ïajdanek- roces eept zich langzaam naar het eind .bortuswet stap dichterbij, nu Eerste Kamer nog JOUTSTE VERWACHTING OVERTROFFEN LtensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofBuitensteBinnenhofbuitensteBinneri hofbuitensteBi sde verjaardag ipnsterproces Majdanek was geen „gewoon" kamp Politiek Partij Parlement |Er| ENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT zaterdag 20 december 1980 pagina 9 TIEK eens een stu- le politicologie, doctoraal exa- deze tak van lap moest af- De professor (jem in zijn ka lei: „Om te be- wat is poli- le student ver een minuten- twijgen en ant- toen: „Ja, zegt Ir. politiek? Voor is het een Wing, een roe- een verkapte: in mach ts wel- jen combinatie iemekrie- Voorde IPtf>kJ,e n'et da' 3 <ee bezig zijn is doorgaans ™\ders dan een /erker; 'et var en hoop geklets en gekon kel in een Haagse zaal, waar gewichtig doende dames en heren ter men bezigen als finan* cieringstekort, ruilvoet, innovatie, integrerend beleid, eerstelijnsvoor zieningen, arbeidsinko mensquote, in veste-' ringspremieregeling, aanvaardbaar, onaan vaardbaar, noem maar op. Slechts weinigen 's het gegeven, daar allts van te begrijpen. Het was de afgelopen week dan ook bijna or- troerend om op de pu blieke tribune van dt Tweede Kamer eet man bezig te zien, dit op ontwapenende wijzt uiting gaf aan zijn on begrip over het politie ke gebeuren beneden hem. Het was een werknemer van de Volvo-fabriek in Lim burg, die tijdens het debat over de dreigen de ontslagen in deze auto-industrie plotse ling een buikspreekpop tevoorschijn toverde, die sterke gelijkenis vertoonde met Kerm it de kikker uit de Mup- petshow. Telkens als één der woordvoerders in het debat een voor de Volvo-werknemer onbegrijpelijke volzin uitsprak, liet hij de mond van de pop mee bewegen, terwijl hij zachtjes „blablablabla- bla" mompelde. Het is, zo luidt een van de huisregels in het Kamergebouw, ten strengste verboden, jas sen, tassen en andere voorwerpen mee te ne- men naar de publieke tribune. De bewakers van de rijkspolitie die nen daar bij de ingang op toe te zien. Het is ons dan ook een raad sel hoe de man zijn pop mee naar binnen heeft weten te smokkelen. Een sterk staaltje, me neer. En zelfs afgezien daarvan krijgt u van ons de prijs voor de aardigste tribune-act van dit jaar. URUGUAY Dames en heren, we hebben hier in de stu dio Ed van Thijn, vice- voorzitter van de PvdA-fractie en tevens voorzitter van het co mité Olympische Spe len en Mensenrechten. Meneer Van Thijn, waar gaat het Neder lands elftal binnenkort ook alweer naar toe? „Eh, ja, naar Oeroek- waai dus, herstel, ik bedoel Oeroekwee, of liever gezegd Joeroek- wee. Daar gaat het Oranjeteam dus helaas naar toe. Ik vind dat onaanvaardbaar, want het is een dictatuur van het smerigste soort" Wat? „Joeroekwaai natuur lijk" BOLKNAK Voor iedereen die het vergeten mocht zijn, is het deze week weer eens tot in den treure duidelijk gemaakt: DS'70 bestaat nog. De meestal uiterst onop vallend opererende eenmansfractie van Ruud Nijhof, het poli tieke neefje van ome. Drees junior die de bij na failliete inboedel van de indertijd toch vrij goed lopende DS'70-winkel beheert, speelde zich tijdens het abortusdebat in het centrum van de schijn werpers. Zijn stem was doorslaggevend voor het aannemen van het wetsontwerp Ginjaar- /De Ruiter. Hij genoot zichtbaar van die machtspositie en wij zouden de laatsten zijn die hem dat kwalijk zouden nemen. De glans van de be langrijke rol die Nijhof in het abortusdebat speelde straalde ook een beetje af op Nijhofs inbreng bij