In Polen gaan vlees en boter op de bon JCosygin: groot econoom en Onderhandelaar £cidóc(2oti/ta/nf Kabinet \aakt 5 mei \nationale ipperdag Bikantietoeslag niet eer dan 5200 gulden VELIGHEIDSRAAD UNANIEM: Israël moet burgemeesters laten terugkeren West-Europa ziet toekomst somber in Italiaanse terrorist in arrest weer INENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 20 DECEMBER 1980 PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) HAAG Met ingang van 1981 wordt 5 mei weer elk jen nationale feestdag. Het is echter niet de bedoeling c werknemers er een vrije dag bij krijgen. De regering iirinérht dat xij die datum een snipperdag opnemen. „Wij rnstef ^un vraSen °P basis van vrijwilligheid één van hun trije dagen te situeren op 5 mei", aldus premier Van listeravond op zijn wekelijkse persconferentie itriUg gaat ervan uit dat de bonden van ambtenaren en je werknemers haar verzoek zullen inwilligen. „Dit rede- folk, deze welmenende vaderlanders zullen daartoe onge- )-14l|d bereid zijn," zo zei Van Agt. Hij wees erop dat de staat al zo'n 150 miljoen gulden kwijt zou zijn, als 5 mei wel Ictra vrije dag zou worden. Volgens de minister-president [is land in de huidige moeilijke omstandigheden niet nog list erbij krijgen. [gt zei zich niet te kunnen voorstellen dat de organisaties ^^erknemers het opnemen van een snipperdag op 5 mei af wijzen. „Ik kom pessimisme tekort om in die vraag te in treden". onze parlementaire redactie) HAAG Het kabinet gaat, zij het met tegenzin, ak- met de wens van de Tweede Kamer dat de vakantie- len volgend jaar wordt beperkt tot maximaal 5200 gul den bruto. knkelijk had minister Albeda (Sociale Zaken) laten weten erder te willen gaan dan 5500 gulden. Anders zou naar zijn jg van de mensen met een middelhoog inkomen een te pffer worden gevraagd. |er Van Agt vertelde dat de ministerraad het moeilijk had met het besluit. „We doen het omdat de Kamer het wil", ^arschuwde dat men volgens hem niet ongestraft door kan inet nivelleren. „We zitten aan de grens van de mogeljkhe- '"^Jet overschrijden daarvan zal ons op een gegeven moment #|en". herontwerp consumentenkoop in aantocht ]£jIAAG Het kabinet heeft gisteren zijn goedkeuring I /nt aan een wetsontwerp waarin betere bescherming Y/ I geboden aan de consument die een ondeugdelijk arti- teft gekocht Ier van Agt zei gisteren dat deze regeling,, bekend als „con- |tenkoop" van grote maatschappelijke betekenis is. Het jitwerp maakt deel uit van een omvangrijke reorganisatie t burgerlijk recht. - euners moeten weg uit Almere IS ERE De ongeveer 150 zigeuners die sinds donder hond met hun wagens in Almere staan, moeten daar op ran landdrost Lammers weg. Hij vindt het terrein de mensen verblijven ongeschikt om hen een goede rging te bieden. ns de politie kunnen de zigeuners blijven tot ze geregi- 9 zijn op grond van de vreemdelingenwet. Daarna kan be- worden wat er met hen moet gebeueren. De Stichting die de belangen van zigeuners behartigt, heeft in een tele- aan de ministerraad aangedrongen op herziening van het 1 van staatssecretaris Haars van justitie om de zigeuners uit irmansdiploma voor 300 gulden TERDAM In navolging van zijn Nederlandse colle- """feft nu ook een Westduitse journalist op het Panamese Ikaat in Rotterdam een stuurmansdiploma gekocht jaoier kostte hem driehonderd gulden. ^prnalist monsterde met het diploma in de Griekse haven is aan op een onder Panamese vlag varende supertanker R ër enige tijd mee als derde stuurman. Het is volgens de I jdamse officier van justitie mr. Hendriks moeilijk om het ^giiese consulaat te vervolgen. De consul heeft een diploma- ^Ktatus en is daardoor onschendbaar voor diensthandelin- ^^uitenlandse zaken betitelt de handelwijze van de consul in et als „frauduleus". Polen in de rij voor vlees. BUITENLANDSE SCHULD OPGELOPEN TOT 49 MILJARD WARSCHAU De Poolse rege ring heeft gisteren bekendge maakt dat de buitenlandse schuld van het land is opgelopen tot 49 miljard gulden. Tegelij kertijd zijn een aantal versobe ringsmaatregelen aangekondigd. Zo zullen volgend jaar vlees en boter voor minstens