd dat er geen sprake is van een „samenzwe ring" om nieuws over ongelukken met kernwa pens achter te houden. Er is echter verschil van mening over,wat er precies moet worden ge meld. „Wij hebben een goede staSi van dienst wat veiligheid op kerngebied betreft", aldus de woordvoerder die er op wees dat de ongeluk ken niet hebben geleid tot kernexplosies. Een CDI-medewerker noemde het „bewonde renswaardig" dat het Pentagon openhartiger wordt over dit soort ongelukken, maar zijns in ziens komt het ministerie nog steeds niet met de hele waarheid over de brug. Het jongste ongeluk, dat ook door het Pentagon was gemeld, deed zich voor in september, in Damascus, in de staat Arkansas, toen een mon teur een engelsae sleutel liet vallen waardoor een brandstoftank van een raket van het type Titan-2 lek raakte. Daardoor deed zich een niet-nucleaire explosie voor waardoor een per soneelslid om het leven kwam en verscheidene anderen ernstig werden gewond. Van twee andere ongelukken dit jaar maakte het Pentagon geen melding. Een brand aan boord van een B-52 bommenwerper met onge veer 30 kernwapens in Noord-Dakota en het neerstorten van een met kernwapens uitgeruste jachtbommenwerper in New England. PAUS IN VREDESBOODSCHAP VATICAANSTAD Onder het hoofd 'Om de vrede te dienen, respectere men de vrijheid' heeft paus Jo hannes Paulus II in een boodschap naar aanleiding van Wereldvredesdag, 1 januari, zich tot 'alle man nen en vrouwen van goede wil' gericht. De paus schrijft dat het beeld dat zich aan het begin van de jaren tachtig ontvouwt, niet zeer bemoedi gend lijkt, al spannen zich nog zoveel mannen en vrouwen, naamloze burgers als verantwoordelijk heid dragende leiders, met alle kracht en in veel ge vallen door angst gedreven, voor de vrede in. De wereldvrede kómt er vol gens paus Johannes Paulus II niet door een evenwicht na te streven in afschrikwekkende bewapening. Geweld is geen weg naar vrede. De boodschap van de paus be handelt verder uitgebreid het thema vrijheid, dat op de juiste wijze gebruikt, naar vrede leidt. ADVERTENTIE Sparen kan op veel manieren. Bij de Rabobank kan dat zelfs eèn rente opleveren tot l0'/i%. Kom er snel over praten. Bij de Rabobank, die is altijd in de buurt. Vrijheid en vrede kunnen niet heersen waar alle macht be rust bij één maatschappelijke groepering, één ras, of één groepering, of met een niet uitgesproken verwijzing naar de situatie in Polen, waar het welzijn is gekoppeld aan de belangen van een enkele par tij, die zich met de staat ver eenzelvigt. De vrijheid maakt deel uit van het wezen van de mens en is een kenmerk van zijn natuur. Zij is op grond van het feit dat hij naar Gods evenbeeld is ge schapen zijn elementaire recht. Hieruit vloeit voort dat de mens de mogelijkheid moet hebben bij het nemen van zijp besluiten terug te vallen op de door hem aanvaarde waarden. De belangrijkste van deze waarden is steeds „de betrek king tot God, die tot uiting komt in religieuze overtuigin gen". Zo wordt de godsdienst vrijheid tot grondslag van de andere vrijheden, aldus paus Johannes Paulus. Tot de vormen van vrijheid die de deze naam volgens hem niet verdienen, rekent hij de uitwassen van de consumptie maatschappij. Deze leidt tot misbruik van de vrijheid, wanneer het onverzadigbare verlangen naar goederen niet ondergeschikt is aan de wet van gerechtigheid en het so ciaal erbarmen, aldus de paus. Hij hekelt de „samenleving waarin alles is geoorloofd, waarin vrijheid wordt verwis seld met willekeur en waar door uit naam van de vrijheid een soort van algemene norm loosheid wordt verkondigd. Voorbeelden van deze onjuiste opvatting van vrijheid noemt hij de wettelijk geregelde vruchtafdrijving. Zich nadrukkelijk wendend tot de christen, schrijft de paus dat de mens niet vrij kan zijn, „wanneer hij niet erkent dat zijn bovenzinnelijkheid boven de wereld uitgaat en hij daar naar en naar zijn betrekking met God handelt".

Leidse Courant | 1980 | | pagina 11