andere de batten. Het leek wel of hij opeens het gevoel had gekregen er weer echt helemaal bij te ho ren. Zelfverzekerder dan ooit en achteloos k winkslagen ui tdelen d bewoog hij zich de laat ste weken door de ver gaderzaal. Zo begon hij woensdag zijn bijdrage aan het debat over de' verhoging van de ac cijnzen op benzine, ta bakswaren en alcohol met de opmerking: „Mijnheer de voorzit ter, alleen voor fietsen de, niet rokende gehee lonthouders wordt 1981 nog een goedkoop jaar". En een paar zin nen verder: „Ik vraag me trouwens af, waar om de sigaren bij de prijsverhogingen van tabakswaren buiten schot blijven. Het kabi net kiest kennelijk voor een bolknak-ima- ge in plaats van vqor De Weduwe". Toen echter staatssecretaris Van Amelsvoort (fi nanciën) had uitgelegd, waarom de sigaren niet in prijs worden ver hoogd (het gaat toch al zo moeilijk met de Hol landse sigarenindu- strie) zei Nijhof la chend: Dat van die bolknak-image was ook maar een grapje, hoor". „Juist ja", repli ceerde Van Amels voort. „Het ging dus ei-_ genlijk meer ord een knol bak". RECORD Er is donderdagavond een record gebroken. Voor het eerst in de ge schiedenis waren alle honderdvijftig kamer leden in vergadering bijeen. Die geschiede nis begon trouwens pas in 1956, toen het aantal Tweede-Kamerleden van honderd op hon derdvijftig werd ge bracht. Maar toch. Dat voor het eerst in 24 jaar de hele bubs tege lijk aanwezig was, is ei genlijk verbijsterend genoeg om er even bij stil te staan. En dat deed voorzitter Dick Dolman dan ook. Hij glom van trots, dat dit record onder zijn voor zitterschap werd gebro ken. Het gaf hem ken nelijk zo 'n enorme kick, dat hij de publie ke tribune zelfs aan moedigde te applaudis seren voor de heuglijke gebeurtenis. Net toen we dachten, dat hij zijn achternaam werkelijk eer ging aandoen, sprak Dolman na het applaus de bezoekers quasi-vermanend toe met de opmerking dat applaudisseren op de tribune verboden is. Zo kenden we hem weer. En nu gaan we er, net als de Kamerleden, even tussenuit. We zijn het zat. Heil aan de le zer en lezeres. Tot na het kerstreces. de laatste grote Nazi-processen schijnt nu Och het ein- ideren. Dezer dagen is in Düsseldorf de la&ste getuige in het proces tegen negen SS-bewakers, datmlangs zijn erjaardag heeft gevierd. Het proces, in zin soort het duurste en omslachtigste dat ooit in de Boalsrepubliek rd, getuigt weliswaar van de oprechtheid w/arme», (veel de Westduitse rechterlijke macht alsnog let nationale l in de vorm van het Derde Rijk tegemoettreedt, maar 'an de onmacht waar zij, meer dan 35 jaarta het einde Hitlerregime, nog steeds mee te kampen heeft. Onze indent in Bonn, Ami van Vree, beschrijft di vrijwel uit- manier waarop het proces zich voortsleepttot het bitte- Een kijkje in Majdanek, anno 1980. Hildegart Laechert, in het kamp bekend als „Bloedi ge Brigitta". ILDORF „Majda- >at was gewoon een zei eens een getui- deze hel aan de rand t Poolse Lublin had fd. Wie vijf jaar lang schokkende verkla- van ooggetuigen en digen heeft geluis- 1 zeggen dat deze om- ing van het SS-kamp el te vriendelijk is. is de volstrekte per fan de menselijke na- in oord waar de laag- ften en de afschuwe machtsinstincten die >ver iemand kunnen ongeremd en on- t in de daad konden omgezet. Minstens personen, voor het e deel Joden uit alle reken, zijn er volgens iklacht omgekomen. schattingen komen »ger uit: Het moeten r een miljoen zijn ge- JToen de Russische le- ihet voorjaar van 1944 pnp bevrijdden, von- _er 820.000 paar schoe- paspoorten vah men sen uit 26 anden. Getallen die niet