drie maan den op de bon gaan, wordt het ambtenarenbestand met vijfdui zend man ingekrompen en zul len de investeringen met 90 mil jard zloty (6,5 miljard ^gulden) worden verminderd. Vice-premier Kisiel zei dat de Poolse ar beiders dit jaar door de stakingen loons verhogingen hebben afgedwongen „die ons land zich niet kan veroorloven". Hij beloofde echter dat Polen zijn verplich tingen tegenover het buitenland zal na komen. Intussen overweegt de vakbond Solidari teit nieuwe stakingsacties als protest te gen het verbod van de regering op de vertoning van de film „Arbeiders '80", een documentaire over de stakingsgolf van afgelopen zomer. In centraal Polen is de hal van een gebouw van de di strictsregering bezet door 135 vakbonds leden, als protest tegen de schrale toewij zing van vlees in dat district. NEW YORK De Verenigde Staten hebben hun eerder ingenomen stand punt gewijzigd en met de overige veertien landen van de Veligheids- raad een resolutie aangenomen waar in Israël wordt opgeroepen de twee uitgewezen burgemeesters te laten te rugkeren naar hun steden op de Wes telijke Jordaanoever. Het was de eerste keer in negen maanden dat de V.S. met de meerderheid van de "Veilig heidsraad meestemden in een reslutie gericht tegen de activiteiten van Israël. Israël beschul digde na de stemming de Veiligheidsraad van „schijnheiligheid" omdat zij zich steeds maar bezighoudt met de burgemeesters „terwijl tal van internationale crises de aandacht vragen". Overigens hebben de twee burgemeesters, die in New York verblijven, aangekondigd in hon gerstaking te gaan tot hun uitwijzingsbevel wordt ingetrokken. AMSTERDAM De inwoners van de ne gen EG-landen zien het nieuwe jaar met zorg tegemoet. Zij verwachten forse moei lijkheden voor de economie en een stijging van de werkloosheid. Dat blijkt uit een grootscheeps onderzoek onder 1.000 inwo ners uit elk van de negen,lidstaten en Grie kenland. De grootste pessimisten zitten volgens de en quête in Nederland. Maar liefst 79 procent van de ondervraagden hier voprziet economische problemen, tegen 59 procent in de andere lan den. De minste vrees daarvoor koesteren de Westduitsers. Van de Nederlandse ondervraag den verwacht 55 procent meer arbeidsonrust; in Wehduitsland maar 37 procent. brc EN HAAG De sobere bedaarde Alexey Kosy- is wel eens de minst -tttaculaire eerste-minis- ring van de spanning tussen de grote mogendheden, die door de zesdaagse oorlog in het Midden-Oosten was ont- van de wereld genoemd, staan. Johnson drukte zijn 1 liet zich er blijkbaar waardering als volgt uit: „Het k niet veel aan gelegen helpt veel met een man te Ken wat voor indruk hij gaan zitten, hem recht in de zijn omgeving maakte, ogen te zien en te pogen re- jsondanks werd hij alge- delijk met hem te praten, in Jen geprezen als groot or- het bijzonder als hij ook Oisator, bekwaam en vol- tracht dat met jou te doen", rdend onderhandelaar Kosygin .bezocht ook Enge- uitnemend econooom. In land. Frankrijk, India, Egyp- jenstelling tot de brui- te. China, Cuba en Noord- j>de. impulsieve en publi- Vietnam. In het Westen ""Heit-minnende Chroesjts- kwam men allengs onder de f en de harde maar soms indruk van zijn kennis om Viaal aandoende Brezjn- sprak Kosygin aan als methodisch en zeer rus- trent technische onderwer ken en internationale zaken, fanaf de val van Chroesjtsov werker die onverstoor- in 1964 werd Alexey Kosygin ma|r bewust op zijn algemeen beschouwd als de voorman van de „duiven" in het Kremlin. Ook tijdens de Tsjechoslo waakse crisis nam KNew Jersey) voerde hij in hij een gematigde houding ^7 overleg met President aan, doch hij kon zijn opvat- ïnson en leverde daarmee ting niet tot gelding brengen, h bijdrage tot verminde- In de Sovjet-Unie werd el af ging. rgel oepjhet Amerikaanse Glassbo- MTV1. L:; Kosygin het brein achter de ingrijpende industriële her vormingen van het tijdperk na Chroesjtsjov. Was hij als econoom al onmisbaar voor Stalin, in zijn beginperiode als premier maakte hij zich geliefd bij de Russische be volking doordat in de win kels een grotere sortering goederen ter beschikking