Pekkend koelsysteem vermoedelijk rzaak van vergiftigde nasi :temi Rijnmond veiligste haven voor LPG j orte blokkade fCN in Almelo eer bedenktijd 0|sie Nedlloyd Huisarts boycot Philips-Duphar Twee doden bij brand in Chinees restaurant Actie tegen zakkenrollers: 45 arrestaties Toen het weer Kerstmis werd NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 23 DECEMBER 1980 PAGINA 9 fcY Het giftige nitfiet dat Ben is in een aantal pakken Ireng van Iglo is waarschijn- [komstig uit een lekkend koel- l van een van de bestelauto's, fceft 110 bestelwagens, waar- r acht zijn uitgerust met een Jsteem dat, zoals nu is geblc- litriet bevat. overleden. De acht bewuste bestelauto's zijn inmiddels buiten gebruik. Volgens Iglo wist men niet dat in het koelsys teem giftige stoffen voorkwamen. „De samenstelling van die vloeistof wordt doorgaans door de leveranciers als fa brieksgeheim beschouwd. Tot nu toe Werd aangenomen dat deze vloeistoffen alleen onschadelijke stoffen bevatte". Hoe het nitriet op de diepvriesmaaltij den terecht is gekomen, is overigens nog een raadsel. Want Iglo heeft een voorschrift, dat uit een bestelwagen geen beschadigde produkten mogen worden afgeleverd. Toen de lekkage in Limburg (de enige provincie die vergif tigde produkten kan hebben) werd ont dekt, is de chauffeur teruggereden naar het depot. Hier werd vastgesteld dat de lading niet was beschadigd. Daarover was men toen ook niet verbaasd, omdat de maaltijden in containers op wieltjes worden vervoerd. De produkten staan vrij van de bodem (ongeveer tien centi meter erboven), terwijl de vloeistof over de vloer is gelekt. Omdat men bo vendien aannam dat koelvloeistoffen onschadelijk waren, is de lading over geheveld in een andere bestelauto en zijn de bestellingen afgeleverd in 26 le vensmiddelenzaken in Limburg. De wagen vervoerde behalve Iglo-maaltij den ook diepvriesprodukten van ande re merken. Veel fouten bij oogmetingen DEN HAAG Zowel oog artsen als opticiëns maken nogal eens fouten bij oogme tingen. Bovendien zijn opti ciëns vaak slordig bij het maken van brillen. Dat blijkt uit een onderzoek van de Consumentenbond. De bond heeft een aantal proefpersonen van wie het brilvoorschrift precies bekend was, voor oogmeting en aan meten van een bril een bezoek laten brengen aan tien oogart sen en twaalf opticiëns. Slechts één oogarts en twee opticiens leverden geheel juiste bril- voorschriften. Van de in totaal 22 brillen die de proefperso nen kregen aangemeten, ble ken er vier fouten in de uit voering te bevatten. IES VERVOERSBONDEN ÊRLIJK 5 JANUARI TERDAM De Vervoersbonden FNV krijgen januari de tijd om advies uit te brengen over oorgenomen fusie tussen de Nederlandse pvaartbedrijven Nedlloyd en KNSM. npromis rolde gisteren uit de bus bij de behandeling van l rt geding dat de Vervoersbonden tegen Nedlloyd hadden jannen' voor de Rotterdamse rechtbank. Nedlloyd had de irsbonden FNV aanvankelijk aan 23 december willen i, omdat ook andere bij de fusie-besprekingen betrokken hun oordeel al hebben gegeven. De vervoersbonden UUfi aanvankelijk niet voor 10 janauri met een advies ko- let compromis werd gisteren door beide partijen aanvaard de bonden voor elkaar hadden gekregen dat ze op 2 janua- erktijd bij zowel de KNSM als de Nedlloyd ledenvergade- mogen houden. 