teaevatten of voor te stellen zjn. De 350 slchtoffers/getuigen zijn van hende en verre geko men. Vele; stortten geestelijk ineen als :ij van hun bittere ervaringei moesten vertellen. Anderen nsten nog precies te vertellen ïoe het in het kamp toeging, naar zijn vergeten wie wat misdaan heeft en wanneernet precies gebeurde. Anderen konden of wilden geen voit meer op Duitse bo dem zeten. Tientallen reizen heeft d rechtbank naar het buitenled ondernomen om getuig ei te ondervragen. Aanjeklaagden De aaigeklaagden zijn zo te zién gwone burgers, die hun gezich met pas of koffertje be- sehemen als zij door fotogra fen o' de korrel worden geno men. De langste tijd van het procc waren zij „vrij man"; 's mrgens kwamen zij, 's mddags gingen zij weer. Pas v'orig jaar zijn vier van hen in hechtenis genomen om dat de bewijslast tegen hen in middels zo zwaar werd, dat vluchtgevaar bestond. Onder hen twee vrouwen, toendertijd zeer jonge SS-bewaaksters die zo staat het wel vast als is het oordeel nog niet geveld onvoorstelbare wreedheden hebben begaan. Hildegart Lae chert, in het kamp bekend als „Bloedige Brigitta", en Hermi ne Ryan-Braunsteiner, bijge naamd „De merrie". In de ogen van de getuigen licht de schrik op als-zij met deze beu len werden geconfronteerd; het was alsof 1944 nog pas gis teren was. Erg berouwvol to nen de aangeklaagden zich niet, hoezeer zij ook door het proces en de lengte ervan tot menselijke wrakken zijn gede gradeerd. „Van ons zal nie mand meer zitten", profeteer de „Bloedige Brigitta" in 1978 triomfantelijk. De verdedigers, balancerend op de smalle marge tussen een gerechtvaardigd engagement met hun cliënten en een on verholen sympathie voor Hit ier en zijn Derde Rijk, die voor velen onverdragelijk is. Meer nog dan de aangeklaag den zijn zij het, die het Majda- nekproces de slechte naam ge geven hebben die het inmid dels in binnen- en buitenland heeft. Eindeloze vertragings- taktieken kenmerken hun stijl, het aantal bezwaren dat zij hebben ingediend tegen de gang van zaken en de zoge naamde vooroordelen van de rechters, is langzamerhand niet meer te tellen. Bij verjaar dagen en feesten zoals Kerst mis leggen zij kleurige ge schenkjes op de tafel van hun cliënten neer. Zij intimideren de getuigen. Zij eisen deskun digen die hun licht moeten la ten schijnen over „Het joodse ras in biologische zin". Een van hen, de inmiddels terug getreden advocaat Bock, wilde een getuige laten arresteren omdat zij (gedwongen) het do delijke gas „Zyxlon B" naar de ovens had gebracht en daar door mede schuldig zou zijn; een ander wilde in een rapport uitgemaakt zien wat het ver schil was tussen de reuk van De rechters en het Openbaar Ministerie zijn degenen die de vrijwel onmenselijke opgave hebben om, bijna veertig jaar na dato, een eerlijk vonnis te vellen over vermoedelijke oor logsmisdadigers (een handjevol slechts van de honderden be wakers die er in het kamp Ma jdanek waren). Over mensen die de dood van honderddui zenden mensen op hun gewe ten hebben. Dag na dag vech ten zij tegen de tijd, die hun steeds minder ruimte laat voor zuivere beoordelingen. Zij moeten de puinhopen oprui men van wat de Duitse justitie vlak na de oorlog heeft laten liggen of wat door de weige ringen van Oostblokregerin- gen niet eerder viel aan te kla gen. Bovendien hangt perma nent boven hun hoofd het zwaard van Damocles in de vorm van een procedurefout, een onoplettendheid, een fou tieve beslissing, die het hele proces van vooraf aan kan la ten beginnen. Bij het publiek bestaat nauwe lijks belangstelling meer voor het