kwam. Alexey Kosygin klom op van fabrieksarbeider tot top-tech- nocraat. Hoewel hij in zijn loopbaan ook enige tegensla gen heeft gehad is, de wijze waarop hij geleidelijk in rang steeg een modelvoorbeeld van succes in de Sovjet-Unie. Kosygin werd op 21 februari 1904 in St. Petersburg (het la tere Leningrad) geboren en sloot zich op 15-jarige leeftijd bij het Rode Leger aan. Hij volgde een technische oplei ding in zijn geboortestad en vervulde uiteenlopende func ties als fabrieksdirecteur, burgemeester (van Lenin- De Immer stuurs kijkende Alexander Kosygin. grad), volkscommissaris, mi nister, vice-premier. In 1964 maakte Kosygin deel uit van de oppositie, die Chroesjtsjov ten val bracht. Hij' werd diens opvolger als regeringsleider. Samen met Brezjnjev, die toen de hoogste partijfunctie verwierf, en Podgorny, die èind 1965 het presidentschap op zich nam, vormde hij sindsdien het lei dende drietal dat de Sovjet- Unie regeerde. Weliswaar ontpopte Brezjnjev zich spoe dig als „eerste onder de gelij ken" en bleef Kosygin op de achtergrond. Doch hun on derlinge verhouding was van bijna collegiale aard, kenne lijk omdat de arbeidsverde ling tussen de „apparattsjik" Brezjnjev en de typische ma nager Kosygin die elkaar eerder aanvulden dan tegen werkten, redelijk functio neerde. PARIJS Marco Donat- Cattin, de vermeende aan voerder van de Italiaanse terreurgroep Prima Linea, is donderdag door de Parijse politie gerarresteerd. De 28- jarige zoon van een oud-mi- nister werd aangehouden toen hij liep te wandelen op de Champs Elysees. Donat-Cattin had papieren bij zich op naam van Renato Pal- ma. Tegen hem liepen een aantal internationale arresta tiebevelen wegens moord, po ging tot moord en ontvoering. De man zal worden uitgele verd aan Italië. Rorento acht stand punt financiën fonds zeer discutabel ROTTERDAM - Het beleg- gingsfonds Rorento vindt het standpunt van staatssecretaris van Amelsvóort over het af trekbaar zijn bij haar aandeel houders van inkomsten uit het fonds zeer discutabel. Rorentó zal echter de winst voor 1980 en 1981 herrekenen. Het zou kunnen betekenen, dat de be lastbaarheid voor aandeelhou ders hoger dan nul procent zou kunnen zijn, het percenta ge dat Rorento had berekend op basis van Nederlandse gul dens. De staatssecretaris vindt, dat de berekening moet plaats vinden op basis van Antil liaanse guldens. Rorento is of ficieel gevestigd op de Neder landse Antillen. Van Berkel verwacht voor 1980 niet veel meer dan sluitende exploitatie ROTTERDAM - Maatschappij Van Berkel's Patent NV :wee- gapparatuur, snijmachines, koelinstallaties en kasregis ters) verwacht dat het resul taat in 1980 zeer belangrijk zal achterblijven bij dat over 1979. Er dient rekening te worden gehouden met een niet veel meer dan sluitende exploitatie (vj fl. 9,5 min nettowinst), al dus de Raad van Bestuur. Terug naar de rechtsstaat Eindelijk is er dan enig uitzicht op een abortus-wetge ving die aansluit op de praktijk of, andersom gezegd, een da gelijkse praktijk die zich richt naar wat er wettelijk is voor geschreven. Veel meer dan uitzicht op zo'n situatie is er nog niet, omdat na de Tweede Kamer ook nog de Eerste Kamer met het wetsontwerp van het kabinet-Van Agt moet instem men. En enkele jaren geleden is aangetoond, dat met name in abortuszaken de Eerste Kamer zich niet zonder meer aan de Tweede Kamer conformeert. INDIEN het wetsontwerp tot wet wordt, waartoe de kans nu in ieder geval wel zeer groot geacht mag worden, dan is het zeer goed mogelijk om wetgeving en praktijk weer op elkaar af te stemmen. En dat is hard nodig, want een rechtsstaat kan het zich nooit veroorloven langdurig een praktijk ooglui kend toe te staan, waarvoor volgens de wet eigenlijk grote straffen gegeven zouden moet worden. Zo'n situatie ver minkt op den duur het rechtsgevoel van de burgers, en dat ondermijnt vervolgens de samenleving. Het wetsontwerp geeft een reële kans dat we de situatie van rechtsongelijkheid nu achter ons zullen laten. In ons in dit opzicht verdeelde land moet alleen dat al een huzaren stukje worden genoemd. Want waar zo