Prijsbeleid volgend 1 aar niet straffer OESO verwacht licht herstel economie Rl Geldrijder neergeschoten bij overval op.Leidse bank •an dreigt tnieuw met ocessen :gen gijzelaars •RSTMIS 1980 GROENE KERST ^cicUc €owta/nt DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Dinsdag 23 december 1980, 71e jaargang no. 21845 ekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244 - Giro 103003 - Bank Amro-bank N V Leiden. Directeur-hoofdredacteur J. J. Hallewas - edacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.52 per mm. Telefoontjes 0.31 per mm. - Klachten bezorging: tel. 071-122248 (18 00 tot 19.00 uur) - (ementen: kwartaal f 46.30; jaar 173.70; losse nummers: 60 cent. Pilobolus Dansscènes van Pilobolus Dance Theatre om 21.55 uur op Ned. I en om 22.00 uur „Doelenconcert". Op Ned. II om 19.25 uur quiz „Cum Laude", om 21.30 uur „Kerstfeest met de Josti Band" en om 22.20 uur „Kerst in Christ Church". Vrij zacht Af en toe regen met tempera turen tussen 7 en 11 graden. Matige to krachtige wind uit west tot zuidwest. Zon op 08.46, onder 16.29 uur. Scheveningen hoogwater 04.33 en 16.42 uur. laagwater 00.14 en 12.43 uur. ag als extra bijlage voor de komende Bgen het gebruikelijke Kerstnummer, pagina's met zeer uiteenlopende ferpen. Onder meer reportages over nstenaar, die bijbelse taferelen •digt in was; Toon Hermans, die niet aalt naar het theater; een ^rhaal van Anthony van Kampen; een die zijn vakanties besteedt aan het iloegiferen van preekstoelen; tv-specials ram Kerst; de zingende merel, die iedere eclaf'i" hart meedraagt; natuurlijk een QO f/kleurplaat plus kerstpuzzel en als J,] pagina (met foto's van René Smit) Mhaal van twee doorbijtsters in de "ii la(ri. de haat Kerstbestand IRA BELFAST Leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) hebben gisteren ver klaard. dat zij met kerstmis een bestand in acht zullen ne men. Deze mededeling komt. nadat eind afgelopen week een hongerstaking van veroordeel de IRA-activisten was beëin digd. Het is overigens nog niet duidelijk of de Britse regering de eis van de hongerstakers- namelijk de status van politie ke gevangenen, heeft ingewil ligd, of dat alleen de omstan digheden in de gevangenis verbeterd zullen worden. GORREDIJK Ook dit jaar hoe ven de Nederlan ders niet op een witte kerst te reke nen. Er wordt een ..groene kerst" ver wacht met regen achtig weer en een nu en dan aanwak kerende zuidweste lijke tot westelijke wind Volgens weerman Hans de Jong uit Gorredijk zal de temperatuur vrij zacht zijn en oplopen tot zeven a acht graden. Dat er dit jaar met de kerstdagen geen sneeuw verwacht wordt, komt door de tegen werking van een hogedruk- gebied bij de Azo- ren. Samen met een diepe depressie bij IJsland speelt dat Atlantische luchtstromen in de Gemiddeld is er in' Nederland eens in de acht jaar sprake van een witte kerst. De laatste was in 1964. aldus Hans de Jong. Het vroor toen matig tot streng en in het noorden van het land kon worden geschaatst. De al- lerkoudste Kerst mis van deze eeuw was in 1938. Reclamegrap van Koot en Bie in onderzoek HILVERSUM CRM heeft het zon- dagavond uitgezonden programma van Koot en Bie in onderzoek. In het pro gramma-onderdeel over de gefingeerde omroep Manjana lieten Koot en Bie re clame toe van Haagse middenstand, met het doel aan te tonen welke kant het opgaat met de Nederlandse televi sie als reclame wordt toegestaan. Het ministerie wil van de VPRO weten waar de grens ligt tussen persiflage en reclame. Na overleg op hoog niveau minister Gardeniers is met vakantie werd onder leiding van dir-gen. dr. J. Verhoeve de VPRO gevraagd duidelijk heid te verschaffen, omdat de betrok kenen eventuele gevolgen wel over dacht zullen hebben. e dag ilevisi rieter. teen willenl ;lame et sta in tea in-Nei Koninklijke kerstviering t gesl stapt1 nst bi pen reclai werl Dorlop men an Cf rich asketl terwijl rde3EN HAAG Het Prijsbe- je b^id zal volgend jaar onge- eer gelijk zijn aan het prijs- :leid dat in 1980 is gevoerd, inister Van Aardenne van :onomische zaken heeft dit isteren meegedeeld in het 11VI ebruikelijke overleg met Verkgevers, werknemers, l