proces. Af en toe schrijven de kranten nog een tussenba lans van wat er in Düsseldorf gaande is, de ene wat vaker, de ander vrijwel nooit meer. Wie is schuldig Ergerlijk, logisch, begrijpelijk en niet te accepteren. Vier reacties die op het proces van toepassing zijn. Wat voor de een een bewijs is van de laks heid van de Westduitse justitie is voor de ander een weliswaar veel te late maar oprechte po- .ging alsnog het recht te doen zegevieren over een onrecht dat het bevattingsvermogen te boven gaat. De voorzittende rechter Gün- ter Bogen is boven alle twijfels verheven. Voor de rechters speelt <?p dit moment slechts een ding: het proces tot een goed einde te brengen. Dit streven is tevens de grote zwakte in het proces: aange zien het juridisch niet mogelijk is aangeklaagden globaal te veroordelen voor wat er in het kamp gebeurd is, moet door slaggevend bewijsmateriaal de individuele schuld aantonen. Wat geldt zijn die uitspraken, die exact aangeven wie daar. en dan voor bepaalde wanda den verantwoordelijk zijn. Gestorven Men kan stellen dat in het Ma- jdanek-proces het verhaaltje van de „Tien kleine negertjes" opgeld doet. Enkele van de aangeklaagden zijn al gestor ven, niet meer toerekenings vatbaar of lichamelijk onge schikt om voor de rechters te verschijnen. Anderen zijn vo rig jaar van verdere strafver volging uitgesloten omdat bleek dat niemand van de ge tuigen in staat was hen van ac tieve deelname aan de massa moorden te beschuldigen. Op dit moment zitten er nog maar negen aangeklaagden op het bankje, waarvan er slechts vier in de gevangenis zitten. Waarnemers zijn van mening dat alleen deze laatste vier tot levenslang veroordeeld zullen worden. De overigen zullen er Het kamp Majdanek was ei genlijk geen „gewoon" vernie tigingskamp zoals Auschwitz e.d. Het was veeleer een „or- ganisatiefout" vergeleken met de hoge graad van perfectio nisme elders. De SS in Majda nek was volstrekt niet in staat om van dit kamp een werk kamp te maken zoals Himmler had gepland. De aanvoerlijnen liepen niet goed, er was per manent een overschot aan ge vangenen en een tekort aan voedsel en alle andere primai re levensbehoeften. De leiding had volstrekt geen overzicht, zelfs SS-bewakers deserteer den. Van enige discipline was in elk geval geen sprake meer. Binnen deze chaos kon de beestachtigheid opbloeien die Majdanek een bijzondere posi tie gaf en die schril af§tak te gen de „efficiency" (in dit ver band eei^woord dat je nauwe lijks uit de pen krijgt) die in andere vernietigingskampen heerste. In Majdanek kwam dan ook slechts een relatief klein deel van de bewoners in de gaskamers om; de test stierf door marteling, ophanging, verdrinking, vuurpeleton, of gewoon door ondervoeding, uitputting en als gevolg van besmettelijke ziekten. Berucht is Majdanek vooral geworden door zogenaamde „oogstfeest" van november 1943 (de SS'ers noemden het zelf zo) waarbij op een dag duizenden kinde ren van hun moeders werden gescheiden en in de gaskamers omgebracht. met mildere straffen van afko- Maar zelfs als de rechtbank erin slaagt het proces halver wege 1981 ten einde te bren gen, dan is het zeker dat de verdediging in hoger beroep zal gaan bij het Federale Hof. Dan volgt nog een periode van een a, anderhalf jaar voordat het vonnis kan worden be krachtigd. Wie van de bejaar de concentratiekamp-opzich ters leeft dan nog, of is in staat een gevangenisstraf te onder- g3an AMI VAN VREE IA AG De ministers Ginaar (vol lesge ld) en De Ruiter (justitie hebben don- ivond een vurige wens .n vervulling Dllian en daarmee tevens