'er en zoontje vergiftigd 1ERGEN Een 38-jarige therapeut uit Driebergen en reejarig zoontje Daniël, die zaterdag dood in hun huis wer- ivonden, blijken te zijn vergiftigd. De patholoog-anatoom teldenrust heeft dit.gisteren vastgesteld. De 31-jarige echt- van de therapeut wordt nog verpleegd op de reanimatie- ig van het Academisch Ziekenhuis in Utrecht. Buren sloe- iterdag alarm omdat sinds donderdag de lichten waren i branden. Welke stoffen de dood hebben veroorzaakt is et bekend. In het huis waren veel slaapmiddelen en medi- aanwezig. sterdam krijgt Groote syser begin januari IERDAM De Groote Keyser wordt uiterlijk 30 ja- i overgedragen aan de gemeente Amsterdam. Éigenaar [ents heeft zich hiertoe bereid verklaard, aldus een be- naking van de gemeente. etdam heeft de kraakpanden voor 1,8 miljoen gulden ge- t De officiële eigendomsoverdracht zou aanvankelijk op 28 mber plaats hebben, maar werd uitgesteld toen op de pan- log een hypotheek bleek te rusten, die 750.000 gulden hoger i de koopsom. ■achten over mishandeling or Amsterdamse politie #0 TERDAM Bij het Klachten- en Adviesbureau Politie-op- hebben zich tot dusver 45 personen gemeld met klachten V iet optreden van de Amsterdamse politie tijdens de ontrui- van het gekraakte pand de Grote Wetering. De klagers i te zijn mishandeld. Achttien van hen hebben een klacht [end bij de officier van justitie in de hoofdstad. Het advoca- lectief De Rijp zal de gemeente voor de rechter dagen met lel aan zes mensen 10.000 gulden te betalen voor geleden liële en immateriële schade. iELO Enkele honderden demonstranten hebben van- Sen geprobeerd de toegangspoorten tot de UC-fabrieken letisch af te sluiten. De opzet was om te voorkomen dat Dneel en transport binnen de poorten kwamen om stag- k in de bouw van de uitbreiding van UCN te voorko- }De actievoerders zijn in hun opzet niet geslaagd. Het jfcneel kon, zij het met enige vertraging, gewoon aan het gaan. Ongeveer een uur nadat de actie was begonnen, Iheen de pblitie en maakte éen van de toegangspoorten {enstelling tot eerdere acties bij de Almelose UC-fabrieken van de laatste vorig jaar kerst) vielen er deze keer enkele ten. 37 demonstranten werden gearresteerd. omdat# ze niet 'n ingaan op het verzoek van de politie bij de heklken weg an. Rond half tien besloten de actievoerders voorlopig de te staken en zich te beraden over een actie in de Almelose ïnstad. ctievoerders zeiden afkomstig te zijn uit het hele land, en rmeer van de actie „Dodewaard gaat dicht". Behalve de tade van de UC-poorten wil men de plaatselijke bevolking, inemers en anderen, informeren over bezwaren die tegen eiding van de UC-fabrieken zijn aan te voeren. „Het gaat liet alleen om het sluiten van de UCN, maar om een heel re samenleving, waar kernenergie en geweld niet in pas- aldus de actievoerders. CHT WEER BILT-KNMI - Met een ihtige westenwind wordt ,de komende dagen zachte t naar ons land gevoerd, 'in trekken storingen mee bij ons regen brengen. In situatie komt de eerste- i nog vrijwel geen veran- g. De luchtdruk nabij de fen en boven Spanje blijft terwijl depressies boven noordelijk deel van de aan de luchtdruk laag hou- Het temperatuurverschil tussen dag en nacht is maar klein. In het algemeen liggen de waarden tussen de zeven en elf graden, waarbij het nu en dan regent. Weersgesteldheid van gisteren Weer Max Min Neer- temp temp «lag Oliebollen op 10.000 voet Reizigers bij de KLM die de komende feestdagen de lucht in gaan, kunnen de feestdagen op gepaste wijze beleven. Niet alleen dat de machines met dennegroen zijn versierd, er valt ook te genieten van een speciaal kerstmenu en bij de jaarwisseling waar ook ter wereld stroomt de champagne en worden oliebollen en appelflappen DEN HAAG Rijnmond is de veiligste plaats voor aan landing van vloeibaar petro- leumgas (LPG). Tot deze conclusie komt TNO in zijn eindrapport over de risico's van aanlanding van LPG. Minister Ginjaar (volksge zondheid) heeft dit rapport gisteren aan de Tweede Ka mer aangeboden. Minister Ginjaar ziet in het rapport een bevestiging van zijn beleid, dat erop is gericht tot één aanlandingsplaats voor LPG te komen. Dat beleid doorkruist de plannen van