uiteenlopend over een zo ingrijpende kwestie als het afbreken van ongeboren leven wordt gedacht, is het niet eenvoudig om een concensus te vinden. Zover is het overigens nog niet. Nadat de wet in het staatsblad zal zijn gepubliceerd, moet de abortuswet ook nog eens worden waargemaakt. Dat zal niet eenvoudig zijn. Tien jaar lang is men in de medische sector gewend geweest zich niets van de wetgeving op dit punt aan te trekken. Er zal overtuigingskracht voor nodig zijn om dé nieuwe wet wél te handhaven. Aanvaarding in de Tweede Kamer van de nieu we abortuswet waarin gelukkig nog enige normering is vastgelegd is nog slechts het begin. Er zal nog veel (ook politiek) werk moeten worden verzet om de norm ook na te laten leven en algemeen geaccepteerd te doen raken. ALGEMEEN geaccepteerd dan in die zin, dat wie een nóg vrijere abortusregeling voorstaat zich desondanks aan de wet zal houden. Zij, voor wie deze regeling veel te ver gaat, zul len op hun meestal christelijk normbesef moeten blij ven afgaan. Om een uitspraak van mgr. Simonis uit onze krant van gisteren te citeren: speciaal voor christenen moet gelden: wat in dit opzicht straks wettelijk kan, mag voor God niet Tegenstrijdigheid bij D'66 D'66 wil in feite alleen regeren als de PvdA ook aan het kabinet deelneemt. Dat is de voornaamste conclusie, die ge trokken moet worden uit de strategieresolutie, die het be stuur van D'66 aan zijn congres wil voorleggen. Levert D'66 zich daarmee opnieuw uit aan de PvdA? Eigenlijk wel. De door D'66 gepresenteerde toekomstplannen vertonen een zeer merkwaardige en fundamentele, innerlijke tegen strijdigheid. Enerzijds zegt men politiek slechts te willen re geren in een kabinet waar ook de PvdA in zit, anderzijds legt men een ontwerpprogramnma op tafel dat op wezenlijke punten aanmerkelijk gematigder is dan dat van de PvdA. Programmatische redelijkheid, politiek-strategische on-rede- lijkheid. ^VANT het kan nauwelijks verstandig worden genoemd van een partij, met een groeiende aanhang, dat hij zich zo op hangt aan een andere politieke groepering. Dit temeer, om dat die partij, de PvdA, nog geen week geleden, bij de pre sentatie van haar zes strategie-strijdpunten, van vrij ver gaande onredelijkheid heeft blijk gegeven. Met te stellen, dat slechts geregeerd kan worden als ook de PvdA in het kabi net zit, conformeert D'66 zich eigenlijk op voorhand in hoge mate aan de zogenaamde strijdpunten van de PvdA. Daaron der bijvoorbeeld het ongeclausuleerde „nee" tegen nieuwe kernwapens in NAVO-verband, en het tegen beter weten in willen handhaven van de koopkracht ook voor de minima. En dat zijn nu juist enkele van de punten, waarin D'66 zich in het eigen ontwerpprogram zo redelijk toont. Jammer dat het bestuur zich zo nadrukkelijk bindt aan de PvdA, maar wellicht zal het congres van D'66 op dit punt de leiding nog bijsturen. Milieu: volwaardige plaats in de wet DEN HAAG De belangen van het milieu krijgen een volwaardige plaats in de wetgeving. Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een daartoe strekkend voorstel van minister Gin jaar (Volksgezondheid en Milieuhygiëne) en staatsse cretaris Wallis de Vries (CRM). In de Wet algemene bepalin gen milieuhygiëne wordt op genomen dat bij grootscheepse werken geen besluiten mogen worden genomen zonder dat een zogeheten milieu-effect rapportage is gemaakt. Er moet dus een rapport komen, waarin zo goed mogelijk wordt voorspeld wat de gevolgen voor het milieu zullen zijn. Vooruitzichten voor maandag: Veel bewolking en af en toe wat neerslag. Weinig verandering in tempe ratuur. Weersvooruitzichten in cijfers: Aantal uren zon: 0 tot 3 Min. temp.: omstreeks 0 gra den Max. temp.: omstreeks 4 gra den kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent Kans op een geheel droog et maal: 50 procent N.B. Voor de temperaturen geldt een marge van 3 graden. Weersgesteldheid vap gtsteren Klagen turl Kopenhagen cegenb. 15 10 0.2 h.bew. 10-3 0 Luxemburg gehbew. 0 -3 1 -3 0.1 Amsterdam geh.b tstanboet h.bew. Las Palmaa Lbew. Bekoel iwbew. Tel Avtv l.bew.

Leidse Courant | 1980 | | pagina 7