d< stoutste ver- A&en van de oppositie overtroffen. Het l-wetsontwerp, dat zij eiri 1978 opstel- ika. sindsdien nog drie keei wijzigden, is e meerderheid van de liveede Kamer r voKr(j ue^ was weliswaar d< kleinst moge- leerderheid (76-74), hetgeei twijfels op- Ver het maatschappelijk traagvlak van tsontwerp, maar dat doe' niets af aan itieke resultaat dat het ftgmatieke mi- iuo wist te bewerkstelligen. n belangrijke mate te dank n aan het zake- beheerste optreden van Giijaar en Dè Rui- I de sterk uiteenlopende ipvattingert van I VVD over het probleem /an de zwanger- ftreking na twee jaar schriftelijk en mon- febatteren overbrugd korden worden. Het JJjfraaie, maar wel doorwrehte compromis, "ter de schermen in overig met de woord- ,^Ps van CDA en VVD en de fractieleiders 8 en Rietkerk tot stand wrd gebracht, was ns niet een verdienste v.n de bewindslie den. Vooral de welwilleide opstelling van talen is van grote beteknis geweest voor eiken van het eindresulbat. De VVD heeft /ie belangrijkste eisen (d uiteindelijke be over een abortus moet tij de vrouw liggen; -dichte wachttijden voor vouw en arts moe- lk worden bekort; aborts moet uit de cri- sfeer worden gehaald dor het als misdrijf Wetboek van Strafrech te schrappen) na veel wikken en wegen ingeslikt, terwijl ze er maar weinig voor terugkreeg. Motieven Uiteraard hebben politieke motieven hierbij voor de VVD een veel grotere rol gespeeld dan louter nobele overwegingen. Door enkele aanzienlijke concessies te doen en alle eigen wijzigingsvoorstel len in te trekken kon de VVD het lot van het wetsontwerp geheel in handen leggen van het CDA. Zou de CDA-fractie er niet in zijn geslaagd, genoeg vóórstemmers te mobiliseren, dan had de VVD met opgeheven hoofd de beschuldigende vin ger in de richting van de christen-democratische coalitiepartner kunnen priemen. Als het wetsont werp zou zijn verworpen, zou het niet aan de VVD hebben gelegen. Bovendien zou in dat geval de VVD met „schone handen" een verbond hebben kunnen sluiten met de oppositie, waarna het CDA lijdzaam zou hebben moeten toezien, hoe het initia tief-wetsontwerp van PvdA en D'66 in de Kamer een ruime meerderheid zou krijgen. Bijkomende politieke motieven die hebben geleid tot de toegeeflijkheid van de VVD hadden betrek king op de instandhouding van de coalitie. Als de VVD hardnekkig op haar eigen standpunten was blijven staan (wat onherroepelijk zou hebben ge leid tot het kabinetsbesluit, het wetsontwerp in te trekken) zou de politieke verhouding tussen CDA en VVD ernstige schade hebben geleden. Met de verkiezingen en een nieuwe kabinetsformatie in het vooruitzicht was dat voor de liberalen geen aanlokkelijke gedachte. Het is immers geen ge heim, dat de VVD graag opnieuw met het CDA in een kabinet wil en hoewel de kans op realisering van die wens uiterst gering is, blijft het naar de mening van de VVD toch de moeite van het pro beren waard. Lubbers Het enige risico dat de VVD liep, was dat de eigen achterban met verwijten zou kunnen komen in de trant van .jullie hebben je principes verloochend". In liberale kring viel de afgelopen week echter te beluisteren, dat dit soort kritiek vrij gemakkelijk zou kunnen worden weersproken met de nuchtere constatering dat het wetsontwerp van Ginjaar en De Ruiter zó dicht tegen de huidige abortusprak tijk aanleunt, dat er bij inwerkingtreding van de wet in feite maar heel weinig verandert. Boven dien zal de VVD uiteraard niet nalaten, de wets tekst zoveel mogelijk naar zich toe te interprete ren. Dat het CDA uiteindelijk in overgrote meerder heid akkoord