aanlanding in Vlissingen en Terneuzen. In opdracht van het ministerie van volksge zondheid heeft een werkgroep van TNO in Apeldoorn de mo gelijkheden onderzocht van aanlanding in Amsterdam, Rijnmond, Terneuzen, Vlissin gen en Moerdijk. TNO bere kende dat de kans op een on geluk met maximaal honderd doden zich in Rijnmond eens in de acht miljoen jaar zal voordoen. Bij de overige plaat sen zijn de gevaren groter. TNO heeft tevens een aantal veiligheidsmaatregelen aanbe volen bij aanvoer van LPG op grote schaal. Zo zou het ove rige scheepvaartverkeer stilge legd moeten worden wanneer een gastanker de haven bin nenvaart. VANWEGE GIFSTORT VOLGERMEERPOLDER SNEEK De Sneeker huisarts W. Lofvers weigert nog langer geneesmiddelen voor te schrijven die zijn gemaakt door Philips- Duphar. De dokter vindt het niet correct dat de geneesmiddelen-firma enerzijds met luide stem verkondigt zich in dienst te stellen van de gezondheid van de mensen, terwijl ze anderzijds ziekte in de hand werkt door het milieu te verontreinigen met zware vergif ten. Lofvers duidt hierbij op de gifstort in de Volgeermeerpolder bij Broek in Waterland, waarvan de firma wordt verdacht. Zijn patiënten lijden volgens Lofvers geen enkel nadeel van de boy cot omdat de medicijnen van Philips-Duphar volstrekt vervang baar zijn door andere. HEESCH Bij een brand in een Chinees restaurant in het Brabantse Heesch zijn gisterochtend de 43-jarige eigenares se van het restaurant en haar vijfjarige dochtertje om het leven gekomen. Een gewonde man is overgebracht naar het ziekenhuis, hij ver keert in levensgevaar. Elf andere inwoners konden zich in vei ligheid stellen. Volgens de brandweeer zijn de slachtoffers in hun slaap verrast en door de rook bedwelmd. Van het pand staat alleen de gevel nog overeind. De grootte van de schade is niet bekend; naar de oorzaak van de brand wordt een onderzoek ingesteld. Chloortrein ontspoord ROTTERDAM Op het rangeerterrein Botlek is vannacht een ertstrein op een uit 21 wagens bestaande chloortrein gebotst. Van de chloortrein ontspoorden de locomotief en twee wagens. Bij de botsing is niemand gewond geraakt. Volgens de NS is er geen chloorgas ont snapt. De ketels zijn alle maal intact gebleven. Buit overval Makro: ruim een miljoen AMSTERDAM Bij de Makro in Duivendrecht is gisterochtend omstreeks half acht bij een gewapende overval op een geldtran sport ruim een miljoen gul den buitgemaakt. Bij de overval is geschoten; een medewerker van het be drijf werd daarbij in de bil ge raakt. De drie daders zijn ont komen. Hun auto is gistera vond gevonden. Deze bleek te zijn gestolen en voorzièn van valse kentekenplaten. Van de daders ontbreekt verder elk spoor. Gewaden van zijde en leer Dè Amsterdamse modeontwerpster Fong Leng presenteerde af gelopen zondagmiddag haar nieuwe collectie tijdens een druk bezochte show in de sociëteit Arti et Amicitiae op het Rokin in Amsterdam. Twee van de modellen zijn op deze foto te zien; Fong Leng maakte vooral gebruik van zijde en leer bij haar crea ties. UTRECHT Een actie van de Utrechtse politie gericht tegen win keldiefstal en zakkenrollerij heeft de afgelo pen week 45 ar restanten opgele verd. Alle boos doeners werden op heterdaad be trapt; 35 van hen waren bekenden van de politie. Aanleiding voor de actie was het enorm gestegen aantal winkeldief- stallen en gevallen van zakkenrollerij. Tussen 1 september en begin december werden 407 win keldiefstallen en 245 gerolde porte monnees gemeld. In de eerste week van december, vlak voor Sinter klaas, werd er met name in het win kelcentrum Hoog Catharijne twee keer zoveel gesto len als in de hele maand september. Van de 45 arres tanten zijn er der tig verslaafd aan heroïne. Minder styreen bij Lobith