op jiidden- en kleinbedrijf en Je 50bnsumentenorganisaties. Er baaïfomt dus geen straffer prijs- cord eleid zoals de consumenten- le sp Visse beter s 26 organisaties en de vakcentra- in het midden- en kleinbe- les wensen (vooral voor ener- drijf. gieprijzen en overheidstarie- ven), maar ook geen versoe peling. Wel staat de minister het bedrijfsleven nu toe de hoge rentekosten in ruimere mate door te berekenen. Voor een noodzakelijke verbete ring van de rendementen geeft het prijsbeleid geen ruimte, zo zegt het KNOV, de organisatie van f ondernemers De industrie mag van de stijging van de loonkosten een procent doorbe rekenen. De stijging van de grond- stoffenkosten mag. zoals tot nu toe steeds het geval was, geheel worden doorberekend en wegens het hoge 1 juli. Voor de overheidstarieven geldt een verhoging van 5 procent, zij het dat steeds meer tarieven als belastingen worden geïnd, die moei lijker aan banden kunnen worden gelegd. Minister Van Aardenne wil met zijn ambtgenoot van justitie overleg ple uuui ucicAcnu tri 1 vvctLTta net nuts rentepeil mag van de stijging der °v" het vervolgingsbeleid bij .1 nvoriroHinflpn van Hp nrn^voor- .overige kosten" een procent in de prijzen worden-doorberekend. Voor dienstverleningen mogen de prijzen of tarieven in totaal 4.5 pro overtredingen van de prijsvoor schriften. De staf van de economi sche controledienst is uitgebreid. Van Aardenne is het ermee eens dat cent worden verhoogd, voor de helft de twintig jaar oude prijzenwet toe is op 1 januari en voor de helft op aan herziening. jERAN, WASHING- De voorzitter J het Iraanse parle- t, Rafsanjani, heeft tfen opnieuw ge ld de 52 Amerikaan- jzelaars voor het ge- l te dagen, als de nigde Staten niet tard gaan met de eis 24 miljard dollar hun vrijlating, janjani verklaarde dat Iran „niet op de ADVERTENTIE 'reaj TETARIEVEN jaar 'jaar 'S'aderc informatie: 020-5912137 postgiro rijkspostspaarbank eisen zal terugkomen". De Iraanse premier Rad- jai verklaarde daarente gen dat indien de Vere nigde Staten niet tege moet komen aan de Iraanse eisen, het vraag stuk opnieuw aan het parlement wordt voorge legd. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Iran beschuldigd van mishan deling van de Amerikaanse gijzelaars. Volgens Washington worden verscheidene gijze laars vastgehouden in gevan genissen in plaats van in „luxueuze hotels", zoals Iran eerder had gesteld, en wordt hun in enkele gevallen nood zakelijke medische hulp ont houden. De woordvoerder van het ministerie. John Trattner, bezigde de krachtigste officiële taal sinds lange tijd en wees een commentaar van een Iraanse bewindsman van de hand waaruit zou blijken dat de Amerikaanse gijzelaars goed worden behandeld en te vreden zouden zijn. Volgens Amerikaanse functionarissen bestaat het bewijsmateriaal voornamelijk uit brieven die de gijzelaars hebben geschre ven aan hun familie in de Verenigde Staten. In Washington bestudeert men officieel nog steeds de Iraanse. maar men acht het uitgesloten dat de VS aan de gestelde Iraanse eisen zullen voldoen. Pagina 10: Amerika krijgt genoeg van Iraans gesar ADVERTENTIE MEDEDELING AAN ONZE ABONNEES p de woensdagen 24 en 31 december 1980 zullen onze kantoren om 16.00 uur gesloten zijn. In het koninklijk paleis op de Dam in Amsterdam heeft de koninklijke familie gistermiddag bijna voltallig de jaarlijkse kerstviering met het hofpersoneel bijgewoond. Alleen prinses Christina en haar gezin en de echgenoot van prinses Irene, prins Carlos ontbraken. Koningin Beatrix zorgde met haar zoons Johan Friso en Constantijn voor warme chocolademelk. Floris, de zoon van Margriet, krijgt vast een kopje van zijn tante. Ook prinses Irene was met haar dochtertjes Marguerita (links) en Maria Carolina aanwezig. Tv-uitzendingen mini-WK Uruguay HILVERSUM De NOS-te- levisie wijdt de volgende re- portages aan het toernooi om het mini-wereldkam pioenschap voetbal in Uru guay: 30 december: Ned: 1. 21:55 uur: Nederland-Uruguay: 1 januari: Ned; 1. 2l;55 uur. Argentinié- West Duitsland; 3 januari: Ned; 2: samenvatting Italië- Uruguay; 4 januari: Ned; 2: sa menvatting Brazilië-Argenti- nië; 6 januari: Ned; 1, 21;55 uur: Nederland-Italië; 7 janua ri: Ned; 1. 