is gegaan met het abortuscompromis is grotendeels te danken aan de overredingskracht van fractieleider Lubbers. Hij heeft ervoor gezorgd dat een aanvankelijk vrij grote groep twijfelaars bereid was het wetsontwerp te steunen. Hij heeft eveneens weten te bereiken dat een overgebleven groepje van vijf fractieleden, dat pertinent weiger de met het ontwerp in te stemmen, uiteindelijk slonk tot twee. De dreigende beschuldigende vin ger van de VVD en de kans dat er buiten het CDA om een veel verdergaand wetsvoorstel (het initia tief van PvdA en D'66) zou komen, hadden een be langrijke invloed op de stemming in de fractie, met name in de laatste fase van het Kamerdebat. Voortdurend heeft Lubbers zijn mensen voorge houden dat het voor het CDA een kwestie van „nu of nooit" was. De fractie heeft tenslotte, zij het met moeite, gekozen voor „nu". Nijhof Al met al dient evenwel dik onderstreept te wor den dat de steun die Ruud Nijhof van DS'70 aan het ontwerp-Ginjaar/De Ruiter heeft gegeven van doorslaggevende betekenis is geweest voor de aan vaarding van het wetsvoorstel. Want als het alleen aan het CDA had gelegen, was het ontwerp alsnog verworpen. De twee tegenstemmers, die Lubbers niet had weten om te praten, zouden er zonder de steun van Nijhof voor hebben gezorgd dat de stem verhouding in de Kamer 75-75 was geweest. Vol gens het reglement van orde van de Tweede Ka mer had dit betekend dat het ontwerp niet zou zijn aanvaard. Zowel Lubbers als Ginjaar en De Ruiter hadden deze bui al lang zien hangen. De beide mi nisters lieten tijdens het debat geen moment onbe nut om vriendelijk in Nijhofs richting te kwispelen en Lubbers deed, zijn onmacht jegens de tegen stemmers in zijn fractie erkennend, in persoonlijke gesprekken met Nijhof alle mogelijke moeite in vloed op het stemgedrag van het DS'70-kamerlid uit te oefenen. Die politieke manoeuvres hebben hun uitwerking niet gemist, hoewel Nijhof, zich duidelijk bewust van zijn cruciale positie, tot het allerlaatste moment onzekerheid heeft laten be staan over zijn stemgedrag. Niet ten onrechte trou wens, want per slot van rekening was hij nergens toe verplicht Senaat Met het aannemen van het abortus-wetsontwerp van CDA en VVD lijkt het geschiedenisboek over de al tien jaar sèepende abortuskwestie (waarin zes -wetsontwerpen sneuvelden of werden ingetrok ken) bijna uit te zijn. Laten we echter wel besef fen, dat het wetsontwerp nog door de Eerste Ka-' mer moet worden aanvaard. Eind 1976 leed daar tot veler verbijstering een initiatief-abortuswet sontwerp van PvdA en VVD schipbreuk doordat 6 VVD-senatoren tegen stemden. De VVD-fractie in de Eerste Kamer zal nu, bij de beoordeling van het ontwerp-Ginjaar/De Ruitef, naar verwachting geen grote problemen veroorzaken. De liberale se natoren hebben in 1976 al genoeg leergeld betaald. Het is echter niet ondenkbeeldig dat de CDA-frac tie in de Senaat (die bekend staat als behoudender dan de CDA-Tweede Kamerfractie) het wetsont werp alsnog in gevaar brengt. CDA en VVD bezetten in de Eerste Kamer 40 van de 75 zetels. Dit betekent dat ten hoogste twee CDA-senatoren tegen het ontwerp mogen stem men. Worden het er drie of meer, dan moet ook het zo moeizaam in elkaar gesleutelde wetsont werp van Ginjaar en De Ruiter in de prullebak verdwijnen. Natuurlijk zal er vanuit de Tweede Kamerfractie van het CDA wel enige politieke druk op de collega's aan de overzijde van het Bin nenhof worden uitgeoefend. Maar ondanks dat zal het nog best spannend worden. DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1980 | | pagina 9