DEN HAAG Het styreenge- halte van het Rijnwater bij Lobith is belangrijk gedaald, zo blijkt uit metingen door het rijksinstituut voor de zuive ring van afvalwater. Toch handhaven de Amster damse waterleidingen die van het Rijnwater gebruik maken voorlopig hun voorzorgsmaat regelen. Het giftige styreen be landde zondagavond ter hoog te van het Duitse Rees in de rivier na een aanvaring tussen twee binnenvaarttankers. Sinds haar man gestorven is in januari wordt het alweer vier jaar. Ze had hem gewoon brood voor tussen de middag meegegeven, maar om elf uur was er van de zaak gebeid; ze moest vooral niet schrikken, meneer was niet goed geworden heeft de schelp van haar teven zich steeds verder gesloten. In het begin kwamen de collega's van Bert nog regelmatig over de vloer. En ook de leden van het collectantencollege, waar hij veertig jaar lid van was toen hij stierf, zag ze ze nog zo nu en dan. „Het was een beste man Stien", zeiden ze Gelijk in het halletje, „we hebben wat met hem af gelachen. Je moet maar zo denken Stientje, de mooie tijden die jullie samen hebben gehad, kunnen ze je niet meer afnemen". Op een woensdag had Braks er nog achteraan geroepen: „Apropos Stien, als je die piano weg wil doen, weet ik wel iemand". Eén keer had ze de directeur van Bert op bezoek gehad. Een stille, hoekige man, die op zijn stoel zat te draaien en zich telkens verslikte in het sigaartje, dat ze speciaal voor mensen zoals hij in huis had. Dat hij daarna geen tweede keer meer kwam, was niet zijn schuld. Hij had wel degelijk door zijn secretaresse een datum in zijn agenda laten blokkeren, maar toen hij bij haar huis aanbelde, had ze niet open gedaan. Ze zag hem vanuit de erker aan komen en op dat moment had ze geweten, dat verder praten voor beide partijen verloren tijd was: Het was de eerste keer in haar leven geweest, dat ze iemand aan de deur had laten stan en ze had het er knap benauwd van gekregen. Ze zag hem weglopen en meende te zien, dat hij neuriede. „Zou hij soms ook opgelucht zijn?" dacht ze verrast. En toen hij om de hoek was, had ze gauw een pot thee gezet. Een grote pot, want je kon immers nooit weten, wie er nog kwamen. Er kwamen steeds minder mensen. En dat begreep ze, want de mensen, die vijf keer gezegd hadden, dat Bert een goed mens was geweest, en zonder dat ze één keer zichtbaar ontroerd was, voelden zich natuurlijk In hun wiek geschoten. Daar kon ze goed in komen. Maar kon zij het soms helpen, dat ze haar ogen liever droog hield, omdat er toch niemand was, die haar tranen kon wegvegen? Ze was blij, toen er bijna niemand meer kwam. Alleen het bezoek van haar kinderen stelde ze nog op prijs. Ze heeft er vier, één dochter en drie zonen, die ze vertederd „mijn jongens" noemt. Alleen haar dochter woont in de stad, maar de jongens schrijven regelmatig. En als ze voor zaken in de buurt zin, komen ze altijd even buurten. En als ze ruim in hun tijd zitten, blijven ze ook wel eens eten. Dan schilt ze gauw in de keuken nog wat aardappelen en maakt ze frites, want daar zijn ze alle drie dol op. Hoe krijgt u ze nou zo mooi geel?" zei Bert junior laatst nog, „U moet dat geheim nou toch eens verklappen, want dan kan Hilde ze ook voortaan zo maken". Ze komen ook elk jaar op eerste kerstdag bij haar eten. Dat deden ze ai, toen vader nog leefde en die traditie hebben ze gelukkig voortgezet. Ze spaart er het hele jaar voor, want ze weet, dat de jongens van een slaatje houden en van een lekker stuk konijn. En als ze niet tijdig maatregelen neemt, kan ze dat van d'r AOW'tje echt niet behappen. Vorig jaar had ze ook een flesje cognac gekocht. Toevallig had ze Herman daarover horen praten: hij vond het zo lekker bij de koffie. Herman moet voor de zaak vaak in dure