21:55 uur: West Duitsland-Brazilië; 10 januari: Ned; 1: finale. Werkloosheid in westen naar recordhoogte PARIJS De belangrijkste westerse indu striestaten en Japan zullen naar verwach ting tegen het midden van 1982 langzaam zijn hersteld van de huidige economische re cessie. De werkloosheid zal echter tot re cordhoogte stijgen. Dit staat in de gisteren uitgegeven halfjaarlijke prognose voor de wereldeconomie van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikke ling (OESO). Nederland zal, verwacht de OESO, volgend jaar eerst nog een periode van nulgroei doormaken. Evenals het Centraal Planbureau begroot de OESO de economische groei in ons land op niet meer dan een kwart procent. Eind 1981 en be gin 1982 kan het groeitempo in Nederland ech ter stijgen tot anderhalf procent per jaar. Voor waarde is dan wel. dat de prijzen voor ruwe olie de komende 18 maanden niet zullen wor den verhoogd. De werkloosheid in de OESO-landen bedraagt nu 23 miljoen. In 1982 zal dit cijfer zijn opgelo pen tot 25,5 miljoen, ofwel 7,5 procent van de beroepsbevolking. Vooral jongeren zullen door de teruyglopende werkgelegenheid wórden ge troffen. In veel landen is het aantal werkzoe kende jongeren nu al twee tot driemaal zo groot als het aantal werkzoekende volwassenen. De inflatie zal in de OESO-landen in 1982 een hoogtepunt hebben bereikt van naar schatting •gemiddeld 11,75 procent. Het verdere verloop van de inflatie zal in hoge mate afhangen van de omvang van de loonsverhogingen, als in 1981 een economische herstel zichtbaar wordt. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uür nummer 071-122248 en per speciale koerier wordt de krant alsnog nabezorgd. LEIDEN Twee over vallers hebben vanmor gen kort na acht uur een geldwagen van de Ne derlandse Midden- standsbank (NMB) aan de Breestraat overval len. Een van de gehelm de overvallers schoot de chauffeur van de wagen in het onderlichaam. Het 21-jarige slachtoffer is zwaargewond naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. Over de inhoud van de gestolen geldcassettes is nog niets bekend. De geldwagen van Van Gend Loos reed omstreeks acht uur door het geopende hek van het plein aan de achter kant van de NMB aan de Lan.- gebrug. De wagen reed achter waarts tegen de ingang aan de achtergevel van het bankge bouw. Vervolgens stapte de chauffeur uit. De bijrijder bleef in de wagen zitten. De chauffeur begon met het inla den van geldcassettes. die ver voerd moesten worden naar de vestiging van de bank in de Groenoordhal, waar de vee markt werd gehouden. Door dat het hek van de binnen plaats niet gesloten was, zagen twee gehelmde jongemannen kans tot de geldwagen te nade ren. Eén van de mannen haal de zijn revolver te voorschijn en schoot de employé in het onderlichaam. De andere man griste enige volle cassettes weg. Vervolgens reden de overvallers op een brommer weg in de richting van het Ra penburg. Volgens getuigen was de geld wagen door de mannen opge wacht. Even voor acht uur be vonden de twee overvallers zich al op de Langebrug. Zij liepen met de brommer aan de hand pas naar het bankge bouw, toen al met het verla den van de geldcassettes was begonnen. Van de daders ont breekt tot op heden elk spoor. Kinderen uit vliegtuig gezogen MANAMA Twee kinderen zijn vandaag vermoedelijk uit een Saoediarabisch vliegtuig gezogen, nadat een explosie een gat had geslagen in de wand van het passagierscom partiment. Het vliegtuig, een Lockheed Tristar vloog op een hoogte van 8800 meter boven de golf staat Qatar. Na een noodlan ding op het vliegveld van Doha moesten drie passagiers met verwondingen opgenomen worden. Visverbod KOPENHAGEN Met ingang van 1 janu ari zal het tot nader or der voor vissers uit de EG-landen verboden zijn, om te vissen in de economische zone van Noorwegen in de Noordzee. Dit is uit Deense bronnen verno men. Het verbod is een gevolg van van het feit dat er voor 1981 nog geen akkoord is tussen Noorwegen de de EG over de visserij.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 1