restaurants eten en hij weet langzamerhand precies, wat er in de wereld te koop is. Achteraf gelooft ze toch, dat ze het verkeerde merk cognac heeft gekocht, want toen ze terug kwam uit de keuken hoorde ze Herman nog net zeggen: „Dat Is geen Franse cognac. Dat is jenever met een kleurtje". Ze had vieux gekocht, omdat die eenderde van de prijs van cognac kostte. En de man van de drankwinkel had gezegd, dat het best te drinken was. Ze zit nu alweer een uur bij het raam en kijkt tevreden naar het bloknootje op haar schoot, waar ze alle boodschappen onder elkaar heeft geschreven. Ze heeft dit jaar geïnformeerd naar de prijs van Franse cognac en ze was biij, dat er ook halve flessen in de handel zijn. Het konijn was trouwens ook een stuk duurder dan vorig jaar. Ze heeft vanmorgen de doos met kerstboomballen vast van zolder gehaald. Ze wil het dit jaar op haar dooie gemak doen, want de vorige keer heeft ze twee kerstklokjes laten vallen. En dat is zonde. Vroeger was het de taak van Bert. Die wachtte meestal tot de laatste dag en ging dan pas tegen zevenen de straat op, want dan waren de bomen goedkoper, zei hij. Ze heeft zijn klerenkast pas na twee jaar opgeruimd, in zijn blauwe pak zaten drie elastiekjes en een vlakgum. Zijn alpinopet lag op de plank. De knappe costuums heeft ze aan de jongens gegeven. En die dragen ze nu meestal, als ze bij haar op bezoek komen. Het zijn goeie jongens. Terwijl ze naar het rijtje boodschappen staaart en zich afvraagt of ze misschien nog wat vergeten is, hoort ze een auto stoppen. Vanuit de erker ziet ze dat het de wagen van Herman is. Wat heeft die op dit uur bij haar te zoeken? Hij woont helemaal in Doom en over drie dagen is het pas eerste kerstdag. Nu ziet ze ook dat Hilde en de kinderen er bij zijn. „Er zal toch niets ergs gebeurd zijn?" denkt ze. „Nee moeder", zegt Herman bij de deur, „er is niks vervelends gebeurd. We komen je alleen een zalig kerstfeest wensen". „Dat kun je toch ookDe laatste woorden slikt ze in. Ze kijkt hem vragend aan en fluistert: „Jullie komen toch wel? Herman, je gaat me toch niet vertellen dat Hij kijkt langs haar heen naar de lege kapstok. „Hilde en ik", zegt hij na een stilte, waar geen eind aan leek te komen, „Hilde en ik hebben besloten om het dit jaar thuis te vieren. Moeder, nee ga nu alsjeblieft niet huilen, want u moet het goed begrijpen. We doen het voor Uw bestwil. U bent ook geen veertig meer, maatje. En al die kinderen van Bert, en van Sjaak en van mij, kunt u echt niet meer behappen". Ze kijkt hem aan en stamelt: „Maar ik doe het zo graag jongen". „Dat weet ik toch", roept hij, „terwijl hij een hand op haar magere schouder legt, „maar het lijkt ons toch beter, ais je dit jaar Kerstmis bij ons komt vieren". Ze knikt en zegt bijna onhoorbaar: „Ik ga en potje thee voor jullie zetten". Terwijl ze naar de keuken schuifelt denkt ze: „Wat een geluk, dat ik speculaasjes in huis heb gehaald". Bij het afscheid neemt ze Herman even apart en vraagt hem: „Ik vind het erg lief van je jongen om me voor de kerstdagen uit te nodigen. Maar ik neem het alleen aan, als jullie geen andere afspraken hebben". Hij schudt zijn hoofd. „Alleen de buren komen. Die luitjes van Anjema. Maar dat zijn hele geschikte mensen. En u weet het: bij Herman is er altijd plaats in de herberg". Als de auto wegrijdt, zwaait ze vanuit de erker naar de gezichten, die achter de beslagen ramen nauwelijks herkenbaar zijn. „Het is een goeie jongen", denkt ze. terwijl ze naar de kerstkrans kijkt, die ze zoéven van hem heeft gekregen. Die jongen heeft zo veel aan zijn hoofd. Die is gewoon glad vergeten, dat ze vanwege haar hoge bloeddruk ai Jaren geen vettigheid meer mag eten.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9